Telefoondienst heeft gebrek aan ruimte YBERT Postkantoor aan de Raaks wordt uitgebreid tot de Bakkumstraat Belangrijke uitbreiding poetsdoekenfabriek Eerste deel van suite voor 31-toonsorgel Eerste concert in Minerva Theater EHH» I-mM'?M U SMII I Een bril? FEDERMANNe NATUURLIJK» Recital Emma Noguès Buitenzintuigelijke waarneming bij dieren DINSDAG 3 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VOORKOM HEESHEID Zorg er voor steeds een doosje Wybert bij U te hebben. Vier koren zingen operette-fragmenten Ook fabriek van reinigings middelen naar Heemstede Handels oratorium voor het eerst in Haarlem Nautamix N.V. te Haarlem opgericht Late Lente SliiüÜi WÊÊÈÊÊÊËÊ Beethovenprogramma met Herman Krebbers Musicorda vierde eerste lustrum Nederlander in Duitsland verongelukt De gestadige groei van het aantal aangeslotenen op het vol-automatische telefoonnet van Haarlem, de koppeling van het district op andere districten in het land, waardoor in dc loop van 1954 abonné's van Haarlem zonder tussenkomst van de telefoniste alle plaatsen, waar vol-automatisch getelefoneerd kan worden kunnen bereiken en de voortschrijding van de techniek zijn enige redenen, dat in de naaste toekomst over gegaan zal moeten worden met uitbreiding van het gebouw der P.T.T. aan de Raaks in Westelijke richting. De Korte Zijlstraat zal voor een deel overkluisd worden en het gebouw zal tot de Bakkumstraat worden uitgebreid. Enkele percelen aan de Raaks en het hofje nabij de Bakkumstraat zullen verdwijnen. Mogelijk zal men met de werk zaamheden omstreeks 1960 gereed zijn. Door de grote toeneming van het aantal aan geslotenen zal het plaatselijk net van Haarlem (en naaste omgeving) over een jaar 20.000 abonné's hebben en nog voor die tijd zal de 50.000ste aansluiting in het district Haarlem (omvattende Noordholland, behalve de Zaanstreek, Amsterdam en 't Gooi en de bollenstreek tot Sassenheim in Zuidholland) tot stand zijn gebracht. Met de bouw ener centrale nabij het station Bioemendaal zal het volgend jaar een begin worden ge maakt en waarschijnlijk zal zij omstreeks 1956 in dienst worden gesteld. De wijziging in de telefoontarieven zal In het district Haarlem nog niet met ingang van 1 Januari 1954 ingaan vermoedelijk wel in andere districten van ons land. Uit deze mededelingen blijkt, dat er op het kantoor van de directie van het tele foondistrict Haarlem hard gewerkt wordt aan de toekomst. Ir. J. M. de Vos, direc teur en ir. H. Mulders, adjunct-directeur, hebben ons een inzicht gegeven van de stand van zaken van dit ogenblik en van de vele problemen, waarmee de dienst 'te maken heeft. Er dient niet alleen aandacht besteed te worden aan de situatie van dit ogenblik (dagelijks komen vele verzoeken voor een aansluiting binnen, waardoor het niet lang meer zal duren of centrales ra ken „vol"), maar ook aan de toekomst, omdat men dan over installaties moet be schikken die weer berekend zijn op steeds grotere uitbreiding van het aantal abonné's. Dit is ook de reden, dat het kantoor aan de Raaks groter moet worden. Op het ogenblik is het reeds te klein en een ge deelte van het personeel is ondergebracht in een gebouw aan de Nieuwe Gracht. Voor de koppeling der netten zijn instal laties nodig en daarom was het noodza kelijk plannen te maken voor vergroting van het gebouw. Bouwen op een andere plaats is niet mogelijk. De centrale van Haarlem is gevestigd op de bovenverdie ping van het Postkantoor aan de Raaks. Daar komen de kabels uit vele delen van de stad bijeen en het is niet doenlijk die naar een andere plaats over te brengen. Bovendien zal het