Vernieuwd bijkantoor in Oost van de Nutsspaarbank Beeld voor Oude Tonge gereed Kort en bondigj Indonesische dansen in de Renaissancezaal Amsterdamse Beurs Twee nieuwe openbare scholen in Haarlem Heemstede Twee NESB-leiders op vrije voeten Voorzitter van AVRO G. de Clercq overleden Brand bij „Polygraph" richtte geringe schade aan Voorstellingen marionetten niet voor December Mist en trek gingen weer moeilijk samen Ouderavond kleuterschool Haarlemmerliedestraat Muziekbibliotheek verhuist naar Wilhelminastraat Luchtbuks en twaalf gulden gestolen Burgerlijke Stand van Haarlem Horn scheidsrechter bij Engeland-Hongarije Bazar ten bate van t.b.-patiënten Scheepvaart VRIJDAG 30 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vandaag is ter gelegenheid van Wereld- spaardag het geheel verbouwde en gemo derniseerde bijkantoor van de Nutsspaar bank aan het Nagtzaamplein geopend. Het oude kantoor voldeed niet meer aan de eisen die men aan een modern spaarbank kantoor behoort te stellen, mede gezien de grote uitbreiding welke Haarlem-Oost ge durende de laatste jaren heeft ondergaan. Het kantoor en de hal voor het publiek beslaan thans de gehele benedenverdieping. Het gebouw is in moderne strakke lijnen opgetrokken. De bekleding met lichte Franse kalksteen verlevendigt in hoge mate de gevel, waardoor deze op het Nagt zaamplein een dominerende plaats in neemt. Ook het interieur is geheel licht en strak gehouden, terwijl door de open royale loketten een extra ruimtewerking is verkregen. De verbouwing is geschied onder leiding van C. Brakel, architect B.N.A., en werd Meer dan enig ander Europees volk heeft het Nederlandse door het eeuwenlange contact met Indonesië gelegenheid gehad de Javaanse en Balinese dans en muziek te bestuderen. De Indonesische dansen zijn hier, zij het dan in betrekkelijk kleine kring, in alle détails van bewegingen be kend. Ook van de symboliek, de verhaals- uitbeelding en de personificaties is men op de hoogte gekomen. Maar van het beleven van het wezen van de dans, van het onder gaan van de geestelijke, religieuze diepte, staat de Westerse mens toch ver af- Ik vraag mij af: wie van de zeer talrijke Europese toeschouwers, die gisteravond de uitvoering van Javaanse en Balinese dan sen in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum bij-woonden-, zal in gelijke mate in vervoering gekomen zijn "als hun Indonesische medemensen, die, zij het in zeer kleinen getale, ook aanwezig waren? Maar niettemin werd deze avond, die georganiseèrd was door de Haarlemse Volksuniversiteit, in samenwerking met de Stichting voor Culturele Samenwerking, belangwekkend door bijzondere mededelin gen over de Indonesische dansen en door practische uitvoering. Raden Mas Pakun sprak zeer uitvoerig over de Javaanse dans en behandelde daarbij de bewegings leer, het samengaan van de dans en de gamelanmuziek. Deze danser wees ook op de emotionele expressie van de dans, waarvan de gelaatstrekken nimmer de in tensiteit mogen verraden. De uitdrukkings kracht spreekt uit de ogen, als de spiegel der ziel. Na de pauze hield de heer G. D. van Wengen een korte inleiding voor de Bali nese dansen. De kunstehaar is op Bali geen los van de gemeenschap staande persoon lijkheid. Bij de dorpsverenigingen is ieder een aangesloten. Zij formeren dansorkesten en zorgen voor de vorming van de dansers. De kunstuiting is sterk verweven met het maatschappelijke en religieuze leven. Zo kan men de dans op het toneel beschouwen als uitgeoefende magie of bezweringskunst. De dans en de muziek ziet men op Bali als twee aspecten van dezelfde zaak. De Bali nese muziek en de danskunst staan evenals de beeldende kunst steeds open voor ver nieuwing. Als een voorbeeld daarvan noemde de heer Van Wengen een in 1920 ontstane dans, een improvisatie in over eenstemming met begeleidende gamelan muziek. Deze dans werd gedanst door Raden Mas Pakun, ingetogen en beheerst, maar ook met grote bewogenheid. Voor de muzikale begeleiding moest men tevreden zijn met „muziek uit blik". Ook zagen we een dans, waarin Ardjoeno op de proef werd gesteld. Tezamen met Raden Mas Su Hen- dro voerde Raden Mas Pakun voorts een Javaanse dans uit: de strijd tussen een goede en een kwade vorst, spannend- dramatisch van ontwikkeling, waarbij de talrijke perfecte bewegingen van vingers, handen en armen zeker van diepe zin moeten zijn geweest. Indrukwekkend was Raden Mas Pakun in zijn solodans: de strijd van een blindgeschoten vorst. Het realisme, dat in deze dansen was gelegd, kon ook door de Westerse mens „begrepen" en aanvaard worden. P. ZWAANSWIJK Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3Nederl.