Rondetafel-conferentievan alle rassen in Zuid-Afrika „Wèl Israëlische soldaten bij aanval op Kibya betrokken5' Verdeeldheid in Franse Kamer verhinderde duidelijke uitspraak Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Lezen Verhoging van de Franse vrije invoer tot 30 pet? UNO-commissie bepleit: Ter oplossing van het probleem van mensonterende apartheidspolitiek Electriciteitsbedrijven worden genaast Rapport van Bennike aan de UNO: Tel Aviv wil gewraakte Jordaanplan voorlopig staken Churchills plan voor overleg met Moskou Vage resolutie over Indochina Het woord is aan Duits meisje fantaseerde avontuur met chauffeur Landbouwpolitiek heeft gefaald Plan-Triëst schakel in Zuid-Europese defensie Groot-verlof voor lichting 1952-1 Aanhoudend zacht WOENSDAG 28 OCTOBER 1953 Ook een vogelpark in Almelo? Indonesische regering: Het ongeluk bij Bonn Hongaarse bekentenis Verklaring van Pulles Frankrijk gaat informeel bemiddelen Op 22 November Weerrapporten 68e JAARGANG No 94 297e JAARGANG No 247 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37,TeL 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damïate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN AMERIKA is in de laatste twaalf jaar het lezen van boeken geducht gesti muleerd door de uitgave van die zeer goedkope pocket-books, die ook in ons land bij al degenen die Engels lezen bekend zijn. Onze correspondent in Washington, dr. Korteweg, roert dit onder werp aan in een artikel in dit nummer, aan de Amerikaanse boekenmarkt gewijd. Omtrent de pocket-books merkt hij op dat er wel veel flodder-romannetjes bij zijn, maar dat in de laatste tijd veel.meer se rieuze litteratuur in deze vorm is ver schenen en gekocht wordt ook. Dit staaft hij met een indrukwekkende opsomming van namen van auteurs: Plato, Marcel Proust, Thomas Mann, Shakespeare, die hij laat volgen door de namen van veelgelezen naoorlogse jongeren. En bij wijze van voor beeld verbaast hij ons met de mededeling, dat van de dialogen van Plato, wijsgeer der Griekse Oudheid, anderhalf millioen exemplaren verkocht zijn. Gij kunt zeggen dat Amerika een groot land is met een grote bevolking. Maar die is toch niet meer dan vijftien maal zo groot als de onze. Het is zelfs iets minder. Welnu, doe de ver houding gelden en stel u dus voor dat in Nederland honderdduizend exemplaren van de dialogen van Plato, in onze taal dan natuurlijk, verkocht zouden worden. Het lijkt u nauwelijks denkbaar. Onze corres pondent noemt niet de totale omzet van Marcel Proust's, Thomas Mann's en Shakespeare's werken, maar verzekert dat ook zij goed verkocht zijn. Misschien nog beter dan Plato? Laat ons hetzelfde resul taat veronderstellen, dan schijnt een over eenkomstig massaal succes in ons land nau welijks minder verbazend dan dat van Plato. Misschien is dat van Shakespeare's werken bij een Engels-sprekend volk nog het gemakkelijkst verklaarbaar, als men tenminste bij voorbaat wijdverspreide Amerikaanse bereidheid tot het lezen van toneelstukken, tot het lezen van verzen en van het Engels der zestiende eeuw aan neemt. Hetgeen moeite kost. En dan Mar cel Proust: een genie maar een der moei lijkste auteurs, die in de Franse taal ge schreven hebben en wiens vertaler-in-het- Engels een ontzagwekkend stuk arbeid moet hebben volbracht. En Thomas Mann, ongetwijfeld minder inspannend maar niet temin een schrijver, wiens werk bijzonder toegespitste aandacht vergt. Menigeen zal vooral verwonderd zijn omdat hij dit van de Amerikanen niet van alle Amerikanen, maar dan toch van een grote boeken-lezende sector uit het volk verneemt. Maar