In laatste minuut stelde Haarlems elftal zege veilig tegen Leiden Onverminderde spanning in de HVB De Vos (Haarlemmermeer) Nederlands kampioen in 125-250 cc-klasse Mijii vriend de schurk" .Clowntje Rick West Bromwich Albion vergroot voorsprong in eerste divisie MAANDAG 26 OCTOBER 1953 Neem n AKKERTJE Eerste overwinning van Zandvoortmeeuwen Zondag: Haarlem-EDO Biljartuitslagen Zwemclub Haarlem ontving bondsmédaille Sport in 't kort Voor de kinder en Voetbal in Engeland Roeten Lange afstandrace op de Amstel Wielrennen Dr. P. van Dijk praeses van Wielren Unie Heringa Wuthrich FEUILLETON door David Bolderdijk Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Leidse voetbalbond hebben de ver tegenwoordigende elftallen van Leiden en Haarlem Zaterdagmiddag op het U.V.S.- terrein een ere-wedstrijd gespeeld. Drie duizend toeschouwers hebben na een span nende strijd Haarlem met drie-twee zien zegevieren, nadat de Leidenaars zich aan vankelijk een twee-nul voorsprong hadden weten te verschaffen. Een omzetting in de Haarlemse voorhoede, een kwartier voor tijd bracht de nodige vaart in de Haarlemse aanval en in de laatste minuten moesten de Leidenaars capituleren. In het oorspronkelijk gekozen elftal wa ren ter elfder ure doelman v. d. Berg en rechtshalf Lasschuit vervangen door v. d. Lee (H.F.C.) en Westers (Stormvogels), waardoor de Haarlemmers de volgende combinatie in het veld brachten: d.: v. d. Lee H.F.C.a.: Peggeman (Kennemers) en Bax (E.D.O.), m.: Westers (Storm vogels) Hazeve'd en Stijger (V.S.V.), v.: Hans Winter (H.F.C.) Luppens (Storm vogels) v. d. Sluis (Kennemers) Koster (R.C.H.) en Prins (E.D.O.). De Leidse ploeg beschikte over spelers van U.V.S., A.S.C., Lugdunum, Quick Boys (Zaterdagmiddagclub) van welke laatste vooral de middenvoor v. d. Oever, een spe ler met uitzonderlijke kwaliteiten bleek. Omdat de Haarlemmers zich van hun technische meerderheid blijkbaar bewust waren, namen zij de strijd aanvankelijk te licht op. De Leidenaars waren dan ook vooral in de eerste helft voortdurend in de meerderheid dankzij een grote enthousias me. In hun voorhoede moest het hoofd zakelijk van Kantebeen en v. d. Oever ko men, maar ook Verhoeven stelde de Haar lemse achterhoede dikwijls op de proef. Doelman v. d. Lee moest in enkele moei lijke situaties redding brengen. Aan de an dere kant dreigde het meeste gevaar van de rechtervleugel waar Hans Winter zeer goed werk deed. Geheel in de lijn van het spelbeeld kon den de gastheden na 38 minuten de score openen nadat eerst v. d. Lee fraai had ge red. maar daarna niet kon voorkomen dat v. d. Oever de terugspringende bal in de touwen joeg: een-nul. ADVERTENTIE Zaterdagvoetbal Het Zaterdagmiddagprogx-amma heeft nog al wat verrassende resultaten gebracht. De grootste verrassing was ongetwijfeld de eërste overwinning van Zantvoortmeeu- wen op Telefonia. De nederlaag tegen AMVJ bracht IJmuiden voorts op de on derste plaats. Kennemerland deed verdienstelijk werk door tegen Zuidvogels een een-een gelijk spel te bewerkstelligen. Wel namen de bezoekers vrij spoedig de leiding, maar nog voor rust slaagde V. d. Vaart erin gelijk te maken. Na de pauze kwam in deze score geen verandering meer. IJmuiden moest met twee-een het onderspit delven bij AMVJ en omdat de Geuzen de eerste over winning behaalde, staan de IJmuidenaren voorlopig onderaan. IJselmeervog. 7-14 SNL 7-6 Spakenburg 7-12 AMVJ 7-5 Huizen 7-12 Geuzen 6-2 Zuidvogels 7- 9 SSVU 6-1 K'land 7- 6 IJmuiden 7-1 In de vierde klasse wist Zandvoortmeeu wen van Telefonia te winnen. Een doel punt voor de pauze was voldoende, maar voorlopig helpt de overwinning de bad plaatsclub niet veel. UPTTS namelijk wist tegen de verwachting het Hillegomse Sizo met zes-drie te kloppen, terwijl SVJ een kostbaar punt veroverde 'ten koste van NDSM. De verrassing hwr was de neder laag van OSO tegen PVF. OSO 6-10 SIZO 7-6 Robaver 7-10 Te'efonia 7-6 CJW 6- 8 SVJ 6-4 PVF 7- 7 UPTTS 6-4 NDSM 6- 6 Zantvrtm. 