Nieuw politiebureau aan de Raaks Drijvende bok voor Rusland werd bij Spaarndam over havendeur getild Hoofdinspecteur K. H. R. Meinema vijfentwintig jaar bij de politie Kort en bondigj Beatrix-kleuterschool in Oud-Schoten met twee lokalen uitgebreid .Clowntje Rick Voor zendingen Klaproosdag op 14 November Bloemendaal ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 B. en W. stellen de raad voor: Kosten van de grond bijna twee millioen Ideale plaats Nieuwe R.K. Huishoud school aan Garen kokerskade Voor de kinderen Ds. mr. J. A. Oosterbaan cum laude gepromoveerd tot doctor in de theologie C.B.S.=publicaties komen vaak te laat Kustvaarders verkocht Het nieuwe Haarlemse politiebureau dient te verrijzen op de «ronden die worden begrensd door Raaks, Gedempte Oudegracht, Drossestraat, Zuiderstraat en Jacob- straat. Dit is de conclusie van B. en W., die is vastgelegd in een voorstel aan de raad, dat op Woensdag 18 November behandeld zal worden. B. en W. stellen de raad voor hen te machtigen om de bedoelde gronden in bezit te krijgen en plannen voor het nieuwe politiebureau te laten uitwerken. Met de kosten van verwerving der gronden zal ongeveer 1.800.000,zijn gemoeid. In hun toelichting zetten B. en W. aller eerst uiteen, dat de huisvesting der po litie dringend voorziening behoeft. De toe stand in het gebouw Smedestraat is slecht, de verspreiding der verschillende afde lingen over niet minder dan zeven ge bouwen komt de dienst al evenmin ten goede. Centrale ligging en voldoende grond waren natuurlijk primaire eisen waaraan voor de bouw van een nieuw bureau moest worden voldaan, maar bovendien moesten de plannen ook in een redelijke termijn verwezenlijkt kunnen worden. Er waren vier punten in de gemeente welke als plaats voor een nieuw bureau in aanmerking kwamen, namelijk het Ro- zenpriëel, het Wilsonsplein, de Garenko- kerskade en de Raaks. De financiële kant van het Rozenpriëel bleek zeer ongunstig, omdat een opper vlakte van niet minder dan 7 y2 hectare moest worden gesaneerd. De kosten wer den op twee millioen per hectare geschat. Verhoogd met vijf millioen voor de bouw, zou dit op een uitgave van niet minder dan twintig millioen neerkomen. Het Wilsonsplein kwam tenslotte niet in aanmerking, omdat het stadsbeeld het uitzicht op Nieuwe Kerk met Anna- toren zou worden geschonden. Het terrein aan de Garenkokerskade bij de Oud-Katholieke kerk had als nadeel de excentrische ligging, met niet te gunstige toegangswegen. Bovendien achten B. en W. zich moreel gebonden aan de toezegging welke zij het bestuur der R.K. Huishoudschool hadden gedaan, dat daar een nieuwe school wil bouwen. Bleef over de Raaks. B. en W. zijn van mening dat het terrein, begrensd door de Raaks, de Gedempte Oude Gracht, de Drossestraat, de Zuiderstraat en de Jacob- straat het ideaal, hetwelk in deze gesteld kan worden (o.a. zo dicht mogelijk bij het stadhuis), vrijwel benadert. De situering ten opzichte van het post- en telegraafkan toor is uitstedebouwkundig oogpunt gun stig te achten. Het reeds in het bezit van de gemeente zijnde gedeelte van de voor de boum be nodigde oppervlakte heeft een grootte van circa 2300 m2, zodat nog een belangrijk deel zal moeten worden verworven. Aan gezien hierbij enige bedrijven betrokken zijn, kan reeds thans worden aangenomen, dat met de verwerving daarvan belang rijke bedragen gemoeid zullen zijn en wel naar globale raming een bedrag van f 1.800.000.Voor de noodzakelijke ont eigeningen zal een z.g. Nutswet nodig zijn. Daar tegenover staat echter, dat de weinig fraaie toestand ter plaatse toch niet te lang meer zal kunnen worden bestendigd en dat binnen afzienbare tijd toch een sanering Van deze omgeving noodzakelijk zal zijn. ADVERTENTIE groot of klein is BESTELDIENST ABC niét te evenaren Aa Ba Ca BARREVOETESTEAAT 2 - HAARLEM Tel. 18428 - na 6 uur 14810 - 14155 In ons blad van gisteren hebben wij reeds melding gemaakt van het plan om een nieuwe Haarlemse R.K. Industrie- en Huishoudschool aan de Garenkokerskade te bouwen. Thans is het voorstel aan de raad ver schenen om tot de verkoop van de grond over te gaan. Het gaat om 3425 vierkante meter, die tegen f 22.