„Erebegraafplaats symbool van allen die in het verzet gevallen zijn" f 2.10 PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Wereldnieuws Engeland niet overtuigd door Amerikaanse argumenten De gebroeders Wright maakten 17 December 1903 eerste sprong DR. W DREES: De radio geeft Dinsdag Man liet kind motor sturen: gevolgen fataal Heringa Wuthrich MAANDAG 2 NOVEMBER 1953 1 pak a 250 ar. Kremer's Roodmerk Koffie ƒ2.10 1 fles Formelta Koffiemelkƒ0.56 ƒ2.46 i; Onmenselijke cijfers Kranslegging Bezoek van Nederlandse hoofdredacteuren aan Berlijn Hoge Commissaris in Indonesië naar Nederland Nieuw initiatief van Churchill waarschijnlijk Vijftig jaar luchtvaart WASSERIJ DUYN Kerkelijk Nieuws Een dode en twee ernstig gewonden in Loppersum bloeit ló Aet ZO r Drinken vissen? Tijdens een sobere plechtigheid, welke Zaterdagmiddag op de Erebegraafplaats aan de Zeeweg te Overveen plaats had, heeft de minister-president, dr. W. Drees, vier herdenkingsplaten onthuld. Zij gaven een beeld van het verzet in de jaren 19401945 en zijn vervaardigd naar een tekst van de letterkundige H. M. van Randwijk. Daarna werden rond de vlaggestok een groot aantal kransen gelegd, waaronder die van Koningin Juliana en Prins Bernhard door de chef van het militaire huis, vice- admiraal N. A. Rost van Tonningen uit Aerdenhout. Voordat de plechtigheid op de dodenakker plaats had werd op de spreekruimte voor de opgang naar de eigenlijke begraafplaats het woord gevoerd door de heer J. Smallenbroek, voorzitter der stich ting „De Erebegraafplaats te BloemendaaF' en tevens voorzitter van het bestuur van de stichting 19401945, en door de minister-president, dr. W. Drees. Deze toespraken werden omlijst door zang van het Nederlands kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel. Vijfhonderd aan wezigen, onder wie verscheidene autori teiten (de leden van Gedeputeerde Staten L. Bouwman en A. B. Prakken, de burge meesters van Bloe- mendaal en Haarlem, leden van het bestuur van die gemeenten, leden van het stich tingsbestuur van de stichting 19401945 en anderen) en een groot aantal nabe staanden der geval len illegale strijders, hadden zich verza meld toen de heer Smallenbroek hen toesprak. Hij zeide dat door allerlei moeilijkheden de vol tooiing van het na tionaal monument, dat de Erebegraaf plaats wil zijn, was vertraagd. Hij wilde getuigen van bizon- dere dank jegens de regering, die in de laatste jaren steeds van haar belangstel ling had doen blijken. Ook bracht de heer Smallenbroek dank aan de oud-minister L. Neher en de Haar lemse chirurg dr. H. Wamsteker voor hun werk, vooral in de eerste jaren na de be vrijding ten behoeve van de stichting van de Erebegraafplaats verricht. Hij meende ook, dat de Amster damse architect A. Komter met voldoe ning op zijn werk kon terugzien. De heer Smallenbroek bracht eveneens in herinne ring, dat met de op de Erebegraafplaats aangebrachte herdenkingsplaten allen wor den geëerd, die in het verzet zijn gevallen onverschillig of zij in een concentratie- ADVERTENTIE WEET U. dat U deze week ontvangt: Tüdelifk voor slechts excl. statiegeld HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Franse chansons. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Con cert. 14.00 Negen heit de klok, gevarieerd programma. 14.50 Promenade-orkest, en so list. 15.30 Ben je zestig?. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: Economische samenwerking Suriname-Nederland. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.15 Uit het boek der boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Radio Philharmonisch orkest en solist. In de pauze: Kan een haan een ei leggen. 22.00 Ouders en Kinderen, causerie. 22.15 Orgel. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Geestelijke liederen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U. Moeilijk lerende kinderen. 11.30 Pianorecital. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of piaten. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Amerikaanse muziekkaleidoscoop. 14.30 Pla ten. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de wouw, 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Reportage of platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Militaire causerie. 18.40 Platen. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Militair orkest. 19.30 Gitaarmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.45 Lichte muziek. 21.35 Mededelingen. 21.40 Ge varieerde muziek. 21.50 Tiroler muziek. 22.20 Platen. 22.30 Buitenlands overzicht. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.1521.45 Yougoslavisch danstheater; Journaal; Weerbericht; Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 St. Hubertusdag. 12.15 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.35 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Orgel. 16.00 Platen. 16.30 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleu ters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 19.50 Cau serie. 20.00 Verzoekprogramma. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Platen. 21.15 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 22 55—23.0 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vraaggesprek. Boe gen en schrijvers. (Op 224 en 42 m.). Dr. Drees tijdens de kranslegging. kamp, dan wel in Nederland of daarbui ten voor het vuurpeleton zijn gevallen. Herdenken, aldus deze spreker, is een roe ping en een plicht opdat wij niet vergeten. Dat wij nog kunnen herdenken is te dan ken aan het offer, dat in de jaren 1940 tpt 1945 door talloze mannen en vrouwen in het verzet werd gebracht. Hij maakte nog bekend, dat de stichting „De Erebegraaf plaats te Bloemendaal" sinds korte tijd een dochter is van de stichting 19401945 en dat het laatstgenoemde stichting een eer zal zijn het monument de Erebegraaf plaats tot in lengte van dagen in tact te houden. De minister-president, dr. W. Drees wilde namens de regering in diepe dank baarheid de offers, voor vrijheid en recht en daarmede de grote dienst, ons volk be wezen, eren en herdenken. De Erebegraaf plaats zal voortaan zijn een symbool van allen, die in het verzet zijn gevallen. Het is goed nogmaals te herdenken wat de ille gale strijders deden in de strijd tegen de onmenselijkheid en het onrecht. Zij vorm den maar een klein deel van het grote ge heel. Immers, zo zei dr. Drees, lieten in de laatste oorlog vijftien millioen soldaten het leven, alsmede drie millioen burgers, elf millioen mensen, die in concentratiekam pen omkwamen, dertig millioen vermink ten en nog vijf millioen slachtoffers uit de toen vijandelijke landen. De oorlog heeft aan 280.000 Nederlanders het leven ge kost. Hiervan werden er 2800 geëxecuteerd en kwamen er 22.500 om in concentratie kampen, de Joodse landgenoten daar niet bij gerekend. De menselijke geest, aldus dr. Drees, is nauwelijks in staat deze cijfers te verwerken. Het dreigen statistische gege vens te worden en de ellende voor een elk daarvan dreigt ons te ontgaan. Laten wij niet vergeten, dat de gemaakte wonden niet spoedig geheeld kunnen worden. De strijd van het verzet was zeer waardevol, maar wordt wel eens miskend. Deze man nen en vrouwen 'ijn van grote betekenis geweest. Zij hebben de medemens bijge staan en de geestelijke waarden van ons volk hoog gehouden. Daarna herinnerde de minister-president aan het belangrijke financiële werk van het Nationaal Steun fonds, uit de topleiding va ai-van velen zijn gearresteerd en het leven hebben gelaten. Met de herdenking van de gestorvenen moeten wij ook herdenken degenen die de merktekenen van een lichamelijke misvor ming moeten dragen. Ons volk is thans weer gespleten in een godsdienstige en politieke strijd, maar in het verzet streden allen naast elkaar, onafhankelijk