Kamerleden critiseren minister van Oorlog J. Th. KORT Zwitsersche STOMEN Bloemencorso 1954 krijgt zelfde naam als corso in Californië Sini van den Brom soliste in het Pianoconcert van Ravel I EXTRA HERFST AANBIEDING! i „Melodie in Bloemen Hillegom Bennebroek Zandvoort Haarlemmermeer Hoofddorp Lisse Begroting laat alles in het duister Heemstede Aalsmeer ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Winkelbeurs in gebouw Treslong te Hillegom A.R. kiesvereniging hield vergadering Filmavond Nederlandse reisvereniging Opstelwedstrijd ULO-school Gouden huwelijksfeest R.K. Toneelvereniging DIO Filmavond N.V.V. Duitse zone-passen De „ir. Damme" op tournée naar Amerika Scheepvaart I 20°/o KORTING OP VERVEN (tr."n.d"„d) I I I irm 1 yy Het Centraal Comité Bloemencorso heeft de naam bekend gemaakt, die dit corso het aanstaande voorjaar zal dragen, „Melodie in Bloemen". Een titel die vele mogelijk heden openlaat voor het bouwen van corso-wagens. Hóéveel toont ons de „Los Angeles Times" van 2 Januari 1953, die een groot aantal foto's bracht van het reeds meer dan zestig jaar oude wereldberoemde rosen-corso van Pasadena (Californië), dat „Melodies in Flowers" heette. Men kan hier de vraag stellen of het juist is, dat een corso, dat ook naar een internationale faam streeft, en deze reeds heeft verworven, een reeds behandeld thema gebruikt. De opzet van' het Bollencorso is onder meer het maken van propaganda voor de bloembollen. Het corso rijdt weliswaar in de bloembollenstreek, maar de "foto's en niet te vergeten de films worden over de gehele wereld verspreid. Er wordt zelfs aangenomen, dat deze verspreiding ieder jaar sterker wordt. Daarbij komt nog in dit speciale geval, dat de Keukenhof vijf jaar bestaat. Een feit, dat de organisatoren hiervan zullen aangrijpen om een nog intensievere pro paganda in het buitenland te voeren. Er mag dus worden verwacht, dat er vele buitenlandse bezoekers naar het corso zul len komen kijken en wellicht zullen zij de indruk krijgen, dat het Nederlandse corso plagiaat pleegt. Wij hebben ons licht eens opgestoken bij een bloembollenreiziger, die zelf het cor so van Pasadena heeft gefilmd. Hij deelde ons mede, dat er in zeer vele Amerikaanse bladen veel aandacht aan dat corso wordt besteed. Anderzijds kan men natuurlijk ook weer de vraag stellen of dat corso nu alleen voor de Amerikanen rijdt. Dit is natuurlijk niet zo. De gehele wereld betrekt tenslotte bloembollen en men mag wel veronder stellen, dat de Duitsers, Belgen, Zweden of Engelsen niet precies kunnen vertellen waar corsi worden gehouden. Deze mensen zullen genieten en er zich niets van aantrekken of er al eens een corso van die naam in een ander wereld deel heeft gereden. Maar we mogen niet vergeten, dat de verslaggevei's van de bui tenlandse bladen het misschien wel weten. Muziek Niemand zou er iets op tegen hebben als het corso, met Pasadena als voorbeeld, zou worden opgeluisterd door een twintigtal muziekcorpsen. Deze zouden misschien een meer feestelijke sfeer kunnen scheppen. Misschien zou deze feestelijke sfeer er ook toe kunnen leiden, dat de toeschou- Op Dinsdag 10 en Woensdag 11 Novem ber zal in de grote zaal van Beursgebouw „Treslong" een winkelbeurs gehouden worden. De beurs is des middags geopend van 2.30 uur tot 6 uur en des avonds van 7 uur tot 10.30 uur. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Lucia Theodora Maria, d. van L. Klinkenberg en J. C. Zoet. Nicolaas Pieter, z. v. P. J. van der Jagt en H. M. Vis. Anne- marie Alida Martina, d. v. F. H. Staffeleu en M. Hermans. Leendert Dirk, z. v. N. K. Colijn en A. van Kooten. Gerardus Arnoldus, z. v. N. J. de Kuyper en F. J. van der Meer. Alida Theodora Petronella Maria, d. v. C. B. de Groot en H. Geerlings. Petrus Johannes, z. v. P. W. J. Keijzers en A. C. van der Meij. Ar noldus Johannes Maria, z. v. A. N. van der Ploeg en W. J. M. de Groot. Diewertje Jo hanna Maria, d. v. P. J. van der Ploeg en J. J. M. Meskers. Carla, d. v. H. Ch. Vale en J. F. van der Voort. Theodorus Johannes Maria, z. v. A. C. van de Reep én J. J. van Beek. ONDERTROUWD: J. J. van Schendel en M. A. van