een volk staat niet stil; het beweegt. Soms beweegt het snel: onze correspondent getuigt dan ook dat de grote verkoop van serieuze werken pas in de laatste jaren ontstaan is. Overigens ga ik op dit onderdeel van zijn beschouwing niet alleen in omdat het bewijst, hoe men met werkelijk goedkope uitgaven een groot lezerspubliek voor inspannende, .serieuze litteratuur kan vormen, maar ook en voor al Omdat het opnieuw aantoont, hoé ver de belangstelling en de weetgierigheid van „het publiek" kunnen worden onderschat. Dat gebeurt in menig land en ook in het onze; het betreft niet alleen het gedrukte maar ook het gesproken woord (om nu maar bij deze beide te blijven) en dus zijn behalve kranten ook radio en bioscoop erbij betrokken. In ieder volk leeft een grote kern van mensen, die er tijd en inspanning voor over hebben om hun geest te ver rijken en die er bovendien de intelligentie voor bezitten. Die kern is veel groter dan gewoonlijk verondersteld wordt en men zou haar nog aanzienlijk kunnen vergroten door hen, die zich niet of nauwelijks van eigen verlangens ten deze bewust zijn, wakker te maken en te stimuleren door hun de kans te geven. Het is eigenlijk heel eenvoudig en begrijpelijk. Als iemand met normale belangstelling en activiteit een boek of een beschouwing gaat lezen, naar de radio luistert of een film gaat zien, hoopt hij iets te weten te komen dat hij nog niet wist, iets te ontdekken dat hem boeit en tot overdenking stemt. Is hij iemand die weinig schoolopleiding heeft gehad, dan behoeft die drang volstrekt niet' minder te zijn. Zij kan zelfs sterker zijn, juist omdat hij niet in de waan verkeert dat hij al veel weet. Is het onderwerp moeilijk dan kan het hem in een beschou wing, in klare taal gesteld, niettemin dui delijk gemaakt worden. Niet in duistere taal met veel vakjargon. Zie Schopen hauer's woord op deze pagina, onder „Het Woord is aanMensen die weinig schoolopleiding gehad hebben, zijn toch vaak zeer intelligent en „de belangstellen de sector" loopt dan ook dwars door ran gen en standen heen. Dat is ongetwijfeld ook in Amerika het geval; het is in ieder land zo. Ik wil geenszins beweren dat „de meerderheid" ertoe geneigd zou zijn Plato, Proust, Mann en Shakespeare te lezen, maar wèl dat de meerderheid meer wil weten en begrijpen dan zij weet, daar aandacht en inspanning voor over zou heb ben als zij er overal de kans voor kreeg, en waar zij die niet krijgt en met rommel wordt afgescheept zich verveelt en onbe vredigd gevoelt. R- P- De Franse regering heeft een plan uit gewerkt voor uitbreiding van de libera lisatie van de Franse invoer uit de andere landen der OEES tot 30 Op het ogen blik is slechts 8 van de Franse invoer geliberaliseerd. De voorgenomen opheffing zal hoofdzakelijk betrekking hebben op grondstoffen, zoais ruwe wol, katoen, pyriet, zwavel en koper. Het plan zou op 29 October worden voorgesteld aan de raad van ministers van de OEES, die op die datum te Parijs zal vergaderen. In Almelo bestaan plannen om tot de stichting van een vogelpark over te gaan. Reeds geruime tijd werd hierover gedacht, maar de plannen namen een vastere vorm aan, toen de opheffing van „Avifauna bekend werd. Reeds enige tijd zijn er be sprekingen gaande met de heer J. D. Noordzij, een bekende vogeldeskundige uit Alphen aan de Rijn. Er is in Almelo een commissie gevormd, die de plannen nader zal uitwerkën. 