Weigeraars aan bevolkingsonderzoek belemmeren uitroeiing der tuberculose Tweede Kamerlid G. M. Nederhorst stelt vragen over Holland-Nautic •V Dr. H. van der Loos Woensdag vijfentwintig jaar predikant Balans van vijf weken vogeltrek In Haarlem worden de bewoners op filmstrook „vastgelegd" Dodenherdenking in Oude Tonge Doodgedrukt tussen auto en muur EXPOSITIE SLEUTEL WEG V hk tl TSS,v" f vt %l\tt W ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 12 Prins Bernhard moet rust houden MAISON „MARCEL" Werk onder de jeugd en gedetineerden vraagt veel van zijn aandacht Gaan Amsterdams oude synagogen verdwijnen? Zachte weer beïnvloedde tijdstip van vertrek weinig Wind van invloed Nog vele andere soorten J. N. Schreuder overleden Doopsgezind Zangkoor maakt plannen voor jubileumviering „DE SLEUTELSPECIALIST" Vööo ~m%7 Nu ook kramsvogels bij honderden langs Burgerlijke Stand van Haarlem „Het grote probleem van het bevolkingsonderzoek is dat der weigeraars. Het is te verwachten, dat er mensen zullen zijn, die om ongeldige reden niet wensen deel te nemen aan het onderzoek. De ervaring in andere steden en plattelandsgemeenten heeft geleerd, dat hiermee terdege rekening gehouden moet worden. Het is niet uitgesloten, dat de kans om tuberculose te krijgen voor de weigeraars, zeker niet minder groot, zo niet groter is dan voor de gemiddelde bevolking. Het glippen van deze bevolkings groep door het net is zeker een punt, dat de uitroeiing der tuberculose belemmert, zo niet belet. Herhaaldelijk komt het nog voor, dat tuberculose optreedt, zonder dat men de besmettingsbron heeft kunnen opsporen. Begrijpelijk is. dat geen moeite gespaard mag worden de gevallen te ontdekken en het is het bevolkingsonderzoek, dat zich met de opsporing van de onopgemerkte gevallen belast." Deze mededelingen deed ons dr. J. Stoffelsma, longarts aan het Haarlemse Consultatiebureau, toen wij met hem spraken over het bevolkingsonderzoek die op 19 November in Haarlem begint. Dr. Stoffelsma heeft ons ook verteld over de methodes van onderzoek, die de moder ne röntgenologie voor het onderzoek naar de longen biedt. Er zijn velerlei methodes. Bekend zijn de doorlichting en de röntgen fotografie. De doorlichting is minder kost baar; zij geeft echter niet zoveel détails te zien als de foto. Het voordeel is, dat de arts een bewegend beeld voor zich heeft en hij kan ook de bewegingen der ver scheidene organen observeren. Voorts is het mogelijk de patiënt in verschillende standen te plaatsen. De fotografie legt daarentegen het beeld vast en laat afwijkingen zien die kleiner zijn dan mogelijk is op het doorlichtings- scherm. Een andere methode, die minder kost baar is dan het maken van grote foto's is de zogenaamde schermbeeldfotografie, waarbij de mogelijkheid bestaat het door lichtingsbeeld te fotograferen. Men krijgt hier een zogenaamde kleinbeeldfoto. Met deze methode worden ook goede détails verkregen. Bij het massaonderzoek, dat het bevolkingsonderzoek te Haarlem is, wor den filmstroken gebruikt, bestaande uit kleine foto's. Van de snelheid, waarmee ge fotografeerd wordt, krijgt men een indruk, wanneer men weet dat achttien personen in een kwartier worden „vastgelegd". Wil men afwijkingen nauwkeuriger diagnosti- seren, iets wat bij de moderne chirurgische behandelingsmethode onontbeerlijk is, dan is het mogelijk zogenaamde doorsneefoto's te maken, waarbij de long op verscheidene diepten (met een afstand van een halve tot een centimeter) wordt gefotografeerd. Ook hiermee is het diagnostisch arsenaal van de longarts niet uitgeput. Door het spuiten van een oliehoudende contrast vloeistof in de luchtwegen is het mogelijk deze vloeistof tot in de fijnste vertakkin gen van de luchtweg te volgen om op deze wijze een beeld te krijgen van afwij kingen in de kleinere luchtwegen. Behalve