Frans gerecht zal zich over een uitspraak moeten beraden Staking van onderwijspersoneel in Frankrijk Hevig noodweer teistert Italië Amsterdamse Beurs Nederlandse stem in ontwapeningsdebat Nieuwe cantine bij Christelijk lyceum Bussumse politie nam inbreker in arrest Heemstede ^Brieven aan de redactie ÜINSDAG 10 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Naundorff-mysterie opnieuw aan de orde Vervloeking Oost-Duits verzoek Dank aan Engeland voor caissons Bewoner uit Heerlen bekende 100 inbraken Leicatoestel en auto in Haarlem en Aerdenhout gestolen Om van te watertanden Verkiezingsonlusten op Philippijnen Hij zou ook in Bloemen- daal geopereerd hebben Serenade op Glipperweg voor gouden bruidspaar Adoptie-comité naar Puttershoek Mevrouw E. J. Wilzen- Bruins hield interessante lezing over inkomsten besteding Scheepvaart Personenauto op stilstaande vrachtwagen (Van onze correspondent in Parijs) Het mysterie-Naundorff, dat periodiek opduikt in de actualiteit, zal komende maanden opnieuw aanspraak op de publie ke belangstelling maken. Ruim drie jaar geleden hoopten zijn afstammelingen dat de blootlegging van Naundorff's graf in Delft zou kunnen uitwijzen dat de zwer vende horlogemaker inderdaad de zoon van de laatste Franse Koning Lodewijk XVI is geweest. De hoop was echter vergeefs. Daarna stond het raadsel-Naundorff op nieuw in het centrum van de aandacht toen zijn Nederlandse nazaat, de dichter Louis de Bourbon, naar Parijs kwam met het onuitgevoerde plan minister Schuman te verzoeken het testament van de Hertogin van Angoulème te openen, dat, volgens hem, uitsluitsel had kunnen geven maar dat zich helemaal niet aan de Qual ri'Orsay bleek te bevinden. De nieuwe poging om uit te maken hoe de vork in de steel zit, betreft nu een pro ces dat dezer dagen in Parijs door twee andere Naundorff-afstammelingen, René- Louis-Charles en Charles-Louis-Edmond, aanhangig is gemaakt. Zij hopen dat door een gerechtelijke uitspraak hun these zal kunnen worden bevestigd dat Naundorff als klein jongetje uit de Parijse Temple- gevangenis werd gesmokkeld, zodat hij niemand anders dan Lodewijk XVII is ge weest, waardoor zijn afstammelingen dus nog altijd het recht zouden hebben zich Prins de Bourbon te noemen. Dat recht werd hun op 2 Juni 1851 bij gerechtelijke beslissing ontnomen en door middel van dit nieuwe proces hoopt men dus die uit spraak weer ongedaan te kunnen maken. De Nederlandse staat heeft, in tegenstel ling met Frankrijk, de Naundorff-these wèl aanvaard, zodat de vroegere burgemeester van Oss, mr. De Bourbon, in Holland wèl maar in Frankrijk niet de prinselijke titel mag voeren. Het is meer dan een eeuw geleden dat een Parijse rechtbank op verzoek van de Bourbon-Parma-tak, waarvan de officiële kroonpretendent, de Graaf van Parijs, aan wie enige jaren geleden werd toegestaan zich opnieuw in Frankrijk te vestigen, de woordvoerder is, Naundorff tot „usurpa- teur" verklaarde en zijn nakomelingen daardoor het recht ontzegde een konink lijke titel te voeren. Het is de beroemde advocaat mr. Maurice Gargon van de académie Frangaise, (die zelf een historische .verhandeling over het Eric Poore uit Palcham in Sussex heeft uit zijn graf een hartig woordje ge sproken tot de belastinginspecteurs. Poore overleed Zaterdag en zijn nala tenschap bedroeg 30.000 pond sterling. Daarvan inde de Britse belasting slechts 28 pond sterling plus de vervloeking van de dode. „Van mijn graf uit vervloek ik de directie voor de binnenlandse belastin gen die mijn leven verwoest heeft", luidde het testament. „Alle belasting inspecteurs zijn sadistische en verdor ven individuen, zonder gevoel voor billijkheid, rechtvaardigheid en gang baar fatsoen". De beschikking van Poore luidde dat afdmkken van zijn vervloeking gezon den moesten worden aan alle leden van de directie der binnenlandse belastingen en alle belastinginspecteurs die hij in zijn leven had ontmoet. Als laatste gebaar bepaalde hij dat zijn lichaam begraven moest wordeti in Frankrijk, België of Spanje met mijn gelaat naar het Zuiden dat ik zozeer liefheb en mijn rug naar het land, dat mijn gezin en ik zo trouw gediend heb ben, maar ons zo miserabel behandeld heeft". Naundorff-mysterie op zijn naam lïeeft staan) die, in samenwerking met mr. Denis Thirault, de rechten van het huis Bourbon- Parma zal verdedigen, terwijl mr. Chre- steil uit naam van de Naundorff-tak op zal treden. Mr. Chresteil heeft een uitzonderlijk om vangrijk dossier samengesteld, waarin zich ook een hoofdhaar van de jeugdige Lode wijk XVII moet bevinden, dat volgens de vermaarde Franse politie-deskundige