ZE VEN DA GEN HAARLEM Heemsteedse raad voteerde 37 mille voor woningverbetering JAN VAN DER PIGEE Twee maal amateurtoneel Lijn 3 weer naar Lanckhorstlaan Auto's zonder chauffeur ANANAS Plezierige voorstelling van „Nieuw Leven" Van mensen en dingen onder de Damiaatjes „Cremer" speelde Priestley VRIJDAG 30 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Discussie over onbewoonbaar verklaringen Krotten Melkhygiëne Drukbezochte receptie van Multifilm In de zomer bus Heemstede-Zandvoort Een maaltijd met tropische bekoring „Kunst zij.ons doel" in Huis van Looy De Heemsteedse raad heeft gistermiddag ruim 37.000 gulden gevoteerd voor de ver betering van de volkshuisvesting. Daarvan waren bijna elf mille bestemd voor een modernisering van de woonkeukens van 46 huizen aan de Bankastraat en ruim 26 mille voor het aanbrengen van douches in 105 arbeiderswoningen. Over het eerste object merkte de heer Scheer (V.V.D.) op, dat hij het bedrag aan de lage kant vond, zodat hij crediet- overschrijding vreesde. Hij hoopte niet, dat Heemstede „die gewoonte van omrin gende gemeenten zou overnemen", een op merking welke de heer Reynders (Ar beid) als een insinuatie kwalificeerde die we! enige verduidelijking verdiende. Van.de zijde van B. en W. werd meege deeld, dat de begroting volkomen reëel is. Mevrouw Van N i s p e n-V an W e 1 y (VVD) was blij, dat met het plaatsen van de douches begonnen zou worden. Toch vond zij, dat het aantal gegadigden aan de lage kant is, maar de wethouder van Volks gezondheid, de heer Disselkoen (Ar beid), meende dat men in dit opzicht toch niet te pessimistisch behoeft te zijn: 105 gegadigden is in deze tijd, nu over een huurverhoging van 1.50 per week toch niet gering moet worden gedacht, lang niet slecht. Met die zienswijze bleek mevrouw Van Ni s p e n het wel eens te kunnen zijn. Wethouder Disselkoen deelde nog aan de heer Weyers (KNP) mee, dat dit werk zich voor openbare inschrijving min der goed leent, maar dat alle loodgieters in de gemeente toch wel de kans zullen krijgen op het object te reflecteren. Ook de heer Zegwaart (KVP) kreeg een toe zegging: de wethouder zal bevorderen, dat zij die zich nog eens beraden hebben over de vraag of zij ook na de huurverhoging in staat zouden zijn de huur voor de dou ches te kunnen betalen, alsnog in de ge legenheid worden gesteld zich voor die voorziening aan te melden. De voorgestelde onbewoonbaarverkla ring van negen krotten bleek aanleiding te geven tot nogal wat verscheidenheid in de gedachtenwisseling. Zo had de heer Van Hees (KVP) als eerste van een ganse reeks raadsleden die de verzekering gaven dat zij de betrokken woningen van binnen en van buiten had den bekeken, althans er lang gefietst wa ren, bij twee percelen aan de Herenweg en aan de Zandvoortselaan geen spoor van onbewoonbaarheid kunnen ontdekken. Hij had geen scheuren gezien in de muren noch sporen van vocht ontwaard en de bewo ners hadden verklaard, „dat zij zouden lie gen als ze zeiden dat de daken lekten." De heer Van Hees had wel iets anders ontdekt: namelijk dat alle onbewoonbaar te verklaren panden over de rooilijn ston den, hetgeen hem deed bevroeden dat het College andere overwegingen bij dit voor stel in het hoofd had gehad. Ook de heer Scheer vond dat het, al thans bij een groentenzaak op de Zand voortselaan, nogal mee viel. Weliswaar moest hij toegeven, dat een keukentje op instorten had gestaan, maar de bewoners hadden er zelf veel 'aan laten verbeteren. Zij zijn er zelf gelukkig mee, aldus de heer Scheer, en verplaatsing zou voor de zaak een grote strop zijn. Voorshands kon hij met dit geval niet accoord gaan. De heer Hopstaken (KVP), over buurman van de bedreigde