Amerikaanse concurrentie als aansporing tot Europese eenheid Zilveren camera voor beste persfoto PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Wereldnieuws Twee musici op motor in Alkmaar verongelukt De radio geeft Dinsdag „Zandsteenbesluit fataal voor oude monumenten" Staking in New Yorks zuivelindustrie Economische conferentie in Parijs Pseudo bloembollen exporteur gearresteerd Vleugel „Dennenheuvel" officieel geopend Toclt ió het zo MAANDAG 26 OCTOBER 1953 Tachtig in de bocht Bestuurder omgekomen; duo-passagier gewond Prins Bernhard opent expositie „Bosch en Heide'' over bodig als nood-sanatorium Prof. L. A. Wenckebach: Kerkelijk Nieuws Surinaamse Studenten vereniging in verval Na jacht over daken Ongedekte cheques en valse agenturen Overleg voor politieke Korea-conferentie Wethouder B. G. Franke van Amsterdam overleden ASSERIJ DUYN IETS OVER RAILS J Dr. W. Drees heeft Zaterdagmiddag in de Rolzaal in Den Haag de zilveren camera voor de beste foto van het jaar uitgereikt aan de heer H. H. P. Blansjaar. Het is een opname van een moeder met haar zoontje op de arm, die genomen is tijdens de watersnoodramp. De minister-president stelde het nut van het werk van de foto-journalisten in het licht op de jaarlijkse bijeenkomst van de „Nederlandse vereniging van foto-journa listen" en zeide daarbij dat „het woord niet altijd kan uitdrukken wat de foto kan brengen". Zeer duidelijk werd dit wel ge demonstreerd bij de watersnoodramp. Waardering had hij voorts voor de wijze waarop de Nederlandse fotojournalist in het algemeen zijn vak uitoefent en daarbij vaak gunstig afsteekt bij sommige collega's in het buitenland. De voorzitter der vereniging, de heer P. van Breukelen, had in zijn begroetings woord zijn dankbaarheid betuigd voor de Het nemen van een bocht in de Kenne- merstraatweg naar de Heiloër brug met een snelheid van bijna tachtig km heeft Zondagmiddag om 13.40 uur een Amster damse motorrijder, de musicus H. H. N., het leven gekost. Zijn collega en duo-pas sagier C. T. kreeg een neusfractuur. De mannen waren op weg naar hun werk in een Alkmaars café. De motor botste tegen het trottoir, waarop N. de macht over zijn stuur verloor. De motor schoof over het trottoir en raakte in brand, nadat vork en voorwiel waren afgerukt bij een botsing met de brugleuning. Iemand trok de beide musici uit de vlammen, maar N. bleek al te zijn overleden. T. is in het Centraal Ziekenhuis ter verpleging opge nomen. De motor werd door het vuur ver nield. Met een schuimblusaDparaat had de brandweer het brandje weldra geblust. Vrijdag 30 October zal Prins Bernhard in het Waaggebouw te Almelo een tentoon stelling openen van oude kunst uit Twents particulier bezit. Deze expositie, georgani seerd door de kunstkring „De Waag" met hulp van het Prins Bernhardfonds en het Anjerfonds van Overijssel, is van 31 Octo ber tot 30 November geopend. Behalve schilderijen van oude meesters bevat de expositie onder meer beeldhouw werken en meubels. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kin deren. 10.15 Schoolradio. 10.35 Franse chan sons. 10.55 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Concert. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Platen. 15.00 Parijs chansons. 15.30 Ben je zestig. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding: Economische samenwerking Suriname- Nederland. 13.00 Voor de jeugd. 18.20 Sport- praatje. 18.30 R.V.U.: Hoofdstukken uit de evolutie van het leven op aarde. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De ge wone man. 20.30 Omroep-orkest en solist. (In de pauze: Ouders en kinderen, causerie). 21.45 Kan een haan een ei leggen? 22.00 Blaas kwintet. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Hammondorgel en piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Amerikaanse Mu- ziekkaleidoscoop. 14.30 Platen. 14.40 School radio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte mu ziek. 17.50 Reportage of platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Militaire causerie. 18.40 Platen. