Eisenhowers partij lijdt nederlaag op nederlaag Klemmend pleidooi voor 4e pont in Veisen r Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER J Zoclt ió Aet zo DINSDAG 10 NOVEMBER 1953 2 Sombere verjaardag voor republikeinen Schriftelijk onderwijs in nieuwe banen In October 45.000 werk lozen minder dan in 1952 \il// SIGAREN vutzOndeiUfk goed. Oe radio geeft Woensdag Verzending van zeepost Toon Hermans organiseert een vormingscursus „Anderhalf uur wachten is geen zeldzaamheid" Kerkelijk Nieuws Vrouwen SCHILDPAD BRILLEN Ongebruikelijke loten- verkoop in Eindhoven AKU heeft productie van enkalonvezel stopgezet Broek in Waterland in het donker Opbrengst ruim 1.6 millioen Fundamenten der wiskunde (Van onze correspondent in Washington) Het is slechter gegaan ctern de meest pessimistische republikeinen vreesden .Vrij wel overal waar begin November verkie zingen van enig belang zijn gehouden, heeft de reoublikeinse Candida at verloren. Dat New York een deonocratische burge meester zou krijgen, was tc voorzien, maar voor het gouverneurschap van de staat Virginia hoopten de republikeinen toch een kans te maken en zelfs naar het gouverneurschap van New Jersey deden zij een serieuze gooi. In beide staten kwa men ze er echter eenvoudig niet aan te pas en wat wellicht nog de meeste indruk maakte: in een van oudsher republikeins district in New Jersey werd een demo craat, bij een tussentijdse verkiezing, tot lid van het Congres gekozen. Er zijn nu 218 republikeinen in het Huis van Afge vaardigden on 21a democraten. Verder is een lid onafhankelijk en moet er de vol gende week nog een vacature vervuld wor den voor een district in Californië. Ook daar hopen de democraten op een over winning. Welk een verschil met een jaar geleden, toen mede dank zij de populariteit van Eisenhower eer. twintigjarige democra tisch regiem ten einde kwam! Wanneer de zaken zich blijven ontwikkelen in dezelfde richting, dan is er geen twijfel aan of de democraten krijgen bij de verkiezingen voor het Huis van November 1954 hun meerderheid aldaar terug. Maar voor het zover komt, zullen de republikeinen nog wel een zeer energieke poging doen om de volksgunst door enkele eclatante maat regelen terug te veroveren. In twee artike len zal ik duidelijk proberen te maken, waarom de republikeinen hierbij voor een bijzonder zware taak staan. Verwarrende situatie Wat is nu eigenlijk het verschil tussen een republikein en een democraat? Die vraag is mij deze zomer in Nederland wel een paar maal gesteld en daarom kom ik er hier op terug. Het verschil tussen de mocraten en republikeinen is vooral daar om zo moeilijk aan te geven, omd'at de re publikeinen en democraten in hun eigen gelederen zoveel verschillen tonen. Een democraat uit New York zal een heel an dere indruk maken dan zijn partijgenoot uit Texas en van een republikein uit het Midden-Westen zal men een heel andere opinie kunnen horen dan van zijn mede- republikein uit Californië. Men kan deze situatie alleen maar verklaren, wanneer men bedenkt dat de V.S. de omvang heb ben van een werelddeel en dat er tussen de diverse staten grote verschillen zijn in geestelijk klimaat en vooral in specifieke belangen. Neem een recent voorbeeld: kort geleden heeft in Wisconsin, bij een tussentijdse verkiezing voor het Huis, een democraat het gewonnen van zijn republikeinse ri vaal. Maar men wrijft zich de ogen uit wanneer men 's mans verkiezings-speeches leest. Hij verklaarde zich tegen econo mische hulp aan het buitenland en wilde zo veel mogelijk Amerikaanse troepen van overzee terug doen komen. Is dat nu een man, zo kon men zich afvragen, van wijlen president Franklin Roosevelt's internatio naal georiënteerde democratische partij? Toch