Van Zeggelenschool officieel in gebruik genomen Enige uitbreidingswerken van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Kort en bondig Sovjet-soldaten ruimen puin in Berlijn Storm en watersnood in West-Griekenland Aerdenhout Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ruim 30.000 spreeuwen boven de drie posten uitsluitend Twee prinsessen zagen Joegoslaven dansen Schoolhandbalfinale Half jaar geëist tegen Amsterdamse huisvrouw Auto tegen afsluitboom Proces tegen Mossadeq begint Woensdag Boliviaans liinvliegtuig vermist VoPo geeft verzetsactie in Oostzóne toe Weekeinde voor ambtenaren met de Woodbrookers Geen onderzoek over bedrijfsleven tijdens Flora Monument voor Oude Tonge verhuist naar Grote Markt Aanleg van strandhoofd bezuiden Kamperduin Uitspraken Haarlemse rechtbank PTT-ambtenaar frankeerde met gebruikte postzegels Toeslag van 300 op overheidspensioenen UNO-handvest op de helling Onderscheiding voor mejuffrouw M. Winkel Inval in synagoge van München De officiële opening van de Van Zegge lenschool in Haarlem-Oost wekte herinne ringen op aan de vroegere school aan de Allard Piersonstraat, die in April 1943 door bommen vernield werd. De heer Kramer, die toen hoofd van de Van Zeggelenschool was, heeft Woensdag tijdens een bijeen komst in de nieuwe school mededelingen gedaan over zijn ervaringen van de droeve dagen. Enkele leerlingen en oud-leerlingen kwamen toen om het leven. Het gesprokene maakte indruk op de bezoekers. Wethouder D. J. A. Gel u k, die met wethouder W. F. Happé het gemeentebe stuur vertegenwoordigde, liet in zijn toe spraak uitkomen, dat er strijd gevoerd moest worden om toestemming voor de bouw te verkrijgen. Toen het vroegere ge bouw getroffen was, heet men voor het onderbrengen der leerlingen een oplossing gevonden en ook na de bevrijding wax-en de leerlingen, zij het ook in drie gebouwen en op verre afstand van hun huis, gehuis vest. Het was billijk, dat er onmiddellijk na de bevrijding aan een nieuw gebouw gedacht werd, maar in andere delen dei- gemeente was een nijpender gebrek aan scholen dan in Haarlem-Oost. Het aantal leerlingen op de Van Zeggelenschool (hoofdzakelijk ondergebracht in het ge bouw aan de Karolingenstraat) nam zo toe, dat tot stichting van een gebouw moest worden overgegaan, dat thans gereed is gekomen. Hulde bracht de wethouder aan architect J. D. Heiloo van Openbare Werken, die de school ontworpen heeft en ook aandacht besteedde aan de eisen van de toekomst. Het aantal leerlingen is zo groot, dat een tweede gedeelte aangebouwd moest worden, dat over een paar maanden klaar is. Later zalvolgen het bouwen van een gymnas tiekzaal en van een zaal voor gemeen schappelijke bijeenkomsten. Deze zaal is niet alleen bestemd voor de leerlingen, maar ook voor ouders en omwonenden. De vroegere hoofden van de Van Zeg gelenschool de heren Kramer (1 Sep tember 1937 tot 1 October 1948) en F. Hoitsma (1 October 1948 tot 17 Augus tus 1953) haalden herinneringen op uit de tijd dat zij aan de school verbonden zijn geweest. Eerstgenoemde memoreerde in het bijzonder de dagen van 16 April 1943 en later; daarna werden de leerlingen hier en daar ondergebracht en er volgden moeilijkheden door gebrek aan kolen. Thans beschikt het nieuwe hoefd, de heer P. A. Teerling over een prachtige school; het speet de heer Kramer, dat er voor hem geen gelegenheid meer was om er in te werken. De heer Hoitsma besprak de goe de samenwerking, die er ondanks de moei lijkheden, geheerst heeft. De heer Ph. J. D ey s, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Nederlandse On derwijzersvereniging, zeide graag een groot aantal Woensdagmiddagen en Zater dagmiddagen te willen opofferen, om scho len te openen, waardoor het tekort aan ge bouwen opgeheven wordt. Namens