groentenwin- kelier, beweerde vierkant het tegendeel: het huis is niet meer te bewonen en de jnan wil zijn zaak wel uit „als hij een be hoorlijke betrekking kan krijgen." De heer Reynders wees erop, dat de klachten over de onderhavige krotten reeds van 1938 dateren: ze hadden toen al moe ten verdwijnen. Het rooilijn-argument gaat niet op: er staan op dezelfde hoogte andere huizen welke niet onbewoonbaar worden verklaard. Het gaat erom, dat deze krot ten op instorten staan: als er wat gebeurt draagt de gemeente de morele verantwoor delijkheid. De heer Zeelenberg (VVD) be pleitte uitstel voor de groentehandelaar tot deze een andgr goed zakenpand heeft ge vonden. De man is dupe van de verwaar lozing van het huis door de eigenaar. Nadat de heer Verspoor (Arbeid) nog erop had aangedrongen dat B. en W. op dezelfde weg zullen voortgaan en de heer Scheer nogmaals had betoogd, dat. de bewoners van de Zandvoortselaan niet wegwillen, waarop de heer B r i n k (WD) opmerkte, dat de betrokkenen natuurlijk tot een ander inzicht zijn gekomen, omdat zij al die bezoekende raadsleden en de huiseigenaar beu waren, was de beurt aan wethouder Van Lent (KVP). Deze wierp het rooilijn-argument verre van zich: als B. en W. een huis nodig heb ben voor wegverbetering betalen zij de prijs die het waard is. Dat de heer Van Hees niets van vocht heeft gemerkt ligt aan de langdurige droogte. De rapporten van het gemeentelijke woningtoezicht stro ken op dat punt volkomen met de waar nemingen van de provinciale instanties. Het huis aan de Zandvoortselaan bevond zich trouwens reeds in 1928 in een slechte toestand. Overigens zullen de bewoners niet zonder meer brodeloos worden ge maakt: er zal naar een goede andere huis vesting wórden gezocht. Bovendien zou de ADVERTENTIE Exclusieve Sigarenhandel Rookartikelen en Accessoires uitsluitend het betere genre Grote Houtstraat 81 - Haarlem ontruimingstermijn verlengd kunnen wor den. De heren Reynders en Verspoor kregen de verzekering dat nog meer huizen voor onbewoonbaarverklaring op de nominatie staan. Bij de rondvraag informeerde cle heer Brink of het apparaat van de B.B. niet te traag werkte, hetgeen de voorzitter ont kende; deze sprak zelfs van een verblij dende activiteit. De heer D ij k s t r a (Prot. Chr.) wilde meer toezicht op de verpozing van de opgeschoten jeugd in de tuin van het vroegere distributiekantoor aan. de Binnenweg, hetgeen de voorzitter toezegde. Mevrouw Van N i s p e n -V a n W e 1 y meende evenwel, dat dit nu niet van het summum van paedagogiek getuigde, al bleek zij later in de mening verkeerd te hebben dat het om jongere kinderen ging. De heer Kooymans (Prot. Chr.) sneed het euvel van de langs de weg op gestelde flessen melk en melkbussen aan, hetgeen hij noch bevorderlijk achtte voor de kwaliteit van de melk, noch voor de hygiëne gezien de natuurlijke gedragingen der honden. Uit het antwoord van wethouder D i s- selkoen bleek, dat hij zich reeds met dit probleem had bezig gehouden. Het schoolmeikcomité had reeds een andere leverancier genomen die voor een betere afdekking van de melk zorg droeg. Intussen had de wethouder contact op genomen met de directeur van de Haar lemse keuringsdienst, waardoor een vrij willige oplossing van het probleem was verkregen, omdat de standaardisatiebedrij- ven thans bereid zijn de slijters de meik tijdens de bezorguren na te brengen. Mocht nu evenwel blijken dat men zich daar toch niet aan houdt, dan is een straffer optre den op zijn plaats. Een en ander deed de heer Reynders op merken, dat het euvel minder groot zou zijn als de politie de hand hield aan de bepaling dat de honden aan de lijn moeten blijven. Waarop de voorzitter repliceerde, dat hij nu toch wel