99 De UNO-commissie van onderzoek naar het rassenprobleem in Zuid-Afrika heeft Dinsdag een ronde-tafelconferentie van alle rassen in Zuid-Afrika voorgesteld om middelen te overwegen voor een vreedzame oplossing van het rassenprobleem. Vol gens de commissie kan zo'n conferentie Zuid-Afrika voorstellen doen voor een nieuwe politiek. De UNO kon hierbij helpen door een aantal vertegenwoordigers naar de conferentie af te vaardigen. De commissie is van oordeel, dat het rassenprobleem in Zuid-Afrika niet begon toen de nationalistische partij aldaar de leer van de apartheid ging verkondigen. De leer van de apartheid behelst, vol gens het rapport, het beginsel, dat afschei ding de beste methode is om tot gelijke mogelijkheden en eventueel een gelijke levensstandaard te komen. Maar,-zo wordt in het rapport betoogd, deze afscheiding is „principieel in strijd met het humane denken". De leer was, volgens het rapport, ge grondvest op de theorie, dat het blanke ras, als erfgenaam van de Westerse chris telijke beschaving, de plicht had ten koste van alles zijn overheersende positie over de gekleurde rassen te handhaven. Alle stellingen van gelijkheid van de mens wor den door die leer verworpen. Ook worden, aldus het verslag, rassen- groepen aangemoedigd tot het handhaven van hun karakteristieke eigenschappen. In het rapport wordt voorts gezegd, dat de apartheidsmaatregelen de fundamentele rechten en vrijheden der niet-blanke bevol king aantasten: de politieke rechten, vrij heid van beweging en keuze van woon plaats, eigendomsrechten, vrijheid in de keuze van het werk, huwelijksvrijheid en andere rechten. Er is een duidelijke ongelijkheid van de rechten, vrijheden en kansen der niet-blan- ken en die der blanken en als zodanig be schouwde personen, die twintig procent der bevolking uitmaken, aldus het rapport. „Ongeveer drie millioen Bantoes leven bijvoorbeeld in reservaten, die slechts 9,7 procent van het grondgebied van de unie beslaan". „Vier vijfden van de bevolking is terug gebracht tot een vernederend peil van min derwaardigheid, welke beledigend is voor de menselijke waardigheid en de volle ont plooiing van de persoonlijkheid onmogelijk of zeer moeilijk maakt." Ook de levensstandaard der niet-blan- ken is zeer laag, aldus het rapport. De commissie verklaart, dat de apart heidspolitiek aanleiding heeft gegeven tot ernstige binnenlandse conflicten en toene mende spanning. De industriële ontwikkeling van Zuid- Afrika zou dwingen tot uitgebreider in schakeling van niet-blanken in het pro ductieproces, hetgeen in strijd zou zijn met de doelen van de apartheidspolitiek. De commissie maakt melding van de „diepe ongerustheid" over de apartheids politiek in Afrika, het Midden-Oosten en overal, waar men gelooft in de „eenheid van bestemming der volkeren". DJAKARTA (Aneta). Heden is een presidentieel besluit bekendgemaakt, waarbij alle electriciteitsondernemingen in Indonesië worden genationaliseerd. Gezien de toestand van 's lands finan ciën, wordt de uitvoering van de nationali satie begonnen met het in bezit nemen van bedrijven, die voor 100 percent met parti culier kapitaal werken, door het naastings- recht van genoemde bedrijven terug te vorderen volgens de in de schriftelijke con cessieverleningen vastgestelde bepalingen. Het besluit is geldig van de vaststelling af (3 October) en heeft terugwerkende kracht tot en met 23 December 1952. De ganzen boezemen dit kleine meisje blijkbaar nog weinig vertrouwen in. De foto werd echter in Engeland genomen en de Engelse ganzen kunnen met Kerstmis in het vooruitzicht nogal eens kwaadaardig zijn Generaal-majoor Bennike, stafchef van de UNO-organisatie voor toezicht op het bestand in Palestiua, heeft bij de Veilig heidsraad een rapport ingediend, waarin wordt gezegd dat „tussen de 250 en 300 