hun geestelijke of politieke overtuiging, hun maatschappelijke positie en hun afkomst. Onder het luiden van de klok op de dodenakker begaven zioh allen vervolgens naar dat deel van de begraafplaats, waar de herdenkingsplaten nog elk schuil gingen der de Nederlandse driekleur. Voorop lie pen verkenners van enige Haarlemse pad- vindersgroepen, die de kransen droegen. Padvinders hadden ook de taak even later de vlaggen weg te trekken, waardoor de herdenkingsplaten en de tekst er op zicht baar werden. De Tekst op de platen werd vervolgens gezegd door mevrouw E. Mols- De Leeuwe. De plechtigheid werd daarna besloten met een kranslegging. Een offi ciële kranslegging geschiedde na de reeds genoemde door vice-admiraal Rost van Tonningen namens de Nationale Monumenten Commissie, het Nationaal Steunfonds, de Oorlogsgravenstichting, de Stichting 1940-1945 en de stichting De Erebegraafplaats, het gemeentebestuur van Bloemendaal (door burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex), het Gerechtshof en de Arrondissementsrechtbank te Amsterdam, de commissie Nationale Herdenking te 's-Gravenhage (neergelegd door de be stuursleden van de Haarlemse bond van oud-illegale werkers H. Cox en J. van Oppelaar), van Gekerkerd verzet, afdeling Amsterdam en omstreken en van het par tijbestuur van de Communistische Partij Nederland. De twaalf Nederlandse hoofdredacteu ren die een reis door Duitsland maken, zijn Zaterdag door de burgemeester van West- Berlijn, dr. Walther Schreiber, ontvangen op het stadhuis te Schöneberg. Zij gaven uiting aan hun nauwe verbon denheid met de vrijheidsstrijd van de Ber- lijner en deden de stad en haar bevolking de beste wensen toekomen voor de succes volle oplossing van de nog niet opgeloste problemen. De hoofdredacteur van de „Nieuwe Rotterdamse Courant", mr. M. Rooy, en de hoofdredacteur van „Het Pa rool," dr. P. J. Koets, voerden het woord. Na het bezoek aan het raadhuis maakten de hoofdredacteuren een rondrit door West-Berlijn en bezochten zij een vluchte lingenkamp. „Niet om over opheffing van de Unie te spreken" DJAKARTA, (Aneta) De Neder landse Hoge Commissaris in Indonesië, graaf mr. W. F. L. van Bylandt, heeft medegedeeld, dat zijn bezoek aan Neder land niet in verband staat met een even tuele hervatting van de onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië over het opheffen van de Nederlands-Indonesische Unie. Hij zeide, dat het een routinebezoek betrof, dat reeds geruime tijd geleden was vastgesteld. Intussen wordt vernomen, dat de reis van de functionarissen van het Indone sische ministerie van Buitenlandse Zaken, die, naar verluidde, in verband stond met de Nederlands-Indonesische betrekkingen, is uitgesteld. Volgens eerdere berichten zouden zij Zondag naar Nederland vliegen. (Van onze correspondent in Londen) Niet ontkend kan worden dat president Eisenhower's verklaring, dat hij een ont moeting met de Sovjet-premier Malenkov waardeloos acht zolang er geen aanwijzin gen zijn voor de eerlijke bedoelingen van de Russen, de aanvankelijke teleurstelling over de afwijzende houding der Amerika nen tegenover Churchill's denkbeeld nog heeft vergroot. Over het algemeen kan worden gezegd dat de Britse openbare mening Churchill's opvatting deelt, dat een gesprek op het hoogste plan de impasse tussen Oost en West kan breken en dat er weinig of niets geriskeerd wordt wanneer de bespreking zou mislukken. Bij alle tegenstellingen met de Verenigde Staten zullen de Britten de laatsten zijn om de Amerikaanse vriendschap te ver- Wat weten wij eigenlijk van de gebroeders Wright? Velen zullen u antwoorden dat zij vijftig jaar geleden „de vliegmachine uitvonden". Zulk een bewering zult ge kun nen weerleggen met Hegeners nieuwe boek „Overwinning op vleugels" in de hand. Want als er één feit is dat we daaruit kunnen leren, dan is het wel dat het vliegtuig in die