Het Consultatiebureau aan Orionweg zal vermoedelijk in 1955 gereed zijn Subsidies voor volksgezondheid, en cultuur vergen twee ton onderwijs meer Complex zal in vier jaren worden voltooid Bedrag van drie ton nodig Winst waterbedrijf ruim 150 mille Kort en bondig PROVINCIALE BEGROTING WEDEROM SLUITEND Violist Odnoposoff bij het N.Ph.O. De nieuwe provinciale gebouwen in Haarlem Kosten op bijna drie millioen begroot Opera Intima debuteert in Haarlems Stadhuis WOENSDAG 28 OCTOBER 19 53 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT AUTORIJLES bij v. d. ZEE betekent R IJ B E W IJ S OKé Ook vogels kunnen zich wel eens verslapen Werkverruiming Wegenfonds Interkerkelijke herdenking van de kerkhervorming Faillissementen Besteller zou geld uit brieven hebben gehaald Opvoering ten bate van Oude Tonge Monteur licht gewond na explosie Derde predikant beroepen in Haarlem-Zuid Burgerlijke Stand van Haarlem OOOOOOOOGOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOCOOOOCTIOCOOOOCOOCOC Het vijftigjarig bestaan van de Haarlemse Vereniging tot bestrijding der tuberculose zal volgend jaar nog niet herdacht worden in het nieuwe gebouw, dat aan de Orion weg zal verrijzen, doch het is te wensen, dat op de jubileumdag (20 Juni) reeds be gonnen is aan de bouw, waardoor het niet lang meer behoeft te duren, dat de werk zaamheden van deze nuttige vereniging op gunstiger wijze verricht kunnen worden dan op het ogenblik in het Consultatiebureau aan de Gedempte Oude Gracht. Ge hoopt wordt, dat het nieuwe gebouw in April 1955 in gebruik genomen zal worden. Dan kan afscheid genomen worden van het bureau, dat dan bijna vijftig jaar in gebruik is geweest en waarin belangrijk werk voor bewoners uit Haarlem en om geving verricht is. Op de hoek van de Orionweg-Steenbokstraat zal een gebouw ver rijzen van de Noordhollandse vereniging en daarop zal aansluiten een gebouw be stemd/voor de Haarlemse vereniging tot bestrijding der tuberculose. De heer S. J. van Slooten, die reeds meer dan een kwart eeuw in Haarlem als longarts aan het bureau werkzaam is ver telde ons, dat toen hij pas in Haarlem kwam er plannen bestonden het toen reeds voor het doel ongeschikte gebouw aan de Gedempte Oudegracht te verlaten. Het is er steeds maar niet van gekomen en op het ogenblik komt men tweehonderd percent ruimte te kort. En als men een wandeling door het gebouw maakt moet men wel tot de conclusie komen, dat het hoog tijd wordt, dat Haarlem spoedig over een nieuw gebouw beschikt. Het werk van de longartsen breidt zich nog steeds uit en met het treffen van voor zieningen kan men niet wachten tot het gebouw aan de Orionweg gereed is. Dezer dagen zal een röntgentoestel geplaatst worden en het is noodzakelijk een kleine verbouwing van het magazijn tot stand te brengen. Als men op het ogenblik dit ma gazijn ziet zal men zich moeilijk een voor stelling kunnen maken van de toestand die over enkele weken zal ontstaan. In het Consultatiebureau aan de Ge dempte Oudegracht wordt gewerkt voor de Noordhollandse en voor de Haarlemse vereniging. Daarbij heeft men niet alleen te maken met de genezing van patiënten, maar ook met hun maatschappelijke toe stand. De longartsen nemen de medische zijde voor hun rekening, doch zij moeten ook rekening houden met de werkzaam heden van het administratieve personeel en de huisbezoeksters. Indien de ziekte op gespoord is en gewerkt wordt om de pa tiënten te genezen, kunnen zich vele moei lijkheden van maatschappelijke aard voor doen. Getracht wordt b.v. een betere huis vesting te verschaffen, patiënten van bedegoed te voorzien en hulp te ver lenen, als opneming in een sanato rium noodzakelijk is. Ook is nazorg een belangrijk onderdeel van de werk zaamheden. Er wordt veel bereikt dank zij goede samenwerking met gemeentelijke