de af deling Haarlem van de Vereniging Volks onderwijs bracht de heer J. M. Thierry de gelukwensen over, namens de Haarlem se Ouderraad de heer A. P o r c e 1 ij n en de heer J. L. Munnik voerde het woord als oud-onderwijzer van de Van Zeggelen school en als hoofd van de Teylei-school (Haarlemmerliedestraat). Voorts sprak de heer C. A. Hollaender namens het onderwijzend personeel en bood een re productie van een werk van Van Gogh aan ter versiering van het gebouw. Met ingang van 1 November treedt de heer Teerling, tot voor kort werkzaam te Gouda, als hoofd op. Wethouder Geluk heette hem welkom. Aan het einde der bij eenkomst richtte de heer Teerling zich tot de sprekers en bracht hun dank. Een feestelijke intrek Na een zwerftocht van ruim tien jaren hebban bijna alle klassen de Van Thiel- sahool in de Karolingenstraat, waar zij het laatst „ingekwartier" waren, verla ten. Om negen uur vanmorgen keken de bewoners van deze rustige hoek in Haar lem nieuwsgierig uit hun huizen om te zien wat er gaan de was op straat. De ongeveer 280 kinderen waren nu eens in de gelegenheid naar hartelust te zingen en te schreeuwen, zonder dat iemand het hen verbood, want het was feest. Met de driekleur in top bij iedere leerling en het trommelcorps van de speeltuinvereniging „Het Oosterkwartier" voorop ging de stoet naar het Van Zeggelenplein, waar de nieu we school aan de rand van de stad staat te glimmen. Dat andere scholen in Haarlem met de positie van de Van Zeggelenschool hebben meegeleefd bewezen de talrijke bloemstukken. Als bijzondere verrassing voor de kinderen stond in de ingang een grote kist gevuld met stefappels, een ge schenk van.de winkelgalerij. Onder het zingen van een vers, gemaakt ter ere van deze feestelijkheid, werd op het speel plein de vlag van de schoolvereniging ge hesen, terwijl een roffel van het trom melcorps de ceremonie compleet maakte. Nadat de kinderen hun nieuwe gebouw hadden bewonderd, mochten zij naar huis om in geuren en kleuren hun verhaal te doen. Vanmiddag heeft het bestuur voor een paar gezellige uren gezorgd in het clubgebouw van de speeltuinvereniging „Het Oosterkwartier", waar een film werd vert&ond. Provinciaal Waterleiding bedrijf van Noordholland De begroting van het Provinciaal Water leidingbedrijf Noordholland 1954 vermeldt een bedrag van 6.929.000 aan inkomsten en uitgaven. De opbrengst wegens water verkoop wordt geraamd op 5.900.000 (vorig jaar 4.850.000) en de ontvangsten van de terreinen voor waterwinning en recreatie 490.000 460.000). Op de kapitaal dienst is een bedrag van 4.867.000 uitgetrokken voor uitbreidings werken voor de lopende begroting en van 9.017.921 volgens vorige begrotings jaren. Aan de provincie zal 1.060.000 af gelost worden van het kapitaal. „Heldin van de arbeid" Frieda Hockauf, een weefster, wordt in de Oost-Duitse pers als „heldin van de ar beid" en productie-ster gevierd. Zij heeft op zich genomen, dit jaar 45 meter textiel boven haar vastgestelde kwantum te pro duceren en in vele ondernemingen wordt zij ten voorbeeld gesteld. De vogeltrek De post aan de Zeeweg meldde vanmor gen: Geheel bewolkt en zwakke Oost-Zuid- Oostenwind. Er was een massale trek van spreeuwen. Gelijk vorige week Woensdag vlogen ze in grote troepen over een breed front en weer over de binnenduinen. Na half negen passeerden ze boven de zeereep. Van acht tot ne gen uur werden niet minder dan 15000 spreeuwen gezien. De vinken- trek was matig. Er vlogen 250 van de ze vogels langs in troepjes. Voor acht uur zag men boven de duinen 74 kraaien, tot negen uur nog 25. Ook zij vlogen over de hele breedte van de duinen in kleine troepjes. Verder werden aan de post een sperwer en enkele graspiepers gezien. De post aan de Noord-Boulevard in Zandvoort meldde eveneens een