misschien de laatste methode zullen al deze methodes binnenkort na de plaatsing van een modern röntgenapparaat op het Haar lemse Consultatiebureau mogelijk zijn. Andere afwijkingen Dr. Stoffelsma vestigde er onze aandacht op, dat bij het aanstaande bevolkings onderzoek ook nog van betekenis is het feit, dat niet-tuberculose afwijkingen, die ove rigens geen klachten gaven, worden ont dekt. Hierbij dacht hij aan hartafwijkingen, gezwellen enzovoort. Straks zal er gewerkt worden met het fotograferen van Haarlemmers. Wanneer men door het Consultatiebureau en het be volkingsonderzoek er in geslaagd is de longtuberculose op te sporen, aan is men op de goede weg. Na ongeveer een jaar zal het onderzoek achter de rug zijn en dr. Stoffelsma hoopt, dat het aantal wei geraars een klein percentage zal vormen. De vraag zal dan aan de orde komen of een tweede onderzoek in de toekomst moet volgen en zo ja wanneer. Zeker zal het tweede onderzoek minder gevallen opspo ren. Eens zal hopelijk de tijd komen, dat er zo weinig gevallen opgespoord worden, dat een kostbaar onderzoek als het bevol kingsonderzoek is, economisch niet meer verantwoord is. De resultaten van het eer ste onderzoek zullen o.a. uitwijzen hoever dit tijdstip nog van ons verwijderd is, besloot dr. Stoffelsma. OOOCODCOOCOOOOCXK*X)OOOOOOOOOCOOOOOCCOOCX>OCOOOOOCOOOOOCC»> Binnenkort ivorden de Haarlemmers ter gelegenheid van het bevolkingsonder zoek gefotografeerdMaakt de foto niet uit, dat cr geen afwijkingen be staan, dan wordt hij, van wie een foto gemaakt is, opgeroepen voor nader on derzoek op het Consultatiebureau. Dat behoeft nog niet te betekenen, het be zitten van een afwijking. Van de opgc- roepenen, die nauwkeurig onderzocht worden, valt een zeker percentage af. Het gedeelte dat overblijft is de groep, bestaande uit hen, die geregelde con trole vayi het Consultatiebureau nodig hebben, voor wie behandeling van hun afwijking nodig is. Ervaringen elders hebben geleerddat er onder de duizend personen, die aan het onderzoek deelne menéén geval van actieve tuberculose voorkomt, dat ivil zeggen één geval, dat behandeling behoeft. Prins Bernhard moet op medisch advies enige dagen volledige rust houden. De be handelende medicus zal nader beslissen, of het vertrek naar Ethiopië op 11 November kan blijven gehandhaafd. Permanent de Luxe 10. Haarverven volgens het nieuwste systeem H. WA K K E R Ex-chef-kapper Stoomvaart Mij. Nederland Ged. Oude Gracht 98 - Telefoon 20837 Op Donderdag 12 November te 14 uur zal in Oude Tonge de herdenkingsbijeen komst worden gehouden ter nagedachtenis van de slachtoffers van de watersnood. Deze bijeenkomst zal worden belegd in de Nederlands Hervormde Kerk, waarbij een aantal sprekers een kort woord zal spre ken, onder anderen pastoor P. de Groot en ds. J. C. Wolthers. Aanwezig zullen zijn de Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper, het gemeentebestuur en het adoptie-comité van Haarlem. Na deze bijeenkomst zal men zich in een stille omgang naar de rampbegraafplaats begeven waar 310 slachtoffers begraven liggen, waarvan 296 uit Oude Tonge. Daar zal dan het beeld dat door het Haarlemse adoptiecomité is geschonken en dat ge maakt werd door de beeldhouwster Jan- neke Ducro-Kruijer, voorstellende een vluchtende vrouw met een kindje op de arm, als symbool van het leed van de watersnood worden overgedragen. In de afgelopen week is de rampbegraaf plaats, die is aangebracht in de kruin van de Spuidijk, verbreed en geschikt gemaakt voor het ontvangen van een groot aantal bezoekers. De paden zijn verbreed en ver hard en de toegang is in overeenstemming gebracht met het karakter van de begraaf plaats. Binnenkort zullen er naamborden op worden aangebrahet. Gisteravond kwam een vrachtauto van een pottenbakkerij te Doesburg bij een af nemer