niet gemakkelijk zijn grond in het centrum der stad te vinden. Gelukkig kan de Telefoondienst beschik ken over de huizen op de Raaks tot de Bakkumstraat (gebouw Die Raeckse blijft bestaan) en daardoor is het mogelijk een zodanige uitbreiding tot stand te brengen, die tot in de verre toekomst voldoende zal zijn. Centrales kunnen vergroot wor den en het personeel van de dienst kan in een gebouw 'wórden1 ondergebracht. Naar de 20.000 abonné's In 1924 is de vol-automatische telefoon in Haarlem en omgeving in werking ge steld. Het aantal aangeslotenen nam steeds toe en men kon de groei steeds opvangen. Grote moeilijkheden ontstonden er door de oor.lpg, maar er is hard gewerkt aan het herstel. Waren er in 1946 10.000 aanslui tingen Tof stancï"gekomen, "daarna kregen talloze abonné's een telefoon en het tele foonboek, dat dezer dagen verschenen is, bevat 19.000 namen. Vorig jaar op 1 Octo ber waren er 18.000 abonné's, zodat het aantal met 1.000 is toegenomen. Aangeno men wordt, dat de groei zich op dezelfde wijze zal ontwikkelen, waardoor over een jaar de 20.000ste abonné begroet zal worden. Over het algemeen behoeven aanvragers niet lang op een aansluiting te wachten. Iedere maand zorgt het personeel er voor, dat ongeveer honderd percelen worden aangesloten. In reeds bestaande wijken kan het gebeuren, dat men lange tijd moet wachten, omdat een kabel bezet is. In vroeger tijd heeft men bij de uitbreiding van verscheidene wijken niet gedacht, dat grote belangstelling zou bestaan voor een telefoon. Door de woningnood vestigen Haarlemmers zich in wijken, waar kabels gelegd zijn die „vol" zijn. Daarom moet gewacht worden tot er een nieuwe kabel gelegd wordt. Met de uitbreiding van de stad wordt zoveel mogelijk rekening gehouden. Indien bekend is dat een groot gebouw gemaakt wordt, dan pleegt de telefoondienst overleg met de architect, opdat er na het gereed komen van het gebouw niet onnodig gaten gemaakt behoeven te worden. Centrale in Noord In Haarlem-Noord en in Bioemendaal stijgt het aantal aansluitingen aanzienlijk en de centrale op het Postkantoor aan de Raaks begint vol te geraken. Kort geleden konden voor Bioemendaal nog voorzienin gen worden getroffen voor driehonderd abonné's, maar een werkelijke verlichting zal pas onstaan, wanneer de centrale bij ADVERTENTIE Dinsdag 10 November wordt er in het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem een uitvoering van operettefragmenten gegeven door een combinatie van vier zangkoren, te weten de Operettevereniging Johann Strauss te Haarlem, het Opera koor Haerlem, de Operettevereniging St. Caecilia te Krommenie en Gemengd zang koor Vox Humana te Santpoort. Uitgevoerd worden werken van Delibes, Verdi, Bizet, Léhar, Johann Strauss en anderen. Solisti sche medewerking verlenen leden van de Nederlandse Operaclub te Amsterdam on der leiding van Wim van Santé en de be geleiding wordt verzorgd door de pianiste Emmy van Eden. Het geheel staat onder leiding van de Haarlemse musicus Anton de Beer, die tevens met Emmy van Eden als inter mezzi op twee vleugels het Scherzo opus 33 van Julius Röntgen en de suite Scara- mouche van Darius Milhaud zal vertolken. het station Bioemendaal gereed is. Op deze centrale kunnen tienduizend num mers worden aangesloten en mocht dit aan tal in de toekomst overschreden worden dan kan de centrale vergroot worden. Is de centrale in gebruik dan vervalt dc centrale achter het postkantoor te Bioe mendaal en de ruimte aldaar kan voor een ander doel bestemd worden. Aan architect B. J. J. M. Stevens is op dracht gegeven een ontwerp te maken voor