Verkeersveiligheid zal worden bevorderd door aanleg van royale verbindingen Nieuw plan voor Kennemerplein De Toneelvereniging „Carnaval in Spanje" Autobus in brand na botsing; 23 doden Meer liefhebbers voor Kolen- en Staal-pool? Jordanië meldt gevecht met Israëlische troepen Oproep van Ben Goerion tot de Joden 521 sfe STAATSLOTERIJ HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Twee Friese twee-acters Oostelijke randweg „Tot de allerlaatste snik" Boom geplant bij overdracht Heemsteedse houwkas huizen Onderwijzers organiseren opnieuw Sint-Nicolaasfeest Scheepvaart GASREPARATIE VEEL GELD MAANDAG 26 OCTOBER 1953 De Haarlemse dienst van Openbare Werken heeft een nieuw plan gemaakt voor een gewijzigde profielindeling van het Kennemerplein. Dit project is gebaseerd op twee gedachten: verhoging van de veiligheid op dit uitermate drukke snijpunt van Noord- Zuid en Oost-Westverkeer en het verlenen van een ook stedebouwkundig gesproken belangrijker accent aan de nieuwe in- en uitgang aan de Noordzijde van het station. De ligging van de bestaande middenvluchtheuvel zal worden gewijzigd; een paar kleinere vluchtheuvels in de oversteekplaatsen zullen aan de bestaande worden toege voegd. Bovendien zal de Oost-Westrijbaan worden verbreed door het trottoir aan de kant van het station te versmallen. Hierdoor zal de rij bomen aan de Zuidkant van het plein moeten sneuvelen. Ter hoogte van de tegenwoordige reservestalling voor autobussen komt een parkeerhaven en een bushalte voor de uit Haarlem-Noord komende bussen. Hierdoor kunnen de reizigers uit Noord voortaan sneller en veiliger de nieuwe stationsingang bereiken. Uiteraard kan de tegenwoordige halte bij de Ken- nemerbrug dan vervallen. Ook zal de situatie bij de Noordelijke stationsingang een ingrijpende verandering ondergaan. De bushalten, zowel voor de stadslijnen naar Noord als voor de interlocale diensten naar Alkmaar, Purmerend-Edam, Schiphol- Amstelveen-Amsterdam en Aalsmeer-Uithoorn-Loenen zullen worden verplaatst. Er zal een parkeerplaats komen voor enkele auto's en ook, indien daarvoor bij de taxi-ondernemers belangstelling bestaat, voor een of twee taxi's. Deze mededelingen deed Haarlems bur gemeester Zaterdagmorgen op een pers conferentie, waarvoor de uitreiking aan Haarlem van de wisselbeker voor de ste- clenverkeersveiligheidscompetitie 1952 de aanleiding vormde. Op deze bijeenkomst legde mr. P. O. F. M. Cremers de nadruk op hef belang van maatregelen in de sector van openbare werken om de verkeersveiligheid te be vorderen, waarbij hij tevens enkele voor zieningen opsomde die de politie zelf had getroffen, zoals de invoering van zes wacht- (parkeer) verboden in 1951 en negen iïi 1952, terwijl negen straten en wegen voor alle verkeer gesloten werden verklaard. De burgemeester wees voorts op het aanwijzen van de Dreef als voorrangsweg en het gereedkomen van de Delftlaan, die veertig procent van het doorgaande ver keer van de Rijksstraatweg heeft „afge tapt". Intussen zal deze Westelijke verbinding pas goed gaan „renderen" wanneer het Delftplein in de Rijksstraatweg is voltooid, waardoor de Delftlaan voor de uit het Noorden komende automobilisten de eer ste weg zal zijn die zich voordoet, en ook het overige gedeelte van die verbinding geperfectionneerd wordt. Op het ogenblik is het zo, dat het ver keer, na de Kleverparkweg en de Brcde- rodestraat gevolgd te hebben, toch weer via niet al te riante verbindingen moet kronkelen voor het de Leidsevaart en de Wilhehninastraat heeft bereikt. Het is de bedoeling dat het verkeer in de toekomst na de Brederodestraat rechtsaf zal gaan tot het brugje over de Delft. Vandaar komt langs de Delft een weg welke via een doorbraak door de oude bebouwing van de. Delftstraat en de Spoorwegstraat op de Zijlweg uitmondt. Vandaar zal het verkeer, rechtsaf gaande tot even voorbij de Hyacintenlaan worden gevoerd vanwaar een nieuwe verbindings weg de schakel tot de Lorentzkade zal vol gen. Zoals men weet is in het streekplan ver der een aansluiting voorzien van de Lo rentzkade naar de nieuwe iveg naar Den Haag, welke ter hoogte van het stationne tje Heemstede-Aerdenhout langs de spoor baan zal liggen en met een viaduct over de Zandvoortselaan zal worden gevoerd. Verder zalter hoogte van de tegenvzoor- dige brug van de tram over de spoorbaan, een verkeersplein de aansluiting met de toekomstige snelverkeersweg Amsterdam- Zandvoort verzekeren. T oneel Het in Friesland en ook daarbuiten wel bekende Friese toneelgezelschap van Ba rend van der Veen was Zaterdagavond op bezoek bij de Friese yereniging ..Gysbert Japicx" in Haarlem, om in de toneelzaal van gebouw St. Bavo de Friezen te ver maken met de opvoering van twee twee- acters, te weten ,.De léste troef" en „De forrassing". Men heeft veel prezier beleefd met deze door Barend van der Veen zelf geschreven