R.K. kleuterschool in Aerdenhout door deken Kuilman geopend Auto's zonder chauffeur Amsterdamsche Rijtuig Mij. Agenda voor Haarlem Afscheidsconcert van Jo Vincent Douches in 105 arbeiderswoningen Pauselijke onderscheidingen voor ijveraars Herwonnen Levenskracht Kort en bondig J Heemstede Amsterdamse Beurs MAANDAG 26 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT BurtferliïUe ^tar»d van Haarlem Nieuw clubhuis voor Aljiance Benoemingen bij het onderwijs Missietentoonstelling in Minervatheater „De Vredesduif" herdacht tienjarig bestaan N. Ph. O. in Minervatheater Tram van de NZHVM botste tegen vrachtauto De Zondag was voor de vogels een werkdag Een dahlia zal haar naam dragen Volkshuisvesting in Heemstede Onbewoonbaarverklaring van 9 krotten Ondernemende Amster dammertjes raakten de weg kwijt Oudervereniging Meisjes-HBS Bestuurder bestelauto Zondag overleden Knoeierijen met werkloos heidsuitkeringen voor Haarlemse politierechter Bromfietsster botste tegen personenauto Deken J. J. A. Kuilman van Haarlem heeft Zaterdagmiddag de plechtige opening en inzegening verricht van de nieuwe Sint Jozef kleuterschool op de hoek van de Boekenrodeweg en de Teding van Berk houtlaan te Aerdenhout. De school is ge sticht door het kerk- en schoolbestuur van de St. Antonius-parochie. „Aerdenhout met de zo prachtig gelegen heerlijke parochie, geeft mij altijd een pa radijselijk gevoel", zei deken Kuilman na dat hij het gebouw en de lokalen had in gezegend, „en het heeft nu vlak naast de opleidingsschool een kleuterschool gekre gen. Om zover te kunnen komen heeft het kerkbestuur echter vele moeilijkheden moeten overwinnen. De school staat er thans in alle glorie om de kleinsten onder ons op te vangen. Het totstand komen van de school betekent echter niet, dat de zorgen van de ouders hierdoor minder zijn ge worden. De eerste verantwoordelijkheid blijft rusten op de schouders van de ouders". Voor de inzegening sprak pastoor G. P. A. Alkemade van de parochie te AerdenJ hout het welkomstwoord. B. en W. van Bloemendaal hadden schriftelijk bericht, dat zij verhinderd waren bij de opening van de kleuterschool aanwezig te zijn. Wel merkten wij onder de aanwezigen op de beide raadsleden van de K.V.P.-fractie in de Bloemendaalse raad, de heren J. F. M. Pinxter en J. P. van Haaster. Pastoor Alkemade noemde de nieuwe kleuterschool slechts een klein zusje naast haar grotere broer, de opleidingsschool, en is, om niet te zeer daarbij af te steken, wat hoger gebouwd. Dank bracht hij ook aan zijn voorganger, pastoor W. M. Bosch, die aan vele Haagse deuren had moeten kloppen om die open te krijgen. De tot stand koming van de school moet ook veel voldoening geven aan de jonge architect Nico Andriessen. Het werk werd uitgevoerd door het aannemersbedrijf Grooteman en Schenkel uit Hoofddorp. De totale kosten, incluis de oliestonkverwar- ming, bedroegen omstreeks vijfenveertig duizend gulden. De tuinaanleg met attri buten als zandbak en tuinbankjes waren geschonken door een inwoner uit Aerden hout en van deze narochie. de heer F. E. Brenninkmeiier. De dochter van kerk meester M. Hagemeyer vervaardigde het door haar vader aan het kerk- en school bestuur geschonken St. Jozefbeeld, dat een plaatsje vond in de tuin van de school vlak bij de ingang. Tenslotte vertelde pastoor Alkemade de aanwezigen nog, dat de school is gebouwd zonder rijkssubsidie. Door medewerking van het gemeentebe stuur van Bloemendaal kon men evenwel op gunstige basis een lening sluiten. Oud-pastoor W. M. Bosch sorak ook nog een kort dankwoord en zeide dat het heel wat voeten in aarde had gehad de totstand koming van de school te kunnen verwe zenlijken. Het. ongetwijfeld aardigste ogenblik van de bijeenkomst kwam daarna, toen onge veer vijfentwintig kleuters niet alleen wat feestliedjes kwamen zingen, maar zij bovendien als pastoor, als zuster, ais ka bouter en als wat al niet meer verkleed, binnenkwamen om met een helder stem metje een gelegenheidstekst voor te dragen. Vervolgens was er gelegenheid de schooi te bezichtigen. Met de bouw ervan werd in Juni een aanvang gemaakt. D° school heeft twee lokalen van zeven bij ne"nr en van zeven bij acht vierkante meter. Zh' zijn berekend on een maximum can^citeit van negentig kleuters, maar de VmiHi«e bezetting is nog maar zeventig kiemties. De gang is een sneelea"g en de ves'aire bevindt zich er aohier. H"t d^k zweeft als het ware