— per m2 zal worden verkocht. De grond ligt ter weerszijden van de Gai'enkokersvaart. De beide vleugels van het gebouw zullen door een luchtbrug worden verbonden. De slag om Arnhem was de slag om onze vrijheid, welke strijd ons tot in lengte van dagen zal bijblijven en waarbij ons steeds een gevoel, van grote dank zal blijven doorstromen voor hen, die ons de verlos sing kwamen brengen uit onze diepe no den. En terwijl de laatste jonge kerels als gekristalliseerde menselijke ellende stand hielden aan de boorden van de Rijn, arri veerden de eerste telegrammen bij ouders, vrouwen en kinderen: „On his majesty's service, gesneuveld in de slag om Arnhem". Weg voor goed, begraven ergens in Hol land. Duizenden waren er geland, het was een handjevol dat terugtrok naar de overzijde, waarbij nog velen vielen onder het moor dend vuur der vijanden. Wij dienen hun diepbedroefde nabestaan den bij te staan in de zware offers, die zij zich voor ons vaderland getroosten. Te ver gelden valt het nooit, wel te verzachten, dit diepe gemis en leed. Deze nabestaanden van vèr over zee wachten op ons, die toen gezegd hebben: „Kon ik maar iets voor hen doen!" Dit kunnen we helaas nog slechts berei ken door op 14 November, op Klaproosdag te collecteren om de nabestaanden in staat te stellen de graven van hun dierbaren te komen bezoeken. Laten we ook dit jaar ons inspannen Klaproosdag te doen slagen. Aan het eind van de dag zullen we dankbaar zijn, dat wij onze plicht hebben gedaan. In het buitenland is men zó dankbaar voor ons werk, dat b.v. „The British Le gion" dit jaar bij loting 11 klaproosdag- collectanten uitnodigt tot een bezoek naar keuze aan Londen of Brussel. Bovendien mag de gelukkige een relatie aanwijzen, die hem of haar op deze reis vergezelt. Voor de collecte kan men zich aanmel den bij de U.V.V., bureau Stadhuis. Het zou dus onjuist zijn de kosten, welke de verwerving van de benodigde gronden met zich zal brengen, geheel op rekening van het nieuwe hoofdbureau te schrijven. Een punt van bespreking is nog ge weest de vraag of de Gedempte Oude Gracht in de toekomst al of niet het ka rakter van winkelstraat zal moeten hebben. In dit verband kan worden opgemerkt, dat de mogelijkheid aanwezig is om des gewenst zonder storing van de politiedienst in de onderbouw van het hoofdbureau een aantal winkels aan te brengen. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts H. D. G. A. Immink, Bloe- mendaalseweg 126, Bloemendaal, telefoon 23449; die van de Overveense huisartsen tot Zondagavond elf uur door de arts R. Holt huis, Rollandslaan 35, Haarlem, tel. 10367. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. J. M. de Bruin, Platanenlaan 10, Bloemendaal, telefoon 25769, b. g. g. 10920. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 14 November in spoedgevallen verzorgd door de Bloemendaalse apotheek, (mej. J. M. E. Rcyers) Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 22181. Ook is ge opend Apotheek De Wilde, Broekbergen- laan 42, Santpoort-dorp, telef. K 2560—8284. De Parlvindersgroep „De Rode Pijl" zal op Zaterdagavond 7 November in gebouw Cultura voor een kring van genodigden en belanghebbenden haar revue „Hoogspan ning, levensgevaarlijk" opvoeren. Ook zal de nieuwe Padvindersspeelfilm „De Commissa ris" vertoond worden. OVER ENKELE DAGEN IS HET FEEST in de woning van hoofdinspecteur K. H. R. Meinema aan de Delftlaan te Haarlem; op 15 November 1928 begon hij officieel zijn loopbaan bij de politie, nadat hij eerst volontair was geweest bij de politiecorpsen van Enschedé en Almelo, niet ver van Borne, waar hij op 5 November 1906 geboren was. Vijfentwintig jaar is hij in dienst der gémeente Haarlem. Als men met hem praat dan wil hij de indruk vestigen, dat alles rustig verlopen is, doch ingewijden weten wel, dat hij in de oorlogsjaren een belangrijke rol in het verzet heeft vervuld. In 1943 is hij gearresteerd en na enige omzwervingen kwam hij na de bevrijding in Parijs terug, waar hij zijn ambtelijk werk weer kon opvatten. i Vanmorgen is men bij de haven van Spaarndam van zeven tot negen uur bezig geweest om een gedeelte van een boven bouw van een 250 ton wegende drijvende bok over de sluizen te manoeuvreren. Het bovenstuk, dat 75 ton weegt heeft namelijk een breedte van 14)/, meter en moest, daar de havendeur veel te smal was, over de deur heengctilch worden en hier voor zorgde een drijvende bok met een hef vermogen van 90 ton. Ook bij Buitenhuizen zal de. drijvende bok er weer aan te pas moeten komen, want daar is de havendeur slechts 14 meter breed. Het stuk heeft een lengte van 35 meter. Dit bovenstuk maakt een deel uit van een drijvende bok, die door de werf Conrad en Stork Hijsch N.V. in combinatie met Verschure en Co.'s scheepswerf en machi nefabriek N.V. in Amsterdam gebouwd werd. Een combinatie van zes werven voert namelijk dikwijls grote opdrachten geza menlijk uit en in dit geval werkten de beide bovengenoemde werven samen. Wan neer de bok gereed zal zijn wordt hij aan de opdrachtgever tot de bouw van deze enorme staalconstructie, Rusland overge dragen. „De blauwe sluier" (Minerva) Een gevoelige film over het leven van een zich opofferend gouvernante, wie aan het eind van haar leven loon naar werken niet onthouden blijft. Het enkele sentimentele trekje vergeeft men de film graag, omdat zij zo bescheiden en waarachtig is. „Een circus vluchtte" (L i d o) In een met spanning geladen en zeer beheerste film ziet men de ontsnapping van een heel circus van achter het IJzeren Gordijn naar de vrijheid. Wat vooral treft is de wijze waarop de karakters zijn uitgewerkt. Niets ontgaat de camera, niets van de vaak uit nuances kenbare gevoelens en gemoedsbe wegingen. Juist deze menselijke kant van wat gemakkelijk een sensationele zaak had kunnen worden verleent „Een circus vluchtte" een waarde, die ver uitgaat bo ven de marktproducten van menige Holly- woodse fabriek. We kunnen u de film van harte aanbevelen. Fr. „Het gebeurde in Rome" (Rembrandt) In onze rubriek schreven wij gisteren reeds over deze film, die zeker al om haar prach tige inzet uw belangstelling verdient. „Op hoop van zegen" (Frans Hals) Een der vooroorlogse films uit de Neder landse productie, die 'n vooral anecdotische betekenis heeft. Men ziet er Esther de Boer van Rijk in de rol, waarmee zij haar toneelfaam verwierf. De film draait tot Dinsdag. „Dreigrosschenopcr" zal van Dinsdag tot Vrijdag in het Frans Hals-theater de ge moederen in beweging zetten. We zullen de volgende week uitvoeriger op deze ver rukkelijke historie terugkomen. „Slavenschip" (R o x y) Aan het einde van de achttiende eeuw behoefde men in Engeland niet zo heel veel uit te halen of men werd jarenlang in de boeien geslagen. De kerkers waren overvol en slechts het onvermoeide werken van de beul zorgde af en toe voor wat meer plaats in de ge vangenissen. Totdat de regering besloot de gevangenen te verbannen naar