Ernstige incidenten in Triëst eisen acht mensenlevens Eden noemt Russische eisen onaanvaardbaar Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT V/ij en zij Het virus van Kinderverlamming gefotografeerd Wilde viering van Guy Fawkes-Day De vijfvoudige moord in België Spanning neemt met het uur toe, stakingen en nieuwe demonstraties Lagerhuisleden blijven voelen voor ontmoeting Churchill-Malenkov Nieuwe onlusten Het woord is aan Else Zaisser uit haar ambt ontzet 68e JAARGANG No 102 297e JAARGANG No 255 Londen schudde Toestand der beide gewonden uiterst critiek Zuivering en razzia's Ontslagen bij Amerikaanse buitenlandse dienst W eerrapporten zw 4 1 zo zzo VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman GEORGES VIAL-MAZEL is een Frans historicus, die twintig jaren in het Verre Oosten heeft doorgebracht: als jong diplo maat, lange tijd als hoogleraar in Bangkok, de hoofdstad van Siam en tenslotte ook als gevangene in Japan. Georges Vial-Mazel is een zoon van het Franse Zuiden en wel van dat wonderlijk-bekorende oord dat niemand, die het bezocht heeft,ooit vergeten kan: la Prövence. Hij is daarheen dan ook teruggekeerd. Nu is hij op tournée door ons land; uitgenodigd door het Haarlemse Comité des Conférences Frangaisës sprak hij gisteravond over de intellectuele een heid van het Europese vasteland. Gij vindt elders in dit nummer een beknopt verslag en hier commentaar. Woensdag heb ik in Den Haag, in de Rolzaal die boven de Rid derzaal ligt, naar minister Beyen geluisterd die voor de Nederlandse Raad van de Euro pese Beweging over de politieke stand van zaken betreffende het Europese eenheids- streven sprak. Gisteravond heb ik naar de Franse historicus geluisterd die, beginnend jn het Stenen Tijdperk, in een snelle reeks grepen-uit-de-gcschiedenis de Europese eenheid schetste die immer onverbrekelijk bestaan heeft en alleen in politiek-staat- kundige zin is verstoord. Wij streven niet naar iets nieuws; wij streven naar een her stel, naar een nieuwe bevestiging van het oude dat in de Europeanen voortleeft. Dat mag dienen als een samenvatting van Vial- Mazel's betoog. Het verschil in betoogtrant tussen de Hollandse minister en de Franse historicus beiden Europeanen: minister Beyen toonde Woensdag duidelijk dat hij de Euro pese politiek-economische wording is toe gewijd was op zichzelf boeiend. Beiden spraken voor de vuist, dus ook zonder aan tekeningen te raadplegen: de Hollander niettemin met toepassing van een voort durend „rubato", om deze muzikale term maar te bezigen. Zelfs bij de uitingen van zijn (hem dierbare) humor. De Fransman daarentegen: con brio, zonder enige merk bare voorzichtigheid, zijn ernst telkens onderbrekend met fonkelende uitingen van geest. Die hij intussen, welberekend, steeds liet voorafgaan aan een kernpunt in zijn betoog. Hetgeen mij trof was dat de spre kers hun gehoor gelijkelijk boeiden: er was even sterke, onverbroken aandacht met even verheugde waardering van hu mor en „esprit". Twee Europeanen. De Franse historicus heeft op grond van zijn lange ervaring in het Verre Oosten er stevig de nadruk op gelegd dat men ons daar allen als Europeanen ziet. Hij verliet daarbij trouwens het vasteland van Europa, in de titel van zijn conférence beperkend aangeduid. Hij betrok er de Engelsen vaker bij, juist ook in historische zin. De Chine zen, de Siamezen, de Japanners zien ons niet als Nederlanders, Fransen, Engelsen, Duitsers, Spanjaarden; zij zien ons als Europeanen. Als blanken maar ook als Europeanen. Soms betrekken zij, bij ver gissing, daar ook Amerikanen in, het is steeds gegrond op die innerlijke verstand houding, die hoofdzakelijke eenheid van denken en levensopvatting, die een tra ditie van duizenden jaren heeft doen ont staan. In onze staatkundige verdeeldheden kunnen zij geen hoofdzaak zien; het is de diepere, ingewortelde, onwrikbare eenheid die beslist. Dit beseffend, erbij overwegend dat uit dit alles tenslotte toch ook in staat kundige zin de democratie van het Westen is gegroeid, voelt ge als lid der Europese Beweging de gedachte bij u