De rozenstruik Predikbeurten Mijn vriend de schurk We maken een Zwarte Piet Wat zit er in het mandje MARMITE Om snoepjes te bewaren 3 Onmisbaar in de huishouding Mackintosh Co - Amsterdam FEUILLETON door David Bolderdijk 26. EEN IDEAAL ST. NIC0LAAS CADEAU Geheimzinnigheid over een publieke zaak Successen voor Kennemer lyceum bij schoolhandbal ZATERDAG 7 NOVEMBEiR 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Al de hele zomer had de rozenstruik gebloeid. Om hem heen had hij de tul pen, de lelies, de goudsbloemen en de herfstastertjes zien opengaan en ver dorren. Van al die bloemen bloeide er nu niet eentje meer in de tuin van Margje, het oude vrouwtje dat ver buiten de stad in een klein huisje woonde. Daarbuiten voelde je de herfst nog eerder dan in de stad. De wind was er veel kouder en het was er veel stiller geworden nu de vogels niet meer zongen als ze in de zomer hadden gedaan. „Wat sta je toch nog laat te bloeien", zeiden de zwaluwen, die overtrokken. „Heb je geen zin om te gaan slapen?" vroegen de bomen, die al bijna kaal waren. Maar de roos schudde met zijn takken van nee. „Ik ben wel moe, ik weet dat het laat is, ik heb ook zin om te gaan slapen, maar ik wacht nog even", zei hij. Weet je waarom die roos dat deed? Voor het raam van haar huisje lag oude Margje in bed. Ze was heel ziek. De dokter die met zijn auto uit de stad kwam om naar haar te kijken, zei: „Vrolijk zijn moet je Margje en niet aldoor zo treurig naar buiten liggen kijken." Maar Margje schudde haar hoofd. „Ach", zei ze, „ik ben al zo oud, het is vast voor het laatst dat ik de zomer heb gezien. Als de rozen zijn uitgebloeid heb ik niets meer dan kale bomen en verwaaide planten en struiken om naar te kijken. Dat maakt me zo treurig dat ik niet meer aan beter worden denken kan. „Maar kijk toch eens hoe mooi de rozen nog zijn", zei de dokter en hij deed het raam een eindje open en pluk te zo'n prachtige rode roos voor Margje. Toen ze er aan rook, leek het net of ze weer wat kleur op haar wangen kreeg. „Hè ja", zei ze, „die ruikt nog naar de zomer." Maar toen de dokter weer wegging en Margje nog eens naar de roos keek, zei ze tegen zichzelf: „Maar hoelang zullen die rozen nog bloeien? Als de Novemberwind komt en de regens, die dagenlang duren, dan is het afgelopen en heb ik niets meer om naar te kijken en niets meer dat naar de zomer ruikt." Dat hoorde de rozenstruik. Het raam stond nog steeds een eindje open en de herfstzon scheen precies op Margjes wangen. „Ruik toch eens", fluisterde de rozen struik tegen haar en hij dreef al zijn geur haar kant op. „Ja", zei Margje, „ik ruik het" en ze ging met een tevre den gezicht slapen. De rozenstruik deed al zijn best om te bloeien, zoals hij de hele zomer had ge daan. Elke dag als Margje wakker werd en het eerst naar buiten keek om te zien of er nog iets van de zomer over was, zag ze een nieuwe roos aan de struik. Dan ging ze heel tevreden haar boterhammetje eten en haar drankje innemen. Ze las een beetje en dutte wat, maar telkens keek ze even op of de roos er nog wel was. Ze knikte er naar, net alsof ze begreep wat hij zeg gen wilde. September was al lang voorbij, Octo ber liep naar zijn einde. Als de mensen langs het huis van Margje liepen, ston den ze stil bij de rozenstruik en keken vol verbazing naar alle bloemen en knoppen die daar nog inzaten. „Het is gewoon een wonder", zeiden ze, „nergens bloeien meer rozen en in het tuintje van oude Margje lijkt het nog wel zomer." Als oude Margje dat hoorde, lachte ze vrolijk, „Ja", zei ze, „bij mij is het nog zomer." De dokter kwam en knikte tevreden met