van de noodzaak van een nieuwe politieverordening overtuigd raakte, omdat de door de heer Reynders genoemde bepaling in 1950 al was inge trokken. Wij geloven niet, dat de fictsenbewaar- der van het Heemsteedse postkantoor de ADVERTENTIE Billijke, tarieven. Prospectus op aanvr. Amstcrdamsche Rijtuig Mjj. - Plein 21 heer Weyers in het vervolg een goed hart zal toedragen. Dit raadslid wilde na melijk weten of hij verplicht was te be talen voor het bewaren van zijn fiets. Burgemeester Van Rappard deelde nadrukkelijk mee, dat dit niet het geval is' de man heeft alleen toestemming om op de fietsen te passen en is geen pachter. Er gingen echter uit de raad stemmen op, dat dit toch wel een beetje al te cru is tegenover een man, die dat bedrijf toch niet uit weelde beoefent. Wie het op prijs stelt dat er op zijn fiets gepast wordt, zal er trouwens ook wel wat voor over hebben, aldus de milde, mening van de heren Zegwaart en Reynders. Tenslotte kwam nog eens een „voor tijdige" publicatie in een dagblad op het tapijt. De voorzitter en de fractie van de K.V.P. toonden zich deze keer echter op vallend clementer dan een half jaar gele den in een analoog geval. „Wij stellen voorlichting van de bevolking door de pers wel op prijs", zei men nu. De jubilerende N.V. Multifilm heeft Donderdagmiddag een receptie in een der bovenzalen van café-restaurant Brinkmann gehouden, die wel uitermate druk is be zocht. Zeer velen hebben de gelegenheid aangegrepen stichter en directeur J. C. Moll en zijn mede-directeur E. J. Verschueren te complimenteren. Ook bedrijfsleider T. Romer deelde in de jubileum-vreugde, om dat hij het feit herdacht dat hij vijfentwin tig jaar aan het bedrijf is verbonden. Hoe geacht de onderneming wel is bleek uit de talloze bloemstukken, die de receptie-zaal sierden. Uit de film- en bioscoopwereld was de belangstelling voor de receptie het grootst. Ook vele opdrachtgevers lieten zich niet onbetuigd. De directeur der Rijks voorlichtingsdienst getuigde van de waar dering der Nederlandse overheidsinstanties voor het werk van Multifilm. De Centrale A.R. Kiesvereniging „Ne derland en Oranje'.'.in Haarlem zal op Dins dag 3 November in hotel „De Leeuwerik" een algemene vergadering houden, waarop mevrouw mr. F. DiemerLindeboom en mr. C. J. Verplanke het vraagstuk van het „Passieve Vrouwenkiesrecht" zullen be lichten. Naar wij vernemen zullen met ingang van 9 November de bussen van Haarlem naar Leiden v.v. via De Glip in Heemstede over de Heemsteedse Dreef gaan rijden, maar zal ook de stadslijn 3 in Heemstede worden doorgetrokken van de Laan van Bloemenhove naar de Lanckhorstlaan. Op deze wijze wordt aansluiting verkre gen op de lijnen 1 en 2 naar Heemstede- Centrum en -Zuid, zodat ook het station Heemstede-Aerdenhout gemakkelijker be reikbaar wordt. Voorts overweegt de directie van de N.Z.H. in de zomermaanden een directe busdienst Heemstede-Zandvoort in te leg gen. Een dergelijke verbinding zal ook door de bewoners van de Haarlemmermeer worden gewaardeerd, omdat dan een be tere aansluiting op de busdiensten van Maarse en Kroon verkregen kan worden. In de gisteren gehouden vergadering van de Heemsteedse gemeenteraad bleek dat de stemming ten aanzien van het be leid van de N.Z.H. zeer ten gunste van het vervoerbedrijf was omgeslagen. De heer Scheer (V.V.D.) kreeg ten minste met zijn klachten over de verminderde frequentie voor de Rivierenbuurt geen voet aan de grond, want de voorzitter wees erop, dat het vervoersaanbod bij de halte Rijnstraat een opvoering van het aantal bussen niet wettigde en dat door de splitsing van de Leidse lijn in een dienst over de Herenweg en een over De Glip voor de bewoners van de laatste buurt en voor Heemstede- Centrum een zeer grote verbetering was bereikt. Bovendien behoudt de Rivieren buurt op de spitsuren een tienminuten- dienst en van ongeveer 12 u. 