sterke spreeuwentrek Er pas seerden 15000 van deze vogels in één uur. Ze vlogen meestal in groepen van 250. Eén troep bestond zelfs uit 1500 vogels. In de binnenduinen waren de troepen kleiner. Aan deze post werden verder nog geteld, 250 vinken, 4 kneuen, 3 graspiepers, _2 zwarte kraaien, 3 bonte kraaien van 25 roeken, die uit het Westen kwamen. In de Waarderpolder noteerde men van kwart voor acht tot kwart over acht 1150 spreeuwen in troepen van ongeveer 300, 16 vinken, 21 kauwen, 1 bonte kraai, 2 zwarte kraaien,.7 graspiepers en 30 kievi ten. Boven de stad zag men 120 kauwen en zwarte kraaien naar het Zuid-Oosten vlie gen. Dit echter kan slaaptrek geweest zijn Deze rogels slapen namelijk in Elswout en vliegen in de morgen weer terug naar de polder. Op de kapitaaldienst van de begroting 1954 van het Provinciaal Electriciteitsbe drijf Noordholland is een bedrag van f 4.864.000 uitgetrokken voor uitbreidings werken volgens het lopende begrotings jaar en een bedrag van f 31.061.936 voor uitbreidingswerken volgens vorige begro tingsjaren. Wat de werken volgens het lopend be grotingjaar betreft wordt onder andere medegedeeld, dat een bedrag wan f 160.000 geraamd is voor het bouwen van een elec- trotechnische werkplaats c.a. op het ter rein aan de Centrale te Velsen; f 300.000 als stelpost voor mogelijke tijdens de exploitatie noodzakelijk blijkende voorzié- ningen aan de Centrale; f 500.000 voor het leggen van drie ééfaze 5.P kV-kabels tussen de Centrale te Velsen en het te bouwen 50 kV-station van 't G.E.B. Haarlem in Haar lem-Noord; f 115.000 voor het leggen van 10 kV-kabel tussen het 50/10 kV-station „Aalsmeer", en de hoogspanningsruimte „Fokker" te Haarlemmermeer; f 225.000 voor het stichten van een 10 kV-schakel- station te Hoofddorp ter vervanging van het aldaar aanwezige hoogspanningsge- gebouw op het Marktplein. 'Station aan de Oudeweg Verwacht wordt, dat het in de winter 1954/1955 naar het 50 kV-station Oude- weg te Haarlem te vervoeren vermogen de veilige transportcapaciteit van de 50 kV-verbindingen naar dit station zal over schrijden. Daarom dient het aantal 50 kV-verbindingen tussen Velsen en dit station met een derde verbinding te wor den uitgebreid, bestaande uit drie eenfaze kabels met een koperdoorsnee van 185 mm2. Tezamen met het plaatsen van een vermogensschakelaar met toebehoren in het 50 kV-station Velsen zijn de aan deze verbinding verbonden kosten geraamd op f 1.112.000. Deze kunnen gedeeltelijk wor den bestreden uit de gelden, aangevraagd op de begrotingen voor de dienstjaren 1944 onder no. 3 en 1948 onder no. 4, waarop tengevolge van gewijzigde uit voering der betrokken werken een onver werkt bedrag resteert van f 612.000, zodat met een aanvullend crediet van f 500.000 kan worden volstaan. Op grond van gepleegd voorlopig over leg is de kabelverbinding geprojecteerd van Velsen tot een.door de gemeente Haar lem in Haarlem-Noord te stichten 50 kV- station, van welk station door genoemde gemeente een 50 kV-kabel zal worden ge legd naar het 50 kV-station aan de Oude- weg. Een definitieve regeling omtrent deze 50 kV-verbinding zal nog met de gemeente Haai'lem dienen te worden getroffen. Dienstgebouw te Bloemendaal De ruimte in het Dienst- en administra tiegebouw te Bloemendaal is reeds geruime tijd onvoldoende voor het behoorlijk onderbrengen van de betrokken diensten. In de oorlogsjaren is in de toen meest dringende behoefte voorzien door bij wijze van noodmaatregel de zolders boven de Noordelijke en Zuidelijke zij gevels op te offeren en te verbouwen tot een aantal werkkamertjes. Sedertdien is door de geleidelijke uitbreiding van het bedrijf de behoefte aan localiteiten blijven toenemen en een afdoende oplossing van dit vraagstuk is in studie. Vooruitlopende daarop is