te Baak (Steenderen), om daar bloempotten af te leveren. Toen de chauf feur achteruit reed naar het magazijn om daar te kunnen lossen, raakte de fabrikant, de 63-jarige heer Welling, tussen de auto en de muur bekneld. Hij is aan de bekomen verwondingen overleden. ADVERTENTIE BOSKAMP OVERVEEN van b i n n enhuiskunst VERLENGD tot IS NOVEMBER BLOEMENDAALSEWEG 259 De Joodse Gemeente te Amsterdam heeft zich tot Monumentenzorg gericht met het verzoek de synagogegebouwen aan het J. D. Meyerplein te Amsterdam van de monumentenlijst af te voeren, waardoor de Joodse Gemeente het recht zou krijgen deze gebouwen desgewenst af te breken. Tussen de Joodse Gemeente en de Am sterdamse gemeenteraad zijn besprekingen gevoerd over de vraag wat er met de oude en vervallen synagogen moet gebeuren. De bedoeling der onderhandelingen was, dat c'e gemeente Amsterdam de gebouwen zou kopen. De gemeente wenst echter niet meer dan de gekapitaliseerde waarde te betalen. De Joodse Gemeente daarentegen wenst „haar enige belangrijke, verhandelbare be zit niet onder de handelswaarde te ver kopen." BEGIN OCTOBER ZIJN WIJ DUS BEGONNEN met elke morgen direct na zons opgang een uur of langer te posten aan het eind van de Zeeweg, om een inzicht te krijgen in het verloop van de vogeltrek. Het is nu begin November en de trek is voor sommige soorten vogels nog in volle gang. Wij troffen het, dat October dit jaar weinig regen bracht en het 's morgens vroeg, wat de temperatuur betreft, ook best was uit te houden. Vooral de weekeinden werden alle door mooi weer begunstigd, wat er toe meewerkte, dat er veel belangstellenden naar de post kwamen. In het vroege morgen uur biedt het duinlandschap vaak een fantastische aanblik. Enige ochtendnevel hangt nog in de dalen, de duintoppen steken er bovenuit en dan daarover het zachte licht van de opkomende zon. De lucht is vol trekgeluidjes van de vogels, hetgeen een echte herfstsfeer oproept. Vele vogelsoorten, die in troepen vliegen, houden er zo'n speciaal trekgeluid op na, dat dient om de troep bij elkaar te houden. Dit geluid moet ook de vogelwaarnemer vaak te hulp komen bij het vaststellen van de soort van de over vliegende vogels. Zo hebben wij ook 's avonds en 's nachts meerdere malen de koper wieken horen overtrekken. Voor twee vogelsoorten, die wel het sterkst vertegenwoordigd zijn op onze aan- tekenlijsten, hebben wij de trek in beeld gebracht op bijgaande grafiek. Het betreft hier de vink en de spreeuw. Hierbij zijn aangegeven de aantallen van de vogels, die In één uur langs de post trokken. Wat is hieruit nu te zien? Zoals reeds in ons inleidend artikel gezegd, oefenen de weers omstandigheden een grote invloed uit op het verloop ■'•an de trek. We willen daarom eens zien, of er verband te ontdekken is tussen de sterkte van de trek en het weer, en wel in hoofdzaak wat betreft de wind richting en windkracht, daar deze van het meeste belang zijn. Daartoe hebben we deze beide weersomstandigheden onder aan op de grafiek tot uitdrukking ge bracht door de bekende vlaggetjes, die ook op de weerKaartjes voorkomen. De stok geeft de richting aan, waaruit de wind komt, terwij] de windkracht wordt aan geduid door de dwarsstreepjes. één streep je is zwakke wind, twee streepjes matige en drie streepjes krachtige wind. Een en kel kringetje wil zeggen, dat het windstil was. Verder is mist aangegeven. Bij het beschouwen van de grafiek valt al direct op., dat de reislust van de vogels op de verschillende dagen bij lange na niet gelijk is. De eerste dagen deed de Noorde lijke wind zich gelden. Het oude gezegde „Noordenwind vangt vis noch vogel" is hier weer eens bewaarheid. Bij Noorde lijke winden, vooral als die sterk zijn, trek ken de meeste vogels niet graag. Ook bij windstil weer, wat wij de daarop volgende twee dagen nadden, is