's middags tot half vijf een twintigminutendienst. Ook de heer Reijnders (Arbeid) had nu lof voor de N.Z.H., omdat zij niet schriel meer is met extra bussen. De stemming was zo best dat de voorzitter tijdens de rondvraag de raad kon overrom pelen met een voorstelletje om driehon derd gulden bij te dragen in de kosten van een beschutting bij de halte Valkenburger laan. De raad was er goed voor. al vond de heer Zeelenberg (V.V.D.) 't lach wekkend dat de N.Z.H. die bijdrage vroeg. ADVERTENTIE Geurig, verfrissend. Niet te zuur en niet te zoet. Die zonnige, goudgele schijven Del Monte Ananas zijn een streling voor oog, neus en mond tegelijk. Mals en sappig, verfijnd van smaak, net als de verse vrucht. 't Is de heerlijkste die- U ooit proefde Maarvraag vooral om Del Monte Het is een opvallend verschijnsel, dat het amateurtoneel een grote voorliefde aan de dag legt voor stukken, die door het gezel schap van de onvergetelijke Cor Ruys zijn gespeeld. Binnenkort zal een Haarlemse dillettantenvereniging „Het witte schaap van de familie" opvoeren. Woensdagavond bracht „Nieuw Leven" Esther Mc. Grac- ken's charmante blijspel „Aan d' oever van een snelle vliet". Niet, dat ik er enig be zwaar tegen heb dat deze stukken nog eens voor het voetlicht worden gebracht. Als ze zich lenen voor een capabele amateurgroep, waarom niet? Het is alleen een vrij riskante onderneming. Ruys heeft in vele gevallen deze stukken wat men noemt gemaakt. Hun succes kan men voor een groot deel terug voeren naar zijn regie en zijn spel. De ama teurgroep, die ze op haar repertoire neemt, loopt het gevaar, dat we aan vergelijkingen gaan beginnen ongewild, omdat het geen fraaie geste van ons is. Maar de neiging is verklaarbaar. En met zoveel goede herinne ringen aan verleden opvoeringen kunnen de voorstellingen van nu, de voorstellingen der dilettanten, wel eens minder gewaar deerd worden dan zij eigenlijk verdienen. Het beste overtreft nog altijd het goede. Gelukkig gaat dat niet op voor de op voering, die ik van „Nieuw Leven" zag. Dat was toneel met alle plezier, alle vaart en actie, die maar opgebracht konden worden en.... die wè maar mochten verwachten. Zeker, er waren tekortkomingen. Ik heb bijvoorbeeld ernstige wensen ten aanzien van de articulatie, die een betere verzor- Het genootschap „Kunst zij ons doel" zal van 7 tot 29 November in het „Huis Van Looy" te Haarlem wederom een groeps tentoonstelling houden van werken der leden, ditkeer van toegepaste kunst, affi ches en illustratief werk. De exposanten zulen zijn de heren S. H. de Roos, W. Bogt- man, R. Gerbrands, dr. A. Melchior, W. A. de Wijn, Nico Schrier, Jaap Pronk, Huib de Ru, L. Spierenburg, Rein Dirksen, C. W. Mandersloot en H. van Borssum Buis man. De tentoonstelling wordt geopend door dr. A. van der Boom. De 59, niet-politiek „Neemt u de benoeming aan?", vroegen een paar ver slaggevers op een avond, nu meer. dan vijftien jaar ge leden aan de heer G. Blok dijk (Arbeid), toen hij van zijn werk thuiskwam. De heer Blokdijk was een beetje onthutst door die vraag. Hij had al zo lartg op de can- didatenlijst van de S.D.A.P. gestaan, dat hij helemaal ver geten was, dat hij ook nog ge kozen zou kunnen worden. Doordat er na de verkiezingen van 1935 nogal wat mutaties in de socialistische fractie hadden plaats gehad, was de beurt eerder aan Blokdijk ge komen dan hij zelf had ver wacht. Intussen was het niet de eerste keer dat de heer Blok dijk het „Dat verklaar en be loof ik" moest laten horen. Want een kwart eeuw eerder was hij als 23-jarige