opkomen dat, het zijn nut zou hebben enige intelligente Verre Oosterlingen uit te nodigen, om ons voor te houden dat wij toch zo duidelijk en onmiskenbaar Europeanen zijn. En dat de onderlinge tegenstellingen tussen de Euro pese volken zonder betekenis zijn verge leken bij de diepe tegenstellingen die men in het Verre Oosten kent. Anderen zien ons vaak beter dan wij onszelf. Wij en zij. Als men praat over die Fran sen en die Italianen, die Engelsen en die Duitsers, die toch zo anders zijn, denkt men dan wel eens tegelijk aan de verschil len binnen de kring van het eigen volk, die men zoveel vaker en met meer ophef pleegt vast te stellen? Verschillen tussen „anders denkenden" op religieus en politiek gebied, verschillen tussen rangen en standen en tus sen provinciale geaardheden. Vial-Mazel vertelde dat tussen de Provengalen en de Marseillanen zoveel verschil ligt hij zei het wel met een glimlach en ge moest Schotten eens over Engelsen horen en En gelsen over Welshmen! Dat is in ieder land zo en dat kunt ge, zoals iedereen weet, tot veel kleiner groepen-tegenstelling terug brengen. Zijn in wezen de verschillen tus sen de Europese volken niet van dezelfde soort als die tussen Zeeuwen en Limbur gers, Friezen en Gelderlanders terwijl zij toch allen uit verleden en groei Euro peanen zijn, zeer wel in staat om bij gods dienstige en politieke verschillen met el kaar samen te werken, zoals reeds zo veel vuldig gebleken is? Dat lijkt mij overden king waard en dat is dan zeker een van de belangrijkste overpeinzingen, waartoe de conférence van Georges' Vial-Mazel aan leiding heeft gegeven. R. P. In de Verenigde Staten is men er in ge slaagd door middel van een electronen- microscoop de virus die de kinderverlam ming veroorzaakt, te fotograferen. Donderdagavond heeft dr. A. R. Taylor, een bioloog van de pharmaceutische maat schappij „Parke, Davis and Co" de foto's te Pocono Manor geprojecteerd op een bijeenkomst van het Amerikaanse genoot schap voor onderzoek met de electronen- microscoop. De virus heeft de vorm van een bolletje. Samenstelling van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Door de verkiezing van een Democraat in een district van New Jersey, dat als een republikeins bolwerk werd beschouwd, is de Republikeinse meerderheid in het Huis van Afgevaardigden tot drie stemmen te ruggebracht. Het Huis telt thans 218 Republikeinen, 215 Democraten en een onafhankelijke. Voor een vacante zetel voor een vertegen woordiger van Californië zal Dinsdag wor den gestemd. Twee Deense vliegers moesten onlangs een noodlanding maken met hun sportvliegtuigje in de Sovjet-zóne van Duitsland, toen ze onderweg waren van Denemarken naar Sleeswijk. De Sovjet-autoriteiten verleenden hun toestemming om het vliegtuigje over te brengen naar de Westelijke zóne en de Duitse Volkspolitie verleende alle medewerking om de overbrenging, die niet via de lucht, maar langs de grond plaats vond, zo snel mogelijk te doen geschieden. Hier is men bezig met de „verhuizing". De Deense vliegers werden nabij Liibeck weer over de grens gezet. (Van onze correspondent in Londen) Londen beleefde gisteren de luidruch tigste Guy Fawkes-viering in 20 jaar. Dui zenden studenten veroorzaakten chaos in de hoofdstad en meer dan honderd werden gearresteerd. Overal knalde het. Donder bussen met grote explosieve kracht ze schenen door de studenten zelf vervaardigd te zijn. want de winkels verkopen een veel mildere soort suisden over het pla veisel. Overal braken gevechten tussen studen ten en versterkte politie uit. Het werd een ware veldslag. Een ondergrondse trein moest uit de dienst worden genomen daar ze door studenten was beschadigd. Over valauto's gierden door de straten. Op het hoogtepunt van het festijn was piccadilly Circus volkomen geblokkeerd door een juichende, gillende en zingende menigte. Van alle kanten stroomde het nieuws gierige publiek toe. Het vuurwerk ont plofte onder de wielen van auto's en taxi's. Rollen toiletpapier fungeerden als serpen tines. Bussen moesten stoppen, het verkeer stond urenlang st.il. Duizenden