Anti-communistische terreur in UNO-kampen op Korea? Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vijftig jaar Verklaringen van Pella wekken nieuwe wrevel in Joegoslavië Woedende menigte vernielde postkantoren en krachtstations Atax Amsterdam wordt opgeheven Vijfenvijftig gevangenen zouden mishandeld of vermoord zijn Stakers stichten brand in Guyana's suikervelden Moskou laat Japanse gevangenen vrij Toch inkrimping van strijdkrachten der V.S.? Het woord is aan Perzisch-Russisch overleg hervat Melkstaking in New York ten einde Regeringscoalitie won Hamburgse verkiezing Weer grote „spionnage- groepen" opgerold Labiele situatie bij Holland-Nautic October was te droog 68e JAARGANG No 98 J Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboora !r MAANDAG 2 NOVEMBER 1953 297e JAARGANG No 251 Een onwillige door Indiërs doodgeschoten Stakers kregen hun zin Oost-Duitse regering meldt: Bloedige studentenopstandin Lucktiozv Politie opende vuur; vijf I doden, tientallen gewonden I ging. Gemeente doet wat zij kan W eerrapporten 03 P Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven D ami ate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huïjsman TWEE GROTE PIONIERS van de lucht vaart worden herdacht: het zal op 17 December een halve eeuw geleden zijn dat Wilbur en Orville Wright, twee bescheiden fietsenmakers, de eerste sprong door de lucht volbrachten met een door een motor aangedreven vliegtuig. Het feit geschiedde in een oord genaamd Kitty Hawk in de Amerikaanse staat North Carolina en meer dan een sprong volbrachten de Wrights op die dag werkelijk niet: zij vlogen vijfender tig meter en de vlucht duurde twaalf secon den. Hun zelfgebouwde motor in hun zelf gebouwde vliegtuig was dan ook geen krachtmonster:hij ontwikkelde maar 12 P.K. Deze bijzonderheden doen ietwat ko misch aan, na vijftig jaar. Wie even na denkt voelt eerbied voor de stugge volhar ding, de naarstige arbeid en het grote ver trouwen van die doorzettende, geduldige broers. Er is niet veel verbeeldingskracht nodig om u voor te stellen hoe zij met spot en ongeloof bejegend moeten zijn en voor gek uitgemaakt omdat zij zoveel tijd ver deden aan zo'n plan en er zelfs een voor hen zo groot bedrag als duizend dollars aan besteedden. Wilbur Wright heeft van de geweldige gevolgen van die geslaagde motorische luchtsprong maar een betrekkelijk klein deel meegemaakt: genoeg evenwel om te ervaren dat het een beslissende daad was geweest en te begrijpen dat een onafzien bare verdere ontwikkeling van het vlieg tuig zou volgen. Hij stierf jong, in 1912. Maar toen was (in 1909) Louis Blériot het Kanaal al overgestoken en had Hubert Latham (in 1910) al een hoogte van duizend meter bereikt. Het wemelde al van vlieg tuig-demonstraties, overal in de wereld; er waren al grote afstanden over land en zee afgelegd en ook wedstrijden gehouden, waaronder een Europese rondvlucht die gewonnen werd door de Franse zeeofficier Beaumont en waaraan ook de Nederlandse vlieger Henri Wijnmalen in een tweedekker Farman deelnam. Orville Wright zou veel meer van de ontwikkeling der luchtvaart meemaken dan zijn broer: hij stierf zesen dertig jaar later. Het schijnt wonderlijk dat zulke vermaarde pioniers als de Wrights, Blériot, Fokker niet als slachtoffers van het vliegtuig vielen, ofschoon zij talloze persoonlijke risico's namen en een zo groot aantal vliegers uit die eerste periode hun moed en koelbloedigheid met de dood moesten bekopen. Orville Wright, die 45 van de 50 jaar na „de sprong van Kitty Hawk" heeft beleefd, moet wel vooral onder de indruk geweest zijn van de resultaten die al in de eerste helft van die periode werden bereikt. Want dn 1919, vlak na de eerste wereldoorlog, staken de Engelsen Alcock en Brown de Atlantische Oceaan al