ook al eens in een vroedschap ge kozen: hij profiteerde toen van het passief kiesrecht nog voor hij zelf een biljet in de urn mocht deponeren. Dat was in het landelijke Venhuizen, in de Streek tus sen Hoorn en Enkhuizen, waar de heer Blokdijk van daan komt. Samen met de nog steeds actieve Piet Rooden- burg voerde hij de propaganda voor het socialisme hij sloot zich reeds in 1913 bij de S.D.A.P. aan en zijn geest drift werd wèl bekroond met de verovering van twee van de zeven zetels van het libe raal-confessionele Venhuizen. „Maar we boften met de ver deling van de restzetels," voegt het achtste geïnter viewde Haarlemse raadslid er eerst aan toe. En al heeft dat raadslidmaatschap in West-Friesland niet lang ge duurd, de heer Blokdijk en zijn partijgenoot smaakten toch het genoegen, dat tijdens hun zittingsperiode een pro gressie in de gemeentebelas tingen werd ingevoerd, welke de grote meerderheid der be volking tot voordeel strekte. De heer Blokdijk was in de bouwvakken gegaan en omdat er in de Streek weinig voor uitzichten waren, trok hij naar Haarlem, waar hij al vrienden en kennissen bezat. Of liever naar Schoten, want dat had in 1924 nog drie jaar te leven. Na 1927, toen Schoten Haarlem was geworden, on dervond de heer Blokdijk pas goed de wisselvalligheid van het lot dat het deel is van vele handarbeiders, de bouw vakarbeiders zeker niet in de laatste plaats. Het „vrije spel der maat schappelijke krachten," dat toen zo in ere was, hield bij wijze van intermezzo ook een wereldcrisis in en tot hen die buiten spel werden gezet, be hoorden ook de heer Blokdijk. Met afschuw denken hij en zijn vrouw nog aan de zes, zeven jaar, die door het werkloos-zijn tot een kwel ling werden. Hij prijst nog het initiatief van de socialisti sche wethouder, mr. Jan Ger- ritsz, tot de bouw op grote schaal van goedkope wonin- Het laatste jaar gaf de heer Blokdijk als betonwerker zijn arbeidskracht aan het bouwen van de uitbreiding van het complex van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen aan de Bakenessergracht. Hier ziet men hem bezig met het afwerkenvan een betonlaag op de derde verdieping van het nieuwe gebouw. gen voor de door de werk loosheid getroffenen. Sinds dien woont hij dan ook in het hartje van de Indische buurt, temidden van een arbeiders bevolking waarmee hij een hecht contact onderhoudt. Aan die dertiger jaren, toen er nooit iets kón om de werk gelegenheid tè bevorderen, moet de heer Blokdijk nog vaak denken, telkens wanneer hij als lid van de Commissie voor Openbare Werken een publiek gebouw in onze stad bezoekt, dat al lang vergroot of gemoderniseerd had moeten worden, maar dat verwaar loosd is omdat er voor de oorlog nooit geld voor be schikbaar was. Neen. de jaren hebben Gerrit Blokdijk wel ouder, maar zeker niet minder strijd baar gemaakt. Na de oorlog kon men hem op de straat vinden „Met volle zeilen," zoals hij voor de oorlog ge colporteerd heeft met „Vrij heid, Arbeid, Brood" en de brochures voor het Plan. Behalve trouw lid van de Partij is de heer Blokdijk ook altijd een toegewijd vakbe weger geweest, hetgeen tot uiting kwam in bestuursfunc ties bij de Algemene Neder landse Bouwvakarbeidersbond en de Haarlemse Bestuurders- bond. Zijn principiële afwijzing van sterke drank komt in de raad nog dikwijls genoeg aan bod en de Nederlandse Ver eniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken kan altijd op zijn medewerking rekenen wanneer er weer eens met een lijst moet wor den gelopen. De heer Blokdijk heeft de nederige karweitjes nooit geschuwd: straks ziet men hem weer op pad gaan voor het St. Nicolaasfeest dei- Onderwijzers of voor de t.b.c.