er meestal geen trek, hoe vreemd dat ook mag klinken. Maar dan is op 9 October de wind ineens om. Een zwak Zuidoostelijk windje met helder zicht maakt plotseling de remmen los en de vogels kernen bij massa's door. Dit weertype, en daarmee de sterke trek, houdt zo een dag of vijf aan. Op 14 Octo ber is er verandering in het weer waar te nemen en de volgende dag komt de wind weer uit de Noordelijke hoek en legt daar door de trek enige dagen stil. Daarna een Wij besluiten vandaag met een samen vattend artikel onze publicatie over de vogeltrek. De activiteit, welke door de leden van de Vogelwerkgroep van de Nederlandse Natuurhistorische Vereniging en de Jeugdbond voor Natuurstudie hiertoe is betoond, is door zeer veel lezers op prijs gesteld. X"OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOi was er van sterke trek van deze vogels sprake, terwijl deze soort toch als regel massaal doortrekt, vooral in de tweede Octoberhelft. De graspiepers waren de gehele maand present in geringe aantallen. In de eerste helft van October zagen we er soms vrij veel. Het was aardig steeds ook enige witte kwikstaarten tussen de trekkers te zien voorbijgaan met hun lange staart en hun enigszins golvende vlucht. Het waren er telkens één of twee, nooit vlogen ze in troepjes. Af en toe passeerden ei- nog Belangstelling op de waarnemingspost Het Tweede Kamerlid, drs. G. M. Neder horst (Partij van de Arbeid) heeft aan de ministers van Financiën, van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksge zondheid de volgende vragen gesteld over de Holland-Nautic. 1. Hebben de ministers kennis genomen van de moeilijkheden, waarin zich de N.V. Holland-Nautic in Haarlem zou bevinden als gevolg van het feit, dat de bankinstel ling, die dit bedrijf financiert en die tevens het grootste gedeelte van de aandelen in handen heeft, niet bereid is verdere credie- ten te verstrekken? 2. Is het juist, dat het behoud van het genoemde bedrijf verzekerd zou zijn, indien de bovengenoemde bankinstelling de be reidheid had om een nieuwe grote op dracht, welke het bedrijf enige jaren lang werk zou verschaffen, te financieren? 3. Op welke wijze is de Maatschappij tot financiering van het nationaal herstel bij de N.V. Holland-Nautic betrokken en is er voor deze bankinstelling geen aan leiding direct of indirect steun te verlenen aan pogingen om de voortzetting van het kedxijf financieel mogelijk te maken? 4. kleeft de Maatschappij tot financie- moment, waarop zij financieel in de onder neming was geïnteresseerd, een efficiënte controle uitgeoefend op het bedrijfsbeheer en, zo dit niet het geval is, achten de minis ters het dan juist, dat in gevallen, als hier boven geschetst, waarin de Maatschappij tot financiering van het nationaal herstel een aanmerkelijk financieel belang heeft in een onderneming, het beleid van een derge lijke onderneming volkomen buiten haar omgaat? 5. Zijn de ministers niet van mening, dat behoud van de N.V. Holland-Nautic, in welke onderneming 500 man werkzaam zijn, voor de werkgelegenheid in Nederland van grote betekenis is, en wil de regering er op toezien, dat dit werkgelegenheids aspect bij het overwegen van bepaalde mogelijkheden tot oplossing van de gerezen moeilijkheden de volledige aandacht krijgt? Nachtdienst apotheken Firma Duijm en Keur, telefoon 10378. Keizerstraat 6, Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, telefoon 10043. Marnix-apotheek, Mamixstraat 65, foon 23525. tele- kleine opleving. De dagen, die dan volgen, laten zien, dat ook mist zeer remmend op de trek werkt. Op 24 October breekt dan weer een goede trekperiode aan met Zui delijke winden. Die duurt nu al sinds twee weken voort, alleen onderbroken op 26 October door mist en op 1 en 2 November gedrukt door de krachtige wind. Deze gunstige periode is voor de