per vliegtuig over (van Newfoundland naar Ierland). In 1924 volbrachten twee Douglas vliegboten van de Amerikaanse marine de eerste reis om de wereld. In 1927 snorde Charles Lind bergh (niet de eerste die de Oceaan over vloog ,maar wel de eerste die het alleen deed) in zijn éénmotorig toestel van New York naar Parijs; in 1928 staken de Duit sers Köhl en Von Hünefeld met de Ier Fitzmaurice voor het eerst in Westelijke a-ichting over. Eén jaar later vloog de Australiër Kingsford Smith in een drie- ïnotorige Fokker over de Stille Oceaan, van San Francisco naar Australië. Wij zijn allang in de phase beland waar in het grote publiek zich ten aanzien van het vliegtuig alleen nog verbaast over gro ter snelheid en groter afmeting van de toestellen; die toeneming schijnt nog lang door te kunnen gaan en men zou in nieuws gierige momenten omtrent de toekomst wel eens willen weten, welke luchtreuzen bin nen vijfentwintig jaar zullen opstijgen en hoeveel honderden passagiers zo'n kolos wel zal kunnen meenemen. Het is eigenlijk wel vreemd te bedenken dat het al achtentwintig jaar geleden is dat de Amerikaan Richard Byrd als eerste over de Noordpool vloog en vierentwintig jaar, dat hij ook de Zuidpool onder zich ont waarde. De lijst der bijzondere reisdoelen is, tenminste op deze planeet, dus al sinds lang uitgeput. Men is, behalve ten aanzien van snelheid en afmeting, op het gebied der civiele luchtvaart ontzaglijk gevorderd in betrouwbaarheid en veiligheid van het vliegtuig, in de mogelijkheid om in alle weersomstandigheden te vliegen en koers en plaatsbepaling nauwkeurig vast te stel len, ook in de bouw en voorziening van vliegvelden. Het hefschroefvliegtuig heeft een nieuwe era geopend, die grote ver wachtingen wekt en de mens blijder stemt dan het gierende geweld van straaljagers. Dit alles is waarlijk begonnen, deze ge hele ontwikkeling is pas mogelijk en in aanvangsphase zichtbaar geworden op die zeventiende December in het jaar 1903, toen de Wrights met hun twaalfpaards motor hun sprongetje van vijfendertig meter te Kitty Hawk volbrachten. En el kaar rustig toegeknikt moeten hebben toen het gelukt was, in het bewustzijn dat zij wat verder waren gekomen. Misschien heb ben zij die avond wel me( eerbied gespro ken over de Fransman Clément Ader, die in 1890 met een motorloos toestel een eindje gevlogen had en over de Duitser Otto Lilienthal, die in latere negentiger jaren met een zweefvliegtuig verscheidene malen van een heuvel was losgekomen en tenslotte in '99 was doodgevallen. Want dat waren weer hun voorgangers. Maar zij be gonnen met de motor in het vliegtuig. R. P. De oudste taxi-onderneming in Amster dam, de Atax van de Amsterdamse Rij tuigmaatschappij, heeft van 't Gewestelijk Arbeidsbureau de gevraagde ontslagver gunning verkregen voor haar gehele per soneel van bijna 300 personen 240 chauffeurs en verder garage- en admi nistratief personeel. De per 7 November verleende ontslag vergunning- is alleen geldig bij volledige liquidatie van het bedrijf. Reeds geruime tijd geleden had de directie van de Atax aangekondigd tot opheffing te zullen over gaan omdat het bedrijf niet langer lonend was te exploiteren. De plaatselijke Unie Verkeer heeft kort geleden aan het col lege van B. en W. verzocht een financiële waarborg te willen verlenen aan een op te richten combinatie van Alax-chauf- feurs voor overneming en voortzetting van het bedrijf. Een bataljon Indische troepen is heden, Maandagochtend dat gedeelte van het z.g. „Indische dorp", waar Chinese krijgsgevangenen, die niet teruggezonden willen worden, verblijf houden, binnengedrongen. De Indiërs omsingelden het z.g. „blok 28". Dit geschiedde bij een onderzoek naar de moorden, die zouden zijn gepleegd op krijgsgevangenen, die niet naar