was het zo, maar deze democraat was een partijman uit Wisconsin en die landibouw-staat heeft nogal een sterke nei ging tot isoiationalisme. Bekende republi keinen als Dewey of Lodge zijn internatio- nalistischer dan menig democraat, maar zij zijn dan ook republikeinen van de Oost kust ADVERTENTIE Ge ziet, om iets duidelijk te maken, moet men soms eerst laten zien, hoe verwarrend de situatie is. Klaarheid De zaak wordt duidelijker, wanneer men vaststelt dat in welke staat ook de democraten dichter staan bij de sfeer, die men onder Franklin D. Roosevelt als de mocratisch is gaan beschouwen, dan de re publikeinen in diezelfde staat. Hoe men die sfeer moet karakteriseren? Ziellier een paar aspecten van Roosevelt's democratie: krachtige overheidsbemoeiing waar crisis dreigt, nauwe internationale samenwer king tegen totalitaire machten en, bij dit alles, centralisatie van bestuur en ver groting van de macht van de president. Men gebruikt vaak het woord „progres sie" ter kenschetsing van het democrati sche regiem. Ik zou dat maar willen ver mijden. Men doet beter bovengenoemde aspecten in gedachten te houden. In het algemeen kan men dan zeggen, dat de re publikeinen ten aanzien van deze aspec ten minder enthousiasme aan de dag leg gen dan hun politieke tegenstanders. In een staat als Wisconsin waar de de mocraten slechts weinig internationaal ge oriënteerd zijn, gevoelen toch de republi keinen nóg minder dan zij voor Ameri kaanse activiteit in de internationale po litiek. Het verschil In de zomer van 1952 is Eisenhower de republikeinse candidaat geworden, omdat men in part ij kringen besefte, dat alleen een republikein, wiens programma tame lijk dicht in de buurt van dat. van Roose velt en Truman kwam, een kans zou heb ben ontevreden democraten en partijlozen vertrouwen in te boezemen. Velen ver langden een grote schoonmaak in de bureaucratie, zij meenden dat wisseling van partij verfrissend zou werken (en daar was zeker veel voor te zeggen) en omdat Eisenhower vooral krachtens zijn uitspraken over buitenlandse politiek, niet al te ver afstond van zijn voorgangers, stemden zij op de populaire generaal. Het verschil tussen Franklin D. Roose velt en Eisenhower is echter onder meer dlit, dat Rooseveldt ondanks bezwaren van zijn rechtervleugel wel bovenge noemde aspecten van zijn politiek pro gramma ken doen domineren, terwijl Eisenhower daar geen of onvoldoende kans toe ziet. En vandaar de teleurstelling bij degenen, die wel nieuwe mensen en een nieuwe partij aan het bewind wilden hel pen, maar die toch verwachtten dat de sfeer bij het oude zou blijven. TWEEDJASSEN.. 48 58.—, 68— ULSTERS 88—, 118— Gen. Cronjéstr. 40-44, H.-N. - Tel. 15438 AAftAAAAAttAêAAAAAAAAftAAAAAAAA ADVERTENTIE Enige tijd geleden is opgericht het Instituut AABO, dat zich tot doel heeft gesteld het schriftelijk onder wijs in nieuwe banen te leiden. Hiertoe heeft men cursussen voor Boekhouden, Middenstand, Handels- corr. Ned., Frans, Duits en Engels en taalcursussen voor beginners en gevorderden in Ned. en de 3 moderne talen laten samenstellen door be voegde, ervaren leerkrachten. Door een geheel verbeterd systeem is men in staat de lesgelden tot een mini mum te beperken. De Inspectie van het schriftelijk onderwijs, heeft AABO zijn erkenning gegeven. Het keurig uitgevoerde en overzichtelijke prospectus HY-5 vertelt u alles over de verschillende cursussen. AABO is gevestigd: Smidswater 10, Den Haag. Het direct beschikbare aanbod van man nelijke arbeidskrachtan steeg gedurende October met 8025, hetgeen blijkt uit de toeneming van het aantal werklozen van 50.898 tot 55.545 en het aantal D.U.W.