*47 99 991/ie A.K.U 175 Yb 176/ Unilever 214 214/ Philips Gloeil. 176% 179 Kon. Petroleum 330 330/ A'dam Rubber 96% 90/ Holl. Amer. Lijn 134/, 134/ N. Scheepv. Unie 129% 129/ H.V.A 106 106 Deli Mij 94/ 95 Amsterd. Bank 177 177 Ned. Handel Mij. 162 162 Rotterd. Bank 172/ 172/ Twéntsche Bank 170/ 170/ Anaconda Copper 31,#/i6 32 Bethlehem Steel 501/6 50/ Republic Steel 46/ 46/ Shell Union 70/ 71/ Tide w-Tier 20 U/lt 20% V. fctfel 38 38 in korte tijd uitgevoerd door de firma J. W. de Keijzer. Nieuwe Jeugdspaarbank Voorts heeft de Nutsspaarbank in Haar lem-West een nieuwe jeugdspaarbank ge opend in een lokaal van de Groen van Prinstererschool op het Leidseplein, door het gemeentebestuur voor dit doel beschik baar gesteld. Zowel de nieuwe Van Zeggelenschool in Haarlem-Oost als de kleuterschool in Zuid- West zijn thans gereed. Beide scholen werden ontworpen door de heer D. Heiloo van Openbare Werken. Het nieuwe schoolgebouw voor de Van Zeggelenschool nabij het Van Zeggelen- plein zal op Woensdag 4 November om 15.30 uur officieel door de Wethouder van On derwijs worden geopend. Voor ouders en andere belangstellenden bestaat op die dag van 19 uur tot 20.30 uur gelegenheid tot bezichtiging van het ge bouw. Het nieuwe schoolgebouw voor de ge meentelijke school voor voorbereidend la ger onderwijs nr. 8 aan de Faradaystraat zal op Zaterdag 7 November om 14.3p uur officieel door de wethouder van Onder wijs worden geopend. Voor ouders en andere belangstellenden bestaat op die dag van 16 uur tot 17.30 uur gelegenheid tot bezichtiging van het ge bouw. Om ongeveer kwart voor drie brak gister middag brand uit in de N.V. Ohemigra- fische Kunstinrichting „Polygraph" aan de Schouwtjesiaan in Haarlem. Door snel optreden van de Haarlemse brandweer bleef de schade beperkt. De brand ontstand, nadat een 16-jarige leerling-proefdrukker benzine uit een grote fles overgoot in een één-literfles. Na dat deze gevuld was plaatste hij de grote fles op de stenen vloer. De fles brak en de benzine bedekte in kort tijd de hele vloer. Doordat in deze afdeling een gas kachel stond, raakten de benzinedampen in brand. Enkele personeelsleden hebben getracht het vuur, dat zich zeer snel in het vertrek verspreidde, met vier schuim- blussers te blussen, hetgeen niet gelukte. De brandweer had echter binnen een kwartier met één slang op de waterleiding het vuur onder bedwang. De schade bleef beperkt. Een drukpers, twee houten werkbanken en enige proefdrukken wer den beschadigd. Deze afdeling was juist opnieuw geschilderd. Het echtpaar Vermeire heeft zijn plan om in Haarlem voorstellingen met zijn marionettentheater te geven niet opgege ven. Weliswaar kan men door de uitslag van de stemming in det Haarlemse raad niet op 3 November beginnen, zoals in de be doeling lag, maar indien de volgende ver gadering het voorstel een meerderheid be haalt zal men toch naar Haarlem komen. Daar die meerderheid dan niet met een zeer groot verschil zal worden verkregen, zal men toch dienen te wachten met de exploitatie tot ook Gedeputeerde Staten aan 't raadsbesluit hun goedkeuring hebben gehecht, zodat het wel medio December zal worden. Dit alles heeft tot gevolg, dat het bestuur van Haarlems Bloei zich zal hebben te beraden over de vraag of de oorspronke lijke begroting van het project wel ge handhaafd kan blijven omdat het aandeel van de vaste lasten over een kortere speel tijd natuurlijk een groter percentage uit maakt. DE VLAM IN DE PAN Bij een vishandel aan de Binnenweg te Heemstede ontstond