Enthousiasme was basis voor succes op zeer mat spelende Rode Duivels D RICHMOND Eén zwaluw maakt nog geen zomer Nederlandse jeugd won van België Levendig spel in stedenwedstrijd tussen Amsterdam en Brussel Eerste zege van Nederlands elftal sinds April 1951 Vroeg doelpunt van BVV'er Van Beurden bleek beslissend Jioe t ook lyX'j&sfi, "hoort er by MAANDAG 26 OCTOBER 1953 Na de interland Het is niet meer nodig Ruwe afwashanden nu verleden tijd Van der Kuil bedankte voor Ned. XI-tal club Nederlandse leiding bij Engeland-Hongarije VERKOUDHEID EN GRIEP Elf doelpunten bij Rotterdam-Antwerpen Biesbrouck vóór. en na de wedstrijd (Van onze sportredacteur) Aan de reeks teleurstellende resultaten van het Nederlands voetbalelftal is dus ein delijk een einde gekomen. Na de laatste interland tegen Noorwegen in Oslo toen liet haast niet slechter kon eindelijk een overwinning. Een overwinning, die ver diend was en perspectieven opent. Maar nu mochten het keuze-commissielid Hoolboom en oefenmeester Van der Leek na afloop van de wedstrijd de spelers spontaan om de hals vliegen, voor overdreven optimis me is toch geen plaats. Doch dat zal men in de K.N.V.B.-kringen ook wel inzien, waardoor de pogingen om het voetbal in Nederland op een hoger peil te brengen niet in het laatje met de vergeten stukken zullen raken. Want men zal zich moeten realiseren dat één zwaluw nog geen zomer maakt en dat dusdoordeoverwinningvan gisteren Neder land niet plotseling weer de gevreesde te genstander is geworden bij interlandvoet bal. Want daar gaf de wedstrijd van giste ren toch zeker geen reden voor. Van Beurden scoort het enige doelpunt (Van onze sportredacteur) JN EEN BEHOORLIJK VOLGEPROPTE COUPÉ van een extra trein van de Nederlandse Spoorwegen zijn we gistermiddag heen en terug gereisd naar het Feyenoord- Stadion in Rotterdam waar het Nederlands voetbalelftal voor de zevenenzeventigste maal in het veld kwam tegen de Rode Duivels. Er was een wat matte stemming in die coupé met voetbalminnaars-door-dik-en-dun. Zon stemming van O „Nou ja, we gaan wel naar interlandvoetbal kijken, maar dat doen we alleen maar omdat we toch niets anders te doen hebben op Zondagmiddag". Het onderwerp van het gesprek was hoe kan het anders het hedendaagse voetbal met al zijn haken en ogen. „Dat er tegenwoordig zo slecht wordt gevoetbald", zei een man op een toon alsof hij er meer van wist, „is alleen te wijten aan het veel te zachtzinnig behandelen van al die zogenaamde goede voetballers. In mijn tijd was dat anders. „Vroeger hadden we.„Wat hebben we nu aan vroeger", De suggestie over dat verder terugzak ken dn die diepe put van de ene meneer ging tenminste niet door. Nederland won met een-nul en gebruikte daarvoor een on- uitblusbare geestdrift ais wapen. Een wa pen, dat een onbegrijpelijk matte Belgische ploeg zo terug deed schrikken dat de Rode Duivels nog meer dan tevreden mochten zijn dat het maar bij die een-nul bleef. Tegen alle verwachtingen in uiteraard. Een Belgisch blad schreef in haar voorbe schouwing dat de winstkansen voor het Nederlands elftal ongeveer één tegen tien stonden en als men de Nederlandse toe schouwers voor de aanvang naar het resul taat gevraagd zou hebben, dan zou men niet veel anders hebben gehoord. Neder land stond dus laag genoteerd, maar juist met die wetenschap was Nederland niet al bij voorbaat kansloos. De kans lag in het feit dat de Rode Duivels de Oranjehemden zouden onderschatten na al die overwin ningen in de kwalificatiewedstrijden voor het wereldkampioenschap. Falende Rode Duivels Maar de