goed geoefende Israëlische soldaten" de aanval op het dorp Kibya aan de Israëlisch -Jordaanse grens hebben uitgevoerd. (Zoals men weet heeft Israel o.a. bij monde van premier Ben Goerion ver klaard dat de aanval op Kibya een parti culiere actie van burgerwachters was en dat er geen geregelde Israëlische troepen bij betroken waren). Dag Hammarskjoeld, de secretaris-gene raal van de UNO heeft inmiddels een be roep op Israel en de naburige Arabische landen gedaan, zich te onthouden van het verspreiden van geruchten en van provo catieve daden. De Jordaankwestie Israel heeft zich in de Veiligheidsraad bereid verklaard de kanalisering van de Jordaan in het gedemilitariseerde gebied tussen Israel en Syrië te staken zolang de kwestie door de Raad wordt onderzocht. De Veiligheidsraad heeft daarop een stemmig een Franse resolutie aangenomen, waarin met voldoening nota wordt geno men van hel Israeiische besluit om de ka naliseringswerkzaamheden te staken. De belofte werd gedaan door de Israëli sche afgevaardigde Abba Eb an. Hervatting dollarhulp Op een persconferentie heeft de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles verklaard dat de V. S. in principe bereid zijn de gestaakte dollar- hulp aan Israel te hervatten. Dulles wilde nist zeggen op welke voor waarden de economische hulp aan Israel zal worden hei-nomen, omdat er geen scherp omschreven toewijzing uit de dit jaar door liet Amerikaanse congres goed gekeurde gelden voor Israel is vastgesteld. Arabische weigering Egyptische bladen meldden Dinsdag, dat de Arabische regeringen Amerikaanse voorstellen tot het doen opnemen van een half millioen Arabische vluchtelingen uit Palestina in de aan Israel grenzende Ara bische landen, hebben verworpen. De voorstellen, die waren gedaan door Eisenhower's persoonlijke vertegenwoordi ger Johnston, die thans een bezoek aan het Middei\-Oosten brengt, omvatten onder meer een groots opgezet plan voor het vruchtbaar maken van de vallei van de Jordaan. Gemeld wordt dat Johnston, na het ont vangen van nieuwe instructies uit Washington, de Arabische hoofdsteden op nieuw zal bezoeken. Luidens een bericht in de „New York Times" van vandaag, Woensdag, hebben de Verenigde Staten Groot-Brittannië op de recente bijeenkomst van de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken te Lon den beloofd, dat zij hun houding ten aan zien van een bijeenkomst van de Westelijke Grote Drie met premier Malenkov zouden herzien na ratificatie van het verdrag voor een Europese verdedigingsgemeenschap. Premier Churchill zou om zulk een bij eenkomst voor een besluit over de E.V.G. hebben gevraagd, doch de V. S. meenden, dat dit vermindering van de Westelijke in spanningen ten gevolge zou kunnen heb ben. Churchill zou menen, dat door een con ferentie de Westelijken een indruk zouden kunnen krijgen van de persoonlijkheid der nieuwe Sovjetleiders, aldus dit bericht. Traditiegetrouw wordt heden door ver tegenwoordigers van alle militairen der voormalige Prinses Irene Brigade en het tegenwoordige Garderegiment Fuseliers Prinses Irene een verjaarsgeschenk aan geboden aan Prinses Irene. Ditmaal was de keuze gevallen op een voorstelling in brons van „De kleine zeemeermin" uit het gelijknamige sprookje van Hans Andersen, ontworpen en vervaardigd door de beeld houwer Charles Hammes. De aanbieding werd dit jaar verlaat tengevolge van het verblijf der Prinsessen in Amerika en Canada. (Van onze correspondent in Parijs) De discussies in de Franse Kamer, die vorige week naar aanleiding van het con gres in Saigon op aandrang van de meer derheid tegen de wil van