6-3 De uitslagen waren: Der-'e klas: AMVJ-IJmuiden 2-1, Hui- zen-SSVU 3-0, IJselmeexwogels-Spaken- burg 4-1, Kennemerland-Zuidvogels 1-1, De Geuzen-SNL 5-3. 4B: UPTTS-SIZO 6-3, Telefonia-Zand- voortmeeuwen 0-1, SVJ-NDSM 3-3, Roba- ver-CJW 1-1, PVF-OSO 1-0. Reserve derde klasse: SIZO 2-Kennemer- land 2 1-1, NDSM 2-AMVJ 2 1-1, Ook in de tweede helft had de Leidse ploeg nog even het beste deel van het spel. De Haarlemse voorhoede hield het spel te kort en bovendien was het tempo te laag. De Leidenaars vergrootten dan ook door Verhoeven de voorsprong. De Haai'lemmers voelden toch weinig voor een nederlaag. Het duurde echter tot een kwartier voor het einde voordat Koster er in slaagde de stand op twee-een te bi-en- gen. Koster en Hans Winter wisselden toen van plaats waardoor er meer vaart in de Haarlemse voorhoede kwam. En van dat moment af werd Leiden in het defensief gedrukt. Vijf minuten voor het einde veroorzaakte Hoekstra een strafschop, waaruit Hans Winter de partijen gelijk bracht en in de laatste ogenblikken van de strijd slaagde Luppens er net nog in Haarlem aan een niet geheel en al verdiende drie-twee over winning te helpen. Voor de eersteklassers zijn voor Zondag 1 November geen competitiewedstrijden vastgesteld. Daarom hebben Haarlem en E.D.O. besloten elkaar Zondagmiddag in een vriendschappelijke strijd te ontmoe ten op het terrein van Haai'lem. Scheids rechter is de heer L. Horn uit Bentveld. De uitslagen in de biljartcompetitie van de Federatie van Biljartverenigingen voor Haarlem en Omstreken luiden: A-klasse: CentrumZandvoort 62; Du velshoek—SEG 3—5; H. West—KR II 4—4; KR ITelescoop 26. B-klasse: Centrum—Kampervest I 80; DWO II—Oosten I 44; Kampervest II—H. West 62; KennemerlandDWO I 4—4; Oosten II—BW 3—5. C-klasse: DWOCentrum 44; H. West I —Kennemerland 6—2; KR II—H. West II 44; OostenKR I 44; TelescoopZand voort 44. D-klasse: DWO—H. West II 6—2; H. West 1Kampervest II 62; Kampervest ISEG 26; KennemerlandZandvoort 44; Te lescoop—KR 2—6. Waardige jubileumviering De zwemclub Haarlem hield Zaterdagavond in Dreefzicht een feestavond ter gelegenheid van het zilveren jubileum. Velen hebben tijdens het feest van de gelegenheid gebruik gemaakt om het Haarlembestuur hun geluk wensen al of niet vergezeld van bloemen, aan te bieden. De heer Jan de Vries, voorzittter van de Koninklijke Nederlandse Zwembond deelde mede dat het Bondsbestuur unaniem besloten heeft de zilveren Bondsmédaille aan Zwem club Haarlem uit te reiken. Namens de Haarlemse zwemverenigingen bood de kringvoorzitter de heer G. Voogd de gelukwensen aan. Verder ontving het bestuur nog felicitaties van talrijke verenigingen en tevens van de heren N. H. Slinger en P- Schultink, respectievelijk directeur van het Sportfondsenbad en directeur van Stoop's bad. Voorts werd tijdens het feest door de jubileumcommissie namens de leden aan het bestuur een geschenk in couvert over handigd. Tenslotte werd het eerste dames zevental door de voorzitter van Haarlem ge huldigd met de promotie naar de tweede klasse, waarbij zij als aandenken hieraan een souvenir in ontvangst mochten nemen. ADVERTENTIE „Dachten jullie dat zeeslangen niet bestonden?" vroeg Stuurman Steven. „Nou en of! Ik vergeet nooit mijn ontmoeting met een knaap van zo'n 4 meter. Aan de kust van India was ik op het luxe jacht van een Indisch vorst, een machtig liefhebber van vissen. Er was o.a. een groot kruisnet, waar mee hij zeldzame soorten zeebewoners probeerde te verschalken. Juist stond ik van een lekkere Sterling te genieten, toen het sein gegeven werd, het net op te halen. En wat zagen wij? Een enorme zeeslang, een afschuwelijke, kronkelende