een gedeeltelijke voorziening dringend nodig. Deze gedeeltelijke voor ziening is door de architect van het ge bouw geprojecteerd als een onderdeel van het volledige uitbreidingsplan en beoogt een verdieping boven de middenvleugel van het gebouw. Het omvat een 14-tal werkkamers en het aanpassen van het trappenhuis. KOLEN ADVERTENTIE CONTANT Voor de eerste maal werken Russische soldaten mee aan het puinruimen en het bouwen in Óost-Berlijn. De soldaten zijn tewerkgesteld aan de Leninlaan. Het Oost-Berlijnse blad ,Der Morgen" meldt, dat de Russische autoriteiten voor de Oost-Berlijners getuigenis willen afleg gen van de Duits-Russische vriendschaps gedachte. November is in Oost-Duitsland „de maand van de Duits-Russische vriend schap". Gisteravond hebben de prinsessen Bea trix en Irene, vergezeld van een aantal vriendinnen, in Theater Gooiland te Hil versum een voorstelling van het Joegosla- visch Danstheater bijgewoond. Bijbel voor Eisenhower Het Amerikaanse Bijbelgenootschap heeft president Eisenhower uitgaven van de Bij bel in 78 verschillende talen geschonken, zodat elke op het Witte Huis ontvangen gast een Bijbel in zijn eigen taal kan lezen. De schoolhandbalfinale om de „In memo- riam dr. A. Dekker-beker" zal Vrijdagmiddag op het terrein aan de Van Oosten de Bruyn- straat worden gespeeld. Donderdag stond voor de Haarlemse rechtbank de 39-jarige Amsterdamse huis vrouw G. D terecht, die ervan verdacht werd op 15 September uit een winkel in de Lange Veerstraat twaalf slopen en één wollen deken gestolen te hebben. Zij stapte omstreeks het middaguur, toen de eigenaar van de zaak, de heer A. W. van G. zat te eten, de winkel binnen en vroeg naar de prijs van een kinderstoel. De win kelier vertelde haar, dat hij geen kinder stoelen verkocht en ging weer naar zijn maal terug. De verdachte opende toen, aldus haar eigen verklaring, de winkeldeur en sloot deze direct weer zonder evenwel de straat op te stappen. Zij stond dus, alleen in de zaak en zou toen, aldus de' dagvaarding een aantal slopen en een deken in haar tas gestopt hebben. De eigenaar, die enige tijd later argwaan koesterde, zocht de ver dachte in Haar-lem op en ontdekte toen dat zij talrijke zaken binnenging, er enkele minuten bleef en vervolgens de winkel weer uitkwam. De officier van justitie, mr. C. W. F. van der Valk Bouman, meende, dat de diefstal. ians de poging tot het misdrijf be- nhoest worden geacht en eiste tevens omdat de verdachte reeds elf keer wegens winkeldiefstallen was veroordeeld, een ge vangenisstraf voor de tijd van zes maanden en daarna de onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering. De verdediger, mr. Tonino. drong in zijn pleidooi aan op een psychiatrisch onder zoek, daar hij in de mening verkeerde, dat de verdachte waarschijnlijk aan kleptoma- nie leed. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 19 November. Door nog onopgehelderde oorzaak reed Woensdagmiddag omstreeks half één de 33- jarige Haarlemse vertegenwoordiger G. H. met zijn auto tegen de betonnen paal, waarop één der afsluitbomen van de spoor wegovergang bij de Noorderduinweg rust, wanneer deze bomen gesloten zijn. Bij de hevige botsing, die ontstond, kregen hij en de naast hem zittende 14-jarige E. P. v. W. uit Haarlem vrij ernstige hoofdwonden. Dr. H. K. van Es, die de eerste hulp verleende, liet beiden per gemeentelijke ziekenauto naar het Diaconessenhuis overbrengen. De auto werd aan de voorzijde ernstig be schadigd. Het regende al lange tijd klachten van de vrouwelijke politic-agenten in Engeland, dat bij slecht weer haar kapsel niet voldoende was beschermd door haar platte pet. Boven West-Griekenland en de Ionische eilanden heerst zwaar weer. Stormen gaan gepaard met hevige slagregens. Op de Ionische eilanden Zante