de regering zijn begonnen, werden vanmorgen even voor halfzeven besloten. Voor zover men van een conclusie kan spreken, werd deze ge formuleerd in een resolutie van de Gaul- listisché regeringsgezinde afgevaardigde Kuehn, welke 330 tegen 260 stemmen ver wierf en waarin de hoop wordt uitgespro ken dat de Vietnam-staten in het raam van de Franse Unie hun onafhankelijkheid en veiligheid zullen mogen vinden. Er waren nog vijf andere resoluties van verschillende kanten ingediend, waarin in duidelijke termen op directe onderhande lingen met de vijand werd aangedrongen, maar die konden tenslotte geen van alle een meerderheid verwerven. De debatten, die in tweede instantie, met onderbrekin gen, bijna een etmaal hebben geduurd, zijn over het algemeen weer vrij kalm ver lopen. De spreker, die zeker de grootste belangstelling van de overigens vrij schaars bezette vergaderzaal trok, was zonder twij fel de oud-premier Edouard Daladier. Deze verdedigde met soms fanatieke heftigheid het standpunt dat Frankrijk de Vietminh- rebellen nu eens openhartig en publiekelijk de vraag moet stellen of zij vrede willen sluiten. Toen Daladier opmerkte dat nog geen enkele Franse regering deze eerste nood zakelijke stap had durven zetten, werd hij door een katholieke afgevaardigde onder broken met de uitroep „München". Dala dier gaf toe dat hij de overeenkomst met Hi.tler in 1939 heeft getekend, maar Bidault en andere katholieke leiders, zo riep hij uit, hebben hem toen van harte toegejuicht. En daarmede was dit incident weer vrij spoedig bijgelegd. Opvallend was overigens dat Daladier, die na de oorlog jarenlang als voornaam ste zondebok voor de communisten heef* gediend, nu van hun kant bij herhaling met open doekjes werd beloond. Voor het moment is deze compromitterende steun van de communisten echter nog een der voornaamste oorzaken geweest dat de re solutie van Daladier tenslotte geen kans op aanvaarding bij de middengroepen kon maken. Laniel, de premier, heeft zijn overwin ning dus minder aan de overtuigingskracht van zijn eigen optreden dan wel aan de verdeeldheid van zijn tegenstanders te danken. Tengevolge van die verdeeldheid heeft de grote ongerustheid, die na het congres van Saigon ook wel in het parle ment tot uiting is gekomen, praktisch weer DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Schopenhauer: Wat een mens in staat is te den ken laat zich ook in duidelijke, begrijpelijke en ondubbelzinnige woorden uitdrukken. De politie te Bad Godesberg heeft ge tuigenis gekregen omtrent het Zaterdag op de Wiedbaehbrug nabij Bonn op de auto weg tussen Frankfort en Keulen, gebeurde ongeluk, waarbij een Nederlandse vracht auto met aanhangwagen op een aantal an dere voertuigen inreed en waarbij zes per sonen de dood vonden. Een jong meisje heeft namelijk verklaard, aldus meldt A.F.P., dat zij als lifster naast de chauffeur van de Nederlandse vrachtauto zat. Bei den hadden zij, kort voordat het ongeluk gebeurde, jenever gedronken en op het mo ment dat de wagen aan het begin van de naar de brug leidende helling kwam, had de chauffeur zijn aandacht „meer bij haar dan bij de weg", aldus de verklaring van het meisje. Nauwkeuriger aan de tand gevoeld be kende het meisje echter haar verhaal van AZ verzonnen te hebben. Zij is nu in arrest wegens het afleggen van valse ver klaringen. tot niets geleid.Tot een duidelijke menings vorming is het Franse parlement, ook ten aanzien van dit kapitale probleem, niet alleen voor Frankrijk maar voor heel Europa, weer niet kunnen komen. De oorlog zal nu dus worden voortgezet op de oude voet, zond,er enig