on de lokalen. werd be reikt. dat hebalve aan de ziid® van de deu ren en ramen van drie verschillende kan- HAARLEM, 24 October 1953 GEHUWD: 24 Oct., H. L. Baum en E. Chr. Meijer: J. B. de Levie en M. A. Büjham. BEVALLEN van een zoon: 23 Oct., G. van der Vlugt—Janssen; J. G. Hendriks—LPT 24 Oct., B. J. BijlsmaHolsteijn; M. van Es Zaremba. BEVALLEN van een dochter: 23 Oct., W. PouwBarmentlo. OVERLEDEN: 22 Oct., A. J. van Woerden —ten Boom. 63 j.. Bosch en Hovenstraat; P. Miesijerus, 65 j., Kamnerlaan; 23 Oct., F. de Lee, 82 j., Jansstraat; J. Rood. 60 j., Klooster straat. ADVERTENTIE Billijke tarieven, prospectus op aanvraag PLEIN 21 MAANDAG 26 OCTOBER Gebouw „Zang en Vriendschap", Jans straat 74, bijeenkomst v. „De grotere we reld", 8 uur. Waalse Kerk: Hermann Zaiss- Comité, bijeenkomst, 8 uur. Westerhoutpark 1 a: Cursus ds. A. R. de Jong; „Het oer- Christendom naar zijn innerlijk wezen", 8 uur. Vleeshal: Modeshow van C. A., 8 en 9.30 uur. Minerva: „Telefoon van een on bekende", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: „Actie in de stille Zuidzee". 14 jaar, 8 uur. Lido: „Dageraad der vrijheid", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Kindersmokkel", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Geheime opdracht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tanzende Sterne", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De gouden poort", 18 jaar, 7 en 9.1d uur, Luxor: „De terugkeer van Don Ca- millo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 27 OCTOBER Concertgebouw: Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, 8 uur. Vleeshal: Modeshow C. A„ 11. 2.30, 8 en 9.30 uur. Grote Hout straat 119: Tentoonstelling J. C. van Regteren Altena, 10—12.30 en 2—5 uur. Roxy: „Actie in de stille Zuidzee", 14 jaar. 2.30 en 8 uur. Lido: „Dageraad der vrijheid", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Kindersmok kel", alle leeftijden, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Geheime opdracht", 14 jaar, 2.30 en 8 u. Rembrandt: „Tanzende Sterne", •He leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De gouden poort", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo", alle k«*.. 2, 7 en 9.15 uur. ten het licht naar binnen kan komen. Ook werd hierdoor een tochtvrije ventilatie verkregen. Aan de zijde van de Boeken rodeweg is bovendien de mogelijkheid ge bleven om in de toekomst de school met een vleugel uit te breiden. De hockeyclub Triniteits College „Al liance" heeft Zondag de opening van een nieuw clubhuis naast de hockeyvelden in het Heemsteedse Sportpark op grootse wijze gevierd. Na de des morgens gehou den Openluchtmis en een gezamenlijke maaltijd in het sportparkrestaurant, kwam men op het terrein voor het gebouw bij een. De voorzitter van Alliance, de heer p; Castelein, zeide tot de ruim honderd vijftig aanwezigen trots te zijn over het feit, dat het nieuwe gebouw tot stand kon komen met de inspanning van de leden en donateurs. De eerste stoot voor het gebouw- was al in 1950 gegeven, en om de plannen te verwezenlijken hebben de leden een grote offervaardigheid getoond. Pater dr. M. van Straaten, rector van het Triniteitslyceum, sorak mede nemens Sancta Maria en het Mendellyceum, toen hij toezegde, dat Alliance steeds op de steun van die lycea kon rekenen. Namens de enkele jaren geleden weer her-opgerichte voetbalafdeling van Al liance sprak nog de heer F. van Gusten- hoven. De plechtige inwijding van het gebouw werd daarna verricht door de Moderator van Alliance, de pater H. Vandalon van het Triniteitslyceum. In de middag werden behalve de vast gestelde beker- en competitiewedstrijden door de K.N.H.B. bij de dames zowel als bij de heren nog wedstrijden gespeeld tus sen veteranen van vóór en die van na de oorlog. De dames deelden de punten (een één) en bij de heren toonden de oudsten zich de sterksten met een zege van één-nul. De feestdag werd des avonds besloten met een gezellige bijeenkomst, die werd gehouden in restaurant Boekenrode in Heemstede. B. en W. van Heemstede hebben de ge meenteraad de volgende voordrachten aan geboden Vacature N. van Doorn aan de Dreefschool, 1. J. Bakker, onderwijzer aan de leerschool der Rijkskweekschool te Haarlem; 2. W. P. Mazurel, tijdelijk onderwijzer aan de Voor- wegschool (meer geschikte sollicitanten zijn niet aanwezig). Uitbreiding aantal leerkrach ten aan de Dreefschool: 1. Mej. H. A. J. Lippe, tijdelijk