zijn hoofd. „Het gaat heel goed", zei hij en hij dacht dat dat van zijn drankjes kwam. Maar dat was niet zo hoor, het was de dappere rozenstruik, die Margje vrolijk hield. October was voorbij, 's Nachts stond de rozenstruik te rillen van koude en er waren steeds minder bloemen aan zijn takken, maar toch altijd nog net ge noeg om Margje te laten zien, dat er nog een beetje zomer in de wereld was. Als ze 's morgens het gordijn opendeed kon je al aan haar gezicht zien, dat ze bang was geen enkele roos meer te vinden. Maar als ze er dan maar eentje zag, was ze weer tevreden en deed ze de hele dag wat de dokter haar gezegd had. Vraag alleen niet hoe moeilijk het voor de rozenstruik werd om het vol te houden. Niet alleen 's nachts, maar ook overdag stond hij nu te bibberen. Toen op een middag begon de storm. Eerst kwam hij met sprongen aan waaien over de weilanden; steeds kor ter achter elkaar kwam hij terug. Op het laatst blies hij aan één stuk door en 's nachts gierde hij om het huisje van Margje. Die kon er niet van slapen. Ze lag te luisteren hoe de wind om het dak joeg en aan de takken van de bo men rukte. Nu gaan mijn rozen eraan, dacht Margje treurig. Nu is het werke lijk afgelopen met de zomer. Maar de rozenstruik, die heen en weer zwiepte in de storm, dacht ook aan oude Margje. Al blijft er maar één roos over, dacht hij, dan zal ze nog geloven dat er een beetje zomer in de lucht is. Hij boog al zijn takken naar één kant om een roze- knop heen. Als die maar blijft, fluister de hij. En ja hoor, toen Margje de volgende ochtend met een bang gezicht haar gor dijntje openschoof, wat zag ze? Alles in de tuin was omvergewaaid en lag plat op de grond. Ook de rozenstruik, maar tussen al zijn verwaaide takken in, bloeide nog een prachtige donker rode roos, die de storm niet had kun nen afrukken. Margje straalde van blijdschap en ze voelde zich beter dan ooit. En net toen ze dacht: „Maar als er nou weer zo'n storm komt is er niets meer over", kwam de post. Die bracht een brief voor Margje. Een brief uit een vreemd land, waar haar zoon woonde. Weet je wat die zoon schreef? „In het land waar ik woon, is het altijd zomer. U moest hier ook maar komen nu het in Holland win ter wordt. Over drie dagen kom ik u halen en gaan we samen de zon tege moet." Toen had je die oude Margje eens moeten zien. Ze kreeg er een kleur van, zo blij was ze met die brief. „Als de dokter het nou maar goed vindt", zei ze. Maar de dokter vond het best. En drie dagen later reed er een grote Weet jij, wie er in het mandje zit? Probeer het maar eens uit de ballonnen te lezen. 1- t. ■£- -Wé We gaan samen iets maken voor de Sinterklaastijd. Het is een Zwarte Piet met een grote zak. In de zak kun je snoepjes bewaren. Je kunt hem ook 's avonds bij de schoorsteen zetten. Misschien zit er dan 's morgens wat in. Breng de tekening over op karton of triplex en zaag of knip haar uit. Boor gaatjes op de plaatsen op de zak aange geven en schilder haar in de aangeger ven kleuren. Verder heb je een lapje stof nodig, zo groot als op de tekening. Naai dit stuk door de gaatjes op het hout of karton en de zak is klaar. Nu nog van karton een steuntje voor de achterkant, langs de stippellijn om buigen en met lijm achter Zwarte Piet lijmen, zodat hij kan staan. Klaar is Piet! auto voor bij Margje. Haar zoon tilde haar zo maar op en zette haar in de auto. Toen hij weg wou rijden, zei Margje: „Wacht nog even". Met haar twee oude handjes zwaaide ze naar de rozenstruik, waaraan nog altijd één roos bloeide. De ene roos gloeide van trots, maar toen de auto wegx-eed liet hij zijn blaadjes vallen. De rozenstruik kon niet meer. Maar dat gaf niet. Hij mocht gaan slapen en dat had hij wel verdiend. MIES BOUHUYS ZONDAG 8 NOVEMBER 1953. