Ontwijkend Russisch antwoord op Westelijke uitnodiging Olietrein ontspoorde Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Nobelprijzen Géén atoombommen naar Spanje of Griekenland Weinig hoop meer op conferentie van Vier Churchill - vasthoudend aan eigen plan- ziet nieuwe lichtpunten in de duisternis „Geen veldslagen in Oost-Duitsland Proteststaking in elf strocartonf abrieken Baanvak Rotterdam-Gouda gestremd Het woord is aan Haastige, maar niet overtuigende tegenspraak van Washington Democraten veroveren vier sleutelposities Vrijheidsrecht van Marokko niet erkend Italië beperkt uitvoer naar Joegoslavië Onbestendig weer 68e JAARGANG No 100 WOENSDAG 4 NOVEMBER 1953 297e JAARGANG No 253 PTT-bedrijfswinst in 1952 26.7 millioen Churchill blijft hopen op overleg van Vier Terzijde geschoven Bonn démenteert: Hoopvol geluid De bom Ontevredenheid over loononderhandelingen De wedloop Praatte minister Talbott zijn mond voorbij? Verkiezingen in de V.S. Benelux stemde tegen Joegoslavisch protest Weerrapporten ozo zzo zzo zzo z z zo zzw Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ALFRED BERNHARD NOBEL was een Zweedse ingenieur en chemicus. Hij werd in 1833 te Stockholm geboren; hij stierf in 1896 te San Remo. Toen hij zevenentwintig was wierp deze jonge uitvinder der in dustriële negentiende eeuw zich reeds op de ontwikkeling van ontplofbare stoffen. Zijn eerste patent, in 1862, gold de vermen ging van nitro-glycerine met een andere stof, die hij dynamiet noemde. Nog krach tiger explosieve middelen volgden; de tijd zou leren hoeveel ..zijn arbeid zou uitwer ken in de bij uitstek explosieve twintigste eeuw. Hij stichtte fabrieken in Duitsland, Amerika, Frankrijk en Engeland en ver wierf een geweldig vermogen, dat bij zijn dood zo ongeveer twintig millioen, in Ne derlandse guldens berekend, beliep. Maar inmiddels had hij de Oostenrijkse schrijf ster barones Bertha von Suttner ontmoet. Zij, dochter van een hooge officier en de vrouw van een romancier, was een geest driftig strijdster voor de vrede. Schier al haar geschriften werden door dit leid motief beheerst en in 1889 verscheen haar boek „Die Waffen nieder" (De wapens neer) dat indruk in de gehele wereld rriaakte en in vele talen werd gelezen. Zij won Alfred Nobel voor haar denkbeelden en hij bestemde zijn millioenen grotendeels voor een na zijn dood te scheppen Nobel Stichting, die jaarlijks vijf prijzen zou moe ten uitloven aan hen, die in het afgelopen jaar op genoemde gebieden de grootste diensten aan de mensheid zouden hebben bewezen. Van deze vijf prijzen moesten drie worden uitgereikt aan hen die bijzondere verdiensten hadden op het gebied van na tuurkunde, scheikunde en geneeskunde. De prijs voor letterkunde werd bestemd voor degeen die het beste werk met verheven, ideële doelstellingen geschreven zou hebben en de vredesprijs voor degeen, die zich de grootste verdienste verworven had ten aanzien van de verbroedering der volken, de afschaffing of vermindering der staan de legers en de totstandkoming van vredes congressen. Toekenning van de eerste vier prijzen werd aan Zweedse wetenschappe lijke instituten toevertrouwd en die van de vijfde, de vredesprijs, aan een door het Noorse parlement, het Storting, te benoe men commissie van vijf personen. Waarbij wer'd bepaald dat de toekenning van alle prijzen zonder aanzien van nationaliteit moest geschieden hetgeen Hitler in 1937 niet beletten zou de bekroning van de Duit se pacifist Karl von Ossietzky met de vredesprijs als een belediging voor zijn Derde Rijk te beschouwen. De laatste wil van Alfred Nobel werd getrouwelijk uitgevoerd en in 1901 ge schiedde de toekenning van de vijf prijzen voor het eerst, waarmee de nieuwe eeuw meer belovend werd ingezet dan zij zich zou doen kennen. Het