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Koorconcert. 19.35 Viool recital. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Mede delingen. 21.40 Lichte muziek. 21.50 Dans muziek. 22.30 Buitenlands overzicht. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE 20.1521.30 Draaiorgel. Programma over de 25-jarige radioloopbaan van Edward Startz. Weerpraatje. Actualiteiten. Lichte muziek. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School- -«dio. 15.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. -5.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.45 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 20.15 vóor de vrouw. 21.00 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vraaggesprek. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 49 m.). medewerking die de overheidsvoorlich tingsdiensten en speciaal de rijksvoorlich tingsdienst aan de fotografen biedt. „Hier door kunnen wij vlugger, prettiger en meer werken", zo zei hij. Dr. Drees opende aan het slot van de bijeenkomst de tentoonstelling van foto's, die een rijk beeld geeft van het werk van de Nederlandse fotojournalisten. In het jaarverslag van de Noordholland- se Vereniging „Het Witte Kruis" wordt onder meer medegedeeld dat het hoofdbe stuur de vergadering machtiging zal vra gen tot het wijzigen van de bestemming van het noodsanacorium voor mannelijke tuberculosepatiënten „Bosch en Heide" te Blaricum. De resultaten bij de bestrijding van de tuberculose zijn namelijk van dien aard, dat binnen afzienbare tijd geen behoefte meer zal zijn aan noodsanatoria. De ge wone sanatoria hebben thans voldoende plaatsruimte om patiënten op te nemen. De lange wachtlijsten behoren tot het verle den. Het hoofdbestuur heeft dan ook reeds gezocht naar een nieuwe bestemming voor „Bosch en Heide". De stichting Actie voor het Asthmatisehe Kind heeft behoefte aan een tweede in ternaat. „Bosch en Heide" leent zich na enkele verbouwingen uitstekend voor dit doel. De stichting AVAK gebruikt reeds sedert 1950 de instelling „Heidsheuvel" van het Witte Kruis te Hilversum. Prof. L. A. Wenckebach, die ontslag heeft genomen als lid van de Monumen- tenraad, omdat de arbeid van deze raad wordt belemmerd door het Zandsteenbe sluit, heeft aan het A.N.P. medegedeeld, dat men in plaats van de zeer goede af weermiddelen, beveilingsmaatregelen en betere werkmethoden tegen de sylicose als gevolg van zandsteenverwerking toe te passen en verplicht te stellen, men de sinds eeuwen in ons land gebruikte zand steen is gaan verbieden. Zelfs mag men deze steen niet be- en verwerken of in voorraad hebben, alsof het hier gaat om een zwaar vergif, inplaats van de mooiste natuursteen die er is en waarmee kunst werken van onschatbare waarde zijn ge maakt. Wanneer men nagaat, aldus prof. Wencke bach, dat bijna alle ornamenten aan de gevels van de oude stad Amsterdam van deze steen zijn gemaakt en het gehele paleis op de Dam daarvan werd opgetrok ken en dit materiaal met zijn karakteris tieke pittigheid onze gehele oude architec tuur beheerst, dan kan men zich indenken, dat een verantwoord restaureren van vele onzer monumenten door dit zandsteenbe sluit vrijwel onmogelijk geworden is. De Rijkscommissie voor de Monumen tenzorg heeft vele pogingen gedaan een goede vervanger te vinden voor de nu ver boden steen, tot dusver echter zonder enig resultaat of uitzicht daarop. Nu er afweerfniddelen zijn tegen de sylicose die in het buitenland alleszins be vredigende resultaten opleveren kan prof. Wenckebach niet inzien waarom althans voor restauratiewerkzaamheden geen dis pensatie zou kunnen worden verleend van het voor oude monumenten fatale en on nodige Zandsteenbesluit. Hij meent dan ook als lid van de Monumentencommissie, die zich voornamelijk bezig houdt met de keuze der toe te passen natuursteensoor ten, de verantwoording van de nu gescha pen toestand, waarbij in zeer vele gevallen noch de goede vormgeving, noch de vol doende duurzaamheid der restauraties ge garandeerd zijn, niet langer te kunnen dragen. In New York zijn Zondagmiddag 13.000 arbeiders