dr. Locard, dezelfde eigenschappen zou ver tonen als een haar van Naundorff. Maar men mag aannemen dat mr. Chresteil ook nog wel andere kaarten in zijn spel heeft, omdat uitsluitend op grond van dat ene hoofdhaar president Rousselet vermoede lijk niet in de opening van dit proces zou hebben toegestemd. Na alle talrijke polemieken en de hon derden boeken en proefschriften die aan deze Franse geschiedenis zijn gewijd, kan men het voorlopig nog betwijfelen of van dit proces nu eindelijk de definitieve op lossing zal zijn te wachten. Men kan echter nooit weten en in elk geval zullen de pro- en contra-argumenten ditmaal in een ver trouwenwekkende atmosfeer kunnen wor den voorgedragen. Met spanning zien wij daarom de uitspraak tegemoet, die echter zeker niet voor het volgend jaar zal kun nen vallen. PALERMO. (AFP). Twintig gezinnen hebben Maandag te Palermo in allerijl hun woningen moeten verlaten daar deze op het punt stonden in te storten als ge volg van de zware regenval die sinds twee dagen ononderbroken op Palermo en de omgeving van die stad neerkomt. Verschil lende plaatsen in de omgeving hebben ge meld, dat het land en de wegen over stroomd zijn. Twee personen zijn door de bliksem getroffen en gedood tijdens een onweer in de omgeving van Cosenza in Ca- labrië. De meeste rivieren en beken in dit district zijn buiten hun oevers getreden. De spoorwegen zijn overal versperd en bruggen zijn door het water meegespoeld. Teneinde de hulpverlening te coördine ren, hebben de burgemeesters van 41 ge meenten, de bisschop, de parlementaire vertegenwoordigers en de provinciale raadsleden een vergadering gehouden. Na afloop van de vergadering heeft men de president van de republiek, de premier en het ministerie van Binnenlandse Zaken te legrafisch van de ernst der situatie op de hoogte gesteld. Ook in Noord-West-Italië heeft men te lijden van de gevolgen van het noodweer. In de buurt van Aosta moesten de bewo ners van de dorpen Bertodasco en Rosone hun woningen ontruimen, die worden be dreigd door grote massa's steen en aarde die van de berghelling komen glijden. Het schijnt dat de dorpen niet te redden zijn. Geallieerde functionarissen te Berlijn hebben verklaard, dat het schrijven van de Oost-Duitse regering aan de drie Wes telijke mogendheden, waarin om verlich ting van de economische lasten voor West- Duitslarid wordt gevraagd, genegeerd zal worden. Daar de Westelijke mogendheden de Oost-Duitse regering niet erkennen, zal het schrijven niet beantwoord worden. Overigens, aldus werd toegelicht, hebben de Westelijke mogendheden reeds sedert lang het aannemen van herstelbetalingen van West-Duitsland gestaakt, de schulden voor een aanzienlijk deel kwijtgescholden en West-Duitsland uitgebreide economische hulp verschaft via het plan-Marshall en op andere manieren. Tijdens het debat van de politieke com missie van de UNO over de ontwapening heeft de Nederlandse afgevaardigde D. von Balluseck verklaard, dat de economische ontwikkeling van de ten achtergebleven gebieden een belangrijke bijdrage tot de vrede en de veiligheid van de wereld zou zijn. Om deze reden stelde hij voor in de ontwapenings resolutie, waarop het debat betrekking heeft, een clausule van die strekking in te voegen en de hulp aan arme landen niet alleen te laten afhangen van het slagen of mislukken van de thans ondernomen pogingen tot ontwapening. De Nederlandse vertegenwoordiger ver klaarde zich overigens van ganser harte voorstander van de geest van de 14-landen resolutie. In tegenstelling tot Wysjinski's opvatting, dat ontwapening moet beginnen met het afschaffen en verbieden van atoom- en waterstofwapens, was de heer Von Balluseck van- mening, dat men aller eerst moet pogen te komen tot een sfeer van groter vertrouwen tussen de volken. De heer Von Balluseck drong er op aan tegelijkertijd te streven naar verbetering in de vriendschappelijke betrekkingen tus sen de landen en naar ontwapening. De Nederlandse afgevaardigde zeide het te betreuren, dat de Sovjet-Unie nog steeds op het standpunt schijnt te staan, dat ont wapening kan beginnen met het verbieden van wapens (de atoom- en de waterstof bom), voordat een sfeer van vertrouwen is geschapen. De ontwapening moest volgens de Neder landse afgevaardigde geleidelijk geschie den. Op deze wijze zou ervaring worden verkregen, die misschien van nut zal kun nen zijn bij de oplossing van nog belang rijker problemen. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft de volgende brief door bemiddeling van de Nederlandse ambassa deur te Londen aan de First Lord of the Admiralty verzonden: „Het stemt mij tot grote voldoening, u te kunnen mededelen, dat het laatste gat in de dijken, dat ons na de ramp van 1 Februari 1953 restte, op Vrijdag 6 November te 23.56 uur werd ge sloten. Deze sluiting werd mogelijk ge maakt door toepassing van vier Phoenix- rontons. Dit geeft mij aanleiding u mijn rrote dank te betuigen voor de hulp, welke u ons hebt willen verlenen door deze cais- ;ons te onzer beschikking te stellen". Slotkoers Openings gisteren koersen 8-8%% Nederl.'47 991,/i« 99% A.K.U 180 176 Unilever 215 218% Philips Gloeil. 189% 186% Kon. Petroleum 346 810% A'dam Rubber 94% 94 Holl. Amer Lijn 113% 143 N. Scheepv Unie 131% 137 H.V.A 111% 110 Deli Mij 96% 96% Amsterd. Bank 182 182 Ned. Handel Mij 16954 169 Rotterd. Bank 116% 116% Twentsche Bank 111% 174 Anaconda Copper 33'5/is 38% Bethlehem Steel 60% 50% Republic Steel 11% 11% Shell Union 74% 11% Tidewater 21 21 U S Steel 37% 38 Voor de rechtbank te Maastricht heeft te- vecht gestaan de 27-jarige leeriing-terrazzo- werker W. Fr. M. uit Heerlen, aan wie zes diefstallen met inbraak ten laste waren gelegd. In de tijd van twee jaar heeft hij, volgens zijn verklaringen, niet minder dan 93 dief stallen gepleegd. Zijn werkterrein besloeg geheel Nederland. Te Haarlem had hij in de maand Juni van het vorig jaar een radiotoestel buitgemaakt en in diezelfde maand te Aerdenhout uil de garage van een lid van de Zuid-Afrikaanse ambassade een auto gestolen. Hij vertelde hoe in Den Haag de agenten van politic bij zijn voorbijrijden met de gestolen auto. welke de C. D.-plaat voerde, saluerend in de hou ding sprongen. Een van zijn andere avonturen was zijn binnendringen in een pension, gedurende de nacht van 21 op 22 Juni 1950 te Amsterdam, waar hij op een der slaapkamers terwijl de bewoners daar sliepen een draagbaar radio toestel, een armband met 38 diamanten ter waarde van 10.000, verschillende valuta (30 dollar, 40.000 franse francs en 200) enz. ontvreemdde, ten nadele van de heer Ch. E. B. De president van de Maastrichtse recht bank constateerde, dat met deze diefstallen vermoedelijk een 34.000 was gemoeid. De officier van justitie eiste een gevange nisstraf van vier jaar. De verdediger, mr. J. Starmans. Heerlen, was van oordeel, dat het hier een uiterst tra gisch geval betrof. De verdachte met zijn uitgesproken technische kwaliteiten, is door een volkomen verwaarloosde jeugd en door een sterke drang naar technische experimen ten gedreven naar zijn misdrijven. Mr. Star mans refereerde zich aan hetgeen in de psy chiatrische en criminologische rapporten over verdachte wordt gezegd. Conform een der conclusies van de deskundigen drong de ver dediger aan op het opleggen van een vrij heidsstraf, b.v. tot het einde van het volgend jaar en daarna plaatsing in een instituut met speciale arbeids-therapie te Utrecht, dat de zeer bijzondere gevallen, als b.v. dit wellicht met goed resultaat kan behandelen. Het zou ons niet verwonderen, wanneer de ongeveer tweehonderd overblijvers van de ruim 570 leerlingen van het Eerste Christelijk Lyceum aan de Emmakade te Haarlem in het vervolg tussen de middag drie boterhammen meer zouden eten. Die kans bestaat namelijk, want zij hebben er vanmiddag een cantine-om-van-te-water- tamden bijgekregen, die zeker een gunstige invloed op hun eetlust zal uitoefenen. De reeds bestaande oude cantine, aan gepast aan het leerlingental uit die tijd, voldeed al lang niet meer. Het was een smalle pijpenla, gehuld in donkerbruine kleuren, die nu niet direct een gezellige indruk maakte. Zo besloot men, de can tine op drastische wijze te veranderen, en toen Den Haag spoedig voor het uitbrei dingsplan gewonnen was, begon men in Mei met de verbouwing. De cantine werd twee maal zo breed als vroeger en heeft nu de allure van een gymnastiekzaal, al thans wat de grootte betreft. Het moderne interieur is een genot voor het oog. Men heeft bij het verwen de ietwat vreemde combinatie geel-wit genomen en deze hel dere, frisse tinten hebben het lokaal licht en kleurig gemaakt. Vijf radiatoren zorgen voor de juiste warmte en de wanden heeft men opgevrolijkt inet schilderijen van een tekenlerares en een wiskundeleraar. Het plan bestaat, om aan een van de zij wanden een tentoonstelling in te richten van handenarbeid van de leerlingen, het geen de zaal nog gezelliger zal maken. Men had de cantine al veel eerder kunnen open stellen, ware het niet, dat het meubilair op zich liet wachten. Maar dit wachten is rijkelijk beloond: er staan nu keurige tafels en speciale cantinestoelen. Ook voor een doeltreffende verlichting is zorg gedragen. Men wil het lokaal name lijk zo veel