een gebouw. Gehoopt wordt, dat spoedig met de bouw begonnen kan wor den. Het inrichten van de centrale zal vele maanden vergen, zodat het 1956 zal wor den, alvorens zij in dienst gesteld kan worden. In het Noordelijk deel van Haar lem neemt het aantal aanvragen voor een telefoon steeds toe en het is te voorzien, dat vóór de centrale bij het Bloemen- daalse station in gebruik is genomen, een wachtlijst opgesteld moet worden. De plannen voor de centrale bestaan reeds geruime tijd, maar ze konden niet worden uitgevoerd, omdat afgewacht moest worden wat voor soort systeem toegepast diende te worden. De techniek ontwikkelt zich snel en daar de centrale vele jaren gebruikt moet worden is eerst nauwkeu rig nagegaan welke installaties aange schaft moeten worden. De apparaten in Bioemendaal verkeren nog in goede staat en zullen naar Heem stede worden overgebracht, waar uitbrei ding van de centrale nog mogelijk is. Ook zijn de installaties in het Haarlemse Post kantoor, die in 1924 aangeschaft zijn, nog goed te gebruiken. Koppeling met andere districten He district Haarlem is reeds met vele dis tricten automatisch gekoppeld, echter niet met Arnhem, Venlo en Maastricht. AZZ- verkeer is mogelijk met vijf districten. Er wordt met bekwame spoed aan de koppe ling met andere districten gewerkt en ver moedelijk zal nog dit jaar de verbinding mte de districten Venlo en Maastricht tot stand komen. Later volgt het district Arnhem, dat door de oorlog veel geleden heeft. In het begin van 1954 zal het waarschijnlijk mo gelijk zijn het gehele etmaal vol-automa tische verbinding te verkrijgen met die dis tricten, waar thans reeds AZZ-verkeer be staat. Over een jaar zal geheel Nederland, waar een vol-automatische telefoon is, zonder tussenkomst van een telefoniste, van Haarlem uit bereikbaar zijn. Deze toe stand bestaat reeds voor Utrecht, Den Haag en Rotterdam. T ariefswijziging De Tweede Kamer heeft reeds haar goedkeuring gehecht aan voorstellen om wijziging te brengen in de telefoontarie ven en het is niet uitgesloten, dat zij hiel en daar reeds op 1 Januari a.s. ingevoerd zal worden. In het district Haarlem kon om technische redenen de wijziging nog niet zo spoedig worden verwezenlijkt. De tarieven voor interlocale gesprekken zullen goedkoper worden en de locale tarieven ondergaan een verhoging. Een en ander geschiedt om de tarieven meer met de wer kelijke kostprijs in overeenstemming te brengen. •Ieder jaar ontvangen de abonné's een telefoongids van het Haarlemse net en van enkele uit omliggende gemeenten. Hierin zal een verandering komen. Ver moedelijk komt er volgend jaar nog een uitgave in de huidige vorm. Daarna zal aan de aangeslotenen een gids van het district Haarlem (van Texel tot Sassenheim) worden aangeboden. In de toekomst verdwijnen de internationale naamlijsten en daarvoor komen 13 gidsen voor de districten in de plaats en drie voor de plaatselijke diensten Amsterdam, Rot terdam en Den Haag. Reeds zijn uitgaven van deze diensten verschenen en in Utrecht zal binnenkort het eerste van de districten het licht zien. rii Er wordt dus aan vele zaken in het te lefoondistrict Haarlem aandacht besteed en de duizenden abonné's kunnen de ont wikkeling met vertrouwen tegemoet zien. De reeds eeuwenoude samenvoeging tus sen duinzand en veen heeft de kuststrook in deze omgeving de unieke geestgrond ge schonken, welke niet alleen de vermaarde bloembollencultuur ten gevolge had. Het zachte welwater, dat uit deze bodem kon worden opgepompt, was wellicht boven dien de voornaamste oorzaak, dat zich in Heemstede zoveel blekerijen hebben