gistermiddag om streeks zes uur een begin van brand, door dat tijdens het visbakken de vlam contact met de olie had gezocht. Waarschijnlijk lieten de gevolgen hiervan zich in het be gin nog al ernstig aanzien, zodat onmid dellijk de brandweer werd gealarmeerd, die op haar beurt vrijwel direct ter plaatse arriveerde. Doch bij haar aankomst was het vuur inmiddels reeds door de bewoners geblust, zodat men zich kon bepalen tot het opnemen der situatie en er verder geen slang behoefde te worden uitgerold. BURGERLIJKE STAND GETROUWD: P. W. Willemse en W. D. Mol; J. G. van. Deursen en G. P. Caspers. GEBOREN: Gerard, z. van H. Koning en H. P. M. Holtman; Vinceratius Patrick Cle mens Maria, z. van W. C. v. d. Peijl en A. van Duin; Evert, z. van G. Kleinhout en S. A. Bax; Johannus Willem, z. van H. B. Assel- bergs en E. M. A. Zuijdwijk. OVERLEDEN: A. J. Raasveldt, 71 j.; Wed. A. M. van der Moolen—Kessens, 75 j. De vogeltrek Toen het om zeven uur nog helder was en er een zwakke Zuidenwind blies vlogen er al troepjes kraaien en koperwieken over. Om kwart over zeven echter werden zij in hun trek gestuit door een dikke mist, die niet eerder optrok dan kwart voor acht. Het aantal vogels dat tussen zeven en acht uur langs kwam was dus vrij gering. Er werden geteld 110 kraaien, 43 vin ken, 8 graspiepers, een paar koper wieken en één sperwer. Alle vogelsoorten werden in aan tal natuurlijk ruim verslagen door de spreeuw. Er passeerden er 1500, waarvan 1000 vogels in één troep vlogen. Van acht tot negen uur werden er nog 1800 spreeu wen, enkele vinken, wat graspiepers, weer één sperwer en een blauwe reiger gezien. Aan de Noord-Boulevard in Zandvoort werden in hetzeltde uur 3500 spreeuwen geteld, 1700 meer dus dan aan de Zee weg, ongeveer drie kilometer Noordwaarts. Op dit traject zijn er spreeuwen bijge komen, die uit het binnenland komende door de zee in Zuidelijke richting worden gestuurd. Voorts vlogen daar nog enkele alleen-vliegende vinken, 35 graspiepers, zes bonte kraaien, vijf veldleeuweriken en een boomleeuwerik langs. In de Waarder- polder wérden er toen de mist daar om acht uur optrok tot half negen 280 spreeu wen in troepjes, vijf graspiepers, vier vin ken en tien ringmussen gezien. Onder grote belangstelling werd in de kleuterschool in de Haarlemmerliedestraat een ouderavond gehouden. De voorzitter sprak er in zijn openingswoord zijn vol doening over uit, dat zovelen blijk gaven van hun belangstelling. Spreker deed een beroep op de aanwezigen om zich beschik baar te stellen voor het vervaardigen van speelgoed, dat zowel de kleuters als de school ten goede zal komen. Het hoofd der school,' mejufrouw v. d. Weij, hield vervolgens de ouders aange naam bezig, door te vertellen wat er zo dagelijks op de school gebeurt met de kleu ters. Zo deelde zij mede, dat de school met verschillende gaven verrijkt was, zoals gordijnen voor de „kieskast" en hand doeken. Zij bracht namens het onder wijzend personeel haar dank zowel aan de ouders als aan de oudercommissie. Tevens deelde zij mede, dat binnen afzienbare tijd het tweede tropische aqua rium zal gereedkomen. Nadat nog verschil lende mededelingen waren gedaan over de komende St. Nicolaasviering, die vermoe delijk op Vrijdagmiddag 4 December wordt gehouden, werd gezamenlijk een bezoek gebracht aan de klassen, waar verschillen de bezienswaardigheden waren te aan schouwen, die door de kinderen vervaar digd werden. Nadat een kopje thee was geserveerd, werd een aantal fraaie films vertoond, die zeer in de smaak vielen van de aanwezigen. Omstreeks elf uur sloot de voorzitter met een kort woord deze goed geslaagde avond. Er bestonden reeds geruime tijd plannen de muziekbibliotheek van de Stadsbiblio theek en Leeszaal te verplaatsen naar Wil helminastraat 49. Doordat de leiding van Haarlem-Lichtstad het gedeelte van dit huis nodig had voor haar voorbereidend werk moest de verhuizing worden uitge steld. Thans is de eerste verdieping van Wilhelminastraat 49 in gereedheid gemaakt en begonnen kan worden aan de verhui zing. Met ingang van Zaterdag 7 Novem