studenten marcheerden, naar het parlementsgebouw, de historische pleK voor de herdenking van Guy Fawkes, die immers meer dan drie eeuwen geleden de volksvertegenwoordi ging in de lucht wilde laten vliegen. Het leek er op alsof de studenten voor de mis lukking van die aanslag revanche wilden nemen. Bereden politie trachtte de bende uiteen te drijven. Dit was echter niet ge makkelijk daar knal potten en rookbom men onder de steigerende paarden werden gesmeten. En gedurende dit alles bleven de studenten uitdagend hun liederen zin gen. Vanochtend had de politierechter han den vol werk Het staat thans- wel vast, dat de gisteren gemelde vijfvoudige moord in het gehucht Versailles (nabij Thy-le-Chateau in het Namense) gepleegd is door de 52-jarige Canaille van Laethem, die al geruime tijd de buurtschap terroriseerde. Hij leefde van een klein invaiiditeitspensioentje, dat on langs verminderd werd nadat men ontdek te, dat hij inkomsten uit ongeregelde han del had. Van Laethem schijnt nu zijn bu ren verdacht te hebben, die bijverdienste „aangebracht" te hebben en dat is waar schijnlijk de aanleiding tot zijn gruwe lijke wraakoefening geweest. De mannen onder zijn slachtoffers heeft hij neerge schoten, hun vrouwen vond de politie met doorgesneden halzen. Met de laatste kogel uit zijn revolver pleegde Van A. ten slotte in zijn schuur zelfmoord. De beide gewonden, mevrouw Brous- miche en mevrouw Walbrecht, verkeren in een uiterst critieke toestand. Van Laethem leefde al sinds weken in onmin met zijn buren. Onlangs sprenkelde hij teer op de tabak die Walbrecht in zijn tuin kweekte en cok wierp hij bij herha ling vuil in de kelder van diens huis. TRIëST, (Reuter) Een vijftienjarige Italiaanse schooljongen en een 35-jarige Italiaan zijn Donderdagavond tijdens rel letjes in Triëst doodgeschoten toen onder Brits bevel staande politiemannen het vuur openden op demonstranten. Op het ogen blik dat een menigte schooljongens en vol wassen demonstranten onder het roepen van leuzen als „Triëst voor Italië" en „Weg met Tito" de politie met straatstenen begon te "bekogelen, opende de politie het vuur. De politie heeft de demonstranten her haaldelijk gelast zich te verspreiden maar de jongens drongen voorwaarts onder een hagel van stenen, door "hun kameraden ge worpen, en sneden enige politiemannen van de anderen af. Het treffen had plaats voor de kerk van Sint Antonius waar de politie, vroe ger op de dag, demonstranten had binnen- gejaagd. De geestelijken waren bezig de herconsecratie voor te bereiden, die nodig LONDEN (Reuter). De Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft Donderdag bij de voorzetting van het debat over de troonrede in het Lagerhuis verklaard, dat de jongste ant woordnota van de Sovjet-Unie „uitvoerige en onaanvaardbare voorwaarden" bevat. „Indien wij die voorwaarden zouden aan vaarden, zou onze veiligheid worden on dermijnd en Duitsland zou onmogelijk zijn eenheid in vrijheid kunnen herwinnen. In dien er op het ogenblik geen mogelijkheid is om over de hereniging van Duitsland te spreken, is dat werkelijk niet onze schuld". „Ondanks deze tegenslag en deze nota blijven wij van onze kant bereid op elk ogenblik en elke plaats zonder enige voor waarden vooraf, met de Sovjet-regering te spreken over Duitsland en Oostenrijk", aldus verklaarde Eden onder toejuichingen van de Lagerhuisleden. Wijzend op „enige vermindering" van de spanning tussen Oost en West zeide Eden: „Het gaat mogelijk bemoedigend, maar ik moet er aan toevoegen, dat men moeilijk enig teken kan vinden, dat de Sovjet-regering haar fundamentele vijan digheid jegens de Westelijke naties heeft veranderd. „Haar propaganda blijft net als vroeger. Zij moet worden uitgevoerd door middel van stakingen, het verwekken van anti- Amerikaanse gevoelens en het uitbuiten van koloniale onrust". „Ook is het niet bemoedigend te zien wat er achter het IJzeren Gordijn gebeurt. De politiek van minder controle in Oost- Duitsland, waarvan na de dood van Stalin enige bewijzen waren, is opgegeven en we zien thans een nieuwe periode van onder drukking. We