WILD Olie-Permanent f5.- Antoon Gooien over eigen werk Verdediging van de streekroman „Het witte schaap van de familie" Vrijdagavond sluiting van gat bij Ouwerkerk? Lindsay Hassett trekt zich terug Minister Beyen over Europese eenwording Staking in strocarton- industrie afgelast Finse regering treedt af Parachutistengroepen naar woelig Assam Rode „uiteenzetters" zijn te lang van stof GEERLING DUINKONIJNEN Wildhal A. TROMP Vanaf f 1.- per week INBETEXFA Zonder machine f7.50 DONDERDAG 5 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Vesten met cacaoboter Cricket Rede voor Nederlandse Raad der Europese Beweging Slechts in één bedrijf is het werk neergelegd Voor 25.000 aan sieraden uit auto gestolen Huisvestingsprogramma werd haar struikelblok Thimaja protesteert Scheepvaart Alléén KL Houtstraat ACHT EN DERTIG Zo van fabriek aan particulier Maison LIANA Altenastraat 12 Telefoon 2 342 7 Voor leden van de afdeling Haarlem van de Volksuniversiteit heeft de schrijver An toon Coolen gisteravond in het Frans Hals museum een luchtige en toch interessante causerie gehouden over zijn verhouding tot de letterkunde. Wat hem als kind naar sprookjes deed verlangen: de vlucht dei- verbeelding en tegelijk het haken in de werkelijkheid, acht hij nog steeds kenmer kend voor zijn eigen werk. Later richtte zijn belangstelling zich op het boek als voorwerp voor verzameling, tot hij in aan raking kwam met een als geschiedschrijver van zijn geboortestreek bekendheid ver worven hebbende buurman, die zoveel boe ken in zijn kast had staan, dat de dorpe lingen zeiden: Daar zullen wel een hoop kwaje bij zijn, want zoveel goeie bestaan er niet. Deze leerde hem waardering voor Conscience, ondanks zijn romantische in stelling een auteur van een tamelijk grote zuiverheid, welke bewering Coolen staafde door vergelijking van de aanhef van „De Leeuw van Vlaanderen" met het eveneens (maar veel barokker en niet uit eigen er varing) een zonsopgang beschrijvende be gin van „Het Huis Lauernesse" van zijn be roemde Noordelijke tijdgenote mevrouw Bosboom Toussaint. Een leraar van het gymnasium bracht hem, vooral buiten schooltijd, in kennis met het oeuvre van de nog steeds vereerde Stijn Streuvels, met wiens werk „vol tref zekere beelden van de ademende mens in een vertrouwd landschap" hij een sterke verwantschap gevoelt. En zo kwam Coolen aan de hand van zijn eigen schrifturen en met gebruikmaking van vele uitspraken van buitenlandse letterkundigen tot een verdediging van het regionalisme in de lit teratuur, dat geen beperking maar integen deel een conditio sine qua non is voor de retrospectief ingestelde schrijver. Spreker veroordeelde echter het louter folkloristi sche, het spelen met verouderde requisie- ten en uiterlijk typerende dingen, waarvan men het kleurige ziet en in stand wil hou den, ook al is er geen voedingsbodem in de werkelijkheid meer. De term „streek roman" heeft tegenwoordig iets kleinerends, maar daar zijn de vaak populaire schrij vers zelf schuldig aan. Streuvels echter, die nooit anders dan streekromans op pa pier zette, wordt door professor De Vooys in zijn vermaarde „Overzicht" Vlaanderens grootste prozaschrijver genoemd. In zijn romans heeft Coolen gestreefd, zonder litteraire verheerlijking, het inner lijk beeld van het Brabantse boerenleven vast te leggen: de natuurverbondenheid, met het tragische en zorgelijke probleem der overbevolking, de gemeenschapszin, het religieus besef, de familietrots. Men moet het zoeken in het wezenlijke, aldus spre ker, die wees op het voorbeeld van Flau bert, wiens „Madame Bovary" ondanks de tot een Frans provinciestadje beperkte stof fering een schokkend zielsavontuur behelst. Ook „Le grand Meaulnes" van Alain Four- nier, zich geheel afspelend in en om een school in een gehucht, bevat geen wereld schokkende gebeurtenissen en geeft toch de indruk van een wereldschokkende ge beurtenis! Ook hier heerst dat weder zijds in elkander overvloeien van fan tasie en realiteit. Dat is te bereiken, zo meende Coolen, zich mede baserend op een A mateurtoneel Na een reeks succesvolle opvoeringen door „Het Vrije Toneel" is de verrassende comedie „Het witte schaap van de fa milie" vrijgegeven voor het amateurs toneel. De nog altijd grote schare schouw burgbezoekers, die nimmer een stap bij het beroepstoneel zet, kan dus alsnog ken nismaken met een stuk, dat' de wereld op zijn kop draait, alle begrippen averechts interpreteerd en dat nog een zaak van eer en traditie vindt ook. Het is een blijspel, waarmee men zich heel goed kan ver maken, al geef ik toe, dat alles steunt op de vondsten en hun logisch-konse- kwente toepassing. Het is geen brill ante wel een amusante comedie. Men moet haar