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. G. J. Waardenburg. 7: Gebedsdag Chr. Jonge Vrouwen Federa tie. Mevr. C. J. E. Stelma-Loosjes en Ds. S. Kranenburg, van Amsterdam. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag. 10.30: Dr. A. J. Rasker, H. Doop. Oosterkerk, Zomer- kade. 10: Ds. W. J. van Elden, H. Doop. Ba- kenesserkerk, Vrouwestr. 9.30: Kinderkerk Dhr. F. H. Geursen. 10.30: Jeugddienst. Ds. J. W. van Kooten, van Amsterdam. Gebouw Vrqz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Prof. Dr. W. Banning, Driebergen, Zangdienst om 10 uur. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. F. R. Aschoff. 10.45: Ds. A. J. van Rhijn. Diaconessenhuis, Hazepaters laan 4.30: Ds. Joh. Bronsgeest. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Ds. J. Möhringer. Jeugdka- pel. Noord. Molenaerstraat 10.30: Dhr. F. R. Aschoff. Oost. Zomerkade 10: Gaat naar de Oosterkerk. West, Leidsestraat. 10: Dhr. J. W. Jongbloed. Centrum, O. Groenmarkt 10: Dhr. J. Jongkind. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomsten met Gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Ron- detafelbespreking Broederkerk, Parklaan 34 Eglise Wallonne. 10.30: Service présidé par le pasteur J. F. Baudraz. Church of England, Kinderhuissingel 8.30 a. m. Holy Communion Rev. Mossman. Ned. Herv. Evang., Park laan 21. Woendsag 7.30: Ds. Kleermaker. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7: W. F. Kloos, Gouda. Woensdag 8: F. H. v. d. Horst, Leiden. Zuiderkapel, Zui derstraat 15. 10: Dhr. Ed. W. Pera, den Haag met zang door Zr. A. Punt en Annie Ver boom. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst met zang door de dames Punt en Verboom. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Mej. A. Punt, van de Bijbelclub-beweging uit Amsterdam. Za terdag 7.30: Openluchtsamenkomst op de Ged. Oude Gracht. Opwekkingssamenkom- sten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. J. Visser, Amsterdam. Broedergemeente, Park laan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. 12: Zondagssch. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voor helmstraat. 10 en 4.30: Ds. J. Enter Sr., van Rotterdam-C. Nam. bed. H. Avondmaal. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Donderd. 8.15: Vrijz. Luth. Kring in „Rustoord". Ds. G. Kroes. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Avondmaal. Peuzelaarsteeg 3: Geen Jeugddienst. Remonstr. Gereform. Ge meente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst, Doop. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 10: Ds. J. C. J. Kuiper. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Lyceum-Aula, ing. van Mer- lenstraat. 9: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. B. C. Hofland. Zuid-Oosterkerk, Richard Hol- kade 125. 10: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds. A. Bos. Gereform. Gemeente, Rid derstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Donderdag 3 en 7.30: Ds. de Gier, Dankdag. Geref. Ge meente, L. Margarethastraat 13. 10 en 4: Leesdienst. Oud-Ger. Gem. in Nederland, Parklaan 21. 4.30: Leesdienst. Donderdag 7.30: Dhr. Kamp, uit Utrecht. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10: Leesdienst. 5.30: Ds. J. C. Maris. Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel. 10.30 en 7: Ds. J. W, Weenink. 8.15: Jeugdsamenkomst Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Hei- ligingsdienst. 