hun land van herkomst terug willen. Nader wordt gemeld dat de Indische troepen bij deze actie op de krijgs gevangenen hebben geschoten, waardoor een Chinese krijgsgevangene om het leven is gekomen. Het incident vond plaats, toen de Indische troepen de Chinese krijgsgevangenen wilden doen aantreden. Een anti-communistische Chinese krijgsgevangene rende op de wachten in. Hij werd met twee geweer schoten gedood. Daarna boden de andere anti-communistische Chinese krijgs gevangenen geen verzet meer, waarop het Onderzoek begon. De Indiërs hebben zeven anti-communistische Chinese krijgsgevangenen meegevoerd. Zij zullen worden ondervraagd over de gepleegde moorden. Een woordvoerder van de Indische be wakingstroepen heeft Zondag: te Pan- moendjoem verklaard, dat een aantal gere patrieerde krijgsgevangenen heeft verklaard getuige te bijn geweest van moorden en martelingen in krijgsgevangenenkampen, gepleegd op medegevangenen die zich be reid verklaard hadden te repatriëren naar hun vaderland. Hij voegde hieraan toe, dat een systema tisch onderzoek in alle kampementen woröi ingesteld naar 55 van zulke gevallen. Vol gens een naar Noord-Korca teruggekeerde gevangene bevond zich in een der barak ken van een kamp voor weigerachtige ge vangenen, een geheime martelkamer, waar gevangenen, die van repatrïëringslust „ver dacht" werden, door hun mede-gevange nen werden mishandeld. Een groot aantal weigerachtige Chinese krijgsgevangenen heeft Zondag het onder zoek in deze zaak onmogelijk gemaakt. In dische soldaten, die aan de hand van. aan wijzingen van gerepatrieerde ex-gevange nen opgravingen verrichten, hebben niets gevonden. Bij confrontatie wees een van deze ex- gevangenen een Chinees aan, die voigens hem zich schuldig had gemaakt aan mis daden tegen medegevangenen, die wel ge repatrieerd wilden worden. De aangewe zene kon echter niet worden ondervraagd, aangezien zijn kameraden hem wegvoer den en verborgen. Ongeveer 500 gevange nen, die stenen wierpen en anti-commu nistische leuzen riepen, maakten een ver der onderzoek daarmee onmogelijk. Het is met het bovenvermelde resultaat vanochtend hervat. „Uiteenzettingen" gestaakt opnieuw De Noord-Koreaanse gevangenen heb ben gisteren opnieuw geweigerd de uiteen zettingsbijeenkomsten bij te wonen. De uit eenzettingen zullen bijgevolg vandaag niet worden hervat, aldus heeft Zondagavond een Indische woordvoerder bekendge maakt. Het geven van uiteenzettingen aan de gevangenen was Zaterdag door de commu nistische vertegenwoordigers hervat na een onderbreking van bijna veertien da gen, eveneens wegens weigering van de Noord-Koreanen. Zaterdag werden de bijeenkomsten ver stoord door schreeuwende Noord-Korea- nen, die met stoelen en tafels smeten. 21 van de 459 Noord-Koreanen, die toen uit eenzettingen volgden, besloten naar Noord- Korea terug te keren. Nu per radio? De communisten hebben nu verzocht hun „uiteenzettingen" aan weigerachtige Noord-Koreaanse krijgsgevangenen via de radio te mogen geven. De Indische bewa kingsautoriteiten vrezen echter, dat de Noord-Koreanen hierdoor nog opgewonde ner zullen worden. De besprekingen over dit communistische verzoek duren voort. De politieke conferentie Amerikaanse, Noord-Koreaanse en Chi- nees-communisctische vertegenwoordigers hebben Maandag te Panmoendjom onge veer anderhalf uur vergaderd. Dinsdag worden de besprekingen voortgezet. De beweerde wreedheden der Noordelijken De voornaamste Amerikaanse afgevaar digde bij de U.N.O., Lodge, heeft Zaterdag in een aan de secretaris-generaal van de wereldorganisatie. Hammarskjoeld, toege zonden memorandum gezegd, dat „tiendui zenden' geallieei-de soldaten en Koreaanse burgers door middel van „afranseling, moedwillige verhongering, moord in koe len bloede, verminking en