in zuivelfabrieken en chauffeurs op melkauto's in staking gegaan om hun eisen in zake een loonsverhoging van 15 dollar per week en een 35-urige werkweek kracht bij te zetten. Door de staking wor den millioenen New Yorkers gedupeerd. Op grond van het huidige contract is de werktijd 40 uur per week. Wat de geëiste loonsverhoging betreft, zeggen de werk gevers, dat dit hun per jaar op een extra- bedx-ag van 60 millioen dollar zou komen te staan. (Van onze correspondent in Parijs) Donderdag komen in de Parijse hoofd zetel der O.E.E.S., het „Chateau de la Muette", de ministers der zestien Marshall- landen bijeen voGr een periodiek beraad, dat twee dagen zal duren. Verschillende tekenen wijzen er op, dat deze conferentie, die niet door de tegenwoordige Engelse O.E.E.S.-voorzitter, Anthony Eden, doch door zijn ambtgenoot van Financiën, But ler, zal worden gepresideerd, een meer dan gewoon belang zal hebben. Zo heeft de nog jonge secretaris-gene raal, de Fransman Robert Marjolin, de laatste weken een tournée langs de Euro pese hoofdsteden van O.E.E.S.-landen ondernomen, waarbij de besprekingen met de regeringen vast werden ingeleid. Het thema, dat Marjolin daarbij behan deld heeft, zou men als een zoveelste waar schuwing èn aanmoediging kunnen om schrijven. Het is een nieuwe aandrang om met de economische samenwerking en de slechting der tolmuren in Europa eindelijk ernst te maken. Het ogenblik zal spoedig aanbreken, zo heeft de secretaris-generaal onthuld, dat Eurona met de Amerikaanse concurrentie rekening moet houden. Tot voor kort heeft Amerika zich gedra gen als de rijke oom. die Europa met dol lars en giften overlaadde. En zijn nu acht jaar verstreken, sedert op de conferentie van Bretton Woods Europa zekere uit zonderingen werden toegestaan op de vrij handel-principes, die daar opnieuw gepro clameerd werden. De tijd is nu gekomen, dat de uitzonderingsbepalingen worden opgeheven en dat de vrije concurrentie in de wereld volledig wordt hersteld. In con crete termen gesproken betekent dit dus, dat men in Europa er op moet rekenen, dat Washington er weldra op zal gaan aandringen dat de invoer in Europa van Amerikaanse auto's, machines, ijskasten, textiel en zelfs van verschillende land bouwproducten zal worden vrijgegeven. Dat dit geen loos dreigement betekent, is trouwens al gebleken. Zo hebben on langs de Amerikanen de Franse regering een enorme hoeveelheid boter, afkomstig uit de reserves, die tijdens de Korea-oor- log werden aangelegd, aangeboden tegen prijzen, die slechts één-derde van die in Frankrijk bedroegen. Ter bescherming van de eigen landbouw heeft Parijs dat aanbod afgeslagen, maar zo'n weigering zou op den duur door Amerika niet meer kunnen worden aanvaard, niet in de laatste plaats vanwege de moeilijkheden, waarin de re- gering-Eisenhower momenteel met de eigen boeren is gewikkeld. En Amerika beschikt, zo meent men in het Chateau de la Muette, nog wel over voldoende pressie- middeTen om door te kunnen drijven, dat O.E.E.S.-landen zich ook in de practiik houden aan economische beginselen, die ze zelf plechtig hebben onderschreven. Bovendien meent men on het Chateau de la Muette, dat de Amerikaanse concur rentie als een doelmatige zweepslag voor de Euronese productie en de Europese eco nomische eenwording zou kunnen dienen, nu overreding nog altijd te weinig heeft gebaat. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Ede (vac. J. H. Cirkel), P. Bouw te Ridderkerk; voor Elburg (toez.), D. v. d. Ent Braat te Opheusden. Geref. kerken Beroepen te Laren (N.H.) J. Couvée te Roodeschool. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Berkum J. de Feyter te Valthermond. Brits Guyana-resolutie deed leden uittreden Een spoedvergadering van de Surinaam se Studentenvereniging in Nederland, af deling Amsterdam, die is gehouden naar aanleiding van de reacties in de Surinaam se pers op de recente Brits-Guvana-reso- lutie van de vereniging en die tot een ver klaring heeft geleid waarin uitdrukkelijk enigerlei communistische tendentie in de vereniging wordt ontkend, heeft aan het licht gebracht dat sommige leden, bevreesd andei-s hun toekomst in Suriname in ge vaar te zullen brengen, overwegen uit de vereniging te treden. Een periodieke feestavond die gisteren te Amsterdam zou worden gehouden, is door de onzekerheid, die de reactie in Suriname heeft teweeg gebracht bij gebrek aan belangstelling mis lukt. Na een achtervolging gedurende vele dagen, waarin urenlang geduld en klim partijen op dakeii elkaar afwisselden heb ben rechercheurs van de Centrale Controle dienst (CCD) Amsterdam de hand weten te leggen op de 40-jarige zich noemende ..hovenier" W. V., die er van wordt be schuldigd in de afgelopen weken omstreeks dertig kamerverhuursters te hebben op gelicht met verhalen over een Amerikaan of Fransman voor wie hij in opdracht van een woningbureau een cheque voor drie maanden huur kwam aanbieden op voor waarde dat zijn „provisie" en een in schrijfgeldhem ter plaatse werden ver goed. Niet alleen waren de cheques van ..Vreelinghs Bloembollen-exportbedrijf Architectura" die hij afgaf, ongedekt, maar ook maakte hij als hij zich aandiende gebruik van de naam van twee bona fide woningverhuurkantoren, welker goede naam daardoor in discrediet werd gebracht. De recherche had al lang het oog op deze man laten vallen wegens een zwendel met pakketten. Hij adverteerde voor bloem- bollenverzending naar het buitenland, iets dat alleen door monopoliehouders mag wor den gedaan. De advertenties, in alle moge lijke periodieken, werden nooit betaald en de vooruitbetaalde bloembollenzendingen bleven of achterwege of bestonden uit waardeloos afval. Enige malen was de aanhouding van V. zeer nabij. Een van de kamerverhuursters die lont had geroken nadat zij hem een chèque voor provisie had gegeven haastte zich naar het girokantoor, waar de man dadelijk op de vlucht sloeg, nog voordat hij het geld had geïncasseerd. Ook bij een andere gelegenheid, twee weken geleden, toen hij in zijn ouderlijk huis in West de omvangrijke correspondentie naar aanlei ding van zijn advertenties kwam ophalen en daar een rechercheur op zich vond wachten, wist hij te ontsnappen, en wel over de daken. Zondag in de namiddag is V. tenslotte toch gearresteerd in een café restaurant aan het Rembrandtplein, waar hij omgang ondei-hield met een serveer ster. Hij zal worden voorgeleid, en be halve de genoemde oplichtingen zullen hem kleine diefstallen ten laste worden gelegd, onder meer van een fiets en'een schrijf machine. Een chèqueboek, waaruit hij zijn ongedekte chèques verstrekte bevond zich in een van zijn zakken. Communisten eisen toelating van India Communistische en UNO-verbindings- officieren zijn Maandagochtend om negen uur plaatselijke tijd te Panmoendjom bij eengekomen om voorbereidingen te treffen voor de vergadering ter bespreking van de politieke conferentie over Korea. De communisten eisten, dat neutralen zullen worden toegelaten tot de conferen tie over Korea. Zij willen toelating van neutrale Aziatische landen en in het bij zonder van India. Verder stelden zij voor: vaststelling van een aanvangsdatum vóór de conferentie, procedurekwesties en verdeling der orga nisatiekosten. Dean, de UNO-vertegenwoordiger, ver klaarde, dat hij niet gemachtigd was om de samenstelling van de politieke confe rentie die was bepaald door een resolutie van de UNO volgens welke geen neu tralen worden toegelaten te wijzigen. Als aanvangsdatum van de conferentie stelde Dean voor 23 November. Hij bracht in herinnering, dat Eisenhower als plaats van besprekingen Honoloeloe, San Fran cisco of Genève had voorgesteld. Dean ver wierp bij voorbaat een conferentie-oord op communistisch gebied. De vergadering werd na een uur en een kwartier verdaagd tot Dinsdag. In de afgelopen nacht omstreeks 2 uur is te Amsterdam op 63-jarige leeftijd over leden de heer B. C. Franke, in leven laat stelijk wethouder van Arbeidszaken in de hoofdstad en tevens waarnemend burge meester. Bernard Cornelis Franke, die op 22 No vember 1889 werd geboren te Kapelle- Biezelinge (Zeeland), bezocht de lagere school te Rotterdam, in