Sleepboten deden de betonnen deur bij Ouwerkerk dicht Fascistische rel in Rome na onlusten in Triëst Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voltooid Stoomfluiten en kerkklokken vertolkten nationale vreugde „Op dit ogenblik mogen wij elkaar gelukwensen' Stormwaarschuwings- dienst in rampgebied Het woord is aan Woedende betogingen tegen Engelse en Amerikaanse instanties Koningin bij grandioos slot van het karwei Brits schip bij China aangevallen Winderig weekeinde Laboratorium voor massa-spectrografie Het antwoord op de Russische nota Weerrapporten Radiorede van de Koningin cog JAARGANG NO 103 ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 29 7e JAARGANG No 25ó Hoofdkantoor Grote Houtstraat y3, Haarlem, telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post f 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VANMORGEN reed ik in de vroegte door het boerenland in de kop van Noordholland en het was er nog heel stil. Een grimmig koude wind, af en toe rukkend, blies onder een bewolkte hemel. Alsof hij kwaad was dat hij te laat kwam. Maar hij deed ook de vlaggen vrolijk wapperen: de vlaggen aan hoge kerktorens en lage boerenbehui- zingen, die al bij het krieken van de dag waren uitgestoken. Omdat vannacht, om drie minuten voor middernacht, na negen maanden en zes dagen strijd tegen wind en water het onheil, dat zij in Zeeland en Zuidholland en Noordholland hadden aan gericht, bezworen was: omdat de laatste der talrijke dijkdoorbraken was gedicht. En in dat stille veilige land achter hoge duinen waardoor ik reed voelde men de betekenis daarvan even goed als in Zee land, waar een steeds groeiend, 's nachts doorwerkend legioen de hardnekkige kamp in toenemende spanning had gevoerd. Men heeft het evenzeer begrepen in die gewes ten die ver van de kust en onbedreigd door de zee zijn. Even diep gevoeld, omdat dit toch immer in ons ganse volk van Neder land is blijven leven: het bewustzijn van de zee, vriend en vijand tegelijk, jarenlang ons dienend en dan ons plotseling ver raderlijk aanvallend, overvallend, duizen den in de dood slepend, woningen en lan derijen verwoestend, opnieuw getuigend van de geweldige kracht die nooit aflaten de waakzaamheid gebiedt. Met al zijn mo derne techniek, met al de vindingen die begaafde ingenieurs en constructeurs ge schonken hebben, met alle controle en or ganisatie is de mens van deze tijd nog niet zo ver gevorderd dat hij de aanslagen van de machtige zee voorgoed voorkomen kan. Dat heeft de ramp van Februari bewezen en het jonge geslacht heeft de oude waar schuwing opnieuw geleerd: vertrouwt de zee nooit, weest op uw hoede. Moderne techniek, moderne ingenieurs kunst, de nieuwste strijdmiddelen heeft men wel te baat moeten nemen om de over stroomde landerijen alle te redden en oude vaderlandse strijdlust en volharding heeft er zich tenvolle bij moeten inzetten om ten slotte de zege te behalen. Het heeft er nog om gespannen en niet pas in deze laatste dagen toen die nieuwe reuzen-van-afweer, de Phoenix-caissons, de wilde stroom door het honderden meters brede dijkgat bij Ouwerkerk tenlaatste bedwingen moesten. Eerder kwamen tegenslagen, die de man- nen-van-het-vak al maanden geleden tot zorgelijk rekenen en hoofdschudden brach ten. Men spitste de activiteit nog verder toe; men vreesde de onberekenbare na jaarsstormen. De schone Octobermaand deed de hoop stijgen; toch zou het nog November moeten worden eer alles ge reed kon zijn. De zesde dag van de ge vreesde stormmaand November heeft het moeten worden een dag vol laatste on zekerheid over het weer, over de kracht en de duur van eb- en vloedstromingen, eer de triomf kon worden bezegeld: in tegen woordigheid van Koningin en kroonprinses, van ministers en duizenden belangstellen den aan boord van talloze vaartuigen. Het is een groot besluit van een lange, hardnekkige kamp geweest. Als ge denkt aan al die moderne vindingrijkheid en strijdmiddelen, die er bij te hulp geroepen moesten worden, kunt