mogelijk gebruiken, niet alleen dus voor de overblijvers, maar ook voor vergaderingen en eventuele avondlessen. Het bezit van een schoolcantine is op zich zelf al een mooi ding, maar dat dit Haar lems lyceum een dergelijk fraai gebouw rijk is, daai-over mag het zich wel bijzon der gelukkig prijzen! Vijf doden MANILLA (Reuter/AFP) - Optie Phi lippijnen gaan vandaag vijfeneenhalf mil- lioen mensen naar de stembus om een nieuwe president en vice-president (voor een ambstermijn van vier jaar), acht sena toren en 102 afgevaardigden te kiezen. Duizenden militairen zijn op de been om de stembureaux te bewaken. Te Bacoor, op 32 kilometer van Manilla, zijn bij onlusten op de verkiezingsdag een loco-burgemees ter en vier anderen gedood. (Van onze correspondent in Parijs) Gisteren ziin 90 procent van alle Franse universiteiten, middelbare scholen en la gere scholen gesloten geweest, omdat.de professoren, de ieraren, onderwijzers en schooljuffrouwen staakten. Zaterdag had den alle leerlingen al een briefje van school mee naar huis gebracht, waarin de redenen van deze extra-vacantiedag aan de ouders uiteen werden gezet. De stakende leraren en schoolmeesters maakten daarin bekend, dat zij van de minister 10 procent salarisverhoging nadden geëist, hetgeen hun niet was toegestaan, en dat zij het bo vendien niet eens zijn met een recent re geringsdecreet, waarvan zij een verlies aan vrijheid duchtten, ten opzichte van zekere administratieve autoriteiten. In de brief stond verder te lezen dat de betreffende vakbonden de minister be gin October gewaarschuwd hadden, zodat de ouders wisten, wie zij voor deze si tuatie aansprakelijk konden stellen. De diverse stakings-comité's, waarin ook Sor- bonne-professoren zetelden, en die 2000 man onderwijzend personeel vertegen woordigden, hebben gisteren protest-ver gaderingen en persconferenties gehouden, waarin de diverse grieven nog eens extra werden onderstreept. Wanneer we in Augustus toevallig niet met vacantie wa ren geweest, dan hadden we toen al samen met de rest der ambtenaren en arbeiders onze grote ontevredenheid betuigd, zo werd ondermeer verklaard. Wij zijn de enige categorie, die van de overheid geen sala risverhoging heeft gekregen, en dat is de voornaamste oorzaak van het feit dat er nu een nijpend gebrek aan schoolmeesters en andere leerkrachten heerst. Bovendien wordt er vert te weinig geld voor scholen bouw uitgetrokken. De meeste klassen zijn overbevolkt, en op sommige plaatsen moesten de leerlingen in het begin van de cursus zelfs naar huis worden gezonden, omdat er geen vrije banken voor hen dis ponibel waren. De stakingsactie wordt door de betrok ken syndicaten, en niet ten onrechte, als volkomen geslaagd beschouwd. Vandaag komt er een nationaal congres van leer krachten van de lagere- en middelbare scholen in Parijs bijeen, om te beslissen welke verdere stappen genomen zullen moeten worden. De minister van Financiën heeft intussen bekend gemaakt, dat zijn budget geen nieuwe uitgaven toelaat, en men mag er dus op rekenen, dat het bij die ene sta kingsdag wel niet zal blijven. Als een staking ooit populair is geweest, dan is die van gisteren dat in elk geval bij de Franse leerlingen geweest. De Franse schooljeugd hoopt nu maar één ding, en dat is dat de minister voet bij stuk zal houden. Spijbelen op bevel van de meester is een buitenkansje, dat je niet iedere dag in de schoot krijgt geworpen. Hedenochtend om zes uur hebben twee Bussumse rechercheurs in de hal van het station Naarden-Bussum de 24-jarige Chr. v. d. B. gearresteerd, die verdacht wordt van inbraken in verschillende gemeenten. Hij bleek een automatische revolver van groot kaliber met dertien scherpe-patronen bij zich te hebben. Tevens was hij in het bezit van een aantal inbrekerswertkuigen. De politie meent hiermee de hand te hebben gelegd op een berucht inbreker, die verdacht wordt de laatste tijd in villa wijken van Naarden en Bussum geld te hebben ontvx-eemd, zonder ooit een spoor achter te laten. Daar in Bloemendaal op dezelfde wijze werd ingebroken, ontstond er een nauwe samenwerking tussen de recherches van Naarden, Bussum en Bloemendaal. Men kreeg verdenking tegen Van der B. De man bleek onvindbaar, tot vanochtend de Bussumse rechercheurs hem ontdekten in de hal van het station. Hij was vermoedelijk weer op stap geweest en van plan terug te komen, daar hij een retoux-tje naar Amsterdam in zijn zak had. De aangehoudene, die domicilie heeft in Delft, maar een zwei-vend leven leidt, heeft nog een straf uit te zitten. Tijdens het ondergaan hiexwan was hij evenwel uitge- bx-oken. De polities