welke stad hij op 8-jarige leeftijd met zijn ouders kwam te wonen. Na zijn school- en kantooroplei ding was hij geruime tijd op een advoca tenkantoor aldaar werkzaam. Nadat hij reeds lid was geweest van socialistische jeugdorganisaties, trad hij in 1909 toe tot de S.D.A.P. Toen de heer Franke in 1920 naar Amsterdam kwam, benoemde de be- stuurdersbond aldaar hem tot adviseur van het Bureau Arbeidsrecht. In 1927 koos men hem tot voorzitter van de afdeling Am sterdam van de Centrale Nederlandse Ambtenarenbond. Sedert 1931 was de heer Franke lid van de hoofdstedelijke gemeen teraad. Enkele jaren voor de oorlog koos men hem tot wethouder. Tijdens de Fe bruaristaking in 1941 nam de bezetter hem gevangen, nadat hij als wethouder was afgezet. Na de bevrijding heeft de heer Franke zijn functie weer bekleed als wet houder van Arbeidszaken. Sedert die tijd trad hij ook op als waarnemend burge meester van Amsterdam. Hoewel Zeeuw van geboorte had de heer Franke zijn hart verpand aan de hoofdstad, voor wier belangen hij meer dan twintig jaar op de bres heeft gestaan op een wijze die ook zijn tegenstanders altijd hebben gewaardeerd. Hij heeft destijds een parle mentaire carrière geweigerd omdat hij Am sterdam niet wilde opgeven. Amsterdam zal hem nu missen. Zaterdagmiddag omstreeks half een knipte mr. B. Th. W. van Hasselt, oud directeur-generaal van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Petroleum Mij., het rood- wit-blauwe lint door dat de toegang tot de nieuwe vleugel van het herstellingsoord „Dennenheuvel" te Osscndrecht versperde. Hiermee was dit gedeelte voor het dage lijks gebruik opengesteld: een groot moment voor de vereniging, die haar wens van jaren thans vervuld ziet. In antwoord op het welkomstwoord van de voorzitter van Dennenheuvel, de heer C. P. van der Hoeven, wees de heer Van Hasselt op het feit dat de vereniging met werklust en energie op de bres staat voor haar ideaal: een perfect herstellingsoord te bezitten voor rust- en herstelbehoevende hoofdarbeiders. Haar doorzettingsvermo gen en volharding hebben het grote ver trouwen en de volle sympathie van het be drijfsleven. Grote waardering had de heer Van Hasselt voor het uitstekend financieel beleid en de goede propaganda van Den nenheuvel. Onder de talrijke sprekers die vervol gens aan het woord kwamen waren dr. J. B. Drewes, namens het ministerie van So ciale Zaken, en de heer F. J. A. T. M. Vos de Wael, burgemeester van Ossendrecht. Later op de middag was men in de ge legenheid de inrichting te bezichtigen. De nieuwe vleugel biedt plaats aan vijftien personen. Tien eenpersoonskamers in zeer moderne stijl, kleurig van toon, een zie kenkamer met een capaciteit van drie bed den, drie douches en een washok vormen de bovenverdieping. Beneden zijn een rui me recreatiezaal, een daaraangrenzende biljartkamer en een winterlighal gekomen. Het laatste vertrek kan tevens dienst doen als gymnastieklokaal. Men heeft de moderne gevel aan de oudere stijl van het hoofdgebouw aange past door het geheel een witte kleur te geven. Het houtwerk is in vrolijke, frisse kleuren geschilderd. ADVERTENTIE SïfRUVMSE VAART 20 TH.. 11053 DROOGWAS THANS 32 ct. PER K.G. 57. De Groot Mogol van Hajashoe keek ontevreden toe, hoe Jarl door de leeuwen temmer aan de ketting werd gelegd. ,,Hij voelt zich nog wat slapjes," zei de temmer 1 deskundig, die diamant schijnt hem zwaar op de maag le liggen." ..Dat is te begrij pen," vond Panda, het is nogal geen for tuin, dat hij zo in één slok binnen kreeg!" „En of," beaamde de temmer grijnzend, „ik geloof niet, dat er nu nog één dief is, die een vinger naar de Blauwe Flonker zou durven uitsteken! Ha, ha! Hij zou dan zijn hand in een leeuwenmuil moeten steken!" „Neen," merkte de Mogol plotseling op, gijlieden vergist u. De ECHTE Blauwe Flonker bevindt zich niet in deze leeuw, doch in mijn juwelenkistje." „Hè? Wat?!" riep Panda, „en wat was het dan voor een diamantdie door Joris werd gestolen en nu door Jarl is ingeslikt?!" „Dat, mijn gastheer, was een imitatie," legde de Mogol uit, een