moet toen wel tot hooggestemde redevoeringen aanleiding hebben gegeven; de wereld in 1901 was zich geenszins bewust van de geweldige onheilen die haar wachtten en verkeerde in een sfeer waarin de gedachte aan voor uitgang op natuurwetenschappelijke gron den overheerste. De eerste vijf prijswin naars waren de Duitsers Röntgen (natuur kunde) en von Behring (geneeskunde), de Nederlander Van 't Hoff (scheikunde), de Franse auteur Sully-Prudhomme en de Zwitser Henri Dunant. Die laatste was de man die, na in 1859 de slag bij Solférino bijgewoond te hebben, door langdurige ac tie de stichting van het Internationale Rode Kruis (in 1864) had bewerkt. Hij was later in armoede geraakt, tenslotte als oude man in een tehuis opgenomen. In 1901 ver schafte de Nobelprijs hem een klein for tuin. Hij stierf negen jaar later. De Nobelprijzen bestaan dus nu 52 jaar. Bekroonde Nederlanders in iets meer dan een halve eeuw zijn geweest: prof. J. H. van 't Hoff en prof. P. J. W. Debije (in 1936) voor scheikunde; prof. H. A. Lorentz en prof. P. Zeeman (de prijs delend in 1902), prof. J. D. van der Waals (1910) en prof. H. Kamerlingh Onnes (1913) voor natuurkunde; prof. W. Einthoven (1924) en prof. Ch. Eykman (1929) voor geneeskun de en prof. T. M. C. Asser (1911), die de vredesprijs verwierf. Dat zijn er dus negen; prof. Zernike, aan wie nu de prijs voor natuurkunde ten deel zal vallen, zal de tiende Nederlander in deze erelijst zijn. Waarbij het opvalt dat met uitzondering van het ene geval-Asser de Nederlandse onderscheidingen alle aan de B-kant (zou een gymnasiast zeggen) op wetenschappe lijk terrein liggen. Hetgeen in de sfeer dezer onderscheidingen dus wel als ken merkend voor Nederlandse topprestaties moet gelden. De ene vredesprijs is trou wens ook aan een bij uitstek wetenschap pelijk man ten deel gevallen. De waarde van een Nobelprijs is tegen woordig 150.000 a 160.000 Zweedse kronen en de uitreiking van de prijzen pleegt tel ken jare door de Koning van Zweden te geschieden. Ditmaal zijn er zes, omdat ook de uitgestelde vredesprijs van 1952 nu is toegekend. Maar het is de vraag nog of alle zes bekroonden zullen kunnen verschij nen. Albert Schweitzer, ver weg temidden van de negers in Lambarene (Frans Mid- den-Afrika) heeft het bedrag van zijn prijs al bestemd voor de stichting van een nieuw leprozenhuis. Misschien is er nooit een be kroonde met de vredesprijs geweest, die deze onderscheiding door zijn persoonlijk leven en werk zozeer verdiende als hij. R. P. Uit het jaarverslag der PTT over 1952 blijkt dat zowel het post- als het telefoon verkeer zijn toegenomen. De winst van de telefoon-, telegraaf- en postchèque- en girodienst bedraagt tezamen f41,6 millioen (1951 f29.4 millioen). De postdienst heeft een verlies van i'5.8 millioen (f6.2 mil lioen) en ce radiodistributie een verlies van f9.1 millioen ff 5.2 millioen). De be drijfswinst bedraagt f26.7 millioen (f 17.3 millioen) en wordt gebezigd voor verhoog de afschrijving en reservering. Israëlisch verzoek De gezant van Israel in Praag heeft de Tsjechoslowaakse regering in een nota ver zocht Simon Orenstein en Mordecai Oren, die sedert December 1951 gevangen wor den gehouden vrij te laten. In een radiocommuniqué verklaarde de Israëlische regering, dat de beschuldigingen van verraad en spionnage, die tegen de beide Israëliërs waren uitgebracht, onge grond wareru Het Sovjet-Russische antwoord op de jongste Westelijke nota, waarin de Sovjet-Unie werd uitgenodigd voor een conferentie te Lugano op 9 November, is Dinsdag op dc Amerikaanse, Franse en Britse ambassades te Moskou overhandigd. In Moskou ver luidde volgens A.F.P., dat in de nota, die veertien pagina's beslaat, niet wordt ge zinspeeld op de Westelijke uitnodiging, maar in Londense politieke kringen