-bestrijding. Vele jongeren kunnen aan deze 62-jarige nog een voor beeld nemen om zijn belange loze levenshouding en zijn in spanning. Op zijn veertigste jaar volgde hij nog een kadercur sus om zich te bekwamen voor het raadswerk. Hij komt ei rond voor uit, dat hij in het begin wel eens moeite had met de stukken, omdat hij het in het leven met alleen maar de lagere school moest doen. Dat manco aan theoretische scholing wordt evenwel ruim schoots gecompenseerd door zijn practische kijk op de zaken en zijn aangeboren sociaal gevoei. En daarom luistert iedereen graag naai de heer Blokdijk, ook al om dat de humor hem niet on bekend is. Er zijn aan de vertrouwde collectie een paar mooie bruiklenen toegevoegd: aller eerst het uit 1895 daterende Empiretheatre in Londen, een in donkerrood gehouden mach tig doek, dat iets van toneel koorts over zich schijnt te hebben. Aantrekkelijk is, dat dit schilderij t.e vergelijken valt met de voorstudies. Er zijn ook een paar „ge leende kinderen": Elsjé, een ziekelijk weesmeisje, dat ons een boekje „God is Liefde" voorhoudt en „Avondrood", die trieste schildering van twee meiskes in een duistere stad. Altijd weer valt bij Van Looy de meewarigheid op, het begaan zijn met die talloze materieel of geestelijk mis deelde kinderen. En ook deze reis werden wij weer getrof fen door dat schrijnend- mooie schilderij van die ge bochelde jongen in de pleizier- :rein. Maar er is ook het werk dat vooral liefde voor de natuur weerspiegelt, zoals dat heer lijk-blauwe doek „Zomer- violieren", met de drie hooi wagens achter de beukenhaag welke het huis in Soest van de schilder van de weg scheidde. Verwant aan „Empire theatre" is het feestelijke effectstuk „Rijtoer tijdens Amsterdamse kroningsfees ten" en „Seinebrug bij avond", een nocturne in pastelvorm. De kunst van Van Looy is zeker niet brillant, maar zij is wel altijd bezield en dat kan een hogere kwaliteit zijn. Het Huis Van Looy bevat ook de bewijzen van zijn schier onblusbare scheppings drang en zijn scherpe tech niek. Dat laatste kan ook de leek ontwaren als hij de han denstudie naar Frans Hals beschouwt. En weet u nu hoeveel Haar lemmers van de gelegenheid hebben geprofiteerd om dit oeuvre weer eens in zijn ge heel te kunnen genieten? Het waren er nog geen tweehon derd die een kwartje voor dit cultuurbezit over hadden. Maar dat is triester voor ons dan voor Van Looy. Fout Zei een dreumes op het Stationsplein: Op die bussen staat altijd „Vervoer mij", maar dat moet toch zeker „Vervoer ons" zijn? Kunst Een jaar geleden openden wij dit rubriekje met een kleine impressie van de derde jaarlijkse Van Looy-tentoon- stelling. En ook nu hebben we onze schreden weer gericht naar dat stille, tè stille huis aan de Kleine Houtweg, waar men de ingekeerde kunst van de grote negentiende-eeuwer die Jacobus vCn Looy was, op nieuw kan beleven. Bij de tijd Wij leven in een gehaaste maatschappij. Dat is een be kend feit en deze regel werd nog eens te meer onderstreept toen wij een brief ontvingen van een onzer lezers, die zijn nood klaagde over het ont breken van klokken bij het station in Haarlem. Wij zijn zelf eens gaan kijken en het dient gezegd te worden, dat men in de naaste omgeving van het station inderdaad weinig klokken kan bespeu ren. Wel zijn er aan de Zuid zijde twee grote uurwerken aangebracht en ook de nieu we ingang aan de Noordzijde mag zich in het bezit van twee ferme klokken verheugen, maar dit is voor de reiziger, die net op het nippertje zijn trein gaat halen waarschijn lijk niet voldoende. Immers, wanneer hij uit Haartórp- Noord komt, ziet hij de klok ken pas als hij het plein op stapt en evenzo is het geval in de Jansweg en in de Kruis weg. Op deze verdere tocht door de stad zijn wij