stukjes, die dan ook speciaal ingesteld zijn op de capaciteiten van de vier leden van zijn gezelschap. En als men weet dat dit groepje er vrijwel avond aan avond mee de boer opgaat, dan is het niet te verwonderen dat het viertal volkomen ingespeeld is en er wat rolkennis en spel- tempo betreft niets te wensen blijft. Dat het tweede stukje, „De verrassing", meer bevredigde dan het eerste, lag dan ook niet aan de spelers, maar aan „De laatste troef" zelf, dat met met recht een sterk verhaal zou kunnen noemen. De hoofdpersoon is een trotse, hooghartige dame met een adellijke naam, wier dag taak schijnt te bestaan uit het onderbren gen van verwaarloosde kinderen bij pleeg ouders. Maar deze nobele daden strekken zich allerminst uit tot haar eigen pleeg kind. tegen wie zij harteloos en tactloos op treedt, omdat dit arme meisje de „schand vlek" van de deftige familie is. Want deze dochter van haar schoonzuster heeft na melijk geen wettige vader. Over dit kind ontstaat een hevig conflict tussen mevrouw en meneer, waarin een goedhartige oude tuinman, een familiestuk, probeert te bemiddelen. Maar mevrouw blijkt overmurwbaar. Dan speelt de tuin man zijn laatste troef uit: hij biecht me vrouw een misstap uit zijn jeugd en bekent dat hij haar vader is en zij dus eigenlijk ook een familie-schandvlek! Geen halve maatregel dus van de auteur om een verrassende climax te bereiken. Maar het lijkt allemaal te veel op maak werk om in dit sterke verhaal te geloven. Barend van der Veen deed dit blijkbaar zelf ook niet. want hij heeft er legio als grappig bedoelde situaties en een beetje kwasi-symboliek over rechte en kronkelen de (tuin)paden doorheen gegooid. Er is dus hartelijk gelachen om dit stuk, dat toch eigenlijk een ernstige achtergrond of zo men wil moraal heeft. Nee, dan waren de situaties in „De ver rassing" heel wat geloofwaardiger. Want al zijn wij dan geen gepensionneerde ambte naar, wij zouden toch ook wel altijd zo'n aardige huishoudster als Sytske om ons heen willen hebben. En dat Sytske de voorkeur gaf aan die vlotte slagersknecht boven die oude verliefde kerel, wie zal het baar kwalijk nemen? Kostelijk getypeerd waren de oude ambtenaar en de kraaiende buurman in dit kluchtige stukje, dat ons meer voldeed dan bet eerste S. K. Dit lijkt allemaal verre toekomstmuziek, maar het is toch de bedoeling, zo verzeker de burgemeester Cremers ons, dat althans do verbinding tussen Lorentzkade en Delft- laan tegelijk gereed komt met de Vejser tunnel. Tussen Bloemendaal en Haarlem is over het tracé van de weg volledig overeen stemming bereikt; jammer genoeg nog niet niet de provinciale planologische dienst, die de voorkeur geeft aan een nieuwe verbin ding tussen de bebouwing van de Lorentz- 'kade en de Elswoutslaan, welke achtereen volgens de Zijlweg, de spoorbaan Haarlem Zandvoort zou kruisen om uit te komen op Waldeck Pyrmontlaan en Willem de Zwijgerlaan (kruising met de Julianalaan in Overveen, vervolgens met de Domp- vloedslaan) om vandaar weer te worden doorgetrokken naar de Kleveraan in Bloe mendaal. Zal de Westelijke randverbinding nog heal wat voeten in de aarde hebben voor zij geheel en al tot stand komt, met de Oostelijke verbinding zal het nog veel lan ger duren. Bovendien is dat geen gemeentelijke, maar een rijkszaak. Zeer schematisch voorgesteld, zal de Oos telijke randweg ter hoogte van Santpoort worden afgetapt van de Rijksweg naar de Velser tunnel, de Slaperdijk kruisen en vervolgens Oostelijk van de Vondelweg in Haarlem-Noord lopen om dan een duik onder het Spaarne te nemen (een brug zou het landschapsschoon te zeer ontsieren) om tenslotte in de Waarlerpolder weer boven te komen. Vandaar gaat deze snelverkeers weg met een viaduct en verkeersplein over spoorbaan en rijksweg naar Amsterdam (ongeveer ter hoogte van de Israelietische De Toneelvereniging, die de taak heeft overgenomen van het voormalige Neder lands Volkstoneel, gaf dit weekeinde twee voorstellingen in de Haarlemse Schouw burg en wel achtereenvolgens van „Circus Knie" door Carl Zuckmayer en van „Wat is de waarheid?" van Luigi Pirandello, welke reeds eerder in onze kolommen be sproken zijn. Laatstgenoemde auteur was, -o schreven wij, de nog steeds onover- rnffen pionier der onzekerheid. Dat maakt rijn werk ook voor ons actueel, temeer daar hij tevens optrad als een verdediger van de persoonlijke vrijheid. Dat regisseur A. Defresne de komische kant flink in de verf zette, is zeker geen bezwaar en maakt de nogal enerverende inhoud veel gemakkelijker verteerbaar, doch het is jammer dat er te dikwijls een soort heimelijke verstandhouding met de zaal wordt gezocht. Over het algemeen kreeg dit moeilijk te realiseren spel echter een buitengewoon verdienstelijke verto ning, met Ben Groenier en vooral Marie Hamel als uitblinkers, met Ferd. Sterne- berg als een wel aanvaardbare