meende men uit de eerste diplomatieke berichten te moeten opmaken, dat de conferentie te Lugano geen doorgang zal vinden of in ieder geval niet op de voorgestelde datum. Men verwacht, dat de Sovjet-Unie de nota-wisseling zal gaande houden zonder cate gorisch het voorstel voor vier-mogendhedenbesprekingen te verwerpen. In Washing ton verklaarden Amerikaanse functionarissen eveneens pessimistisch gestemd te zijn wat betreft de kansen op aanvaarding van het Westelijke voorstel. Ofschoon van officiële zijde het stilzwij gen wordt bewaard over de inhoud van de Russische nota, verneemt AFP te Washing ton van welingelichte zijde dat de teleur stellende indruk, die de nota in kringen, die in nauwe verbinding staan met het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft gewekt, voortspruit uit het- feit dat de Sovjet-Unie heeft vastgehou den aan de volgende voorwaarden voor besprekingen met het Westen: 1. Aan elke bespreking door de „grote vier" van het Duitse vraagstuk moeten vijf-mogendhedenbesprekingen, met deel neming van communistisch China, vooraf gaan. 2. Het vraagstuk van het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk moet via de normale diplomatieke kanalen worden opgelost. Amerikaanse diplomaten hebben de in druk dat het Kremlin streeft naar een neutralisering van Duitsland en Oost- Duitse deelneming aan alle regelingen, welke aan een hereniging van Duitsland vooraf moeten gaan. Hun eerste indruk van het Russische antwoord is, dat dit een bevestiging schijnt te zijn van een Dinsdagavond door de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, geuite mening, dat de Sovjet- Russische leiders elke bespreking met de Westerse staatslieden over concrete onder werpen uit de weg gaan. Ook in Parijs wordt bevestigd dat de Sovjet-Unie het Westelijke voorstel tot een bespreking van de ministers van Bui tenlandse Zaken te Lugano over Duitsland en Oostenrijk volkomen genegeerd heeft. Ambtenaren van het Franse departement van Buitenlandse Zaken 'wilden geen com mentaar leveren, voordat de volledige tekst van de nota in Parijs ontvangen is. Inmiddels heeft Churchill Dinsdag de critici gelijk gegeven die menen, dat het nastreven van zijn plan voor een bijeen komst op hoog niveau met de Sovjet-Unie, de solidariteit van de Westelijke mogend heden in de koude oorlog zou kunnen ver nietigen. Ofschoon hij tijdens het debat volgend op de Troonrede in het Lagerhuis opnieuw ais zijn standpunt gaf. dat een bijeenkomst van de. Westelijke leiders met Malenkov nuttig zou kunnen zijn, voegde hij er toch snel de waarschuwing aan toe. dat dit ook zou kunnen leiden tot een nog erger im passe dan er op het ogenblik reeds bestaat. Het is de eerste maal, dat Churchill zo openlijk de kracht van de argumenten van zijn tegenstanders heeft erkend. Reuter tekent hierbij aan: Veel critici zijn er van overtuigd, dat Churchill's rede in Mei jongstleden toen hij voor het eerst zijn plan opperde het geallieerde programma voor het opbouwen van een sterke Westelijke verdediging ernstig heeft geschaad. Men meent, dat de toen gewekte hoop dat zulk een bijeenkomst tot een verrassende formule voor de vrede tussen Oost en West zou kunnen leiden de hoofdoorzaak ervan is geweest, dat Europa minder bereid werd, de West-Duitse her bewapening te aanvaarden. Het feit. dat het voorstel in Mei binnen enkele weken terzijde geschoven werd door president Eisenhower in de telefoonge sprekken met Sir Winston heeft de in Euro- Een woordvoerder van het West-Duitse ministerie voor zaken geheel Duitsland be treffende, heeft Dinsdag verklaard, dat de persberichten over een georganiseerde guerilla in Oost-Duitsland „louter onzin" zijn. „Er zijn geen veldslagen of grote bot singen in Oost-Duitsland", aldus de woordvoerder. Het ministerie