geves tigd, die al sinds eeuwen de behandelling der was gaarne voor hun rekening nemen. Dit zelfde zachte water was verder de re den, dat de heer J. Wallage in 1937 besloot zijn toen nog bescheiden poetsdoe- kenfabriekje van Amsterdam naar Heem stede te verplaatsen, waar h'j aan de Ble- kersvaartweg het voor zijn bedrijf ge schikte pand had kunnen aankopen. Deze kleine loods is hier het begin geweest van een belangrijke industrie, die thans aan ongeveer honderd personeelsleden arbeid en loon verschaft. Want de „Walco Poetsdoekenfabriek" voorziet nu vrijwel de gehele Nederlandse industrie van een volkomen onmisbaar geworden product: de poetslap. Geen ma chine kan immers draaien zonder van tijd tot tijd grondig te worden gereinigd, even min als een vliegtuig opstijgt of een schip uitvaart, zonder dat de motoren geheel werden gereviseerd. Aldus vormt de poets lap ook bij leger, luchtmacht en marine een onontbeerlijk attribuut en zelfs de Gouden Koets rijdt niet eerder uit, of zij moet van 1e voren een geduchte schoon- maaktbeurt hebben ondergaan. Een derge lijk permanent reinigingsproces vereist uiteraard een schier ononderbroken serie poetsdoeken, in welke behoefte deze Heemsteedse fabriek voor een niet onbe langrijk deel voorziet. Alvorens zij even wel de expeditie kunnen verlaten, is er eerst een tamelijk uitgebreide bewerking aan vooraf gegaan. Want het overhemd dat wij nu nog dragen, of de japon, waarin mevrouw vanavond naar de schouwburg gaat, is misschien reeds voorbestemd straks de motor van een legervliegtuig te moeten reinigen. Immers de weinig poëtische scha kel tussen fabriek en afnemer wordt in dit geval gevormd doorde voddenkar. De lompenhandelaar levert zijn dagelijkse oogst geregeld af aan de opkoper, die op zijn beurt de tot balen geperste vodden weer doorzendt naar de groothandel. Hier worden zij voor de verschillende in dustrieën gesoldeerd, waarbij van de onge veer negentig soorten lompen, slechts twee soorten voor de poetsdoeke'nfabricage in aanmerking komen. Deze worden dan, eveneens in balen naar Heemstede verzon den, waar zii nogmaals aan een nauwkeu rig onderzoek worden onderworpen, ten einde de minder geschikte soorten uit de partij te verwijderen. De goedgekeurde lompen ondergaan vervolgens een chemisch reinigingsproces, waarna zij worden gedroogd in een enorme steriliseer trommel, onder een hitte van 275 graden. Daarna verwijdert men in een speciale afdeling langs machinale weg alle harde bestanddelen der goederen, zoals knopen, halten, ogen, ringen, enzovoort, waarna de lappen in een ander gedeelte der fabriek tenslotte op de gewenste maat worden gesneden. Elk jaar uitbreiding De voortdurende groei van dit bedrijf heeft tot dusver bijna elk jaar een uitbrei ding noodzakelijk gemaakt, hetgeen de di rectie nu tracht te ondervangen door een grote opslagplaats te laten aanbouwen. Deze hal kriigt een oppervlakte van 28 bij 15 meter, met een hoogte van tien meter, welke ruimte zo economisch mogelijk zal worden gebruikt. Het kantoor voor de be drijfsleider is boven de ingang geprojec teerd, terwijl de plastic-ramen in het dak een grote hoeveelheid daglicht kunnen doorlaten. Verder werd reeds een moderne hefvork-truck aangekocht, die slechts een „Israel in Egypt" Op Donderdag 19 November wordt in het gemeentelijk Concertgebouw de eerste uitvoering in Haarlem gegeven van het vermaarde oratorium „Israel in Egypt" van Handel door de Christelijke Oratoriumver eniging Haarlem en de Heemsteedse Chris telijke Oratoriumvereniging, welke koren beide onder leiding staan van George Robert. Medewerking