raisonneur en met Gerard Schild als eerste onder zijns gelijken in de bijrollen ter typering van de burgerlijke nieuwsgierigheid. Aan „Circus Knie" zal menigeen warme herinneringen bewaren, die jaren voor de oorlog de voorstelling daarvan met Char lotte Kohier, Cruys Voorbergh. Jules Ver- straete en de toenmalige regisseur Albert van Dalsum heeft gezien. Deze reprise onder Hans Tiemeyer kan daar niet bij halen, ondanks de treffende scènes met Aaf Bouber en speciaal Johan Elsensohn, die ondanks de wat schrale inhoud waar lijk groot toneel ten beste gaven. Mede door de tamelijk sentimentele inslag zijn wij de romantiek van het geval zo lang- zamei-hand een beetje ontgroeid en daar kwam nog bij dat Annie de Lange als Ka- tharina weliswaar voortreffelijke bewijzen van een veelzijdig talent ontplooide, maar niettemin de indruk wekte alsof zij met een ander stuk bezig was. D. K. Malando, de Hilversumse componist van internationaal bekend geworden tango's als Noche de Estrellas en Ole Guapa, is kort geleden met zijn orkest een tournée begonnen, die hem ook naar het buiten land zal brengen. Onder de titel „Carnaval in Spanje" wordt een programma uitge voerd, dat voor het grootste gedeelte uit Latijns-Amerikaanse muziek bestaat en voor de rest uit een doorgaans wel aan trekkelijke show. Het optreden lokte gis teravond enige honderden Haarlemmers naar de Gemeentelijke Concertzaal, die voor dergelijke spektakels thans inderdaad over een prima accommodatie beschikt. Het succes van de vooi'stelling was niet gering. Een prettige verrassing was het optreden van Los 3 Petrelli's, in de Spaanse dans kunst geschoolde jonge Nederlandse dan sers, die met hun Andaluzische nummers, doorgaans in zigeunerstijl, een goed figuur sloegen. Het was jammer, dat het geheel een nogal rommelige indruk maakte door het begeleidende orkest op de achtergrond. Van de vele andere medewerkenden moet in de eerste plaats de zanger Frans Wan ders genoemd worden. De guitarist Carlo Mell demonstreerde een bescheiden vir tuositeit op zijn instrument en de confé rencier Paul Ostra trachtte met een pa rodistische travestie in een door Jan Kraakman ontworpen décor wat vrolijke afwisseling te brengen. Over het alge meen beschaafd en welluidend amusement in populaire trant. begraafplaats') om parallel aan de Prins Bernhax'dlaan naar de Oostelijke zijde van de Ringvaart te gaan, vanwaar dan in de toekomst vei'binding met de bestaande rijksweg AmsterdamDen Haag zal wor den verkregen. Ter verbetering van de Oost-Westver- keei-sdoorstroming is de ophoging van de spoorbaan natuurlijk een belang van aller- eeiste orde. Bui-gemeester Ci'emers zei nogmaals wij hebben deze kwestie immers enige tijd geleden reeds uitvoerig aan de orde gesteld dat hij „tot de allerlaatste snik zal vech ten om dat verwezenlijkt te krijgen." De spoorwegen zijn echter op dit punt. even keihai'd in het ondex-handelen als op alle andere punten: zij wensen slechts de kosten van één viaduct dat bij Heem stede te betalen en menen dat de overige voorzieningen hen niet aangaan. B. en W. van Haaxdem stellen zich even wel op het standpunt, dat het niet aangaat, dat het rijk enerzijds als aandeelhouder van de Nederlandse Spoorwegen een kwar- tierdienst op het traject AmsterdamRot terdam gaat toelaten om anderzijds als verstrekker van de gemeentefondsen de gemeenten de gelden te onthouden die nodig zijn om de consequenties van een derge lijke opvoering van de frequentie op te vangen. Besluiten wij dit overzicht van nood zakelijke hoofdverkeersverbindingen in en om Haarlem met nog eens er aan te her inneren, dat hard gewerkt wordt om het plan tot verbetering van de veiligheid van de weggebruiker op de Rijksstraatweg dit jaar of in het begin van 1954 te verwezen lijken. Daartoe zijn onderhandelingen met de Rijkswaterstaat, eigenaresse van de weg. gaande. Zoals wij reeds hebben gemeld, voorziet dit plan in het aanbrengen van vex-keei"slichten en vluchtheuvels op ver scheidene gevaarlijke kruispunten. Een andere belangi-ijke verbetering zal cle totstandkoming van de Schipholweg vormen, die weliswaar thans wordt aan gelegd als tweebaansweg, maar die men op korte termijn hoopt te verdubbelen. Hedenmorgen om half twaalf heeft de burgemeester van Heemstede in de Ber nard Zweerslaan door het planten van een boom de symbolische overdracht aanvaard van 32 woningen, die door bemiddeling van de Bouwkas voor Noord-Nederlandse ge meenten onlangs werden voltooid en die reeds door de bewoners zijn betrokken. Deze overdracht werd door het voltal lige college van B. en W. en vele geno digden bijgewoond, die zich voordien op het raadhuis hadden verzameld. Daarna vertrok het gezelschap in auto's naar de Bernard Zweerslaan, waar eei-st het woord werd gevoerd door de burgemeester van Alkmaar, mr. dr. H. J. Wytema, als Com missaris voor