is goed ingelicht omtrent de toestand in Oost-Duitsland. Drie partisanen uitgeweken Drie Tsjechoslowaakse partisanen, die naar West-Berlijn zijn uitgeweken, heb ben Dinsdag medegedeeld een vuurge vecht met de Oost-Duitse volkspolitie te hebben geleverd1 bij hun uitwijkpoging. Zij zeiden, de overlevenden van een par- tisanenbende te zijn, die besloot naar het Westen te vluchten. Twee Tsjechoslowa- ken waren op deze tocht gevangen ge nomen of gedood. Ten minste vier Oost-Duitse politieman nen werden gedood en verscheidene ge wond bij het laatste vuurgevecht, dat ge leverd werd kort voor de grensoverschrij ding naar West-Berlijn, aldus deze Tsjechoslowaken. pa en Engeland algemeen heersende over tuiging, dat een bijeenkomst „op hoog ni veau" een eind zou maken aan de span ningen die er in de wereld bestaan, niet kunnen doden. In zijn rede in het Lagerhuis aanvaardde Churchill de mogelijkheid dat er grote ver anderingen hadden plaats gevonden in de geest van het Russische volk en dat het zich thans wellicht meer concentreert op verbetering van binnenlandse toestanden dan op aggressie naar buiten. Churchill meende dat „mits men niet verslapt in zijn waakzaamheid" men de ontwikkelingen kan afwachten, „hoopvol en bereid tot helpen". „De enige zekere gids voor beoordeling van de daden en de geest van volkeren en regeringen is een nauwkeurige berekening van wat hun belangen zijn en van wat zij als zodanig beschouwen." Hij voegde er aan toe, dat aan de andere kant men wel diende te bedenken dat het risico aanwezig is dat een dergelijke vier- mogendhedeneonferentie in een nog erger impasse eindigt dan die er nu bestaat. Hij noemde het „dwaas" te denken dat er een mogelijkheid bestaat onmiddellijk alle bestaande problemen op te lossen. Dat. zo verklaarde hij, zou tijd kosten, „meer tijd dan sommigen onder ons waarschijn lijk zullen meemaken". Sprekend over de ontwikkeling van atoom- en waterstofbom, zeide Churchill, dat er wellicht een tijd zou komen waarin „de ontwikkeling van vernietigingswapens een zodanige hoogte bereikt dat iedereen in staat is, ieder ander te doden, maar dat dan niemand er meer voor voelen zal ook maar iemand te doden". Het Lagerhuis juichte hem toe toen hij zeide: „Wij en alle volkeren staan op dit uur in de geschiedenis der mensheid op de drempel van de uiterste catastrophe of van onmetelijke beloning. Ik geloof, dat wij met Gods genade de juiste keuze zullen doen." Hij zeide dat de toestand van nu minder gevaarlijk maar verbijsteren der is dan die van twee jaar geleden. Niemand weet wat het resultaat zal zijn van de besprekingen in Korea, maar een belangrijk gevolg van de Koreaanse oorlog is dat de Verenigde Staten weer een zwaar bewapende natie zijn geworden. De leider van de Britse Labourpartij, Attlee, heeft Dinsdag bij het debat in het Lagerhuis verklaard, dat zijn partij de passage in de Troonrede die betrekking heeft op een mogelijke vier-mogendheden- conferentie, warm ondersteunt. Attlee vroeg om nadere inlichtingen ten aanzien van de steun door Engeland toe gezegd aan de Europese verdedigingsge meenschap. In politieke kringen te Parijs wordt aan genomen, dat de negatieve Russische hou ding de snelle bekrachtiging van het EVG- verdrag door Frankrijk zal bevorderen. Uit Parijs wordt voorts gemeld, dat vol gens de Russische nota „bekrachtiging van de verdragen van Bonn en Parijs een be spreking over de Duitse kwestie doelloos maakt". Het personeel van elf strocartonfabricken in de provincie Groningen zal een 24-urige proteststaking houden tegen de gang van zaken bij de met de werkgevers gevoerde loononderhandelingen welke in Augustus zijn begonnen. Hedenavond zal de staking beginnen bij de strocartonfabriek te Oosterwolde in het Westerkwartier, morgenochtend volgen de