ge u voorstellen hoe soms, in het verre verleden, de voorvaderen de tegenaanval tegen dergelijk geweld niet hebben kunnen voltooien en de zee haar prooi hebben moeten laten. Soms. Ge kunt er ook met bewondering aan denken hoe zij, met primitieve middelen, zo vaak wèl slaagden. Buiten ons land zal de victorie van 6 No vember met hartelijk begrip vernomen worden. Hollands aloude strijd tegen de zee spreekt tot de verbeelding aller vol ken. Men voelt met ons mee, men helpt ons graag en overvloedig, zoals zo ontroe rend gebleken is na de Februari-ramp. Men gelooft in een strijd, die in tegenstelling met de oorlog nobel is: een strijd die al leen het goede in de mens tot uiting brengt en in critieke tijden van ontwrichting zelfs aan de zwartgalligsten bewijst, hoe sterk dat goede kan zijn en hoe onbaatzuchtig. De wereld heeft helemaal eerlijk en zuiver zien vechten. En de wereld heeft zien win nen. Er is dus toch beter dan bommen. R. P. In het gebied van de Zeeuwse- en Zuid hollandse stromen komen veel dijkvakken voor, die pas kort geleden zijn hersteld of opnieuw zijn aangelegd en die gedurende deze winter bij het optreden van storm vloeden eerder aan beschadiging bloot staan dan voorheen het geval was. Om bij beschadiging of dreigende doorbraak vlug te kunnen optreden is voor dit wintersei zoen in het bovengenoemde gebied een bewakingsdienst ingesteld. Bovendien zijn op verschillende plaatsen dépots aangelegd voor zand, zandzakken, schoppen en andere hulpmaterialen. Deze kunnen dan zo spoe dig mogelijk met onmiddellijk ter hulp te roepen vrachtauto's naar de bedreigde pun ten worden vervoerd. Bij deze waarschuwingsdienst zal Rijks waterstaat ten nauwste samenwerken met het K.N.M.I. en de P.T.T. Thans reeds geeft de radio dagelijks inlichtingen over de te verwachten verhoging of verlaging van de eerstvolgende hoogwaterstand in het getijgebied van Zuid-West Nederland. Van nu af worden de personen en instanties, die bij stormvloeden daadwerkelijk moeten optreden, in bepaalde gevallen ook 's nachts nog afzonderlijk per telegram gewaar schuwd. Te Amsterdam is Vrijdag het laborato rium voor massaspectrografie officeel in gebruik genomen. In vier jaar tijds is on der leiding van prof. dr. C. J. Bakker en dr. J. Kistemaker een zeer belangrijk la boratorium gebouwd, dat uniek is op het vasteland van Europa. Alleen Engeland en Amerika beschikten in 1949 over instal laties,, die met de Amsterdamse te verge nten zijn. 1 Vertegenwoordigers van Frankrijk, En geland en Amerika vergaderen Zaterdag te Parijs om een antwoord op te stellen op de jongste Russische nota, zo wordt van gezaghebbende zijde te Londen vernomen. Rusland eiste in die nota, dat het Westen afziet van het plan voor een Europees leger als voorwaarde voor deelneming aan besprekingen over Duitsland. Naar verwachting zal het antwoord kort zijn. Het Westen zal vermoedelijk zijn leedwezen uitspreken over de Russische weigering aan een bespreking van vier te Lugano cleel te nemen en zijn bereid heid te kennen geven een conferentie van vier te houden zodra het Kremlin van ge dachten verandert. DIT NUMMER BESTAAT Uil VEERTIEN PAGINA'S C a r 1 y 1 e Wat u bent spreekt zo luid dat ik niet kaïi horen wat u zegt: Aanklacht Uit officiële bron is te Georgetown, de hoofdstad van Brits-Guyana, vernomen, dat dr. Jagan, ex-premier en voorzitter van de progessiove volkspartij, en de advocaat Burnham zullen worden aangeklaagd we gens pogingen om tot een opstand te ko men, als zij van hun reis naar Groot-Brit- tannië en India in Brits-Guyana terug keren. (Van een verslaggever) ZIERIKZEE, 7 November. In een marinekeet bij de Phoenixcaisson stond vanmiddag een wormstekige gramofoon. Op een tafeltje ernaast een geluidsversterker. Er was maar een plaat bij die gramofoon: het Wilhel mus. Het waren de laatste uren. Weer had een vloedgolf de Vierbannen- polder op Schouwen overspoeld en weer was het water door het gat weg- gekolkt met wat wrakhout tussen het schuim. Het was