onderwijzeres aan de Dreefschool te Heemstede; 2. mej. A. A. van Zutphen, tijde lijk onderwijzeres aan de Crayenesterschool te Heemstede; 3. mej. G. Staritsky, onderwij zeres te Purmer. Uitbreiding van het aantal leerkrachten aan de Crayenesterschool: 1. Mej. A. A. van Zutphen; 2. mej. H. A. J. Lip pe; 3. mej. G. Staritsky. Het aantal leerlingen over 1953 van de Dreef- en Crayenesterschool geeft met ingang van 1 Januari 1954 recht op rijksvergoeding van de wedde van zeven leerkrachten. De minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft reeds op verzoek van B. en W. beslist, dat voor de scholen reeds van 25 Augustus af de wedden van zeven leerkrach ten vercoed zullen worden. In de bovenzaal van het Minerva-theater is een expositie ingericht, waarbij minder de nadruk op het missiewerk wordt ge legd, dan op de frappante voortbrengselen der negerkunst. De voorwerpen zijn voor namelijk afkomstig uit de Ivoorkust, Ni geria en de Goudkust en werden voor dit doel welwillend in bruikleen afgestaan door het Missiemuseum te Aalbeek (Lim burg). De conservator hiervan, pater Van Tricht, verschafte de bezoekers een ex plicatie die van een gedegen kennis der kunsthistorie en de artistieke mogelijkhe den der negers getuigt. Hij verklaart dan, dat bij de negers de kunst steeds zorgvuldig in een vaste fa milie van geslacht op geslacht wordt over gebracht, waarbij de vader zijn begaafd ste zoon als opvolger bestemt. Zij blijven evenwel aan bepaalde normen gebonden, zodat er van een evolutie in de negerkunst geen sprake is en een kunstvoorwerp van enige eeuwen geleden volgens dezelfde principes als in deze tijd vervaardigd werd. Toch verraden de voorwerpen een opmerkelijke artistieke begaafdheid. De expositie bevat ongeveer zeventig voorwerpen van zeer uiteenlopende aard, waarvan vooral een aantal maskers en die ren plastieken de moeite van een nadere beschouwing zullen lonen. Verder hout snijwerk, gebruiksvoorwerpen, trommen, weefsels en voorwerpen, welke een reli gieuze invloed op de neger-kunstenaar tot uitdrukking brengen. Deze interessante tentoonstelling is nog tot en met Dinsdagavond in het Minerva theater geopend. Dezer dagen was het tien jaar geleden dat te Heemstede de postduivenhouders- vereniging „De Vredesduif" werd opge richt, hetgeen voor het bestuur aanleiding is geweest voor Zaterdag een feestavond in hotel „Het Wapen van Heemstede" te houden. De voorzitter, de heer C. v. d. Erf, gaf een korte terugblik op het wel en wee uit de afgelopen periode, waarna hij de dames der leden een nieuwe feestavond in het vooruitzicht stelde, wanneer zij haar echtgenoten maar voldoende vrijheid lie ten om hun geliefde sport te blijven be oefenen. Vervolgens reikte hij de prijzen uit aan hen, die daarvoor in aanmerking kwamen. Een wisselbeker werd uitgereikt aan de heer H. Compier die algemeen kampioen is geworden, een tweede prijs, eveneens een beker aan de heer E. des Bouvrie en een legpenning als derde prijs aan de heer H. Kramer. De verzorging van het programma was toevertrouwd aan „De drie musketiers", een ensemble bestaande uit een accordeo nist, een drummer en een humorist-confé rencier, die er in geslaagd zijn de aanwe zige veie uren aangenaam bezig te houden. Thans is het programma bekend gewor den van het reeds door ons aangekondigde eerste concert van het Noordhollands Philharmoniseh Orkest in het Minerva theater in Heemstede op Maandag 2 No vember. Toon Verheij zal een Van Beethoven- programma dirigeren, dat zal bestaan uit de Ouverture „Egmont", het vioolconcert en de Zevende Symphonie. Solist in het vioolconcert is Herman Krebbers. Toen de 53-jarige Haarlemse tegelhandelaar J- P. K., die met een vrachtauto gistermiddag omstreeks half een op de Kleine Houtweg reed, moest remmen, om twee fietsers voor rang te verlenen, sloeg de motor af, Op dat ogenblik naderde een tram van de N. Z. H. V. M., waarvan de bestuurder waarschijnlijk dacht, dat de vrachtauto zou doorrijden. Dit gebeurde evenwel niet, zodat er een botsing ontstond. Beide voertuigen werden licht be schadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De vogeltrek Het mooie weer van Zondag deed op nieuw vele natuurliefhebbers naar de waarnemingspost van de Vogel werkgroep Haarlem aan de Zeeweg komen. Het was vrij helder en later zonnig met matige Zuid-Oostenwind. In ruime mate maakten de vinken en De stichting „Kunstkring" Bloembollen streek organiseerde Zaterdagavond, in de Beurszaal van „Treslong" te Hillegom, een muzikale manifestatie, bedoeld als af scheidsconcert van Jo Vincent. Tezamen met de gevierde zangeres trad hierbij op het Zuid-Hollands Orkest, dat, wegens ongesteldheid van zijn dirigent Chris Bur ger, geleid werd door de onder-directeur van het ensemble, de heer Harry Haak man. Deze leek eerst wat onwennig tegen over het orkest te staan; zijn drukke ge baren waren niet erg bevorderlijk om de ouverture van Rossini's „Barbier", waar mee het concert geopend werd, een even wichtige klank te verzekeren. Daar kwam dan nog bij dat men moest optornen tegen de droge acoustiek van de zaal, die welis waar uitstekend geschikt is voor de spreek stem en wellicht ook voor solistische pres taties, doch ten enenmale ongunstig voor de klankversmelting van een orkest. Het ensemble had moeite om op temperatuur te komen en vooral het kleine koper schet terde onfraai en onzuiver boven de rest van de bezetting. Het leek alsof men op de verraderlijkheid van zo'n acoustische tegenwerking niet bedacht was geweest, met het gevolg dat de zwakke punten in de bezetting maar al te duidelijk voor de dag traden. Er kwam pas een bevredigen de klank bij het Andante van de Italiaan se Symphonie van Mendelssohn, die als tweede orkestnummer gespeeld werd en nu, onder vrij beheerste directie van de heer Haakman. Het strijkorkest raakte ook behoorlijk in vorm in de begeleiding van zang-aria's van Handel en Purcell, terwijl de trompet, met zijn solopartij in de laat ste dezer, een zeer goede beurt maakte. Hierbij was dan ook geen klankversrnei- ting vereist en kon de droge acoustiek zelfs een voordeel geacht worden. Moeilijker was het weer om de begeleiding van twee orkestliederen van Mq,hler naar wens te doen klinken en de le Arlésienne-suite van Bizet haar coloristische charme te geven. Alleen het verrukkelijke „Adagietto" de muzikale illustratie van de scène der twee verliefde oudjes in het drama van Daudet klonk in het strijkersensemble heel mooi. Jo Vincent had niet zoveel hinder van de geluidsvoortplanting in de zaal. Zij ver gastte het publiek op de zeer interessante cantate „Der Frühling" van Carl Philip Emanuel Bach, een stuk dat vooruitloopt op de romantiek van Schubert en als zo danig een typerend geval is uit de „Sturm und Drang"-periode, die de vormen los maakte en het persoonlijke aanvoelen zi.in recht gaf. Een expressieve aria uit de opera „Semele" van Handel maakte veel indruk en met een karakteristiek fragment uit „The Fairy Queen" van Purcell toonde de scheidende zangeres dat haar colora tuurtechniek nog zo gaaf en brillant is als men maar wensen kan. Zulks kon men bovendien ook ervaren bij haar vertolking van Mahler's „Wer hat dies Liedlein er- dacht?" Deze compositie vormde het slot van het concert en men begrijpt hoe har telijk en dankbaar het talrijke publiek op dit afscheidslied reageerde. Daarna werd Jo Vincent officieel gehul digd door de voorzitter van Kunstkring Bloemenbollenstreek en de burgemeester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, die herinnerde aan de clandestiene concerten van de zangeres in de oorlogsjaren, en de hoop uitsprak dat, nu zij van plan is onder te duiken, zij nog wel eens bereid zal zijn clandestien op te treden. Spreker bracht de kunstena- resse dank en hulde voor al wat zij voor de Nederlandse cultuur gedaan heeft en De volkshuisvesting in Heemstede komt in de vergadering van de Heemsteedse raad van Donderdag 29 October zowel in positieve als in negatieve zin aan de orde. Positief door de voorstellen tot beschik baarstelling van credieten voor het aan brengen van douchegelegenheden in ge meentewoningen, woningwetwoningen en woningen van bouwverenigingen. Zoals men weet heeft de Heemsteedse raad enige maanden geleden besloten tot die voorziening over te gaan. De wethouder van Volksgezondheid, de heer H. Disselkoen, heeft in een warme verdediging van het voorstel toen meege deeld, dat B. en W. de bouwverenigingen nog enige tijd in de gelegenheid zouden stellen hun leden en bewoners te raad plegen over hun belangstelling voor douchegelegenheden. Uit de drie raadvoorstellen, die hierop betrekking hebben, blijkt, dat in de sector gemeentewoningen, in exploitatie bij „De Haemstede" zich in totaal veertig bewoners aangemeld hebben, zodat het reeds ver leende crediet van vijftien mille niet