hieraan wordtverT leend door de vocale solisten Mea Boon Naberman, Elsa van Bueren, Aafje Heynis, Han le Fèvre, Peter de Vos en Arie de Rijk, door de organist Piet Halsema, door de clavecinist Hans Brandts Buys en door het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Door de overheersende figuur van Georg Friedrich Handel, die na het jaar 1710 in Engeland op het gebied der muziek de toon aangaf, zijn de Engelse componis ten, die vóór Handels komst toch ook be langrijk werk hadden geleverd, lange tijd in het vergeetboek geraakt. Maar toen men zich in Engeland ging bezinnen op de waarden van de eigen, nationale muziek, werden hun name weer genoemd en ging men er toe over hun werk te publiceren. Het programma van de Zondag gegeven bespeling van het 31-toons-orgel in Teylers Museum vermeldde een aantal composities van Engelse „verwaarloosde" componisten: een Chaconne van een onbekende kunste naar uit de zeventiende eeuw, werkjes van Daniël Purcell (een broer van de grote Henry), John Eccles, Piggott, John Blow, een fraaie „Introduction and fugato" van William Croft, welke in de zorgvuldige uitvoering door de organist Anton de Beer zeer voldeden, mede door de toepassing van de oorspronkelijk bedoelde middentoon stemming. De organist speelde verder nog een En gels werk, speciaal door John Buckland gecomponeerd. Anton de Beer. die de suite reeds enige tijd geleden vertolkte, gaf een herhaling op verzoek. Ook nu vielen weer de opzettelijkheid van veel samenklanken od, die eerder doen denken aan een expe riment dan aan een spontaan, uit de vol heid des harten geschreven muziekstuk. In dezelfde zin kon men de eveneens op verzoek gespeelde Toccata van Jan van Dijk ervaren, waarvoor bij de uitvoering gebruik werd gemaakt van de eigenlijke 31-toons speeltafel. Dr. Anton van der Horst beeft ook een werk geschreven voor het orgel van prof. dr. A. D. Fokker: een vierdelige suite, waarvan Zondagmiddag de Aria tot eerste uitvoering kwam. Inzake de harmonische samenklank maakt deze Aria een gunstige indruk. De melodie ontplooide zich even wichtig in een sfeer van bezonkenheid, maar de structuur trad, mogelijk door een te kort aan frazeringskansen. te weinig aan de dag. Uit een oogpunt van beheersing der zeer moeilijke besnelingsteehm'ek kan men zowel de uitvoering van de Toccata als die van deze Aria een knappe presta tie van Anton de Beer noemen. P. ZWAANSWIJK In Haarlem is de Nautamix N.V. opge richt, die de voortzetting is van het bedrijf gedreven door de heer J. E. Nauta, ten doel heeft het vervaardigen of doen ver vaardigen, kopen en verkopen van machi nes, machine-onderdelen, werktuigen en gereedschappen enzovoort. Het maatschap pelijk kapitaal bedraagt 1.000.000.ver deeld in 1000 aandelen van 1000. Ge plaatst zijn 210 aandelen, die worden vol gestort door inbrengen van de vroegere firma en 10.000 in contanten. Directeur is de heer J. E. Nauta. ADVERTENTIE Kerkwerve, het dorpje van 800 inwoners in de polder Schouwen op Schouwcn-Duive- land. Van de hogergelegen gedeelten van het dorp is het water al weggetrokken. Het overzicht is genomen vanaf de toren van de Nederlands Hervormde Kerk. Een zaam loopt een der achtergebleven inwoners, Christoffel Hillebrandt, door een van de drooggevallen stralen van het dorp. Zijn hondje vergezelt hem. eenvoudige bediening vereist, doch des ondanks een enorm draagvermogen bezit en de balen goederen op een verbluffend snelle wijze tot elke gewenste hoogte op stapelt. Deze kraan maakt het zware en tijdrovende werk van mankracht eh steek- wagen totaal overbodig. Aangenomen wordt, dat