echter tot de ontdekking gekomen, dat Haarlem niet zo bijzon der veel voor het publiek zichtbare klokken in de stra ten heeft hangen. Op de Kruisweg en de Kruisstraat hebben enkele zaken voor een deugdelijk uurwerk gezorgd, op de Grote Markt geeft de kerkklok de tijd aan, zodat die in het stadhuis overbodig wordt. In de Koningstraat echter hangt een klok, die reeds geruime tijd vijf minu ten achter loopt. De Gierstraat moet het helemaal zonder doen, evenals een groot ge deelte van de Houtstraat. Kortom de Haarlemmers, die niet in het bezit zijn van een polshorloge moeten het zon der „stadsklokken" stellen. Nu is dit voor velen niet zo'n bezwaar, want wij hebben altijd in de mening verkeerd, dat Haarlemmers altijd bij de tijd zijn. Nieuw leven Voor de heer P. S. Gerassy is vandaag een nieuw leven aangebroken. Hedenmiddag om 3 uur heeft hij namelijk het speciale Oosterse tapijthuis „Kurdistan" op de Kruisweg geopend. Vroeger waren zijn zaak in Oosterse tapijten en reparatie-inrichting op de Kleverparkweg. Na deze be langrijke verhuizing zal de heer Gerassy zich met groter aandacht kunnen wijden aan de interessantste taak van zijn bedrijf: de in- en verkoop van Perzische tapijten. De heer Gerassy is geboren Oosterling, de tapijt-kneepjes van het vak heeft hij derhalve goed onder de knie'. U hoeft niet bezorgd te zijn, dat u hem niet kunt verstaan, want hij spreekt ongeveer tien talen! Trouwens, hij woont reeds 33 jaren in Nederland, zodat hij zijn cliëntèle ook in het Ne derlands goed te woord kan staan. In zijn winkel ontmoetten wij één van zijn medewerkers, Mohammed Jacobi, die ons toevertrouwde: „Ik werken al vele jaren voor mijn baas. Niet een makkelijke baas, maar. zo goed! Krijgen altijd werk en een boterham, anders vrouw kwaad, wanneer geen centjes op tafel!" ging nodig heeft. Ik bevond ook dat de rol- kennis niet volmaakt was. De souffleur kon men nogal eens zijn best horen doen. Maar als het om acteren gaat: die kunst verstaan de leden van „Nieuw Leven". En de regie van Wil Sillevis heeft mijn warme waar dering. Zij schiep een zeer geslaagde mise en scène. Ze leidde daarenboven haar spe lers met vaste hand en zorgde ervoor, 'dat vooral aan de intonatie alle aandacht was besteed. Wilt u namen? Alie Oostewaalvan Gulik allereerst, die mij altijd weer frap peert om de lichtvleugeligheid van haar spel. Dat was ook Woensdagavond weer uitermate verzorgd. Haar woorden trippe len met alle nuances die men maar kan ver langen de zaal in en zij trippelde zelf als de bezige, met honderd karweitjes doende zijnde Mildred Royd over het toneel. Chris Siuiters was haar rustige pendant, een echtgenoot met maar één hobby: vissen en zich zoveel mogelijk onttrekken aan de muizenissen van zijn ongedacht druk be staan. Hij speelde zijn rol voortreffelijk. Mijn aanmerking op het tekort aan rolken- nis geldt echter hem het meest. Een ontlui kend talent trof ik in Ans Maas aan. Haar dictie is nog niet volmaakt, maar zij speelt al van uit zichzelf. Goede leiding zal dat talent verder ontwikkelen. Thea Stienstra als een dom, dik en rake dingen zeggend veertienjarig meisje mocht er overigens ook zijn. Welk een geestige typering gaf zij van dat wicht. Rie Haze- voet-Kerkhoff leverde van de kletsgrage en bizarre mevrouw Spender een eveneens potsierlijke vertoning, die nergens in over drijving schipbreuk leed. Een aangename verschijning was ook Wim Kerkhoff als de verliefde oude vrijgezel Adrian Base ford. Voor zijn natuurlijk spel, wars van pretenties, loof ik Bob Stompé. Om haar juiste typering van een eigengereid onbe nullig juffertje Tonny Hagebout-Baay. Laat ik mij tot deze opsomming beperken. De lezer kan eruit concluderen, dat het een