zullen natuurlijk blijven hopen op een verandering van gezindheid en een gelegenheid ter vermindering van de spanning. Intussen hebben wij geen andere keus dan te volharden in onze defensievoorbe reidingen, waarvan ons leven afhankelijk is". West-Duitsland zal het best tot de ver dediging van West-Europa kunnen bijdra gen via de Europese verdedigingsgemeen schap, aldus Eden. „De zes landen van de E.V.G. zullen be vinden, dat ons deelgenootschap, zonder dat dit een eigenlijk lidmaatschap is, zo nauw mogelijk zal zijn', aldus Eden. Hij zeide, dat Engeland streeft naar vreedzame betrekkingen met China. Debat De voornaamste oppositiespreker, Hector McNeil, minister van staat voor buiten landse aangelegenheden in de Labour- regering, zeide, dat het van Eden een beet je gemakkelijk gezegd was, dat de regering bereid is te werken A'oor het tot stand ko men van een viermogendhedenbijeenkomst op elk niveau. Hij verklaarde, dat de regering, indien zij streeft naar een conferentie van staats hoofden, de belemmeringen hiervoor „in Washington en niet in Moskou" uit de weg moet ruimen. Hij beschouwde de jongste verklaringen van president Eisenhower en minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles niet als „een warme goedkeuring" van de gedachte van dergelijke viermogendheden-bespre- kingen. Lady Tweedsmuir (conservatief) drong er bij Sir Winston Churchill op aan te trachten tot een persoonlijk onderhoud te komen met Malenkov. Zij gaf toe, dat Sir Winston eerst moest trachten de instem ming van de Westelijke geallieerden te verkrijgen. Arthur Henderson, die voor de opposi tie een samenvatting gaf, opperde, dat premier Churchill besprekingen zou voe ren met president Eisenhower in Wash ington en premier Laniel in Parijs, om daarna naar Moskou te reizen voor een conferentie met Malenkov. „Zou dat niet de impasse doorbreken?" zo vroeg Henderson. Minister Eden antwoordde, dat dit een zeer belangrijk voorstel was en volgens hem dient men alles te overwegen om tot verbetering van de toestand te komen, doch hij zei, dat men niet de ogen kan sluiten voor de „harde feiten van de toestand, die het antwoord vaa de Sovjet-Unie tbont"; was geworden als gevolg van eerdere ge welddadigheden. Voor de schietpartij van Donderdag avond heeft de Italiaanse politieke advi seur van het BritscAmerikaan.se. militaire bestuur van Triëst bij generaal Winterton geprotesteerd tegen de methoden van de politie bij het uiteendrijven van de demon stranten. Ook de Italiaanse burgemeester van Triëst, Gianni Bartoli, heeft bij de geallieerde autoriteiten geprotesteerd. Een geallieerde woordvoerder deelde mede, dat vijftien Italianen in. een zieken huis zijn opgenomen de meesten met verwondingen tengevolge van gummistok slagen. Britse hotels en clubs in Triëst werden Donderdagavond onder bewaking van Britse troepen gesteld. Het kwam in de loop van de avond tussen de politie en de monstranten nog enkele malen tot een tref fen, doch er werden geen verdere slacht offers gemeld. 'Proteststakingen in de stad en de haven maakten reeds vroeg een eind aan alle werkzaamheden. Het bericht van de twee doden werd in Rome aan eerste minister Pella gemeld toen deze met zijn ministers een informele bespreking" hield. Verwacht wordt dat Pella, die ook mi nister van Buitenlandse Zaken is, bij de Britse en Amerikaanse ambassades in Rome zal protesteren tegen de methoden, welke door de onder Brits toezicht staande politie in Triëst worden gebruikt. In een later uitgegeven officieel com muniqué wordt verklaard, dat generaal Sir John Winterton, de Britse commandant van het geallieerde bestuur van Triëst, het zeer diep betreurt, dat de activiteit van onverantwoordelijke elementen in Triëst Donderdag een aantal slachtoffers tenge volge heeft gehad. Hij deed een beroep op de bevolking om „kalm te blijven en de grootst mogelijke zelfbeheersing te betrachten". Ontheiligd Door de bisschop van Triëst. monseigneur Antonio Santini, is Donderdag officieel verklaard, dat de Sint Antoniuskerk Don derdagochtend ontheiligd is, doordat de politie