Kort en bondig Beeld voor Oude Tonge is in de Vleeshal tentoongesteld Santpoort Heemstede Geëxecuteerde Duitsers als „vermist" opgegeven? Nieuw handelsoverleg Oost-West voorgesteld Duitse spion voor Zwitserse rechtbank Complot in Perzië verijdeld Nieuwe opstand in Oost Duitsland gemeld Whiteway tot de galg veroordeeld Scheepsbrand in Boston Wreedheden in Korea op UNO-agenda Amsterdamse Beurs DINSDAG 3 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Gunstig weer dreef vliegers naar grote hoogten Prof. dr. J. Presser sprak voor „De Dageraad" Twee oude Chaplinfilms in Minervatheater Bonte avond voor ouden van dagen Jubileum F. van Dort Kantoor en woning op de Stadskweektuin Burgerlijke Stand van Haarlem Ernstige beschuldiging van Oost-Duits persbureau Persoonlijke boodschap van Zahedi aan Eden Tienduizend partisanen er bij betrokken Wegens moord op meisje Geen coalitieplannen in Zuid-Afrika Tot en met Zondagavond zal er in de Vleeshal op de Grote Markt gelegenheid bestaan het beeld in ogenschouw te nemen, dat de burgerij van Haarlem aan Oude Tonge zal aanbieden. Het zal Donderdag 12 November geplaatst worden op de begraaf plaats aldaar, waar driehonderd slacht offers van de watersnood begraven zijn. Voorts zijn foto's tentoongesteld van de ramp; L. Tollenaar heeft de werkzaam heden van het adoptie-comité in beeld ge bracht. Maandagmiddag is de tentoonstelling officieel geopend. De heer P. H. Borghouts heette als voorzitter van het adoptie-comi té Haarlem-Oude Tonge burgemeester B. van Dijk. die de verre reis naar Haarlem heeft gemaakt, welkom. Hij zeide, dat Haarlem nog steeds meeleeft met de be woners van het diep getroffen dorp. Het leven is hard en wreed; het gaat door en men vergeet spoedig wat er gebeurd is. De Haarlemse bevolking doet nog steeds alles wat mogelijk is om Oude Tonge te helpen. Zij ziet dat niet als een last. maar als een plicht, om in Oude Tonge te doen wat noodzakelijk is. Thans is een beeld ver vaardigd, dat niet alleen uiting geeft van de ramp. maar ook van de verbondenheid. De heer Borghouts bracht dank aan me vrouw J. DucroKrüyer voor de bijzon dere zorgen aan het maken van het beeld besteed en aan de heer A. N. Binder die met voortvarendheid het beeld gegoten heeft. Wethouder D. J. A. Geluk heeft in her innering gebracht wat de Haarlemse be volking en het gemeentebestuur gedaan hebben nadat de gemeenteraad besloten had Oude Tonge te adopteren. Er moest veel werk verzet worden, omdat het dorp het zwaarst getroffen was. Driehonderd doden zijn te betreuren en het dorp was voor een groot deel verwoest. Bedrijven verleenden medewerking en vele ambte naren hebben in Oude Tonge gewerkt ver buiten de normale arbeidsverhouding. Par ticuliere bedrijven hebben hard meege werkt om hulp en steun te verlenen, die van overheidswege niet mogelijk waren. De heer J. Loerakker trad als verbindings man op tussen particuliere bedrijven en de overheid en daardoor is hij voor Oude Tonge een belangrijke steun geweest. Moeilijker nog was net werk van de bur gerij van Haarlem om de bewoners van Oude Tonge hulp te verlenen. Het stemt het gemeentebestuur tot vreugde, dat de bevolking bereid was tijd en werkkracht te geven. Het adoptie-comité trad daarbij bemiddelend op. Aan voorzitter Borghouts, secretaresse mevrouw M. D. EickhplzDe Wijs, andere leden van het comité en de onvermoeide dames van de U.V.V. bracht spreker dank. De heer Geluk herinnerde er aan, wat het adoptie-comité in de afgelo pen maanden heeft gedaan voor de bevol king van Oude Tonge. Hij noemde het een goede gedachte van het comité als afslui- De vogeltrek De post aan de Zeeweg meldde vanmor gen mooi, stil weer, en zwakke Oost-Zuid- Oostenwind, een zeer gunstige wind voor de trek. De meeste vogels