zeven fabrieken te Oude-Pekela en de drie te Hoogezand-Sappemeer. De laatste besprekingen tussen werk gevers en werknemers zijn in tegenwoor digheid van de looncommissie uit de Stich ting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars op 23 October gevoerd te Den Haag. Ook toen werd geen overeen stemming bereikt. De Rijksbemiddelaars hebben de werkgevers- en werknemers organisaties geadviseerd Vrijdag 6 Novem ber wederom besprekingen te houden. De nu in bovengenoemde plaatsen afgekondig de proteststakingen worden gehouden buiten de organisaties om. LONDEN (Reuter) Sovjet-geleerden kunnen verscheidene typen atoom- en waterstofbommen vervaardigen, aldus heeft de academicus S. I. Vojtskowitsj Dinsdag in een uitzending van radio- Moskou verklaard. Hij voegde er aan toe, dat, terwijl de Sovjet-Unie blijft aandrin gen op verbod van atomische wapens, Sovjet-geleerden werken aan toepassing van atoomenergie voor vredesgebruik. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Mme. de Gasparin: Het droevigste op Aarde is een ziel die niet droevig kan zijn. Sinds gisteravond kwart over acht is het treinverkeer tussen Gouda en Rotterdam volledig gestremd ten gevolge van een déraillement van een olietrein onder Nieu- werkerk aan de IJsel. De laatste tien wa gons van de trein zijn deels ontspoord en deels op en naast de spoorbaan omgesla gen. Er is een grote verwoesting aangericht, die beide sporen heeft versperd. Autobus sen onderhouden het verkeer tussen Gouda en Rotterdam. Het ongeluk gebeurde met de trein, die lege oliewagens van Pernis naar Schoone- beek in Drente bracht. Aan de Goudse kant van Nieuwerkerk, even voorbij de plaats, waar de vroegere lijn Rotterdam/Maas Gouda op de baan Rotterdam/C.S.Gouda aansloot, is de staart van de trein door nog niet vastgestelde oorzaak uit de rails ge lopen. De goederenwagen, die de trein sloot en zeven daarvoor geplaatste tanks sloegen van het overige gedeelte van de door een electrische locomotief getrokken trein los. Vóórdat dit stuk afgeslagen werd, was het over een paar honderd meter mee gesleurd. Dit meesleuren van het ontspoor de treingedeelte leidde ertoe, dat een ver woestend spoor over de baan werd getrok ken en bovendien, dat de wagons kris en kras over de spoorweg hotsten. De sluit- wagen en vier tanks kwamen naast de rails te staan, de drie overige voertuigen sloe gen opzij. Een is er omgevallen op het spoor GoudaRotterdam, een is gekanteld naar 99 De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft Dinsdag: op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de V.S. „niet het plan heb ben atoomwapens in Spanje op te slaan." De Amerikaanse luchtvaartminister Ha rold Talbott zou volgens gisteren gepubli ceerde berichten in Madrid hebben gezegd, dat de eenheden van de Amerikaanse luchtmacht, die van Spaanse bases uit zou den opereren, voorzien zouden worden van atoomwapens. De stafchef der Amerikaan se luchtmacht Twining zou daarna hebben gezegd, dat uiteindelijk alle Westelijke landen met atoomwapens uitgerust zouden worden. Dulles verklaarde, dat indien en wan neer de V. S. plannen zouden hebben voor het opslaan van atoomwapens in Spanje, deze niet openlijk aan de wereld en een mogelijke vijand bekend zouden worden gemaakt. Nog meer dementi's De Amerikaanse minister van Defensie, Wilson, heeft Dinsdag te Washington ver klaard, dat de mededeling van Talbott te Madrid, zoals weergegeven in de pers, niet aan hem ter goedkeuring was voorgelegd. „Ik kan u niet meedelen of in feite ergens een atoombom buiten de Verenigde Staten is opgeslagen, en als ik het kon, zou ik het niet doen", zo zei Wilson. Op de vraag of dit betekende, dat er dus wel atoombom men waren buiten Amerikaans grondge bied, zei hij: „Neen, ik weiger deze moge lijkheid