spelen met een tikkeltje overdrijving, een lichte charge, die een ironische on dertoon aan de quasi-ernst verleent. Het tempo moet hoog liggen. Als een luchtig niemendalletje dient het spel te worden opgediend. Nu kan men van de voorstelling, die de R.K. Rederijkerskamer Albedingk Thijm er Woensdagavond in de schouwburg van gaf zeggen, dat zij aan die voorwaarden wel voldeed maar nie+ in die mate. die ons doet uitroenen: „Kiik, dat is het!" Ze woog, die voorspelling, kennelijk nog een beetje zwaar. Daar zijn enige factoren voor aan te wijzen, die mogen gelden als een redeliike verontschuldiging. Na Moer kerks dood heeft de Kamc gesukkeld met regisseurs. De noodzakelijke eenheid van het ensemble kwam in het gedrang. Het voortreffelijke niveau waarpn men zich gewoon was te bewegen bleek niet meer te bereiken. Mei de keuze van Ton van Otterloo als regisseur wordt dat boneHik weer andere, maar daarvoor is tiid nodScr. De voorstelling van gisteravond leerde, dat er al weer winst is geboekt aan ho mogeniteit. Met de ernst, die de Kamer altijd zo kenmerkte, kan zij haar streven naar goed toneel, aldus voortgaande, waar maken. Wat men echter wel in de hand had en niet wa»r maakte was het temDo der opvoering. Er werd echt getrokken. Ik zie dat ook ais een gevolg van een on vaste rolkennis, die de overigens stijl vol acterende Joon Kruijver parten speelde. Een keelaandoening maakte bet voorts Miep Beyk niet gemakkelijk de losse toon te vinden, die haar rol zo goed past. Dat werkte de traagheid en zwaar wichtigheid in de hand. Nu ik toch over de toon heb: ri'e was bij Jeanne Kruiiver- Rubeling» te scherp. Dat kon veel plezie riger. Jan van Bottenburg trof hem wel. Hij is een rustig sneler, die hier prec'es op zijn nlaats was. De verloofde van Cockv van Bottenburg-Bakker beviel mij ook: eenvoudig en eranoie getekend. Een perfect staaltje toneelsnel leverde Jan Icas van Diik in de persoon van een verstrooide dominee. De overdreven Sam Jackson van Johan van Zwieten mocht er ook zijn. Zo'n kluchtfiguur is hier niet misplaatst. Tiny Hensen kwam met een eenvoudig en gelukkig niet frivool dienstmeisje voor de dag. De commissaris van politie, door Henk Boeree gespeeld, viel noch op, noch uit de toon. Summa summarum: een voorstelling, Ae klaarblijkelijk goed was geregisseerd «q wat persoonlijk spel betreft van behoor- Hftk gehalte. Alleen de glans moet er nog opgepoetst. P. W. FRANSE. gezegde van Somerset Maugham, als men schrijft over de dingen die men beleefd heeft en die de mensen gemaakt hebben tot wat ze zijn. Dan geldt wat Edmond Jaloux beweerde: de zedenroman geeft het schil derachtige van een tijd, de regionale ro man dat van een streek. Mauriac is in zijn romans het best, als hij de lezer het wijn gebied van de Garonne laat proeven en ruiken. Zelf heeft Coolen altijd geschreven uit de herinnering of uit de hem omringende werkelijkheid: Het donkere licht, Peelwer- kers, De goede moordenaar. De schone vol einding, Dorp aan de rivier, De drie ge broeders en De man met het Jan Klaassen- spel, welk laatste boek naar zijn mening het best beantwoordt aan een zelfgestelde opgave. In zijn kort voor de oorlog versche nen roman „Herberg In 't Misverstand" zijn de personages volkomen verzonnen en is er geen hoofdfiguur, maar wel een cen trale plaats van handeling. Coolen ver klaarde na de bevrijding, mede door mate riële omstandigheden, moeilijk de aanslui ting hiermede te hebben kunnen terugvin den, maar nu is er toch een nieuwe roman gereed: De vrouw met de zes slapers, waar van de auteur zijn gehoor een uitvoerige inhoudsbeschrijving gaf. Tenslotte kwam nog het cynisme en het morele nihilisme van de tegenwoordige lit teratuur ter sprake, waarbij spreker als zijn mening te kennen gaf, dat het onjuist is datgene, wat de oorlog aan onmenselijks ontketend heeft, nog verder door te trek ken. Spreker eindigde met een verzekering van zijn „ouderwets geloof" in de „wils- krachten van helderheid en goedheid" en de „schoonheid van de raadselachtige na tuur." Na de pauze las hij nog een korte novelle voor. Twee van de drie Phoenixcaissons zijn bisteren reeds van de vluchthaven bij Zijne naar Ouwerkerk versleept. Indien er zich geen onverwachte moeilijkheden voordoen zou de eerste ca'sson hedenoch tend worden ingevaren. De tweede Vrij dagochtend en de laatste Vrijdagavond. Omstreeks half elf. elf uur hoopt men het dijkgat bij Ouwerkerk te kunnen sluiten. Onder zeer grote belangstelling van fotografen, filmoperateurs en journalisten, waarvan veie buitenlanders, wordt thans onder hoogspanning bij het stroomgat ge werkt. Natriumlicht beschijnt in de avond uren het werkterrein. De Nederlandse Televisie Stichting zal in een