demonstranten tot in het middenpad van de kerk achtervolgd had. De priester, die belast is met ae leiding van de kerk, Professor Hermann Staudinger, hoofd van het instituut voor wetenschappelijk onder zoek van de micromoleculaire scheikunde in Freiburg aan wie door de Zweedse Academie van Wetenschappen de Nobel prijs voor de Scheikunde is toegekend. Don Bruno Greco, verklaarde, dat „de burgerpolitie niet het minste recht had een voet te zetten in de kerk, waar het recht van asyl door de eeuwen heen altijd ge ëerbiedigd is. Dit recht is op ongelooflijke wijze verkracht door de burgerpolitie van Triëst, onder Brits-Amerikaanse leiding. De politie heeft niet geaarzeld het interieur van de kerk onder water te zetten met haar spuiten en er binnen te dringen met wa pens in de hand". Staking De niet-communistische vakbonden heb ben besloten voor heden een 24 uursta king af te kondigen. Leraren van middel bare scholen zullen twee dagen staken. Alle leerlingen is verzocht heden niet de scholen te bezoeken. Als teken van rouw voor de twee slacht offers hebben Donderdagavond alle bio scopen, theaters en café's in Triëst hun deuren gesloten. Sedert het begin van de avond functionneerden ook cle openbare vervoersdiensten niet meer. De gemeenteraad van Triëst heeft na een spoedvergadering een verklaring uitge geven. waarin wordt geprotesteerd tegen het gebruiken van een „overmaat" van ge weid tegen spontane betogingen van het volk. De gemeenteraad vraagt een onmid dellijk onderzoek naar de personen die verantwoordelijk zijn voor het gebruik van wapengeweld. Premier Pella zond Donderdagavond een boodschap met rouwbeklag aan de familie van de slachtoffers der „tragische inci denten". Hij verzocht de bevolking van Triëst „de rust van de sterken te bewaren". De parlementsfractie van de neo-fascis- tische Italiaanse sociale beweging heeft terugroeping van het parlement, dat op reces is, geëist, om de critieke toestand in Triëst te bespreken. De plaatselijke politie in Triëst is met Britse en Amerikaanse militairen ver sterkt. Dit is tevoren nog nimmer geschied. Betoging in Rome Duizenden studenten en scholieren van middelbare scholen zijn hedenochtend naar het centrum van Rome gemarcheerd om de teruggave van Triëst aan Italië te eisen. Op een van de meegedragen borden stond: „Het voor Triëst vergoten bloed is heilig". De betogers riepen anti-Britse en anti- Joegosiavische leuzen. Een groot aantal leden van de speciale politie in rode jeeps, bijgestaan door man nen met brandslangen, bewaakten de Britse en de Amerikaanse ambassade. Enige duizenden demonstranten verbra ken later het politiecordon om het gebouw van het Britse consulaat te Rome op het Piazza di Spagna en gooiden de ruiten in. Naar de beambten van het consulaat schreeuwden zij: Moordenaars, verdwijn uit Italië. Binnen enkele minuten voerde de speciale politie een charge uit en gelei delijk aan werd de menigte verspreid. TRIEST (Reuter). Drie politiemannen en drie Italiaanse betogers zijn vanmorgen te Triëst in een gevecht met schietwape nen en handgranaten gedood. Er waren tien gewonden. De politie opende het vuur in een hevig gevecht op de Piazza dell Unita voor het stadhuis van Triëst. Later vielen de be togers het hoofdkwartier van de onafhan kelijkheidsbeweging aan, die naar men ge looft, door de Joegoslaven wordt gesteund. De politiemannen, die voor het gebouw op wacht stonden, werden weggeduwd, waarop de menigte het gebouw binnen drongen. Even later werden tafels, stoelen en geschriften uit de ramen op straat ge gooid. Bij de betogingen van hedenmorgen wa ren tienduizenden mensen betrokken. De politie riep de hulp in van Britse en Ame rikaanse troepen, maar deze hielden zich voorlopig paraat doch afzijdig. Volgens een nog niet bevestigd bericht overweegt generaal Winterton de uitzonde ringstoestand af te kondigen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S S i r i u s Er zijn mensen, wien hun hoed beter staat dan hun hoofd. BERLIJN (DPA). Mevrouw Else Zaisser, echtgenote van de vroegere Oost- Duitse minister voor Staatsveiligheid, Wil