instanties en met andere verenigingen. Het bureau is echter veel te klein en met% spanning wordt het ogenblik tegemoet ge zien. waarop een nieuw gebouw in ge bruik kan worden genomen. v Goedkoop, goed en ruim Dr. O. H. Dijkstra, voorzitter van de Haarlemse Vereniging tot bestrijding der tuberculose, heeft zorgen voor het nieuwe gebouw. „Het rijk wil, dat er zo goedkoop mogelijk gebouwd wordt, van de architect verwachten wij, dat er zo goed mogelijk gebouwd wordt en de artsen van het Con sultatiebureau hopen, dat er zo ruim mo gelijk gebouwd wordt". Het zal nog wel even duren tot er overeenstemming bereikt is, maar dat men zal slagen, daarvan is de voorzitter overtuigd. Er is een bouwcommisie samengesteld, waarin zitting hebben prof. ir. H. T. Zwiers, dokter S. J. van Slooten, dr. J. Stoffelsma en dr. O. H. Dijkstra. Vele malen zijn de leden der commissie al in vergadering bij een geweest en thans is het wachten op het ontwerp van prof. Zwiers. Dr. Dijkstra neemt aan, dat deze op 1 Januari gereed zal zijn. Dan volgen onderhandelingen met rijks- en gemeentelijke instanties en gehoopt wordt, dat de goedkeuring spoedig ver- ADVERTENTIE Telcf. 17355 De vogeltrek Op de post aan het Bloemendaalse strand was vanmorgen zeer veel belangstelling voor de trek. Het was zwaar bewolkt en helder, met een zwakke Zuid-Westenwind. Gewoonlijk zijn de vogels reeds om zeven uur uit de veren, vanmorgen echter heb ben zij zich een half uurtje verslapen. Om half acht toen het goed licht werd vlogen de spreeuwen en vinken in groten getale op. Tot acht uur passeerden er 2300 van de eerste en 600 van de twee de soort vogels, gevolgd door een aantal graspiepers, leeuweriken, één sperwer en één kievit. In de vol gende tien minuten volgden opnieuw spreeuwen in een troep van 4000 op tien meter hoogte. Tezelfdertijd kwamen er nog 150 vinken over. De spreeuwentrek was deze morgen over een zóne van zeker tien kilometer merkbaar, hetgeen zeer breed is. Over de hele breedte van de duinen vlogen ze over. Waarnemers in de Waar- derpolder meldden ook een sterke trek van spreeuwen. Van acht uur tot half negen werden er daar 1800 geteld in troepen van 200, en ook een troep van 200 vinken. Deze laatsten vlogen laag langs in Zuidelijke richting. Van acht tot negen uur werden aan de Boulevard in Zandvoort ruim 10.500 spreeuwen gezien. Om half negen passeerden er twee troepen van 1500 en 1200 van deze vogels, 930 vinken en kepen, ®en aantal graspiepers, kuifleeuweriken, merels en koperwieken en eén kneu. In Westelijke richting zag men 32 kieviten vliegen. Er werden vrijwel geen kraaien geteld. Verder zwerven aan de Boule vard al enige dagen vier sneeuwgorzen en één tapuit. leend zal zijn. Mogelijk wordt er op 1 Juni 1954 gebouwd en dan is het niet uitge sloten, dat het gebouw op 1 April 1955 gereed zal zijn. Dr. Dijkstra is optimistisch gestemd en hoopt, dat deze verwachtingen in vervulling zullen gaan. Voor twee verenigingen Het nieuwe Consultatiebureau is be stemd voor de Noordhollandse vereniging; daaraan grenzend komt een afdeling voor de Haarlemse vereniging die op eigen grond zal bouwen. Beide gebouwen wor den ontworpen door prof. Zwiers. Om de bouw tc financieren zal de Noord hollandse Vereniging een geldlening van f 200.000 aangaan, waarna het rijk gedu rende dertig jaar zal zorgen voor de rente en de aflossing. Het is te verwachten, dat Haarlem een bedrag van f 40.000 zal geven, maar zo ver is het nog niet. De gemeente raad moet hierover beslissen. Daar het gebouw bestemd is voor Haarlem en om liggende gemeenten rekent men er op, dat ook de provincie en enkele gemeentebe sturen dien in de zak zullen tasten en dat particulieren zich niet afzijdig zullen hou den. Er wordt rekening mee gehouden, dat het gebouw minstens drie ton zal kosten. De commisie