tweetal extra uitzendingen filmrepor tages brengen van bet dichten van het laat ste diikgat op Schouwen-Duiveland. De eerste reportage zal Vrijdagavond worden gegeven, direct na afloop van het door de KRO te verzorgen programma van 22 tot 22.30 uur. De televisieuitzenddng van Za terdag geschiedt des avonds van 21 tot 21.45 uur. Bij deze gelegenheid zullen behalve- de filmreportage, ook in een documentair programma enkele deskundigen over de gehele strijd iegen het water sinds de Fe- bruari-ramp vertellen. De samenwerkende omroepverenigingen brengen ook reportages van het dichten van het laatste gat hij Ouwerkerk op Schöuwen-Duiveland. De uitzendingen zijn vandaag c-ver Hilversum I en Hilver sum II yerdeeld, maar morgen, de dag, waarop men de laatste caisson hoopt te plaatsen, over beide zenders gelijktijdig. Er is toestemming ontvangen van de mi nister cm zo nodig Vrijdagavond na 24 uur met de reportages door te gaan als het gat niet voor de gewone tijd van zen- derchntmg mocht zijn gesloten. Het voornernen bestaat, dat, indien de poging tot sluiting van het laatste stroom gat bij Ouwerkerka morgenavond een gunstig resultaat heeft, van de rijksge bouwen Zaterdag onze driekleur zal wor den uitgestoken. Vanmorgen is in het dijkgat bij Ouwer kerk de tweede van de vier Phoenixcais sons geplaatst. Dit werk is uitstekend ver lopen. Morgenochtend tussen halftïen en tien uur wordt vermoedelijk de derde cais son geplaatst en morgenavond tussen half elf en elf uur zoals ook reeds werd ge meld de vierde en laatste. f)e politie te Schiedam heeft zeven per sonen aangehouden wegens diefstallen van chocoladedeeg en cacaoboter uit de maalderij van de chocoladefabriek „De Baronie" aldaar. Met behulp van smokkel- vesten heeft een viertal leden van het personeel volgens de politie drie jaar ach tereen bijna elke dag een aantal kilo's chocoladedeeg en cacaoboter uit de fa briek gebracht. De heren zouden hierbij nogal brutaal zijn opgetreden, ze wikkel den de grondstof in plastic, maakten er een vest van en deden dit op de W.C. aan. De ruitjes hiervan waren wit geverfd, zodat de controledienst er niets van merkte. In totaal zijn duizenden kilo's aldus gestolen, volgens een voorlopige raming, ter waarde van 30.000. Lindsay Hassett, aanvoerder van het Australische test cricketteam, heeft de cricketbond van Victoria er van in kennis gesteld dat hij niet meer voor selectie in aanmerking wenst te komen. De 40-jarige Hassett, die sinds 1933 voor Victoria heeft gespeeld, zeide: „ik heb een goede innings gehad". Hassett is in 21 testwedstrijden captain van de Australische ploeg geweest. In totaal heeft hij 43 testontmoetingen op zijn naam staan, waarvan de eerste van 1938 tegen Engeland dateert. Het enige land, waar serieus cricket beoefend wordt en waartegen Hassett niet is uitgekomen, is Pakistan. In 69 test innings (waarvan drie not out) scoorde Hassett 3073 runs, hetgeen op een eemiddelde van 46.5 neerkomt. Hij maakte 1(1 test centuries, met een hooeste score van 198 n.o. tegen India te Adelaide, ge durende de tour aan het eind van 1947. In de wedstrijd van de Australische staten heeft Hassett tot nu toe de beste resul taten bereikt: 6935 runs in 123 innings (ge middelde 63.04). Hassett, die men in Juli van dit jaar op het H.C.C.-terrein te Den Haag in de een daagse ontmoeting tussen het Nederlands elftal en Australië aan het werk heeft kun nen zien zal wel nog in districtswedstrij- den uitkomen. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, heeft gisteren op de achtste algemene vergadering van de Nederlandse raad der Europese Beweging een overzicht gegeven van de ontwikkelingsgeschiedenis der plannen voor een Europese Politieke Gemeenschap. De minister ging daarbij terug tot de oprichting van de „assemblée ad hoc" van de Kolen- en Staalgemeen schap. Daarmee werd de gedachte der „sector-gewijze" integratie (in welk kader toen juist de integratie van de Europese landbouw ter sprake was gekomen) los gelaten. Men besloot op die weg dus niet verder te gdan, maar de integratie van Europa voortaan als één geheel te zien, waarbij alleen de mogelijkheid werd open gehouden voor bijzondere maatregelen in bepaalde sectoren. Mr. Beyen sprak als zijn oordeel uit, dat de institutionele problemen betreffende de Europese Politieke Gemeenschap zeker zullen worden opgelost. „Men denkt wel eens," zo zei hij. „dat de Nederlandse rege ring in deze zaken eerst en vooral aan de economische kant denkt, maar dat is on juist. Zn wenst in de eerste plaats een ver enigd Europa met een bovennationaal ge zag. Om dit. te verkrijgen moeten niet al leen beleidsbevoegdheden, maar ook de daarbij behorende verantwoordelijkheden worden