vinken niet meer van zo veel belang, daar de trek van deze vogels al over het hoogtepunt heen is. Maar de spreeuw komt nu in nog grotere aantallen door dan tevoren, zodat de grafiek op 28 October een top te zien geeft, die hier noodzakelijkerwijs tot in het gedeelte van de vinken moest worden doorgetrokken. En voor 5 November, de dag, die hier juist niet meer is afgebeeld, had deze lijn zelfs anderhalf maal zo lang moeten zijn. We zien hieruit ook, dat voor iedere vogelsoort de tijd van de voornaam ste trek verschillend kan zijn. De trek van de kraaiachtigen, die in hoofdzaak plaats vindt in de tweede Oc toberhelft en in do eerste helft van No vember, is wel aanzienlijk, doch is moeilijk in een dergelijke grafiek te vatten, die ge baseerd. is op slechts één uur waarnemen per dag op één punt. Deze vogels passeren namelijk erg verspreid over de dag en over de hele breedte van de duinen. Buiten de drie hierboven behandelde vo gelsoorten hebben we. zoals uit de dage lijkse trekberichten te zien is, nog vele andere soorten zien passeren, zij het dan niet in zulke grote aantallen, behalve dan de koperwieken, die in de eerste helft vara October in enorme getale over de gehele breedte van de duinen trokken en zelfs nog meer landinwaarts. Deze trek ging dag en nacht door en in die tijd wemelde het werkelijk overal in het binneniduin van deze lijsters. De leeuweriken hebben we wel regel matig waargenomen, maar slechts één dag Op 71-jarige leeftijd is overleden de gepen- sionneerd luitenant-kolonel der Genie J. N. Schreuder te Aerdenhout. De heer Schreuder werd officier bij de Genietroepen op 23 Juli 1903. Hij wgrd benoemd tot luitenant-kolonel op 1 Juli 1938. waarna hij de rang van over ste bij het tweede regiment Genietroepen ontving. Tijdens de tweede wereldoorlog bracht hij als krijgsgevangene enkele jaren ondermeer in Neurenberg en Stanislau door. enkele late zwaluwen. Dit zijn echte dag trekkers, die al trekkende op vliegjes en mugjes jager, en voor het fourageren hun reis dus niet behoeven te onderbreken. Ook zager, we in de loop van de maand verscheidene soorten roofvogels, vooral sperwers, en wel het meest op de dagen met massale trek. Deze dieren blijken wel echt met hun prooi mee te trekken en heb ben onderweg aan voedsel geen gebrek. Ondanks het zachte weer, ook in de Noordelijke landen, hebben ai deze vogels dus toch in grote getale op hun vaste tijd de reis naar Zuidelijker streken aanvaard. Valt nu echter aanstonds de koude in, dan zijn er opnieuw grote verplaatsingen van vogels te zien, de z.g. koude „rushes". Dit is dan een vlucht op grote schaal voor de koude, waaraan vooral vogels, die hun voedsel uit de grond en uit het water moe ten hebben, deelnemen. De kieviten, die tot op dat ogenblik nog op onze weilanden zwierven, zijn verdwenen zodra de vorst invalt. Dr. H. van der Loos, predikant bij de Hervormde gemeente Schoten (Haarlem- Noord,) zal Zondag in Baarland preken. De kerkeraad heeft hem daarvoor speciaal uit genodigd, omdat het Woensdag 11 Novem ber vijfentwintig jaar geleden is, dat ds. Van der Loos het predikambt aldaar aan vaardde. Gaarne heeft hij de uitnodiging om in zijn eerste gemeente voor te gaan aangenomen, maar hij komt daarna weer naar Haarlem terug om Woensdagavond met de leden van de gemeente in de Imma- vuëlkerk het zilveren jubileum te vieren. Toen dr. Van der Loos vanmorgen de reis naar Zeeland begon zullen zijn ge dachten terug gegaan zijn naar 1928, in welk jaar hij met zijn jonge vrouw, met wie hij elf dagen tevoren in het huwelijk was getreden, in het ambt bevestigd werd; De verbindingen waren niet zo goed als tegenwoordig, de wegen waren slecht en straatverlichting ontbrak op vele plaatsen. In de loop der vijfentwintig jaar is veel veranderd. Zijn oude gemeente is hem niet vergeten en dat