- arbciders van 7409 tot 10.787. Opvallend hierbij is, dat de toeneming in October van het vorig jaar 9703 bedroeg en dus on gunstiger was, terwijl het aanbod toen in totaal 111.451 bedroeg, zodat het aantal werklozen dit jaar bovendien 45.119 lager blijkt te zijn. De werkgelegenheid nam af in de land bouw, de bouwbedrijven en de baksteen industrie, waardoor ook het aanbod van losse arbeiders, transportarbeiders en veen arbeiders, welke laatste bij de aardappel en bietenoogst werkzaam waren, toenam. Het beschikbare aanbod van bouwvak arbeiders steeg van 6050 tot 8105. veenar beiders van 222 tot 1199. landarbeiders van 3075 tot 6099. transportDersoneel van 4487 tot 4723 en losse arbeiders van 10.027 tot 11.936. Het aanbod van metaalarbeiders daalde van 5602 tot 4941, voornamelijk als gevolg van de plaatsing van jeugdigen, die nas van de ambachtsscholen waren ge komen. Het aantal aanvragen voor mannelijk personeel daalde van 30.960 tot 28.525. De werkloosheid was eind October het hoogst in Noordholland en Groningen met 22 werklozen per 1000 mannelijke be roepsbeoefenaren en het laagst in Zeeland met 6 en Limburg met 9. Het rijksgemid- deide bedroeg 18 tegen 16 op 30 September. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg van 8113 tot 8198. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 21.792 tot 22.103. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 De zee roept, hoorspel. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Gevarieerde muziek. 13.40 Platen. 15.00 Kamerorkest. 15.45 Geestelijke liederen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Militaire reportage. 18.20 Lichte muziek. 18.30 Spectrum van het Organisatie- en Ver enigingsleven. 18.45 Strijkorkest en solist. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Viool en orgel. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest, groot koor en solist. 21.40 Ethiopië, armelijk keizerrijk, klank beeld. 22.20 Platen. 22.25 Sopraan, tenor en piano. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7 "0 Platen. 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huisvrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Accor deonorkest. 13.45 De weg omhoog, causerie. 14.00 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconcert. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: Nederlandse letteren in de wereld. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 De praktijk van de leer der zuilen historisch Christelijk getoetst, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Parlementair overzicht. 20.15 La Fille de Madame Angot, opera. 21.15 Enoch Arden kwam terug, hoorspel. 22.15 Strijkkwartet. 22.45 Maïs, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Operamuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Piano en zang. 13.45 Platen. 16.30 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Zigeunermuziek. 17.40 Platen. 17.45 Klankbeeld. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18,30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volksdansen. 20.00 Hoorspel. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Orkest- Conceft. 23.15 Nieuws. 23.2024.00 Dans muziek. BBC 22.0022.30 Nieuws. Achter het IJzeren Gordijn. Vrijbuiters Radiodagboek. (Op 224 «n. 42 m.). Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeid. Naar Indo nesië ^en Nieuw Guinea: m.s. „Oranje" (18 Nov.)"; naar de Ned. Antillen m.s. „Flott- bek" (18 Nov.); naar Suriname: m.s. „Amazones" (21 Nov.); naar Zuid-Afrika m.s. „Jagersfontein" (17 Nov.): naar Ca nada: m.s. „Prins Willem van Oranje" (19 Nov.); naar Zuid-Amerika: s.s. „Delfland" (16 Nov.); naar Brazilië: m.s. „Santa Ca- tharina" (14 Nov.); naar Australië: via Engeland (14 Nov.); naar Nieuw Zeeland via Engeland 14 Nov. Toon Hermans heeft in zijn hoedanigheid van artistiek leider van „Ballot" besloten een vormingscursus te geven om aan de moderne ontwikkeling van het cabaret een deugdelijke grondslag te geven. Te dien einde is een commissie van voorbereiding ingesteld, waarin met Toon Hermans zit ting hebben mevrouw Corry Hartong (dans), Wiliem Andriessen (muziek), Guus Oster (toneel) en jhr. mr. P. J. W. de Brauw als voorzitter van het Internationaal Theater Instituut, waaraan het cabaret volgens de bepalingen der UNESCO ais onderdeel is toegevoegd. Onder leiding van deze commissie zal op Zaterdagmiddag 14 November in het Minerva-Paviljoen te Amsterdam een auditie plaats hebben, waaraan allen kunnen deelnemen, die zich tot deze nieuwe richting van het cabaret aangetrokken voelen en zich in deze kunst vorm willen bekwamen. Vereist zijn muzi kale scholing alsmede aanleg voor bewe gingskunst. De foto toont 77.000 maal vergroot het virus van de kinderverlamming dat door dr. A. R. Taylor te Detroit zichtbaar werd gemaakt. De geleerde slaagde erin het virus met behulp van een electronenmicroscoop zichtbaar te maken, hetgeen eerder nog niet was gelukt. Dr. Taylor toonde deze foto. c Ned. Herv. kerk Bedankt voor Huizen<(N.H.) (2 vac.) A. J. de Jong te Scheveningen en J. G. Ab- bringh te Oosterwolde (Gld.). Beroepen te Elburg J. F. v. d. Graaf te Leerbroek; te Souburg Tj. M. Haitjema te Sloten (Fr.). Geref. kerken Beroepen te Harlingen A. J. v. Sluys te s-Gravenhage-W. Aangenomen naar Groningen (vac. R. Ypma) A. Broek te Onstwedde en (vac. 8e predpl.) L. Zwanenburg te Schonebeek, die bedankte voor Doorn. Bedankt voor Laren (N.H. J. Couvée te Roodeschool. Beroepen te Pernis (vac. W. de Graaf) H. R. Zijlstra te Wilnis. Aangenomen naar Kralingseveer dr. H. M. Matter te Giessendam-Nederhardinx- veld. Bedankt voor Vlaardingen (vac. H. Th. v. Andel) J. v. Leeuwen te Oudemirdum. Naar wij vernemen heeft de synode van cle Ref. Churches te Sydney het beroep van de kerk van Dandenong c.a. op ds. G. J. Sy- besma te Vinkeveen uitgebracht, onwettig verklaard. Alle kerken van Melbourne hebben nu gezamenlijk beroepen ds. P. H. Pellicaan te Brisbane (voorheen te Maas sluis). Chr. Geref. kerken Beroepen te Sneek N. Brandsma te Rijns burg. ADVERTENTIE Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk verlich ten. ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart. nieren en maag. Bij apoth. en drog. ƒ0.95, ƒ2.40 en ƒ8. Aan de Kamer van Koophandel en Fa brieken van Noordholland te Haarlem heeft het bestuur van de Beverwijkse midden standscentrale een open brief gericht, waarin het met klem pleit voor de weder- indienststelling van de vierde pont over het Noordzeekanaal. De brief zegt: „Namens de gehele Beverwijkse midden stand, namens de klein-industrie en de groot-industrie te Beverwijk en omstre ken, namens een ieder die overtuigd is van het devies „tijd is geld" verzoekt het bestuur van de Beverwijkse middenstands centrale vriendelijk Uw invloed aan te wenden ten einde te komen tot het weder in gebruikstellen van de vierde pont te Velsen. Reeds vaak is geschreven over de situ atie bij het pontveer te Velsen en wij achten ons ontslagen van de plicht een schildering te geven van de eindeloze files wachtende voertuigen, die aan weerszijden van het Noordzeekanaal vele malen per dag opgesteld staan. Wel doen wij een beroep op uw voorstellingsvei-mogen bij het realiseren van het feit dat men een pont heeft uit laten vallen. Wachttijden Wachttijden van 5 kwartier tot anderhalf uur zijn geen zeldzaamheden; men vrage niet wat dit kost. Gaarne dus uw belang stelling voor ons verzoek en dat het u moge gelukken op zeer korte termijn deze onontbeerlijke vierde pont weder in de vaart te doen