overgedragen. Dit is noodzakelijk in twee gevallen en wel ten eerste als deze verantwoordelijkheden in nationaal ver band niet meer kunnen worden gedragen, en ten tweede als zij niet meer in inter nationaal verband kunnen worden onder gebracht zonder dat souvereiniteit wordt afgestaan. Een van de gebieden, waarop aan eerder genoemde voorwaarden volgens verschil lende regeringen nog niet is voldaan, is het terrein van de buitenlandse politiek. Daar wil men de verantwoordelijkheid nog niet overdragen. Een gebied daarentegen waar op men\ve! bereid geacht mag worden dit te doen leek de minister dat van het oo- heffen der handelsbelemmeringen. Het entameren van dergelijke concrete onder werpen vond de heer Beyen zeer belang rijk. want, zei hij, ..internationale samen werking slaagt alleen als men zich ge plaatst ziet voor een concrete taak". Bij de beantwoording van het grote aan tal vragen, dat hem werd gesteld, zei de minister onder meer dat men on het ge bied van de integratie van tijd tot tiid min der logische oplossingen moest acceoteren omdat men de 'ogische niet kon verkrijgen. Zo zijn naar zijn oordeel de terreinen van buitenlandse politiek en van defensie niet van elkaar te scheiden, maar toch accep teert men in verschillende landen van „de zes" wèl de verdedigines-aemeenschao en niet de integratie der buitenlandse politiek. Men zal nu in dit onzicht de minder logi sche oplossing dus maar aanvaarden in de hoop da! de logica verder haar loop wel zal nemen. Tenslotte zei de minister, er van over tuigd te zijn dat de verwezenlijking van de Gemeenschappelijke Euronese Markt heel wat m'nder moeilijk zal zijn dan velen zich dit op het ogenblik voorstellen. De vergadering nam eën voorstel van het Uitvoerend Comité aan om de structuur van de Europese Bewening in ons land te reorganiseren. Inn'aats van de vereniginns- vorm is nu de vorm van een stichting ge kozen, daar deze «eschikter werd geacht uoor de federatief opgebouwde Europese Beweging. De aangekondigde 24-urige loonstakin- gen van de arbeiders in de strocarton- fabrieken te Oude Pekela en Hoogezand- Sappemeer, die hedenmorgen om zes uur zouden ingaan, zijn op het laatste ogenblik afgelast. Van de zijde van de werkgevers heeft men zich gistermiddag n.l. in verbin ding gesteld met de heer Albers uit Am sterdam, hoofdbestuurslid van de Alge mene Bedrijfsgroepencentrale, met het verzoek pogingen in het werk te stellen de stakingen te doen afgelasten. Het gevolg was dat de betrokken arbeiders inderdaad besloten de staking niet te doen doorgaan. Het wachten is nu op het resultaat van de morgen in Groningen te voeren bespre kingen tussen afgevaardigden van werk gevers en werknemers over de lonen en over de werktijden voor het personeel van de dagdienst. Bij de strocartonfabriek te Oostwolde, Westerkwartier, wordt wel gestaakt. De stakingen zijn afgekondigd naar aan leiding van de gang van zaken bij de mqt werkgeversorganisaties gevoerde loon onderhandelingen. Nadat de eerste voorstellen dienaan gaande op 25 Augustus van de zijde der prijsgroepencentrale (werknemers) ter ta fel warert gekomen zijn sindsdien vex-schei- dene besprekingen gevoerd, waarin geen overeenstemming werd bereikt. De werk geversorganisaties zouden vasthouden aan het standpunt van een werkweek van 48 uur voor de dagdienst. De C.A.O. bepaalt op dit punt een werktijd van 45 uur. Ook zou men aan werkgeverszijde het voorstel over de betaling met terugwerkende kracht van de nieuwe- loonregeling hebben gehandhaafd. Aan arbeiderszijde houdt men echter vast aan de 45-urige werkweek voor de dagdienst. Deze kwestie schijnt het voornaamste geschilpunt bij de onderhan delingen te zijn. In Amsterdams drukste winkelstraat, de Kalverstraat, is gisteren tussen kwart over elf en kwart over twaalf uit een ongeslo ten auto een lichtbruine plastic handkoffer ontvreemd, waarin twee houten stapel cas settes met ongeveer 100 gouden dames armbanden, één gouden heren- en twaalf gouden dameshorlogebandjes, tien gouden koorScolliers en andere, vijftig gouden he ren zegelringen met steen, dertig paar gou den manchetknopen, vijftien gouden dames- en heren vulpotloden, vier gouden dames- en herenvulpenhouders, drie gouden tan denstokers en zes gouden pijpjes. De totale waarde van het gestolene be draagt ongeveer 25.000 gulden. De sieraden zijn het eigendom van een groothandelaar in gouden en zilveren sieraden, die gis teren een bezoek bracht aan een juwe lier in de Kalverstraat. Zijn nalatigheid, de wagen niet af te sluiten, is hem duur te staan gekomen. De Finse coalitieregering is Woensdag avond afgetreden nadat zij Dinsdag in het parlement-een vertrouwensvotum had ver loren. De oppositie had een motie van