marteling" door Noord-Koreaanse en Chinese strijdkrach ten in Korea zijn omgebracht. Het memorandum is bedoeld als uitleg van het Amerikaanse verzoek om de kwes tie op de agenda van de Algemene UNO- vergadering te plaatsen. De agendacommissie komt heden bijeen en men verwachtte, dat zij zal aanbevelen het Amerikaanse verzoek in te willigen. Stakers hebben Zaterdag op de suiker plantage te Lusignan veertien hectare sui kerriet verbrand. Lusignan ligt aan cle Oostkust van Demerare. In de afgelopen week is er weer meer geld naar de postspaarbanken gebracht dan is opgenomen, hetgeen door het Britse persbureau Reuter wordt uitgelegd als een blijk van terugkerend vertrouwen in de kolonie. De Sovjet-Unie heeft er in toegestemd 1.320 Japanse misdadigers, onder wie 420 oorlogsmisdadigers in vrijheid te stellen. De gevangenen zullen voor het einde van het jaar op vrije voe.ten zijn. Een Japanse afgevaardiging had drie da gen lang met het Russische Rode Kruis besprekingen gevoerd. Van de 420 oorlogsmisdadigers hebben er 22 hun straf uitgezeten. De rest kreeg gratie. Westelijke waarnemers te Moskou wa ren verbaasd over het feit, dat de Russen na drie dagen onderhandelen reeds beslo ten tot de vrijlating. Uit dit feit en uit de grote rede van Malenkov op 8 Augustus, waarin hij over vriendschap met Japan sprak, leidden de Westelijke waernemers af, dat dit besluit wel eens het voorspel van een hervatting van de Japans-Russisch- betrekkingen zou kunnen zijn. Ook is de toon in de Russi sche pers jegens Japan betrekkelijk mild. Ondanks alle officiële démenti's over weegt de Amerikaanse commissie van stafchefs op het ogenblik een inkrimping der Amerikaanse strijdkrachten met 25 percent en een grote vermindering van het aantal divisies dat overzee gestationneerd is, zo verklaarden gezaghebbende Ameri kaanse kringen in Parijs heden aan United Press. De zegslieden onderstreepten dat geen onmiddellijke stappen genomen zullen worden. Twee leden van de commissie be vinden zich op het ogenblik in Europa, voorzitter Adam Arthur W. Radford en stafchef der luchtmacht generaal Nathan Twining. Er bestaan verschillen van opvatting binnen de commissie zelf. Ridgway, die bevelhebber van „Shape" is geweest, is zich terdege bewust van het slechte psy chologisch effect van het gepraat over mogelijke inkrimping van de Amerikaanse grondstrijdkrachten in Europa, ongeacht welke uitbreiding de Amerikaanse lucht macht daar zou ondergaan. BELGRADO (Reuter) „De onrecht vaardige politiek der Westelijke mogend heden heeft tot een crisis in Triëst geleid. Indien deze staten, bij de verdere behan deling van het vraagstuk-Triëst, er geen blijk van zouden geven lering uit het voor gevallene te hebben getrokken, zal een tweede en ernstige crisis ontstaan," aldus schrijft, blijkens een bericht van radio- Belgrado, de Joegoslavische onder-minister van Buitenlandse Zaken, Ales Bebler, in het Joegoslavische blad „Internationale aangelegenheden." De Italiaanse premier Pella heeft Zater dag in een vraaggesprek met een corres pondent van een Frans blad verklaard, dat zijn regering de mogelijkheid van het „Europeaniseren" van Triëst van de hand wijst. Op een persconferentie verklaarde hij, dat hij optimistisch is wat betreft de oplos sing van de kwestie-Triëst „indien de Joe- goslaven 't Italiaanse standpunt erkennen." Tegenover een verslaggever van „Paris Presse" zei hij, dat Italië bereid is aan een conferentie van vijf over Triëst deel te nemen nadat de Italiaanse autoriteiten het bewind in zóne „A" volledig hebben over genomen en daar Italiaanse troepen zijn gestationneerd of nadat de Joegoslaven zich uit zóne „B" teruggetrokken hebben. De Joegoslavische minister van Buiten landse Zaken, Koca Popowitsj, die Zater dagmorgen uit Parijs in