Belgen bleken de Nederlanders niet alleen te onderschatten, zij faalden ook. Individueel een uitzonacring daar gelaten zowel als ploeg. Zij konden geen tegenspel ontdekken tegen dat vinnige aanvalsspel van Nederland, evenmin als tegen het goed sluitende voetbal in de de fensie, waar uitstekend gedekt en algege ven werd. Toen Nederland toegeslagen had, ver wachtte iedereen een machtig offensief van de Belgen met het aanvalsspel, dat ook de Finnen en de Zweden op de knieën had gebracht Maar dat bleef uit, omdat het dit keer eens het Oranje-team was dat het tempo bepaalde en de aanvallers steeds weer terugdrong door een onmis kenbare meerderheid op het middenveld in perioden dat de Belgen dat het slechtst konden hebben. ADVERTENTIE Mopperen over die vervelende afwas is niet meer nodig. U gebruikt eenvoudig Castella Vaatwas, en de afwas is zo aan kant. Een lepeltje Castella Vaatwas geeft U een teil vol Actief Schuim, waaruit de hele vaat flonke rend en glanzend schoon te voorschijn komt. En weet U. waarover de dames ook zo enthousiast zijn? Na de afwas zijn haar handen nu zo zacht als fluweel! Wees ver standig en haal vandaag nog Uw pak Castella Vaatwas (25 ct.) De VSV-speler Piet van der Kuil die in Breda zijn militaire dienstplicht ver vult, heeft aaan de Technische Commissie van de KNVB medegedeeld, dat hij geen deel meer wenst uit te maken van de Nederlands elftalclub. Van der Kuil is van mening, dat de Technische en Keuzecommissie hem on heus heeft behandeld toen het voorlopig Nederlands elftal, dat een oefenwedstrijd tegen Stade Frangais heeft gespeeld, moest worden samengesteld. Degene, die toender- tijd de linksbinnenplaats zou bezetten, werd aangegeven door N. N. Pas vlak voor 4e wedstrijd bleek, dat deze N. N. niet Van 4er Kuil was, maar Schouten van Excel- •ior. Volgens de mening van Van der Kuil had hij op deze plaats kunnen worden op gesteld. Na de overwinning. De glunderende Overbeeke en Steiger verlaten het veld. Dat het Oranje-team „geladen" op het veld kwam hadden de Belgen misschien wel verwacht. Toch lieten ze de Nederlan ders komen. En die kwamen; met enkele snelle uitvallen over rechts, waar Over beeke goed bekeken passes gaf, die ech ter slecht werden afgewerkt. Als jullie uit geraasd zijn dan komen wij met dubbele kracht terug, dachten Diricx, Carré en Van Brandt, die aanvankelijk niet zo heel veel moeite hadden met de Nederlandse voorhoede. Maar het eigenaardige was dat de Oran je-hemden bleven aanvallen. En steeds fel- der. Van Melis, Bennaars en Van Beemden schoten ieder een maal in de handen van Gernaey. Daarna probeerde de BVV'er het weer met een hoog schot, dat echter over de lat ging. Een corner op links leverde wel spanning, maar geen doelpunt op. Weer kwam Nederland terug. Met lange passes van Klaassens en Biesbrouck en met voorzetten van de handige Over beeke. Het onverwachte En toen gebeurde in de achtste minuut het door niemand verwachte. Nederland kwam voor. Een verre uittrap van Steiger kwam ver over het midden bij Van Beur den, die onmiddellijk naar het Belgische doel sprintte. Van Brandt, die er een stokje voor wilde steken, was voor de BVV'er geen hinderpaal, waarna hij vlak voor de uitgelopen Gernaey in het lege doel schoot. Dat doeipunt had het tegenoffensief moeten inluiden. Wel wisselden aanvoer der Anoul en Rik Coppens enkele woor den met elkaar bij de aftrap, maar wat voor taktische wenk het geweest moge zijn, hij hielp niet. Het aanvalspel dat volgde maakte tenminste een weinig door- dachtejnclruk. Wel zwenkte de drankhuis uitbater uit