heeft bezoeken afgelegd in Als op 19 November begonnen wordt met het „fotograferen" van Haarlem mers, om tuberculose-patiënten op (e sporen, zullen zij zich naar hel gebouw van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst aan de Nieuivc Gracht moeten begeven. Het ontwik kelen van de jilmstrook geschiedt in Den Haag en blijkt dat een der Haar lemmers nader onder de loupe genomen dient, te worden dan wordt hij opge roepen in het Consultatiebureau aan de Gedempte Oude Gracht te komen. Jam mer genoeg zal hij daar moeten ervaren dat het gebouw er niet zo doelmatig uitziet als verwacht mag worden, doch er wordt onder moeilijke omstandig heden uitstekend werk verricht en dal is het belangrijkste. Voor de longartsen en medewerkenden is het prettig te we ten, dat er ernstig gepoogd wordt bin nen twee jaar een nieuw gebouw aan de Orionweg te betrekken. andere gemeenten, waar consultatiebu- reaux gevestigd zijn. Bij de bouw van de Haarlemse inrich ting zal rekening worden gehouden met hetgeen zij elders gezien heeft. In de af gelopen jaren heeft men van verscheidene zijden berichten ontvangen over gebou wen. Bezoeken zijn afgelegd, doch geen enkel gebouw bleek geschikt te zijn. Het is overigens niet gewenst het Consultatie bureau in een reeds bestaand gebouw „in te passen". Het ligt in het voornemen een gebouw te maken, waar de zalen en kamers voor bezoekers, gelijkvloers liggen. De drie longartsen krijgen ieder een aparte af deling. Het gebouw der Haarlemse vereniging zal omvatten een magazijn, kamers voor bet bestuur, voor huisbezoeksters, voor de administratieve werkzaamheden cn voor bezoekers, i~>it eebouw zal voor re kening van de Haarlemse vereniging toe stand komen-. Het terrein op de hoek Orionweg-Steenbokstraat (zuid-oost) heeft men reeds in optie van de gemeente Haarlem. Uit het jaarverslag over 1952 van het gemeentelijk waterbedrijf te Haarlem blijkt, dat de totale neerslag in 1952 be droeg 841,2 mm tegen 862,5 mm in 1951. De grootste maandneerslag werd waarge nomen in September met 127,3 mm over 16 regendagen en de kleinste in April met 15,4 mm over 6 regendagen. Aan de water- winplaats werd onttrokken 4.082.853 ku bieke meter, waarvan 1.414.292 kubieke meter bovenduinwater uit de 16 batte rijen bovenduinwaterputten; 71.892 ku bieke meter diepduinwater door pompsta tion Zuid; 902.152 kubieke meter dienduin- water door pomnstation Zeeweg; 1.694.571 kubieke meter dieoduinwater door de on derwaterpompen: derhalve 34.64 boven duinwater (vorig jaar 30,12%); 65,36 diepduinwater (vorig jaar 69 88 Per 100 kubieke meter opgenomot en gefil treerd water werden gebruikt 17.88 kg steenkolen en 12,11 kWh (vorig jaar 18,1 kg en 12,31 kWh). De totale wateropvoer in 1952 bedroeg 3.845.364 m3 teeen 3.645.653 m3 in 1951. Naar het voorzieningsgebied werd afge voerd 3.833.303 m.3 tegen- 3.641.096 m3 in 1951, een vermeerdering van 5.28 De onnomping per etmaal bedroeg maximaal 15.275 m3 (vorig jaar 13.382 m3); mini maal 7.210 m-3 (vorig jaar 7.226 m3); ge middeld 10.506 m3 (vorig jaar 9.988 m3). Het grootste verbruik per uur bedroeg 1.130 m3. het kleinste verbruik per uur gemiddeld 103 m3. Het ho^^Hpidinenet was op 31 Decem ber 1951 2°9.ë62.00 m lang, aan het einde van 195? 