Belgrado is terug gekeerd, heeft in een vraaggesprek met het Joegoslavische blad „Borba" de mening ten aanzien van een conferentie van vijf over Triëst „ongerijmd en onrechtvaardigd" ge noemd. Popowitsj zei, dat de Italiaanse premier, door bij zijn standpunt te blijven, in feite „de conferentie saboteert". Hij sprak de hoop uit, dat de regeringen van Engeland en Frankrijk er van af zullen zien Italië in zijn houding te steunen. Boete voor „l'Humanité" Het Franse communistische dagblad „l'Humanité" heeft een boete van 25.000 francs gekregen wegens het publiceren van een vals bericht. „l'Humanité" had een bericht gepubli ceerd, waarin ten onrechte werd beweerd dat de havenarbeiders in Pallice geweigerd hadden militaire voorraden te lossen. Vijf Zandvoortse jongelui, die Zondagmiddag een autotochtje maakten, hebben op de Zeeweg in Overveen, even voor het Bloemendaalse strand, een paar benauwde ogen blikken doorgemaakt. Bij het inhalen van een andere auto kwam de Zandvoortse wagen met het linkerwiel in de middenberm, waarna het voertuig bij een poging van de bestuurder om weer op de rijbaan te komen dwars over de weg schoot en vervolgens omsloeg. De auto werd deerlijk beschadigd, maar de inzittenden konden, na een kort onderzoek in het Marinehospitaal, naar huis teruggaan. Zij hadden slechts enkele schrammen opgelopen. Een foto van wat er van de auto overbleef. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S H 1d e r1 in De mens, die niet tenminste eens in zijn leven volle loutere schoon heid in zich voelde, wanneer in hem de krachten van zijn leven, zoals de kleuren van de regen boog, in elkaar overgingen; die nimmer ervoer, hoe slechts in ogenblikken van pure scheppings vreugde alles volkomen in harmo nie is, zulk een mens zal niet eens een wijsgerige twijfelaar worden, zijn geest is niet eens geschikt om af te breken, laat staan op te bouwen. Uit Teheran meldt A.F.P.: De Perzische regering heeft besloten de onderhandelin gen met de Sovjet-Unie over financiële- en grenskwesties te hervatten. De hervatting geschiedt op initiatief van de Sovjet-Unie, aldus heeft de Perzische minister van Voorlichting, Amidi Noeri, verklaard. Hij voegde er aan toe, dat Perzië zijn betrekkingen met alle landen wil ver beteren. Het proces tegen Mossadeq Een Perzische regeringswoordvoerder heeft Zondag te Teheran meegedeeld, dat Woensdag op een voorbereidende bijeen komst van de krijgsraad de datum zal wor den bepaald van het proces tegen ex- premier Mossadeq. Het proces zou openbaar zijn, tenzij de krijgsraad anders besliste. Dr. Mossadeq werd 20 Augustus ge arresteerd na een geslaagde staatsgreep van generaal Zahedi, de huidige. Perziscne premier. De ex-premier verblijft in de ge vangenis van Saltanatabad. Aan de melkstaking in New York en omgeving is een einde gekomen door overeenstemming tussen de vakvereniging en de werkgevers. De arbeiders krijgen een loonsverhoging. De staking heeft zes dagen geduurd. Het accoord werd bereikt nadat men der tien uur aan een stuk had onderhandeld. De aflevering van melkproducten aan de winkels is Zaterdagmiddag hervat. In to taal krijgen 13.000 arbeiders een loonsver hoging. Dit heeft een verhoging van de consumentenprijs va~ ongeveer een halve .dollarcent per liter tot gevolg. De loonsverhoging bedraagt gemiddeld ongeveer acht en een halve dollar per week. De West-Duitse regeringspartijen hebben de verkiezingen voor het parlement van Hamburg gewonnen. Zij behaalden 62 van de 120 zetels, tegen de socialisten 58. Ham burg is vanouds een socialistisch bolwerk geweest. Als gevolg van hun verkiezingsoverwin ning te Hamburg beschikken de regerings partijen thans over een twee derde meer derheid in de Bondsraad. Een zelfde meer derheid bezaten de regeringspartijen reeds