wan trouwen ingediend tegen de huisvestings politiek van de regering. De regering had slechts vijf milliard mark uitgetrokken voor het bouwen van huizen en flatgebouwen gedurende het volgend jaar, ofschoon de „grote commis sie" van het parlement, waarin alle par tijen vertegenwoordigd zijn, had aange- dx-ongen op een bedrag van zeven en een half milliard mark. De ontslagaanvraag is ingediend door de eerste minister, Kekkonen, leider van de Boerenpartij, die samen met de Zweedse VolksDartij en de Sociaal Democraten de coalitie vormde. Ondanks de motie van wantrouwen had den de eerste minister Kekkonen en zijn ministers zich bereid verklaard in functie te blijven om te onderzoeken of er over eenstemming mogelijk was over een com promisprogramma. De ondei-handelingen daaromtrent mis lukten toen de sociaal-democraten ver klaarden, dat zij bereid waren met de Boerenpartij samen te werken, doch niet zolang Kekkonen eerste minister was. Woensdagavond zijn er informele bespre kingen gevoerd tussen alle partijen over de vorming van nieuwe coalitieregering. In de wandelgangen van het parlement werd voorspeld, dat de nieuwe coalitie regering zou omvatten de Sociaal-Demo craten de sterkste partij in het parle ment de Boerenpartij, op een na de sterkste en mogelijke vertegenwoordigers van andere oartijen, uitgezonderd de uiterst links geox-iënteei-de Volksdemocraten, die de derde partij in het parlement vormen. Indische valscfcermfcröèpen zijn in Noord- Oost-Assam neergelaten om het garnizoen te Goesar, een pose in de Abor-heuvels, te versterken. Hier hebben veertien dagen geleden leden van do Daflas-stam, welke op sleo'nte voet met de Galcng-stam staat, een groep Indische functionarissen, aangevallen, die zout, kleding en medicijnen waaraan de Galongs grote behoefte hadden, verdeel den. Ea- za.l een .krachtige houding worden aangenomen tegen de Daflas. Er was een vete tussen de stammen ont staan, doordat de Galongs, die onder be scherming van de Indische regering wa ren gekomen, „geen eer meer- bewezen" aan de Dafias. Volgens een bericht uit Gauhati, in Assam, vielen de Daflas, gewapend met dolken en giftige pijlen, onder het uit stoten van krijgszuchtige geluiden de In dische regeringsmissie aan. Van de 70 slachtoffers behoorden de meeste tot de Galongs, di.e de Indiërs begeleiden.- De paf las namen de i roofden van hun hun •slachtoffers als zegetekens mee. Volgens latere berichten heeft de Daflas- stam aangeboden de hoofden van de slacht offers uit te leveren in „muil" voor buf fels, lange messen en kledingstof. Blijkens een bekendmaking van de In dische regering hadden tien Daflas de pos ten rond het kamp van de Indisohe func tionarissen gedood, waarna 509 stamleden uit het omringende oerwoud van alle kan ten het kanxp aanvielen. De commandant, een functionaris en twee soldaten werden bij de gevechten gedood, aldus berichten. De anderen worden vex-mist en zijn wel licht vermoord of gevangen genomen. De Indische generaal Thimaja, voorzitter der neutrale terugzendingscommissie in Korea, heeft Donderdag geprotesteerd te gen de te lange duur der „uiteenzettingen", welke de Chinese en Noord-Koreaanse communisten houden tegenover hun land genoten, die als krijgsgevangenen in han den der UNO vielen en niet naar hun land terug willen. Thimaja heeft in verscheidene gevallen, waarin de uiteenzettingen reeds anderhalf uur duurden, ingegrepen en een ophouden er mede gelast. Een Zweedse vertegenwoordiger deelde mede, dat een dergelijke „uiteenzetting" Woensdag vijf uur heeft geduurd. Een aantal Zwitserse afgevaardigden is zelfs weggelopen van de uiteenzettingen als pro test tegen de lange duur van de gesprek ken, waarvan er verscheidene meer dan twee uur duurden. Donderdag war-en opnieuw vier hon derd Chinese krijgsgevangenen aan de beurt voor „uiteenzettingen". Ook nu over stemden de krijgsgevangenen het geluid van de eerst per radio gegeven en voor allen bestemde „uiteenzetting", die aan het gesprokene met elke man afzonderlijk vooraf ging. Almdijk, 4 v. Londen te Rotterdam. Alnati, verm. 4 v. Paranagua n. Santos. Argos. 3 v. Aarhus te Kopenhagen. Axeldijk, 4 v. New York te Antwerpen. Aludra, 3 v. Victoria n. Bahia. Alkaid, pass. 3 Fernando Noronha n. Las Palmas Alpherat, 4 v. Montevideo te Buenos Aires verwacht. Aalsum, 3 v. 'Tj. Priok n. Cheribon. Agatha. 3 v. Maruggar n. Pladju. Alamak, 3 te Antwerpen. Aagtekerk, 3 540 m. O. Colombo. Abbekerk, 3 120 m. O.NO. Tj. Datu. Akkrumdijk, 3 te Vizaigapatham. Aldegonda, 3 100 m. ZO. Str. Bamka. Alioth, 3 105 m. NW. Lissabon. Antnenkerk, 5 te Colombo. Arendskerk, 4 te Hongkong. Aalsdijk, 7 bij VTissimgen verw. n. Antw. Alamak, 5 v. Calcutta te Rotterdam. Alchlba, 4 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Alderamin, 2 v. Bombay te Karachi. Aiphard. 