Beelen. S. J. Lous en M. van Diest. H. J. van Steijn en C. H. M. Damen. Th. J. G. Mooijekind en W. Warmerdam. W. Landman en M. Kloek. I. de Koker en A. M. Scholte. GETROUWD: G. J. Verdel en E. J. Imanse. Vrijdagavond hield de A.R. Kiesvereni ging „Groen van Prinsterer" een leden vergadering in „Oud Berg en Dal" welke niet buitengewoon druk was bezocht. Na de opening met gebed en bijbellezing door de voorzitter, de heer W. de Kogel werd eerst overgegaan tot het verkiezen van een nieuw bestuurslid in verband met een ont stane vacature. Het resultaat was, dat de heer M. D. Bervoets als zodanig werd ge kozen. Daarna kwam een schrijven aan de orde van het partijbestuur, inzake de viering van het honderdjarig bestaan. Daaruit bleek dat men wil komen tot een jubileum gift van honderdduizend gulden, hetgeen neerkomt op ongeveer één gulden per lid. Voor het inzamelen van dit geld werd een commissie gevormd, die binnen de kortst mogelijke tijd zal trachten, niet slechts dit geld in te zamelen doch tevens de propa ganda stevig ter hand zal nemen. Voorts zal deze commissie trachten, gelden in te zamelen voor het blijvend steunfonds waarvoor landelijk per jaar 20.000 nodig zal zijn. Ook de propaganda voor het maandschrift „Nederlandse gedachten" zal niet vergeten worden. Nadat de kwestie van eventuele lagere contributie voor echtgenoten van leden ter sprake was gebracht, hield het lid van de gemeenteraad de heer J. Hoogendoox-n een uiteenzetting over de geschiedenis van de wethoudersverkiezing, omdat gebleken was, dat verschillende leden van de Kies- vei'eniging het niet geheel met het stand punt van de A.R.-raadsfractie eens waren. Spreker besloot zijn uiteenzetting die ge lijkluidend was met hetgeen hierover in ons blad is gepubliceerd, met de opmer king, dat het wel jammer was, te weten dat de A.R. partij thans geen contact meer heeft met het college van B. en W. Tot afgevaardigden naar de deputaten- vergadering op 18 November te Utrecht, waar onder meer de kwestie van het pas sief kiesrecht voor de vrouw aan de orde komt, werden benoemd mejuffi'ouw B. Verkaaik en de heer J. Hoogendoorn. Met een uiteenzetting over een gehouden refe raat over het onderwerp „Is een Christe- lijk-sociale politiek mogelijk" werd de ver gadering door de heer J. Hoogendoorn met gebed gesloten. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 8 November waargenomen door dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 41, tel. K 2502 300. wers iets enthousiaster worden. Het Ne derlandse publiek zal echter wel niet zo ver komen dat „het de virtuositeit van de artisten, wier paletten hun tuinen zijn, tiejubelt" zoals de verslaggever van de „Los Angeles Times" in zijn reportage schreef. We hebben overigens in dit blad met jaloerse blikken de lijst van prijzen beke ken. Hieruit blijkt namelijk, dat alles en iedereen in Californië aan dit corso mede werkt. Er worden prijzen toegekend aan staten en steden. St. Louis bijvoorbeeld won de eerste prijs in de afdeling steden van meer dan 150.000 inwoners buiten Californië. Bij de twintig muziekcorpsen was ook een nieuwigheid, een band van vijf man uit Trinidad (Brits West-Indië). Dit orkest werd enthousiast door het publiek ont vangen. Het consulaat „Zandvoort" van de Ne derlandse reisvereniging belegt een pro- paganda-filmavond op Dinsdag 10 Novem ber in gebouw „Zomerlust". Er zullen di verse films worden vertoond over Noord- Afrika. De heer C. Maas, die een groot deel van zijn leven in Afrika doorbracht, zal de films van commentaar voorzien. Op 15 Juli van dit jaar maakten de leer lingen van de Wim Gertenbachschool voor U.L.O. hun jaarlijkse schoolreisje naar Brussel. De burgemeester van Zandvoort zegde toe, persoonlijk enkele prijzen te zul len beschikbaar stellen voor de leerlingen, die over dit uitstapje het beste opstel le verden. Vrijdagmorgen heeft mr. H. M. van Fenema in één der lokalen van de school, in aanwezigheid van het school hoofd, de heer A. J. van der Waals, de uit slag van deze opstelwedstrijd bekend ge maakt. Met een geestige toespraak, waarin hij praatte over het grote nut van het ma ken van buitenlandse reizen, kende de burgemeester de volgende prijzen toe, be staande uit waardebonnen: Een eerste prijs kregen Trijntje Koper (4de klas) en Jea- nette de Zwarte (2de klas): Tweede px-ijs: Nita van den Hooge (2de klas) en derde prijs: Marjan Kuyper (3de klas). Het echtpaar P. de WaalVan de Laar, wo nende Eug. Previnaireweg 64 te Nieuw Ven-' nep, zal op Donderdag 19 November zijn gouden echtvereniging vieren. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten in de Haarlemmermeer zijn voor Zondag 8 November als volgt ge regeld: Hoofddorp: dokter H. Nanninga, tel. 6220. Nw Vennep: dokter G. Nugteren, tel. 220. Zwanenburg-Halfweg: dokter Hoekstra. Op Zondag 8 November zal de R.K. toneel vereniging „Dio" in hotel De Landbouw te Hoofddorp c n uitvoering geven van het toneelspel „Hof Terhove" van Jan Steur. Het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen zal op Donderdag 12 November in theater Royal te Hoofddorp een filmavond houden. Vertoond wordt „Ninotska". OPRICHTING SPEELTUINVERENIGING In hotel „De Gouden Leeuw" te Nieuw- Vennep zal op Woensdag 11 November een vergadering worden gehouden, om tot op richting van een speeltuinvereniging te ge raken. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De medische dienst wordt Zondag waar genomen door dokter H. A. Holl, Veld horststraat 50, tel. 3155. Naar het Oost-Duitse persbureau ADN heeft medegedeeld, hebben de Sovjet autoriteiten aan de Oost-Duitse autoritei ten het recht overgedragen om passen voor interzonaal verkeer tussen Oost- en West- Duitsland te verstrekken en af te stempe len. De geallieerde autoriteiten zijn van dit besluit op de hoogte gebracht. De „Dr. ir. M. H. Damme", winnaar van de Christchurch-race en het grootste vrachtvliegtuig in de Europese burger luchtvaart, vertrok Vrijdag op een com merciële x-eis, waaraan ook gemeentelijke recepties in zes Amerikaanse steden ver bonden zullen zijn. Het toestel vliegt eerst met een „vreemde" bemanning naar Ko penhagen om daar drie tandwielen elk met een diameter van 1,70 meter en met een totaal gewicht van ongeveer tien ton, aan boord te nemen voor overbrenging naar de Lourentrivier waar een Deens schip in verlegenheid schijnt te verkeren. De tocht naar Amerika wordt niet recht streeks voortgezet, maar gaat eerst opnieuw over Amsterdam waar de bemanning zal worden vervangen door die, welke onder gezagvoerder Kooper ook de Christchurch- race heeft meegemaakt. De KLM heeft gebruik gemaakt van de gelegenheid door in het toestel een kleine tentoonstelling in te richten van Neder landse industrieproducten, zoals jenever, glaswerk, kaas, textiel, Delfts aardewerk, chocolade enz. De KLM verwacht nog deze maand een tweede toestel van hetzelfde type voor het zelfde doel in gebruik te kunnen nemen. De 14-jarige scholier C. W. en de 14- jarige metselaarsleerling R. W. zagen bij een café aan het Hofwijckplein Den Haag een man er met de fiets van een ander van door gaan en. zetten de achtervolging in en kregen daarbij versterking van drie vriendjes. Toen dit drietal hem ingesloten had, waarschuw den de twee anderen de politie, die dadelijk met een jeep kwam om de arrestant over te nemen. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 8 Novem ber worden te Heemstede waargenomen door dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 38763 en dr. A. J. van Ravenswaaij, Zandvoorterlaan 70. tel. 27913. Wijkvei'pleegster: zr. P. Mantz, Camp laan 17. Aerdenhout-Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772; Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 38197. DIAMANTEN BRUIDSPAAR Op Maandag 9 November hopen de heer en mevrouw J. Maai'seM. Eveleens hun zestigjarig huwelijksfeest te vieren. De brui degom is 84 jaar en de bruid 80 jaar oud. De heer en mevrouw Maarse zijn beiden geboren en getogen Aalsmeerders en wonen daar aan de Dorpstraat 129. Verschenen is het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begroting van het departement van Oorlog voor 1954. Aan dit verslag is het volgende ontleend: „Nu met deze begroting de laatste tranche van het zes milliard-plan wordt