van Breda en Delft zochten hem ook als verdacht van inbraken in die gemeenten. Woensdag 11 November zal door de R.K. Harmonie „St. Michaël" 's avonds op de Glipperweg eexx serenade worden gebracht; een huldeblijk aaxx het echtpaar Chris Hoogestein en Cornelia Hoogestein-Schef- fer, dat op die dag zijn gouden bruiloft hoopt te vieren. En er bestaat alle reden voor een gepaste feestvreugde, want zowel de bruid als de bi-uidegom mogen zich bei den nog in een uitstekende gezondheid ver heugen en de opmerking, dat men hun de negenenzeventig en tachtig jaren, die zij respectievelijk tellen niet zou aanzien, is ditmaal stellig niet ovex-dreven. Mevrouw Hoogestein neemt nog steeds haar huishou delijke verplichtingen waar, terwijl haar echtgenoot zich bij voorkeur in zijn groen- tentuin onledig houdt, welke hij in het voorjaar ook nog eigenhandig omspit Hij houdt bovendien van een stevige wande ling, hetgeen niemand behoeft te verwon deren wanneer men weet, dat hij nog nim mer een fiets heeft bestegen en zich ook vroeger, steeds te voet naar zijn werk be gaf, dikwijls enige uren van zijn woon huis verwijderd. De bruidegom is een ge boren Heemstedenaar, die gedux-enóe zijn gehele leven de Glip niet verlaten heeft. Of het moest omstx'eeks de eeuwwisseling zijn geweest, toen hij zich als remplagant tijdelijk naar een kazerne in Amsterdam begaf, om hier voor een plaatsgenoot, enige jaren in militaire dienst door te brengen. Naast het gebruikelijke tarief van drie- honderd gulden, heeft deze militaire loop baan hem ook zijn bruid opgebracht, want in Amsterdam leerde hij het meisje ken nen, dat later gedurende vijftig jaar zijn trouwe echtgenote zou zijn. Uit dit huwe lijk zijn negen kinderen voortgekomen, waarvan er nog acht in leven zijn. Deze bezorgden het gouden bruidspaar gezamen lijk ongeveer dertig kleinkinderen, zodat het voortbestaan van de naam Hooge stein voorlopig wel verzekerd is. Het adoptie-comité Heemstede-Puttershoek is door de burgemeester van Puttershoek ge ïnviteerd om op Donderdag 26 November een bezoek aan Puttershoek te brengen. De leden van het comité zullen worden vergezeld door de burgemeester van Heemstede en een aan tal leden van de gemeenteraad. Aan dit be zoek is een excursie naar de Coöperatieve Suikerfabriek verbonden. Na de excursie zal het gezelschap door het gemeentebestuur van Puttershoek een lunch worden aangeboden. Bij deze gelegenheid zal de voorzitter van liet adoptiecomité de heer N. de Lange, een chèque overhandigen, die de opbrengst van de verschillende acties bevat. Werkort weergegeven) Gemeentesecretaris. Met verbazing nam ik kennis van de moeilijkheden over de aanbeveling voor de benoeming van een gemeentesecretaris te Heemstede. In mijn schuld meende ik altijd, dat een gemeentesecretaris een ambtenaar was en niet een vertegenwoordiger van een poli tieke partij. Deze gedachtengang blijkt, ge zien de verklaring van de fractievoorzitter van de K.V.P., foutief te zijn. Diens stand punt opent wijde perspectieven voor de politieke partijen en luidt een tijdperk van een nieuw regentendom in. Voortaan zullen niet meer de bekwaamheden, maar de poli tieke overtuiging bij benoemingen de door slag geven. Volgens mij is de heer Verhoeven in zijn politieke ijver te ver gegaan. Indien er in het Heemsteedse raadhuis ambtenaren zijn, die geschikt zijn voor het secretaris ambt, dan is het niet meer dan normaal dat die ook het eerst voor een promotie in aan merking komen. Dit behoort geheel los te staan van politiek inzicht of levensbeschou wing. Ik hoop, dat de Katholieke fractie alsnog van een ander inzicht zal blijk geven en dat zij bij het uitbrengen van haar stem alleen zal letten op het Heemsteedse ge meentebelang. g. Kause Maandagavond hield mevrouw E. J. Wil- zen-Brudns, leidster van het Gezins-be- grotiings-instituut in Rotterdam, een in teressante causerie over doelmatige inkom stenbesteding. Deze lezing,' die gehouden werd in hotel Keur, kwam tot stand in samenwerking met de spaarbank in Haar lem en de commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting in Zandvoort. Na door de presidente van laatstge noemde commissie, mevrouw M. van Fene- ma-Brantsma te zijn ingeleid begon spreekster haar inleiding met er op te wij zen, dat er een groot verschil bestaat tus sen de leefwijze van ouders en voor ouders. Evengroot is het verschil tussen de inkomstenbesteding van toen en nu. Het leven is in alle opzichten veel gecompli ceerder gewox-den, ook al is de post „huis houdelijke hulp" tot een minimum ge slonken. Moderne arbeiderswoningen kwa men in de plaats voor eenkamerbewoning