de laatste vloed. Zestienhonderd mensen zagen hem komen en gaan en aan hun was het werk om hem voortaan buiten de polder te houden. Sommigen hadden een gevoel van trots maar de meesten waren er rustig onder. De dichting van het gat bij Ouwerkerk was geen heldenstrijd het was een indrukwekkende prestatie van techniek en doorzettingsvermogen. Zo was de situatie bij Ouwerkerk Vrijdag morgen. Het derde caisson van links werd tot het stroomgat gevaren. Het vierde en laatste (zie pijl) sloot Vrijdagavond het gat af. Op weg naar het gat komen wij weer cloor een kamp. Eerst in de barakken van de Rijkswaterstaat, waar het nu drukker is dan ooit. Uit de belangrijkste barakken priemen de korte mobilofoon-antennes om hoog; stemmen van schippers, telefonisten en hoogleraren kraken in de luidsprekers. Het is een geloop van ambtenaren van hoog tot laag, de meesten in het werkuni- form van de Waterstaat: alpinopet, grijze regencape en waterlaarzen. Van de lichttoren af kan men het werk terrein uitstekend overzien, nog beter dan gisteren, want het weer is helderder. Maar een paar details zijn veranderd sinds giste- i-en. Waar toen de keileem verzakte is nu zand gespoten en nieuwe klei gestort. En vlakbij ligt nu het vierde caisson. Aan de dijk, bij het barakkenkamp staat een gebouwtje waar zes buisleidingen uit komen. Het is een van een tiental pomp stations, dat nu weldra in werking zal ko men. Als straks het gat. dicht is gaan in deze keet zes dieselpompen draaien. Dag en nacht neemt elk ervan 50.000 liter water per minuut voor zijn rekening. Men ver wacht dat na twee weken het vaste ge maal van de Vier'oannenpolder droog zal komen en mee zal kunnen draaien. Daarna kan het in twee weken gebeurd zijn. Het is donker geworden. Bij het gat worden de laatste kabels vastgemaakt en de zink- stukken geïnspecteerd. Landinwaarts een paar verlichte ramen: Ouwei-kerk wacht. Wij voeren naar net dorp in een polder- schuit, bestuurd door een landbouwer. Hij is wethouder van Ouwerkerk. Het laatste stuk kunnen wij lopen, want Ouwerkerk ligt iets hoger dan de polder. Zestig men sen zitten er en brengen hun tractoren en landbouwmachines weer in orde. Zij zijn ook reeds bezig de riolering tc herstellen. Korte tfje! later varen wij terug naar het gat. Wij moeten ons haasten. De laatste caisson ligt nu vlak naast de andere maar krachtige sleepboten houden haar nog op haar plaats. Nog is het niet zover Het bootje van de Waterstaat vaart af en aan naar het gat om een brandende lamp in het water te gooien. Fas als die lamp stil blijft liggen, is het tijd. Nu drijft het bolletje nog naar zee, ten teken dat het tijdstip van üe kentering er nog niet is. Buiten gaats krioelt het van vaartuigen als van vissen, die worden gevoed. Motorbootjes, sleepboten, salonboten en zolderschuiten wachten in het donkere water. Vlak achter de drijvende kraan ligt eeh klein grijs mo torscheepje, de Breezand. Er staan onge veer vijftien mensen aan dek. Een van die mensen is Koningin Juliana. Onder het caisson, waarop wij staan, komt even de achtersteven van de Ameri ka, een van de machtige sleepboten van Smit in Rotterdam. Wij kunnen overstap pen. De Amerika ligt aan het laatste cais son te trekken, terwijl de drie andere sleepboten het nog vasthouden. Van het caisson naast ons komen steeds bevelen door een megafoon; boven staat de wal kapitein, die de bewegingen van het schip van boven af leidt. Deze mannen kennen de praktijk van de perfecte samenwerking in de Rotterdamse haven en zijn ideale mensen voor dit werk. Zij zelf nog meer dan anderen geboeid nu het niet om sche pen maar om deze gigantische betonnen dozen gaat. De boegen er tegen Even voor elven is het eindelijk zover. De „Amerika" laat het caisson los, vaart met een boog naar het andere uit einde, dat in zee steekt. Vijf sleepboten liggen daar reeds met hun neuzen tegen de betonnen wand, wachtend op het teken. Even later zijn het er acht. Het caisson draait meter voor meter door de kolken, in