aangevraagd deze zal door de leden, hier aan het woord ook worden gevoteerd reeds bij hen wel de vraag, welke bedragen na 1954 nodig zullen zijn, ten einde liet gestelde doel te bereiken. Deze leden wensten zich volledige vrijheid voor te behouden aan gaande nieuwe verplichtingen en dus nieuwe bedragen, totdat zij een duidelijk inzicht zullen hebben verkregen in het juiste verloop van zaken tot nu toe, zulks mede gezien de oorspronkelijke opzet van het zes milliard-plan. Met de vraag van nieuwe verplichtingen en nieuwe bedragen na 1954 hangt nauw samen, zo merkten deze leden verder op, de vraag van de economische mogelijkhe den. In onze internationaal verweven staatshuishouding moet ons het militair noodzakelijke ook economisch mogelijk worden gemaakt. Enkele leden achtten ook dit jaar weer de toelichting bij de begroting van Oorlog in hoge mate onbevredigend. Er is uit de begrotingsstukken met geen mogelijkheid een indruk te verkrijgen omtrent de pa raatheid van Nederland tegen een even tuele aggressie. De minister beperkt zich tot de laconieke mededeling, dat het niet eenvoudig is in een kort bestek de stand van de opbouw van de krijgsmacht in dé tails aan te geven, terwijl bovendien uit een oogpunt van landsbelang er bezwaren bestaan zulks in het openbaar te doen. De leden, hier aan het woord, geloofden niet, dat het redelijk zou zijn van de regering te verlangen, dat zij de opbouw van de krijgsmacht in détails zou aangeven. Wel redelijk is echter en dit verlangt men In brede kringen van ons volk dat in gre e lijnen wordt medegedeeld, hoe het nu staat met de Defensie, welke eenheden paraar zijn, welke eenheden mobilisabel, hoe het in algemene zin staat met de voor zieningen bij de artillerie, de luchtmacht en de territoriale verdediging. Van dit al les komt men uit d'e begroting evenwel niets te weten. Verkeerde houding Met geheimhouding zou de regering 'huns inziens een verikeerde politiek voeren, om dat de Defensie een bij uitstek nationale zaak is, waarvoor nationale belangstelling moet worden gewekt en levendig gehou den. Deze leden weigerden te erkennen, dat uit een oogpunt van 's lands belang be zwaren tegen mededelingen in algemene zin omtrent de opbouw van de krijgs macht zouden bestaan. Vooreerst zijn Hoofdschotel van het tweede Vrijdag avondconcert van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest was het fameuze piano concert in G van Ravel, ditmaal vertolkt met een Nederlandse soliste, de te Haar lem geboren pianiste Sini van oen rrom, die na een met groot succes bekrooncie studie aan het Amsterdams Conservato rium, zich te Parijs bij professor Lazare Lévy verder ontwikkeld heeft tot een po- diumvaste kunstenax-es. Wat wel nodig is om opgewassen te zijn tegen de eisen van het capi-icieuze Concert van Ravel. Sini van den Brom gaf met haar inter pretatie der hoekdelen van het werk be wijzen te over van zeer ontwikkelde tech niek. van tempei-ament en zin voor karak teristiek, ja zelfs van bravour. Tezamen met Toon Verhey, die aan deze hachelijke partituur zijn hart verpand heeft, kon al dus van die snelle delen een vertolking tot stand gebracht worden die ruimschoots bevrediging schonk. De verklanking van het middendeel Adagio assai kon mij echter minder bekox-en. Een kennelijke hang naar subjectieve expressie ver stoorde de klaarheid en het evenwicht van dit sfinx-achtige stuk. Misschien staan mij te veel de onvergetelijke indrukken in de weg, die ik bewaar van de interpreta tie van Marguérite Long, onder directie van Ravel zelve, een opvatting die uiter lijk koel-objectief aandeed en als zodanig verwondering wekte, maar uiteindelijk een aangrijpend effect sorteerde, toen het thema gehoord werd in het melancholieke timbre van de alt-hobo (die geen „expres sie" behoeft om toch expressief te zijn) en de zin van deze nobele melodie, ongero- mantiseerd weergegeven, tot ons door drong. Ik geef toe dat het ook anders kan, dat een zingende pianotoon ook hier ver antwoord kan zijn, wanneer de objectieve klaarheid er maar niet onder lijdt. Dit vergt dan echter een minder beweeglijke houding, dan deze welke het