Nooi-dholland van de Bouw kas. Spreker betuigde zijn dank aan het enthousiaste gemeentebestuur, dat door zijn voortvarend optreden het eigen wo- ningbezit in Heemstede zodanig bevorderd heeft, dat men deze gemeente gaarne aan andei'e tot voorbeeld wilde stellen. Spre ker wilde in dit verband nog een waar schuwend woord laten horen aan het adres van die gemeentebesturen, welke op eigen verantwoording een hypotheekregeling ontwierpen met een percentage van 85 pro cent. dat evenwel door een enkele par- ticuliei-e onderneming kan worden ver- strekt. Zij weten echter niet welke grote risico's hieraan verbonden zijn en daarom zou spreker deze gemeentebesturen met klem willen adviseren zich bij de Bouwkas aan te sluiten, die immers niet het maken van winst beoogt. Het ideaal, de gegadig den een eigen huis te verschaffen, tegen de prijs van een huurwoning, achtte spreker alleen door deze bemiddeling te verwezen lijken. Tenslotte verzocht hij de burge meester een boom te willen planten waar van de groei van de Bouwkas in de toe komst zal symboliseren. De bux-gemeester van Heemstede noemde dit niet alleen een blijde dag voor de Bouwkas, maar ook voor Heemstede, om dat de 32 woningen het huizenbezit van de gemeente op fraaie wijze hebben uitge breid. De gelukkige bezitters hiervan wer den door de Bouwkas in staat gesteld hun ideaal te verwezenlijken hetgeen in ons land x-eeds met 1200 gezinnen het geval is geweest. De burgemeester verklaarde gaarne aan het verzoek tot het planten van de boom te willen voldoen. Spreker ver heugde zich er verder over, dat in Heem stede in de toekomst meer Bouwkaswo- ningen zullen verrijzen en daarom was het hem een genoegen de boom de naam te kunnen geven van burgemeester Wytema- boom. Na het planten van de boom ver trok het gezelschap weer naar het verver singshuis Groenendaal, waar enige verver singen werd gebruikt. De afdeling Haarlem van de Neder landse Onderwijzers Vereniging heeft be sloten ook dit jaar een Sint-Nicolaasfeest te organiseren. Dat betekent, dat voor de 42ste keer- meer dan tienduizend kinderen van alle openbare lagere scholen, centrale scholen, de eerste klassen ULO, Doopsge zinde school, scholen voor Buitengewoon Onderwijs, de Haarlemse Montessori school en de openbare vooi-bereidende scholen weer een genoeglijke dag zullen beleven, waaraan zij lang prettige herin neringen zuilen bewaren. Naai' hun leeftijd in zestien groepen verdeeld, zullen de kinderen in de Gemeentelijke Concertzaal enige prettige uren doox-'orengen. De onder wijzers doen een beroep op een ieder om een bijdrage te leveren voor de collecte, die vooi': dit feest wordt gehouden. Bij San Luis Potosi, de hoofdstad van de gelijknamige Mexicaanse staat, is Zaterdag een autobus met dertig inzittenden in bot sing gekomen met een vrachtauto en on middellijk in brand gevlogen. Van de in zittenden van de bus kwamen er 23 in de vlammen om, terwijl drie personen ernsti ge verwondingen opliepen. Het ongeluk zou te wijten zijn aan het feit. dat de bestuur der van de bus, die zich in veiligheid wist te brengen, dronken was. KSG ziet er wel een GAT(T) in Naar Zaterdag te Genève vernomen werd zullen de zes landen van de Europese Kolen- en Staal-Gemeenschap (K.S.G.), die alle leden zijn van de organisatie der Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (G.A.T.T.), weldra onderhandelin gen openen over kolen en staal met de andere landen der G.A.T.T.-organisatie. Tijdens de bijeenkomst van de G.A.T.T., welke op het ogenblik te Genève gehouden wordt, is de hoop uitgesproken, dat deze onderhandelingen op 1 Mei van het vol gende jaar geëindigd zullen zijn. Vooral Oostenrijk en Zweden hechten veel belang aan het openen van onderhandelingen met de landen der K.S.G. Engelands agrax-isclie tarieven In de bijeenkomst van de G.A.T.T. is voorts aan Engeland algemene toestem ming verleend tot verhoging van de in voerrechten op bepaalde agrarische pro ducten, welke niet uit de landen van het gemenebest afkomstig zijn. De stemverhouding was 26 stemmen voor, geen tegen en 7 onthoudingen. (Bir ma, Tsjecho-Slowakije. Denemarken, Frankrijk, Nederland, Italië en Indonesië). Tegenspraak van Tel Aviv AMMAN (Reuter). Een woordvoer der van de Jox-daanse regering heeft mede gedeeld dat een afdeling van het Jordaan se „Arabische Legioen" gedui-ende twintig minuten in gevecht is geweest met een Israëlische patrouille. De patrouille zou ten Noox-den van Toelkarem de bestandslinie hebben overschreden. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft te Tel Aviv de juistheid ont kend van dit Jox-daanse bericht. Hij zeide, dat geen enkele Israëlische patrouille de bestandslijn heeft overschre den en dat zich geen gevecht heeft voor gedaan tussen Israëlische en Jox-daanse militairen. In Tel Aviv verneemt A.F.P. dat Frank rijk, Gx-oot-Brittannië en de V.S. thans bij de Israëlische en Jordaanse regeringen diplomatieke stappen hebben gedaan om een vermindering der spanning te berei ken, teweeggebracht door het samentrek ken van tx-oepen aaxx weerszijden van de Israëlisch-Jordaanse gi-ens. Men meent, dat de Westelijke Grote Drie Israel en Jordanië hebben verzocht, de sterkte hunner troepen in het grensgebied te verminderen. Israëlische commentaar Een commentator van Radio-Jeruzalem heeft Zaterdagavond voor deze zender ver- klaax-d dat Israel zich geen vrees laat aan jagen .fdoor het samentx-ekken van Arabi sche troepen langs zijn grenzen. „Het ver trouwt op zijn jonge, sterke en modern be wapende leger. In geheel Isx-ael heerst rust. Overal werkt men rustig door. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft meegedeeld, dat een onderzoek door UNO-waarnemers heeft aangetoond, dat Israel in het gebied van Jei-uzalem niet meer tx-oepen heeft dan bij de wapenstil- stanrisovereenkomst is toegestaan. Premier David Ben Goerion van Israel heeft zich gisteren in een redevoering tot de Joden in de gei':iele wereld gericht met de opwekking zich te scharen echter de Joodse staat. Ben Goerion deed dit in een toespraak tot 150 hoofden van Joodse ge meenschappen uit zeven landen, die deel nemen aan ce „Jei'uzalëm conferentie". „De Joden hebben overal verplichtingen aan hun eigen volk, gelijk zij verplichtin- gen hebben aan de landen waarin zij leven en als ware Joden hebben z\j verplichtin gen aan het gehele menselijke ras", aldus Ben Goerion. De prem'.ex zeide dat Israel geleid wordt door drie onwrikbare beginselen. ..Een is het behoud van onze souveroinite.it, vrij heid, gelijkheid en democratisch bestuur. Het tweede is de vrijheid van immigratie voor elke Jood, het derde is de verster king van de vrede tussen de volken en de samenwerkt rig met vredelievende landen op basis van wedei kerigheid". „Wij hebben de sterkste vci'dedigings- macht cp de been gebrachen zijn de meest efficiënte en betrouwbaarste mili taire macht geworden in het gehele mid den-Oosten, met uitzondering van Turkije Aan de andere kant zijn wij er niet in ge slaagd nieuwe immigranten te integreren, evenmin als wij economische afhankelijk heid hebben bereikt. slechts een zesde van onze import wordt gedekt door export. Evenmin hebben wij vrede bereikt met onze Arabische buren, noch politieke sta biliteit in het binnenland". Ben Goerion betoogde dat de wereld liet Israel moeilijk maakt, een Joodse staat te zijn. „De wex-eld aanvaax-dt ons niet zo als wij zijn, als gelijken voor gelijken", zeide hij. „Dingen die natuurlijk en ele mentair zijn voor andere volken, worden van Joden met geaccepteei-d en begrepen" Congres van Spaanse Palange In Madx-id is Zaterdag het eerste natio nale congres van de Spaanse Falange-partij sinds de burgeroox-log geopend. Acht hon derd afgevaardigden nemen er aan deel. Er is geen agenda gepubliceerd. Alleen de openings- en de sluitingsbijeenkomst (Woensdag a.s.), zijn voor het publiek toegankelijk. Het congres wordt te Madrid algemeen gezien als een maatregel van Franco om te doen uitkomen, dat zijn regiem op de oude voet voort zal gaan ondanks het ac- coord met de V. S. Verjaarsgeschenk van Sjah De Sjah van Pei-zië heeft opdracht ge geven ter gelegenheid van zijn 35ste ver jaardag 100 gevangen genomen communis ten vi-ij te laten. De militaire gouverneur van Tehei-an, die dit bekend maakte, liet een waarschu wing aan het adi-es van de winkeliers, de chauffeurs en de fabrieksarbeiders in zijn gezagsgebied horen om geen agitators te beschermen of te vei-bergen. Inmiddels heeft David Walker, corres pondent van de „News Chronicle", aan zegging gekregen het land te verlaten. Hij wordt er van beticht onjuiste berichten te hebben verspreid. NEDERLAND TEGEN OVERLEG INZAKE ARIKA-FEDERATIE Australië, België, Frankrijk, Nederland, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika zullen Engeland ondersteunen bij zijn verzet te gen het bespreken van een Centi-aal-Afri- kaanse federatie in de UNO, wanneer dit onderwerp Maandagavond ter sprake komt in de beheerschapsraad van de Verenigde Naties, alsdus meldt Reuter uit New York. Abbedijk, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Aldabi, 23 400 m. N. St. Vincent. Almkeik, 23 v. Aden n. Cochin. Aardijk, 24 v. Port Arthur te Tampa. Aichiba, 23 v St. Vincent n. Recife. Alkaid, 23 v. Santos n. Rio de Janeiro. Amstelvaart, 24 te Necochea. Amstelpark, 24 v. Amsterdam n. Bremen. Algenib, pass. 24 Vlissingen n. Rotterdam. Alhena, 25 v. Antw. te Rotterdam verw. Arnedijk, 23 te New York. Aagtedijk 23-24 v. Montevideo n. Paranagua. Aaisum, 2-1 rede T.i. Pan dan. Agat'na, 25 v. Balikpapan n. Pladju. Akki umdijk, 26 Calcutta verw. Alamak, 24 v. Marseille n. Le Havre. Alcyone, 25 v. Z. Amerika te Rotterdam. Aldegonda, 26 te Pladju. Aletta. 