vol doende is en tot 22.000 gulden dient te v/orden verhoogd. Bij „Heemstede's Belang" zijn twaalf en bij „Het Oude Posthuis" vijf bewoners ge- gadigd voor een douche, waarvoor een crediet van in totaal 6800 wordt ge vraagd. Ten aanzien van de woningwetwoningen in exploitatie bij „St. Joseph", „De Haem stede" en „Berkenrode" zullen de bouw- voorschotten worden verhoogd tot een totaal van 26.450. Deze drie bouwver enigingen hebben samen 48 belangstellen den voor een douche-installatie. Telt men alle onder het raadsbesluit val lende woningen bij elkaar op, dan blijkt dat in 105 van de 478 huizen douches zullen komen en dat daarmee een bedrag van 55.250 is gemoeid. Uiteraard wordt dit bedrag in de loop der jaren door een huur verhoging gecompenseerd. Voorts wordt de raad een bedrag van 10.875 gevraagd voor vernieuwing der aanrechtbladen en gootstenen, het inkorten der aanrechten en het verplaatsen daarvan naar de binnenmuur in 46 van de 65 hui zen van het complex gemeentewoningen aan de Bankastraat. De bewoonbaarheid van de woonkeukens in dit complex wordt hierdoor belangrijk beter. De keukens zullen tegelijkertijd geschilderd en gewit v/orden. In tegenstelling tot deze woningverbete ringen staan een reeks onbewoonbaarver klaringen wegens vervallen toestand, vochtigheid, gebrekkige indeling of brand gevaarlijke toestand der betrokken huizen. Het gaat om de woningen Herenweg 25. 31, 33. 53 en 55, Zandvoortselaan 98 en 100 en Glipperweg 21 en 23. De ontruimingstermijn bedraagt in elk geval zes maanden. deelde mede,dat de bloembollenstreek haar wil eren met het nieuwste dahlia-type de „Jo Vincent-dahlia" te noemen. Deze bloem kon nog niet worden aangeboden, daar ze pas tegen het volgend seizoen gekweekt wordt. Dat ondertussen een bloemenhulde niet ontbrak en een geweldige ovatie van het publiek de toespraak van Hillegom's burgemeester onderstreepte, was iets wat men terecht verwachten kon. JOS. DE KLERK. Elfjarige tippelaars Twee broertjes uit Amsterdam, elf en twaalf jaar oud, trokken gistermorgen in gezelschap van een elfjarig vriendje al liftend naar Zandvoort. Zij waren van plan om langs het strand naar IJmuiden en Velsen te lopen. De ondernemende Amsterdammertjes ontpopten zich als ras tippelaars en bereikten inderdaad IJmui den. Daar raakten de beide broertjes hun vriendje kwijt. Ze wisten niet meer, hoe zij thuis moesten komen en het begon al laat te worden. Gelukkig waren twee Haarlemse meisjes zo vriendelijk, de knaapjes achter op hun fietsen mee naar Haarlem te nemen. De politie zorgde voor de terugreis naar Amsterdam. Ook hun vriendje is in het ouderlijk huis terug gekeerd. spreeuwen hier van gebruik. De kraaiachtige kwa men in kleinere aantallen langs. Van zeven tot tien uur passeerden 1300 vinken per uur de post. In deze grote troepen vlogen steeds kepen mee. De spreeuwen kwamen in dezelfde tijd in troepen van 1200, 1650 en 1400 over. In totaal dus 4250 van deze vogels in drie uur. Later op de ochtend nam het aantal kraaien toe. Van zeven tot acht uur 120, van acht tot negen uur 166, en van negen tot 10 uur 200. Deze troepen bestonden voor het grootste deel uit kouwen en roe ken, en slechts enkele bonte kraaien. Met deze stroom vlogen vijf sperwers mee. In kleine aantallen kwamen langs: veld leeuweriken, trekkende boomleeuweriken, graspiepers, witte kwikstaarten, ringmus- sen, groenlingen, putters, kieviten, een groepje van vijf kramsvogels, één rietgors en twee holenduiven. De holenduif trekt hoofdzakelijk in October. Hij vliegt niet ver naar het Zuiden. Om elf uur werden nog drie boerenzwaluwen gezien, hetgeen een vrij late waarneming is, daar de zwa luwen voornameliik in Sentember trekken. De exemplaren, die Zondag de post pas seerden, moeten nog naar Zuid-Afrika. Boven zee visten vier Jan van Genten. Men zag ze prachtig stootduiken zoals de sterns ook doen. Voor de kust drijven nog zwarte zee-eenden. De trek van vanmorgen was weer zeer gering tengevolge van de mist. Ook de meisjes-H.B.S. in Haarlem heeft tegenwoordig haar oudervereniging, waarvan het secretariaat is gevestigd in de Tempe liersstraat 1. De vereniging beoogt de belan gen van de school en de leerlingen te behar tigen zonder echter invloed uit te oefenen op interne aangelegenheden betreffende het onderwijs en docenten. Door het houden van excursies, filmavonden, vleugelavonden en dergelijke, hoopt zij een nauwer contact te kunnen