ber Zal het publiek in de gelegenheid wor den gesteld muziek op de gebruikelijke uitleenuren te halen en te brengen. Andere bedrijfsleiding bij ,,'t Heerenhek" Met ingang van morgen berust de lei ding van café-restaurant ,,'t Heerenhek" aan het Plein te Haarlem niet meer bij de heer L. J. Wasch jr., maar bij de heer en mevrouw H. G. den Brave-Wasch. Gedurende de avonden zal de gasten in dit établissement, dat ook enige verande ringen heeft ondergaan, een beschaafde muzikale ontspanning worden geboden door de pianist-zanger Jos. Rattink. De twee NESB -leiders Paul van Tienen en mr. J. Wolthuis zijn gistermiddag door het Amsterdams hof na een beslissing in raadkamer in vrijheid gesteld. Paul van Tienen de 31-jarige algemeen leider der Nationaal-Europese Sociale Be weging voor Vlaanderen en Nederland, en mr. J. A. Wolthuis, de 51-jarige landelijk leider voor Nederland, werden op 14 Oc tober j.l. door de Amstei'damse rechtbank wegens deelneming aan een verboden par tij ieder tot gevangenisstraf van twee maanden met aftrek van de preventieve hechtenis veroordeeld. Zij waren op 22 Augustus gearresteerd en bevinden zich dus thans reeds meer dan twee maanden in arrest. Na hun vonnis tekenden zij echter bei den hoger beroep aan, zodat ook het Am sterdams hof deze zaak nog zal behande len. Als gevolg hiervan bleven zij in voor arrest. Het hof heeft gistermiddag echter in raadkamer het verzoek van hun verdedi gers om de beide NESB-leiders hun voor lopige vrijheid terug te geven ingewilligd. Inmiddels heeft de plaatsvervangende leiding van deze partij op de dag, waarop het vonnis van de rechtbank bekend werd gemaakt (14 October), medegedeeld, dat de beweging zolang het vonnis niet in kracht.van gewijsde is gegaan, zolang dus nog niet in hoogste instantie in dit proces beslist is, haar activiteit zal staken. Bo vendien worden, zo meldde men op 14 October, alle lidmaatschappen der in Ne derland woonachtige leden tijdelijk opge heven. De heer G. de Clercq, voorzitter van de AVRO, is vanochtend om half vijf in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam, waar hij sedert enige tijd werd verpleegd, over leden. De heer De Clercq is van 1 Januari 1928 tot 1 Januari 1936 penningmeester van de AVRO geweest, van 25 Juli 1931 tot 11 Juli 1936 tevens waarnemend voorzitter, en op laatstgenoemde datum werd hij tot voor zitter gekozen. Sinds de oprichting van de Stichting Ne derlandse Radio Unie op 1 Maart 1947 was hij penningmeester van deze stichting, ter wijl hij tevens ondervoorzitter was van het Personeelsfonds voor de Radio Omroep in Nederland en lid van de programma Coör dinatie commissie. Bovendien was hij pen ningmeester van de Nederlandse Televisie- stichting en van de Stichting Omroep Wo ningbouw en bestuurslid van de Stichting Nederlandse Schoolradio. Voorts was hij in zijn kwaliteit van voorzitter van de AVRO afwisselend voorzitter en secretaris-pen ningmeester van de Federatie van Omroep verenigingen. Gustaaf de Clercq werd op 7 November 1888 in Riouw in Indonesië geboren. Hij doorliep het gymnasium te 's-Gravenhage en Tiel, waarna hij scheikunde studeerde aan de Universiteit van Amsterdam. Hij bekleedde vooraanstaande posities als che micus in verscheidene bedrijven en ver wierf ook naam als stookdeskundige. De teraardbestelling van het stoffelijk overschot van de heer De Clercq is be- p'öaid op Maandagmiddag om drie uur op de begraafplaats Zorgvlied aan de Amstel- dijk te Amsterdam. In de nacht van Woensdag op Donder dag is er ingebroken in een winkel aan de Grote Houtstraat in Haarlem. Uit de cassa werd een bedrag van ongeveer 12 gulden weggenomen. Van een der toonbanken in de winkel werd een luchtbuks ontvreemd. De daders hebben zich' via de achterzijde van het huis toegang tot de winkel ver schaft. HAARLEM, 29 October 1953 GEHUWD: 29 Oct., R. J. Heddema en J. H. Nouris; J. Boelhouwer en J. Vink; Chr. C. van der Poel en G. J. Faber; L. J. Rijbroek en G. Eggink; A. Hulsbos en G. K. AÏberda. BEVALLEN van een zoon: 28 Oct., C. J. A. van EijndhovenBlom; G. J. Spruitenburg Zeldenxijk; 