vlogen vandaag op grote hoogte. Er werden vogels op een zo grote hoogte vliegend gehoord, dat men ze niet kon waarnemen. De kraaien, meest het bonte soort, zaten op 70 tot 80 meter, de vinken op 60 meter. Twee troepen spreeu wen van 400 en 700 vogels hadden het zelfs 150 me ter hoog gezocht. Van half acht tot. acht uur passeerden de post, 1500 spreeu wen, 450 vinken, 65 kraaien, wat koper wieken en wat graspiepers. Van acht tot negen uur werden gezien, 3900 spreeuwen, 290 vinken, 4 kraaien, hoog boven zee, een aantal ringmussen, en graspiepers, één witte kwikstaart, drie lijsters en één kneu. Aan de Noord-Boulevard in Zandvoort zag men van acht uur tot half tien 3100 spreeuwen, op normale hoogte, 440 vin ken, 6 kepen, 15 kneuen, 23 ringmussen, 27 huismussen, 64 veldleeuweriken, 32 graspiepers en een paar koperwieken, 21 roeken en 24 kraaien. Vier zwarte kraaien kwamen op grote hoogte uit zee vliegen. Men vermoedt, dat zij uit Engeland kwa men. In de Waarderpolder was de trek veel geringer. Op normale hoogte passeer den er 300 spreeuwen, 14 vinken en een aantal graspiepers. Over het onderwerp „Het negervolk maakt zijn geschiedenis", sprak Zondag prof. dr. J. Presser voor de Vrijdenkers vereniging „De Dageraad", afdeling Haar lem in gebouw „Cuitura". Wanneer een gemeenschap geen eigen beeld van zijn verleden heeft, aldus spreker, bezit het er een, dat door anderen is opgelegd. Een sprekend voorbeeld hiervan geeft de ge schiedenis van Suriname. De geschiedenis van de Amerikaanse neger-gemeenschap is geheel opgenomen in die van de blanke meerderheid, waarin die van de zwarte minderheid vrijwel niet tot zijn recht komt. Vanaf het tijdstip, dat de ne gers zijn gaan strijden voor hun emanci patie, hebben zij de geschiedbeoefening ter hand genomen, aanvankelijk op vrij primitieve wijze. Anderzijds biedt deze historiografie, welke overwegend betrek king heeft op het leven van de „gewone mensen" weer elementen, die getuigen van de toegenomen belangstelling voor sociale geschiedenis in deze tijden, typisch modern aandoen. Het beste voor beeld hiervan is de autobiografie van de mulat Frederick Douglass, een krachtig pleidooi voor de neger-emancipatie. De •eerste werkelijk grote neger-historicus was Carter Woodson (1875-1950), die een stoot gegeven heeft tot een grootscheepse beoefening van de geschiedenis der zwar ten. Naast hem verdient vermelding dr. W. B. Dubois (geb. 1868), in wie zich een merkwaardige verandering voltrok. Hij predikte namelijk de solidariteit van alle onderdrukten, ongeacht welke huiskleur en poogde de neger-historiografie te ver heffen uit haar isolement binnen de neger-gemeenschap. Zijn begaafdste leer ling werd Herbert Aptheker (geb. 1915), met zijn voortreffelijke „Documentary History of the Negro People in the United Stsrtes". ting van het werk een beeld te laten ont werpen en te plaatsen op de rustplaats van driehonderd slachtoffers. Het beeld zal blijven herinneren aan het leed, dat omstreeks 1 Februari geleden is, hoewel het niet te verwachten is, dat de bewoners het vergeten zullen, aan de offervaardig heid en aan de dankbaarheid, om te mogen helpen het grote leed te verzachten. Hij bracht dank aan allen die aan het vervaar digen van het monument hadden meege werkt en zich tot burgemeester Van Dijk wendend zeide hij, dat de burgerij en het gemeentebestuur bereid blijven al het mo gelijke te doen om Oude Tonge hulp te verlenen. Tot en met Zondag blijft de tentoonstel ling voor het publiek geopend. Max Nabarro expliceert In het Minerva-theater te Heemstede worden Woensdag 11 November twee film voorstellingen gegeven waarvoor men in de oude archieven heeft gegrepen, 's Mid dags om half drie wordt namelijk de zeer oude Charley Chaplin film „De