bedwang gehouden door de zwoegende sleepboten. Om kwart voor twaalf is het gat dicht. Bovenop de caissons zien wij de sil houetten van de mannen, die nu snel de afsluitkranen opendraaien. Nu loopt het De dijk is dicht! Koningin Juliana en minister-president dr. Drees op het moment van de vreugdevolle afsluiting. SAN FRANCISCO (Reuter). Te Ma nilla is vernomen, dat het onder Britse vlag varende schip „Hydralock" vlak bij de Zuid-Chinese kust, juist ten Zuiden van Amoy, door een vliegend fort is aangeval len. Dit vliegtuig voerde plotseling drie aanvallen uit. Het incident werd gemeld door hef schip „Donanati", dat zich in het betrokken zee gebied bevond. De „Hydralock" meet 979 ton. Zijn thuishaven is Londen. De „Hydralock" heeft later zelf gemeld ongeveer 25 mijl ten Zuid-Oosten van Amoy door een onbekend oorlogsschip te zijn aangehouden. Het schip maakte ook gewag van de aanval door een vliegtuig. De brug werd door machinegeweervuur getroffen. Er vielen geen slachtoffers. De „Hydralock" zet thans zijn reis naar de haven Tsjoean Tsjou, ongeveer 250 mijl ten Noord-Oosten van Hongkong, voort. caisson vol en het begint te zinken. Het knoerst van geweld tussen de twee beton nen wanden, die langs elkaar strijken. Om half twaalf gaat er plotseling een geroep op onder de toeschouwers: „Hij helt over" Inderdaad maakt het gevaarte merkbaar slagzij naar binnen. Door de megafoon komt even later de stem: „Ame rika, voluit!" De sleepboot reageert onmid dellijk, de trilling onder, ons wordt krach tiger. Even later ligt het caisson recht. Een paar decimeter steekt het nu nog boven de andere twee caissons uit en daalt lang zaam tot het op dezelfde hoogte is geko men. En dan ligt het stil. Die stilte duurt even. Dan breekt het in drukwekkende danklied van de stoomflui ten los. Alle schepen maken lawaai met alles dat er voor gebruikt kan worden. Een ogenblik later begint er een klok doorheen te beieren. Het wordt een onbeschrijflijk accoord, dat bijna tastbaar in de lucht „staat". Een magnesiumfakkel schiet omhoog en in het witte licht ervan, zien wij de men sen op de caisson zwaaien. Wij wachten op het krassen van de oude gramofoon met de plaat van het Wilhelmus, als plotseling het Wilhelmus achter ons opklinkt, niet uit luidsprekers maar uit onvervalst ko per. In een nieuw opschietend licht ont waren wij een muziekkorps, waarvan wij zelfs de gebolde wangen onderscheiden. Achter de dijk ligt de Vierbannenpolder met Ouwerkerk. Wat voor ons hier een finale is, klinkt over Ouwerkerk als het slotaccoord van een ouverture. Straks, men hoopt over een maand, zal het water weg zijn. Dan pas komt het land in al zijn smartelijke ontreddering te voorschijn. Dik ligt. het wrakhout opgehoopt rond de verteerde schuttingen. Dichtgeslibde sloten. Om de huizen de verpestende stank van rottend houtwerk en stoffering. Dat is de tijd, die Ouwerkerk tegemoet gaat. Maar de Ouwerkerkers kunnen het aan. Zij zijn Zeeuwen. (Van onze correspondent in Rome) De berichten uit Triëst waren de afge lopen nacht nog zo verward, dat bijvoor beeld het aantal doden van Vrijdag nog niet vast staat. Volgens de meeste cou ranten zijn het er zeven, waarbij er dan één is, die Donderdag zwaar gewond in het ziekenhuis werd opgenomen en gisteren overleed. Onder de doden zijn twee of drie po- litie-agenten, slachtoffers van de hand granaat, die tegen de voorhal van de pre fectuur werd geworpen. In de middag van gisteren kwamen de gemoederen enigs zins tot bedaren, toen de strategische pun ten aan Amerikaanse troepen werden toe vertrouwd. De Amerikanen werden door de bevolking toegejuicht, de Engelsen ge hoond en, waar zij in kleine getale optra den, gemolesteerd. De weigering van generaal Winterton om de gemeenteraad te ontvangen, is weer een van de weinig tactvolle gebaren, waardoor deze generaal zich in Italië een bijzonder slechte naam heeft gemaakt. Als reactie op de gebeurtenissen in Triëst is het overal in Italië woelig. Te Rome in het bijzonder is het