vooruitzicht op een militaire overwinning, terwijl op kortere of langere termijn een compromis met de vijand zeker weer moeilijker is geworden. De premier van communistisch Honga rije, Imre Nagy, heeft ronduit het falen bekend gemaakt van de Hongaarse land bouwpolitiek. De voedselvoorraden zijn zo laag dat zijn régime ,de behoeften van de bevolking niet kan dekken". „Het eerste en belang rijkste vraagstuk dat we moeten oplossen, is de onvoldoende productie van brood graan," zo zei Nagy op een speciale ver gadering van landbouwdeskundigen in Boedapest, om methoden te bespreken ten einde de opbrengsten van het boerenbedrijf op snelle wijze te verhogen. Zijn rede, die op 19 October in bet par lementsgebouw van Boedapest werd uitge sproken, kwam vandaag pas ter kennis van de buitenwereld. De gehele rede had een sombere teneur. Het was een scherpe tegenstelling tot de optimistische beloften van overvloed voor iedereen, die Nagy op 4 Juli had afgelegd toen hij een nieuwe regering vormde, die als programma aan kondigde meer nadruk op de voedsel- dan op de industriële productie. De vijf-mogendhedenconferentie over Triëst kan heel goed beginnen, voordat de V.S. en Groot-Brittannië hun troepen uit de zóne A van het vrije gebied va» Triëst hebben teruggetrokken, aldus Dulles op een persconferentie. Hoe eerder een der gelijke conferentie gehouden wordt, des te beter het is, vond Dulles. Op de vraag waarom het geruchtmaken de besluit inzake Triëst was genomen, zeide Dulles, dat het logisch is voortge vloeid uit een reeks besprekingen tussen Griekenland, Turkije en Joegoslavië en uit overleg te Washington tussen Franse vertegenwoordigers, leden van de Joego slavische generale staf en de gecombi neerde staven van Groot-Brittannië en de V.S. Deze besprekingen werden op touw gezet om te komen tot een hecht strate gisch front in Zuid-Europa tegen een even tuele aanval van de Sovjet-Unie en haar bondgenoten. Parijs als middelaar Hoewel het Franse departement van Buitenlandse Zaken officieel geen pogingen tot bemiddeling in het Italiaans-Joego- slavische geschil over Triëst doet, zou de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, deze week besprekingen met mi nisters van de beide landen voeren. Minister Bidault heeft Dinsdag in Parijs een onderhoud gehad met de Joegosla vische minister van Buitenlandse Zaken Popovic. Na het onderhoud zei Popovic, dat er zijns inziens geen reden was om de hoop op een regeling tussen Italië en Joe goslavië te verliezen. De Italiaanse eerste minister Pella, wordt Donderdag in Parijs verwacht voor een bijeenkomst van de raad van de O.E.E.S. Een woordvoerder van de Ita liaanse ambassade te Parijs zeide, dat Pella waarschijnlijk ook met Laniel of Bi dault zou spreken over Triëst. Bij legerorder is bepaald, dat op 22 No vember groot verlof zal worden verleend aan alle dienstplichtigen, met inbegrip van kader, van de lichtingsploeg 1952-l"Voor- opkomst" (in werkelijke dienst gekomen tussen 1 Januari en April 1952), voorts aan de dienstplichtigen van de lichtingsploeg 1952-1, in werkelijke dienst gekomen in de maand April 1952, met uitzondering van een aantal categorieën. Deze uitzondering betreft dienstplichti gen, die in opleiding zijn genomen tot re serve-officier of dienstplichtig onder officier; die behoren tot de cavalerie; die behoord hebben tot het voormalig artille- riemeetregiment; die behoren tot één der regimenten verbindingstroepen (voor zo ver niet ingedeeld bij het 102e verbindings bedieningsbataljon) of vóór 6 Juli 1953 tot een van die regimenten behoord hebben, en toen registratief