duivel van een beest! Het duurde niet lang, of het monster spartelde volkomen machteloos op het dek, woedend zwiepend met zijn platte staart en bijtend naar alle kanten. De vorst wenkte me om het giftige reptiel nader te bekijken. Hij deed een paar stappen naar voren en struikelde over een lijn van het net! Juist nog vóór hij op het ongedierte zou neer ploffen, kon ik toeschieten en rolden we tegen de verschansing! „Ik dank u duizendmaal", zei de vorst, nadat hij van de schrik bekomen was en me zo ongeveer zijn halve vermogen scheen te willen schenken, „hoe komt u aan zo'n tegenwoordigheid van geest!" „Dat is het kenmerk van alle Sterling-rokers, hoogheid," antwoordde ik, „die weten wat ze te doen staat. Ze roken de lekkerste, geurigste Virginia-shag ter wereld. Stuk voor stuk is hun devies: Sta op STERLING! Het bestuur van de afdeling Haarlem had de zeer verstandige maatregel getrof fen om ondanks NederlandBelgië toch een vrijwel volledig programma te laten afwerken. Nu de Zondagexi zo fraai zijn en het een lust is om te voetballen, wil men hiervan terecht zoveel mogelijk profiteren. Inmiddels blijft de spanning in de eerste klas afdelingen onverminderd voortdui'en. De kopploegen kwamen ditmaal tegen elkaar in het strijdperk, maar geen van alle boekten enige winst, omdat de drie voornaamste wedstrijden in gelijke spelen eindigden. In 1 A bonden de twee leidende ploegen Terrasvogels en N.A.S., de strijd aan. Bei de scoorden een doelpunt, zodat het op een gelijkspel uitdraaide. V.V.H. kon van deze gang van zaken niet pi'ofiteren, want ook deze ploeg speelde gelijk. D.S.K. dwong j Hercules een een-een gelijk spel af. Met V.V.D. bleef het de verkeerde kant uitgaan. De club van Droste komt nog in moeilijk heden indien het zo doorgaat, want een nederlaag van drie-vijf tegen Wijk aan Zee 2 heeft dubbele betekenis, vooral omdat E.D.O. 5 er in slaagde door een gelijk spel tegen Vliegende Vogels een kostbaar punt te veroveren. V.S.V. 4 bleef in 2 B nog steeds onge slagen door de grote overwinning op Be verwijk, maar ook D.C.O. 2 boekte nog geen nederlaag, al kwam dit elftal bij Zandvoortmeeuwen 3 met de hakken over de sloot door een gelijk spel. Ook T.Y.B.B. 2 is in deze afdeling nog ongeslagen. In 2 C verrichtte H.F.C. 4 een goede prestatie om het leidende VI. Vogels 3 een stevige nederlaag te bezorgen, waardoor de blauw-witten zelf ook goede kansen krij gen. In 2 D kwam T.Y.B.B. 3 door een forse zege op Zandvoortmeeuwen 4 op de tweede plaats achter D.E.M. 3. ADVERTENTIE N.A.S. 6—9 D.S.K. 6—5 Terrasvog. 2 6—9 Spaarndam 6—5 V.V.H. 6—8 Wijk a/Zee 2 65 B.S.M. 5—7 VI. Vogels 6—4 I.E.V. 5—6 V.V.D. 6—4 R.C.H. 4 6—6 E.D.O. 5 6—2 Gelijkspel troef H.F.C. 3 en D.E.M. 2 vochten aan de Spanjaardslaan een hevige strijd om de bovenste plaats, die echter onbeslist bleef, want beide ploegen scoorden eenmaal. Ge lukkig bleef ook de ontmoeting Beverwijk 2A.D.O. 2 onbeslist. Hier werden vier doelpunten eerlijk gedeeld. Haarlem 3A komt echter weer opzetten, want de vier- een overwinning op E.D.O. 3 bewijst dat de Roodbroeken nog meetellen. De eerste overwinning van Stoi-mvogels 4 bij E.D.O. 4 was voorts een opvallend resultaat in deze afdeling, waardoor de ranglijst er als volgt uitziet: Beverwijk 2 6—9 E.D.O. 4 7—5 D.E.M. 2 69 Velsen 2 54 H.F.C. 3 6—9 H.B.C. 3 5—3 A.D.O. 2 6—8 O.G. 2 5—3 R.C.H. 5 6—8 E.D.O. 3 6—3 Haarlem 3 A 67 Stormvog. 