deze uitbreiding omstreeks December gereed zal zijn,- doch dit zal dan niet net einde van deze in dustrie-aanwas betekenen. Want de heer Wallage bezit ook nog een fabriek van reinigingsmiddelen in Zwolle, waarbij het in zijn bedoeling ligt dit bedrijf eveneens naar Heemstede over te brengen. Een voor nemen, waartegen hier in verband met de werkgelegenheid, vermoedelijk 'niet het minste bezwaar zal bestaan. Het fraaie herfstweer, dat achter ons ligt, is óók aan de dierenwereld niet ongemerkt voorbijgegaan. Een moeder eend in de Vijver in het Vijverpark had zich vastberaden op het nest gezet en vertoonde zich afgelopen Zaterdag tot veler verbazing met een drietal jongen, die zich, als gold het de Meimaand, óók in dit late jaargetijde nog best blijken thuis te gevoelen. Het schouwspel trekt uanzelfsprekejid veler belangstelling. Inbrekers hebben uit het magazijn van een bouwmaterialenfabriek te Alphen aan de Rijn 600 meter rubberslang ter waarde van f2000 gestolen. «lp j mmfem 1 wm m wmÊmk Gr- Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfondsen Het begint zich duidelijk af te tekenen, dat onze gewezen H.O.V. een provinciale aangelegenheid geworden is. Voorheen konden de „provincialen" uit onze buurt naar Haarlem komen, wanneer het hun lustte een concert van de „Haarlemse" Or kestvereniging bij te wonen, thans echter komt het tot „Noordhollands Philharmo nisch Orkest" herdoopte ensemble naar diezelfde „provincialen" toe. Het feit werd gisteravond weer eens gedemonstreerd met een concert onder leiding van Toon Verhey in het Heemsteedse Minerva-theater. Heemstede, dat altijd een goede klant geweest is van de Haarlemse orkest-ocn- certen, kan het zich blijkbaar veroorloven een eigen concertseizoen te organiseren en het provinciaal orkest daarin te betrekken Het is met reden trots op zijn Minerva- Theater, dat voor verscheidens doeleinden, ook voor concerten, geschikt is. Het telt, behalve een publiek van trouwe concert bezoekers, ook bevolkingsgroepen die dit nieuwe element in hun leven gaarne zullen willen betrekken. Wethouder H. Disselkoen opende deze eerste orkestavond in „Minerva" met woor den van blijdschap en vertrouwen in deze onderneming. Zijn toespraak deed de goed gezindheid van het gemeentebestuur uit komen, door de mededoling dat het de zorg op zich genomen had het podium van Mi nerva zodanig uit te breiden, dat het vol doen kan aan de eisen van concerten in grote stijl en naar .Jiij hoopte ook de geluidsvoortplanting in de zaal er gunstig door zou worden beïnvloed. Er is nu een voortoneel aangebracht, gebouwd over de orkestbak heen. Dit maakt dat een deel van het ensemble een behoorlijk eind de zaal in kan zitten, terwijl de achterhoede (voornamelijk de blazers) in het geluid dempend gordijnendécor ziin plaats heeft. Het effect ervan is op het balcon gunstiger dan beneden; boven hoort men het orkest meer als een geheel, beneden is de vooruit geschoven post in het voordeel. P:t. gaf een treffend offert aan de ver- tolkmg, die Herman Krebbers ons van het Vioolconcert van Beethoven liet horen. Dezp interpretatie mocht technisch mees ter! ijk heten, maar zij blonk bovendien uit door een zeldzame sonoriteit, die als het ware los stond van de orkestklank. Toon Verhey bereikte met zijn ensemble in deze belangrijke partituur een buitengewone correctheid, die des te oovallender was door de verraderlijk „droge" acoustiek, die (net als in een radio-studio) de uiterste nauwkeurigheid vereist, daar de geringste afwijking gehoord wordt. Men went echter aan dit eigenaardige klankfenomeen en men gaat er genoegen