imitatie, die ik altijd instede van het echte juweel draag, wanneer ik mij op reis begeef." „Maar waarom heeft u dat niet eerder ge zegd?!" riep Panda boos, „nu hebben we al die narigheid en opwinding gehad om een namaak-steen!" KERKORDE EVANGELISCH LUTHERSE KERK Aan het einde der vergadering van de Synode der Evangelisch Lutherse Kerk, die op het buitencentrum Kasteel Hoeke- lom te Bennekom is gehouden, werd vast gesteld, dat het aan de Synode 1953 voor gelegde deel van de Nieuwe Kerkorde, wat de principes betreft, in eerste lezing is aan genomen. Aan de juridische commissie, die het ontwerp had voorbereid, is thans op gedragen de tekst naar de aanwijzingen van de synode geheel opnieuw te herzien voor de behandeling in tweede lezing. Mossadeq. Het is zeer goed mogelijk, dat dr. Mossadeq, de vroegere Perzische minister-president, achter gesloten deu ren berecht zal worden, aldus heeft een der rechters van het militaire tribunaalj te Teheran aan de correspondent van AFP verklaard. In elk geval zal het proces niet eerder beginnen dan over een dag of tien. Overval. De Britse ambassadeur in Caïro heeft medegedeeld, dat in de streek vanj El Ballah ten Noorden van Ismailia,! een dienstdoende soldaat door onbe kenden is aangevallen en zwaar ge wond. De aanvallers wisten te ont komen. Vreemde vogel. De politie van Brindisi (Zuid-Italië) heeft Zondag een bericht van de Romeinse „Messagero" beves tigd, volgens hetwelk een niet-geïdenti- ficeerd vliegtuig, dat een „krachtige luchtcamera" aan boord had, was ge land op een militair vliegveld bij Brin- disi. De vier mannen in hef toestel droegen vuile, gescheurde overalls, be zaten geen papieren en soraken een „vreemde, niet-Latijnse taal", aldus dit bericht. De politie deelde mede, dat de vier mannen naar Rome zijn gezonden voor ondervragen. Zij wist niet welke nationaliteit de vliegers bezaten. Moge lijk gaat het hier om een vliegtuig met vluchtelingen uit Oost-Europa. Ontploffing. In de omgeving van de Ita liaanse plaats Rimini is een vrachtauto, waaraan twee tankwagens waren be vestigd, in een tunnel blijven steken, omdat deze niet hoog genoeg was om de wagens door te laten. Na de slag, waarmede de tankwagens tot stilstand kwamen, volgden twee ontploffingen, waardoor in een gebied rondom ter diepte van driehonderd meter, ongeveer 150 personen werden gewond, waarvan 95 ernstig. De politie is van mening dat de mist, die op het ogenblik van het ongeluk hing, de bestuurder van de vrachtauto de hoogte van de tunnel verkeerd heeft doen schatten. Doorbraak. De Franse staatssecretaris voor luchtvaart, Louis Christiaans, heeft medegedeeld, dat hij over twee weken in een marinestraalvliegtuig van het type „Vautour" de geluidsbarrière wil doorbreken. Het zou de eerste maal zijn dat een lid van een regering zulks doet. Bezorgdheid. De Anglicaanse bisschop van Johannesburg, Ambrose Reeves, heeft Zondag in een toespraak tot de 32ste diocesane synode verklaard, dat drie kwesties in Zuid-Afrika ernstige be zorgdheid wekken: de huidige onzekere positie van vele vakorganisaties, het on langs door het parlement aangenomen wetsontwerp inzake het onderwijs aan inheemsen en de plannen van de minis ter voor Naturellenzaken, Verwoerd, om niet-blanken uit Westelijk Johannes burg te verwijderen en hun het recht te ontnemen,.in de wijken voor blanken grond te bezitten. Het feit dat „aan een steeds toenemend aantal vakvereni gingsleiders zonder vorm van proces de bestaansmogelijkheid wordt ontnomen op last van een minister", noemde de bisschop „in ernstige mate onrecht vaardig". Losgeld. De Amerikaanse politie-luitenant Shoulders, die de vermoedelijke dader van de kinderroof van Bobby Green lease heeft gearresteerd, heeft zich uit de politiedienst teruggetrokken. Er zijn verdenkingen tegen Shoulders gerezen, dat hij een deel van het losgeld in eigen zak heeft gestoken. De luitenant ont kende Zaterdagavond, ook maar iets van het geld te hebben ontvangen. Zo als gemeld, werd bij de arrestatie van de vermoedelijke dader, Hall (die be kend zou hebben de zesjarige