Pelgrim" nog eens gedraaid, terwijl 's avonds de be roemde historie van ,,'t Jochie" (The Kid) op het programma staat. Deze ongeveer dertig jaar oude film schonk het „wonder kind" Jackie Coogan indertijd een wereld- vermaardheide hetgeen een vorige genera tie van bioscoopbezoekers zich ongetwijfeld nog uitstekend zal herinneren. Vooral dit gedeelte van het publiek zal wellicht deze goede oüde bekenden nog eens willen te rugzien in het bijzonder om te ervaren, hoe zij na al die tijd op deze filmbeelden zullen reageren. Ten einde de stijl uit deze jaren zoveel mogelijk te benaderen, worden beide voor stellingen van explicatie door Max Nabarro voorzien, de man, die reeds veertig jaar geleden de stomme film door het gespro ken woord begeleidde Aan het begin van de bonte avond, welke Maandag door de commissie voor ontspan ning van Ouden van Dagen in „De Wey- man" te Santpoort werd aangeboden, sprak de heer P. Waardenburg als directeur van Sociale Zaken te Velsen de wens uit, dat de volle zaal zich naar behoren met het pro gramma mocht amuseren. En kort daarop werd het door de reacties uit het publiek wel duidelijk, dat deze avond in alle op zichten aan de bedoelingen zou beant woorden. Het programma w;erd verzorgd door het amateur-cabaretgezelschap „De Show- Express", onder leiding van de heer W. Zwart, waarvan de leden met de hun ter beschikking staande talenten een beschei den afspiegeling vertoonden van hetgeen men gewoonlijk in de grote theaters te aanschouwen krijgt. Was alles dus imitatie, de jeugd en het onbevangen optreden van dit ensemble vergoedden veel. En hoewel onze bewondering vooral uitging naar het drietal, dat zich in de schets „Bij de kap per" geduldig aan allerlei kwellingen moest laten onderwerpen, verdient toch ook het cowboy-trio een eervolle vermelding. Dit genre, dat zo langzamerhand de Hawaiïan- muziek geheel van de planken verdrongen heeft, werd door deze jongelui meer dan behoorlijk beoefend. Ook de zonderlinge „Simpelmans" een der talrijke navolgers van mr. Doodle mocht zich in een har telijk succes verheugen. Zaterdag 7 November hoopt de heer F. van Dort, Bankastraat 66, de dag te her denken, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad als plantsoenarbeider bij de gemeente Heemstede. Thans vervult hij de functie van voorwerker bij de Plantsoenen; de laatste jaren is hij belast met het onder houd der plantsoenen op „Leeuw en Hooft". De gemeenteraad van Haarlem heeft enkele weken geleden besloten over te gaan tot verbouw van het kantoor van Hout en Plantsoenen aan de Kleverlaan en tot het maken van een dienstwoning voor de directeur. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben hun goedkeuring aan het besluit gehecht. De gemeente is thans in onderhandeling met het rijk over het verlenen van een bijdrage. Is ook deze zaak geregeld dan kan met de bouw wor den begonnen. De werkzaamheden zijn reeds aanbesteed. HAARLEM, 2 November 1953 BEVALLEN van een dochter: 1 Nov., C. W. van MeursLanfermeijer; W. Chr. van MaanenCohen Tervaert; P. G. Koldewijn Tibbe; A. DrokLub; 2 Nov., L. Polak- van Dijk. BEVALLEN van een zoon: 30 Oct.. G. Flip- senAlberda; 31 Oct., W. de Jong—Hopman; R. WoltersPera; J. VellekoopWijnber gen; 1. Nov., G. Levy—Hoitsma; A. Drok— Lub. OVERLEDEN: 30 Oct., L. E. Q. Nolf, 59 j., Hazepaterslaan; J. H. Faber, 2 d., Gasthuis- vest: 31 Oct., G. van Alpen—van Donk, 67 j„ Kinderhuissingel; J. C. A. Scheuerman, 67 j„ Lorentzkade; A. Pijper, 72 j., Burgemees ter Boreelstraat; 1 Nov., J. E. F. Platerink, 67 j., van 't Hoffstraat; M. J. Koenderman, 72 j., Rozenhageplein. In 's Hertogenbosch zal een grote ver- keerstunnel gebouwd worden welke de oude met de nieuwe stad in plan-West verbindt. Deze delen zijn nu door de spoorbaan