in schenpen. dat die enigszins gesluierde klank zoveel doorzichtigheid waarborgt. Maar zowel voor de spelers als voor de toehoorder is het aanvankelijk een vreem de gewaarwording. Voor het orkest noopte zij tot een voorzichtigheid in de Egmont- ouverture. waar het concert mee begon, een voorzichtigheid die zelfs in het temno merkbaar was. Maar zij leio'de ook tot. fraaie resultaten, zoals bijvoorbeeld in de gebedspassage na de onthoofding en de stilte, die daarop volgt. Tenslotte hoorden we de Zevende Sym- phonie, een prachtstuk. De duidelijk "ge detailleerde vertolking deed Verhey en ziin orkest eer aan. In deze ruimte, beter dan waar ook, kon het de toehoorder dui- Ter gelegenheid van haar vijfjarig be staan heeft „Musieorda" onder leiding van de heer A. Douwes Zaterdagavond in hotel „De Leeuwerik" een feestavond gehouden. Deze muziek-, zang- en toneelvereniging, die op I November 1948 uit vijf leden be stond en er nu 35 telt, heeft in deze vijf jaren met veel succes 135 ontspannings avonden gegeven voor ouden van dagen, invaliden en sanatoria? Het Musicorda-koor had een groot aan deel in het feestprogramma. Veel genoegen beleefden de aanwezigen van de „Samba stars". Van de twee toneelstukjes, die werden opgevoerd, was Darling „Nora" zowel wat tekst als wat spel betreft, bijzonder aarcng. Vooral de verliefde Karei Knuppel (G. Koster) wist zijn rol grappig te spelen. Lenie Zoet bewees een veelbelovend muzikantje te zijn, en vooral na de pauze toonde zij, dat zij een vaardig begeleidster is op de accordeon. De zang van Lies Junge viel bij het pu bliek bijzonder in de smaak. Zij werd aan de vleugel begeleid door mejuffrouw R. Kodde. Het programma werd besloten met een droomfantasie op muziek van Ab Douwes. Hoewel er te weinig vaart zat in de opeen volging van de scènes, waren de verschil lende vondsten alleraardigst. Na het laatste nummer voor de pauze werden de heer en mevrouw Douwes ge huldigd haar aanleiding van het eerste lustrum vat^de vereniging. Er waren tal rijke bloemstukken voor het echtpaar en de voorzitter van de afdeling Haarlem van de bond van ouden van dagen, de heer Van Wijngaarden, kwam een geschenk in en veloppe aanbieden. Namens de Zandvoort- se afdeling snrak de secretaris, de heer Van Noord. De avond werd besloten met een gezellig bal. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest in het Minerva Thea-er le Heemstede, ge deeltelijk opgesteld boven de overdekte orkestbak. In het midden ziet men de solist Herman Krebbers en de dirigent Toon Verhey. delijk worden wat er in zo'n muzikale legprent allemaal omgaat, hoe geestig en kunstig de componist al zijn motiefjes en thema's verwerkt en wat een verfijnd mu siceren er nodig is om dit alles toe te lich ten en tot een boeiend geheel te herschep pen. JOS. DE KLERK. De derde jaargang der uitwisselingscon certen tussen Heemstede en Brussel werd Zaterdagavond ten huize van het echtpaar Hesmerg, aan de Lanckhorstlaan, ingezet met een recital door de Franse pianiste Emma Noguès, een leerlinge van Margué- rite Long. De eerste helft van haar programma was gewijd aan Beethoven, van wie zij de sona tes opus no. 2 (in d) en opus 110 (in As) alsmede de 32 Variaties op een eigen thema vertolkte. In het eerste werk trof ons al direct, behalve een duidelijke plas tiek, een expressieve voordracht van be schaafd gehalte, een gezonde romantische opvatting zonder excessen. De finale, die men nog al eens machinaal hoord afdreu- nen, kreeg in deze interpretatie mede een expressief karakter. In deze geest klonk ook het Opus 110, de voorlaatste sonate