en de veranderingen in de sociale structuur brachten evengrote veranderingen iix het gezin. Inkomsten en uitgaven zijn na de oorlog radicaal gewijzigd. De prijzen vaxi kleding en schoeisel werden bijna vier maal zo hoog. Het kopen werd veel inge wikkelder, er kwamen meer producten en de warenkennis werd moeilijker. Verkoop methoden en reclame werden en wox-den nog steeds geraffineex-der. Het is daarom, volgens spreekster, noodzakelijk, dat de huisvrouw van thans zoekt naar hulpmid delen, om zoveel mogelijk orde te brengen in deze chaos en dan is er volgens haar slechts een middel, namelijk het geld be heren om het nuttig effect daarvan zo hoog mogelijk op te voeren. Dit houdt in, dat een begroting van de uitgaven vooraf dient te worden gemaakt. Op aanschouwelijke wijze en aan de hand van talrijke voorbeelden uit de praktijk, gaf spreekster een overzicht van doelmatige inkomstenbestediog van diver se salarissen met grafische voorstellingen die op duidelijke wijze het gesprokene toe lichtten. Het spreekt wel vanzelf, dat tenslotte vele dames de gelegenheid tot het stellen van vragen aangrepen hetgeen aanleiding werd tot een geanimeerd debat. Mevrouw Van Fenema-Brantsma dankte tenslotte de spreekster voor de leerzame en nuttige avond, ciie zij haar gehoor had bereid. Alamak, 9 v. Rotterdam te Hamburg. Alioth, 8 v. Antwerpen te Rotterdam. Alnati, 9 te Victoria. Albireo, 8 v. Puerto Alegre n. Buenos Aires. Alcyone, 9 v. Antwerpen te Rotterdam. Alhena, 9 v. Hamburg te Antwerpen. Almkerk, 7 v. Colombo n. Fremantle. Amstellasid, 7 v. Amsterdam n. Z. Amerika. Arendsdijk. 7 v. Norfolk te New York. Ariadne, 8 v. Cavaila n. Patras. Aalsum, 8 v. Semarang n. Soerabaja. Abbekerk, 7 360 m. O. Ceylon. Aludra. 7 40 m. NO. Recife u Axeldijk, 8 v. R'ciam op de Elbe. Aalsdijk, pass. 9 Vlissingen n. Rotterdam. Adinda, 9 80 m. ZO. Tourane n. Saigon. Alwaki, 9 v. St. John's te Trinidad. Amerkerk, 9 v. Roterdam te Marseille. Amor, nacht 9-10 v. Oran te Malta. Argos, 9 v. Kopenhagen te Amsterdam. Agamennon, 7 v. Maracaibo te Cludad Trujillo Alp-hard, 9 v. Rio Grande do Sul n. Santos. Amstelvaart, 6 v. Necochea te Bahia Blanca. Appingedijk, 9 v. Lissabon te Havana. Bonaire, 8 240 m. W.ZW. Madeira. Baarn, 8 v. Amsterdam n. Curasao. Blitar, 8 v. Antwerpen Rotterdam. Boschfcntein, 9 v. Suez te Port Said. Baud, 8 v. Ambon n. Makassar. Billiton, 8 375 m. W.ZW. Sabang. Britsum, pass. 8 Kp. de La Hague n. Baltimore. Bennekom, 9 v. Le Havre n. Antwerpen. Bloemfontein, 9 400 m. W. Kp. Frio. Bantam, pass. X0 Perim n. Perz. Golf. Coryda, 7 te Singapore. Caltex Delft, 7 X60 m. Z.ZW. Ouessant. Caltex Leiden, 9 145 m. ZW. Ouessant. Caitex Nederland, 8 70 m. N. Ouessant. Caltex The Hague, 8 50 m. O. Kp. Bon. Caltex Utrecht, pass. 8 Tunis n. Sidon. Camphuys, 8 te Soerabaja. Castor, 8 130 m. ZO. Kp. San Antonio. Ceronia, 8 370 m. Z. Durban. Cleodora, 7 50 m. O.ZO. Jamaica. Cistula, 10 v. Singapore te Adelaide. Dalerdijk, 7 te Rotterdam. Delft, 8 v. Lebu n. San Antonio. Duivendijk, 7 v. Los Angeles tl. Cristobal. Delfland, 8 te Hamburg. Duivendrecht, 8 680 m. W.ZW. Azoren. Diemerdijk, 9 v. Portland Oreg n. Seattle. Dongedij'k, pass. 10 Dungeness n. Curacao. Elmina, 8 te Dakar. Ena, 8 v. Fao n. Balikpapan. Eos. pass. 8 Ouessant n. Algiers. Esso Den Haag, pass. 8 Kreta n. Sidon. Esso Rotterdam, 7 v. Pontadelgada n. Aruba. Etrema, 10 v. Pladju te Singapore verw. Eemland, 8 v. Hamburg te Amsterdam. Eendracht, 9 v. Bremen te Gibraltar. Enggano, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Eemdijk. 8 v. Tam pi co te Mobile. Friesland (KRL), 9 v. Beaumont n. New Orleans Gaasterkerk, 8 te Brisbane. Gordias, 8 te Hamburg. Groote Beer, 9 v. New York te Rotterdam. Ganymedes, pass. 8 Crooked ell. n. Baltimore. Gaasterland, pass. 10 Sf. Paulsrock n. Las Palmas Garoet, 9 rede Bahrein v. Aden. Groote Kerk, pas. 9 Dover n. Antw. Heemskerk, 8 te Tenèriffe. Hilversum, pass. 7 Vlissingen te Rotterdam. Hector, pass. 8 Gibraltar n. Rotterdam. Heemskerk, 8 v. Teneriffe n. Antw. Hathor, 9 v. Cavaila n. Thessaloniki. Helder, 7 v. Amsterdam n. San Juan. Helicon, 8 v. Antwerpen te Amsterdam. Hersilia, 7 v. Amsterdam n. Hamburg. Hoogkerk, 8 v. Aarhus te Amsterdam. Heelsum, 9 v. Amsterdam te Hamburg. Hecuba, 9 v. Puerto Barrios n. Belize. Ilos, 8 te Savona. Indrapoera, 7 rede Semarang. Ivoorkust, 8 ten anker Benguela. Jagersfontein, 8 v. Bremen n. Hamburg. Aden. Japara (KPM). 8 v. Soerabaja n. Semarang. Java, pass. 9 Aden n. Colombo. Joh. v. Odenbarnevelt, 9 120 m. ZW. Adelaide. Kota Baroe, 10 v, Tj. Priok te Belawan verw. Karaton, 7 v. T.i. Priok n. Palemhang. Kieldrecht, pass. 7 Kp. Vilano n. Genua. Kedoe, 9-10 v. Colombo te Belawan. Kota Inten, pass. 9 Algiers n. Rotterdam. Karimata. 