7: Openluchtsamenkomst, Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingssamenkomst. Donderdag 8: Heiligingssamenkomst. O.l.v. Kapitein M. Souverein. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: E. Schuur man. 10: Zondagsschool.- Vrijdag 8: Jeugd- avond. Vergadering van Gelovigen, Park laan 21. 10: Samenkomst (Broodbfeken) Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jac. v. Ruys- daellaan 7, Heemstede. Maandag 3: Samen komst. Gemeente des Heeren, Lange Molen straat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Gem. Gods, Parklaan 21. 7.30: J. Jeeninga. Ge meente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Eredienst (met H. Avondmaal en Preek). Kinderbijbelklassen tegelijkertijd. 19.30: Avondevangelisatiesamenkomst. Dins dag 20: Damesbijbelklas. Woensdag 16.30: Kinderbijbelklasse (4 groepen). Donderdag 20: Bijbelstudie voor allen. De Christenge meenschap, Westerhoutpark 1 A. 9.30: Zon dagsdienst voor kinderen. 10: Mensenwij- dingsdienst. Volle Evangeliegemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dhr. J. Zeegers. 12-13: Zondagsschool. 7: Opwekkingssamenkomst. Donderdag 8: Bidstond. Zevende-Dags Ad- ADVERTENTIE Het bekende gistproduct (sterk geconcentreerd) Verbetert de smaak van soepen, sausen en ander" gerechten. Het aangewezen product voor de bereiding van smakelijke sandwiches, (zie recepten). Aanbevolen bij alle toestanden samenhangend met een tekort aan Vitaminen van de B-Groep Verkrijgbaar bij alle bekende comestib leszaken. 21) Ik vertelde Beetje maar niet, dat'mijn verliefdheid op Elsje de voornaamste reden was, waarom ik Vroegindeweij niet „liet schieten". „Och, ik zie geen kwaad in een beetje opwinding," zei ik luchtig. „Het leven is saai genoeg." Beetje stond op en knoopte haar mantel dicht. „Ik moet weg," zei ze nerveus. „Meneer Van Pannerden zal niet weten waar ik blijf. Mag ik.... Wilt u mij morgen vertellen hoe het afgelopen is? Ik ben erg benieuwd, ziet u." „Ik zal je morgen opbellen," beloofde ik glimlachend. Een mens spreekt vaak on nadenkend over de toekomst en doet be loften waarvan hij niet weet of hij ze zal kunnen nakomen. Zelfs niet, al gaat het slechts om het tijdsbestek van één dag. ZESDE HOOFDSTUK Met ratten in de val Toen het uur naderde, waarop ik mij naar het huis van Vroegindeweij zou be geven om met hem de onderaardse gehei men in zijn tuin te gaan onthullen, voelde ik mij toch wel enigszins nerveus, ondanks mijn pogingen om de hele onderneming als een soort grap te zien. Ik kleedde mij in het oudste costuum dat ik had en dat ik alleen voor onzindelijke karweitjes gebi-uikte, en nam een paar dingen mee, waarvan ik dacht dat ze wel eens te pas zouden kun nen komen: Een grote zaklamp met een paar reserve-batterijen, drie pakjes siga retten, een paar belegde broodjes en een thermosfles met warme thee. Verder had ik op aanraden van Vroegindeweij een Engelse sleutel in mijn zak en een hamer. Waar deze vervaarlijke werktuigen voor zouden kunnen dienen, kon ik mij niet voorstellen, doch de raad van Vroeginde weij om ze toch vooral mee te nemen was zo dringend geweest, dat ik verplicht was een en ander mee te slepen. Juist toen ik de deur wilde uitgaan, rin kelde mijn telefoon. Het was Suzanne, die me met talrijke lieve stembuiginkjes ver zocht om met haar uit te gaan. Ze voelde zich eenzaam, zei ze, en had wat afleiding nodig. Bovendien wilde ze eens met me praten. „Het spijt me, Suzanne", zei ik droogjes, „maar ik ben bezet. Ik heb nogal veel haast ook, dus „O, ik zal je niet ophouden," viel ze me op effen toon in de rede. „Tussen haakjes, hoe is het met die schatgraverij