van de componist, waar in men hem als het ware luidop hoort den ken. Voor het individiuële karakter van het werk was dit wel de gewenste opvat ting. Het bleek daarenboven dat Emma Noguès de nodige souplesse in haar spel bezat om haar begrip van Beethovens con fidenties klinkend waar te maken. De fuga met het arioso-alternatief wist zij ma gistraal te verklanken. Met het fraaie Va riatiewerk, dat een buitengewoon interes sante pianistische staalkaart is^ 'gaf zij een overtuigend bewijs van haar "degelijke technische scholing en haar gezonde muzi kaliteit. Na de pauze speelde Emma Noguès de triptiek „Pour le piano" en „Childrens Corner" van Debussy, interpretaties die haar delicaat toucher en haar poëtische en principiële kijk op deze composities lieten waarderen. En tenslotte wist zij te ver bluffen met de élegante virtuositeit, waar mee zij „Etude in walsvorm" en „Callagro appassionato" van Saint-Saëns" gaf wat deze werken toekomt. Wij hebben deze avond artistiek en bril- lant pianospel gehoord. JOS. DE KLERK De vraag of er behalve bij óe n.ensen ook buitenzintuigelijke waarnemingen bij dieren plaatsvinden werd gisteravond in Brinkmann door drs. N. van Tiel bespro ken voor de afdeling Haarlem van de Stu dievereniging voor Parapsychologie. Of schoon er tal van aanwijzingen zijn, dat dieren paranormale vermogens kunnen hebben zijn er nog geen duidelijke bewij zen voor geleverd, hoe lang het onderzoek ook reeds gaande is. De grootste moeilijk heid bij dit onderzoek is steeds weer ge weest het onderscheid tussen de mogelijk heid van buitenzintuigelijke waarnemin gen en het instinct. Drs. Van Tiel noemde tal van voorbeelden van waarneming bij dieren, die ook bij volledige inschakeling van de dierlijke zintuigen, die wij kennen, niet te verklaren zijn, zoals de trek van vogels en vissen en de terugkeer op honk van postduiven en ook van honden. Het is naar zijn oordeel voorbarig om deze verschijnselen aan paranormale vermogens toe te schrijven en niet aan het instinct. Hij somde een aantal voorwaarden op waaraan deze gevallen dan zouden moeten voldoen, welke hij duidelijk 'illustreerde met het voorbeeld van de trek der pijl stormvogels. Deze vliegen 10.000 kilometer aan één stuk door over de Atlantische Oceaan naar een reeks eilanden in het Zuiden. Een onderscheid tussen paranor male krachten en het instinct zou volgens hem duidelijk worden indien deze eilan den, terwijl de vogels nog in het Noorden waren, onder de zeespiegel zouden ver dwijnen. Zouden de vogels er dan niet heen vliegen dan zou dat een bewijs zijn van pa ranormale begaafdheid, trokken ze er wèl heen dan zou instinctmatige leiding blij ken. Er zijn echter spontane gevallen bij die ren, die zijns inziens toch wel sterk aan buitenzintuigelijke waarneming doen den ken, zoals dat van de hond in de V.S., die door zijn baas vermist werd toen deze op het punt stond naar een 1500 km. verder verwijderde plaats te verhuizen.De verhui zing ging door en twee maanden later stond de hond op de stoep van zijn nieuwe woning. Verder zeide drs. Van Tiel veel verwachting te hebben van veelvuldig her haalde exprimenten, waarvan de resulta ten volgens een statistische methode wor den uitgewerkt. Zijn lezing werd gevolgd door een levendige gedachtenwisseling. De 20-jarige C. M. uit Utrecht is giste ren in Oberhausen in West-Duitsland op zijn motorfiets in botsing gekomen met een andere motorrijder. Hij werd ernstig gewond en overleed op weg naar het zie kenhuis. De andere motorrijder kwam er met lichte verwondingen af.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9