Australië, v/aar zij zich een bestaan moesten zien op te bouwen. De titel van de film verklaart verder veel en het ontbrekende kan men wel raden. James Mason is de kapitein van het schip dat een aantal gevangenen weg moet brengen. En aangezien de gevangenen nogal rumoerige lieden blijken te zijn en de reis bijna een jaar duurt, gebeurt er nog wel het een en ander dat de toeschouwer, die van frisse vechtpartijen, brute mishan delingen en veel geschreeuw houdt, met belangstelling het gebeurde doet volgen. Laat het verder voldoende zijn als wij nog vermelden dat Alan Ladd de grootste vech tersbaas is en dat Patricia Medina uitein delijk zijn levensgezellin wordt. In het voorprogramma wint Popeye de Sailorman op onnavolgbare wijze een zwemwedstrijd over het Kanaal. E. K. „Klaar voor actie" (City) geeft opnieuw een episode uit de laatste wereldoorlog te zien. Het betreft hier het lot van. een oud model torpedojager, die na gediend te heb ben in de eerste wereldoorlog wegens ouderdom uit de vaart werd genomen, doch bij de aanvang van de oorlog in 1940 wordt opgelapt en bij gebrek aan beter ingezet als kust-patrouillevaartuig. Dan volgt een nauwkeurige biografie in beeld van deze boot, de „Warren", die boven ieders ver wachting een belangrijke rol heeft gespeeld in de strijd op zee. Dit stuk historie uit een bloedige strijd is met een grote hoeveelheid verantwoorde humor verfilmd. De eminente acteur Char les Laugton geeft aan deze film een bij zonder cachet. Robert Taylor en Brian Donlevy geven eveneens goed spel. J. V. „De Dief van Venetië" (Cinema Palace). Het genre „historische" avonturenfilms, waarvan de Drie Muske tiers nog altijd het klassieke voorbeeld is, heeft nog steeds niet afgedaan en met bo vengenoemde rolprent is er weer een aan de reeks toegevoegd, die niet beter of slechter is dan de meeste. Er zit een stevige spanning in de ontwikkeling van het nogal simpele gegeven en er wordt een dankbaar gebruik gemaakt van afstotelijke tronies in donkere stegen. De plaats van handeling is, zoals de titel reeds zegt, de Dogenstad met zijn kanalen en kanaaltjes. In Twente was hij overal bij, als de po litie er bij te pas moest komen Dat was de taak van een volontair in die tijd. In Haar lem werd de heer Meinema klerk op de politie-administratie, waar hij zich op de hoogte kon stellen van allerlei zaken, waar mee de politie te maken heeft. Met ingang van 1 October 1937 werd hij bevorderd tot inspecteur tweede klasse en dat betekende, dat hij een actievere rol bij de politie kon vervullen. Hij nam o.a. deel aan de werkzaamheden voor het verkeer, welke afdeling steeds meer de belangstel ling ging vragen van de politie. Na de mobilisatie in 1939 was het nood zakelijk meer aandacht te besteden aan de werkzaamheden van de Vrijwillige Burger wacht dan tot dat tijdstip was geschied. De heer E. H. Tenckinck trad op als comman dant en de heer Meinema als waarnemend commandant. Laatstgenoemde heeft de Burgerwacht als een bruikbaar apparaat voor de politie, in geval van nood, gemaakt. In de Meidagen 1940 is de Burgerwacht opgetreden, o.a. bij het bewaken van open bare gebouwen. De capitulatie betekende het einde van de Haarlemse Burgerwacht. „Mijn eerste kennismaking met de Duit sers dateerde al terstond na hun komst in Haarlem. Een officier wilde fietsen van mij hebben, maar ik voelde er niets voor en kreeg meteen moeilijkheden. Misschien ben ik toen getekend", vertelde de heer Meinema over het begin van de oorlog. „Laten, wij maar niet te veel ophalen, wat er allemaal gepasseerd is", voegde hij er aan toe. Wij vermelden, dat de heer Mei nema belast werd met de leiding van de luchtbescherming. Zijn doel was uitsluitend