62 Spaarnestad verloor Voor een geduchte tegenvaller zorgde Spaarnestad in 2 A, want het verloor van D.S.B. met drie tegen één en verspeelde daarmee de kans om met Geel Wit gelijk te komen. Trouwens, er gebeurde nog een belangrijk wapenfeit, want Heemstede klopte T.Z.B. met vijf-drie, waardoor de positie van het leidende Geel Wit werd versterkt. Teddy gev. Windbreakers 59.5<> j ROEMENIë VERLOOR VAN TSJECHO- SLOWAKIJE MET EEN—NUL. De inter land voetbalwedsti-ijd tussen Roemenië en Tsjechoslowaije, in Boekarest gespeeld, is met eennul door Tsjechoslowakije gewon nen, nadat bij rust deze stand reeds was bereikt. Tsjechoslowakije heeft zich door deze zege geplaatst in de eindronde van het wei'eldkampioenschap. ZENITH WON VAN FINLAND. Zondag middag werd in het Kirov-stadion in Le ningrad voor 100.000 toeschouwers een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de Le- ningradse club „Zenith" en het Finse natio nale team, welke wedstrijd door de Russen gewonnen werd met drieeen. DUKE RIJDT OPNIEUW VOOR GILERA. De motorrenner Geoff Duke, de wereld kampioen in de 500 cc. klasse, zal het volgend seizoen opnieuw voor Gilera uitkomen. Dit seizoen won hij de titel op Gileramotoren. GROOT BRITTANNIë EN BELGIë SPEEL DEN GELIJK. De hockeywedstrijd tus sen Groot Brittannië en België (heren), die Zaterdag in Bristol werd gespeeld, eindigde in gelijk spel, tweetwee. Alle doelpunten werden vóór de rust gescoord. De jongens waren erg onder de indruk van wat ze hadden gehoord. ,.Ik vind het verschrikkelijk voor die arme mensen!" zuchtte Bunkie. „En die kin deren!" „Ja," zei Rick. „Het is erg, dat ze nu uit hun huizen moeten en dat hun boeltje door het water wordt vernield. Stel je voor, dat ons huis onder water stond en dat we weg moesten en alles achterlaten!" „Maar die arme mensen zullen toch wel geholpen worden?" meende Bunkie. ,,Die moeten toch ergens blijven, zolang?" „Ja, dat gebeurt ook," zei oom Tripje. „Iedereen moet helpen als er mensen in nood zijn. De dijken moeten weer dichtgemaakt worden, rvf het zeewater niet meer over de polders kan stromen, de mensen moeten ergens onderdak gebracht worden en er moet veel geld bij elkaar gebracht worden. Want de mensen, die hun huis en hun boeltje door het water kwijt zijn, moeten weer een ander huis en andere meubels en kleding hebben!" Terwijl ze zo met elkaar over het geval praatten, keek oom Tripje op de klok. „Jongens!" zei hij opeens. „Het is tijd voor jullie; je moet naar school!" Ja, dat was zo. Ramp of geen ramp, ze konden niet thuis blijven en moesten op tijd zijn. Ze haastten zich naar school! En oom Tripje ging ook weg; die wou gaan kijken, hoe het daarginds stond, bij de overstroming. Het nachttraject, dat van Zwolle naar Assen leidde en verder van Assen over Borg en Oosterwolde naar Zwolle terug, leverde geen bijzondere moeilijkheden voor de deelnemers aan de kampioensrit van de K N M V op. De weersomstandigheden waren gunstig, geen regen en geen mist, zodat het aantal strafpunten in het nacht traject, dat overigens geheel over verharde wegen liep, slechts gering was. De route- controle, tussen de tijdconti'öles Balkbrug en Dwingeloo gelegen, bleek niet juist op gesteld, weshalve de organisatoren besloten deze controle geheel te laten vervallen. Reeds in het eerste dagtraject van Vrijdag waren moeilijkheden door het niet juist opstellen van een tijdcontröle. Heel wat strafpunten werden door deze maatregel van de lijst geschrapt. Na het nachttraject van Vrijdag op Za- tei-dag volgde nog het tweede dagtraject, dat van Zwolle weer naar Lievelde liep en van Lievelde naar Apeldooim, waar de finish van deze kampioensrit was gelegen. Wederom ging het langs rulle zandpaadjes en hobbelige grasweggetjes, maar de mees te deelnemers bleken nog fris genoeg te zijn om ook dit traject op verdienstelijke wijze af te leggen. Was het eerste dag traject van Vrijdag 265 km lang, het nachttraject door Drente voerde over" 275 km en het Zaterdagse traject, voorname lijk door de Gelderse Achterhoek, was 235 km lang. In totaal legden de deelnemers dus bijna 800 km af met snelheden, varië rend van 36 tot 45 km per uur gemiddeld. Aan het einde van het parcours, bij Apel doorn, was