te bevestigen of te ontkennen". Wel deelde Wilson mede, dat hij op zijn volgende persconferentie vergezeld zal zijn van admiraal Lewis Strauss, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom energie. AFP tekent hierbij aan, dat vól gens voorschrift alle ministers de goed keuring of raad behoeven van de commis sie voor atoomenergie, alvorens een ver klaring over atoomwapens af te leggen. „Verkeerde interpretatie" Onderminister Talbott, die Dinsdag met de stafchef van de Amerikaanse luchtmacht Twining, in Athene aankwam na zijn be zoek aan Spanje, heeft ook zelf de berich ten, volgens welke op Amerikaanse lucht- bases in Spanje en Griekenland atoom bommen zouden worden opgeslagen, tegen gesproken. „Ik protesteer krachtig tegen deze interpretatie van de persconferentie, die ik in Spanje heb gegeven", zo zei hij. „Ik heb nooit iets gezegd waaruit zou kun nen worden afgeleid, dat onze luchtstrijd krachten in Europa met atoombommen zullen worden uitgerust", aldus Talbott. Een beeld van de ravage. de buitenzijde van de spoorbaan en de laat ste raakte van de spoordijk af en schoof omlaag in de berm. Het ongeluk heeft een grote verwoesting aangericht. Het spoor RotterdamGouda kwam deels in een bocht te liggen en werd overigens ontzet of losgetrokken, de dwars liggers zijn over grote afstand versplinterd, de spoorbaan zelf is omgewoeld en de bovenleiding van het electrisch net werd op enige plaatsen omgetrokken. Ook het spoor GoudaRotterdam werd ontzet. Persoonlijke ongelukken zijn er niet ge beurd. Slechts twee personen bevonden zich op de olietrein, de bestuurder aan de kop, die geen enkel letsel heeft gekregen, en de begeleidende conducteur in de bagagewagen, die de trein sloot. Deze heeft in het scheefgetrokken en over de baan voortstotende rijtuig een paar flinke tuime lingen gemaakt, maar kreeg alleen een pijnlijke heup. Een geluk bij een ongeluk is geweest, dat er op het eveneens bescha digde en door de uitstekende wagons ver speldde spoor GoudaRotterdam op dit ogenblik geen trein passeerde. De electri sche trein van 8.03 van Gouda naar Rot terdam was juist voorbij en het duurde nog even voor de volgende trein moest komen. Het is nog niet te zeggen, wanneer het treinverkeer tussen Gouda en Rotterdam kan worden hervat. Tot zolang wordt met autobussen en met omreizen via Den Haag in de verbinding voorzien, waarbij vertra ging onvermijdelijk is. De Democraten hebben Dinsdagavond bij plaatselijke verkiezingen in de V. S. vier sleutelposities verworven: het burge meesterschap van New York, het gouver neurschap van de staten New Jersey en Virginia' en de enige vacante zetel in het Huis van afgevaardigden van New Jersey. De Democraat Robert Wagner werd met een grote meerderheid gekozen tot burge meester van New York De Democraat Robert Meyner versloeg zijn republikeinse tegencandidaat, Troast, in de verkiezing voor het gouverneurschap van de gewoonlijk pro-republikeinse staat New Jersey. In Virginia werd de Democraat Thomas Stanley tot gouverneur gekozen in plaats van zijn Republikeinse tegenstander. In de verkiezing van de zetel van het Huis van Afgevaardigden van New Jersey versloeg de Democraat Wil liams de Republikein Hetfeld met een klei ne meerderheid. Dit district was sedert zijn vorming in 1932 Republikeins geweest. Neger gekozen In New York is voor de eerste keer een neger, Hulan Jack, gekozen tot hoofd van de wijk Manhattan. In New Haven in de staat Connecticut maakten de democraten door de verkie zing van Richard Lee een einde aan een acht-jarig Republikeins bestuur in deze stad. In Springfield (Massachusetts) werd bur gemeester Brunton, een Democraat, vooi zen vijfde ambtstermijn gekozen. NEW YORK (Reuter) Een resolutie, waarin gevraagd werd het recht van de Marokkanen op vrije