Antwerpen enkele keren naar de rechtervleugel om de vinnige Terlouw te ontlopen en Torreke Lemberechts bij verrassing ie laten scoren, doch veel nut wierp dat niet af. Want Odenthal kon de linkervleugel Piedfort-Thijs wel aan, interrumpeerde een ander. „Je moet bij de tijd blijven. Wat moeten we vandaag de dag doen om beter voetbal te krijgen. Straks verliezen we weer van de Belgen en dan zitten we weer verder in de put. Onze leeuw staat al meer dan twee jaar in z'n hempicterwijl hij toch zulke goede pakken ge wend was. Ik geloof dat we onze voetballers om de zoveel maanden een postwissel moeten sturen, of als dat niet mag eens in de zoveel maanden een radioeen motor of een televisietoestel. Anders blijven we prutsen". De in Leiden, Den Haag en Delft ingestapte toeschouwers discussieerden ook mee. Ieder met een geheel eigen mening. Maar toen de trein op het station voor het Féijcnoord-Stadion niet verder ging, hadden de debaters nóg steeds geen motie voor het K.N.V.B.-bestuur klaar. De vrouw van een man, die kans had gezien zelfs voor z'n vrouw een kaartje te krijgen, besloot het debat. „Jullie moeten niet zo zwetsen', zei ze en met die opmerking was ze er niet zo heel erg naast. waardoor Klaassens vlak voor het doel een oogje in het zeil kop houden. Zo bleef ook de activiteit van Steiger beperkt tot enkele teruggespeelde ballen en een veel te zacht schot van Anoul. Bij de Nederlandse aanvallers ging het beter. Daar lukten de combinaties, ondanks het feit dat die dikwijls door een tekort aan snelheid van vooral Bennaars en de butant Gruyzen, gemakkelijk onderbroken hadden kunnen vorden, veel beter. En Nederland zou de voorsprong ongetwijfeld veel duidelijker hebben kunnen uitdruk ken, ware het echter niet dat aan de af werking nog wel het een en ander ontbrak. Een belangrijker factor was overigens in de eerste helft dat het steeds variërende aanvalsspel van de Nederlanders, goed ge steund door de middenlinie, de Belgische achterhoede spelers maakte tot een kudde schapen zonder herder. Vooral Overbeeke had het zo gemakkelijk dat hij keer op keer zonder aanvaller in de buurt gevaar kon scheppen voor het Belgische doel. Zijn bewegingsvrijheid was zo opmer kelijk dat wij op een moment de Belgische spelers zijn gaan lellen om te zien of links half Maertens soms met een blessure bui ten het veld was. Ru ft tegen de muur Zo kon het Nederlandse offensief ge makkelijk aanhouden. Uit duizenden ke len klonken de aanmoedigingen om de spe lers moed te geven. De Rode Duivels ston den met de rug tegen de muur. Wie had dat verwacht? Wie had kunnen denken dat Nederland een zo groot overwicht zou kunnen behalen en dat de Oranje-aanval lers zo veel kans tot schieten zouden krijgen? Toch bleef verder succes uit. Wel volgde de ent. hoekschap na de andere (bij rust was de cornerstand zeven-twee voor Nederland), wel zeiten Van Melis en Ben naars hun hoot.il diverse malen achter voorzetlen van linies en rechts, doch Ger naey was steeds op zijn post. Behalve tier minuten voor de rust bij een kopbal van Bennaars. Maar 'oen stonden Diricx en Van Brandt op de doellijn om de bal uit het doel te koppen. Vijfenzestigduizend mensen bespraken in de rust de onverwachte spelverhouding in de interland. En vooral het feit dat de Belgen slechts eenmaal een kans hadden gehad toen de jonge Piedfort (23 jaar) vlak voor Steiger verzuimd had een voorzet van Coppens in te schieten. Menigeen vreesde toen dat het Oranje-team in de tweede helft de Belgen door gebrek aan uithoudingsvermogen hun slag zou la ten slaan. Een