nog een acceleratieremproef in gevoegd, uitsluitend met de bedoeling om op deze wijze eventuele ex aequo-gevallen te scheiden. Dat was, achteraf gezien, in derdaad nodig, want in de seniorklasse tot en met 125 cc bleken Evert Bos met Puch en Langeveld met C.Z. beiden 0 strafpun ten te hebben opgelopen. Evert Bos won het kampioenschap van Nederland in die klasse door een tijd van 14,3 sec. te noteren bij de accelei'atie- en remproef; Langeveld liet er een volle seconde meer voor noteren. Ook in de klasse tussen 125 en 250 cc had Tuch succes, want De Vos (Haarlemmer meer) was de enige, die het gehele par cours zonder strafpunten volbracht. Henny West Bromwich Albion, de leider in de eerste divisie van de Engelse league, heeft een voorsprong van vier punten op num mer twee van de ranglijst Huddersfield Town, dank zij een grote zege op Chelsea. Toch is de overwinning op Chelsea niet zonder moeite tot stand gekomen, al zouden de cijfers vijf-twee op het tegendeel wijzen. Na twaalf minuten had Chelsea reeds een twee-nul achterstand, maar nog voor de rust was de stand al weer gelijk. In de tweede helft overspeelde de Albion zijn tegenstander volkomen en de midvoor van de thuisclub, Ronnie Allen, scoorde drie maal. Huddersfield Town neemt thans de tweede plaats in, dank zij een beter doel- gemiddelde dan de Wanderers. Newcastle United verloor thuisspelend van Hudders field met nul-tweé. Wolverhampton Wan derers, zonder Billy Wright, geblesseerd in de wedstrijd tegen het FIFA-elftal, speelde gelijk tegen de Bolton Wanderers. Preston North End zegevierde over Sun derland met zes-twee. Alle doelpunten wer den in de tweede helft gescoord. The Arsenal versloeg Charlton Athletic met niet minder dan vijf-één. The Arsenal was met vier invallers verschenen, voor Lionel Smith, Tommy Lawton, Arthur Mil ton en Alex Forbes. De overwinning is voor een groot deel te danken aan Joe Mercer en Jimmie Logie. Uitslagen De uitslagen van de Zatei-dag in de En gelse league gespeelde wedstx-ijden zijn: Eerste divisie: Bolton WanderersWol verhampton Wanderers 11; Burnley Cardiff City 30; Charlton AthleticAr senal 15; LiverpoolSheffield United 30; Manchester UnitedAston Villa 10; MiddlesbroughBlackpool 01; Newcastle UnitedHuddersfield Town 02; Preston North EndSundei'land 62; Sheffield WednesdayPortsmouth 44; Tottenham HotspurManchester City 30; West Bromwich AlbionChelsea 52. Tweede divisie: Birmingham CityBrent ford 51; FulhamDoncaster Rovers 12; Leeds UnitedDerby County 31; Leices ter CityOldham Athletic 10; Luton TownLincoln City 10; Notts Forest Bristol Rovers 31; Plymouth Argyle Notts County 33', Rotherham United Everton 12; Stoke CityBury 40; Swansea TownHull City 10; West Ham UnitedBlackburn Rovers 21. Stand W. Bromw. A. 15 26 Aston Villa 14 14 Huddersf. T. 15 22 Manchester U. 15 14 Wolverhampt. 15 22 Arsenal 15 13 Burnley 15 20 Portsmouth 15 12 Bolton W. 14 18 Liverpool 15 12 Charlton A. 15 18 Newcastle U. 15 12 Cardiff C. 15 17 Sheffield U. 14 10 Sheffield W. 16 16 Chelsea 15 9 Blackpool 14 15 Middlesbr. 15 9 Preston N. E. 15 15 Manchester C. 15 9 Tottenham H. 15 15 Sunderland 14 8 Rietman, de motorcrack uit Doetinchem, die veel op eigen terrein kon rondzwerven in deze rit, slaagde in de zware klasse er in als enige deelnemer zonder strafpunten Apeldoorn te bereiken. Uitslagen De uitslagen van de kampioensrit luiden Klasse A (juniores tot en met 125 cc): 1. S. J. H. de Graaf (Zevenhoven) met DKW, 7 strafpunten. 2. A. Colijn (Aalsmeer) met C-Z. 33 strafpunten. Klasse B 1 en BS (juniores van 125 tot en met 175 cc en juniores van 175 tot en met 250 cc): 1. F. A. Knijff (Den Haag) met Puch, 3 strafpunten. 6. J. S. Kaspers (Haarlem) met C.Z. 40 strafpunten. Klasse C (juniores boven 250 cc): 1. Tj. van der Brug (Ureterp) met Matchless, 2 strafpnt. Klasse D (seniores tot en met 125 cc): 1. E. Bos (De Meern) met Puch, 0 strafpunten. 