29 Oct., M. H. H. Hilterman Buijs; Th. M. Broskyvan der Steen. BEVALLEN van een dochter: 28 Oct., J. A. ScholtenKenninck; 29 Oct., E. van den BergStam; J. E. HoogewerfHoutkamp. OVERLEDEN: 28 Oct., F. van Keijzers- waard, 79 j., Kenaupark; 29 Oct., H. H. Va renhorst—de Groot, 84 j., Raafstraat. De Nederlandse scheidsrechter Leo Horn Jr. uit Bentveld is aangewezen om de vol gende maand (25 November) de wedstrijd EngelandHongarije op Wembley in Londen te fluiten. Als grensrechters zullen de Ne derlanders Bronkhorst en Schipper fungeren. Deze beslissing is hedenochtend genomen, nadat Zaterdag jongstleden een voordracht van vier scheidsrechters naar Engeland was gezonden. De vrouwenbond N.V.V., afdeling Haar lem, zal op 6 en 7 November een bazar met verloting houden in het Vrije Protes tantse Jeugdhuis aan de Gedempte Oude Gracht, ten bate van de tbe-patiënten die lid zijn van het N.V.V. Vele artikelen zijn welwillend afgestaan door leden en parti culieren. Deze verloting is goedgekeurd door B. en W. en zal ieder die er aan deel wil nemen, niet meer dan vijfentwintig cent kosten. Verder zal men aantreffen een rad van avontuur een sjoelbak, een kegelspel en andere attracties. De bazar is op Vrijdag 6 Novemver ge opend van 20 tot 22 uur, de daaropvolgende Zaterdag van414 tot 22 uur. Het beeld van mevr. J. Ducro-Kruyer voor de begraafplaats van Oude Tonge is thans door de bronsgieterij Binder afgeleverd en vandaag opgesteld in de Vleeshal. Het zal daar van Maandag avond 2 November, van half acht af, voor het publiek te bezich tigen zijn tot en met Zondagavond 8 Nov. gedurende de volgen de openingstijden: 's middags van 14 tot 17 uur en 's avonds van 19.30 tot 22.00 u. Behalve het monu ment worden ook fo to's van de waters nood in Oude Tonge geëxposeerd. De Haarlemmers kun nen hun medelevev met het door hen ge adopteerde Oude Ton ge niet beter tonen dan door in groten getale naar t monu ment te komen kij ken. Uit de opbrengst van de toegangsgel den zullen de kosten van het monument worden bestreden. Aagtekerk, 29 te Port Swettenham. Abbekerk, 30 Cebu verwacht. Agatha, 29 te Pladju. Albireo, 29 v. Paranagua te Rio Grande do Sul Altair. 29 v. Antwerpen te Rotterdam. Amor, 29 v. Amsterdam te Rotterdam. Amstelpark, 29 v. Bremen te Hamburg. Axeldijk, pass. 28 Kp. Race n. Rotterdam. ALmdijk, 29 bij Vlissingen voor anker n. Londen Alnatie, 29 v. Buenos Aires te Montevideo. Amerskerk, 29 v. Antwerpen te Rotterdam. Alchiba, 28 430 m. N. ten O. Recife. Aldegonda, 28 ten Z. Bi Ui ton n. Soerabaja. Ampenan, 28 v. Banjuwangi te Panarukan. Amsteldijk, 28 v. Halifax te Boston. Annenkerk, 28 90 m. O.NO. Port Soedan. Adinda, 29 v. Singapore n. Haiphong. Algenib, 29 Ouessant n. Las Palmas. Alwaki, 29 te New York. Amsteistad, 29 v. Le Havre n. Antwerpen. Arendskerk, 30 te Manilla. Alamak, pass. 29 Finisterre n. Le Havre. Alcyone, 30 v. Rotterdam te Bremen. Aidabi, 29 260 m. Z. Fernado Noronha. Alkaid, 29 v. Ilheos n. Bahia. Aimdijk, 29 v. Antwerpen te Londen. Ap pinged ijk, 29 v. Lissabon n. Havana. Arendsdijk, 29 v. New York n. Boston. Averdijk, 30 v. New York n. Baltimore. Aalsdijk, 29 v. New York n. Rotterdam Abbedijk, pass. 29 Vlissingen n. Antwerpen. Agamemnon, 30 .v La Guaira n. Puerto Cabello Anc ijk, 30 v. Londen te Bremen. Arnedijk, 29 v. New York te New Orleans. Aagtedijk, 30 te Santos. Blitar, 29 te Genua. Blijdendijk, 28 v. Antw. te Rotterdam. Boissevain, 27 v. Belawan n. Singapore. Bali, 28 te Koewalt. Baud, 30 v. Makassar te Ambon verw. Bantam, pass. 29 Pantellaria n. Beirouth. Baani, 29 v. Hamburg n. Antwerpen. Billiton, 29 v. Tanger n. Mombasa. Boskoop, 29 225 b. NO. Azoren n. Barbados. Breda', 30 v. Cartagena n. Panamakanaal. Bantam, pass. 29 Malta n. Beyrouth. Bosch fontein, 30 v. Mombasa n. Aden. Biitsum, 30 voor Hoek v. Holland ten anker. Claveha, 28 v. Hongkong n. Miri. Camphuys, 29 te Gorontalo. Corilla, 28 120 m. NW. Menado. Caltex Leiden. 