brengen". Naschrift van de redactie: Wij kunnen het uiteraard met de strek king van deze brief grondig eens zijn: de toch al slechte verkeerssituatie bij de overgang van het Noordzeekanaal in Vel sen is door het uit de vaart nemen van de vierde pont nog hopelozer geworden. Er dient echter om der wille van de objectiviteit te worden opgemerkt, dat de Rijkswaterstaat en haar Dienst Stoom- pontveren de ernst van deze situatie ten volle inziet. De vierde pont is aan het eind van de zomer uit de vaart genomen, omdat het materieel van de dienst hoognodig aan reparatie toe was. Sinds April hebben alle ponten zonder onderbreking en reparatie of revisie ge varen zowel in Zaandam, bij Buiten huizen als in Velsen en men hield het hart vast, dat er een defect aan de ma chinerie zou komen. Er is nu even gelegenheid ketels te keuren en hoognodige reparaties uit te voeren. De „noodoplossing" in de vorm van een tijdelijke schipbrug parallel aan de Vel- serbrug en op de spitsuren synchoon aan deze brug open en dicht gaand zou in dit verband een enorme verlichting van de situatie betekenen. ADVERTENTIE GR.HOUTSTR. KEIP NAASTLUXOR De door de Eindhovense journalisten ge organiseerde eendaagse loterij voor de aan koop van een nieuw pierement voor het Labrehuis voor dakloze zwervers aldaar is een succes geworden. Zaterdagmorgen om kwart voor negen ging de eerste groep ju risten, doktoren, ingenieurs, musici en journalisten met het gammele draaiorgel van het Labrehuis op stap om met de ver koop der vele duizenden loten een begin te maken. De start geschiedde bij het nieuwe stadhuis, waar burgemeester Kolfschoten door het get jengel van het orgel uit zijn werkkamer naar buiten werd gelokt om zich als eerste koper van loten aan te mel den. Daarna werd het ambtenarencorps van het stadhuis „overvallen". De gehele dag is de actie met enthou siasme doorgezet. De verkopers werkten in vier ploegen. Tegen 18 uur waren nage noeg alle loten 25.000 verkocht. Om half negen des avonds begon op de markt de trekking onder het balcon van hóteJ ,.De Wildeman". 10. „Wel, wel", riep Joris minzaam, „als dat mijn makkertje Panda niet is! Treed nader, ventje, wees niet beschroomd. Druk als ik het heb, kan ik voor u nochtans altijd een minuutje vrij maken voor een babbeltje!" En met een nonchalant gebaar veegde hij zijn bureau schoon: Panda staarde Joris nog steeds aan, alsof hij zijn ogen niet kon geloven. „Dus JIJ bene de geheimzinnige Meesterver slag gever van de Nieuws Ram??", bracht hij er eindelijk uit. „Niet alleen de Meesterverslaggever, maar tevens de eigenaar", antwoordde Joris een voudig. „Hoe ben je zo opeens eigenaar van een krant geworden?", vroeg Panda wantrouwend. „Dat", antwoordde Joris, „is een zakengeheim. „En hoe", vroeg Pan da verder, „lever 'je het hem,, om gebeur tenissen te beschrijven, voordat ze nog hebben plaats gevonden?" „Dat", zei Jo ris, „is een beroepsgeheim. Maar", ver volgde hij, elk woord, door een klopje op Panda's hoofd bekrachtigend, „ik ben ge negen u beide geheimen te verklappen, indien ge leerling-verslaggever bij mij wordt. Dan leert ge tenminste een eer zaam beroep; de ledigheid, waarmede ge lot op heden uw tijd hebt vermorst, heeft, mij reeds lang zorgen gebaard". In de vergadering van de ondernemings raad van de Algemene Kunstzijde Unie heeft de president-directeur, ir. Th. van Schaik verklaard, dat de productie en de verkoop niet slecht zijn geweest in het der de kwartaal van 1953. Er is een belangrijk grotere winst gemaakt dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De belastingen zullen échter ook zoveel hoger zijn dan vorig jaar, dat de netto-winst niet veel zal verschillen van die van het vorig jaar. De export is nog vrij