ge scheiden. Het Oost-Duitse persbureau ADN heeft Maandag gemeld, dat er zeer geheime stuk ken van het voormalige Duitse opperbevel gevonden zijn. Uit de stukken blijkt, zo meldt ADN, dat tot eind Januari 1945 ongeveer 25.000 le den van het Duitse leger door Duitse mili taire rechtbanken ter dood zijn veroor deeld. Over de terechtstellingen na Januari 1945 heeft men geen gegevens, aldus ADN, maar volgens het persbureau zijn juist in de laatste maanden van de oorlog nog vele Duitse militairen door militaire rechtban ken ter dood veroordeeld. In de meeste gevallen werd de nabe staanden van de terechtgestelden mede gedeeld, dat hun familieleden vermist werden Uit het feit, dat deze soldaten als ver mist zijn opgegeven, maar in werkelijk heid zijn terechtgesteld, blijkt, volgens ADN opnieuw de gewetenloosheid van de in West-Duitsland gevoerde haatuitzaaïng over de krijgsgevangenen. (DPA). De secretaris-generaal van de economi sche commissie voor Europa van de U.N.O. (E.C.E.), Gunnar Myrdal, heeft aan de aangesloten landen en de V.S. voorgesteld, een nieuwe grote conferentie over de han del tussen Oost en West te doen houden. Het tijdstip voor zulk een conferentie wordt gunstig geacht, daar de Oostelijke staten in de technische commissies van de E.C.E. een grotere bereidheid tonen tot medewerking. Myrdal heeft een reis door de Oost-Europese landen gemaakt en waar nemers zijn van mening, dat hij beschikt over inlichtingen uit die landen, volgens welke een dergelijke conferentie „verder gaande resultaten zou kunnen hebben dan de vorige". De laatste soortgelijke confe rentie, die in het voorjaar van dit jaar werd gehouden, heeft geleid tot het sluiten van verscheidene handelsovereenkomsten tussen West- en Oost-Europese landen, met name tussen Frankrijk en de Sovjet- Unie. Ook staat men op het punt andere overeenkomsten te ondertekenen. Gevangenisstraf van Andi Abdul Azis verlaagd DJAKARTA (Aneta) Het gratiever zoek van Andi Abdul Azis, de leider van de militaire opstand in Makassar in 19-50, is bij presidentiëel besluit ingewilligd. Het militare gerechtshof veroordeelde Azis op 8 April tot 14 jaar gevangenisstraf met aftrek. De straf is thans teruggebracht tot 8 jaar met aftrek. Andi Azis is op 15 April 1950 te Djakarta gearresteerd. Rudolf Rössler, een van Ruslands meest bekwame spionnen gedurende de tweede wereldoorlog, heeft Maandag in Luzern bekend, dat hij van 1947 tot 1953 een in lichtingendienst voor Tsjechoslowakije heeft georganiseerd. De 57-jarige Rössler, die van Duitse af komst is, stond voor een Zwitserse fede rale rechtbank terecht, beschuldigd van spionnage, evenals de 43-jarige Zwitserse journalist Xavier Schnieper, die als zijn contactman en koerier gefungeerd zou hebben. Volgens de aanklacht zouden Rössler en Schnieper Zwitserland als basis gebruikt hebben voor het overbrengen naar de Tsjechische geheime dienst van inlichtin gen over Britse en Amerikaanse bezet tingstroepen, versterkingen in West- Duitsland en geallieerde troepen in Dene marken. Rössler verklaarde, dat de inlichtingen niet geheim waren geweest en afkomstig uit couranten. Hij gaf toe, militaire, eco nomische en politieke rapporten te heb ben doorgezonden, doch hij zeide, dat deze afkomstig waren uit voor iedereen toegankelijke documenten. Op bevel van de president van de rechtbank, werden twee van Rössler's rapporten op een microfilm, die In een blikje honig was gevonden, in de recht zaal voorgelezen. De ene microfilm had betrekking op plannen voor Britse vlieg velden in Noord-Rijnland-Westfalen, de andere op Amerikaanse officieren met oorlogservaring uit Korea, die bij ver schillende Amerikaanse eenheden in Duitsland waren ingedeeld. In zijn rapport zeide Rössler dat zijn inlichtingen