zijn overgeplaatst naar regimenten van andere wapens of dienst vakken; die behoren tot het regiment tech nische troepen of vóór 6 Juli 1953 daartoe behoorden en toen registratief zijn over geplaatst naar regimenten van andere wa pens of dienstvakken; die behoren tot het regiment aan- en afvoertroepen of daartoe vóór 6 Juli 1953 behoord hebben en toen registratief zijn overgeplaatst naar regi menten van andere wapens of dienstvak ken. Deze uitgezonderde, groepen zullen, be houdens onvoorziene omstandigheden, met ingang van 28 Maart 1954 voor groot-ver lof in aanmerking worden gebracht. Van deze groot-verlofregeling zijn ook nog uitgezonderd de dienstplichtigen, die door vrijstelling of uitstel later dan April 1952 in dienst zijn gekomen, de dienst plichtigen, die niet in Europa dienen en zij, die zich in militaire detentie bevinden. Het K.N.M.I. deelt mede: Reeds geruime tijd wordt het weer in West- en Zuid-Europa beheerst door een hogedrukgebied, dat zich boven Rusland bevindt en depressies, die van de oceaan naar de Britse eilanden trekken. Deze luchtdrukverdeling heeft tot gevolg, dat boven West-Europa een aanhoudende Zuidelijke luchtstroming in stand wordt gehouden, die tamelijk warme lucht aan voert, waardoor de temperaturen over een zeer groot gebied belangrijk boven nor maal blijven. Bovendien konden de oceaan depressies, wanneer zij eenmaal de Britse eilanden bereikt hadden niet verder naar het Oosten doordringen en worden zij ge dwongen naar het Noorden af te buigen. Randstoringen aan de Zuidflank van deze depressies slaagden er evenwel herhaalde lijk in naar het Middellandse Zeegebied door te dringen, alwaar zij in hoofdzaak boven Italië tot catastrofale regenval aan leiding gaven. In tal van opzichten lijkt de huidige weerssituatie sterk op die van November 1951, toen in de Povlakte zulke enorme overstromingen voorkwamen. Essentiële wijzigingen in het huidige weertype zijn nog niet te verwachten. Een vrijwel stationnair storingsfront van de depressie bij IJsland veroorzaakte vanmor gen hier en daar in het land wat lichte regen: de activiteit ervan is echter aan grillige veranderingen onderhevig, zodat plaatselijk wel grotere regenhoeveelheden kunnen vallen. Hoewel achter het front wat koudere lucht wordt aangevoerd, zodat de temperaturen tijdelijk iets zullen gaan dalen, mag men toch verwachten, dat het voor de tijd van het jaar zachte weer nog verscheidene dagen zal aanhouden. (Van hedenmorgen 7 uur) OD weers- Tl -a V* •Se toestand 2. - O go gs D C' f-r- zS Helsinki geheel bew. ZZW 3 9 0 Oslo geheel bew. O 3 11 3 Stockholm zwaar bew. ZO 4 10 0,1 Kopenhagen licht bew. OZO 8 11 0 Londen geheel bew. windstil 7 12 Amsterdam geheel bew. Z 4 11 0 Brussel regen WZW 3 12 0,1 Parijs regen windstil 10 8 Bordeaux licht bew. ZW 4 8 10 Nice zwaar bew. windstil 12 6 Warschau half bew. ZO 4 4 0 Berlijn zwaar bew. OZO 4 12 0 Frankfort zwaar bew. windstil 7 0 München geheel bew. WNW 4 10 0 Zürich mist OZO 3 6 0 Wenen half bew. ZO 8 7 0 Rome nevel OZO 4 12 25 Neerslag laatste 24 uur. WEINIG WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: In de nacht en vroege ochtend plaatse- Rik mist. overigens veranderlijk be wolkt met enkele verspreid optreden de buien. Matige tot zwakke wind tus sen Zuid-West en Zuid-Oost. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 29 October Zon op 7.29 uur. onder 17.18 uur. Maan op 23.32 uur. onder 14.21 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 29 October Hoog water: 8.29 en 20.59 uur. Laag water: 3 52 en 16.18 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1