29 Kreta gepass. n. Rotterdam. Caltex The Hague, pass. 29 Gibraltar n. Sidon. Caltex Utrecht, pass. 29 Finisterre n. R'dam. Caltex Delft, 29 v. Sidon n. Rotterdam. Celebes, 0 te Singapore. Cistula, pass. 29 Christmas eil. ru Adelaide. Cronenburgh, 30 v. Archangel te Londen. Caltex Nederland, pass. 30 Gibraltar n. R'dam. Drente, 20 te New Orleans. Delfland, 2 Nov. v. Pto Alegre te Amsterdam verwacht. Delfshaven, 30 v. Rotterdam te Antwerpen. Duivendi.ik, 28 v. Vancouver n. Los Angeles. Erin na, 29'v. Curasao te Liverpool. Eos. 28 te Hamburg. Elmina, 28 v. Antwerpen te Bordeaux. Eemdijk, 29 v. Havanna te Vera Cruz. Enggano, 28 v. Rotterdam te Hamburg. Ena, 28 dwars Kp. Elba n. Fao. Etrema, 29 v. Singapore te Saigon verw. Eendracht, verm. 1 v. Bremen n. Cavallah. Friesland (SSM), pass. 23 Kielerkanaal n. Ko penhagen. Felipes. 29 v. Pladju n. Padang. Friesland KRL), 29 te Galveston. Farmsum. 30 v. Baltimore te New Orleans. Groote Beer, 28 te Halifax. Ga roet, 29 v. Beyrouth te Port Said. Gc.rdias, 28 v. Lissabon n. Rotterdam. Groote Beer, 28 v. Halifax n. New York. Groote Kerk, 29 v. Livorno te Genua. Gadila, 28 v. Townsville n. Curasao. Gooiland, 30 v. Recife te Bahia. Hei mes, 26 v. Baltimore n. Port au Prince. Hector, 28 v. Kalamata te Patras. Heelsum, 28 360 m. W. ten Z. Lands End. Heemskerk, 28 230 m. Z. Luderitzbaai. Hera. 28 240 m. N. Finisterre n. Cumana. Hersilia. 28 500 m. NW. Flores. Hathor, 29 v. Beyrouth n. Iskenderun. Hau'.erwijk, 30 v. Recife te Casablanca. Hilversum, pass. 29 Algiers n. Lands End. Hydra, 30 te Rotterdam. Hoogkerk, 29 v. Rotterdam n. Hamburg. Hathor, 30 te Iskenderun. Helder, 30 v. Bremen te Hamburg. Ivoorkust, pass. 28 Kaap Formosa n. Duala. Ilos, 29 v. Rotterdam n. Barcelona. Jagersfontein, 29 v. Kaapstad te A'dam. Jupiter, 29 v. Amsterdam te Rotterdam. Japara (KPM), 29 te Palembang. Joh. v. Oldenbamevelt, 29 v. Fremantle naar Melbourne. Japara (KRL), 29 v. Rotterdam n. Bremen. Japara, 30 v. Rotterdam te Bremen. Kiedreoht, 29 v. Antwerpen te Rotterdam. Kronenburg, 30 v. Archangel te Londen verw. Kedoe, 28 290 m. O.ZO. Socotra. Kaloekoe, 28 v. Tj. Priok n. Singapore. Kota Agoeng, 30 v. Port Swettenham n. Penang. Kota Gede, pass. 29 Gibraltar n. Port Said. Kertosono, 30 v. San Francisco te Portland Kota Inten, 29 v. Port Soedan n. Djeddah. Larenberg, pass. 28 Kp. Vincent n. R'dam. Lekkerk, 28 v. Genua n. Port Said. Liseta, 30 v. Pladju te Tjilatjap verwacht. Laagkerk, 27 te Colombo. Leopoldskerk, 30 Bahia verw. Lutterkerk. 29 te Antwerpen. Lemsterkerk, 28 v. Khorramshar n. Bahrein. Leuvékrke, 28 470 m. W.NW. Kozhikode. Limburg, 28 300 m. O.NO. Fernando Noronha. Larugkoeas, 30 te Tj. Priok. Laertes, pass. 29 Algiers n. Port Said. Loosdireöht, 30 v. Genua te Marseille. Loppersum, 29 v. Tarafa n. Nederland. Maashaven, 28 te Newcastle. Molen-kerk, 29 v. Aden n. Mombasa. Mataram, 28 v. Penan n. Belawan. Murena, 28 v. Chitta-gong n. Mena el Abmadi. Maasdam, 29 v. Kingston te New York verw. Madoera, 28 v. Houston n. New Orleans. Marisa, pass. 28 Straat Balabak n. Balikpapan. Marpessa, pass. 28 ten Oosten Formosa n. Min. Minjak, 29 te Makassar. Marken, 29 Guardafui gepass. n. Suez. Mlentor, 29 te Algiers. Muiderkerk, 29 v. Hamburg n. Huil. Maas, 29 v. Lissabon n. Tunis. Macuba, 29 v. Port Said n. Gibraltar. Malvina, pass. 29 Barbados n. Engeland. Manoeran, pas. 29 Malta n. Amsterdam.- Modjokerto, pass.-29 Gibraltar n. Rotterdam. Myonda, 28 v. Shellhaven n. Rotterdam. Meerkerk, 29 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Nieuw Amsterdam, 1 Nov. Cobh verwacht. Nieuw Holland, 29 te Sydney. Nestor, 30 v. Amsterdam te Barbados. Noordwij'k, 29 v. Rotterdam te Boston. Noordam, 29 v. New York n. Rotterdam. Oranje, 28 v. Port Said n. Napels. Orion, 28 1100 m. ZW. Flores. Overijsel, 28 390 m. W. Sabang. Oranje, 29 120 m. ZO. Kreta n. Napels. Oranjefontain, 29 110 m. Z. Teneriffe. Oranjestad, 29 v. Amsterdam n. Cristobal. Ootmarsum, 29 v. New Orleans n. Savona. Poelau Laut, 28 v. Padang n. Belawan. Prins Maurits, 24 v. Rotterdam te Montreal. Prins Willem V, 29 te Montreal verwacht. Prins Fred. Hendrik, 28 v. Montreal n. Toronto Papendrecht, pass. 28 Kp. St. Vincent n. Stock holm. Pendrecht, 28 v. Rastanura