beginjaren van onze eeuw móést komen, de tijd was er rijp voor. De Wrights hadden verscheidene mededingers in de wereld, die het in de goede richting zochten en eveneens slaagden. Bit neemt niet weg dat het gedegen vakmanschap van de beide knappe fietsenmakers uit Dayton velen de weg heeft gewezen en dat zij met hun werk ongetwijfeld een grote invloed op de beginontwikkeling van het vlieg tuig hebben gehad. Volgende maand, 17 December, ls een halve eeuw geleden dat de broers Wilbur en Orville Wright alst eersten in de geschiedenis met een door motorkracht voortbewogen vliegtuig zwaarder-dan- lucht van de aardbodem loskwamen. Het is dan ook zeker geen toeval dat juist nu dit boek verschijnt, maar het is toch niet zo dat het „gauw even" voor deze gelegen heid werd geschreven. Henri Hagener, met zijn lange ervaring als luchtvaart-journa list, heeft het materiaal ervoor vele jaren lang verzameld en geschift en aangevuld met eigen gevolgtrekkingen en gegevens, verkregen door correspondentie met tijd genoten en o.a. met Orville Wright zelf. Wij geloven dat het resultaat een waardevolle bijdrage tot de luchtvaart-geschiedschrij- ving is geworden, waarin men de broers en hun werk ook krijgt te zien tegen de achtergrond van hun tijd en in samenhang met pogingen van pioniers elders in de wereld. Dat beeld wijkt wel heel sterk af van dat der dolle waaghalzen met de pet ach terste-voren, door verhalen uit die begin tijd zo vaak opgeroepen. Het schetst ons twee ouderwets-degelijke vaklui, ietwat verlegen en toch in het overdrevene be scheiden, die echter precies wisten wat ze zochten en met groot geduld op haast we tenschappelijke wijze stap voor stap hun doel benaderden. Het boek is echter geen domme eenzijdige verheerlijking van de beroemde broers, doch de schrijver toont ons van een objectieve afstand twee ge lovige en karaktervaste mensen, die aan hun goede eigenschappen een klein-bur- gerlijk provincialisme en een koppig wan trouwen paren. Een wantrouwen en terug houdendheid die soms aan het absurde grensden, waarmede zij zichzelf veel moei lijkheden en teleurstellingen bezorgden ja, die hen bijna nog hun rechtmatige aan spraak als allereersten deden verspelen. Het feit zelf, de eerste motorvlucht, vormt geen dramatische climax in dit het i boek, waaraan trouwens elke dramatiek eigenlijk vreemd is. Merkwaardigerwijze leeft het echter door de met boekhoudkun dige nauwkeurigheid vastgelegde feiten (waaraan het trouwens zijn waarde als ge- schiedschrijving ontleent). Hoe interessant dra het parlement weer bneenkornT. is het voor ons, een halve eeuw later, om spelen. Het bondgenootschap met Amerika blijft de grondpijler van de Britse buiten landse politiek. Engeland weigert echter de stelling te aanvaarden, dat dit samen gaan der beide volken, vriendschap met de Russen zou uitsluiten. Reeds de Britse handelspositie, ernstig getroffen door het uitvoerverbod naar het Oosten van goede ren, welke van strategische waarde kun nen zijn. dwingt daartoe. Als een gebaar van goede wil van Engelse zijde moet But ler's besluit worden opgevat om thans ook deviezen beschikbaar te stellen voor be zoekers van landen achter het IJzeren Gor dijn. De Amerikaanse argumenten tegen een gesprek met Malenkov hebben de Britten niet overtuigd, hoewel zij tenvolle begrij pen, dat men aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan een verschillend stand punt inneemt. De Amerikaanse angst dat een foto,waar op men Eisenhower zou kunnen zien lachen tegen Malenkov, tot een onhoudbare situa tie in de communistische satellietstaten zou leiden, wijst men hier als kinderachtig van de hand. Ook het argument dat een top- bespreking de defensie-inspanning zou verslapDen, wordt in Londen niet aan vaard. Churchill zelf is de beste waarborg dat zo iets niet gebeuren zal. Aangezien men weinig vertrouwen heeft in het slagen van de conferentie van Lugano, wanneer deze al mocht doorgaan, omdat zij beperkt is .