gerechtigde vrees, na het zien van het hoge tempo in de eerste helft en de ervaringen uit vroegere interlandwedstrij den. Toch werd die vrees geen waarheid. Want Nederland ging op dezelfde wijze voort als voor de rust, al bleek de tegen stand van de Belgen nu veel groter. Een tegenstand, die grote perioden uitgroeide tot een overwicht, dat echter zonder aan zien weer teniet werd gedaan door een zeer betrouwbare verdediging. Coppens uitgeschakeld Den Rik bleef echter de enige gevaar lijke man in de Rode aanvalslinie, daar het. spel van de geroutineerde Lemberechts vrijwel alle glans had verloren. En juist door dat gebrek aan steun probeerde Cop pens het steeds weer opnieuw. Handig ma noeuvreerde hij tussen de Nederlandse verdedigers, maai vond steeds bij Terlouw zijn Waterloo. En probeerde hij het buiten Terlouw's sector, dan liepen of Klaassens en Odenthal of Biesbrouck en Tebak hem voor de voeten. Het moet een slechte raid- dag voor hem geweest zijn. Maar ook Van Melis en zijn mede- voorwaartsen vonden steeds een Belgisch been of hoofd op de plaatsen, waar die Ongetwijfeld was voor het grootste deel de spanning er oorzaak van dat het voor de toeschouwers zo'n bijzender aantrekkelijke wedstrijd was; dat er zo veel sfeer was. Want over het peil van de wedstrijd viel nog wel iets te zeggen. Het peil dat niet hoog kón liggen omdat vin nige geestdrift de basis was van het spel. Geestdrift, die de achterstand aan techniek compenseerde en uiteindelijk de doorslag gaf bij het eindresultaat. Niet zo zeer in het defensieve spel, maar- wel in het aanvalsspel. Want in de achter hoede was Odenthal accuraat en zeer moei lijk te passeren door goed opstellen en af nemen, was Tebak weer in oude vorm, al liet hij wel eens een steek vallen en bleek Terlouw ditmaal de winnaar in zijn jaar lijkse duel met Coppens. Gaaf Waarbij wij er wel op willen wijzen dat het verdedigende spel van Klaassens en Biesbrouck in niet geringe mate bijdroeg tot de soliditeit. Zij waren overal op tijd; hielden hun man en namen goed over. Zo konden de overige Nederlandse verdedi gers zich ten volle concentreren op hun eigen, al voldoende moeilijke taak. Het spel van de VVV'er zowel als van de RCH'er was gaaf. Ook bij het steunen van de voor hoede, waarbij beiden er zelfs toe kwamen enkele zeer felle en goed gerichte schoten in de hoeken van Gernaey's doel te lossen. Bij de aanvallers was nog niet het goede begrip. Individueel waren vooral Van Beurden en Overbeeke ruim voldoende, doch de voorhoede miste de stootkracht voor meer doelpunten. Niet meelopen en te laat starten waren dikwijls de oorzaak dat Diricx, Van Brandt en Carré tijdig konden ingrijpen. Debutant Gruyzen was ongetwijfeld de minst opvallende speler. In vergelijk echter met de voorgaande wedstrijden van het Oran.ie-team was het spel in Rotterdam een verademing. Juist ook omdat de Nederlanders weer een oud wapen met succes ter hand namen: het ontembare enthousiasme. Een wapen, dat de Rode Duivels velde. Niemand, die het zal kunnen ontkennen. Naar het A.N.P. verneemt, ligt het in de bedoeling, dat de voetbalwedstrijd tussen Engeland en Hongarije, die op Woensdag 25 November in het Wembleystadion ir. Londen wordt gespeeld, onder Nederlandse leiding staat. De voetbalbonden van beide landen heb ben zich accoord verklaard, dat zowel de scheidsrechter als de beide grensrechters Nederlanders zullen zijn. Wie als scheids rechter en wie als grensrechters zullen fungeren zal pas later worden bekend ge maakt. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Met een paar Aspirin-tableiten (alléén echt met het Bayexkruis) per dag bestrijdt U doeltreffend k: -i De voetbalwedstrijd tussen het Amster damse voetbalelftal en Brussel, die Zater dagmiddag in het Ajaxstadion gespeeld werd, is geëindigd in een gelijkspel: twee twee. Direct na het begin ontwikkelde zich een levendige wedstrijd, waarin de Am sterdamse ploeg een grote technische vaar digheid demonstreerde. Goed voorberei dend werk van Vonhoff, die een groot doorzetter is, stelde Van der Wel in staat het eerste harde schot te lossen, dat echter naast ging. De Belgische linksbinnen Testaert ge- niet gewenst waren. Het dekken van de Rode Duivels was nu veel gedegener en slechts de watervlug-ge Overbeeke bleef zijn bewegingsvrijheid behouden. Van zijn vleugel kwam dan ook het meeste gevaar. Zoals bijvoorbeeld de keer toen hij een strakke crosspass van Gruyzen ineens schuin doovkopte voor de voeten van Ben naars, die een prachtige scoringskans kreeg alleen voor Gernaey. Hij miste ech ter jammerlijk. Zo bleef daarna de strijd gelijk opgaan. Met inspanning van alle krachten konden de Belgen zich naar het Nederlandse peil opwerken, doch zoals gezegd, aan aanvals- kraoht en stootkracht kwamen zij tekort. En kwamen zij nog enkele malen langs de Nederlandse defensie wat uiteraard ook wel gebeurde dan stond er nog een zich uitstekend opstellende Steiger, die het ge vaar bezweek. Ak had de PSV'or niet over gebrek aan geluk te klagen toen Piedfort een maal buiten zijn bereik tegen de paal schoot en Anoul recht op hem. af schoot toen hij ver voor zijn onbeschermde doel op de rug van Coppens zat. Zo kwam onder oorverdovend geschreeuw het einde van de met zo veel pessimisme tegemoet geziene interland met een alles zins verdiende een-nul overwinning. De eerste sedert de vijf-vier zege eveneens op de Belgen op 15 April 1951 in Am sterdam. strijd in een zesvijf overwinning voor de gastheren geëindigd, nadat de rust reeds met een drietwee voorsprong voor de Rotterdammers was ingegaan. Het doelpuntrijke verloop van deze wed strijd was zowel het gevolg van zwak en onbetrouwbaar spel der beide verdedigin gen als van vlot en goed spel der voor hoeden. Na zestien minuten kwam het eerste van de lange reeks doelpunten. Van Pelt (SVV) besloot een goede Nederlandse aanval met een laag hard schot. Dc bal vloog onder de vallende doelman Gecrts tegen de paal en van de verwarring bij de gasten profiteer de Heyster (HDVS): éénnul. Na 24 mi nuten besloot Geeraerts (Beerschot) een combinatie met Mersie (Berchem) met een doelpunt (11). Antwerpen nam tien minuten later de leiding door Loos (Ber chem) (12). Nadien vielen de doelpunten met de regelmaat van een klok. Van Ede plaatste een vrije trap precies op het hoofd van Van Pelt. die met een harde kopstoot de stand eerst op tweetwee bracht en na 42 minuten kreeg dezelfde speler een pass van Vermeer, waaruit hij met een prach tig ver schot doelpuntte (32). Na de hervatting kopte Wauters (België) mooi in (33). Benningshof kopte uit een pass van Vermeer hard en hoog in. Geerts liet de bal in het doel vallen (43). Goed doorzetten van Van Noten (Berchem) werd beloond met een lage treffer van Wouters (44), maar na 26 minuten werd Geerts van dichtbij door Könemann (SVV) kansloos verslagen (54). Tot de 42ste minuut werd er niet meer gescoord, toen liet doelman Mühring de bal na een schot van Wouters vallen (55). Van Ede zag op zeker dertig meter afstand van doel nog een gaatje tussen de spelers, loste een hard, zuiver schot en bezorgde Rotterdam de overwinning (65). bruikte