n. Mena el Ahmadi Pema, 28 ten anker Musi rivier. Prins Willem III, pass. 28 Rockall n. Montreal Phrontls, 30 v. Port Said te Napels. Prins Fred Willem, 30 v. Chicago te Sarnia verw. Prins Joh. Willem Friso, 30 v. Antw. te Ham burg verwacht. Prins Philips Willem, 30 v. Cleveland te Toledo. Polyphemus, 29 te New York. Raki. 29 Soerabaja verwacht. Rempang, 28 540 m. W.NW. eil. Wake. Rlouw, 28 v. Soerabaja n. Probolinggo. Rijnland, 28 170 m. W.NW. Lissabon. Rijndam, 29 350 m. O.NO. Kp. Race. Roepat, 30 v. Amsterdam te Antw; verw. C HAARLEM EN OMGEVING Op Dinsdag 3 November wordt in het gebouw „Maranatha"; Donkerelaan te Bloe- mendaal, een. gemeentezendingsavond ge houden. Spreker is de heer N. van der Stoep, algemeen leider van het onderwijs op Nieuw Guinea. Wethouder A. van Geluk van Bloemen- daal zal morgen, Zaterdag 31 October, geen spreekuur houden. Voor de vereniging „Buurtbelang Aer- denhout-Bentveld" zal Woensdag 4 Novem ber om 20 uur in restaurant „Boekenrode" mr. B. W. Stomps een lezing houden over de reis naar Tunis, die hij in het begin, van dit jaar maakte als lid van een internationale delegatie voor onderzoek naar eventueel bestaan van concentratiekamp-systeem. Het clubhuis van de speeltuinvereniging „Buitenrust" gelegen aan de Voortingstraat in Haarlem zal op Zaterdag 7 November 's middags om half vier officieel in gebruik genomen worden. De burgemeester van Heemstede is ver hinderd op Maandag 2 November spreekuur te houden. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het candidaatsexamen voor natuurkundig ingenieur: W. F. C. C. Eijs- voogel, Aerdenhout. Voor het examen staathuishoudkunde M.O. is geslaagd de heer H. L. C. Habekothe te Haarlem. De Heemsteedse raad benoemde de vol gende leerkrachten bij het openbare onder wijs: aan de Dreefschool de heer J. Bakker, onderwijzer aan de Rijksleerschool te Haar lem en mejuffrouw H. A. J. Lippe, tijdelijke onderwijzeres aan de Dreefschool en de heer D. Fennema uit Noordbergum; aan de Voor wegschool de heer P. Freekstra uit Eind hoven en aan de Crayenesterschool mejuf frouw A. A. van Zutphen, tijdelijke onder wijzeres aan die school. Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen biologie de haer B. Z. Salome te Haarlem. Salatiga, 30 Honolulu verwacht. Schiedijk, 29 te Singapore. Sabang, 29 te Singapore. Sarangan, 28 v. Tj. Priok n. Cheribon. Sigli, 29 te Makassar. Stad. Breda, 28 575 m. NO. Yokohama. Stad Leiden, 28 940 m. W. Vancouver. Stad Maassluis, 28 100 m. W. Rorvik. Stad Rotterdam, 28 170 m. Z. Stavanger. Stad Vlaardkigen, 28 920 m. W. Lands End. Stanvac Talang Akar, 28 van Belawan naar Sungeigerong. Straat Makassar, 23 80 m. ZW. Okinawa. Sliedrecht, 29 v. Eva Perón n. Caripito. Stad Maastricht, 29 te Valencia. Straat Banka, 29 v. Mosselbaai n. Durban. Salland, 29 v. Montevideo n. Buenos Aires. Seherpéndrecht, 30 v. Curasao te Puerto La Cruz verwacht. Singkep, 29 v. Hamburg n. Houston. Slamat, pass. 30 Gibraltar n. Halifax. Sloterdijk, 30 v. Brownsville te Galveston. Sibajak, pass. 30 Ouessant n. Port Said. Stad Amsterdam, 30 v. Montreal te Emden verw. Sumatra, 29 v. Amsterdam te Hamburg. Taliban,28 v. Khoralmufatta te Mena el Ah- madi. Tjisadane, 28 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Triton, 28 v. Fort Liberte n. Philadelphia. Tara, vertr. 30 v. Rotterdam ru Buenos Aires. Tomori, 29 v. Suez n. Djeddah. Tankhaven I, 28 v. Sungeigerong n. Saigon. Tankhaven n, pass. 28 Anamba eil. naar Sungeigerong. Tankhaven Hl, 28 te Tj. Uban. Tasman, 29 te Singapore. Tibia, pass. 28 Kp. de Gata n. Swansea. Tjikampek, 28 v. Balikpapan n. Kobe. Tjipondok, 23 270 m. N. Billiton. Tjiwangi, 28 300 m. Z. Hongkong. Trajanus, 23 370 m. W, Flores. Trompenberg, pass. 28 Dungen.es n. Houston. Ta-bmta, 31 v. Singapore te Tj. Priok verw. Tawali, 28 v. Singapore n. Tj. Priok. Teiresias, 30 te Tj. Priok. Tabian, 29 v. Mena ei Ahmadi te Koewait. Tarakan, 29 v. Port Said n. Halifax. Titus, 29 v. Oran te Piraeus. Taiisse, 30 v .Port Said n. Genua. Themïsto, 30 v. Swansea n. Montreal. Utrecht, pass. 28 Minikoy