10 v. Colombo n. Djibouti. Karimun. 10 v. Port Said te Alexandrië daarna Genua. Kertosono, 5 te Vancouver. Kota Gede, pass. 9 Perim n. Belawan. Laertes, 8 v. Djeddah n. Aden. Leersum, 9 v. Houston te Brownsville verw. Lemsterkerk, 8 Djeddah n. Suez. Liseta, 8 v. Telokanson n. Singapore. Leuvekerk, 8 v. Port Said n. Genua. Linge, 8 v. Tabou naar Dakar. Lucita, 8 v. Heysham n. Liverpool. Laurenskerk, 9 v. Assab te Port Soedan. Lekkerkerk, 9 v. Aden n. Karachi. Lieve Vrouwekerk, 9 v. Rotterdam te Marseille Luna, 9 dwars Malta n. Algiers. Laagkerk, 7 v. Madras te Calcutta. Leopoldskerk, 10 v. Khorramshar te Mena el Ahmad-i. Lindekerk, 9 v. Koewait te Khorramshar. Mela, 8 te Sorong. Mapia. 10 Tj. Priok. verwacht Merwede, 7 te Le Havre. Myonia, 8 v. Bergen n. Rotterdam. Maas, 9 v. Malta te Piraeus. Maasdam, 8 v. Le Havre n. Rotterdam. Maasland, 9 te Montevideo verw. Maasdam, 9 Voorgaats n. Rotterdam. Manoeran, 7 v. Port Said te Amsterdam. Meliskerk, 8 v. Hongkong n. Manilla. Modjokerto, 9 v. Braka n. Hamburg. Muiderkerk, 8 v. Huil te Hamburg. Maetsuycker, 8 v. Geralton n. Singapore. Mariekerk, pass. 8 Beachyhead n. Marseille. Mentor, 8 v. Alexandrië n. Beyrouth. Minjak 8 v. Balikpapan n. Donggala. Murena. 8 160 m. NW. Muscat. Mariekerk, pass. 10 Finisterre n. Marseille. Macuba, pass. 9 Oporto n. Stanlow. Mataram, 10 v. Cochin n. Aleuuey. Vertegenwoordiger naar het ziekenhuis Maandagavond om 19.15 uur is de Alk- maarse vertegenwoordiger K. met zijn per sonenauto vlak bij de Castricumse spoor bomen tegen de stilstaande vrachtwagen van de gebr. D. uit Beverwijk gereden. De personenauto werd zo goed als geheel vernield en slechts met moeite kon men de vertegenwoordiger die nog bij ken nis was uit zijn benarde positie be vrijden. Hij bleek een hersenschudding te hebben en klaagde voorts over inwendige pijnen. Op advies van een Castricumse arts is de man naar zijn woning te Alkmaar vervoerd. Naar het oordeel van de rijks politie, treft de bestuurder van de vracht wagen geen schuld aan het ongeval. Zijn wagen stond langs de weg geparkeerd in verband met een motorstoring en de ver lichting aan de achterzijde liet niets te wensen over. Nestor, 7 v. Paramaribo n. Georgetown. Nigerstroom, pass. 8 Ouessant n. Kakar. Nieuw Holland, 8 te Brisbane. Notos, 9 v. San Feliu te Amsterdam Orestes, 8 te Cerro Azul. Oranjefontein, 9 te Kaapstad. Oberon, 8 ten anker Miragoane. Overijsel, 9 v. Makassar n. Amurang. Pendrecht, 8 te Suez. Phrontis, 8 te Liverpool. Polyphemus, 6 v. Halifax n. Alexandrië. Prins Alexander. 8 te Rotterdam. Prins Willem V, 7 v. Detroit n. Milwaukee. Papendrecht. 8 te Gefle. Plancius, 8 v. Muntok n. Tj. Priok. Prins Joh. W. Friso, 9 160 m. W. ten N. Valentia Pygmalion, 7 v. Pto Plata n. Mobile. Pema, 9 in Straat Banka n. Fremantle. Polydorus, 10 v. Amsterdam te Port Said. Prins Fred Hendrik, 9 v. Detroit te Chicago. Prins Philips Willem, pass. 9 Fatherpoint naar Cherbourg. Prins Willem III, pass. 9 Quebec n. Montreal. Prins Willem v. Oranje, 8 v. Montreal n. Antw. Prins Willem IV. 9 v. Hamburg n. R'dam. Roebiah, 7 v. Singapore n. Belawan. Rotti, 8 v. Colombo n. Djibouti. Rijndam. 9 v. New York te Curasao. Rijnland, pass. 8 Fernando Noronha n. Rio de Janeira Roepat, 7 v. Londen te Amsterdam. Reyniersz, 7 v. Obonto n. Ternate. Ridderkerk, 7 v. Hamburg n. Antwerpen. Ridderkerk, pas. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Riouw, 9 v. Semarang n. Singapore. Rondo, 9 v. Bone te Genua. Radja. 10 v. New York te Casablanca. Sarar.gan, 7 v. Isabelle n. Anakan. Saroena, 7 v. Miri n. Pladju. Sehiedijk, 8 v. Port Swettenham n. Penang. Slamat, 8 v. Halifax n. Boston. Soestdijk, pass. 7 Ouessant. n. Houston. Stad Maastricht, 7 v. Valencia n. Huelva. Straat Banka, 7 v. East Londen n. Mauritius. Stentor, 9 v. Amsterdam te Antw. Saidja, 7 -te Pladju. Sanana, 7 v. Bangkok n. Singapore. Siberoet, 9 v. Meulaboh te Oleh Oleh. Sibigo. 9 te Fremantle. Saparoea, 9 v. Bombay n. Colombo. Schie, 9 v. Mostaganem. Sibajak, 9 ten O. v. Port Soedan n. Aden. Sommelsdi.jk, 9 v. Singapore n. Djakarta. Stad Amsterdam, 9 570 m. W.ZW. Finisterre. Stad Arnhem, 10 v. Brake te Antwerpen'verw. Stad Breda, 7 v. Osaka te Kobe. Stad Dordrecht, 9 v. Antwerpen te Carthagena. Stad Leiden, 4 te Westminster. Stad Rotterdam, 12 v. Narvik te Newport Mon verwacht. Utrecht, 10 v. Port Said te Genua. Sinabang, 9 te Parepar. Singkerp, 7 450 m. W.ZW. Azoren. Sirrah. 