^in?en waarover de Russen waar schijnlijk het minst tot concessies bereid zijn, geloven velen, dat de enig overgeble ven mogelijkheid is de door Churchill ge wilde topconferentie. In het de volgende week op de Troonrede volgende debat zal de hele kwestie onge twijfeld weer worden aangeroerd. Na Eisenhower's „neen" gaan er hier nu luider dan tevoren stemmen op, dat Churchill, 7nrDQ Bii oor» "Fin 11 iI_T zoals hij aan Dulles schijnt te hebben voor gesteld, alleen naar Malenkov moet gaan voor een uitsluitend oriënterend gesprek. Daarom verwacht men dat Churchill1 niet langer stil zal blijven zitten en dat een nieuw initiatief niet is uitgesloten zo- te lezen dat de broers aan hun eerste mo torvliegtuig (inclusief de motor geheel met eigen handen gebouwd) minder dan 1000 dollar besteedden. Hoe steekt dat af bij de honderdduizenden die andere pioniers, dik wijls onder veel fanfares, aan hun pogin gen ten koste legden! Boeiender is het nog te lezen over alles wat na hun eerste vlucht kwam: het ongeloof en de miskenning aan vankelijk, vooral in eigen land (waaraan hun eigen houding trouwens wel enige schuld had), de eerste successen in Euro pa, toen inmiddels de technische opmars over de gehele linie was begonnen, over geïntrigeer rond hun aanspraken van zij den waarvan men dat het laatst zou ver wachten, over de latere eindeloze patenten- strijd met navolgers. Erkenning, ook in materieel opzicht, is tenslotte niet uitgebleven. En Orville, die pas in 1948 overleed (zijn broer was hem in 1912 voorgegaan) heeft de buitengewoon grote voldoening gekend, de ons thans be kende technische ontwikkeling geheel mee te maken. Veel pioniers is dit niet bescho ren geweestd. G. ADVERTENTIE AMSTKK|>,\MSEVAART20 TKI..110H DROOGWAS THANS 32 ct. PER K G- Uitgave De Spaarnestad, Haarlem. Ned. Herv. kerk Beroepen te Veenendaal (vac. J. Bak ker), J. de Lange te Nunspeet. Aangenomen naar Wilhelminadorp Ph. Cornelder, candidaat te 's-Gravenhage. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Tweetal te Wezep (2e pred.pl.) J. van Bruggen te Assen en J. J. de Vries te Zuidhorn. Gezamenlijk Avondmaal De kerkeraden der Hervormde Gemeente en de Geref. Kerk te Scharendijke hebben samen Avondmaal gehouden. Het besluit hiertoe was met eenparige stemmen genomen. Daarbij overwoog niet het plaatsgebrek en ook niet de nood, waarin allen zijn komen te verkeren na de ramp, maar het heimwee naar de een heid van Christus' kerk. 3. „Hallo!", riep Panda driftig, „met de Redactie van de Nieuws Ram? U spreekt met Panda! Ik heb juist dat berichtje in uw krant gelezen, waarin u schrijft, dat er een boom op mijn huis is gevallen en het zwaar heeft beschadigd! Hoe komt u aan dat bericht? Er is geen woord van waar! WAT zegt u? MOET het nog ge beuren??!! Maar hoe.Op dat ogenblik klonk er een donderend gekraak van ver splinterend hout en een gerinkel van ver brijzelde ruiten. En temidden van een regen van kalk, planken en glasscherven, viel een zware boom dwars door de muur in de kamer.Toen het geraas was ver stomd vonden Panda en Jolliepop zichzelf terug in de ruine van wat eens een smaak vol ingericht vertrek was geweest. Dwars door een gapende opening in de wand lag de zware stam van de oude eik. Dicht bij Panda lag de telefoon, die opgewonden knetterde. „Hallo! Hallo!", kraakte een siem in de hoorn, „te oordelen naar de geluiden, is zojuist alles uitgekomen, zoals het in ons bericht was beschreven. Lees de Nieuws Ram, het enige blad, dat het nieuws VER vooruit is!" Bij een motorongeluk te Garrelsweer in de gemeente Loppersum is Zondagmiddag omstreeks half vijf een negenjarige jongen omgekomen en een volwassen man en zijn 8-jarig dochtertje werden ernstig gewond. De eigenaar van een motorrijwiel, J. v. d. M., een met verlof zijnde stuurman op een coaster, reed