over „goed" personeel tc beschikken, het geen cle vijandschap opwekte bij hen, die Duitsgezind waren. Onverwacht kwam op zijn verjaardag in 194! hc-t bericht, dat do heer Meinema naar een andere afdeling was overgeplaatst en wel de bijzondere wetten. In Maart 1943 werd de heer Mei nema gearresteerd „wegens door de Duit sers niet geapprecieerde -werkzaamheden", zoals hij het noemde en tot de komst van de Amerikanen in 1945 heeft hij in ver scheidene Nederlandse en Duitse kampen gezeten. Na de bevrijding werden bij de grens vele formaliteiten vereist en dat duurde nogal lang. Het was voor hem gemakke lijker naar Parijs te reizen en daar heeft de aanstaande jubilaris nuttig werk kun nen verrichten. Hij kwam bij bet bureau nationale veiligheid er. een jaar late- werd hij overgeplaatst naar het kamo te Vught, om als commandant van de afdeling onder zoek op te treden. Toen de werkzaam heden afliepen keerde hij naar Haarlem terug, aanvankelijk op het bureau van de politieke recherche, afdeling collaboratie. Aan de afwikkeling van c'e zaken van enige bureaux in Haarlem heeft hij meegewerkt. Met ingang van 1 Januari 1947 werd de heer Meinema hoofdinspecteur en belast Dit toneel geeft talrijke mogelijkheden om de gebeurtenissen nog een extra-luguber tintje te geven, aangezien niet alle Vene- tiaanse kanalen helverlichte en drukbeva ren waterwegen zijn, doch ook voor een groot deel bestaan uit tussen duistere ge vels slingerende geheimzinnige sloten met dreigende riooimonden en mysterieuze in hammen vol donkere gevaren. Aan geva ren was er in de tijd, die de film gekozen heeft, geen gebrek. De doden vallen bij tientallen en er zijn heel wat degengevech- ten en sluipmoorden gebeurd voordat het „eind goed, al goed" met een kus bezegeld wordt. J. L. „Twee stuivers hoop" (Lux or) is een nieuwe en verkwikkende variant op het genre films, waarmee de Italianen sinds „Fietsendieven" en „Paesa" zoveel welver diend succes geoogst hebben: films over het trieste leven aan de zelfkant der maat schappij, de grauwe armoede en de kleine misdaad, vol kostelijke typeringen en bij tend sarcasme. Die elementen vindt men cok terug in „Twee stuivers hoop", maar dan doordrenkt van een mild soort volks humor, die het hele verhaal in de sfeer van een ontwapenende klucht trekt. Een verpauperd boerendorpje is het décor voor deze bekoorlijk-naïeve romance tussen een werkloze ex-soldaat (van het type twaalf ambachten, dertien ongelukken) en zijn jaloerse vriendinnetje dat telkens weer alles in de war stuurt. En verder zult u volop genieten kunnen van ettelijke schil derachtige dorpstypes en hun uitbundige ruzies: de Franse nasynchronisatie kan dat radde bekvechten maar nauwelijks bijhou den! H. C. Ze gingen gezellig met zijn drietjes bij elkaar zitten. „Hoe gaat het bij jullie?", vroeg Rick. „O. best hoor!", zei Lumpo. Het is prettig bij Juup en Plop". „Verlang je weleens terug naar je oude huisje, daarginds bij de mensen?", vroeg' Bunkie. „O, nee, ik niet!", zei Lumpo. „Het ivas wel een aardig huisje, maar ik woonde daar zo helemaal alleen weet je wel. Nu heb ik het veel prettiger. Juup en Plop zijn heel aardig voor me en ik voel me nooit meer eenzaam!" Ja, dat konden ze zich best indenken. „Ik vind het ook fijn, dat je tegenivoordig bij ons in de buurt woont", vond Bunkie. „Nu zien we je tenminste van tijd tot tijd en dat kon niet, toen je zo ver weg woonde!" Ze gingen nu wat spelen. Voorlopig zou Plop nog wel met oom Tripje zitten praten, dus in die tijd konden ze met elkaar bezig zijn. Lumpo liet. zien hoe mooi hij op zijn handen kon staan: en daar waren ze eigenijk bijna een beetje jaloers óp. „Probeer het ook maar eens, Bunkie!", zei