in de Bondsdag (Tweede Kamer), doch nog niet in de Bondsraad. Door de uitslag van de verkiezingen in Hamburg is hun aantal zetels in de Bonds raad met drie vermeerderd. Het bedraagt thans 26, op een totaal van 38, waarmede dus een twee derde meerderheid is ver zekerd. De voorlopige einduitslag luidt: Hamburgse blok (de verenigde rege ringspartijen) 503.997 stemmen, dat is vijf tig procent van het totaal. Sociaal-demo craten 445.372 stemmen, is 45,2 procent. Communisten 32.425 stemmen, is 3,2 pro cent. Uiterst-rechtse groepen 16.122 stem men. De communisten verloren hun vijf en de uiterst-rechtsen hun twee zetels in de Hamburgse volksvertegenwoordiging. De 56-jarige Christendemocraat dr. Kurt Sieveking, thans West-Duits gezant te Stockholm, wordt de nieuwe burgemeester van Hamburg. Dr. Sieveking is rechtsge leerde. Hij is afkomstig uit Hamburg. In de eerste wereldoorlog verloor hij een arm. Het Oost-Duitse ministerie van Binnen landse Zaken deelt mede dat „grote groe pen vijandige organisaties" zijn ontdekt, die werkten voor de Amerikaanse en de West-Duitse geheime dienst. Er zijn arrestaties verricht te Berlijn, Halle, Cottbus, Potsdam en in andere plaatsen, aldus het Oost-Duitse nieuws bureau ADN. Een radiozender van Ameri kaanse oorsprong, wapens, veel spionnage- materiaal, geheime instructies en plannen voor samenzweringen waren in beslag ge nomen. Het hoofdkwartier van de spion- nage-organisatie bevond zich „in West- Berlijn of in West-Duitsland". De laatste dagen is een aantal spion- nage-, sabotage- en terreurgroepen „opge rold", aldus ADN. Er bestond een net van agenten, die werkten voor een West-Duits spionnagebureau in dienst van de Ameri kanen en onder leiding van de voormalige Hitler-generaal Von Gehlen. Ook waren er groepen agenten van de Amerikaanse contraspionnage actief. Het Oost-Duitse ministerie zegt dat de genen, „die aan de touwtjes trokken", de zelfden zijn als die de „fascistische putsch" van 17 Juni in Berlijn voorbereidden en uitvoerden. Er wordt niet meegedeeld hoeveel per sonen gearresteerd zijn. Premier Nehroe heeft nu gedreigd, de Een rikshawkoelie is gedood en vier personen werden gewond toen de politie te Lücknow (India) Zaterdag „uit zelfverde diging" tweemaal het vuur op een woe dende mcigte opende. Een menigte betogers, voor het meren deel studenten, bekogelde de politie met stenen, waardoor een honderdtal politie mannen werd gewond. Tientallen betogers liepen eveneens verwondingen op. Vijftig demonstranten werden door de politie in hechtenis genomen. Inmiddels had de menigte op vele plaatsen de telefoondraden doorgesneden en een postkantoor in brand gestoken. De ongeregeldheden waren Vrijdag uit gebroken, toen de politie trachtte twee stu denten, die in hongerstaking waren, naar het ziekenhuis over te brengen. Zondag braken opnieuw ongeregeldheden uit en opnieuw moest de politie van haar vuurwapenen gebruik maken toen een menigte demonstranten twee electriciteits- centrales aanviel en de stroomkabels op vele plaatsen doorsneed. Zij vielen verder drie postkantoren aan en verbrandde pa pieren en meubilair. Een betoger werd ge wond. Er is een uitgaansverbod voor vier dagen uitgevaardigd. Er namen Zondag geen studenten deel aan de demonstraties. Zij betoogden Zater dag tegen de arrestatie van twee studenten, die in hongerstaking waren uit protest tegen het feit, dat veertien collega's van de universiteit waren weggezonden. De universiteit van Lucknow is reeds sedert 1952 een centrum van onrust. Een De moeilijkheden waarin de scheepswerf en machinefabriek N.V. Holland-Nautic te Haarlem sinds enige tijd verkeert, zijn nog niet opgelost. Zoals men weet, werden enige tijd ge leden reeds ongeveer dertig leden van het administratieve personeel ontslagen, thans