afgelopen? Ik had gedacht dat je mij daarvan op de hoogte zou houden". „Mislukt, lieve. Of eigenlijkKijk eens, het fijne kan ik je niet vertellen, maar ik ga vanavond op een interessante expedi tie uit. We hebben bij die schatgraverij namelijk toch wel iets ontdekt. Ik zal je later misschien nog wel eens volledig in lichten. Tot ziens, Suzanne." Ze zei niets meer en ik hing de hoorn op, terwijl ik mij afvroeg of Vroegindeweij me niet een kletskous zou vinden, als hij wist dat ik mijn vrouwelijke kennissen inlichtte over onze onderaardse gang. Overigens, ik had tegen Suzanne die gang niet eens ge noemd. Trouwens, wat zou er voor kwaad in steken als zij het wist? Van die kant hadden we immers geen enkel gevaar te duchten. Beetje was geheel en al op de hoogte, maar dat kon al evenmin kwaad. Als ze tenminste de zaak niet verder ging rondvertellen. Maar daar was Beetje hele maal geen type voor. Wat Suzanne betreft was ik daar lang niet zo zeker van, dus het was maar goed dat ik me tegenover haar zo voorzichtig en vaag had uitgelaten. En nu naar Vroegindeweij, vermaande ik mezelf. Hij had mij nauwkeurig ge ïnstrueerd over de manier waarop we te werk zouden gaan. Niemand van zijn huis genoten mocht weten wat we van plan waren, dus we moesten erg voorzichtig zijn. Ik zou hem klokslag half negen opwachten in het gangetje naast zijn huis, waar hij met een breekijzer en alles wat hij verder had uitgedacht om mee te nemen, zou arri veren. Vervolgens zouden wij de lasten samen delen en naar het beekje gaan om de opening van de onderaardse gang op te zoeken. Het was een kille, mistige avond, bij uitstek geschikt voor individuen die iets te verbergen hebben. Zonder strubbelin gen bereikte ik de afgesproken plaats en dook weg in het donkere gangetje, terwijl ik de torenklok vlakbij kwart over acht hoorde slaan. Ik had dus nog een kwartier de tijd, doch ik hoopte dat Vroegindeweij wat vroeger zou komen, zodat ik geen vol kwartier als een struikrover in hinderlaag daar in het nauwe gangetje behoefde door te brengen. Ik stond er nauwelijks vijf minuten, toen ik de huisdeur van Vroegindeweij hoorde opengaan. De man zelf verscheen echter niet. Wel hoorde ik vaag gefluis ter, nu en dan afgewisseld door een half luid gemompeld woord en een onderdrukt gegiechel. Ik vroeg me met stijgende on gerustheid af, wat er aan de hand kon zijn, toen plotseling het gefluister ophield en twee donkere figuren haastig om de hoek van het huis slipten en in mijn gangetje wegdoken. Even hoorde ik hijgend adem halen vlak bij me, toen hoorde ik een fluisterende stem zeggen: „Dat heb je er van, als je me thuis komt bezoeken! Ik heb je toch gezegd dat je niet aan de deur moest komen voorlopig?" Die stem kende ik. Het was Elsje! Zij en haar onbekende metgezel stonden vlak bij me, ik zou hen met mijn hand kunnen ADVERTENTIE FUMA-LUX betekent een omwen teling op het gebied van aanstekers. Is de nieuwe, moderne electro- aansteker met lampje! Werkt zonder vuursteen, zonder wieltje! Wordt in het buitenland reeds door vele duizenden rokers met veel genoegen gebruikt. Geeft U met één batterijtje ruim 6000 mooie vlammetjes, zo U wenst 2 uur sterk licht. Is elegant van model en bij normaal gebruik practisch onverslijtbaar. 1 JAAR GARANTIE PRIJS 50 Verkrijgbaar alleen in dc betere sigarenwinkels VOOR DE HANDEL: DENICOTEA IMP AMSTERDAM TEL 31536 ventisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdag morgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Pre diking. Zevendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zon dagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhel- minastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefibeweging, Nassauplein 8. 