spel van Sini van den Brom kenmerkte. In de hoek delen bleek dit geen bezwaar te wezen om een boeiend klankbeeld van Ravels Concert tot stand te brengen. Men kon Verhey dankbaar zijn dat hij het „Concert pour petit orchestre" van Albert Roussel op het programma plaatste en van dit levendige stuk met zijn orkest een zeer aanvaardbai'e uitvoering wist te geven, die vooral het motorische element voortreffelijk diende. Ook voor de frisse vertolking van de genoeglijke jeugdsym- phonie in D (de derde) van Schubert mag hij geprezen worden. Toon Verhey had blijkbaar veel zorg besteed aan de voorbereiding van „Chi mères" van F. E. A. Koeberg, waarmee de avond geopend werd. Dit variatiewerk „over een eigen treurig thema" zoals het officieel heet zou, zo niet om zijn aesthetische waarde, dan toch om, zijn orchestx-ale conceptie dienst kunnen doen voor paedagogische concerten. Want elk der dertien variaties is voor een bepaalde instrumentengroep georchestreerd. Zelfs het slagwerk krijgt een markante beurt. Maar het zou voor het Noordhollands Philharmonisch Orkest in dit geval een al naar men mag aannemen onze even tuele tegenstanders langs andere weg reeds volkomen op de hoogte van de hier bedoelde algemeenheden en waarschijn lijk ook nog van vele détails. Blijkens berichten in de pers hebben zo wel de Verenigde Staten als Engeland en Frankrijk besloten de door hen te besteden bedaragen voor de Defensie over een gro ter aantal jaren uit te spreiden. Behoort Nederland dit voorbeeld niet te volgen, ge zien het feit, dat de op onze gemeenschap drukkende iast van zes milliard in vier ja ren ongetwijfeld moet worden geacht te gaan boven onze financieel-economische draagkracht? Aagtedijk, 5 te Bahia. Agatha, 5 v. Piadju n. Manggar. Aldegonda, 5 v. Piadju n. Bangkok. Algenib, pass. 5 St. Vincent n. Recife. Alphacca, nacht 5-6 te Buenos Aires. Aiphara, 5 v. Montevideo n. Rio Grande. Aludra, 5 v. Bahia n. St. Vincent. Amor, 5 v. Ceuta 6 te Oran. Arendsdijk, 5 v. Norfolk n. New York. Abbekerk, pass. 6 Sabang n. Aden. Alpherat, 4 v. Montevideo te Buenos Aires. Amstelpark, pass. 5 Vllssliiigen n. Antwerpen. Amstelstad, 6 te Bremen. Alkaid, 5 200 in. N.t.C. St. Paulsrock. Alwafci, 5 475 m. ZO. New York. Ampenan, 5 v. Semarang n. Tj. Priok. Aagtekerk, 6 v. Colombo n. Aden. Aletta, 6 v. Bangkok n. Piadju. Amsteldiep, 6 v. Port Said n. Amsterdam. And-ijk, 6 v. Antwerpen n. Havana. Arendskerk, 6 v. Hongkong n. Kéelung. A al sd ijk,, pass. 6 Scilly's n. Antwerpen. Aldabi, 6 550 m. N. Montevideo. Alnati, 6 v. Santos n. Rio de Janeiro. Amerskerk, 6 v. Lissabon n. Marseille. Amstelkroon, 7 te Bahia Blanca. Arundo, 8 te Montreal verwacht. Alioth, 7 te Antw. 8 te Rotterdam verw. Ariadne, 6 v. Eleusis n. Cavalla. Averdijk, 5 te New York. Blijdendijk, 4 v. Miri te Manilla. Breda, 5 te Caliao. Bagan, 6 te Belang. Bandjermasin, 5 te I.ahewa. Baud, 6 te Ambon. Billiton, 5 390 m. W.ZW. Anderhalfgraadskan. Bantam, 6 v. Port Said n. Perz. Golf. Blitar, 6 Duinkerk en. Bloemfontein, 6 v. Kaapstad n. Teneriffe. Blijdendijk, 6 v. Rotterdam te Antwerpen. Boschfontein, 6 v. Port Soedan n. Suez. Barendrecht, 5 v. New York n. Curagao. Boissevain, 5 v. Manilla n. Hongkong. Bonaire, 7 te Madeira. Boskoop, 6 te Barbados. Britsóim, 6 v. Boulogne n. Baltimore. Bacchus, 6 te Amsterdam. Congostroom, 6 te Lagos. Cottica, 5 1030 m. NO. Paramaribo. Caltex Delft, 5 60 m. O.ZO. Kp. St. Vincent. Caltex The Hague, 5 175 m. W. Sidon. Camphuys, 6 te Makassar. Ceronaa, 5 220 m. ZW. Slangkop. Cistula, 5 135 m. W. Albany. Coryda, 5 180 m. O.t.Z. Billiton. Caltex Utrecht, pas. Gibaltar n. Sidon. Clavella, 7 te Singapore. Corilla, 6 v. Singapore n. Miri. Caltex Leiden, 6 v. Sidon te Rotterdam. Chama, 6 v. Curagao n. Pto L aCruz. Cottica, 6 100 m. ZW. Fayal. Callisto, 7 v. Buenos Aires te Rotterdam. Caltex Nederland. 