en Kepha- lonia zijn drie krachtige aardschokken ge voeld, evenals in de West-Peioponesische steden Patras, Pirgos en Killini. De wegen in Kephalonia zijn door de hevige regen onbegaanbaar geworden. In het Westelijke gedeelte van de Peloponesus hebben zich overstromingen voorgedaan. In Teheran is medegedeeld dat Woens dag te Teheran het proces zal beginnen tegen ex-premier dr. Mossadeq en briga de-generaal Riahi, die onder Mossadeq chef van de generale staf was. Aan Mossadeq zal. ten laste worden ge legd dat hij een bevel van de Sjah om af te treden heeft genegeerd. Voorts wordt hij er van beschuldigd, de volksvertegenwoor diging te hebben ontbonden, zonder hier voor de vereiste wettelijke vergunning ge kregen te hebben. Hoover niet geslaagd? Herbert Hoover jr., de oliedeskundige van de Amerikaanse regering, is Woensdag uit Teheran te Londen aangekomen voor besprekingen met de Britse regering over de Perzische oliekwestie. Hoover heeft in Perzië gedurende twee weken poolshoogte genomen van de olie-installaties. In Londen verklaarde Hoover, dat hij geen bepaalde oplossing voor het probleem had. Zijn besprekingen te Londen evenals die in Teheran, hadden ten doel een basis te vinden voor een hervatting van de Brits- Perzische onderhandelingen. Waarschijnlijk in Andes gebergte neergestort LA PAZ. Bolivia (United Press) Een Boliviaans lijnvliegtuig met 24 personen I aan boord is vandaag naar men aanneemt waarschijnlijk neergestort op de zwaar- beboste hellingen van het Boliviaanse j Andesgebergte. Het vliegtuig was Dinsdag opgestegen uit het oliecentrum Carriiri in I Zuidoost Bolivia op weg naar Scure. Er i waren 21 passagiers aan boord en een be- manning van drie koppen. Gisteren stegen verschillende vliegtuigen op om naar het vermiste toestel te gaan zoeken. De pers- en propaganda-officier van de in kazernes gelegerde eenheden .van de Volkspolitie. inspecteur Dünow, heeft Don derdag bevestigd, dat er in verscheidene delen van de Russische zóne van Duitsland verzetsacties geconstateerd moeten wor den. Naarstig werd er gezocht naar een oplossing van dit probleem, die werd gevonden j Dünow schreef in „Neues Deutschland": door inspectrice Sybil Finlay. Mij ziet hier het nieuwe model pet. „Altijd weer ondervinden arbeiders en boeren, dat dan hier dan daar brand uit breekt, een machine beschadigd of vernield wordt of fascistische provocateurs aanval len doen op het leven van burgers van de Duitse democratische republiek en op ver tegenwoordigers van het staatsgezag of functionarissen van de arbeidersklasse". of alth wezen De Arbeiders Gemeenschap der "Wood brookers zal op 28 en 29 November een weekeinde voor ambtenaren houden onder het motto „De ambtenaar in de maat schappij. Het programma vermeldt een drietal in leidingen, „De functie van het ambtelijk apparaat in de hedendaagse maatschappij", door mevrouw dr. H. VerweyJonker, „Hoe ziet de buver de ambtenaar", door mevrouw E. J. WilzenBruins, en „Om gang met mensen", door dr. A. van Bie- men. Het gemeentebestuur van Haarlem had de sociograaf der gemeente opdracht gege ven een onderzoek in te stellen naar de resultaten van het bedrijfsleven tijdens de Flora en Haarlem-Lichtstad. De socio graaf is met zijn werk begonnen, doch hij ondervond niet voldoende medewerking van de bedrijven. Ook waren particulieren niet bereid om gegevens te verstrekken. Daar om is afgezien van het plan een rapport over de resultaten van het bedrijfsleven uit te brengen. Hedenmorgen vernamen wij, dat het adoptie-comité voor Oude Tonge het plan heeft opgevat, het monument voor deze zwaar door de watersnood geteisterde plaats, dat sinds enkele dagen in de Vlees hal tentoongesteld wordt, te verplaatsen naar de Grote Markt, teneinde zoveel mo gelijk Haarlemmers in de