4 v. Buenos Aires n. Montevideo. Aagtedijk, v. Vitoria n. Bahia. Aardijk,' pass. 4 ten N. Bermuda n. Le Havre. Aldabi, 4 v. Rio de Janeiro te Santos. Amsteldiep. 4 te Suez. Amstelvaart, 4 v. Nedochea n. Bahia Blanca. Amstelveen, 4 v. New Orleans n. Yokohama. Andijk. 4 v. Rotterdam Havana. Axeldijk, 4 v. New York te Rotterdam. Aagtekerk, 5 te Colombo. Alamak, 4 v. Antwerpen n. Rotterdam. Alkaid, pass. 4 Pauls Rock n. Las Palmas. Amerskerk, pass. 4 Ouessant n. Lissabon. Amor. pass. 4 Kp. St. Vincent n. Ceuta. Amstelland, 4 v. Amsterdam n. Hamburg. Amstelstad, 4 v. Amsterdam n. Bremen. Boschfontein, pass. 4 Perim n. Port Soedan. Bonaire, 3 120 m. ZW. Ouessant n. Funchall. Bildton, pass. Seychellen n. Belawan. Borneo, 4 te Tj. Priok. Bintanig, 4 te Damman Bonaire, pass. 4 Finisterre n. Funchall. Boskoop, 4 670 m- NO. Barbados. Breda, 4 v. Chirmbote 5 Callao verwacht. Blitar, pass. 5 Ouessant n. Duinkerken. Baarn, 5 v. Rotterdam te Amsterdam. Bacchus, 5 v. Mackenzie te Antwerpen. Bloemfontein, 5 Kaapstad verwacht. Britsum, 4 v. Rotterdam te Boulogne. Cottica, 3 630 m. NO. Paramaribo. Clavella, 3 te Mirt. Cleodora, 4 te Curasao verwacht. Corilla, 4 te Singapore. Caltex Delft. 3 120 m. O.NO. Algiers. Caltex Utrecht, 3 45 m. ZW. Casquets. Caltex The Hague, 4 v. Sidon n. Rotterdam. Cottica. 4 860 m. NO. Paramaribo. Callisto, 7 v. Buenos Aires te Rotterdam verw. Caltex Lelden, pas. 5 Ouessant n. Rotterdam. Delfshaven, te Lands End n. Montreal. Drente, 4 te Newport News verwacht. Diemardijk, 4 te San Francisco. Dongedijk, 4 v. Rotterdam n. Newport News. Dido, 4 v. La Pa'llice te Amsterdam. Eendracht, pass. 3 LangeoOg n. Patras. Ena, 3 t.h.v. Sukra baai n. Fao. Eos, 4 v. Amsterdam 5 te Rotterdam. Esso Amsterdam, 4 v. Aruba n. Lands End. Esso Den Haag, pass. 5 Gibraltar n. Sidon. Etrema, 4 te Pladju. Friesland (SSM), 3 v. Kopenhagen te Blyth. Felipes, 4 v. Padang n. Pladju. Graveland, 3 v. Pto Alegre n. Itajai. Gooiland. 2 te Rio de Janeiro. Gaasterland, 3 rede Ilheos. Gadila. 3 540 m. W.NW. Fidji eil. Ganymedes, 2 v. Baehaquero n. La Guaira. Garoet, 4 v. Aden n. Bahrein. Gordias, 5 te Amsterdam. Groote Kerk, 4 v. Marseille n. Antwerpen. Groote Beer, 5 450 m. O.t.Z. Kp. Race. Hathor, 4 te Alexandrië. Heemskerk, 3 280 m. ZW. Kp. Palmas. Helicon, 3 360 m. W.ZW. Finisterre. Hoogkerk, 3 ten anker bij Brunsbiittel n. Aarhus Hestia, 4 v. Paramaribo 5 te Georgetown. Heelsum, 5 v. Houston te Amsterdam. Helder, v. Antwerpen te Rotterdam. Hersilia, 5 v. Caibarien te Amsterdam. Hilversum, 5 te Antwerpen. Hydra, pass. 4 Vlissingen n. Antwerpen. Ilos, pass. 4 Gibraltar n. Barcelona. Ivoorkust, 5 te Luanda. Jupiter, pass. 4 Finisterre n. Lissabon. Japara (KRL), 5 v. Hamburg voor Hoek v. Hol land verwacht. Joh. v. Oldenbarnevelt, 4 v. Melbourne n. Sydney Java, 4 te Port Said. Kota Agoeng, 31 te Belawan. Karimun, pass. 3 Jebel Zukur n. Djeddah. Kasimbar 3 te Bendjlna. Karaton, 3 v. Soerabaja n. Tj. Priok. Kieldreeht, 5 v. Rotterdam n. Yokohama. Kota Agoeng, 4 v. Belawan n. Aden. Kota Gede, 4 te Port Said. Kedoe. 4 v. Colombo n. Belawan. Kota Baroe, 4 v. Makassar n. Tj. Priok. Kota In ten, 4 v. Alexandrië n. Rotterdam. Lekhaven, 1 v. Santos n. Buenos Aires. Laertes, 4 v. Suez n. Djeddah. Lekkerkerk, 3 v. Suez n. Aden. Lieve Vrouwekerk, pass. 3 Ouessant n. Marseille Lemsterkérk, 3 dwars Khorya Morya baai. Leuvekerk, pass. 3 Jedel Zukur n. Suez. Lissekerk, 3 v. Khorramshar n. Basrah, Lombok, 3 300 m. Z. Bermuda. Lutterkerk, 3 v. Hamburg n. Bremen. Loosdreeht, pass. 4 Finisterre n. Boulogne. Lawak, 5 v. Basrah te Bombay. Leersum, 2 te Houston. Laurenskerk, 4 v. Aden n. Assab. Laaigkerk, 4 v. Madras n. Calcutta. Maashaven, 3 v. Newcastle n. Londen. Meerkerk, 4 te Durban verwacht. Myonia, 3 v. Rotterdam te Stavanger. Macoma, 14 Panamakan. verw. n. Curacao. Maipessa, 3 v. Miri n. Pladju. Mataram, pass. 3 Sabang n. Colombo. Murena, 3 65 m. NW. Cochin 9 Bahrein verw. Mentor, 4 v. Benghasi n. Tobroek. Macuba, 3 70 m. W. Malta. Ma lea, 3 690 m. W.NW. Guam. Malvina, 3 1000 m. ZW. Flores. Merwede, 3 900 m. W.ZW. Lands End. Mitra, 3 200 m. NW. Socotra. Myonia, 3 100 m. Z.ZW. Stavanger. Maas, 4 te Malta. Maasdam, 4 500 m. O.t.Z. Kp. Race 8 Southamp ton verwacht. Mariekerk, pass. 5 Vlissingen n. Amsterdam. Meüskerk, pass. 4 ten Z. Formosa n. Hongkong Manoeran, pass. 4 Finisterre n. Amsterdam Notos, pass. 3 Gibraltar n. Amsterdam. Niobe, 4 v. Mantyluoto n. Uleaborg. Nigerstroom, 5 v. Amsterdam n. Antwerpen. Noordam, 4 490 m. W.ZW. Valentia. Oranjestad, 3 170 m. NO. Fayal. Omala, pass. 3 Beachyhead n. Avonmouth. Overljsel, 2 v. Tj. Priok n. Soerabaja. Oranje, 5 te Southampton. Oranjefontein, 4 600 m. NO. St. Helena. Orion, 4 v. La Guaira n. Pto Cabcllo. Ootmarsum, 4 v. Savanna n. Le Havre. Phrontis, pas. 3 Gibraltar n. Liverpool. Poelau Laut, 3 v. Belawan n. Port Said. Prins Willem IV, 3 v. Le Havre n. Duinkerken. Papendrecht, 3 ten anker rivier Elbe. Prins Fred. Hendrik, 5 te Detroit verw. Prins Willem V, 5 te Antwerpen. Pendrecht, pass. 4 Aden n. Sete. Peperkust, 4 te Lagos. Polydorus, pass. 4 Kp. St. Vincent n. Port Safd Polyphemus. 