8 300 m. W.ZW. Tahiti n. Aruba. Stad Alkmaar, pass. 8 Noordhinder n. Wabana, Stad Vlaardingen, 8 40 m. W. Et. Landet. Star,vac Benekat, 8 te Bangkok Stanvac Djirak, 8 Haiphong verw. Talisse, pass. 9 Gibraltar n. Amsterdam. Teresias, 9 v. Soerabaja n. Makassar. Tara, 8 v. St. Vincent n. Rio de Janeiro. Tero, 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Thaletta, pass. 7 Gibraltar n. Port Said. Tjisadane, 8 te Kaapstad. Tomini, pass. 7 Gibraltar n. Port Said. Tegelberg, 8 v. Santos n. Buenos Aires. Tibia, pass. 8 Lissabon n. Tripoli. Titus. 8 v. Lattakia n. Mersun. Tomini, 8 v. Kp. de Gata gepass. n. Port Said. Trion, 8 v. Philadelphia n. Punta Cardon. Tiba, 7 v. Bahia Blanca n. Rotterdam. Tomori, pass. 7 Guardaful n. Belawan. Tosari, verm. 9 v. Madras n. Indonesië. Tankhaven II, pass. 7 Muntok n. Tj. Uban. Tankhaven I, 9 70 m. ten O. Kp. Padaran. Tjibodas, 9 v. Ilongkoqg n. Tj. Priok. Tawali. 8 v. Semarang te Soerabaia. Telamon, 7 v. Pto Cabello n. La Guaira. Ternate, 8 60 m. Z. Kp. Comorin n. Port Said. Thedens. 8 v. Badjowe n. Makassar. Tiberius. 8 te CuraQao. Tjibadak. 7 v. Tj. Priok n. Sydney. T.iiluwah, 7 v. Singapore n. Hongkong. T.iimenteng, 9 te Penang. Tjipanas, 7 v. Saigong n. Hongkong. Trajanus. 7 v. Ciudad Truijiilo n. Port au Prince. Trompenberg, 8 520 m. O. Bermuda. Van Outhoorn, 7 v. Tj. Priok n. Tj. Pandan. Van Riebeeck. 7 v. Singapore n. Belawan. Van Spilbergen, 8 75 m. W. ten Z. Oporto. Wonosari, verm. 9 v. Bremen n. Antwerpen. Waterland. 7 v. Las Palmas n. Amsterdam. Westerdam, 10 New York verwacht. Wieldreehi, pass. 8 Pantellaria n. Einswarden. Willem Ruys. 0 te Singapore. Willemstad. 7 1260 m. ZW. Madeira. Woensdrecht. pass. 8 Perim n. Suez. Waterman, 9 v. Bremerhaven te Quebec. Westland. 7 55 m. NO. Kp. St. Thome. Wieldreeht. 9 145 m. O. Algiers. Winsum. 7 rede Equata. Waal, 10 v. Rotterdam te Amsterdam. Waterman. 9 v. Quebec n. Amsterdam. TJsel. 8 v. Izmir n. Hamburg. Zaan. 7 v. Sundsvall te Amsterdam. Zeeland (KRL). pass. 9 Finisterre n. Marseille. Zeeland (SSM). 7 v. Rotterdam n. Blyth. Zuiderkruis, 9 340 m. Z. Walvisbaai. KLEINE VAART Algarve, 7 v. Liverpool n. Manchester. Arnhem, 7 v. Milfordhaven n. Rotterdam. Audacia, 8 te Bilbao. Baracuda, 9 v. Limfjord te Colchester verw. Batavier I, pass. 8 Burlings n. Bordeaux. Batavier III, pass. 9 Ouessant n. Duinkerken. Bab-T, 6 Brunsbiittel gepass. n Dordrecht. Beekbergen, 12 v. Grangemouth te Spezia verw. Bernina, pass. 8 Brunsbiittel n. R'dam. Betty, 7 v. Manager ti. Stettin. Betty Anne, 10 v. R'dam te Santander verw. Bill, 9 v. Rotterdam n. Bremen. Binnenhaven, 7 v. Antw. le Duinkerke .n Bornrif, pass. 9 Kiel Holtenau n. R'dam. Caland, 7 v. Requejada n. Terneuzen. Carpo, 8 v. Rotterdam te Dublin. Casana, pass. 8 Brunsbiittel n. Rotterdam. Catharina, 8 v. Workington n. Gyon. Claes Compaen, 7 v. Ipswich te Goole. Confiance, 8 Brunsbiittel gepass. n. Antw Coolsingel, 9 v. Galway te Ballina verwacht Cormoran, 7 te Hoek v. Holland. Davina Goekoop, 7 v. Hamburg n. Kopenhagen Deneb verm. 8 te Londen. Douro, 8 v. Catania n. Messina. Deni, pass. 8 Kielerkanaal n. Liverpool. Deo Duce, 7 v. Rouen n. Sonderborg. Depa, 8 nog te Beverwijk. Doklaan, 7 v. Steltin te Holmsund. Doll'ard, pass. 9 Brunsbiittel n. Varberg. Driebergen, 9 v. Teignmouth te Genua verw. Duiveland, 7 v. London te Leith. Elisa, 7 v. Casablanca n. Agadir. Express, 7 v. Stockholm n. Paskalavik. Fedala, 8 v. Rotterdam te Wismar. Ferocia, 8 dwars Dover n. Southampton. Fiducia, 8 v. Norwich te Hull. o Follonica, 8 v. Fecamp te Norresundby. Franka II, 12 te Avonmouth verw. Frans, 10 v. Nyborg te Rotterdam verw. Friblo. 8 v. Londen te Hull. Hartel, ver. 9 v. A'dam n. Antw. Henrica b, v. Maassluis te Kopenhagen. Hondsrug, 9 Gothenburg gepass. n. Surte. Ibis, pass. 9 Brunsbiittel n. Kopenhagen. Jan Kreumer, 8 nog te Kopmansholmen. Jo, 8 nog te Kasko. Joost, 7 v. Sarpsborg n. Gruvon. Jutland, pass. 8 Finisterre n. Drogheda. Kemphaan, 7-8 v Warnemuende n. Aarhus. Lacra, 9 v. Antwerpen te Malmö. Leny. 8 v. Southampton n. Rochester. Leuvehaven, 9 v. Rotterdam te Gothenburg. Larix. 5 Kiel gepass. n. Hudiksvall. Maasym, 8 te Lissabon. Marcella, pass. 8 Texel n. Gothenburg. Markab, pass. 9 Kiel Holtenau n. Brugge. Matthew, vertr. 9 v. Guernsey n. Jersey May Mere, verm. pass. 10 Gibraltar n. Carthagena Mirfak, 8 te Casablanca. Monica, 9 v. Imham te Otterbacken verw. Myfem, 8 nog te Parijs. Mypuck, 8 nog te Weston Point. Myson. 10 Gothenburg verw. Nassauhaven, io v. Antw. ie Gothenburg verw. Nero, 7 te Samos. Nettie, 8 te Tunadall. Nieuwehaven. 9 v. Rotterdam ta Malmö. I

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10