iGopt ook een groot deel van het onge schoolde personeel kans ontslagen te wor den. Er wordt echter ernstig naar gestreefd het bedrijf te behouden. Met name wendt ook de gemeente Haarlem haar invloed aan om voor de vijfhonderd arbeiders van de Holland-Nautic het best mogelijke resultaat te verkrijgen, zo werd ons door wethouder W. F. H a p p die industrie aangelegenheden behandelt, vanmiddag verzekerd. Naar aanleiding van de geruchten om trent cle labiele toestand, waarin de Hol land-Nautic zou verkeren, verstrekte de directie ons het volgende communiqué: „Naar aanleiding van berichten welke gecirculeerd hebben op grond van door de personeelsraad samengestelde mede delingen aan de werknemers van de Hol land-Nautic inzake verder ontslag van arbeiders, deelt de directie vah genoemd bedrijf mede, dat deze berichten voorbarig zijn. Voor het moment wordt een bevredigen de oplossing mogelijk geacht, waarbijde door derden aangeduide moeilijkheden niet zouden optreden." De laatste zinsnede zal wel slaan op de mogelijkheid van ontslag op grote schaal aan de ongeschoolden, inzonderheid van de machinefabriek. Wij vernamen nog, dat een delegatie dei- werknemers zich Zaterdagmorgen tot de burgemeester heeft gewend. Deze zou ech ter hebben meegedeeld, dat in de eerste plaats het ministerie van Economische Zaken invloed op de gang van zaken bij de Holland-Nautic kan uitoefenen. universiteit van Lucknow te sluiten, indien de studenten zich niet rustiger gedragen. In de nabij Lucknow gelegen universiteits stad Allahabad hebben studenten een de monstratie gehouden uit sympathie voor de gearresteerden. Gevechten in Calcutta In Calcutta zijn Zaterdag berichten ont vangen over gevechten tussen gewapende Indiëers en leden van de Misjimi-stam in het woeste gebied aan de grens tussen Bir ma en Assam. De Misjimikrijgers leden, volgens deze berichten, zware verliezen. Het K. N. M. I. deelt mede: 1-Iet weer in October was gekenmerkt door droogte. Op de meeste plaatsen in ons land is minder dan 10 mm. regen ge vallen. De normale hoeveelheid varieert van 60 mm. in het Zuid-Oosten tot 85 mm. in het Noord-Westen. Er zijn in ons land zelfs plaatsen, waar de afgelopen maand de droogste was van de laatste 90 jaar. October heeft ook te weinig zonnige dagen gehad. In De Bilt werden slechts 80 uren zon geregistreerd tegen 105 uren normaal. Van deze 80 uren leverden de vier Zondagen er 25. Dit zal de indruk, dat wij in Octo ber veel mooi weer hebben gehad, hebben versterkt. De temperatuur was in De Bilt gemiddeld ruim anderhalve graad boven normaal. Sedert 1940 zijn er drie maanden Octo ber geweest met een hogere gemiddelde temperatuur. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand U 1 C l 43 TJ'-3 -C-g S-g o 3 01 El <u u r* S-z S* f- c- zS Helsinki geheel bew. ZO 3 1 0 Oslo geheel bew. O 4 9 3 Stockholm zwaar bew. ZZO 8 5 0,3 Kopenhagen geheel bew. ZO 13 6 0 Londen licht bew. ZW 5 7 23 Amsterdam onbewolkt ZZW 8 8 3 Brussel zwaar bew. ZW 8 8 3 Parijs onbewolkt WZW 7 7 4 Bordeaux onbewolkt NW 2 9 3 Nice regen N 2 11 4 Warschau onbewolkt OZO 10 —5 0 Berlijn zwaar bew. OZO 6 6 0 Frankfort regen Z 3 8 5 München nevel WNW 1 1 0 Zürich regen ZZW 1 5 0 Wenen geheel bew. O 6 4 0 Rome zwaar bew. O 2 13 1 Neerslag laatste 24 uur. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met enkele buien, voornamelijk in de kustprovin cies. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur. 3 November Zon op 7.38 uur onder 17.09 uur Maan op 4.11 uur onder 15.30 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 2 November Hoog water: 0.39 en 13.08 uur. Laag water: 8.41 en 20.51 uur. Dinsdag 3 November Hoog water: 1.32 en 13.57 uur. Laag water: 9.30 en 21.41 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1