afkomstig waren van „een lid van het Amerikaanse 172ste regiment infanterie", maar hij hield vol, dat l*et geen geheime inlichtingen bevatte. Het proces wordt voortgezet. SPIONNEN IN OOST-DUITSLAND VEROORDEELD De Oost-Duitse rechtbank in Cottbus heeft de leider van een „spionnagegroep" Werner Lange ter dood veroordeeld we gens „werken voor een onder Ameri kaanse leiding staand spionnagecentrum", zo meldt het Oost-Duitse persbureau A.D.N. Hij werd veroordeeld wegens het over brengen van staatsgeheimen aan een „Westers spionnagecentrum". Een tweede beklaagde werd op gelijke gronden tot levenslange dwangarbeid ver oordeeld, terwijl vijf anderen straffen variërend van zeven tot vijftien jaar dwangarbeid kregen. Communisten en partijgangers van Mossadeq de aanstichters? De militaire gouverneur van Teheran heeft medegedeeld, dat een door de com munisten op touw gezette samenzwering, waarbij werd beoogd, Vrijdag a.s. in ge heel Perzië een algemene staking af te kondigen, is verijdeld. Het proces tegen ex-premier Mossadeq begint mogelijk ook Vrijdag en het zou de bedoeling zijn geweest, de staking hier mede te doen samenvallen. Volgens de' gouverneur zijn „partijgan gers van de afgezette regering, die de com munisten vriendschappelijk gezind zijn", bij de samenzwering betrokken. De gouverneur deelde voorts mede dat, sinds het aan de macht komen van gene raal Zahedi, 208 communistische centra zijn opgerold, waarbij 42 geweren en 203.000 boeken en pamfletten der commu nistische Toedeh-partij in beslag zijn ge nomen. 812 personen zijn gevangen gezet, die worden beschuldigd van kuiperijen tegen de huidige regering of communistische ge zindheid. Generaal Zahedi, premier van Perzië, heeft de Britse minister Eden een per soonlijke boodschap over Brits-Perzische problemen gezonden, aldus heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken Maan dag medegedeeld. De boodschap houdt verband met Edens jongste verklaring in het Lagerhuis, dat hervatting van de diplomatieke betrekkin gen een oplossing van de oliekwestie zou vergemakkelijken. De woordvoerder liet zich niet uit over de inhoud van de bood schap. Sinds 9 Maart 1953 wonen twee mannen in de Openbare Lagere School van Kerkwerve, een zwaar getroffen plaatsje op Scrfiouwen-Duiveland. Het water heeft er hoog gestaan, het reikte bijna tot aan de zolders van de huizen. De school bleef echter droog, omdat deze hoger ligt dan de meeste andere huizen. De twee mannen, Jan Matthijsen, een boomkweker uit Renesse, en de 68-jarige Christoffel Hillebrandt uit Capelle bij Zierïkzee, die bij de ramp zijn vrouw, zoon en schoondochter verloor, installeerden zich in het schoolgebouw en verzorgden de poesen en hondjes, die uitgehongerd om voedsel kwamen bedelen. Later, toen de hulpploegen ook in Kerkwerve verschenen, schonken zij koffie, thee of chocolade. De schoolborden, in het klasselokaal waar de mannen wonen, tonen tekeningen van Matthijsen. De „Financial Times" maakt melding van berichten, volgens welke in Oost- Duitsland een nieuwe opstand tegen de re gering aan de gang zou zijn, op groter schaal dan die welke 17 Juni in Berlijn begon. Deze berichten zijn afkomstig uit diplo matieke kringen te Londen. Volgens bepaalde schattingen zouden ondergrondse strijdkrachten van een tien duizend man, waaronder zich ook Polen zouden bevinden, sabotage plegen tegen militaire installaties van de Russen, tegen fabrieken en verkeersmiddelen. De parti sanen zouden gebruik maken van wapenen en munitie, die nog uit de tijd der nazi's dateren en op verborgen plaatsen waren opgeslagen. In de Oost-Duitse pers wordt het publiek opgewekt de overheid te helpen bij de be strijding van' „terroristen, spionnen en sa boteurs" en op ziin hoede te zijn voor „fas