25 v. Pladju n. Port Swettenham. Algenib, 24 v. Antwerpen te Rotterdam. Alhena, 25 v. Buenos Aires te Rotterdam. Alphacca, 24 v. Bahia n. Santos. Altair, pass. 24 Finisterre n. Antwerpen. Aludra, 23 v. Montevideo n. Paranagua. Amsteldijk, 25 te Halifax. Amstelkroon, v. St. Vincent n. River Plate. Amstelstad, pass. 24 Kp. St. Vincent n. Le Havre Andijk, 24 v. Rotterdam te Londen. Appingedijk, pass. 25 Dungeness n. Lissabon. Arendskerk, 26 te Ilo Ho. Amedijk, 24 v. New York n. New Orleans. Arundo, 25 v. Barry n. Montreal. Aagtedijk. 26 v. Montevideo te Paranagua. Albireo, 26 v. Santos te Paranagua. Aldabi, 25 370 m. Z. St. Vincent n. Rio de Janeiro. Alp-hard, 25 v. Rio Grande do Sul n. Buenos Aires. Alpherat, 26 v. Santos te Montevideo. Amerskerk. 26 v. Bremen te Antwerpen. Amstelland, pass. 25 Oporto n. Le Havre. Billiton, 23 v. Lorenzo Marquez n. Beira. Bintang, 23 dwars Aleppey n. Bombay. Blijdendijk, pass. 26 Vlissingen n. Antw. Britsum, 23 te Antwerpen. Baarn, 23 v. Rotterdam n. Bremen. Bantam, 26 Casablanca verwacht. Bennekom, 25 te Curasao. Blitar, 25 v. Port Said n. Genua. Blommersdijk, 25 van Antwerpen n. New York Boissevain, 27 Belawan verwacht. Breda. 24 v. Trinidad n. Curacao. Baiendrecht, 25 v. Punta Cardon n. New York. Blijdondijk. 26 v. Norfolk te Antwerpen. Boskoop, 25 200 m. W. Ouessant n. Barbados. Bosch fontein, 24 v. Tanga te Mombasa. Caltex Delft, pas. 23 Gibraltar n. Sidon. Celebes, pass. 23 Ceylon n. Belawan. Congostroom, 24 te Lagos. Caltex The Hague, 24 te Rotterdam. Caltex Nederland, 25 ZO. punt Kreta gepass.. Clavella, 24 ten anker baai v. Hongkong. Cottica, 25 te Georgetown. Diemerdijk, 23 v. Balboa n. Los Angeles. Dongediik. 23 v. Hamburg te Bremen. Delft, 24 te Callao. Delfland, 25 te Las Palmas. Delfshaven, 24 v. Buenos Aires te Rotterdam. Eos, 24 v. Leixoes te Rotterdam. Elmina, vertr. 25 v. Antw. n. Bordeaux. Erinna. 25 v. Antwerpen n. Bordeaux. Ens. 24 v. Alexandrië n. Fao. Enggar.o. 25 v. Antwerpen n. Hoterdam. Esso Rotterdam, 30 Hoek v. Holland verwacht. Felipes, 24 v. Pladju te Port Swettenham. Farmsum, 24 v. Baltimore n. New Orleans. Friesland KRL)24 v. Baltimore n. Charleston Gaasterkerk. 24 te Melbourne. Groote Kerk, 24 v. Port Said n. Livox-no. Gaasterland. 23 te Victoria. Gadila, 26 te Townsville. Gordlas, 25 v. Gibraltar n. Lissabon. Groote Beer. 25 660 m. O. ten N. Kp. Race. Hestia. 23 v. Port au Prince n. Ciudad Trujillo. Hera, 23 v. Rotterdam te Amsterdam. Har-hor, 24 v. Piraeus n. Alexandrië. Heemskerk, v. East Lot den n. Kaapstad. Helicon, 24 v. San Juan n. Antwerpen. Hilversum. 24 v. Sidon n. Lands End. Indrapoera, 25 v. Aden te Belawan. Jupiter, 24 v. Rotterdam te Amsterdam. Japara (KRL). 24 v. Tj. Priok te Rotterdam Java, 25 v. Bona te Marseille. Joh. v. Oldenbamevelt. 25 620 m. Z. Cocos eil. Jagersfontein, 26 v. Southampton n. Antw. Kota Agoeng, 23 v. Tj. Priok n. Singapore. Kedoe, pass. 24 Perim n. Colombo. Keitosono. 25 tc San Francisco. Kieldrecht, 26 te Antwerpen verw. Kota Gede. 24 v. Rotterdam pass. 25 Wight Port Said. Karimun, pass. 25 Cevlon n. Colombo. Kota Inten. pass. 25 Guardafui n. Port Soedan. Laagkerk..23 v. Bombay n. Colombo. Larenberg, 24 te Menilla. Lieve Vrouwekerk. 23 te Antwerpen. Lindekerk. 23 v. Bahrein n. Mena el Ahwadi. Limburg. 23 v. Trinidad n. Kaapstad. Laertes. 24 v. Birkenhead n. Port Said. Laurenskerk, 25 te Karachi. Lekkeikerk. 26 te Genua verwacht. Leuveketk. 25 v. Chchin n. Kozhikode. Liseta, 24 te Pladju. Loeneikerk, 25 te Chittagong. Loosdrecht. pass. 25 Str. Messina n. Genua. Laertes, pass. 25 Lands End n. Port Said. Leuvekerk, 26 v. Kozhikode n. Aden. Loppersum. 24 v. Matanzas te Tarafa. Macuba, pass. 23 Aden n. Suez. Murena, 23 v. Madras n. Chittagon. Maashaven, pass. 23 St. Vincent n. Newcastle. Mentor, 23 v. Rotterdam n. Algiers. Maiiekeik, 24 v. Antwerpen te Amsterdam. Metula. 24 v. Beira n. Lorenzo Marquez. Maas. 24 v. Rotterdam n. Lissabon. Madoera, 24 v. Carc'.enas n. Houston. Marpessa, 23 v. Niigata n. Miri. Mataram, 25 v. Singapore n. Port Swettenham. Molerikerk. 25 te Port Soedan. Muiderkerk, 24 v. R'dam 25 te Bremen. Maadam, 25 v. Kingston n. New York. Merwede, 25 v. Charleston n. Le Havre. Modjokerto. 24 Stromboli gepass. n. Genua. Manoëran, 25 v. Djakarta te Suez. Nieuw Amsterdam. 23 v. Havana te New Yoric. Overijsel, 23 v. Bombay n. Tj. Priok. Ovula. 24 v. Curacao te Kingston. Ootmarsüm, 22 v. Brownsville te New Orleans Oranje, pas. 25 Aden n. Suez. Oranjefontein, 24 te Southampton 25 n. 'I enenffe Poelau Laut, 24 te Padang. Papendrecht, 23 van Porto di Atigusta naar Stockholm. Poseidon, 24 te La Guaira. Prins Fred. Hendrik, pass. 23 Belle Isle naar Montreal. Phrontis, 24 v. Djibouti te Suez. Prins Willem III. 25 v. Cuxhavcn n. Montreal. Prins Willem v. Oranje, 24 v. Rotterdam naar Montreal. Prins Philips Willem. 