vrij warm toegegaan. De jongens van de middelbare scholen en de studenten waren allen op straat. Een grote groep betogers, ongeveer 15.000 man, trok door de stad. Een deel daarvan begaf zich naar het Britse consu laat aan de Piazza di Spagna, waar de vensters werden ingeworpen. Twee op dat zelfde plein gelegen banken, de Barclay's Bank en de American Express, deelden hetzelfde lot. Engels sprekenden werden op straat uit gescholden en vaak lastig gevallen. Toen drie Engelse touristen gevlucht waren in een café, ontstond daar een gevecht, en werd een grote spiegelruit van die zaak verbrijzeld. Een poging werd gedaan om in de British Council binnen te dringen; van het Anglo American hotel werden alle ruiten ingegooid. De politie voerde hevige charges uit met vele tientallen jeeps, doch kan deze wan daden niet beletten. De politie trachtte te verhinderen, dat zij de Via Veneto, Rome's elegantste straat, waarin behalve deze ambassade tal rijke luxe hotels gelegen zijn, konden bin nendringen. Maar onder een hagel van straatstenen en stukken ijzer moest de sterke politiemacht terugwijken. Enkele jeeps werden ondersteboven geworpen. Voor het ambassadegebouw hield de po litie stand, en verdedigde zich met talrijke brandspuiten en met traangasbommen. Het plaatsvervangend hoofd der Ro meinse politie, dr. Ortona, de eerste com missaris van politie en een dertigtal agenten liepen min of meer ernstige ver wondingen op. Ruim twintig betogers zijn in hospitalen opgenomen. Er werden een paar honderd arrestaties verricht. Wij kregen de indruk, dat bij de mani festaties voor de Amerikaanse ambassade vee] communisten en fascisten in de ge lederen van de studenten waren doorge drongen. Wij zage onder anderen twee be kende fascistische kamerleden steeds in de eerste gelederen. De grote betoging van duizenden studenten, die gistermiddag door de stad trok, zong ook voornamelijk fas cistische liederen. De Amerikaanse ambassadrice, mevrouw Claire Luce Booth, gaf te kennen dat zij een delegatie van een drietal studenten wenste te ontvangen, doch het hoofd van de politie raadde dit af, zo lang de troep niet tot bedaren was gekomen. Ook in andere steden van Italië zijn be togingen gehouden. Berichten over ern stige onlusten waren vannacht uit andere plaatsen nog niet binnen gekomen, doch het staat te vrezen, dat vandaag opnieuw ongeregeldheden zullen plaats hebben, als reactie op de gebeurtenissen, die gisteren uit Triëst werden gemeld. A.F.P. meldt: Het geallieerde militaire bestuur te Triëst heeft Vrijdagavond in een communiqué over de onlusten ver klaard, dat de situatie is verergerd als gevolg van de algemene staking, die Vrij dagmorgen was uitgeroepen. Ongeveer 15.000 studenten en schoolkin deren zijn voor een tweede en nog grotere demonstratie dan Vrijdag de straten in het centrum van Rcmc binnengestroomd, uit protest tegen het neerschieten van Italianen in Triëst. Soortgelijke demonstraties worden ge meld uit Milaan, Turijn, Genua, Venetië en andere steden. Een gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Azoren over Midden-Europa tot in- Rusland. Dit hoge drukgebied be heerste de afgelopen nacht het weer in Nederland. Er was toen weinig wind en bij heldere hemel daalde de temperatuur snel. Op tal van plaatsen kwam flinke nacht vorst voor. Intussen bevond zich bij IJsland een diepe depressie, die in Noord-Oostelijke richting bewoog. Deze depressie breidde haar invloed voortdurend verder* over het Noordzeegebied uit, met als gevolg Zuid- Westerstorm op het Noordelijk deel van de Noordzee en steeds verder toenemende wind langs onze kust. De depressie'zal het komende weekeinde het weer in Nederland blijven beheersen. Dit betekent, dat er ook morgen veel wind zal zijn. Het koude front van de depressie trekt vandaag, vergezeld van regen, over de Britse eilanden naar het Oosten. Het ziet er naar uit, dat dit front morgenoch tend Nederland zal bereiken en ook hier wat regen zal brengen, al neemt het re- gengebied