een pass van de linksbuiten Coel beter: buiten bereik van doelman Hage naars schoot hij, na dertig minuten, zuiver in (O1). Vlak voor rust verhinderde keeper Hagenaars door een schot van Diricx tot corner te verwerken, dat Brussel met een grotere voorsprong kon gaan thee drinken. De Amsterdamse voorhoede kon in de eerste phase van de tweede helft niet tot doeltreffende combinaties komen. Vooral Van der Wel. Feitman en Oldenhof speel den zwak. Ongeoorloofd aanvallen van doelman Meert was er de oorzaak van dat, onder luide protesten van het publiek, een doelpunt van de Ajax-speler Van der Wel werd afgekeurd. Met een schuiver bracht de Belgi sche midvoor Van Hoyweghen daarna de voorsprong van zijn ploeg op tweenul. Toch zou Amsterdam nog aan bod ko men. Een prachtig door Vonhoff genomen corner belandde na vijfentwintig minuten op het hoofd van Michels, die toen alleen maar behoefde in te koppen: ééntwee. Was het doelpunt van de Ajacied Van der Wel volkomen terecht afgekeurd, waarom scheidsrechter Nijs vier minuten voor het einde een doelpunt van Feitman niet toekende zal wel altijd een raadsel blijven. Amsterdam eindigde met een hevig of fensief. Vlak voor tijd scoorde Van der Wel van dichtbij, na een combinatie met Mi chels, de verdiende gelijkmaker (22). De ontmoeting tussen dc voetbalploegen van Rotterdam en Antwerpen, die voor 20.000 toeschouwers in het Sparta-stadion plaats vond, is na een aantrekkelijke wed- De jeugdwedstrijd tussen de beide voet balploegen van Nederland en België op het N.A.C.-terrein in Breda gespeeld is door de Nederlanders met twee-één ge wonnen, nadat de rust met een twee-nul voorsprong was ingegaan. De Nederlandse jongeren kregen met deze kleine overwinning wel iets meer, dan zij verdienden, want in het bijzonder in de tweede helft, oefenden de Belgen een sterke druk op de Nederlandse defensie uit, waarin doelman Feyt van Woerden en linksback Claus van Helmondia een goede partij voetbal speelden, voortreffelijk ge assisteerd door stopperspil Maas van Kim- bria. En als wij van de voorhoede de buiten spelers Bosselaar van Sparta in de eer ste helft speciaal en Rijnvis van A.D.O. noemen, dan hebben wij alle spelers op gesomd, die niet beneden de maat waren. Een volkomen mislukking was Rutten van Bleyerheide op de midvoorplaats. Hij moest in de lange Belgische stopperspil Storme volkomen zijn meerdere erkennen. Kraay (D.O.S.), de rechtsback, de beide kanthalves Van Ham (Zeeburgia) en Van Woerden (Feyenoord) en tenslotte de twee binnenspelers Fens (VCS) en Janssen (Enschedé) deden op sommige ogenblikken wel nuttig werk, maar het aantal fouten, dat deze spelers bij het veldwerk maakten was toch te groot. Bij de Belgen was het veldspel wel goed verzorgd, maar de afwerking liet veel te wensen over. De rode duivels schoten veel en vooral Torfs, de linksbinnen van Lyra, trachtte van elke kans te profiteren. Reeds in de derde minuut passeerde Bos selaar op een pass van Rijnvis de verraste Belgische verdediging, de doelman incluis: één-nul. Er volgde een periode van groot Belgisch overwicht, maar doelman Feyt weerde zich voortreffelijk. Bij een van de schaarse aanvallen in die periode ver grootte Fens, nadat hij de bal goed van Bosselaar kreeg aangegeven, de voorsprong (20). De tweede helft begon met een Belgisch offensief. Pas na een half uur gelukte het Ca dor om de achterstand te verkleinen, toen hij uit een pass van Van Herpe 'in schoot. Hierna werd er niet meer gescoord, zodat het einde kwam met twee-één.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5