11: Universele eredienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. C. Menting, Amsterdam. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Ds. R. H. Oldeman, van H'stedé. Immanuëlkerk. 10: Dr. M. v. d. Voet. 7: Ds. G. Koch. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Dhr. H. de Nie. Stichting „Petra". Ka pel (einde Minahassastx-aat) Woensdag 8: J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam. Ger. Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersingel 55 57. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. A. M. Boeijinga. 3.30: Ds. J. C. J. Kuiper, den Haag Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10.30: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. C. J. Kuiper. Chr. Geref. Kerk. Floressti-aat. 10 en 4: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. J. W. van Nieu- wenhuijzen. 19: Ds. R. van der Mast, Bloe- mendaal. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Dr. F. R. A. Henkels. 19: Ds. J. W. van Nieu- wenhijzen. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. R. van der Mast, Bloemendaal. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort, Voox-g. v. d. Afdeling. Kapel Irene. 10: Dhi\ C. J. Oosteni'ijk. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Dr. A. Dondorp. Dankstond voor het ge was en ai-beid). 5: Dr. N. J. Hommes. Rot- terdam-Nd. Camplaan. 10: Di\ N. J. Hommes Dankstond voor het gewas en ai'beid. 5: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk, Hei-enweg 111. 10 en 4: Prof. Schildei-. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Dx-ost. 10.30: Jeugdkapel 12-15 jaar Wijkgebouw „De Stal". Relig. Kring, Eiken lgan 5. 10.30: Ds. J. J. van Hille, Rem., H'lem. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. W. v. Limburgh. Zen dingsjeugddienst. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. R. van der Mast. 10.30: Dr. J. H. Stelma. 19: Di\ J. H. Stelma, H. Avondmaal. 9: Jeugd kapel 12-15 j. Maranatha. 10.15: Jeugdkerk. 1620 j. Maxmtha, Donkerelaan. Dhr. D. W. Koerselman. 11.45: Zondagsschool. 5 en 6 jaar Kleuterschool Boslaan. 712 jaar Jeugdhuis en Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. W. Mackenzie, Rem., Amsterdam. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Dr. L. J. Koole. 15.30: Ds. D. Ringnalda, van Ovex-veen. 19.30: Ds. Jac. Jonker, van A'dam. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Donderdag 7.30: Gespx-oken Requiem Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 10: Jeugdkapel 12-15 jaar in Irene Elswoutslaan 1. Dhr. W. v. d. Wolk. 10.15: Zondagsschool. Julianakwartier, Kon. Wilhel- minaschool. Dompvloedslaan. 1213: Zon dagsschool. Ramplaankwartiex-. Irene, Els woutslaan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10 en 17: Ds. Knottnerus. Chr. Geref. Kerk. 10: Lees dienst. 18: Ds. Visser, uit Sassenheim. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. C. Salverda. 7: Vicaris H. Baljée, van Vijfhuizen. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. D. Hooxmstra. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. E. Rijnders, van Amsterdam. 3: Ds. J. A. v. Boven. Abbenes. 9.30: Ds. J. A. v. Boven 3: Ds. M. C. Don. Bethel Kapel 10: Ds. M. C. Don, H. Doop. Geref. Kerk 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee, H. Avondmaal. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Vica- ris H. Baljé. 