Bobby Greenlease te hebben doodgeschoten) slechts ongeveer de helft van de 600.000 dollar losgeld teruggevonden. De politie heeft inmiddels nog drie andere per sonen naar aanleiding van het ontbre kende bedrag ondervraagd. Prijsverlaging. Volgens radio-Oost-Berlijn heeft de Oost-Duitse regering Zaterdag prijsverlagingen aangekondigd voor levensmiddelen en gebruiksgoederen tot een totaal bedrag van 450 millioen Oost- Duitse marken. De prijzen van levens middelen zullen met 1020 procent worden verlaagd, van tabak e.a. met 10 procent, leren schoenen met 25 pro cent en textiel met 2023 procent. Brand. In enkele uren tijds zijn in Singa pore 300 woningen door brand verwoest. Tweeduizend personen zijn dakloos. Slechts weinigen konden wat van hun inboedel redden. Regen. Te Bogota in Columbia zijn Vrij dag door zware regenval overstromin gen ontstaan, die volgens persberichten aan verscheidene mensen het leven hebben gekost. Talrijke gezinnen heb ben hun woningen moeten verlaten. DE anecdote vertelt dat George Bizet tijdens een treinreis door de provincie op het denkbeeld kwam de stoten, die de wielen van de wagons op de spoorrails maakten, te bezigen voor de metrische con structie van de „Habanera", het in 2/4 maat geschreven Spaanse danslied uit de opera „Carmen". Het is algemeen bekend, dat de spoorrails niet nauwkeurig aanslui ten, omdat rekening is gehou den met de uitzetting van het ijzer op warme dagen. De ge lijkmatige stoten nu, die door de wielen worden veroorzaakt bij het overspringen van die openingen, zouden Bizet de maat voor zijn compositie heb- V. ben geleverd. Dit is misschien wel een aardig verhaaltje, maar 't zegt ons werkelijk geen steek, noch aangaande de maat van de „Habanera", noch omtrent de openingen in de rails. Want, al naar ge lang de omstandigheden, kan uit het sto ten der wielen vrijwel elk melodietje wor den gehoord. We kunnen het ook anders zeggen: het lied van Bizet kon alleen op déze wijze ontstaan, omdat de componist met een bepaalde snelheid over bepaalde rails reed en bovendien op een bepaalde plaats zal in een bepaalde wagon. We zullen wat duidelijker zijn. Het rhythme der stoten wordt niet alleen be paald door de lengte van de rails en de snelheid van de trein, maar bovendien door de verdeling der wielen over de wa gons en de plaats waar de waarnemer zich bevindt. Deze waarnemer hoort immers het meest nabije wiel het sterkst en van de afstand der naburige assen zal het dan afhangen, welk rhythme hij te beluisteren krijgt. Uit de maat van de „Habanera" zouden we dan willen concluderen dat Bi zet in een wagon met twee assen heeft ge zeten en wel in het voorste deel van de wagon. Maar dat is nu toch niet meer na te gaan. Een mooi gegeven overigens voor een detective-verhaal! De ruimten, die tussen de rails zijn open- gelalen voor de uitzetting van het ijzer op warme dagen, lijkt een wel wat overdreven voorzorg, vooral als we horen dat de uitzetting van ijzer slechts 0.011 mm per graad per meter bedraagt. De openingen hier in Nederland van gemid deld 7 mm lijken dan ook wel erg ruim. Maar bij een rail lengte van 18 meter en een temperatuursstijging van 35 0 is - theoretisch - van deze zo royaal schij nende ruimte niets meer overgebleven. ïn Midden-Europa en in de Verenigde Staten moeten de rails dan ook heel wat grotere openingen hebben, bijv. 12 mm, omdat de temperatuursverschillen groter en de rails bovendien veelal aanzienlijk langer zijn. Nu rest nog steeds de vraag, waarom de rails van de stadstrams wél aanéén ge last kunnen worden en spoorrails niet. Het antwoord is eigenlijk erg simpel. In de stacl liggen de rails in het plaveisel „inge bed" en zijn daardoor veel minder aan temperatuurswisselingen blootgesteld. Bo vendien rijden de stadstrams met zoveel bochten, dat de bij uitzetting optredende spanningen gemakkelijk door de krom mingen van de rails worden vereffend. Zullen we nu weer eens over wat an ders spreken, bijvoorbeeld over de vraag waar het land Ofir kan hebben gelegen? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2