genoegen was Woensdagavond in de schouwburg te vertoeven, iets wat de, met voorstellingen overladen, recensent helaas niet altijd overkomt. Vandaar het gunstig onthaal dat „Aan d'oever van een snelle vliet" ondervindt. Vergeleken bij Dangerous Corner", waarin hij een storm van emoties opwekt, is John. B. Priestley's „Gouden regen"-een kalm zeetje, dat men met vernuft en in telligentie kan bevaren. Het is een vooral verstandelijk spel. Het veronderstelt her sens bij ieder der erin voorkomende figu ren. De gevoelsontladingen blijven beperkt, bereiken geen grote hoogte en worden al tijd weer door het verstand geremd. Daar om echter is het nog geen wiskunde. Ik ben blij, dat de letterlievende vereniging „Cremer" die er Donderdagavond mee voor het voetlicht kwam, er dat ook geen ogenblik van gemaakt heeft. Er staat na melijk nog iets tegenover en wel de lichte lijk satirische manier waarop Priestley de mensen bekijkt. Hij heeft plezier in ze. Hij laat ze ons zien zoals ze ons schijnen om ons hals over kop in het avontuur te stor ten van hoe ze eigenlijk zijn. Dat procédé werkt uitnemend en levert menige ver rassing en ook heel wat spanning op. Het society-milieu, waarin zijn sujetten zich bij voorkeur bewegen, geeft voorts ge legenheid tot menig beroep op de spitse geestkracht welke èn het publiek èn de vertegenwoordigers van dat milieu worden verondersteld te bezitten. Een stuk als dit valt of staat met het ensemblespel. De acteurs moeten op elkaar zijn ingespeeld elkaar opvangen als er eens wat wit valt, contrasteren in verscheiden heid en één zijn op hetzelfde plan. Dat alles waar te maken was de taak van regisseur Henk Bakker met zijn troep je. Wel hij deed het en de werkende leden van Cremer hebben hem niet in de steek gelaten. Dit ensemble heeft een fraaie homogeniteit bereikt. Het is een van de weinige amateurgezelschappen, dat het society-spel aankan. Niet. dat „Gouden regen" daarvan het kenmerk nu zo sterk draagt, maar een goede Engelse familie heeft nog altijd zekere karakteristieke hoe danigheden van een beheerst optreden naar buiten, die al gauw verloren gaan, wan neer men haar naar het gewone (burgerlijk Hollandse) trekt. Het parasietenechtpaar bijvoorbeeld, dat in „Gouden regen" twis tend en kibbelend zijn nutteloze dagen slijt, kan men gemakkelijk tot een kijvend en van enige (zij het dan uiterlijke) be schaving gespeend „stel" maken. Lucie Rinkel-Spijer en Guus Boersma bleven daar verre van. Vooral de eerste muntte uit door haar houding en toon, haar alles zeggende mimiek, die ook haar stille spel levend maakte. Boersma verloor nogal eens tempo. Hij sprong gewrongen met zijn tekst om. Hoe zou voorts de onwaar dige minnaar die Harold Russ is er af ge komen zijn, wanneer niet Aad Stroman met het wapen van de nuance deze heer te kijk had gezet?! Precies op maat gesneden: een exempel van uitgerekend toneelspel. De op het oog zo bovenste beste George Radfern, die een ..doorgefourneerde" op lichter blijkt te zijn, was bij Fons Cornet in goede handen. Zijn spel met het spel toonde wel het meest dat hij een gewiekste komediant is. Eki Oostwald-Bouwer ver vulde haar rol van aanhankelijk echtge note met innemende natuurlijkheid, An neke de Wilde de dochter des huizes min der ongekunsteld, technischer, maar dat dan toch met talent. De inspecteur van Arie Mourik was mij iets te kalm. Ziin dialoog met Cornet in III leed aan een nodeloze traagheid, waardoor de zaken gingen slepen. Dat is bij komende uitvoe ringen gemakkelijk te verhelpen. Al met al evenwel een amusante en knap gespeelde voorstelling, die de goede verwachtingen niet heeft beschaamd. P. W. FRANSE

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13