2. C. J. Langeveld (Noordwijkerhcut) met C.Z. 0 strafpunten. 5. G. Bruyn (Hoofddorp) met Sparta, 2 strafpunten. 6. C. Schreuders (Rijk, Haarlemmermeer) met C.Z. 4 strafpunten. Klasse E 1 en E 2 (seniores van 125 tot en met 175 cc. en van 175 cc tot en met 250 cc): 1. T. de Vos (Rijk, Haarlemmermeer) met Puch, 0 strafpunten. 3. Ph. Haaker (Badhoe vedorp) met Jawa, 2 strafpunten. 7. C. van Kalinthout (Hoofddorp) met Maico. 6 strafpnt. Klasse F (seniores boven 2^0 cc): 1. H. A. Rietman (Doetinchem) met BSA, 0 strafpnt. Klasse G (seniores zijspannen): 1. G. J. Oomen en B. J- Groenevelt (Amsterdam) met B.M.W. 41 strafpunten. Klasse Hl en II 2 (politie-solo tot 700 cc. en solo boven 700 cc): 1. Wmr. L. Muris (Maas tricht) met Puch 4 strafpunten. Klasse J (politie zijspannen): 1. Wmr. G. B. Bontjer en Wmr. J. Frederiks (Apeldoorn) met H.D. 2 strafpunten. Clubteams: 1. Motorclub „De Ronde Vee- nen" met T. de Vos, C. van Kaln.thout en M. den Haan, 16 strafpunten. 2. M. C. Haarlem mermeer 21 strafpunten. Merkenteams: 1. Puch met E- Bos, T. de Vos en M. den Haan, 2 strafpunten. 2- Zündapp 39 strafpunten. 3. Victoria 49 strafpunten. Politieteams: 1. Rijkspolitie Bilthoven 510 strafpunten. Mede door het stralende herfstweer waren velen gistermiddag per auto of fiets naar Ouderkerk gegaan om getuige te zijn van de lange afstandrace voor skiffeurs op de Amstel van Ouderkerk naar Amsterdam, een afstand van ongeveer 8 km. In tegenstelling tot andere jaren (deze race werd voor de derde achtereenvolgende maal gehouden), namen thans ook skiffeurs van buiten Amsterdam aan de wedstrijd deel. Er waren in totaal 18 deelnemers, waarvan in de gladde skiff zeven en in de overnaadse skiff elf. De uitslagen luiden: Gladde skiff: 1. Van Mesdag (C. Tromp) 29 min. 37.8 sec. 2. Neumeier (Willem III) 30 min. 08-6 sec. 3- Brants (Njord) 30 min. 45-6 s. Overnaadse skiff: 1. Prins (Willem III) 32 min. 56 sec. 2. Loek (Willem III) 32 min. 56.8 sec. 3. Fortuin (De Hoop) 32 min. 56.8 sec. Het belangrijkste punt van de agenda voor de buitengewone algemene vergade ring van de K.N.W.U., die in Den Haag ge houden is onder leiding van de waarne mend voorzitter de heer J. D. Viruly, was de benoeming van een voorzitter. Bij en kele candidaatstelling en bij acclamatie werd tot voorzitter gekozen dr. P. van Dijk (Den Haag). In grote lijnen de wensen en plannen van het hoofdbestuur voor de toekomst schetsende, sprak de heer Van Dijk zijn grote waardering uit voor het moeilijke én vaak ondankbare werk dat de sportcom- missie verricht. Door bezuinigingen enerzijds en toene ming van de baten anderzijds, hoopt het hoofdbestuur meer mogelijkheden voor jonge renners te openen en een sterk, jong rennerscorps te kunnen opkweken. Ons sprinterscorps. dat slechts op enkele renners drijft, behoeft dringend aanvulling en hetzelfde geldt voor de stayers. Hieraan zal het hoofdbestuur bijzondere aandacht besteden. In dit verband spoorde de nieu we voorzitter de verenigingsbesturen aan op de ingeslagen weg voort te gaan. Het hoofdbestuur zal voorts trachten de positie van Nederland in de U.C.I. te ver beteren en te versterken. Tot lid van het hoofdbestuur werd bij acclamatie benoemd mr. A. H. C. Gieben uit Wassenaar en aan de heer J. D. Viruly werd bij acclamatie het erelidmaatschap verleend. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES 10) Men moet altijd zeer voorzichtig met dergelijke gedachten zijn, want vrouwen schijnen een zoveelste zintuig te hebben waarmee zij ze kunnen raden. De blik van Suzanne zwenkte weg van het plafond en werd op mij gericht. Het was geen vage poging tot beïnvloeding van mijn gevoe lens, neen, het was een directe, brutale overval. Haar ogen schenen mij naar zich toe te trekken, zij wai'en lichtende mag neten die onweerstaanbaar en aggressief inpalmden. Iedereen zou zich daardoor hebben laten inpalmen. Iedereen be halve ik. Want op het moment dat ik bezwijken zou, vlogen mij als een film de beelden van het recente verleden voorbij de geest, waar in Suzanne de hoofdrol had gespeeld. Ik voelde in die korte tijdflits opnieuw de el lendige ontgoocheling, die zij mij bezorgd had en ik dacht terug aan de harteloosheid, waarmee zij mij in de steek gelaten had toen ik arm was. Dat was mijn verdediging. De magneten vingen mij niet. De betovering werd ver broken en Suzanne keek beledigd weer naar het plafond. „Wat kom je eigenlijk doen?" vroeg ik bot. Ze zuchtte. „Jou opzoeken," zei ze met een mislukte poging tot bedeesdheid. „Ik dacht dat je misschien iets aan mij zou hebben aan mijn adviezen en zo. Een man is altijd zo onpractisch in de omstandigheden, waarin jij potseling bent komen te verkeren. Mees- al doet hij reuze-domme dingen." „Ik zal geen domme dingen doen, Su zanne,'' zei ik ernstig. „Het enige domme ding wat ik had kunnen doen was, mij op nieuw door jou in de luren laten leggen. Maar dat is gelukkig voorbij. Ik ben vol komen genezen. Het spijt me, maar je kan niets meer voor me doen." Ze vloog op van de divan als een furie. „In de luren leggen?" viel ze uit. „Wat bedoel je in vredesnaam? Denk je soms dat ik op je geld uit ben? Laat me niet lachen! Wat kan mij jouw geld schelen? Je bent even dom en eigengereid als alle mannen!" Toen ze dat gezegd had, viel ze met haar hoofd op de armen neer op de divan en be gon met schokkende schouders te huilen. Ik stond er een beetje onhandig bij. Hui lende vrouwen zijn moeilijk te hanteren, vooral als je zelf de oorzaak van de huil bui bent. Ik zei een hele tijd niets en bleef maar naar haar staan kijken, terwijl ik met mezelf vocht om geen medelijden te voelen. Het is ontzaglijk moeilijk om op komende medelijden te onderdrukken veel moeilijker dan boosheid te beheersen. Ze bleef een hele tijd huilen, maar einde lijk bedaarde ze en ik begon mezelf al wijs te maken dat ze comedie had gespeeld, toen ze plotseling haar betraand gezicht naar mij toewendde. Ik zag dat haar ogen rood gezwollen waren. Dus het was toch echt ge weest! Zou ze zó'n spijt hebben gehad dat ze haar kansen had verknoeid? „Je bent een uilskuiken," zei ze zacht. „Ik heb je in de steek gelaten en ik ben met Freddy uitgegaan toen jij het niet meer betalen kon, dat is allemaal waar. Maar heb jij ooit moeite gedaan om me terug te krijgen? Heb je je ooit afgevraagd of ik toch niet liever met jou dan met Fred dy omgang had, ook al had je weinig geld? Je hebt je eenvoudig gelaten neergelegd bij de feiten en je bent gaan mokken en treuren. Is dat de houding van een man?" Dat was het toppunt! Doen alsof ik haar in de steek had gelaten in plaats vfcn zij mij! Wat een brutaliteit! Maar ik zou er niet invliegen. „Luister jij eens even," beet ik haar toe, en aan haar verschrikt gezicht zag ik dat mijn toon niet volgens haar verwachting was. „Luister jij eens even! Denk je nu werkelijk dat ik me door jou nog iets laat wijsmaken? Wou je soms beweren dat je ooit ook maar iets om me gegeven hebt? Ik heb nooit moeite gedaan om je terug te krijgen, dat is waar, maar weet je ook waarom niet? Omdat de schellen van mijn ogen waren gevallen!" Dat vond ik een prachtig slot van mijn betoog. Het klonk zo dramatisch en indruk wekkend. Maar Suzanne was helemaal niet onder de indruk. 