300.835.15 m lan^. Van de in bet voorzieningsgebied verbruikte 3.833.303 m3 kwam 2.841 m3 voor rekening van Gem. reiniging, Hont, en Plantsoenen, Onenbare Werken en Brandweer: 26.882 m3 werd verbruikt door het bedriif in de stad, naast werkplaatsen cn kantoren: de gebruikers in Haarlem namen 3.39?.?1ë i-p3 en ëie uit Bloemendaal 10.355 m3. Bii de uitkering aan de cemeentn van het hafi^ saMn was geraamd f 102.000: in feite he'imo" de winst op de watervoorziening f 150.767.77. KUSTVAARDER „ROBERT" VERKOCHT Het 198 brt. metende kustvaartuig „Ro bert"' van de n.l. invoer- en transport onderneming „Invotra" te Rotterdam is verkocht aan de n.v. Expres te Groningen. De ontwerp-begroting voor 1954 van de provincie Noordholland, die vandaag ver scheen, is opnieuw sluitend gemaakt zonder dat bij de samenstelling van de reserves gebruik behoefde te worden gemaakt. Uit het Provinciefonds zal Noordholland f 3.838.162.ontvangen tegen f 3.753.749.over het lopende jaar. Gedeputeerde Staten geloven niet, dat deze uitkering zal tegenvallen. Zij merken voorts op, dat 1954 het laatste jaar is van de periode waarvoor het percentage van de rijksuitkering aan het provinciefonds verminderd werd van 0.7 tot 0.67 Ter voorkoming van misverstand voegen wij hier evenwel aan toe, dat uit het herstel van het aandeel percentage in 0.7 niet mag worden geconcludeerd, dat voor de jaren na 1954 een overeenkomstige stijging van de middelen van het provinciefonds (en derhalve ook van de uitkeringen uit dit fonds) te verwachten is, aangezien ook de tijdelijke ver hoging van een aantal belastingen, die enkele jaren geleden werd ingevoerd ten einde de bijzondere uitgaven voor de landsverdediging te dekken en op grond waarvan tot het terugbrengen van het aandeelpercentage tot 0.67 werd overgegaan, volgens de huidige weteeving na 1954 afloopt. De raming van de opbrengst van de op centen op de grondbelasting vertoont een licht accres. Die van de opbrengst van de opcenten op de personele belasting is on gewijzigd gebleven. Het is de Rijksbelas tingadministratie niet mogelijk de hoofd som der personele belasting te ramen. Dit vloeit voort uit de omstandigheid, dat het complex der bij de Staten-Generaal aan hangige wetsontwerpen tot het treffen van fiscale voorzieningen in het belang van de werkgelegenheid en ter tegemoetkoming in de huurverhoging mede omvat de per sonele belasting, ten aanzien waarvan een verdergaande verlaging van de hoofdsom is voorgesteld dan voor aanpassing aan de beoogde huurverhoging nodig zou zijn. Niettemin is het aanhouden van een zelfde raming van de opcenten voor 1954 als voor 1953 verantwoord, omdat de Regering heeft toegezegd, dat de inkomsten, welke de Provincie als gevolg van de verlaging van de personele belasting derft, door het Rijk zullen worden vergoed. De raming van de uitkering uit de op brengst van de Motorrijtuigenbelasting is gebaseerd op de gegevens van het ministe rie van Financiën. Ten aanzien van de subsidies der pro vincie, vermeiden wij dat ongeveer twee ton meer aan subsidies is geraamd dan voor 1953 het geval was. Deze verhoging komt vooral ten goede aan instellingen ten bate van de volksgezondheid en het onder wijs. Afzonderlijke vermelding verdient de subsidie voor het Noordhollands Orkest, die op f 31.500 is geraamd, een verhoging met 16.500 in vergelijking met de vroe ger voor de H.O.V. gegeven bijdrage. Voor de Haarlemse Volksmuziekschool is wederom duizend gulden beschikbaar. Voor werkverruiming is wederom 150.000 uitgetrokken. Voor een verhoging met 50.000, zoals het vorige jaar plaats vond, is (gelukkig) geen reden. Overigens zal voor dit doel op 1 Januari 1954 nog rond 300.000 in het fonds voor werk verruiming beschikbaar zijn. Voorts is een storting van 75.000 in het Fonds voor de Economisch-Technologische Dienst ge raamd. Voor onvoorziene uitgaven blijfi dan nog rond 300.000 beschikbaar. Gedeputeerden wijzen erop, dat, of schoon de toeneming van de uitgaven als gevolg onder meer van de loon- en prijs stijging en verhoging van subsidies tot dusver voornamelijk kon worden opgevan gen door de toeneming van de algemene middelen, het accres, dat bij deze laatste te constateren valt, een afnemende tendenz vertoont. Onder de uitgaven, bestreden uit de gewone middelen der Provincie, neemt de uitkering aan het Wegenfonds, zowel in de orde van