leggen tussen de ouders der leer lingen, opdat de belangen van alle partijen, die bij deze onderwijsinstelling zijn betrok ken. beter kunnen worden gediend. Het be stuur is als volgt gevormd: de heer H. A. van Elk. voorzitter; de heer J. van Zeven, secre taris; de heer J. Egmond, penningmeester; mevrouw Van Dijk, mevrouw Groenewegen. De directrice van deze school, mejuffrouw dr. ir. N H. J. M. Voogd maakt eveneens deel uit van het bestuur, als adviserend lid. r Zondag heeft het Haarlems comité van Herwonnen Levenskracht, de Katholieke vereniging tot bevordering van de volksge zondheid en tot bestrijding van volksziek ten, het veertigjarig bestaan gevierd. Op een receptie heeft deken J. J. A. Kuilman meegedeeld, dat de heer B. Reijnders onder scheiden was met het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice en dat de heer A. J. Overtoom binnenkort de Pauselijke onderscheiding Bene Merenti zal ontvangen. De herdenking begon met het opdragen van een Hoogmis in de Sint Jozefskerk aan de Jansstraat door de heer J. J. A. Kuilman. Het orgel werd bespeeld door de heer Albert de Klerk. Na afloop verenigden bestuur en mede werkers (sters) zich in gebouw Sint Bavo aan een feestelijk ontbijt. Deken Kuilman vergeleek in een toespraak de medewer kenden van Herwonnen Levenskracht met c-en groot gezin, waarin alle leden samen werken om een doel te bereiken; zij trach ten liefde te brengen, waar het nodig is. De heer A. J. Overtoom, secretaris van het plaatselijk comité en voorzitter van de jubileumcommissie gaf een overzicht van de werkzaamheden in de afgelopen veertig jaar. Sedert 1940 is het aantal donateurs vertienvoudigd. Als geschenk overhandig de spreker aan de heer B. Reijnders, voor zitter van het plaatselijk comité, een album, bevattende de namen van 850 nieuwe dona teurs. Voorts herinnerde hij er aan, dat een groot aantal tbc-patiënten van alle gezind ten een schaaltje met fruit was aangeboden. De heer Leo Luijstenburg, lid van het hoofdbestuur en propagandist van Herwon nen Levenskracht, herinnerde aan de ver andering op sociaal gebied in de laatste halve eeuw. Herwonnen Levenskracht heeft belangrijk werk verricht en Haarlem heeft zich daarbij bijzonder onderscheiden. Grote activiteit ging er van de Haarlem mers uit. Aanvankelijk heeft men aandacht besteed aan bestrijding der tuberculose; thans vragen rheuma, kanker en neurose ook de aandacht. Aan de heer J. van Schoo- ten, die vijfentwintig jaar zijn krachten heeft gegeven aan het werk van Herwon nen Levenskracht, ovei'handigde hij een gouden insigne. Tijdens de receptie, des middags in ge bouw Sint Bavo gehouden, heeft deken Kuilman opnieuw het woord gevoerd en Uiting gegeven van zijn waardering voor het vele werk, dat Haarlemmers hadden verricht. Zij gaven hun krachten om de volksgezondheid te bevorderen. De heer Kuilman deelde mee, dat de Paus de heer Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3V5 Nederl.'47 99% 99% A.K.U 175 174 Unilever 208'A 209% Philips Gloeil. 175 176 Kon. Petroleum 324 326% A'dam Rubber 89% 89% Holl. Amer. Lijn 132 132% N. Scheepv. Unie 128% 128% H.V.A 105% 106% Deli Mij 94 93% Amsterd. Bank 176% 176% Ned. Handel Mij. 160 160 Rotterd. Bank 171% 171 Twentsche Bank 169% 169% Anaconda Copper 323/,. 32 Bethlehem Steel 49% 50 Republic Steel 46% 46 Shell Union 70% 72% Tidewater 20V.8 20% '37 37% E. Reijnders had onderscheiden met het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice en speld de de onderscheiding op. De heer Overtoom werd de onderscheiding Bene Merenti in het vooruitzicht gesteld; het besluit was reeds genomen, doch de onderscheiding was nog niet in Haarlem aangekomen. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers roemde eveneens het werk van de mede werkenden van Herwonnen Levenskracht. Aan de tuberculosebestrijding is reeds veel gedaan en tbc is als volksziekte minder gevaarlijk geworden in de loo? der jaren dan veertig jaar geleden. Er is echter nog voldoende werk aan de winkel doordat Herwonnen Levenskracht zich ook bezig houdt met de bestrijding van andere volks ziekten. Verder hebben het woord gevoerd de heren H. M. Franken, lid van het hoofd bestuur van Herwonnen Levenskracht, A. J. M. Angenent, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Katholieke Arbeidersbe weging, J. J. Loerakker, namens de afde ling Haarlem van de Algemene Rooms Ka tholieke Ambtenarenbond, L. van