3 v. New York n. Halifax. Prins Joh. W. Friso, 4 v. Rotterdam n. Quebec Rijnland, 3 v. St. Vincent n. Rio de Janeiro. Rotti, 3 v. Singapore n. Colombo. Rotula, 3 v. Yokohama n. Miri. Ridderkerk, 3 te Hamburg. Roebiah, 3 120 m. N. Madoera. Roepat, 4 v. Antwerpen te Londen. Rondo, pass. 5 Kp. St. Vincent n. Bona. Ruys. 4 v. Penang n. Mauritius. Rijndam, 4 v. New York n. Willemstad. Samarinda, 4 v. Portland te Tacoma. Sibajak, pass. 4 Malta n. Port Said. Sarangan, 4 te Zamboanga. Schie, pas. 3 ten N. Malta n. Algiers. Sloterdijk, 3 Miami gepass. n. Antw. Soestdijk, 4 te Antwerpen. Sibajak, pas. 3 Kp. Bon n. Port Said. Sirrah, 3 v. Aucland r. Aruza. Sommelsdijk, 3 v. Penang n. Belawan. Stad Breda, 3 v. Tokio n. Osaka. Sabang, 4 te Bandjermasin. Siaoe. 2 v. Singapore n. Medan. Silindoeng, 4 te Hongkong verwacht. Sir.abang, 3 v. Ampenan n. Makassar. Stad Amsterdam, pass. Dover n. Norfolk. Stanvak Talang Akar, 3 v. Tj. Priok n. Sungei- gerong. Straat Soenda, 3 t.h.v. Belawan n. Lorenzo Mar- quez. Slamat, 6 te Halifax verwacht. Stad Arnhem, 4 te Brake. Stad Alkmaar, 5 v. Kirkenaess te Emden verw. Stad Vlaardingen, 5 v. R'dam n. Kirkenaess- Stad Dordrecht, 4 v. Narvik n. Newport Mon. Stentor, 5 v. W. Indië te Amsterdam. Sandettie, 3 v. Delfzijl n. Sarpsbong. Saidja, 4 v. Muntok n. Pladju. Saroena, 4 v. Saigon n. Miri. Sommeldij'k, 4 te Belawan. Tiba, verm. 4 v. Blanca n. Rotterdam. Thalatta, 3 v. Rotterdam n. Aden. Tosari, 3 v. Cochin n. Madras. Trompenberg, pass. 3 Azoren n. Houston. Tankhaven III, 3 v. Port Swettenliam n. Penang Tara, 3 170 m. ZW. Finisterre. Tasman, 3 v. Belawan n. Tj. Priok. Tjibodas, 3 v. Osaka n. Hongkong. Tomori, 3 140 m. NO.t.N. Massawa. Tabinta, 4 v. Tj. Priok n. Cheribon. Tarakan, pass. 4 Gibraltar n. Halifax. Teiresias, 4 v. Tj. Priok n. Cheribon. Ternate, pass. 4 Sabang n. Port Said- Teucer, 4 te Belawan. Tomini, pass. 4 Ouessant n. Port Said. Talisse, 5 v. Genua n. Marseille. Trajanus, 5 v. Amsterdam te San Juan. Triton, 3 te New York. Titus, 4 v. Alexandrië n. Beyrouth. Utrecht, 3 160 m. Z. Djeddah. Van Outshoom, 3 75 m. W.NW. Soerabaja. Veendam, 4 490 m. W.t.Z. Valentia. Van Spilbergen, 5 v. Bordeaux n. Dakar. Wainkelo, 3 v. Soerabaja n. Benoa. Woensdrecht, 3 120 m. W. Runsal*Jebel. Waal, pass. 4 Finisterre n. Rotterdam. Waterman, 4 560 m. ZO Kp. Farewell. Wonosari, 5 te Makassar. Westerdam, 4 670 m. W.t.Z. Valentia. Westland, 5 te Rio de Janeiro. Willem Barendsz, pass. 4 Azoren n. Curagao. Willem Ruys, 5 te Colombo. Wonogiri, 4 v. R'dam 5 te Hamburg. W'ieldrecht, 5 v. Sidon n. Einswarden. Winsum, 4 v. Libreville n. Okuata. Winterswijk, 4 v. Vlissingen n. La Romana. Zuiderkruis, 4 390 m. NW. Kaapstad. Zeeland (SSM), 6 v. Methil te Rotterdam verw. Zijpenberg, 4 v. Philadelphia n. New Orleans. KLEINE VAART Alja, pass. 4 Vlissingen n. Antwerpen. Anna b, 3 v. Savona te Sete. Algarve, 5 of 6 v. Lissabon te Liverpool verw. Arnhem, 3 dwars Holyhead n. Milfordhaven. Anna Henny, pass. 3 Vlissingen n. Glasgow. Audacia, 5 v. Faroer te Bilbao verwacht. Bill, 4 te Garston. Batavier I, pass. 3 St. Vincent n. Bordeaux. Binnenhaven, pass. 4 Engelskanaal n. Antw. Berndna, 3 v. Malmö te Kopenhagen. Banka, pass. 3 Vlissingen n. Gent. Bernard, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Bernisse, 4 v. Boness n. de Tyne. Bornrif, 3 nog op Venermeer, B'ree Helle, 4 v. Rotterdam te Londen verw. Betty Anne, pass. 4 Brunsbüttelkoog n. San tander. Carpe Diem, 3 v. Antw. te Vlissingen. Catharina, 3 v. Vlissingen te Dundalk. Confiance, verm. 4 v. Kopenhagen n. Nakskov. Davina Goekoop, 3 v. Amble n. Schwarzenhuette Depa, 4 v. Loriënt te Brest. Depa, 3 v. Loriënt n. Brest. Dollard, 4 v. Orno te Amsterdam verw. Douro, 3 v. Thessaloniki n. Catania. Deneb, 4 v. Rotterdam te Delfzijl verw. Deni, 4 v. Whitehaven te Kopenhagen verw. De Ruyter, 2 v. Amsterdam te Aberdeen. Doklaan, 4 v. Stettin n. Holmsund. Elsenburgh, 3 v. Casablanca teDuinkerken. Fiducia, pass. 4 Vlissingen n. Yarmouth. Frejo, 3 v. Avonmouth n. Cardiff. Follonica, 3 v. Fecamp n. Norresundby. Flevo, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Gerry, 4 v. Rotterdam te Bremen verw. Gaasterland, 3 v. Harlingen te Leith. Goote, 2 v. Kaolak te Dakar. Hartel, verm. 4 v. Swansea n. Amsterdam. Hast III, pass. 4 Kiel n. Stockholm. Haskerland, 4 v. Goole n. Kingslyn. Henrica b, 3 v. Amsterdam te Maassluis. Ida Pieter, 3 te Huil. Jokudma, 3 v. Newport te Odense. Jutland, 3 v. Carthagena n. Huelva. Jonex I, pass. 3 Vlissingen n. Londen. Jorina, 4 v. Oscarshamn te Norkoping verw. Leny, 3 v. Duinkerken n. Southampton. Larix, 3 v. Rotterdam n. Hudiksvall. Lydia, verm. 4 v. Avonmouth n. Swansea. Kenitra. 