Lumpo. „Ik denk, dat je 't best kan!" Bunkie probeerde het, maar het ging nietHij viel telkens opzij. „Kijk, zo moet je 't doenl'wees Lumpo, en hij deed het nog eens voor. met de. afdelingen vreemdelingendienst en inlichtingen. De werkzaamheden voor de politie vra gen veel van de persoon van de aanstaande jubilaris en daarom heeft hij geen tijd voor het verenigingsleven. Van de Vereniging van Ex-politieke Gevangenen in Nederland vervult hij het voorzitterschap van de bal lotage-commissie en in de afgelopen zomer heeft hij een belangrijk aandeel gehad in de voorbereiding en het slagen van het congres van de vereniging in Haarlem. Grote waardering voor dissertatie over Hegels theorieën De vierde predikant van de Verenigde Doopsgezinde gemeente in Haarlem, ds. mr. J. A. Oosterbaan is Vrijdagmiddag in de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam cum laude gepromoveerd tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld: „He gels Phaenomenologie des Geistes en de theologische kerkleer". Om even voor half vijf schreed ds. Oos terbaan aan de zijde van zijn echtgenote en gevolgd door zijn paranimfen, ds. C. P. Hoekema en ds. S. M. A. Daalder, beiden uit Haarlem de aula van de universiteit binnen en na de komst van de uit negen leden bestaande Academische senaat ver dedigde hij op een bijzonder vlotte wijze zijn dissertatie tegen de aanvallen van een collega-opponent en van enkele senatoren. Een der leden van de senaat wees daarbij op de moed en de toewijding, die de pro movendus getoond heeft bij het vervaardi gen van een dissertatie over Hegels theo rieën. Hij betreurde het echter, dat de vergissing van Hegel, ook na dit proef schrift van ds. mr. Oosterbaan zal voort duren. Nadat de pedel van de universiteit zijn klassieke „hora est" had laten horen trok de senaat zich een ogenblik in raadskamer terug. Bij de terugkomst van het college deelde de promotor, prof. dr. W. Leendertz mede, dat de senaat had besloten ds. mr. J. A. Oosterbaan cum laude tot doctor in de theologie te benoemen. Prof. dr. Leendertz motiveerde deze be slissing door er op te wijzen dat de promo vendus in de aanpak van een hoger pro bleem iets origineels had gevonden en zich niet tevreden had gesteld met algemeen heden. De promotor sprak tenslotte de hoop uit, dat de nieuwe doctor het begin van zijn studie (een dissertatie behoeft immers geen eindpunt te zijn) in de toekomst zou kunnen uitwerken. Hierna kregen de talrijke aanwezigen de gelegenheid om de pas-gepromoveerde doc tor geluk te wensen en hiervan werd in ruime mate gebruik gemaakt. BINNENLAND Op Zaterdag 14 November worden in het gehele land straatcollecten gehouden voor het Nederlandse Oorlogsgravencomité, de jaarlijkse Klaproosdag". In de komende week zullen ook de omroepverenigingen in hun uitzendingen aandacht aan dit onder werp besteden. In het gehele land zullen voorts in de week van 9 tot en met 14 No vember huiscollecten worden gehouden. Het aantal ingeschreven studenten aan de Technische Hogeschool te Delft bedraagt thar.s voor de cursus 1953/1954 4508 tegen 4625 op hetzelfde tijdstip in de vorige cur sus. De grootste daling is te zien bij hen die voor civiel-ingenieur studeren. Hun aantal daalde van 736 tot 657. Een stijging viel waar te nemen bij de vliegtuigbouwkundige in genieurs (van 142 op 174) en de natuurkun dige ingenieurs (van 304 op 315). Het aantal nieuw ingeschrevenen voor het studiejaar 1953/1954 bedraagt 665 tegen 589 een jaar geleden. Dinsdagmorgen zal met de D-trein uit Berlijn een groep van honderd kinderen van vluchtelingen uit de Oostzóne in ons land aankomen. Door bemiddeling van de com missie internationaal hulpwerk van het NVV en de