0 „Je hoeft me niet zo aan te blaffen," zei ze beledigd. „Ik had liever niet moeten komen. Ik zie nu wel in, hoe dom het van me was om je te komen opzoeken nu je rijk bent geworden. Allicht dat je daar wat achter zoekt. Enfin, ik ga al. Maar voor ik weg ben wil ik je wel even vertellen, dat je je lelijk vergist. Bij mij zijn de schellen namelijk ook van de ogen gevallen. Toen ik je verruild had tegen Freddy, ja verruild zeg ik, daar kwam het immers op neer wel, toen had ik spijt als haren op mijn hoofd. Ik rpiste je. Ikvoelde toen dat je wat voor me betekende. Ik had dat ge voel vroeger nooit gehad. Ik vond het pret tig om met je uit te gaan en ik dacht dat dat het was. Maar het was niet dat uitgaan, wat me zo lief geworden was. Het was. jij. Zo, nu weet je het, en het kan me nu ook niet meer schelen wat je van me denkt. Het is nu immers toch allemaal voorbij." Ze stond op en trok haar witte jasje aan, dat over een stoel hing. Ze was onvergelij kelijk elegant en aantrekkelijk. „Suzanne," zei ik, „ik wou dat je niet gekomen was. Ik was het zo met me zelf eens over jou. Ik was je vergeten, ik had je afgeschreven. En nu weet ik niet wat ik ervan denken moet." Ik voelde me plotse ling ellendig. Het beeld van Elsje Vroeg- indeweij rees voor me op. Ik was immers verliefd op haar? Toen keek ik naar Su zanne. En toen begon het me te duizelen en ik wist niet wat ik doen of zeggen zou. Suzanne ging naar de deur en zei: „Dag rijkaard!" Ze zei het met een lachje, maar ik voelde de bitterheid in dit grapje. Toen viel me iets in. „Suzanne, wacht even," zei ik haastig. „Ik ben namelijk nog helemaal geen rijk aard. Ik ben mijn lot kwijt, en misschien krijg ik helemaal geen geld Dat zou haar enthousiasme voor mij wel verminderen, dacht ik triomfantelijk. Nu zou ze wel inbinden en voorlopig nog op Freddy terugvallen! Het resultaat van mijn woorden was verrassend. Suzanne smeet haar tas op de divan en omhelsde me zo stevig, dat ik naar adem snakte. „Lieve schat!" zei ze innig, „Waarom heb je me dat niet eerder gezegd? Je hebt dus helemaal geen geld? En je krijgt het ook niet? Je hebt me wat voorgelogen om wraak te nemen? Lieveling! Dan is toch alles in orde? Dan kan ik immers bewijzen dat ik niet op je geld afkom!" Ik stond een ogenblik als door de blik sem getroffen. Dit was geen vrouw meer, dit was een in elegante kleren gehuld ge vaar! Natuurlijk nam ze het risico dat ik helemaal geen geld zou krijgen met ple zier, want daartegenover stond de kans dat ik het wel krijgen zou; ze kon me im mers ieder ogenblik, als dat nodig was, weer aan de dijk zetten? Ik trachtte me los te maken uit de strengelende armen om mijn nek, doch ze hield stevig vast en gaf me een klap pende zoen op allebei mijn wangen. Bij de laatste klap ging de deur open en kwam het gelaat van juffrouw Vrolijk om de hoek kijken. „O pardon," zei mijn hospita en trok zich bescheiden terug, om onmiddellijk daarop weer door een kier van de deur te verkondigen: „Ik had heussies geklopt!" Suzanne liet me los en raapte haar tas op. „Bel me op als je me nodig hebt," zei ze eenvoudig. Daarop schreed ze waardig de deur uit, die juffrouw Vrolijk voor haar openhield. Mijn hospita zag er enigszins verdwaasd uit. Het goede mens had deze dag dan ook enkele belevenissen te verwerken gekre gen, die geen schering en inslag waren in haar gezapig leventje. Bovendien scheen er aan de verrassingen voorlopig geen eind te zullen komen, want met een ge zicht van „Nou sta ik nergens meer voor in" kondigde zij aan: „Er is wéér een dame voor u beneden." „Wéér een dame? Wat bedoelt u met wéér?" Ik voelde dat juffrouw Vrolijk er het hare van begon te denken en dat ik resoluut zou moeten infrimen om misver standen de kop in te drukken. „Ik bedoel dat er nóg eentje beneden staat," zei juffrouw Vrolijk snibbig. „An ders krijgt u nooit bezoek damesbezoek om zo te zeggen. Het is wel toevallig." „Toevallig of niet, als ik bezoek wil hebben dan gaat u dat geen jota aan," verklaarde ik ontstemd. „Laat die tweede dame ook maar boven komen." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6