n. Aden. Van Outshoorn, 28 v. Soerabaja n. Padangbaai. Van Riebeeck, 28 v. Makassar te Buleleng verw. Van Spilbergen, pass. 29 Vlissingen n. Antw. Waal, 28 v. Catania n. Oran. Woensdrecht, 28 naar Mena el Ahmadi. Waterland, 28 v. Bahia n. Las Palmas. Wonosari, 29 te Palembang. Wieldrecht, 28 Burling gepass. n. Sidon. Willem Ruys, 29 v. Suez n. Colombo. Waterman, 29 v. Bremerhaven n. Quebec. Westland, 29 Rio Grande gepass. n. Santos. Willem Barendsz, pass. 30 Startpoónt n. Curasao Willemstad, 29 v. Curasao n. La Guaira. Winterswijk, 29 v. Londen te Rotterdam. IJsel, 30 v. Lattakia te Famagusta. Zeeland (SSM), 27 v. Huil n. Hamburg. Zonnewijk, 29 te Kaapstad. Zuiderkruis, 29 190 m. Z. ten W. Monrovia. KLEINE VAART Anna b, 31 v. Grangemouth te Savona verw. Algarve, 28 v. Leixoes te Lissabon. Anna Henny, pass. 29 Vlissingen n. Ipswich. Amoudspolder, pass. 29 Vlissingen n. Antw. Atlas, 28 v. Palma de Mallorca ru Valencia. Barracuda, 28 v. Oslo te Heroen. Bernisse, 1 Nov. v. Casablanca te Boness verw. Betty Anne, 29 v. Emden n. Kopenhagen. Bill, 29 v. Antw. n. Garston. Bill, pass. 28 Vlissingen n. Antwerpen. Bluye Boy, 28 v. Grenan te Frederiksund. Bab-T. 28 n. Skelleftea. Bree Helle, 28 v. Rotterdam te Londen. Brinda, 28 v. Abenraa n. Antwerpen. Carpo, 28 v. Dublin n. Fowey. Citadel, 2 v. Aal-borg te Ho-genas. Cornells b I, 28 v. Leith n. Thorshaven. Deni, pass. 23 v. Whitehaven n. Kopenhagen. De Ruyter, 23 v. Gefel te Zaandam. Dir.kel, 29 v. Antw. te Vlissinegn. Dollard, 28 v. Rotterdam te Kalmar. Driebergen, 28 v. Teignmouth n. Genua. Fidueia, vertr. 29 v. Goole n. Gent. Follanica, 29 v. Port Talbot te Oostende. Frans 28 v. Newcastle c. Horsens. Gaasterland, 28 v. Goole n. Amsterdam. Gerrie, 28 te Cardiff. Geziena, verm. 23 v. Londen n. Rotterdam. Hartel, 30 v. Duinkerken t eBideford verw. Haskerlan-d, 29 v. Rotterdam'te Harlingen. Hast V, 28 v. Londen n. Geurosey. Heemskerk, 28 v. Wamemuende te Stralsund. Import, 29 v. Oporto te Rotterdam. Jonex I, pass. 28 Vlissingen n. Antwerpen. Joost, 28 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam Jorina, pass. 28 Kiel n. Kalmar. Jozef Swenden, 28 v. Garston n. Barry. Jutland, pass. 28 Kp. Roca n. Carthagena. Leemans, 23 v. Terneuzen te Goole. Deny, 28 v. Hamburg n. Antwerpen. Lugano, pass. 23 Vlissingen ru Struer. Larix, 27 m Zaandam. Lies, 28 v. Sharpness te Port Talbot. Lydia, 28 v. Bordeaux n. Avonmouth. Marcella, 28 75 m. W. Esbjerg. May Star, 29 v. Mostaganem te Liverpool verw Markab, verm. 28 v. Goole n. Frederiksvaerk. Markab, 28 500 m. W.ZW. Flores. Martien, 29 pass. Vlissingen n. Antw. Matthew. 29 v. Thameshaven n. Jersey. Megrez, 29 pass. Gibraltar n. Napels. Michel Swenden, 27 v. Blyth n. Esbjerg. Mies, 29 te Norrkoping. Monica, 29 te Gothenburg verw. Mid-as, 28 te Kopenhagen n. Aarhus. Mulan, 28 v. Antwerpen te Londen. Muphrid, 29 v. Savona te Bastia. Nettie, pass. 28 Vlissingen n. Stockholm. Nanjo, pass. 28 Vlissingen n. Brussel. Noorderhaven, 29 v. Porsgrun te Monsteras. Noorderlicht, 29 v. Groningen n. Rotterdam. Noord, pass. 28 Lands End n. Rotterdam. Noordland, 28 v. Vlissingen te Ayr. Tottingham, 28 v. d. Tyne n. R'dam. Oleum, 27 v. d. Tees in Jersey. Olive, 28 v. Vlissingen n. Oostende. Prinses Margriet, 28 v. Glasgow n. Port Talbot. Pa/vo, 27 te Hargshamn. Ponto, 27 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Prior, 28 v. Glassondock te Whitehaven. Robert, pass. 29 Vlissingen n. Antw. Rose Marie, pass. 28 Vlissingen n. Antw. Sint Walburg, verm. 28 v. Londen n. R'dam. Soemba, 28 v. Amsterdam te Vlaard-ingen. Spes, 29 v. Vlaarddngen. Start, 29 v. Antwerpen te Vlissingen. Strijpe, vertr. 29 v. Rouaan n. Casablanca. Theano, 29 v. Drogheda te Belfast. Toos, 28 te Augustusborg. Trio, pass. 29 Vlissingen n. Londen. Tromp, 28 te Zaandam. Vecht, 29 v. Delfzijl te Odense verw. Viking, pass. 28 Vlissingen n. Gent. Vrede, 28 v. Fowey n. Gothenburg. Westerdok, 23 v. IJmuiden n. Gothenburg. Westpolder, 28 v. Casablanca te Safi. Wlckenburgh, 29 v. Duinkerken te Londen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 15