cistische agenten". Deze werden door de Amerikanen betaald en moesten de nieuwe economische politiek ter verbetering van het levenspeil saboteren. Het Oost-Duitse blad „Der Morgen" schrijft, dat de ontdekte sabotageplannen variëren van het opblazen van bruggen tot moord. Van te West-Berlijn rondgaan de geruchten over veldslagen tussen politie en verzetsstrijders tussen Cottbus en Ber lijn kon geen bevestiging worden verkre gen. De jury te Londen heeft Maandag de 22- jarige Alfred Whiteway schuldig ver klaard aan moord op het 16-jarige meisje Barbara Songhurst, dat op de kronings dag van Koningin Elizabeth werd doodge stoken en in de Theems geworpen. White way werd tot de galg veroordeeld. Het openbaar ministerie heeft Whiteway ook beschuldigd van moord op de 18-jarige vriendin van Barbara Songhurst, Christine Reed, wier lijk ook in de Theems werd ge vonden. Bij het proces werd Whiteway echter slechts de eerstgenoemde moord ten laste gelegd. Tenminste zeven personen zijn Maandag om het leven gekomen en dertien anderen gewond bij een brand aan boord van het Noorse vrachtschip „Black Falcon", dat gemeerd lag bij de legerbasis in Zuid- Boston in de Amerikaanse staat Massa chusetts. De brand begon Maandagmiddag in ruim nr. 4, toen havenarbeiders daar bezig waren het lossen van het 4930 ton metende schip te voltooien. De „Black Falcon" had Maandagavond naar Europa moeten ver trekken. Brandweerlieden met rookmaskers hebben reeds zeven lijken geborgen, nadat de brand, die een hevige zwarte rookont wikkeling veroorzaakte, minder fel was geworden; nog tien andere havenarbeiders worden vermist. De brand is waarschijnlijk ontstaan door chemicaliën uit een omge stoten vat. Een deel van de 21 man, die in het ruim werkten, kon zich redden. De „Black Falcon" die zowel op de uit- als op de thuisreis even Rotterdam aandoet, had geen Nederlandse bemanningsleden aan boord. Alle opvarenden hadden het schip in New York verlaten. In Boston moest het restant van de lading worden gelost en nieuwe lading worden ingenomen. De brand op het Noorse schip was de vier de, welke in de afgelopen zeventien dagen aan boord van schepen in de haven van Boston uitbrak. Er wordt een diepgaand onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het vuur. De agendacommissie van de Algemene UNO Vergadering heeft Maandag met twaalf tegen twee stemmen besloten tot aanbeveling van de behandeling der Ame rikaanse aanklacht inzake communistische wreedheden in Korea. Het voorstel werd in stemming gebracht, nadat de Russische afgevaardigde Wy- sjinski de Amerikaanse aanklacht „een verzinsel, een leugen en een grove ver valsing" had genoemd. Het behandelen van deze aangelegenheid zou volgens Wysjinski alleen „erger com plicaties" van de Koreaanse kwestie ten gevolge kunnen hebben en het werk van hen, die voor internationale vrede en vei ligheid wensen te werken, nog meer be moeilijken. „Er is geen sprake van een coalitie tus sen de Nationale (regerings-) en de Ver enigde (oppositie-) partij", aldus heeft de Zuid-Afrikaanse minister van Binnenland se Zaken, dr. Doenges, te Kaapstad ver klaard. Hij voegde hier echter aan toe dat sa menwerking mogelijk is op het gebied der buitenlanse politiek, de oplossing van het vraagstuk der kleurlingen en bij de voor genomen verhoging van de goudprijs. (In de afgelopen zomer is te Kaapstad gespe culeerd over een mogelijke overeenkomst tussen regerjng en oppositie, in hoofdzaak inzake het vraagstuk van het stemrecht der kleurlingen in Zuid-Afrika). Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3Y, Nederl.'47 993/18 99)4 A.K.U 178 178 J4 Unilever 215)4 215)4 Philips Gloeil. 