6 v. Rotterdam n. Sidon. Delft, 5 te Taicahuano. Delfland, 5 v. Amsterdam n. Hamburg. Dongedijk, 5 v. Rotterdam te Londen. Duivel and, 4 v. San Francisco n. Los Angeles. Dido, 5 v. A'dam n. Le Havre en Bordeaux. Delfshaven, 5 420 m. W.ZW. Lands End. Duivendrecht, 5 425 m. O.NO. Bermuda. Drente, 6 te New York. Dalerdijk, pass. 7 Vlissingen n. Rotterdam. Duivendijk, 5 te Los Angeles. F.na, 7 te Fao. Eendracht, pas. 6 Ouessant n. Gibraltar. Elmina, pass. 6 Las Palmas n. Dakar. Eos, 6 v. Rotterdam n. Algiers. Eemdijk, 6 v. Tampico n. Mobile. Friesland (KRL)5 te Houston. Gooiland, 6 v. Rio de Janeiro te Santos. Graveland, 5 te Itajai. Garoet, 5 200 m. Ot.N. Aden. Gaasterland, 6 v. Ilheos n. Las Palmas. Groote Beer, 6 400 m. W.ZW. Valentia. Groote Kerk, pass. 6 Gibraltar n. Antw. Gaasterkerk, 7 v. Sydney n. Brisbane. Helena, 5 v. Paramaribo n. Amsterdam. Helder, 6 te Amsterdam. Hydra, 6 v. Antwerpen te Amsterdam. Heemskerk, 5 190 m. Z. Dakar. Hathor, 6 v. Alexandrië n. Kavalla. Hoogkerk, 6 v. Aarhus n. Amsterdam. Helicon, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Hilversum, 7 v. Antwerpen n. Rotterdam. Indrapoera, 6 v. Tj. Priok n. Cheribon. Japara (KRL), 5 te Rotterdam. Jagersfontein. 6 v. Amsterdam n. Bremen. Java, 5 v. Suez n. Colombo. Joh. v. Oldenbarnevelt, 6 v. Sydney n. Aden. Jupiter. 6 v. Lissabon n. Patras. Kota Gede, 6 v. Suez n. Belawan. Kedoe, pass. 5 Zuidpunt Ceylon n. Belawan. Kota Baroe, 7 te Tj. Priok. Karimun, 6 v. Port Soedan n. Port Said. Kertosono, 3 te Seattle. Kieldrecht, pass. 6 Ouessant n. Genua. Laertes, 6 te Djeddah. Leopoldskerk, 5 v. Bahrein n. Rastanura. Limburg, 6 te Kaapstad. Loosdrecht, pass. 6 Ouessant n. Boulogne. Luna, 5 v. Constanza n. Gibraltar. Langkoeas, verm. 6 v. Tj. Priok n. Rotterdam. Laagkerk, 5 240 m. NO. Madras. Laurenskerk, 5 te Assab. Lemsterkerk, 5 100 m. O. Aden. Leuvekerk, 5 225 m. O. Daedalus Rif. Myonia, 6 v. Stavanger n. Bergen. Markelo, 5 te Aarhus. Macuba, 5 t.h.v. Kp. Carbon n. Gibraltar. Mapia, 5 500 m. N. Sabang n. Tj. Priok. Marpessa, 7 v. Miri te Piadju verw. Mitra, 5 460 m. NO. Socotra. Murena, 5 325 m. ZW.t.W. Bombay. Merwede, 6 Lizard Head gepass. n. Le Havre. Marken, 6 v. Port Said n. Rotterdam. Meerkerk, 4 te Durban. Mentor, 6 te Alexandrië. Manoeran, 7 te Amsterdam. Markelo, 7 v. Aarhus n. Gefle. Nigerstroom, 6 v. Amsterdam te Antwerpen. Noordam, 7 v. New York te Rotterdam. Nieuw Amsterdam, G v. Southampton n. N. York Oranjefontein, 5 530 m. O.t.N. St. Helena. Oranje, 6 v. Southampton te Amsterdam. Oranjestad, G 730 m. ZW. Flores. Polydorus, pass. 5 Gibraltar n. Port Said. Papendrecht, 5 te Stockholm. Phrontis, pass. 5 Finisterre n. Liverpool. Prins Alexander, 6 v. Rotterdam te Antw. Pendreeht, 5 130 m. NO. Massawa. Plancius, 5 v. Belawan n. Singapore. Poelau Laut, 5 440 m- O. Ceylon n. Port Soedan Prins Joh. Willem Friso, pass. 5 Startpunt. Prins Maurits, 31 v. Toronto n. Hamilton. Prins Philips Willem, 2 v. Toronto n. Montreal Prins Willem V, 7 te Detroit verw. Prins Willem IV, pass. 6 Vlissingen n. Hamburg. Raki, 6 te Tj. Priok verwacht. Riouw, 6 te Tj. Priok. Rijnkerk, 5 460 m. O.ZO. Albany. Rita. 6 v. Piadju n. Tjilatjap. Rijndam, 6 360 m. W.ZW. Bermuda n. Willemstad Roepat, te IJmuiden. Sarangan, 5 te Abaia. Sommelsdijk, 5 v. Belawan n. Port Swettenham Stad Dordrecht, 5 Finisterre gepass. n. Cartagena Straat Banka, 6 te East Londen. Stad Arnhem, vertr. 6 v. Brake n. Antw. Stad Amsterdam, 5 140 m. ZW. Lands End. Stad Rotterdam, 5 100 m. NW. Rorvik. Starwac Benakat, 5 v. Singapore n. Bangkok. Stsnvac Djirak, 5 v. Saigon n. Haphong. Swartenhondt, 5 v. Soerabaja n. Makassar. Saroena, 6 te Miri. Slamat, 6 te Halifax verwacht. Soestdijk, 6 v. Antwerpen n. Houston. Sloterdijk, 6 Bermuda gepass. n. Antwerpen. Stad Breda, 5 te Osaka. Salatiga, 5 te Los Angeles. Stad Alkmaar, 7 v. Emden n- Wabana. Sarpedon, 6 v. New York n. Turks eil. Sibajak, 7 op Bittermeer n. Suez. Tibia, 5 v. Swansea n. Tripoli. Tomini, pass. 5 Finisterre n. Port Said. Tankhaven I, 6 te Tourane. Tasman, 6 te Tj. Priok. Teiresias, 6 te Semarang. Ternate, 5 250 m. W. Sabang. Themisto, 5 630 m. W. Valentia. Tjibadak, 6 te Tj. Priok. Tjibodas, 5 200 m. O. Formosa. Tjiluwah, 6 te Singapore. Tjipanas, 6 te Saigon. Tjiwangi, 6 te Singapore. Tabinta, 6 v. Semarang 7 te Soerabaja verw. Tawali, 6 v. Tj. Priok n. Semarang. Teucer, 6 v. Belawan n. Port Swettenham. Tara, 7 St. Vincent verwacht. Tegelberg, 5 te Rio de Janeiro. Thalatta. pass. 6 Kp. St. Vincent n. Port Said. Tomori, 5 v. Aden n. Belawan. Tamo, 7 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Tero, vertr. 