Berkel, voorzitter van de R.K. Middenstandsvereni ging en J. Beekelaar namens de Sint Vin- centiusvereniging. Enkele sprekers boden Ongeluk te Aerdenhout De twinUg-jange A. J. Markhof uit Zandivoort, die Zaterdagmorgen de bestel auto van de Haarlemse wasserij Keyser bestuurde, welke op de Zwarteweg te Aerdenhout door een traan, komende uit Zandvoort, werd aangereden en in ernstige toestand naar het Marinehospitaal is over gebracht, is Zondagmiddag aan de gevolgen van wonden overleden. Maandagmorgen stonden voor de Haar- 'emse politierechter een 21-jarige grond werker, een 62-jarige grondwerker en een 53-jarige directeur van een compostbedrijf in Den Haag terecht. De grondwerkers werden ervan verdacht door valsheid in geschrifte geld van een bedrijfsvereniging losgekregen te hebben en de directeur zou dit misdrijf uitgelokt hebben. Op 17 Januari waren de grondwerkers in dienst van het bedrijf. Door het vrie zende weer kwam het werk echter stil te liggen en de directeur raadde zijn werk nemers aan bij de bedrijfsvereniging voor wachtgeld en werkeloosheidsverzekering een uitkering aan te vragen. De grondwer kers deden dit, maar bleven echter bij het compostbedrijf in dienst. Enige tijd latei- ontvingen zij een aanvulling op de uitke ring van hun patroon. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, eiste tegen de beide grondwerkers een geldboete van twintig gulden wegens valsheid in geschrifte en tegen de direc teur, wegens uitlokking tot dit misdrijf vijftig gulden boete. De politierechter veroordeelde de 62- jarige arbeider tot tien gulden boete, diens collega tot vijftien gulden en de werkge ver tot veertig gulden. Te Schiedam is in de ouderdom van 73 jaar overleden de heer W. Wilton, commis saris van de N.V. Dok- en Werfmaatschappij Wilton-Fijenoord, van welke N.V. hij tot 1 Januari 1951 directeur is geweest. BINNENLAND De benoeming kan worden verwacht van F. R. W. H. W. J. Graaf de Marchant et d' Ansembourg, thans gezant te Bangkok, tot Nederlands gezant te Praag. Op de terreinen van het sanatorium Zonnestraal te Hilversum zijn enige Amster damse paviljoens in gebruik genomen. Er is plaats voor 286 Amsterdamse tbc-patiënten. De Hoge Commissaris van Nederland te Djakarta, mr. W. F. L. graaf van Bylandt, wordt voor het houden van besprekingen omstreeks 10 November in Nederland ver wacht. De Rockefeller Foundation te New York heeft 15.000 dollar ter beschikking gesteld van het gemeentebestuur van Amsterdam ten behoeve van onderzoekingen op het ge bied van de proefondervindelijke embryo logie aan de gemeentelijke universiteit onder leiding van prof. dr. M. W. Woerdeman. Een doffe knal, door tal van Amster dammers waargenomen, kondigde Zaterdag middag het bezoek aan Schiphol aan van de Engelse recordvlieger Nevil Duke. Hij was in zijn Hawker Hunter op weg naar Kopen hagen en boven het Amsterdamse vliegveld, dat hij aandeed om er te tanken, had hij de geluidbarrière doorbroken. Een 18-jarige bediende van een tank station in Venlo, die er met f3000 van de zaak van door was ge?aan is met twee Am sterdamse vrienden in Nijmegen aangehouden toen hij poogde een in Venlo gehuurde bromfiets te verkopen. Het geld had hij verbrast „Herwonnen Levenskracht", de R.K. vereniging tot bevordering van de volks gezondheid en de bestrijding van volksziek ten, heeft in Utrecht haar veertigjarig be staan gevierd. De herdenkingsbijeenkomst werd onder meer door minister Suurhqff en door de Commissaris der Koningin in de nrövincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, bijgewoond. Het feestgeschenk bestond uit 38.000 nieuwe donateurs en een bedrag van f 72.348. In Den Bommel is Zaterdag een grote landbouwschuur in vlammen opgegaan. Een politieagent trachtte vergeefs enige koeien los te snijden. Hij heeft de dieren toen dood geschoten. Tijdens het weekeinde is in Zwolle het wetenschsnpeliik Naiaarscongres gehouden van het Nederlands Genootschap van Heil gymnastiek. Massage en Physiotechniek. Er waren ongeveer 250 deelnemers uit vele delen van het land. De miniatuurstad Madurodam in Den Haag. die dit seizoen sedert 1 April geopend is geweest, is Zondagavond om acht uur tot het voorjaar van 1954 gesloten. In totaal zijn er in dit seizoen 486.459 bezoekers geweest. Bii het monument voor de gevallenen van de 53e Welsh Infantry Division te 's Her togenbosch is Zondag een korte herdenkings- p'-chtigheid gehouden, gewijd