P. v. d. A. zullen deze kinderen, die than$ m West-Berlijn verblijven, bij pleegouders in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht alsmede de omstreken van deze steden worden ondergebracht voor de tijd van drie maanden. HAARLEM EN OMGEVING Voor het doctoraal examen Nederlands recht is aan de Universiteit te Leiden ge slaagd de heer S. C. v. d. Burg te Haarlem. Voor het candidaatsexamen Nederlands recht slaagden de heren D. Scheners te Heemstede, J. D. J. v. d. Heyden te Haar lem en P. Ingwersen te Heemstede. Gisteravond omstreeks halfzeven is op de Dreef de 61-jarige fietser C. G. H. uit Heemstede door een vrachtatuo aangereden doordat de chauffeur, de 28-jarige A. v. d. B. uit Haarlem hem geen voorrang verleen de. Met een wond aan het hoofd en een ge broken rechterarm is H. naar het Diacones- senhuis vervoerd. De directeur van de Dierenbescherming, de heer G. Nieuwenhuijsen uit Den Haag, zal op Dinsdag 10 November in het Wijk- gebouw aan de Leidsestraat in Haarlem een lezing houden getiteld ..De kerk wrijft haar ogen uit". Tevens wordt de film „Levend landschap" vertoond. De burgemeester van Heemstede zal in plaats van Maandag, Dinsdagmorgen van tien tot twaalf uur zijn gewone spreekuur houden. Uit de Hervormde Kerk op het Kerk- nlein te Bloemendaal wordt op Zondag 15 November de kerkdienst uitgezonden in een radio-uitzending van de Wereldomroep. De dienst begint om tien uur en wordt geleid door de plaatselijk predikant dr. J. H. Stelma. Het kerkkoor verleent ook medewerking. Een oecumenische dienst uitgaande van de Lutherse-, Remonstrantse en Ned. Her vormde kerkeraad wordt op Zondagavond 15 November gehouden in het Hervormd kerkgebouw te Bloemendaal. Sprekers zijn dr. H. J. Jaanus, Luth. predikant te Rotter dam en dr. P. D. Tjalsma, Remonstrants predikant te 's Gravenhage. De organist Piet Halsema zal met mede werking van de bariton Kees Deenik, op Woensdag 11 November in de Hervormde kerk te Bloemendaal een concert geven, waaraan ook het kerkkoor medewerking verleent. Het concert wordt gehouden ten bate van het orgelfonds van die kerk. In de week van 25 tot en met 31 October zijn aangegeven nieuwe gevallen van besmet telijke ziekten. Er werden acht gevallen van kinderverlamming geregistreerd namelijk te Amsterdam 2, in Haarlemmermeer 1. in Den Haag 2 en in Rotterdam, Haamstede en Breda één. Voorts werden 73 gevallen van diphte- rie aangegeven. „Ik weet niet wat U van deze opening verwacht. Misschien denkt ti wel een ver gelijkend betoog te horen over de kleuter scholen van vroeger en nu. Doch hoe wel de evolutie van laatstgenoemd onder- wijstype krachtig is geweest, wil ik het daarover toch niet hebben. Vanavond worden de twee nieuwe loka len van onze Beatrix-kleuterschool offi cieel in gebruik genomen. Een heuglijk feit, ivaarbij tooorden van dank passen aan hen die zorgden dat het gebouiv er kiuam. Het is goed dat velen dit moment hebben willen bijwonen". Met deze woorden leidde de heer A. P. Romein, voorzitter van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van scholen met de Bijbel, de bijeenkomst in de Chris telijke kleuterschool aan de Raafstraat iu Oud-Schoten in. Spreker wees er op dat reeds 125 kinderen de school bezoeken. Door de uitbreiding kunnen ongeveer 80 kleuters meer onder worden gebracht. Door de ouders van adspirantleerlingen uit te nodigen, heeft de school een eerste con tact gelegd tussen hen en de leerkrachten. De dames A. M. Visser, hoofd der school, P. M. Eigeman en G. Kolderie zullen in het oude gebouw de scepter zwaaien, de dames C. J. Louisse en J. C. Kloosterman vinden hun werk van nu af aan in de nieu we vleugel. Woorden van lof gingen naar het adres van