is wel gebleken uit het verzoek om in Baarland een gedachtenis rede uit te spreken. Baarland is door de stormramp niet ernstig getroffen; wel is een deel van de gemeente vijf weken niet bereikbaar geweest, maar er zijn geen do den te betreuren. De gemeente Baarland telde vijfentwin tig jaar geleden tweehonderd zielen en in Haarlem-Noord heeft hij tweeduizend ge zinnen onder zijn hoede. De werkzaamhe den zijn in de grote stad toegenomen en ook de problemen, waarmee de predikant te maken heeft. Drie jaar heeft de predi kant in de Zeeuwse gemeente gestaan: daarna vertrok hij naar Lage Zwaluwe, waar hij tot 7 November 1937 bleef, om de benoeming te aanvaarden als voorgan ger van de rechtzinnige evangelisatie in Assen. De predikant, die op 6 Juli 1902 te Hille- gersberg geboren was en van 1923 tot 1928 in Utrecht gestudeerd had in de godge leerdheid, studeerde verder tijdens zijn werkzaamheden in Assen en op 6 Juli 1942 promoveerde hij te Utrecht tot doctor in de godgeleerdheid op het proefschrift „Jezus Messias-Koning, een speciaal onder zoek naar de vraag of Jezus van Nazareth politieke bedoelingen heeft nagestreefd". Op 24 October 1943 deed dr. Van dei- Loos zijn intrede in Haarlem-Noord. In de loop der jaren heeft hij vier beroepen ont vangen en wel naar Amsterdam-Noord. Utrecht, Apeldoorn en Zandvoort, doch hij bedankte voor alle beroepen tot vreugde van zijn gemeente en speciaal van de jeugd. In een gesprek met de aanstaande jubi laris zeide hij, dat zijn belangstelling naar vele dingen uitgaat. Een der voornaamste is wel de jeugd en de reden er van is, dat hij zo veel van haar houdt. „Hoewel ik weet, dat velen het niet met mij eens zijn durf ik toch wel te zeggen, dat de jeugd best is. Zij is wel ruw en los, maar men dient niet te vergeten, dat zij als het ware op een vulkaan leeft. De oorlog ligt vlak achter ons en de ontwikkeling in de wereld is bijzonder groot. Toch zit er „pit" in de jeugd en het is verheugend, dat er nog zo vele jongeren naar de kerk gaan en openheid tonen voor geestelijke dingen; Als men van de jeugd houdt en veel tijd aan haar besteedt, dan blijkt, dat zij uiter mate ontvankelijk is, speciaal na een per soonlijk gesprek Een jongen of een meisje luistert graag, als men zich met hen be moeid en bij het zoeken naar een oplossing moet men meewerken, dat hij of zij tot het bewustzijn is gekomen, dat zij zelf de weg gevonden heeft" Dat de belangstelling voor de jeugd in Haarlem-Noord groot is moge blijken uit de stichting van het Jeugdhuis op de hoek van de Schoterweg en de Pijnboomstraal. Daar wordt mooi werk verricht. Ook is in het Jeugdhuis het wijkgebouw van ds. G. J. Koch. Predikant onder gedetineerden Dr. Van der Loos is gedurende enkele jaren predikant van het Huis van Bewa ring en bestuurslid van de afdeling Haar lem van de Protestants Reclasseringsver- eniging. Over dat werk wilde de jubilaris niet te veel uitweiden, doch wel wilde hij verklaren, dat zijn hart naar de ontspoorde mensen uitgaat. Zondagsmorgens vroeg, voor hij in eigen gemeente preekt, gaat dr. Van der Loos in een dienst in het Huis van Bewaring voor. Dat was ook op de dag van izijn zilveren huwelijksfeest. Bij de preekstoel lagen als geschenken van de ge detineerden bloemen en een boek. Deze blijken maakten diepe indruk op hem. Het werk van dr. Van der Loos is veel zijdig. Hij is leraar godsdienstleer aan het Tweede Christelijk Lyceum en vroeger was hij voorzitter van het classicaal bestuur van Haarlem. Gaarne wijdt hij zich aan studie en zijn belangstelling gaat in het bijzonder uit naar Psychologie. Hij acht het voor een predikant noodzakelijk studie van psycho logie te maken. Voorts is dr. H. van der Loos medewer ker van de uitgaven „Bijbel in de nieuwe vertaling van het Nederlands Bijbelgenoot schap met verklarende