grootte als wat het te ver zorgen belang betreft, een gewichtige plaats in. Daar het bedrag dezer uitkering uiter aard mede afhankelijk is van de uitkering, die de Provincie ten behoeve van de wegen uit de opbrengst van de Motorrijtuigen belasting ontvangt, moge hier de aandacht gevestigd worden op de volgende cijfers: Secundaire Tertiaire wegen wegen Raming uitkering 1954 aan Noordholland 3.485.000 822.000 Raming uitkering 1954 aan de onderhouds plichtigen 1.116.000 792.000 Saldo v. d. Provincie 2.369.000 30.000 In totaal ƒ2.399.000 (Vorig jaar geraamd 2.248.000). Ondanks deze netto-ontvangst moet de Provincie uit de gewone middelen een bij drage van 1.854.132 aan de gewone dienst van het Wegenfonds ramen (vorig jaar 1.771.039). Op Vrijdagavond 30 October wordt om 20 uur in de Gereformeerde Kerk van Overveen aan de Croesenstraat een inter kerkelijke herdenking van de kerkhervor ming gehouden. Plet woord zullen voeren ds. R. van der Mast (Nederlands Hervormd), ds. J. J. van Hille (Remonstrants-Gereformeerd) en ds. D. Ringnalda (Gereformeerd). Het Protestants kerkkoor verleent mede werking, evenals de sopraan mevrouw O. W iersema-Hoekema. Voor het. eerst sinds vele jaren nam de Sovjet ambassadeur in Frankrijk, H. E. Serge Vinogradoff (midden), deel aan de jachtpartij voor het Diplomatieke Corps, die iverd gegeven door president Auriol op Rambouillet. Rechts president Auriol, links premier La.del. De Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 27 October 1953 in staat van faillissement verklaard: de Naamloze Vennootschap „Nederlandse Steenhouwerij N.V.", gevestigd te Heem stede, aldaar kantoorhoudende aan het Wil- helminaplein 12 a. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. O. PI. van Wijk, advocaat en procureur te Heemslede. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 26 October 1953 geëindigd het faillissement van: J. J. H. de Wit, adviseur, wonende te Haarlem, Wa genweg 242. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. M. A. van Eek. advocaat en procureur te Haarlem. Bij beschikking van de Arrondissements rechtbank te Haarlem van 5 October 1953 is in het faillissement van: P. Rost, winke lier. wonende te Haarlem, Kampervest 1, in de plaats van mr. M. A. van Eek tot curator benoemd mr. J. Jansonius, advocaat en procureur te Haarlem. Andermaal was er Dinsdagavond bij het N. Ph. O. een solist van super-klasse, de Argentijnse violist Ricardo Odnoposoff, leerling van Flesch en indertijd winnaar van de Ysaye-prijs op het internationale concours te Brussel. Ruim drie jaar ge leden heeft men deze terecht befaamde vioolkunstenaar voor 't eerst in onze Haar lemse Concertzaal kunnen horen. Hij speel de toen Beethoven, wat aanleiding gaf tot vergelijking met de zo vaak gehoorde in terpretatie van zijn leermeester Carl Flesch. Men constateerde daarbij een sterk con trast inzake temperament en persoonlijk heid, doch de geactiveerde techniek van de discipel deed denken aan de sublieme beheersing van het vioolspel van de mees ter. Op dit tweede concert van de D-serie, onder leiding van Toon Verhey, kwam Odnoposoff met het populaire concert van Tschaikowsky. Hij vertolkte hef magistraal. De bezieling die uit zijn interpretatie sprak, getuigde van geloof in het werk, althans van de soepele geestkracht om het te doen leven. En zijn fabelachtige techniek wekte bewondering om de onopzettelijkheid van haar schitterend effect, dat zonder uiter lijk vertoon het werk diende. Maar wij leerden Odnoposoff pas goed kennen als artist van het zuiverste ras, toen hij, ge volg gevend aan het onbedaardelijk ap plaus dat zijn Tschaikowsky-vertolking had ontketend, het Preludium uit Bachs Partita in E voor solo-viool ten gehore bracht. De verrichting van dit zuivere musiceren, waarbij geen pathos te pas