25 te Detroit. Peperkust, 26 v. Monrovia te Takoradi. Prins Joh. Willem Friso, 25 v. Emden te Antw. Radja, 23 te New York. Raki, 24 v. Pladju te Kidjan. Ridderkerk, pass. 23 Gibraltar n. Antw. Ridderkerk, pass. 25 Finisterre n. Antw. Rondo, pass. 24 Vlissingen n. Amsterdam. Rodas, 25 v. Trinidad n. Jamaica. Ruys, 26 v. Hongkong te Singapore. Rijndam, 25 270 m. W. Lands End. n. N. York. Rijnland, pass. 25 Ouessant n. St. Vincent. Sarangan, 23 v. Penang n. Port Swettenham. Schiedijk, 23 v. Pladju n. Semarang. Sheratan, pass. 23 Malta n. Philadelphia. Soestdijk, 23 te Antwerpen. Stad Dordrecht, 23 te Antwerpen. Sumatra, 23 te Amsterdam. Stad Rotterdam, 24 v. Wabana te Emden. Sloterdijk. 23 te Houston. Stad Vlaardingen, 23 v. Wabana n- R'dam. Soestdijk, pass. 25 Vlissingen n. R'dam. Sommelsdijk, pass. 24 Guardafui n. Belawan. Stad Maassluis, 24 v. Kirkenaes n. R'dam. Stad Schiedam, 25 te Palermo. Sliedrecht, 25 te Eva Perón. Slamat, 25 v. Alexandrië n. Halifax. Salland. 26 v. Santos te Montevideo. Saparoea, 26 v. Aden te Karachi. Sarpedon, 25 v. Curacao n. La Guaira. Sloterdijk. 26 v. Houston te Brownsville verw. Stad Maastricht, pass. 25 Oporto n. Valencia. Tabinta, 24 te Belawan. Tamo, vertr. 24 v. .Antw. n. Hamburg. Tiba, vertr. 29 v. Bahia Blanca n. Rotterdam. Talisse, 24 v. Djibouti n. Port Soedan. Tamo, pass. 25 Vlissingen n. Hamburg. Tarakan, pass. 24 Perim n. Suez. Tawali, 24 v. Tj. Priok n. Singapore. Tero, 25 v. Antwerpen te Rotterdam. Tilus, 24 v. Oran n. Piraeus. Tomini, 25 v. Antwerpen te Rotterdam. Ta ra, 26 v. Hamburg te Antwerpen. Teiresias, 25 v. Port Swettenham n- Singapore. Telamon 26 v. Gonaives te Baltimore. Titus, 25 Algiers n. Piraeus. Van Spilbergen, 24 v. Hamburg n. A'dam. Van... Linschotén, 25 v. Bengueia te Lob ito. Vcendam, 25 v. Le Havre n. Southampton. Waterland. 24 v. Montevideo te Bahia. Winterswijk, 23 v. Londen n. Rotterdam. Wiiiem Ruys. pass. 23 Finisterre n. Port Said. Waal, 24 v. Vathi n. Catania. Westerdani, pass. 25 Start Point n. R'dam. Wield recht, 25 v. R'dam n. Sidon. Waterman. 25 420 m. NO. Flores. Willem Ruys. pass. 26 Kp. Bon n. Port Said. Willemstad, 25 v. Cristobal n. Barranquilla. IJsei, 26 v. Beyrouth te Latakia. Zuiderkruis, 25 v. Las Palmas n. Kaapstad. KLEINE VAART Admiraal Nelson, pass. 24 Vlissingen n. Pitea Arnoudspolder. 26 v. Oporto te Rotterdam verw. Ary Scheffer, vertr. 24 v. Wisbech n. Rotterdam Beekbergen, 25 Grangemouth verwacht. Bab-T. 23 te Doms jo. Bernard, pass. 23 Vlissingen n. Londen. Bernisse, 23 v. Casablanca n. Bones. Btee Helle, 24 v. Londen n. Rotterdam. Casana, 24 v. Lysekill n. Rotterdam. Catharina, 23 v. Rcquejada n. Antwerpen. Claes Compaen, 23 v. Westhartlepool te Amble Confiance. 23 v. Plymouth n. Fowey. Coolsingel, 26 v. Mesane te Hull verwacht. Driebergen, 25 Tyncmouth verwacht. Elscnbuigh, pass. 23 Finisterre n. Casablanca. Fedala, verm. 27 v. Rotterdam n. Warnemuende Ferocia, verm. 24 v. Par n. Amsterdam. Fiducia. 24 v. Sunderland te Rotterdam verw. Frans, vertr. 25 v. Rotterdam n. Tyne. Harold. 23 te Vlaardingen. Hartcl, 24 v. Rotterdam n. Duinkerken. I-Iast I, 23 v. Swansea n. Terneuzcn. Henriëtte, 23 v. Londen n. Rotterdam. Import, vertr. 24 v. Oporto n. Rotterdam. Jakob Oorburg. pass. 23 Vlissingen n. Gent. Java. pas. 24 Vlissingen n. Gent. .lokuma, 23 v. Antwerpen te Avonmouth. Maa=ym, 25 v. Cardiff te Rotterdam verw. Matthew. 24 v. Thameshaven te Guernsey. Monica. 25 ie Imham verwacht. Mr. L'rthorst Homan, pas. 23 Vlissingen naar Humber. No-:tje b. 26 Berwick verwacht. Nettie. 23 v. Swansea te Antwerpen. Nieuwe.haven, pass. 23 Vlissingen n. Kopenhagen Nimrod, pass. 23 Vlissingen n. Montrose. Noord. pass. 24 Smalls n. Runcorn. Noorderhaven. 23 v. Drammen te Heroen. Oieum. 23 v. Middlesbro verm. n. Londen. Pavo, 23 Kiel gepass naar Gefle. Ponto, 23 van Stocka naar Zaandam. Palma, 24 v. Drogheda te Londen verw. Quovadis, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Robert, pass. 24 Brunsbüttel. Rose Marie. 24 v. Nakskov n. Rotterdam. Ruja. 24 v. Vlissingen n. Zee. Silvretta, 24 v. Gothenburg n. Rotterdam. Soemba. 23 v. Barrow te Swansea. Spurt, 23 v. Swansea n. Gent. Strijpe, 25 te Gent verwacht. Theodora, 2 v. Billirgham n. Goole. Timor, vertr. 24 v. Aalbofg n. Rotterdam. Uramjo, 23 v. Hamburg n. Sharpness. Van Brakel, 23 v. Nortelje n. Shoreham. Van Gelder. 23 v. Hull n. Hamburg. Vindicat Atque Polit, 26 v. Mesane te Londen verwacht. Vlieland. 23 v. Gothenburg n. Aarhus. Vlier. 24 v. Lissabon n. Vigo. Vrouwepolder, vertr. 24 v. Antwerpen n. R'dam Vrij burgh. 23 v. Bordeaux n. Casablanca. Westersingel, 23 v. Kragero n. Par. Westlaan, 23 v. Hamburg n. Rotterdam. Westpoider, 24 te Casablanca. Wilpo, 23 t,e Amsterdam. Wickenburgh, 24 pass. St. Vincent n. R'dam. Zeehond, 24 v. Antwerpen te Vlissingen. Zwerver, 24 te Antwerpen. Slecht gas kost geld en pan nen Uw oud apparaat, goed gerepareerd, is beter dan een slecht nieuw Alle merken 2 jaar garantie Tel. 19931. Gas- rep.