182)4 183 Kon. Petroleum 334 a 334)4 A'dam Rubber 92 J4 92 Holl. Amer. Lijn 135 135 N. Scheepv. Unie 130 129)4 H.V.A 108 107)4 95% 95)4 Amsterd. Bank 178)4 178 Ned. Handel Mij. 162)4 162)4 Rotterd. Bank 173 173 Twentsche Bank 171 171 Anaconda Copper 32% 33)4 Bethlehem Steel 50)4 50)4 Republic Steel 46)4 46)4 Shell Union 72% 72)4 20)4 21 38 37)4 BINNENLAND De stichting Spaarpropaganda zal voor de Wereldspaardag van het volgend jaar wederom een prijsvraag uitschrijven voor het ontwerpen van een affiche. Ook nu weer zullen leerlingen van de kunstnijverheids scholen in ons land worden uitgenodigd aan de prijsvraag deel te nemen. De Staatscourant bevat een beschikking van de staatssecretaris van Sociale Zaken, waarbij aan hoofden van ondernemingen waar op Zaterdag 2 Januari 1954 geen arbeid wordt verricht, vergunning wordt verleend de hierdoor' verzuimde uren te doen inhalen. De luchthaven Ecldc is thans weer opengesteld voor binnen- en buitenlandse toestellen. Er mag alleen gestart en geland worden na zonsopkomst en voor zons ondergang op deze zeer gemoderniseerde luchthaven, die beschikt over twee grote landingsbanen van 1500 en 1800 meter. De Nederlandse Spoorwegen hebben besloten bij het station Ede-Wageningen een voetgangers- en wielrijderstunnel te bou wen. De kosten zijn begroot op f 300.000, waarin de gemeente Ede f 80.000 en de A.K.U. f20.000 zal bijdragen. Tot directeur van het Tehuis voor ouden van dagen van de I.O.O.F. (Indepen dent Order of Odd Fellows) te Dieren „Acaciahof" is benoemd de heer E. Th. Pie per uit Haarlem. Hij volgt mevrouw E. W. J. Schoor op, die reeds vóór de oorlog directrice van het tehuis was en nu met pensioen gaat. Prof. dr. P. J. Enk, hoogleraar in de klassieke talen aan de Groninger universi teit, heeft in een bijeenkomst van het Neder lands Klassiek Verbond stelling genomen tegen het plan van de regering, het Ro meinse recht bij de rechtsstudie te doen verdwijnen uit practische overwegingen. In Amersfoort wordt een filiaal van de Amerikaanse Borden Food Products Com pany gevestigd. Het bedrijf zal melkpoeder verpakken en aan ongeveer tachtig mensen werk verschaffen. De leiding berust de eerste jaren bij drie Amerikanen. Kolonel J. C. Stumphius heeft de mili taire dienst met pensioen verlaten. Kolonel Stumphius had in de na-oorlogse jaren een belangrijk aandeel in het bouwen van nieu we kazernes. Onder zijn leiding ontstonden de grote complexen nabij Nunspeet en Ermelo. De Kamers van Koophandel en Fabrie ken voor Groningen en voor de veenkoloniën hebben een onderhoud gehad met dr. E. L. Kramer, directeur-generaal van de Industria lisatie en Energievoorziening. Uit dit onder houd is gebleken dat er op gerekend mag worden, dat het aardgasnet binnen afzien bare tijd ook naar de provincie Groningen en met name naar het veenkoloniale gebied zal worden doorgetrokken. B. en W. van Utrecht hebben op vragen van het raadslid Derks medegedeeld, dat bij het onderzoek naar de mogelijkheid om een hélicoptère-verbinding met Utrecht tot stand te brengen, zow.el van de zijde der ge meente als van de zijde der Kamer van Koophandel contact is opgenomen met de Belgische luchtvaatmaatschappij „Sabena". Daarbij is komen vast te staan dat de „Sa bena" vooralsnog niet in staat zal zijn haar hélicoptère-luchtnet in Nederland uit te breiden als gevolg van een tekort aan ma terieel. Niettemin is gebleken dat de „Sa bena" in beginsel niet afwijzend staat tegen over een uitbreiding van haar net in Nederland. Een boete van f 1200 is geëist tegen de 75-jarige veehandelaar D. D. uit Vreeswijk, die terecht stond voor de Utrechtse kanton rechter wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. Vijf getuigen verklaar den door de verdachte te zijn genezen. De verdediger betoogde dat zijn cliënt alleen vóór de zieken bidt, hetgeen geen uitoefenen van de geneeskunst