in het dorp Garrelsweer, met voorop de benzinetank de negenjarige J. B. en op de duo zijn achtjarig dochtertje. De jongen mocht de motor besturen ter wijl Van de M., de handen op de rug hield. Waarschijnlijk is de jongen de macht over stuur kwijtgeraakt. De motor reed evenwel op een gegeven ogenblik tegen een cemen ten paaltje, dat aan de kant van de weg stond, kantelde en werd met kracht tegen een boom geworpen. De negenjarige jongen kwam onder de motor en was op slag dood. Van de M. kreeg een schedelbasisfractuur en ook zijn achtjarig dochtertje werd ernstig aan het hoofd gewond. Beiden zijn in zorgwek kende toestand naar het Academisch Zie kenhuis in Groningen overgebracht. Grijsaard. Ter gelegenheid van een lucht vaartfeest te San Diego, in California,, ter herdenking van het feit, dat de ge broeders Wright vijftig jaar geleden hun eerste vlucht maakten, heeft een 91- jarige grijsaard een straalvliegtuig ge vlogen, waarmede hij een snelheid van ruim achthonderd kilometer per uur bereikte. Vermist. Men meent, dat het 376 ton metende Noorse motorschip „Rimfrost is gezonken. Er is sedert Maandag niets meer gehoord van het schip, dat v.an België naar Oslo was vertrokken mflt een bemanning van dertien man. Film. „Tass" meldt, dat de Russische film industrie zal worden uitgebreid. Men. is te Moskou begonnen met het bouwen van nieuwe studio's, waarin, wanneer zij gereed zijn, per jaar veertig kleu renfilms van normale lengte zullen kun nen worden vervaardigd. Regentschap. Koningin Elizabeth van "En geland zal morgen bij het uitsprelVen van de Troonrede in het parlement een wetsontwerp aankondigen, bepalend dat de Hertog van Edinburgh, haar ge maal, regent wordt in plaats van Prinses Margaret, indien de noodzakelijkheid! daartoe zich voordoet. Meteor. Een door een Zweedse officier vlieger bestuurde Gloster „Meteor" van de Britse luchtmacht is Zaterdag bij Bielefeld in Duitsland verongelukt. De piloot kwam om het leven. Taboe. Het Cubaanse kabinet heeft Zater dag een decreet goedgekeurd, waarbij alle communistische activiteit wordt verboden. Kleurenopera. In New York is Zaterdag voor het eerst een grote opera, Carmen, in kleuren door de televisie uitgezon den. De bezitters van gewone televisie ontvangers zagen de opvoering in zwart en wit. Executie. Het officiële Roemeense pers bureau Agerpress deelt mede dat der tien van de zestien personen, die op 12 October te Boekarest ter dood zijn ver oordeeld op beschuldiging van spion- nage voor Amerika en Frankrijk, Zater dag zijn geëxecuteerd, nadat hun ver zoek om gratie was afgewezen. Nikkel. De organisatie voor Europese Economische Samenwerking heeft we gens de verbeterde aanvoer van nikkel besloten de in Mei 1952 ingestelde be perkingen van het verbruik van nikkel en nikkellegeringen op te heffen. Beloning. De Zuid-Koreaanse kapitein, die op 19 October met een Amerikaanse „Mustang"-jager in Noord-Korea is geland, is onderscheiden met „de natio nale vlag tweede klasse" en een prijs van 10.000 won (ongeveer 20 gulden), zo meldt radio-Pjongjang. De kapitein krijgt voorts de rang van majoor in de Noord-Koreaanse luchtmacht. Vonnis. De zoon van een voormalige gou verneur-generaal van Zuid-Afrika, Patrick Baker Duncan, is Zaterdag voor veertien dagen opgesloten in de gevan genis van Johannesburg. Hij werd ver oordeeld tot honderd dagen gevangenis straf subsidiair honderd pond sterling boete voor deelneming aan een tegen de rassenpolitiek van de Zuid-Afrikaanse regering gerichte campagne, waarbij hij door hem gewraakte wetten had over treden. Aanvankelijk was Duncan van plan honderd dagen gevangenisstraf uit te zitten, maar met het oog op zijn gezondheidstoestand besloot hij 82 pond sterling boete te betalen en veertien dagen in de gevangenis door te brengen. Water zakt. De rivieren in het Po-dal in Noord-Italië hebben thans na twee we ken, waarin zij het gehele dal dreigden te overstromen, bijna weer haar nor male peil bereikt. Het water van de Po begon Zondagochtend vroeg te zakken, nadat het op sommige plaatsen bijna buiten de oevers dreigde treden. Het water van de Adige zakte reeds sedert twee dagen geleidelijk. Het weer is thans goed. Tekort. In Parijs wordt vernomen, dat Frankrijk in de maand October een be talingstekort van ongeveer 12 millioen dollar had in de Europese Betalings- Unie. In September bedroeg het tekort bijna 25 millioen dollar. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES VERSCHEIDENE malen hebben we op deze plaats reeds gewezen op het ver schijnsel der osmose dat aan de dag treedt wanneer twee oplossingen van ongelijke sterkte door een half-doorlaatbare wand gescheiden zijn. Omdat de oplossingen de neiging hebben ter weerszijde van de scheidingswand een concentratie van ge lijkesterkte te doen intreden, ontstaat een vloeistofstroom van de zwakke naar de sterke oplossing, door de scheidingswand heen. Op dit beginsel berusten talloos vele processen in de natuur. Bij de beantwoording van de vraag of vissen moeten drin ken om hun waterhuishouding op peil te houden, dienen we in aanmerking te nemen dat ook vissenbloed een oplossing is. en dat het dus een aanzien lijk verschil zal uitmaken of deze oplossing zich in een zoet- dan wel in een zout water milieu bevindt. De viskieuwen zijn eveneens voorzien van half-doorlaatbare membram.en, zodat bij een zoetwatervis een vochtstroom. door de kieuwen naar het bloed plaats vindt, een stroom dus die gericht is van de zwakke oplossing (het rivierwater) naar de sterke oplossing (het bloed). Een zoetwatervis behoeft zich over zijn waterhuishouding dus geen zorgen te maken en kan het drin ken achterwege laten. Maar bij zeevissen, die omgeven zijn door water dat een hogere concentratie heeft dan het vissenbloed. zou een vocht stroom in omgekeerde richting ontstaan, waardoor de vis zou vermageren tot de concentratie van zijn bloed op hetzelfde peil zou staan als het omringende zeewa ter. Dat is natuurlijk niet de bedoeling, en om dit te verhinderen moeten zeevissen dus drinken op dezelfde wijze als wij da! doen. Het zoute water komt dan in de maag en wordt door het bloed opgenomen, maar daardoor dreigt het zoutgehalte van het bloed weer te hoog te worden. Ook hierin is voorzien, want de nieren van de vis zijn weliswaar niet in staat de over maat aan zout uit het bloed weg te wer ken, maar de kieuwen springen hier in de bres, want deze organen hebben het vermogen gekregen het te veel aan zout uit het bloed af te scheiden. In het kort: zoetwatervissen drinken niet en zeevissen doen dat wèl. Natuurlijk zijn ook op deze regel weer uitzonderingen, ivant de haaien hebben bijvoorbeeld bloed van een zo hoge concen tratie dat zij zich, wat dit betreft, in dezelfde positie be vinden als zoetwatervissen, en dus niet behoeven te drin ken omdat er een vochtstroom ontstaat van de lagere con centratie (het zeewater) naar het bloed. Nu heeft de vis een vel dat, in tegen stelling tot onze huid, water doorlaat. In dien er geen bijzondere voorzieningen waren getroffen, zouden deze dieren dus in een hoogst onaangenamen positie komen te verkeren, want vissen in zoetwater zou den voortdurend water door de huid opne men tot de oplossing van hun bloed van gelijke sterkte zou zijn als die van het omringende water. Zij zonden dus opzwel len tot onogelijke ballonnen. Omgekeerd zou bij zeevissen voortdurend vocht door de huid ontsnappen, zodat deze dieren voortdurend magerder zouden worden. Om het opnemen en afstaan van water door de huid tegen te gaan, is de vissen- huid bedekt met een sHjmlaag, waardoor zij even ondoordringbaar voor water wordt als hel menselijk omhulsel. O ja, weet u dat u met uw huid eigen lijk een beetje kunt horen? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2