gelegenheid te stellen, het beeld te bekijken. Het zal wor den geplaatst op een verhoging, omgeven met groen. Ook enkele van de vitrines, die in de Vleeshal staan opgesteld, verhuizen naar de Grote Markt. Er zullen afbeeldin gen van het monument verkocht worden, terwijl men ook een bijdrage kan storten in speciale bussen, die het adoptie-comité gaarne geheel gevuld zou zien. Voorts ver namen wij, dat er van de kant van de leden van de Haarlemse gemeenteraad grote belangstelling bestaat om op Donder dag 12 November mee naar Oude Tonge te gaan, teneinde tegenwoordig te zijn bij de overdracht van het monument aldaar. Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor ten be hoeve van de aanleg van een strandhoofd tussen strandhoofd 30 van het hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwartier en P.N. 1, ten zuiden van Kamperduin, een bedrag van 550.000 ter beschikking te stellen. Wanneer in het aanstaande voorjaar met de bouw zou kunnen worden aangevangen, zou het nieuwe hoofd tegen de herfst van 1954 voltooid kunnen zijn. De vieren veertigjarige hoofdvertegen woordiger W. L. D. uit Amsterdam, die twee weken geleden terecht stend voor de j Haarlemse rechtbank, omdat hij onder de j invloed van sterke drank op de avond van de veertiende Juli met zijn auto slingerend over de Zandvoortselaan in Heemstede ge reden zou hebben, werd vanmorgen ver oordeeld tot een geldboete van vijftig gul den. De rechtbank achtte niet bewezen dal de vertegenwoordiger onder invloed van sterke drank was geweest, maar wel, dat hij op de linkerweghelft had gereden. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had een gevangenisstraf voor de tijd van twee weken geëist en de intrekking van het rijbewijs voor twee jaax-, hoewel men nog dient af te wachten of de vertegenwoordiger, die bij de aan rijding, die de oorzaak was van zijn slin gerend rijden, zijn elleboog versplinterde, ooit nog kan chaufferen. De vijfentwintigjarige exportmanager W. J. L. de R. uit Haarlem, die op 30 Mei van dit jaar een portemonnaie van een kennis had gestolen en later nog een misdrijf pleegde, waarna hij veertien dagen geleden ter zitting in hechtenis werd genomen, werd vanmorgen niet vex'oordeeid. De rechtbank achtte het onderzoek niet vol ledig. en verwees de zaak terug naar de rechter-commissaris. De procureur-generaal bij het Haagse hof heeft bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Dordrecht gerequireerd, welk vonnis inhield dat de 53-jarige, in middels ontslagen P.T.T.-kantoorhouder J. H. van de G. uit Alblasserdam een ge- vangenistrraf van vijf maanden zou moe ten ondergaan. Van de G. werd ervan beschuldigd dat hij gebruikte postzegels, die hij van een kennis, de postzegelhandelaar B. uit Krim pen aan de Lek, ontving, opnieuw ter frankering had gebruikt. De postzegels waren afkomstig van de Rijswijkse postzegelhandelaar E., die de stempels ervan verwijderde. E., die thans in het huis van bewaring is voor dit delict, kocht de postzegels van de P.T.T.- veilingen, de zogenaamde kilowaar. Hoe wel de verdachte aanvankelijk had ver klaard geweten te hebben dat de zegels van deze veilingen afkomstig waren, ont kende hij dit thans ter zitting. Hij meende dat het voor frankering gebruikte maar toevallig niet gestemde zegels waren, die weieens voorkomen in deze „kilowaar'. De zegels waren niet meer gegomd en moes ten met lijm op de te frankeren stukken worden geplakt. De postzegelhandelaar uit Krimpen aan de Lek, die 25 jaar geleden bij Van de G. hulpbesteller was geweest, was vrijgespro ken omdat de rechtbank er niet van over tuigd geweest was dat deze had geweten dat de zegels vervalst waren. De verdediger van Van de G. vx-oeg vrijspraak, omdat hij meende dat opzet niet was bewezen. Het hof zal op ,18 November