democratische po litieke instellingen te waarborgen, heeft Dinsdag niet de vereiste meerderheid van tweederden kunnen behalen in de alge mene vergadering van de UNO. De resolutie kreeg slechts 32 van de 39 stemmen die nodig waren. Vijf landen ont hielden zich van stemming, 22 landen stemden tegen. Frankrijk boycotte de vergadering. Tot de voorstemmers behoorden Wit- Rusland, Tsjechoslowakije, Denemarken, Egypte, Ethiopië, IJsland, Irak, Libanon, Noorwegen, Perzië, Polen, Saoedi-Arabië, Zweden, Syrië, Oekraine, Sovjet-Rusland, Jemen en Joegoslavië. Tegenstanders waren o.a. België, Luxem burg, Nederland, Turkije, Engeland en de Verenigde Staten. Griekenland en Israel onthielden zich van stemming. Toen de resolutie op 19 October met ge wone meerderheid van stemmen door de politieke commissie werd aangenomen ont hield Turkije zich van stemming. Joegoslavië heeft Dinsdag bij de Itali aanse regering geprotesteerd tegen een Italiaans verbod op de uitvoer naar Joego slavië, aldus heeft het officiële Joegosla vische persbureau Tanjoeg gemeld. De protestnota werd door de Joegosla vische gezant te Rore, Gregoritsj, aan de Italiaanse minister van Buitenlandse Za ken overhandigd. Volgens Tanjoeg wordt in de nota ge zegd, dat vertegenwoordigers van Italiaan se bedrijven bij het Joegoslavische gezant schap over het Italiaanse verbod hadden geklaagd. Eerdere stappen van het gezantschap bij de Italiaanse regering hebben geen succes gehad, aldus Tanjoeg, dat er aan toevoegde, dat ambtenaren van het Ita liaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigd hebben, dat dergelijke maat regelen waren afgekondigd. In de nota wordt gezegd, dat Joegosla vië het verbod als een buitengewone maatregel beschouwt om Joegoslavië onder verhoogde politieke en economische druk te zetten. Een hoge functionaris van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zeide dat maatregelen waren genomen wegens de noodzaak om uitvoer van strategische goederen naar Joegoslavië te verhinderen. Het K.N.M.I. deelt mede: Een diepe depressie trok in de afgelopen nacht langs de Schotse Weestkust naar het Noorden, daarbij in de Schotse wateren storm veroorzakend. Het begeleidende koudefront bewoog zich tegelijkertijd over de Britse eilanden naar het Oosten, voor afgegaan door een vrij brede regenzone. Aan de achterzijde van dit front voeren krachtige Westenwinden koude Poollucht aan in de richting van West-Europa. In deze stroming komen enkele storin gen voor, die zich met vrij grote snel heid naar het Oosten bewegen. Het gevolg daarvan is, dat het wisselende weer met periodiek toenemende wind en af en toe regen nog enige tijd aanhoudt. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand c 5 g 18 it II Sb si §3 8_ t-c zS Oslo regen 2 5 10 Stockholm zwaar bew. 8 6 0 Kopenhagen regen 8 8 2 Londen zwaar bew. NW 5 11 2 Amsterdam zwaar bew. 8 5 1 Brussel regen 6 6 1 Boi-deaux regen WNW 7 15 14 Parijs regen 6 7 1 Nice zwaar bew. NNW 6 9 2 Berlijn regen 3 6 1 Frankfort nevel 3 5 0 Miinchen mist windstil 3 4 Zürich mist W 1 1 1 Wenen regen ZZO 1 4 7 Rome zwaar bew NO 4 10 4 Neerslag laatste 24 uur. KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Koude nacht met plaatselijk mist en hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag toenemende bewolking en tegen de avond van het Zuid-Westen uit regen. Aanvankelijk zwakke tot matige Westelijke wind, later tot vrij krachtig of krachtig toenemende wind tussen Zuid-West en Zuid. Morgenmid dag dezelfde of iets hogere temperatu ren als vandaag. Zon op 7.42 uur, onder 17.05 uur. Maan op 6.30 uur, onder 15.39 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 5 November Hoog water: 2.47 en 15.03 uur. Laag water: 10.45 en 22.56 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1