de heren J. H. Hense en C. Baars, die voor de totstandkoming van de school veel hebben gedaan en bovendien een groot ge deelte van de meubelen vervaardigden. De heer H. W. van Kempen, architect, oogstte eveneens veel waardering. Het duurde wel iets langer dan verwacht, voor met de bouw een begin kon worden gemaakt. De 1ste September, dag waarop men de ingebruikneming had gesteld, bleek er zelfs nog geen materiaal aanwezig. Doch enkele weken later stonden de za ken gunstiger en vanavond kunt u het resultaat bezichtigen. Mejuffrouw Visser kreeg vervolgens hartelijke woorden van dank waarin ook haar staf deelde. En, omdat bij elke ope ning van een gebouw een wens behoort, wenste de heer Romein het onderwijzend personeel veel voorspoed bij het kleuter- ondei-richt, en vroeg Gods zegen ook voor het werk in het nieuwe schoolgedeelte. Het hoofd van de school zeide blij te zijn met de zo gezellige moderne klasse lokalen, en sprak haar dankbaarheid uit voor het feit dat nog meer peuters aan de zorgen van haar en de verschillende dames zullen kunnen worden toevertrouwd. „Laat de kinderkens tot Mij komen" WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. heeft Hij ergens gezegd", besloot mejuf frouw Visser. „Wij willen hen leren van hem en volgens zijn leer". Hierna draaide ds. M. G. Blauw de sleutel om van de deur welke toegang verleent tot het nieuwe gedeelte van de school en knipte het licht aan. Hiermee be hoorde het officiële gedeelte van de avond tot het verleden. De kleuterschool beschikt nu over vijf klassen en een „speelsthool". Klacht van Kamerleden: In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begroting van Economi sche Zaken merken vele leden op dat de publicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek op vele punten ver bij de feiten ten achter blijven. Zo zijn de jaar cijfers van het koninkrijk nog slechts tot en met 1950 verschenen. Ook de belasting statistieken zijn te ver achter om voor ac tueel gebruik te kunnen dienen. Deze le den vreesden, dat de verstrekking van be paalde overigens zeer wetenswaardige we tenschappelijke gegevens de verstrekking van algemeen actuele gegevens naar de achtergrond dringt. Zeer vele leden drongen er op aan, het Centraal Economisch Plan voortaan spoe diger voor publicatie vrij te geven, zodat niet het jaar, waarop het betrekking heeft, reeds voor een groot deel is verstreken op het moment van publicatie. Tenslotte zou men gaarne vernemen, wanneer de regering een nieuw ontwerp zal indienen inzake de rechtsvorm der Artillerie-inrichtingen en de positie van het aldaar werkzame personeel. De vermindering van het subsidie voor het vreemdelingenverkeer met 32.000 gaf enige leden aanleiding de hoop uit te spreken, dat het niet in de bedoeling der regering ligt geleidelijk een gedeelte van het werk van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vremdelingenverkeer te doen overnemen door het rijk, zolang deze vereniging haar taak goed vervult. Het 221 brt. metende Nederlandse motor kustvaartuig .Atlantic" is verkocht aan de heer J. Roossien te Groningen en is onder de naam „Odile-R" in de vaart gebracht. Het 200 brt. metende Nederlandse kust vaartuig „Glashaven" van de N.V. gebr. Van Uden's scheeps- en agentuurmaat schappij te Rotterdam is verkocht naar Denemarken. Het schip zal worden omge bouwd tot zeilschip met hulpmotor. Het 544 brt. metende Nederlandse kust vaartuig „Strijpe" van P. A. van Es en Co. N.V. te Rotterdam, heeft onderweg van Rouaan naar Marokko machineschade op gelopen. Het schip is naar Lissabon gegaan. Vermoed wordt dat men met eigen midde len de schade kan verhelpen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13