komt en de techniek haar bijzondere waar de krijgt, kwam als een weidaad over ons. Nu kon men weer denken aan de Olympi sche, klassieke rust der interpretatiekunst van Flesch, en in de discipel de meester eervol herdenken. Verhey had met het orkest belangrijk meegewerkt om het effectrijke vioolcon cert brillant te doen slagen. De tweede helft van de avond was ge wijd aan Tschaikowsky's Symphonie no. 6, de beroemde „Pathétique", die kort vóór zijn dood haar eerste uitvoering beleefde. Het valt niet moeilijk deze zwanenzang als een afscheid van het leven te herkennen. Het applaus na afloop van het in het niet verzinkende slotdeel, waarin de componist zijn eigen graflied zong, doet dan ook vreemd aan; men applaudisseert niet aan een graf! Maar 't is waar, het applaus geldt niet zozeer het werk als zijn verklanking: en deze verdiende zeer veel lof en waarde ring. Verhey bereikte een sterk tragisch effect door een grote tegenstelling van de delen drie en vier: een zeer levendig be wogen Allegro molto tegenover een Ada gio-finale die alleen nog maar klacht is en zelfvernietiging. De slotindruk was over tuigend. JOS. DE KLERK. Voor de Utrechtse rechtbank heeft he denochtend de zaak gediend tegen de 55- jarige besteder der P.T.T. L. V te Utrecht, aan wie tenlaste was gelegd het opzettelijk openmaken van gestolen brieven en het zich wederrechtelijk toeëigenen van de in houd. De verdachte, die acht jaar als sor teerder bij de P.T.T. werkzaam is geweest, ging er volgens zijn eigen verklaring in Mei toe over brieven te openen, waarvan hij vermoedde, dat ze bankbiljetten zouden bevatten. Merendeels waren het zilver bonnen van f 1 en f 2,50, welke hij op het toilet uit do enveloppen haaide, waarna hij de brieven in de wc wierp. Ingekomen klachten leidden cr toe, dat de posterijen in Juni gefingeerde brieven tussen de sor- teerzendingen voegde, waarin zich gemerk te bankbiljetten bevonden. Deze brieven zijn na behandeling door de verdachte alle verdwenen. De officier eiste tegen hem twaalf maanden met aftrek waarvan vijf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de reclassering. BINNENLAND De Sabena-helicoptère, die gisteren uit Brussel te Rotterdam aankwam, heeft, ver moedelijk door de vrij sterke wind in de rug, dit traject afgelegd in slechts 37 minuten. De Care Missie in Den Haag, de onder Amerikaanse auspiciën staande internatio nale hulporganisatie, heeft een brief ont vangen van de president van het Japanse Rode Kruis, de heer Tadatsugu Shimadzu, waarin deze zijn dank uitspreekt voor de hulp, die door de Nederlandse bevolking via deze organisatie aan de slachtoffers van de watersnood op Kyushu is verleend. De door het Nederlandse volk geschonken Care- pakketten bestonden uit enige tonnen voed sel, zoals: vlees in blik, rijst, meel, suiker, koffie, melkpoeder, eipoeder, vis in blik, groenten in blik. alsmede pakketten met wollen en katoenen stoffen cn dekens. Vandaag is in het Utrechtse Centraal Museum een tentoonstelling „Utrechtse Ar chieven" geopend, die tot 29 November zal duren. Aanleiding is het feit. dat Utrecht 150 jaar geleden zijn eigen archivaris kreeg. Het oudste stuk van de expositie dateert van het jaar 1122. Nabij een bushalte te Bergen in Lim burg hebben arbeiders van de Rijkswater staat tijdens het uitvoeren van werkzaam heden twee landmijnen gevonden, waarvan de ontsteking nog geheel intact was. De werkzaamheden werden gestaakt totdat de mijnopruimingsdienst de gevaarlijke vondst had weggehaald. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft een jaar gevangenisstraf en onvoorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering geëist tegen de ver tegenwoordiger J. P. 1-Iom was ten laste gcelgd, dat hij in Mei 1953 twee auto's had gestolen. Ook op andere tijdstippen had hij auto's weggenomen. Met twee van deze ge stolen Wagens was hij over de kop geslagen. Aan de Vrije Universiteit slaagde voor het propaedeutisch examen theologie de heer .1. Blok te Hoofddorp. Luchtpost voor opvarenden van Hr. Ms. Fregat „Johan Maurits van Nassau", onder weg van de Koreaanse wateren naar Neder land, uit te reiken te Yokosuka, op Hondo (■.Tapani, dient uiterlijk 29 October om 8 uur des ochtends op het Marinepostkantoor te Amsterdam aanwezig te zijn. HAARLEM EN OMGEVING Het zich steeds uitbreiden van het aan tal pianoleerlingen aan de muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der toon kunst maakte het noodzakelijk een nieuwe leraar in het pianospel te benoemen. Als zodanig werd benoemd de heer L. P. Huges te Haarlem. Op Zaterdag 31 October om 3 uur zal in de Jansstraat 49 het nieuwe bureau van de afdeling Haarlem van de R.K. Reclasserings- vereniging geopend worden. Donderdagavond 5 November om acht uur houdt de heer C. G. D. Maarschalk voor het Algemeen Nederlands Verbond, afdeling Haarlem en omstreken een lezing met licht beelden over het onderwerp: Wat kunnen Nederland cn Amerika voor elkaar be- tekénen. De burgemeesfer van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, zal morgen geen spreekuur houden. In de voetbalcompetitie, tweede klasse, van de Nederlandse Politie Sport Bond heeft het eerste elftal van de P.S.V. Haar lem gistermiddag met drieeen gewonnen van Den Helder II. Op Woensdag 4 November om half acht, zullen de Nachtegalen hun jaarlijkse uitvoe ring geven ten bate van de tuberculose bestrijding in het Concertgebouw. Ongeveer honderd meisjes en jongens wérken mee aan de vertolking van het zangspel: „De geheim zinnige ring", ontworpen, muzikaal be werkt en onder leiding van Cis Kampmeijer. Etluard Künneke overleden BERLIJN. De Duitse opera- en operette componist Eduarö Künneke is Dinsdag avond in een West-Berlijns ziekenhuis aan de gevolgen van een hartzwakte overle den. Hij is 67 jaar oud geworden. Al lange tijd was hij ziek. Künneke heeft meer dan dertig operettes geschreven. Indien de Provinciale Staten met de ont werpen van prof. ir. H. T. Zwiers accoord gaan kan reeds in het voorjaar van 1954 een begin worden gemaakt met de bouw van de nieuwe kantoorpanden voor het provinciaal bestuur: een gebouw voor de Provinciale Waterstaat in de tuin achter het gouvernementsgebouw en de uitbrei ding van het administratiegebouw van de Provinciale Griffie en van het daarbij aan sluitende archiefgebouw. De bureauruimten, waarover de Provin ciale Griffie in het gouvernementsgebouw aan de Dreef kan beschikken, zijn reeds verscheidene jaren ontoereikend. Het Bu reau rijbewijzen moest daarom in een ge huurd perceel worden ondergebracht, waar ook al de provinciale accountantsdienst was gehuisvest. Ook de beschikbare ar chiefruimte is reeds lang onvoldoende. De kosten voor het gebouw voor de Pro vinciale Waterstaat zijn door prof. Zwiers geraamd op 1.900.000. Met de uitbreiding van het archiefge bouw en van het griffiegebouw zullen naar raming resp. 300.000,en 450.000, gemoeid zijn. De garage en de conciërgewoning bij het gebouw van de Provinciale Waterstaat zullen circa 80.000,vorderen, terwijl voor voorzieningen aan het terrein en kos ten van tuinaanleg op 20.000,moet worden gerekend. In totaal zal op deze wijze met de stich ting van een gebouw voor de Provinciale Waterstaat en met de uitbreiding van het gebouw van de Provinciale Griffie en van het daarbij aansluitende archiefgebouw een bedrag gemoeid zijn van 2.750.000, In de ramingscijfers zijn begrepen de volledige bouwkundige werken met inbe grip van de afwerking van de vloeren, voorts de volledige technische installaties als verwarming en voor zover nodig ven tilatie, waterleiding en sanitaire installatie, licht- en krachtleidingen