in betekenis af. Na het passeren van het front worden verspreide opklaringen, maar ook plaatse lijke buien verwacht. De temperatuur zal morgen overdag ongeveer dezelfde zijn als vandaag. (Van hedenmorgen 7 uur) Ter gelegenheid van de sluiting van het dijkgat bij Ouwerkerk heeft H.M. de Ko ningin vanmiddag voor beide radio-zenders en voor de televisie de volgende rede uit gesproken: „Landgenoten, de dijken zijn dicht. Het einde van de ramptoestand is in zicht. Wij verwachten, dat ons grondgebied binnen korte tijd herwonnen zal zijn. Op dit ogen blik mogen wij elkander gelukwensen. De ramp bleek groter dan er ooit tevo ren in onze geschiedenis een is geweest. Een heel leger van voortreffelijke vaklie den en geoefende smoldaten werd voor deze strijd uitgerust, met een staf van uit nemende ingenieurs en theoretici en met een enorm arsenaal aan materiaal. Om vangrijk waren de voorbereidingen. Toch waren in Februari reeds 33 stroomgaten gedicht, in Maart 53 en in Augustus 67. Dikwijls liep het mee, zoals bij de dich ting van het reusachtige gat bij de Schelp- hoek. Vaak ook waren er tegenslagen, waarvan die bij dit laatste gat, bij Ouwer kerk, de zwaarste was, zodat toen een heel nieuw plan werd vereist en uitgevoerd. Thans is ook dit laatste gelukt en met ver trouwen wacht ons volk op de afwerking en voltooiing van heel het werk op het verder herstel der dijkbeschadigingen en het droogpompen, waarmee het stadium van de wederopbouw voor het toékomstig leven van alle delen van het rampgebied wordt bereikt. De overwinning is groot en groot ook is ons aller dankbaarheid jegens velen, die met uitermate inspanning van lichaam en van geest hebben gestreden, volgehouden en overwonnen, en boven dat alles uit jegens God, die ons deze overwinning in handen gaf. Hoe klein is de mens tegen over de krachten der natuur, wanneer die hem even iets van hun volle kracht mogen tonen. Hoe kunnen enige kubieke meters water soms reeds niet al zijn levensgeluk verwoesten. Maar ook. hoe groot kan hij zijn, wanneer het beste in hem wordt op geroepen; wanneer hij in tegenspoed zich weet schrap te zetten en te strijden, en geestelijk zo al niet stoffelijk sterker blijkt dan wat hem belaagt, in het geloof, dat God, hoe dan ook, eenmaal alles ten goede zal doen keren. De slagen aan ons grondgebied en aan onze welvaart gebracht, zullen worden hersteld, maar de wond in veler hart is nog open. Alleen de grote, oppermachtige heelmeester kan, evenals ons land, ook ons leven vernieuwen. Wanneer een ramp als deze dit alles heeft verwoest, dan mogen wij de bezoeking, waarmee wij worstelen, niet laten voorbijgaan, tenzij dat die ons zegent". Vanavond om acht uur wordt Hare Majesteits toespraak heruitgezonden. weers- cc C ,4* 5 i) t- Di Is toestand "O f* I'S 5 2 "1 O c Ui 5 r 5 Helsinki geheel bew. Z 6 5 0 Oslo regen ZZW 4 8 0,1 Stockholm zwaar bew ZZW 6 7 0 Kopenhagen zwaar bew ZW 2 5 1 Londen zwaar bew. Z 6 -1 0 Amsterdam onbewolkt Z 6 5 0 Brussel half bew. ZZW 6 4 0 Parijs onbewolkt OZO 2 1 0 Bordeaux mist windstil 1 0 Nice onbewolkt NNW 4 10 0 Berlijn geheel bew. W 2 6 0 Frankfort mist ZZW 2 1 0,2 München geheel bew. WNW 1 4 9 Neerslag laatste 24 uur. VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijde lijk regen, later van het Westen uit opklaringen. Matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde Zuid- Westelijke wind. Vannacht minder koud. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 8 November Zon op 7.47 uur, onder 17.00 uur. Maan op 10.04 uur. onder 17.22 uur. 9 November Zon op 7.49 uur. onder 16.58 uur. Maan op 11.06 uur, onder 18.10 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 7 November Hoog water: 3.50 en 16.04 uur. Laag water: 11.52 en uur. Zondag 8 November Hoog water: 4.25 en 16.37 uur. Laag water: 0.09 en 12.25 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 9 November Hoog water: 4.57 en 17.10 uur. Laag water: 0.43 en 12.54 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1