helm Zaisser, en lid van de Oost-Duitse socialistische eenheidspartij, is van haar ambt als minister van Volksontwikkeling ontheven, aldus is Donderdag in Berlijn vernomen. Naar verluidt staat het ministerie voor lopig onder leiding van de tegenwoordieg staatssecretaris Hans Joachim Laabs, even eens lid van de socialistische eenheids partij. In October had de bedrijfsgroep van het ministerie van Volksontwikkeling bij het centrale comité van de partij een motie -van wantrouwen ingediend tegen mevrouw Zaisser en verschillende leidende functio narissen van het ministerie. Else Zaisser werd daarin beschuldigd van „ideologische onduidelijkheid" en van „het onderdruk ken van critiek". De eerste stoot tot de campagne tegen Else Zaisser gaf de eerste secretaris van de partij, Ulbricht, die op de jongste ver gadering van het centrale comité scherpe critiek op het werk van haar ministerie leverde. Enige maanden geleden deed Ul bricht Wilhelm Zaisser afzetten, nadat, zo als het heette, een complot tegen de Ul- bricht-vleugel van de socialistische een heidspartij was mislukt. Roerig Oost-Duitsland Het hoofd van de staatsveiligheidsdienst in Oost-Duitsland, Ernst Wollweber, heeft in een rede in Oost-Berlijn verklaard dat „de door Amerika gesteunde fascistische spionnen, terroristen en saboteurs" van de Oost-Duitse beveiligingsstrijdkrachten „harde klappen" heisben gekregen. Het aantal agenten dat Zaterdag was gear resteerd, was veel hoger dan bij welke vorige actie ook. Hij ontkende echter, dat van „een golf van arrestaties" kan wor den gesproken. (Van anti-communistische zijde in West- Berlijn is gemeld, dat de actieve anti-com munisten in Oost-Duitsland „zware ver liezen" hebben geleden bij politie-razzia's.) Wollweber zei dat de „spionnagegroep" onder leiding van de vroegere nazi-gene raal Von Gehlen „millioenen dollars en West-marken" heeft ontvangen van Ameri kaanse en West-Duitse regeringsautoritei ten. Hij verklaarde dat door sabotage de arbeidsomstandigheden in Oost-Duitsland slechter waren geworden. Zo was de tem peratuur in kolenmijnen door saboteurs zodanig verhoogd, dat de mijnwerkers niet behoorlijk meer konden wei-ken. Wollweber riep de Oost-Duitsers op „de organen van de staatsveiligheidsdienst bij hun arbeid te helpen". Het Oost-Duitse ministerie van Binnen landse Zaken heeft Donderdag bekendge maakt, dat drie leden van een groep van vijf Tsjechoslowaakse „bandieten", die ge zocht werden wegens moord, naar West- Berlijn zijn ontsnapt. De drie Tsjechen hebben deze week Amerikaanse functionarissen in West-Ber- lijn meegedeeld, dat zij vier Oost-Duitse politiemannen hadden doodgeschoten bij een van de verscheidene vuurgevechten, die zij op hun tocht naar het Westen had den geleverd. WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft Donderdag bekendgemaakt, dat het in de afgelopen acht maanden 306 personeelsleden in de Verenigde Staten en 178 niet-Amerikanen in het buitenland om redenen van veiligheid heeft ontslagen. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand i T: S-C c ra d EP -c - o ^L" u J o SÜ Zs Oslo licht bew. windstil 1 8 Stockholm mist WZW 2 3 1 Kopenhagen regen OZO 6 8 0,1 Londen onbewolkt W 4 2 0 Amsterdam licht bew. NW 5 6 2 Brussel onbewolkt W 3 4 0,6 Parijs onbewolkt W 1 3 3 Bordeaux mist windstil 6 1 Nice half bew. NNW 6 10 0 Warschau nevel O 2 4 0 Berlijn nevel OZO 3 5 0 Frankfort regen 7 2 Münehen regen WZW 2 7 1 Zürich regen ZZW 8 4 Wenen zwaar bew 4 3 0 Rome zwaai bew NO 3 10 0 Helsinki mist 3 2 5 Neerslag laatste 24 uur. KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met flinke opklaringen, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust later krachtige Zuid-Wes telijke wind. Koudemacht met plaatse lijk nachtvorst Morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als van daag. 7 November Zon op 7.45 uur, onder 17.02 uur. Maan op 8.54 uur, onder 16-46 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 7 November Hoog water: 3.50 en 16.04 uur. Laag water: 11.52 en uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1