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen heeft gistermiddag een vergade. ring gehouden, waarin van gedachten werj gewisseld over het voor en tegen van de melksanering. Dat is ontegenzeggelijk eer. belangrijke zaak, die veler gemoederet bezig houdt zij het misschien dan nie; meer in dezelfde mate als toen dit onder werp voor het eerst in deze stad ter sprak; kwam. Maar men moet zich toch afvrager, waarom een ondexwverp, zodra het belang, rijk wordt, met zoveel geheimzinnighei; moet worden omzwachteld, dat de pers wordt geweex-d. Hoezeer wij ook verteder; zijn door de beminnelijkheid, die door deze afwerende houding heenstraalde (waar. schijnlijk om te voorkomen dat wij he gevoel zouden krijgen van iemand, die een blauwtje heeft gelopen) toch is er van nu af aan iets tussen Haarlems georganiseerde huisvrouwen en ons. Het is helemaal nie zo ernstig, maar het is er, wat doet mes er aan? Zij achten een minutieuze beschrijving van alle poppenkleertjes op haar bazars, een nauwkeurige vermelding van het ver- kozen bestuur tot de zevende penning, meesteresse toe, typisch aangelegenheden voor de dagbladen, en ledenvergaderingen, die zich daarmee bezighouden maken aan spraak op onze onverdeelde belangstelling, Maar de melksanering is tot haar oprecht leedwezen te belangrijk. En wanneer daar. over een vergadering wordt gehouden, die een advies moet opzenden naar de duize lingwekkende hoogte van het College van B. en W., dan zou het toch wel hoogst on gepast zijn dat, door middel van de - bladen dat verre, onberekenbare publiek er kennis van neemt. Het moet een zaak van vertrouwen tussen dat kleine groepje van huisvrouwen (één-derde van de zaal was gevuld) en het college blijven. Van daar de ontsteltenis, die de komst van eer. verslaggever in deze ineens besloten ver gadering van reeds vastbesloten? huisvrouwen wekt. Wij denken nog altijd aan Madame de Pompadour en Catharina de Tweede, tsaria aller Russen. Ondanks haar despotisme. Wij denken nog altijd aan de Vereniging van Huisvrouwen. Ondanks haar.nu ja. Bij de onder grote belangstelling gespeel de finales van de Schoolhandbalwedstrijden om de „In Memoriam dr. A. Dekker Wissel bekers" hebben de teams van het Kennemer Lyceum zich handballers van formaat ge toond, want zowel bij de jongste als bij de oudste jongens beslisten zij de strijd om de trophee in hun voordeel na felle tegenstaxic van de Klaas de Vriesschool. Bij de oudste jongens eindigde de Rijks kweekschool als derde en HBS A als vierde, Bij de jongste jongens waren dit respectie velijk het Coornhertlyceum en het Lorentz- lyceum. Terecht kon de heer P. Rol als leider van dit schoolhandbaltournooi bij de prijsuit reiking opmerken, dat dit tournooi go ei geslaagd was. Zelfs beter dan alle voor gaande. Glunderend namen daarna de jongst? en oudste spelers van het „Kennemer" de bekers in ontvangst. ADVERTENTIE Zó lukt het altijd en het is een prettige belevenis bovendien. Fotograaf en camera zijn onzichtbaar; het is alsof U thuis vooi Uw kaptafel zit. Vlot, natuurlijk, flatteus, zó wilt U het heb ben en zo werkt het „Mirroflex Systeem", Dit wordt Uw beste portret en het beste „Sint Nicolaas"-geschenk wat U kunt bedenken. NEO-PHOTO, Schoterweg, t.o. de Ripperda Kazerne Kerk 10 en 3: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. Ter Steege. 18.45: Bijzon dere Kerkdienst. Ds. F. Oberman, van Rot terdam. Van 18.45 tot 19: Zangdienst. „De Toorts". 9: Ds. D. Ter Steege. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost, Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. 19: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Sionskerk, Eksterstraat. 