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Talisse, 7 v. Marseille n. Amsterdam. Utrecht, 6 v. Suez te Port Said. Veend am 6 O.t.N. Kp. Race n. New York. Van Spilbergen, 6 v. Bordeaux n. Dakar. Willemstad, 5 860 m. NO. Barbados. Waikelo, 5 rede Buleleng. Wairagapoe, 6 te Ende. Waiwerang, 4 v. Bali n. Singapore. Woensdrecht. pass. 5 Ras Madraka n. Gibraltar. Wonosaii, 5 v. Makassar n. Donggala. Waterman, 6 50 m. O.t.N. Belle Isle. Westerdam, 6 370 m. O.ZO. Kp. Race. Winterswijk, pass. 6 Ouessant n. La Romana. Westland, 6 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Waal. 7 v. Catania voor Hoek v. Holland verw. Willem Ruys, 8 te Belawan verwacht. Zeeland (SSM), 6 te Rotterdam. Zuiderkruis, 6 te Kaapstad. Zijpenberg, 5 v. Philadelphia n. New Orleans. Zaan, 7 14 u. IJmuiden verwacht. Schepen met passagiers, repatriërenden en emigrerenüen Aldabi, 9 Montevideo verwacht. Aiher.a, verm. 13 v. Rottei-dam n. Buenos Aires. Alnati, 9 Victoria verw. Bloemfontein, 6 v. Kaapstad n. Amsterdam. Bonaire, 20 Paramaribo verwacht. Boschfontein, 6 v. Port Soedan n. Suez. Boskoop, 9 La Guaira 12 Curagao verw. Cottica, 17 Plymouth 18 A'dam verwacht. Groote Beer, 9 v. New York te Rotterdam verw. Indrapoera. 6 v. Tj. Priok n. Cheribon. Joh. v. Oldenbarnevelt, 6 v. Sydney n. A'dam. Maasdam, 8 Southampton 9 Rotterdam verw. Nieuw Amsterdam, 13 v. Rotterdam te New York verwacht. Noordam, 7 v. New York te Rotterdam verw. Oranje, verm. 20 v. Amsterdam n. Tj. Priok. Oranjefontein, 9 Kaapstad 13 Port Elizabeth verwacht. Oranjestad, 13 La Guaira 14 Curagao verwacht. Rijndam, 9 v. New York te Willemstad verw. Sibajak, 11 Aden verwacht. Veendam, 10 v. Rotterdam te New York verw. Westerdam, 9 v. Rotterdam te New York verw. Willem Ruys, 8 Belawan 9 Singapore 14 Tj. Priok verwacht. Waterman, 8 v. Bremerhaven te Quebec verw. Willemstad, 12 Madeira verwacht. Zuiderkruis, 6 v. A'dam te Kaapstad 7 v. Kaap stad n. Amsterdam. KLEINE VAART Alja, pass. 5 Vlissingen n. Wicklow. Arran, pass. 5 Vlissingen n. Malmö. Anna b, 5 v. Sete n. Cardif. L Anne a, pass. 6 Vlissingen n. Humber. Annie, 6 v. Rotterdam te Gent. Arnoudsp'older, 5 Lissabon. Audacia, 5 v. Faroer te Bilbai. Batavier III, 5 v. Casablanca n. Duinkerken. Betty Anne, pass. 5 Hoek v. Holl. n. Santander. Bill, verm. 6 v. Swansea n. Rotterdam. Binnenhaven, 6 v. Antwerpen n. Duinkerken. Bonaire, 4 v. Ceuta n. Belfast. Bellatrix, 6 v. Antwerpen te Vlissingen. Bernisse, vertr. 6 v. d. Tyne n. Leixoes. Blue Boy, 5 v. Londen n. Hull. Bornrif, 5 v. Otterbacken n. Rotterdam. Bree Helle, vertr. 7 v. Londen n. Rotterdam. Claes Compaen, 6 v Ipswich n. Goole. Cormoran, 6 v. Rotterdam n. Hull. Citadel, 5 v. Hogenas te Gefle. Coeta, pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Catharina, 5 v. Dundalk n. Workington. Confiance. 5 te Nakskov. Cornelia b I, 6 te Klakksvik. Cornelia b II, 5 v. Rijeka r,. Belfast. Daviena Goekoop, 5 v. Amble te Schwartzen- huette. Deni 6 v. Kopenhagen te Odense. De Ruyter, 5 v. Aberdeen n. Middlesbro. Da Capo. 6 v. Rotterdam te Lissabon verw.. Evertsen, 6 v. Calais te Gent. Elsenburgh. 5 v. Londen n. Rouaan. Express. 5 v. Rotterdam te Norrkoping. Ferocia. 6 v. Vlaardingen n. Southampton. Flevo, pass. 6 Vlissingen n. Zee. Frans, vertr. 6 v. Nyborg n. Rotterdam. Follonico, 6 Brunsbüttel gepass. n. Norresundby Gerrie, 8 te Ellesmereport verw. Goote, 5 v. Dakar te Rouaan. Hebe Nobel, 5 v. Hull. Hoflaan, pass. 4 Finisterre n. Grangemouth. Harold, 5 v. Frederikstad n. Hamburg. Hartel. 5 v. Swansea n. Amsterdam. Hast I. 5 v. Bremen n. Londen. Henriëtte, 5 v. Londen n. Antwerpen. Ilias, 6 te Rotterdam n. Lissabon. Ida Jacoba. 