-bedrijf „LODA". Grote Houtstraat 9. BIJ UW OUDE, vertrouwde adres een keureollectie haard kachels, Siersalamanders en Kookkachels tegen de be kende lage condities. Vanaf f 1.25 per week. Zonder voor uitbetaling! VAN VEEN. le Hasselaerstraat 5 (bij Zijl weg), Haarlem. VOOR JUWELEN - SIERADEN GOUD - PLATINA ENZ. H W. DAMES Kruisstr. 19, Haarlem bij de Ridderstraat. Telefoon 16910 le klasse le lijst HOGE PRIJZEN f 40?!°in'I°sv i14478«6,]2"<" *300 2505 6994 1060 1401 2862 6165 11009 18868 2140 1 i'i 'Tm IW- 'l:::r1,-1?597 138/2 1401)2 15481 r,4°2 17609 47i< 52r :"jb5 2523 2640 2670 2738 3503 3605 3625 4444 4691 936'5 9537 9-3Q I-/QM 0,!;'8 0/68 6851 7279 7314 7519 7S99 7972 8564 9142 13916 1475K v 1061,8 10820 U472 11770 11934 13069 1337S 13444 16568 16896 17003 mort iiï», llr'J.2 15300 15395 45717 158,19 16616 16034 16278 16.527 lbooS 168J6 1(003 1(263 17329 1/540 18934 19416 19804 19875 20241 20412 21194 21201 1042 075 089 114 211 21.3 225 235 373 402 405 498 612 648 711 712 S72 913 973 2020 032 051 055 177 181 208 294 416 440 466 481 626 658 667 672 832 834 876 900 3006 009 014 079 275 349 354 379 455 460 463 500 730 744 755 791 951 966 968 9!: i 4017 023 044 045 215 278 315 359 532 561 579 603 703 721 758 789 881 895 911 915 5017 025 109 202 424 438 46S 472 642 743 747 768 920 922 971 6020 03S 063 132 401 496 541 575 754 770 806 816 7019 048 076 137 363 368 472 525 615 682 697 735 868 906 922 929 8042 046 066 071 239 275 310 330 409 434 442 473 642 643 7X9 726 839 945 970 983 9001 022 029 044 157 165 169 209 349 350 352 368 6S6 689 754 761 851 8S7 898 915 100X5 021 023 029 233 234 236 262 461 402 493 515 648 678 6S0 701. 768 770 845 846 933 936 996 11037 064 099 120 296 322 325 352 514 535 541 546 117 206 499 719 061 317 507 683 917 148 390 507 810 109 372 615 790 916 212 474 770 140 594 839 160 530 787 074 337 528 736 988 073 258 395 798 922 038 281 526 709 867 176 404 588 125 130 302 307 524 527 741 748 076 114 332 341 521 556 715 718 934 188 192 393 397 519 522 835 864 123 127 408 478 630 631 822 840 946 219 327 487 539 817 S19 244 298 606 610 846 866 292 303 539 553 805 848 083 084 352 367 540 570 742 752 998 087 113 266 282 406 427 800 805 958 969 062 103 299 326 564 567 719 723 874 877 193 202 429 454 589 594 Prijzen v 337 184 206 328 343 364 568 575 593 770 777 354 119 126 133 351 371 387 577 619 622 740 769 798 207 224 267 420 430 438 577 658 677 865 937 938 138 186 189 496 501 505 649 665 686 862 864 868 337 359 421 545 547 623 820 841 850 319 352 363 643 668 698 869 873 996 307 336 337 565 578 580 855 861 867 106 117 .159 387 394 408 582 610 6X4 782 786 837 124 128 134 288 305 325 456 616 629 808 819 842 970 985 161 185 199 372 432 435 593 624 626 743 744 749 897 901 910 238 260 292 476 490 494 609 626 689 an SO.— 705 706 12003 0X3 277 326 559 611 998 13015 032 123 207 484 507 709 740 894 897 14008 039 432 450 646 650 808 826 15010 034 404 442 775 823 16014 079 263 271 520 574 720 735 965 973 17001 0X3 258 269 404 407 544 551 676 685 839 849 997 18014 021 187 189 4X8 442 703 717 826 848 HIOIO 017 097 116 228 243 518 562 797 871 993 30007 037 130 142 421 425 629 631 792 821 31002 009 266 268 453 465 597 612 847 890 740 742 751 892 949 952 963 997 051 054 073 078 155 1/5 209 227 354 371 399 427 453 482 485 539 727 757 '764 S46 876 878 883 960 033 037 256 262 549 553 824 830 950 980 078 170 500 553 664 689 S43 900 066 068 445 531 857 863 088 092 320 339 584 585 763 766 978 990 023 128 284 305 409 431 572 580 6S8 701 861 889 044 060 067 325 332 342 561 595 615 833 856 862 14000 174 232 251 577 586 591 731 733 734 902 983 124 1S1 253 576 584 640 911 994 144 154 164 387 436 471 601 603 607 819 868 870 qu-j 136 138 151 321 332 337 436 469 472 593 607 611 727 782 787 893 918 920 095 102 104 399 427 457 625 651 658 868 877 887 272 278 355 596 603 616 767 779 805 351 365 366 674 680 746 214 220 234 492 495 506 6X8 648 6ö6 875 877 909 161 168 2.18 338 383 393 485 488 513 626 649 675 792 799 8 (.2 966 989 993 022 030 048 229 231 244 447 456 544 728 731 735 954 981 028 031 066 126 145 153 248 272 290 580 590 593 883 896 912 072 086 103 119 142 357 370 371 404 415 556 559 562 565 681 741 750 758 765 800 073 085 087 093 094 -09 189 194 216 217 350 352 475 489 494 602 633 713 741 779 930 936 939 959 973 039 064 162 171 434 481 639 640 844 877 059 142 273 326 473 487 669 678 928 956 078 086 205 224 504 527 647 672 908 944 174 180 359 367 495 507 697 700 969 975 0S8 103 277 317 551 568 691 730 956 962 182 196 379 386 516 546 772 774 995 999 105 111 353 385 600 609 746 753 969 198 244 415 420 589 596 815 829 Verbetering: Categorie prijzen van 80.—: aanvullen: 3951. 39C6. 3968 en 3991

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8