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. H. Doop. 19: Ds. J. Kroon. ZAND VOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. W. van Limburgh, em. pred. v, Amsterdam. 7: Ds. C. de Ru. Ned. Prot Bond Brugstraat 15. 10.30: Ds. A. Noorman, van Zaandam. Geref. Kerk, Julianaweg 10 en 5: Ds. J. H. Telkamp, van Haarlem. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, „Ons Huis", Dorpsplein. Dinsdag 8: Joh. H. van Oostveen, Evangelist te Voorbui-g LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. J. J. Pop, Katwijk a. d. Rijn. 5: Ds. J. C. Jon- geboer. Ned. Prot. Bond 10.15: Mevr. Du- four-van Hal, van Aerdenhout. Geref. Kerk 10: Ds. P. D. Kuiper, van Sassenheim. 5: Ds. H. v. d. Berg. Geref. Kerk Art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur Geref. Gem. 10 en 4: Lees- a>enst. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Leesdienst aanraken, doch zij hadden geen flauw idee van mijn tegenwoordigheid. Ik verroerde geen vin, hopend dat ze me niet ontdekken zouden en me onderwijl afvragend, met wie Elsje zich zo vertx-ouwelijk onderhield. Lang hoefde ik niet in het onzekere te blijven. De ander was een man, die Leo bleek te heten. „Je bent een lieve schat, Leo," zei Elsje fluisterend, „maar je bent ook een grote domoor. Dacht je nou werkelijk dat ik je ontrouw zou zijn? Je weet toch dat ik van je hou, ook al willen mijn ouders niets van je weten?" „Allemaal goed en wel," bromde Leo, „maar wat moet dat dan met die slungel die tegenwoordig de ganse dag bij jullie aan huis rondhangt? Ik laat me kielhalen als die niet verkikkerd op je is". Die slungel kon niemand anders zijn dan ik! Ik hield mijn adem in zodat het zweet me uitbrak. „Natuurlijk is ie verkikkerd op me," zei Elsje gedecideerd. „Dat zijn ze allemaal, als ik wil. Maar dat \gil niet zeggen dat ik het ook op hem ben! Welnee, er is heus niets aan de hand. Die jongen heeft een flinke bom duiten gewonnen en daarom pap ik een beetje met hem aan. Je kan immers nooit weten waar het goed voor is? Hij denkt dat ie een kansje bij me heeft. Laat hem denken. Misschien is ie zo gek dat ie me nu en dan eens een duur cadeau tje geeft. Ik kan best wat gebruiken." Het scheelde niet veel of ik had mijn aanwezigheid verraden door een veront-1 waardigde uitroep. Wat een serpent! Elsje, het lieftallige, onschuldige dochtertje van Vroegindeweij, die knipoogjes naar me gaf en onder tafel met haar kleine voetje op mijn schoen drukte Elsje met het gou den haar, zoals ik haar in gedachten wel eens noemde, was niets anders dan een berekenende, comediespelende slang! „Laat hem maar cadeautjes aanslepen, als hij dat wil," bx-omde Leo, „maar dat spelletje moet niet te ver gaan. Als ik merk dat hij vrijpostig wordt, breek ik hem de nek!" „Vrijpostig? Zeg waar zie je me voor aan? Als ik hem het een en ander ontfut seld heb, kan hij ophoepelen, de droog stoppel. Toe, lieveling, laat het maar aan mij over. Mijn ouders zien het ook graag dat ik met die dooie kantoorfrik op goede voet kom. Ze denken dat ik misschien nog wel een goeie partij kan doen. Jij komt bij hen voorlopig toch niet aan bod, dus laat het nu zo maar. Op een goeie dag smeren we hem samen, goed? Maar het kan toch geen kwaad als we dan wat klein geld bij elkaar hebben, of denk je dat we van de wind kunnen leven?" „Wat een kleine slimme duvel ben je toch eigenlijk!" fluisterde Leo vergenoegd. „Nou, vooruit, ik moet weg. Geef me een stevige! En zie maar dat je die gouden ezel wat afhandig maakt. Kom De twee geliefden schuifelden het gan getje uit als schaduwen, zonder geluid. Ik was alleen in de duisternis. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10