3 v. Casablanca te Port Lyautey. Koningin Juliana, 3 v. Kalma n. Karlskron. Maraat, pass. 4' Vlissingen O. Antwerpen. Martien, pass. 4 Vlissinge n. Abo. Minerva, pass. 4 Vlissingen n. Antw. Myfem, 4 v. Vlaardingen te Rouaan verw. Marcella, 4 v. Sandefjord te Le Havre. Markab, 3 v. Ceuta n. Piraeus. Marne, 2 v. Boston n. Aberdeen. Matthew, 4 v. Jersey n. Thameshaven. Megrez, 3 v. Napels n. Patras. Menkar, 3 v. Casablanca te Genua. Meres, 4 v. Rotterdam te Amsterdam. Meuse, 3 v. Rotterdam te Rouaan. Midsland, 3 v. Grangemouth n. Rotterdam. Mirzam, 2 v. Fedalah te Agadir. Monica. 4 v. Otterbacken te Imham verw. May Mere, 3 x. Reykjavik te Bilbao. May Star, 3 v. Londonderry n. Malta. Mypuck, 5 Westonpoint verw. Myson, 3 v. Ronskaer n. Stockholm. Martha, 3 v. Vlissingen n. Westport. Mutatie, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Neeltje b, vertr. 4 v. Sunderland n. R'dam. Nanjo, 3 v. Vlissingen n. Londen. Nassauhaven, 4 v. R'dam n. Antwerpen. Noorderlicht, 3 v. Kalmar n. Gotland. Nieuwehaven, 4 v. Gothenburg te Antw. Oleum, 3 v. Southampton n. Middlesbro. Pavo, 3 v. Hargshamn n. Zaandam. Prior, pass. 4 Eddystone n. Antwerpen. Plato, 3 te Genua n. Denia. Rapid, 4 v. Stockholm te Oskarshamn. Rijnhaven. 3 20 m. W. Kp. Vincent. Saba pass. 4 Vlissingen n. Kopenhagen. Senior, pass. 3 Vlissingen n. Antw. Sirius, 3 v. Londen n. Duinkerken. Soemba, 4 v. Vlaardingen teWaterford verw. Sian, 3 v. Vlevo te Delfzijl. Sporota, 3 v. Brem In n. Kingslynn. Start, pass. Vlissingen n. Antw. Ton, 4 v. Rotterdam te Antw. verwacht. Teun, 3 v. Kemi te Antwerpen. Theodora, 4 v. Skiftesvik te Drammen. Teun, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Timor, 4 v. Londen naar Rotterdam. Trio4 pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Vindicat Atque Polit, 4 v. Londen n. Gyon. Vecht, 3 v. Fakse n. Rotterdam. Veenenburgh, 3 v. Middlesbro n. Rotterdam. Vrede, 3 v. Fowey te Gothenburg. Westersingel, 4 v. Par te Amsterdam. Wim, 3 y. Stettin te Hernosand. Walenburgh, 2 v. Bordeaux te Guernsey. Westerschelde. 3 te Malmö. WIST U DAT AL?? Voor Moeder 12 kop en schotels voor 50 ct. p. w. Normale prijzen. Diverse décors. Strijkijzers voor 50 ct. p. week. Stofzuigers f 2 p. week. Voor Vader: Rijwielen f2 per week. Voor het Kind: Autopeds f 1 per week. Voor ieder een en voor elke beurs. Handelsonderneming „CORRECT" Spaarnwouderstraat 2, Haarlem. Tel. 20670 Adverteert in dit blad Koopt bij een vertrouwd adres. Koopt bij: want GEERLING is WAARBORG Heden: Heerlijke verse Duinkonij nen f 1.50, f 1.75 en de groot sten f 2 p. stuk. Prima Hei hazen vanaf f 5 tot f 8. Fa zanten vanaf f 4 tot f 6, Stoof patrijzen f 1.60, Wilde Een den vanaf f 2 tot f 3 p. stuk. Malse Soepbraadkippen f 1.50 p. pond. Prachtig Kippen- poulet f 2 p. pond. (tussen Anegang en Ged. Oude Gracht) Tel. 10296. GR. HOUTSTR. 170 Tel. 10140 Aangeb. in A'dam aan de Leidsekade BENEDENHUIS met bel-étage bev.: 6 kamers, keuken, badk. en 2 w.c.'s en een binnenplaats op prima stand, enkele min. van het Leidseplein. Bijz. geschikt v. een comb, van woning en kantoor of praktijk alsook voor dubbelbew. Huurprijs f 68 p. m. Gevr. in Haarlem of omg. een woning minst, met 5 kamers en tuin. Infor maties dag. tel. 33116 A'dam van 918 u. of schrift, ond. no. HA-6185, Ricardo's Adv. Bur. A'dam-C. Ongelooflijk mooi f 2 p. st. Heel mooi kippenpoulet f 2.per pond. SMEDESTRAAT 36 Tel. 12735. VANAF HEDEN GROTE PRIJSVERLAGING! O. F. Huiskamers nu reeds com pleet met groot dressoir, 2 clubfauteuils, 4 stoelen en tafel voor f 298, f 369. f 398, enz. 'T MEUBELHUIS, Zijl- weg 2628, Haarlem. 6.45 10.95 2.75 Koopt nu reeds uw St. Nic. Cadeaux Herenoverhemden v.a. f Damestruitjes wol v.a f Dames Hoofddoekjes wol v.a. f Inlichtingen bij: Kousen Reparatie Inrichting „MARION" Pretoriaplein 93 zwart Telef. 25368. Haarlem-N. Lage prijzen! Lage prijzen! Heren- en Damesstofjassen khaki en wit satijn. Krimp- vrij, goede pasvorm tot maat 56 f 14.75 twee stuks f 29. Overalls f 7.75 2 stuks f 15 tot maat 56. IJzersterke Man chesterbroeken v.a. f 16.50. Enz. Enz. Spaarnwouderstraat 138 Haarlem. Tel. 13680—10028. (bij Stuyvesantpiein) Halte Lijn 4 (DE BOER ASSELER)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6