en lamporna menten, alsmede de aanleg van normale zwakstroomleidingen en -installaties. Ook de bijkomende kosten als legesrechten, honoraria, kosten van uitvoering en toe zicht zijn daarin verwerkt, terwijl, zoals hiervoor bleek, een afzonderlijk bedrag voor de afwerking van terrein en tuinen is toegevoegd. Wat het tempo van uitvoering betreft zouden Gedeputeerden gaarne zien. dat het gehele project begin 1957 zou zijn voltooid. De ontwerper zou, wat de uitvoerings volgorde aangaat, de uitbreiding van het eigenlijke griffiegebouw, met uitzondering van het archiefgebouw, eerst willen laten plaats vinden na voltooiing van het ge bouw van de Provinciale Waterstaat, zodat eventueel een deel van het griffiepersoneei tijdelijk mede in het gebouw van de Pro vinciale Waterstaat zou kunnen worden ondergebracht. Het schema voor de uitvoering der werk zaamheden luidt als volgt: Gebouw Pro vinciale Waterstaat, uitbreiding archiefge bouw en garage en conciërgewoning zul len in Mei/Juni 1954 aanbesteed kunnen worden, de voltooiing wordt voor de laat ste twee gebouwen op 1955 gesteld, voor het gebouw van de Waterstaat in het voor jaar van 1956. De aanbesteding van de uit breiding der griffie is op eind 1955 ge raamd, die van terrein en tuinaanleg op eind 1956, de voltooiing van deze objecten Naar wij vernemen zal de Haarlemse kameropera „Opera Intima" haar eerste opvoeringen geven op 13 en 14 November in de ridderzaal (trouwzaal) van het Stad huis. De baten van deze voorstelling van Mo zart's herdersopera „Bastien et Bastienne" komen ten goede aan het adoptie-comité voor Oude Tonge. In ons nummer van Zaterdag hebben wij reeds de oprichting van dit nieuwe gezel schap gemeld. Wij noemen nogmaals de voornaamste medewerkers: Maud Kool voor de choreo grafie, Coby Riemersma vocale leidster, Willem van der Veer regisseur en algeheel leider en „Die Haarlemsche Musyckkamer" onder André Kaart voor het orkestrale gedeelte. De heren J. P. J. Strenger en P. Rozen- hart zullen als voorzitter respectievelijk administrateur optreden. wordt geschat op respectievelijk eind 1956 en begin -1957. Over 1954 zal 700.000.worden ver werkt, 1955 1.200.000.—, 1956 800.000, 1957 50.000.—, in totaal dus 2.750.000. Gistermiddag omstreeks half drie wilde de 31-jarige Haarlemse monteur P. C. U. in een machinefabriek, gevestigd in de Oranjestraat te Haarlem, met een lasbran- der een paar stukken koper verwarmen, om deze buigzaam te maken. Door het on deskundig behandelen van de lasbrander sloeg de vlam in de slang, waardoor een kleine explosie ontstond. De monteur raak te licht gewond aan zijn linkeronderarm. De ter plaatse verschenen brandweer heeft de brandende slang geblust. De schade was gering. Gereformeerde kerk Door de Gereformeerde Kerk van Haar lem-Zuid is ter voorziening in de vacature van een derde predikant beroepen ds. C. Goeman te Schipluiden. Ds. Goeman is 32 jaar oud. Na als onderwijzer werkzaam te zijn geweest, heeft hij op de Theologische Hogeschool te Kampen zijn studie als pre dikant voltooid. In October 1950 deed hij zijn intrede bij de Gereformeerde Kerk van Schipluiden. HAARLEM, 27 October 1953 ONDERTROUWD: 27 Oct., J. Burrij en H. A. Levering. GEHUWD: 27 Oct., M. H. Groen en P. Klaarhamer; J. W. Dortmundt en J. L. Bakker. BEVALLEN van een zoon: 26 Oct., R. A. Poolde Vries; G. de JongSilvis; C. M. van Geldorpvan Riel; 27 Oct., H. van der Vossenvan den Eisen. BEVALLEN van een dochter: 24 Oct., A. P. de BoerGrijmans; 26 Oct., J. Eikelen boom—Roeland; P. J. I-I. van Egmondde Koning; H. Zuiver—Scholten; 27 Oct., C. M. F. van der PeetSchelfhout; C. J. M. Staal van Heuzen. 2 d. OVERLEDEN: 26 Oct., B. J. Zorn—Budde, 85 j„ Crayenesterlaan; J. E. Theijsde Laat, 85 j., van Nesstraat.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7