kanttekeningen", onder redactie van clr. J. H. Bavinck en dr. A. H. Edelkooi-t en hij heeft een bij drage geleverd voor „Het oudste Christen dom en cle antieke cultuur". Het jubileum zal Woensdagavond in de Immanuëlkerk gevierd worden. Toespra ken zullen worden gehouden namens de kerkeraad en de gemeente, waarna gele genheid zal bestaan de jubilaris geluk te wensen. Het Doopsgezind Zangkoor te Haarlem hield op 5 November onder leiding van de heer C. Overbeek zijn 59ste jaarvergade ring in de gemeentczaal van het kerkge bouw. De secretaris, de heer J. ten Wolde, bracht het gebruikelijke jaarverslag uit. De penningmeester, de heer IJ. G. Zeil maker, legde rekening en verantwoording af over de besteding der gelden, waarvoor hem décharge werd verleend. Hij vierde juist zijn zilveren jubileum bij het koor en werd op hartelijke wijze gehuldigd en ver eerd met de oorkonde van de Koninklijke Bond van Gemengde Zangverenigingen. De voorzitter, de heer C. Overbeek, die perio diek aftrad, werd bij acclamatie herkozen. In een bestuursvacature werd voorzien door de verkiezing van de heer G. C. Hens- kes. Uitvoerig werden plannen voor de vie ring van het zestigjarig bestaan in 1954 besproken, die door het bestuur nader zullen worden uitgewerkt. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 De vogeltrek Aantallen vinken en spreeuwen waarge nomen van 4 October tot 4 November 1953 elke dag gedurende het eerste uur na zonsopgang op de trekpost aan het eind van de Zeeweg. Oct. y Aantal Hooo 3ooo 2ooo fooo QOQO - 6000 2 oo o H i r UT A/oir A*e 4/ Ia/ JL JL o-io M. De post aan de Zeeweg meldde vanmor gen wisselende bewolking met matige Zui denwind. Er was als gewoonlijk een flinke spreeuwentrek en een opvallend sterke trek van kramsvogels. De kramsvogels zijn voor de eerste maal in vrij grote getale overeengekomen Vannacht werden ze al opgemerkt. Tussen half acht en negen uur werden op de post gezien: 2750 spreeuwen, 280 vinken, 200 kramsvogels, 90 roeken, 270 bonte kraaien, 24 veldleeuweriken, 13 graspiepers, 5 merels en een kie vit. Aan de Boule vard in Zandvoort zag men van acht tot negen uur 3550 spreeuwen, 30 vinkei, 500 krams vogels, 155 roeken, 2 bonte kraaien, 4 zwarte kraaien, 2 kieviten, 21 gras piepers, 100 leeuweriken, 32 merels en een zanglijster. In het duin vlogen ook nog geregeld troepen kramsvogels over. In de Waarderpolder was de trek veel gennger. In een half uur passeerden 450 prv2,!en' 20 vinken, 17 bonte kraaien, 1 veldleeuwerik, 1 graspieper en een to- "•In Heemstede werd nog een late gele kwikstaart gezien, en boven de wei landen in Aerdenhout een watersnip. De watersnip trekt veel door van Juli tot in de winter. Zijn broedgebied ligt in IJsland Wiï M11' Zweden en zijn winterver- Af?i t Noord-West-Franrijk en Oost- Afrika tot even ten Zuiden van de eve- naar. In een moerasje bij Velsen werden deze Daeaer nWtr0GP Va" honderd smienten, een ^SVleren en ee? bokie waargenomen. Het bokje is een snip, iets kleiner dan de meteOr7h HlJ l'iekt, Van Aueustus tot en met October veelvuldig naar België en de gebieden ten Zuiden van dit land tot in ,n nnl'f rïa- Enke,en bliJ'ven wel eens in ons land overwinteren. De smient is een eend, die hier in grote hrnpïl doorï'ekt en overwintert. Hij broedt m Noord-Rusland bij het Ladoga- meer en In het Petsjoragebied, een tofn- rendszzee. 330 d6 Petsjorabaai biJ de Ba- BEVALT FN ^A^EM' 6 November 1953 GT ,van een z°on 4 Nov M T 5eïeTrRosenberg; 5 Nov., J. WiierU-vL Hert; Th. K. DerksHart; 6 Nov M A H Hergk a nip! d eRt; S. C. van'der ZW?t ABrvS-Ve^ee™A0Mtej "iï" M' van der Znn; 6. Nov.," s. 'van Deur el® H7 OVEklJTOF?! "f Vliet 74L?DRN; 5 Nov., E. Willemsen-van Vliet, 74 j„ Kenaupark; H. E. Kraak- <r™ Bragt, 69 j„ Allanstraat:6 Nov r r r>

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 14