6 v. Singapore n. Aden. Jan Kreumer, 5 v. Oxelosund n. Kopmanholmen Java. 5 v. Vlissingen te Limmeriok. Jo. 5 v. Oxelosund n. Kasko. Jonex I, pass. 6 Vlissingen n. Antwerpen. Joost, 3 te Sarpsborg. Jutland, 5 v. Huelva n. Drogheda. Keyser 5 v. Hamina te Poole. Koningin Juliana, 6 v. Kariskrona n. Hartlepool Kemphaan, 5 v. Kopenhagen n. Warnemuende. Koningshaven, 5 v. Palermo n. Denia. Kortenaer, 5 v. Antwerpen n. Kopenhagen. Leemans, 5 v. Goole te Santander. Larix, 5 Kiel gepass. n. Hudiksvall. Leuvehaven, 6 v. Rotterdam n. Gothenburg. Leendert b, vertr. 6 v. Genua n. Tuapse. Lydia, 5 v. Swansea 8 Amsterdam verw. Marcella, 5 v. Le Havre n. Rotterdam. Matthew, 6 v. Jersey te Isle of Grain verw. Ma.iori, pass. 5 Vlissingen n. Rostock. Minerva, pass. 6 Vlissingen n. Shoreham. Monica, 5 v. Imham n. Gothenburg. Mudo, pass. 6 Vlissingen n. Rostock. Menkar, 4 v. Genua n Marseille. Merak, 5 v. Casablanca n. Rouaan. Maasym, 6 dwars Kp. Vilano n. Lissabon. Merwehaven, 5 v. Mogador n. Port Lyautey. Meuse, 5 v. Rouaan n. Parijs. Myfem, 6 v. Rouaan te Parijs verw. Mypuck, 6 te Westonpoint verw. My son, 5 v. Ronskaer te Stockholm. Mulan. 5 v. Londen n. Zelsaete. Mutatie, pass. 5 Vlissingen n. Stockholm. Nettie, 5 v. Stockholm n. Sundsvall. Nassauhaven, vertr. 7 v. Antwerpen n. Gothen burg. Nieuwe haven. 6 v. Rotterdam n. Malmö. Noorderlicht, vertr. 6 v. Ahr n. Lulea. Oise, 5 v. Parijs te Kingslynn. OHve, pass. 5 Vlissingen n. Plymouth. Poortvliet, 6 v. Loctudy n. Casablanca. Prior. pass. Vlissingen n. Antwerpen. Prior, 5 v. Whitehaven te Antwerpen. Pavo, 3 v. Hargshamn n. Zaandam. Ponto, 2 Kiel gepass. n. Ostrand. Ponza, 4 Kiel gepass. n. Ostrand. Rapid, 5 v. Oskarshamn n. Antw. Rika. 5 v. Naestved n. Antwerpen. Rijnhaven, 8 v. Mogador te Liverpool verw. Servus, 6 v. Duinkerken n. Dungarvan. Sirius, 5 y. Duinkerken te Londen. Spes, pass. 5 Gothenburg n. Sarpsborg. Spurt, 5 v. Antwerpen te Oporto. Strijpe, 6 v. Rouaan te Lissabon. Taormina, pass. 6 Vlissingen n. Antwerpen. Trio, pass. 6 Vlissingen n. South End. Trito, 6 v. Drogheda n. Dublin. Tromp. 5 v. Gent ts Stockholm. Tyro, 5 v. Dublin te Drogheda. Urma.lo, 6 v. Swansea te Amsterdam. Van Brakel, pass. 5 Vlissingen n. Gent. Virgo. 6 v. Antwerpen te Aarhus. Van Brake], 5 v. Shoreham te Gent. Van Gelder, 5 v. Burnteiland te Boness. Vesta, pass. 6 Vlissingen n. Stockholm. Vrouwepolder, verm. 6 of 7 v. R'dam n. Antw. Wilpo, 5 te Alhotoien. Wëstersingel, 6 v. A'dam n. Sarpsborg. Wlekerïburgh, pass. 5 Ouessant n. Casablanca. Westkust, 5 v. Domsjo n. West Hartlepool. Westlaan, 6 v. Rotterdam ri. Hamburg. Westpolder, 6 v. Safi te Rouaan verw. Zwerver, 5 v. Grimsby te Seaham. De grootste ondernemingen zijn geregelde adverteerders Kijk maar naar onze adverten tiepagina's. Zij vragen voortdurend aandacht en krijgen die ook. Daardoor zijn zij groot geworden. BIJ 'T MEUBELHUIS op nieuw grote prijsverlaging. O. F. Huiskamers bestaande uit: groot dressoir, 2 grote clubs, 4 stoelen en tafel nu compleet f 293, f 369, f 398, enz. Zijlweg 2628, H'Iem. te kostbare demonstratie worden, want ^cuvc ci ni w Koeberg heeft zijn stuk voor zeer om-1 tucHatl^W Liverpool verwacht.' vangrijke bezetting geschreven. De uit- - - J breiding van het orkest voor het Piano concert van Ravel, schiep echter dit keer de gelegenheid het geheel in de Haarlemse Concertzaal ten gehore te brengen. De 78-jarige componist woonde deze eerste uitvoering van zijn werk bij en toonde er zich zeer over voldaan. JOS. DE KLERK. Lutterkerk, 5 v. Bremen n. Londen. Langkoeas, 6 v. Tj. Priok n. Rotterdam. Larerrberg, 7 te Antwerpen. Lekhaven, 4 te Montevideo. Lieve Vrouwekerk, pass. 6 Gibraltar n. Mar seille. Maasland, 4 v. Santos n. Rio Grande. Mariekerk, 5 te Amsterdam. Marisa, 6 te Miri. Marken, 5 te Suez. Meliskerk, 6 te Hongkong. Madoera, 6 te New York. U kunt het beste Uw bedden in orde laten maken in de nu wat stillere tijd, dat voorkomt lang wachten. Bij KORT geschiedt dat op eigen werkplaatsen door uiterst bekwame vakmensen. De prijzen zijn zeer billijk. HAARLEM - HEEMSTEDE ZANDVOORT (CHEM. REINIGEN) Colbert- en mantelcostuums I Japonnen <«oi. piooitm 3jfó Jassen en mantels Regenjassen N.V. De WASSEN Filialen Haarlem: Barrevoetestraat 23 - Tel. 15900 Gen. Cronjéstraat 144 Tel. 17795 Depót Hillegom: Fa. Planje, Molenstraat 16, Tel. 5900 - VERVEN

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3