aan de ge sneuvelden van deze divisie aan het Euro pese front in de jaren 1939—1945. Van Engelse zijde was aanwezig generaal-majoor Coleman, voorheen brigadier-generaal der divisie. Met monument is in de Brabantse hoofdstad opgericht, omdat de inname van Den Bosch in October 1944 als een der mar kantste wapenfeiten der divisie staat ge boekstaafd. Te Hilversum is overleden de heer J. H. Meijer, oud-plantsoenmeester der ge meente. Hij heeft in samenwerking met architect W. M Dudok het aanzien van Hil versum als tuinstad bepaald. Ter gelegenheid van de eerste dag van uitgifte van de Kindei-postzegèls 1953 zullen bij de postzegelhandel eerste dag-omslagen verkrijgbaar zijn. Indien men deze eerste dag-omslagen, waarop geen andere zegels mogen zijn geplakt dan Kinderzegels 1953, op 16 November aan het-loket van het post kantoor ter plaatse afgeeft-, zal de philate- listische dienst van P.T.T. ze voorzien van een afdruk van een speciaal stempel. Venlo viert een week lang feest ter gelegenheid van het gereedkomen van de St. Martinustoren. Op de Kwartelenniarkt is een nieuw „Schinkemenneke" onthuld. Het oude, uit 1617 daterende beeldje was nagenoeg door „steenkanker" verteerd. De heer A. Booy heeft afscheid geno men van de veilingvereniging Kesteren en Omstreken, waarvan hij 40 jaar voorzitten is geweest Hij is door de Koningin benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Bjj de te Amsterdam gehouden trekking van de Holland Huisloterij is de eerste prijs gevallen op 91326, de tweede op 10066 en de derde op 45261. Op „Woudsc.hoten" te Zeist wordt het tweede Zendingscongres gehouden, bijeen geroepen door de Nederlandse Zendingsraad. Honderdvijftig deelnemers, de bij de raad aangesloten Nederlandse kerken vertegen woordigend, zijn hier bijeen. Het doel van de conferentie is onder mfeer te onderzoeken of het reeds bestaande gebied van samenwer king kan worden uitgebreid. HAARLEM EN OMGEVING De collecte In het Rembrandttheater. ge houden op Zaterdagmorgen na de film bijeenkomst voor de schooljeugd, ter herdenking van dé Dag der Verenigde Na ties. heeft f 114.63 opgebracht. De negentienjarige hulp in de huis houding J. H. W. H„ die bij haar werkgeef ster in Bloemendaal een bankbiljet van honderd gulden had ontvreemd, werd door de Haarlemse politierechter conform de eis veroordeeld tot dertig gulden boete en twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, Morgen, Dinsdag 27 October, hoopt de heer W. Akkerman, Judith Lijsterstraat 6. Haarlem, de dag te herdenken, waarop hij voor veertig jaar in dienst trad van Werf Conrad en Stork Hiisch N.V. te Haarlem. Door de foutieve constructie van een onen haard in een huis op de Zijlweg te Haarlem is in de nacht van Zaterdag op Zondag een onder die haard gelegen houten balk gaan smeulen, waardoor de woonkamer vol rook kwam te staan. De ter plaatse ver schenen brandweer heeft de smeulende balk met enige emmers water gedoofd. De heer H. D. Nanninga Jr. te Hoofd dorp is aan de Gemeentelijke universiteit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde. De speculaasactie te Heemstede ten bate van het adoptie-comité Puttershoek, die 28 en 29 October gehouden zou worden, gaat wegens bijzondere omstandigheden niet door. B. en W. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor aan de heer H. R. Aiking, architect te Amsterdam, te verkopen een perceel bouwterrein groot 935 m.2 aan de Noordzijde van de Sportparklaan voor de prijs van f 10 per m.2. De .grond is bestemd voor de bouw van een dubbele villa. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagden voor het candidaatsexamen genees kunde de heren F. E. van Dam te Heemstede en H. R. Verwers te Haarlem. Voor het derde deel van het examen candidaat-notaris zijn te Den Haag geslaagd mejuffrouw mr. A. H. M. de Jong en de heren C. J. Rab en E. J. Schwarze, allen te Haarlem. Gisteravond omstreeks kwart voor negen is in de Gierstraat, hoek Nieuwstraat, de 25-jarige Haarlemse schespvaartemployé W. P. met zijn personenauto opgereden tegen een bromfiets, bestuurd door de 41-jarige ouvreuse G. H. F., eveneens uit Haarlem. Z:j veranderde, zonder op het verkeer te letten, plotseling van richting, waardoor de auto haar aanreed. Met een zware hersenschudding en een hoofdwond is zij naar de Mariastich- ting gebracht. De bromfiets werd ernstig be schadigd.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3