rooskleurig. Viscose garens lijken niet zo'n grote toekomst meer te hebben. Ook de celvezel geeft een prijs daling te zien. De export van textielgarens wordt minder gemakkelijk, evenals die van bandengarens. De enkalongarens worden goed opge nomen. De verkoop van enkalonvezel is tegengevallen. Hoewel de enkalonvezel zeer geschikt is om met wol te worden ver mengd, gebruiken de klanten der AKU liever afval van nylon en enkalon, dat uiteraard niet zo duur is als een speciaal gesponnen vezel. Ook de bijmenging met katoen gaat nog niet goed. Het resultaat van dit alles is, dat de productie van en kalonvezel moest worden stopgezet, aldus ir. Van Schaik. In het algemeen wordt ver wacht, dat de prijzen van de producten nog wel wat zullen zakken, terwijl de prijzen van de grondstoffen zullen stijgen. Als gevolg van een defect aan een kabel bij Purmerend zijn de plaatsen Purme- rend, Edam, Volendam en Monnikendam Maandagavond geruime tijd van electrici- teot verstoken geweest. De storing die tegen half zeven optrad, was in Purme rend na een half uur opgeheven, de overi ge gebieden kregen tegen half negen weer stroom. De tramdienst VolendamAmsterdam- Noord van de N.Z.H.V.M. was ruim een uur gestagneerd. Rustplaats, Dinsdag 10 November wordt de kist met het stoffelijk overschot van Moestaph Kemal Ataturk, de grondleg ger van de Turkse republiek, van de tijdelijke tombe in de gewelven van een museum overgebracht naar de uit- uiteindelijke rustplaats in een enorm marmeren mausoleum op Anit-Kabir, een heuveltop die uitzicht over Ankara biedt. Op het mausoleum wordt een park aangelegd, waarvoor bomen ge leverd zijn door Joegoslavië, Spanje, Oostenrijk, Finland, Canada, Duitsland, Italië en India. De overbrenging ge schiedt op de vijftiende jaardag van Ataturk's dood in 1938. Moeilijkheden. Bij een interview met het Amerikaanse tijdschrift „U.S. News and World Report" heeft dr. Adenauer als zijn mening te kennen gegeven, dat de Sovjet-Unie door grote interne moeilijk heden bedreigd wordt als gevolg van het feit, dat zij een derde, minder voed sel per inwoner beschikbaar heeft dan in 1928. Als de door Kroesjtsjev, lid van het Sovjet-presidium, gegeven cij fers juist zijn, aldus de West-Duitse bondskanselier, staat de landbouwpro ductie in de Sovjet-Unie thans op het peil van 1928. De bevolking is sedert dien echter met 50 millioen mensen toe genomen. Afwezig. Het internationaal verbond van vrije vakverenigingen zegt, dat onge veer 845.000 Tsjechische arbeiders in de kolenmijnen hun baantje vaarwel heb ben gezegd sinds het aan de macht Romen van de communisten in 1948. De Tsjechische minister van brandstof voorziening zou hebben toegegeven, dat het absenteïsme in sommige mijnen tussen 38 en 41 procent ligt. Het ver bond heeft aanwijzingen, dat legereen heden in de mijnen te werk zijn gesteld. Verjonging. „Een mens kan zijn leven aan zienlijk verlengen door gebruik van alkalische baden". Dit is volgens een ingezonden stuk in het blad „Scanteia" van de communistische partij in Roe menië ontdekt door Russische en Roe meense geleerden. In het stuk, dat af komstig is van C. I. Parhon, president van de academie van de Roemeense volksrepubliek, wordt gezegd dat een vrouwelijke Russische geleerde, O. B. Leresjinskaja, op dit gebied onderzoe kingen heeft gedaan. Zij had proeven met dieren en mensen genomen en was tot de slotsom gekomen, dat zuiverings zout-baden van een bepaalde tempera tuur het lichaam aanzienlijk verjongen. Aardappelen. Te Parijs is de sterfdag her dacht van de militaire apotheker en landbouwkundige Parmentier die in Frankrijk de aardappel populair maak te. Te zijner nagedachtenis is een mis opgedragen in de Saint Louis des Inva