arrest wijzen. Militaire Pensioenbond vraagt: In een grote openbare vergadering van de Algemene Militaire Pensioenbond is vandaag met algemene stemmen een re solutie aanvaard, waarin wordt gezegd, dat aan de gepensionneerde overheids- dienareix, tegenover een toename van het index-cijfer met ongeveer 169 percent, slechts toeslagen op de pensioenen zijn toe gekend van plus minus 20 tot 40 percent, .waardoor er nood, grote onrust en onte vredenheid heerst onder alle gepension- neerden en wedaxwen. Verder staat er in de resolutie dat een huurcompensatie voor gepensionneerden, zonder verhoging van de pensioenen met een toeslag, geen oplos sing zal brengen in de nood der gepen- sionneerden en weduwen. Er wordt bij de regering en de Staten Generaal met klem op aangedrongen, dat in afwachting van de herziening van de pensioenwetgeving door de staatscommissie van Poelje een toeslag op de pensioenen wordt verleend van ten minste f300 per jaar, met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1953 en dat de huur compensatie voor deze groep gepension- neerden wordt gesteld op 5 percent van de pensioensgrondslag, met een minimum van f90 per jaar. De juridische commissie van de UNO heeft ondanks heftige communistische tegenstand een resolutie goedgekeurd die aandringt op voorbereidende arbeid voor een mogelijke herziening van het UNO- handvest op een conferentie in 1955. De resolutie werd aangenomen met 48 stemmen tegen 5 (het Sovjetblok) en geen onthoudingen, nadat er twee weken over was gedebatteerd, met als hoofdthema de communistische beschuldigingen dat de Verenigde Staten een revisie van het handvest wilde „voor aggressieve doel einden en in tegenspraak met de belangen die de vrede dienen". Vandaag is mejuffrouw M. Winkel vijf entwintig jaar als dienstbode werkzaam bij mevrouw S. J. S. van der Mersch-De Bie Leuveling Tjeenk te Aerdenhout. Tijdens een huldiging heeft burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex de jubilaresse meegedeeld, dat de Koningin haar had toegekend de bronzen médaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. BINNENLAND Over de twee verdwenen 13-jarige Joodse oorlogspleegkinderen, de meisjes Anneke Beekman en Betty Melhadc, zal bin nenkort een witboek verschijnen. Tevens wordt in dit witboek het gehele vraagstuk van de Joodse oorlogspleegkinderen be handeld. Aan de Universiteit van Amsterdam zijn bevordei-d tot arts de heren J. Stoffel te Santpoort en F. G. Bouman te Bennebroek. Voor het artsexamen eerste gedeelte slaagde de heer A. E. D. van Gils te Heemstede. Het m.s. „Oranje" wordt Vrijdagmorgen omstreeks 9 uur uit Indonesië aan de Java- kade te Amsterdam verwacht. Aan boord bevinden zich ongeveer 700 passagiers. Bij de aan de gang zijnde conversie der 3'.4 procent converteerbare obligatie-lening is hedèn door de Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij het millioenste aan deel van f1000 in haar kapitaal uitgegeven. Dit is de eerste maal, dat een Nederlandse vennootschap een uitgegeven aandelenkapi taal van een milliard gulden heeft bereikt. Een 3-jarig meisje is gistermiddag uit het keukenraam van een tweede verdie ping aan de Lauriergracht te Amsterdam gevallen. Het viel op een binnenplaats. Met een schedelbasisfractuur is het kind naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar het is overleden. Op een verkoping te Schellinkhout in Noordholland kwam ook een zware leren veekopersportefeuille onder de hamer. Voor zes gulden werd de heer W. E. te Hoorn eigenaar van deze portefeuille. Hij keek in alle hoekjes en vakjes cn vond in één daar van een bedrag van ongeveer vijfhonderd gulden. De portefeuille was tevoren door vijf personen gecontroleerd doch niemand had het geld opgemerkt. Wegens moeilijkheden in het bestuur