is. De kantonrechter be sloot alsnog prof. W. H. C. Tenhaeff, hoog leraar in de parapsychologie te Utrecht, als deskundige te horen. Tegen een examinator van het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheids- heidsbewijzen, H. van D. uit Voorburg, is proces-verbaal opgemaakt omdat hij, naar hij heeft toegegeven, f50 heeft aangenomen van iemand die beslist voor het examen wilde slagen. Twee personen, die de paardenmarkt te Hedel hadden bezocht, zijn 's avonds op weg naar huis door een auto aangereden, waarbij een hunner om het leven kwam en de ander zwaar werd gewond. Het waren een man uit Schelluihen eil een vrouw uit Best, die, volgens de politie onder invloed van sterke drank verkerend, plotseling de weg overstaken. De man kwam om het leven en de vrouw is in het ziekenhuis te 's Hertogen bosch opgenomen. De chauffeur van de auto treft geen schuld. In Cairo is op 76-jarige leeftijd over leden dr. H. C. Rogge, die ruim dertig jaar in Egypte heeft gewoond. Dr. Rogge was in 1939 Nederlands vertegenwoordiger in de internationale quarantaineraad, die was op gericht ingevolge het Parijse verdrag voor de internationale hygiëne in 1926, en die gevestigd was te Alexandrië. Dr. Rogge was officier in de Orde van Oranje Nassau. Het 15.652 b.r.t. metende s.s. „Veen- dam" van de Holland-Amerika Lijn is ver kocht aan de „Bethlehem Steel Cy" en zal op 15 November te Baltimore overgedragen worden. Het schip werd gebouwd bij de werf Harland en Wolff te Glasgow en maakte in 1923 zijn eerste reis over de Atlantische Oceaan. HAARLEM EN OMGEVING Tot predikant bij de Nederlands Her vormde gemeente te Hillegom is beroepen ds. A. Dönszelmann te Amsterdam. De heer C. van Butselaar te Overveen hoopt op Donderdag 5 November de dag te vieren, dat hij vijfentwintig jaar werkzaam is als tuinbaas bij de familie Laan (buiten plaats Hartelust) te Bloemendaal. De toneelvereniging „Door Inspanning Uitspanning" opent het seizoen met de op voering van de comedie „In een andere we reld" van de gebroeders Blaazer op Dinsdag 10 November in de Stadsschouwburg. De regie voor deze opvoering berust bij de heer Carel Veerhoff. Gistermiddag tussen twee en vijf uur is ingebroken in een huis aan de Zonnelaan te Haarlem. Om binnen te kunnen komen hebben de inbrekers een glas-in-loodruitje van het keukenraam ingeslagen. De kasten op de slaapkamer werden geopend, maar zij zijn, voor zover men dit kon nagaan, niet doorzocht. In de woning wordt niets vermist. De 79-jarige voetgangster M. L. B. M. uit Zandvoort schrok gistermiddag om streeks vijf uur op het kruispunt Grote HoutbrugRaamsingel zo zeer van een na derende fietser, dat zij viel, waardoor zij haar linkerbeen brak. Zij is ter verpleging opge nomen in het Grote Gasthuis. Gistermiddag omstreeks twaalf uur is op de eerste étage van een huis in de Grote Houtstraat door oververhitting van een brandende haard een begin van brand ont staan. De brandweer heeft het onder de haard smeulende hout met enige emmers water geblust. Een stuk linoleum en een ge deelte vade houten vloer gingen verloren. Op de Jansweg is gistermiddag om streeks vijf uur de 39-jarige fietser R. H. v. D. aangereden door een bestelauto, bestuurd door de 63-jarige chauffeur G. d. K. V. D. wilde een fietser passeren, juist op het ogen blik, dat de bestelauto hem voorbij reed, waardoor deze hem met de rechterzijde raakte. Met een gebroken linkerbeen is V. D„ die gisteren juist jarig was, in de Deo opgenomen. Vrijdagmiddag heeft in het wijkgehouw aan de Gedempte Oude Gracht een bijeen komst plaats van de Nederlandse Christenvrouwenbond. De Huisvrouwenvoor lichtingsdienst zal er een aantal films op huishoudelijk gebied projecteren.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10