heeft dc voorzitter van de Kamer van Koop handel cn Fabrieken voor Westfriesland te Hoorn, de heer E. J. M. Stumpel, zijn functie ter beschikking gesteld met ingang van 1 Januari. In de haven van Rotterdam zijn twee Deense torpedobootjagers aangekomen, de „Huitfeldt" en de „Willemoes". De schepen, die aan de Pax-kkade liggen, zullen tot 8 November in Rotterdam blijven. Het Llovdsehip „Limburg" is dezer dagen vertrokken van de Westkust van Amerika voor een reis in de „Rondom de werelddienst", een der buitenlijnen van de Rotterd. Lloyd. De passagiersaccommoda tie van het schip wordt ditmaal grotendeels ingenomen door Amerikanen, die de gehele tocht zullen meemaken.. Dit vacantiereisje duurt achttien weken. Er worden ruim 45.000 km. afgelegd en ongeveer twintig haven plaatsen in drie werelddelen bezocht. Twee voorbijgangers, een Scheveninger en een Rotterdammer, zijn op de Hoogstraat te Rotterdam ernstig getroffen door een zware balk. die van de tweede étage van een in aanbouw zijnd pand neerstortte. Werklie den gebruikten daar een balk met een katrol als hijswerktuig en waren bezig daarmee een reclamebord op te trekken. De 60-jarige kantoorbediende J. C. S. uit de Zwolsestraat te Scheveningen en de 59-jarige opzichter C. J, A. van B. uit de Dordtselaan in Rotter dam-Zuid werden getroffen. Vooral S. werd zwaar aan hoofd en rug gewond. Beiden zijn in het ziekenhuis Coolsingel opgenomen. HAARLEM EN OMGEVING Zondagavond 8 November zal in de Grote Kex'k een Wereldbondgebedsdag wor den gehouden. Voorgangers zijn mevrouw C. S. E. StelmaLoosjes te Bloemendaal na mens de Christen Jonge Vrouwen Federatie en ds. S. Ki-anenburg te Amsterdam namens het Christen Jonge Mannen Verbond. Maandag 9 November, hoopt de heer C. Timmerman, chef-verkoper bij de firma I. C. Haan complete woninginrichting, zijn gouden jubileum te vieren. Op jeugdige leef tijd kwam hij als jongste bediende bij de firma Haan en de aanstaande .iübilaris is in de loop der jaren chef-verkoper ge worden. De schrijver van 's Rijksbelastingen mej. H. G. Goïnga te Haarlem (kantoor in- voerx-echten en accijnzen) is benoemd tot schrijver A aldaar. Mej. J. Souwer, typiste A van 's Rijks belastingen te Haarlem (insp. invoerrechten) is eervol ontslag verleend. Benoemd is tot adjunct-accountant bij .de Rijksaccountants dienst de heer L. G. Kroon te Haarlem. De heer A. Frederiks. commies-titulair van 's Rijksbelastingen te IJmuiden gedenkt op 1 December de dag. dat hij veertig jaar in dienst is van het rijk. Bii de dienst der Nederlandse Spoor wegen is benoemd tot technisch ambtenaar de heer M. Krop te Haarlem (W.P.C.). 67 Joden, illegaal uit Israel teruggekeerd, gearresteerd De Duitse politie heeft gisterenmorgen vroeg een inval gedaan in de orthodoxe synagoge voor ontheemden in München en 67 buitenlandse Joden gearresteerd, die illegaal in Duitsland uit Isx-ael waren teruggekeerd. De ongeveer 70 wouwen en kinderen van de ontheemden werden niet gearresteerd. Veertien van de 67 zijn tot dusveirre ver oordeeld tot een gevangenisstx-af van twee weken door een Duitse rechter wegens het ongeoorloofd overschrijden van de grens. Men gelooft, dat de gehele groep zal wor den uitgewezen naar Frankrijk of Oosten rijk. De ontheemden waren naar Duitsland terugggegaan omdat het klimaat en het soberheidsregime van de Israëlische econo mie te veel voor hen waren geworden. 3-3% Nederl/47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer Lijn N Scheepv Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 99% 178% 215% 182 337% 93 134 129% 108% 95% 178% 165 172% 170 34% 50% 4613/ib 72% 21*/,. 37% Openings koersen 99% 177 214% 182% 338% 92% 134% 129% 108% 94% 178% 165 172% 170 33% 50 46% 73% 21% 37

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11