lides-kerk, waarna een herdenkings plaat werd aangebracht bij de ingang van het laboratorium waar de geleerde werkte. Een aardappelmaaltijd besloot de dag. Deze maaltijd, die geheel naar het voorbeeld van de maaltijden werd gehouden zoals Parmentier deze vroe ger aan de invaliden pleegde aan te bieden, werd gepresideerd door de mi nister voor oud-strijders, de heer Mui ter. Medezeggenschap. De Spaanse regering heeft thans, na zes jaar wachten op ver betering van economische omstandig heden, uitvoering gegeven aan het de creet van 1947 waarbij de instelling van fabrieksraden werd geregeld. Dit zou in verband staan met het gunstige effect op de Spaanse industrie van de over eenkomsten met Amerika. Vooreerst echter .zal de instelling van fabrieks raden, waarop mét kracht door de vak verenigingen is aangedrongen, beperkt blijven tot bedrijven met ten minste duizend arbeiders. De bedoeling is, dat de arbeiders via de fabrieksraden gro tere zeggenschap in de bedrijfsvoering krijgen. Toespraak. „Voor de Verenigde Staten bestaat er slechts één wettige Chinese regering, namelijk die op Formosa, on der generalissimus Tsjang Kai Tsjek en maar één vertegenwoordiging van het Chinese volk: het nationale Chinese parlement van Formosa", aldus ver klaarde de Amerikaanse vice-president Richard Nixon, die thans Formosa be zoekt, in een toespraak tot deze volks vertegenwoordiging. Hij vervolgde: „Ongelukkigerwijs is thans een kunst matige scheidslijn tussen de Chinese en Amerikaanse volken getrokken, doch deze lijn zal niet voor onbepaalde tijd: blijven bestaan". Watersnoodzegels De opbrengst van de toeslag der waters noodpostzegels, vermeerderd met het be drag van de verkoop der eerstedagomsla- gen, bedroeg totaal f 1.615.930,41. TOEN de Arabier Mohammed ibn MüscL al Chuwarizmt in de 9de eeuw zijn wis kundig leerboek schreef dat de ondoorzich tige titel ,Aldzjebr Walmoekabala" droeg, welke woorden overeenkomen met „her stelling en tegenoverstelling", scheen de schrijver het niet nodig te vinden de bete kenis van deze woorden te omschrijven of te verduidelijken, hetgeen we toch op z'n minst zouden verwachten van iemand die met den. iets nieuws aan de markt komt. Maar het is nog veel zonder linger: de bewerkingen die in het rijk der Kaliefen met dzjebr en wamoekabala plach ten te worden aangeduid, kwa men in het theoretische deel van liet aldus genaamde boek in het geheel niet voor. De schrijver nam dus aan dat deze bewerkin gen aan de (Arabische) lezer volkomen bekend waren. Dit dwingt ons dan tot de concbisie dat de auteur van dit algebra boek in dit opzicht helemaal niets nieuws bracht, maar zich baseerde op een weten schap die reeds eeuwen lang in het Oosten bekend was en waaraan hij weliswaar nieuwe bewerkingen had toegevoegd, doch waarin hij geen principiële veranderingen had aangebracht. Door deskundigen, die in staat zijn de in de oudheid gevolgde wiskundige methoden te beoordelen hetgeen gruwelijk inge wikkeld is door de afwijkende talstelsels en de gecompliceerde symbolen welke wer den aangewend, gevoegd bij het feit dat de positionele betekenis der symbolen wis selde door deze mathematici dus, is vastgesteld dat de Babyloniërs reeds ver gelijkingen van de tweede en derde graad wisten op te lossen. Ook de Egyptenaren hebben de algebraïsche methode gekend, maar het zijn voornamelijk de oude Grie ken geweest die zich terdege met algebraï sche vergelijkingen hebben bezig gehou- In het bijzonder Diophantos van Alexandrië, die in de derde eeuw n. Chr. leefde, heeft deze wetenschap een krach tige stoot gegeven. Voorna melijk heeft hij zich bezig gehouden met bepaalde en on bepaalde algebraïsche ver gelijkingen, en in een 13-de- lig standaardwerk, waarin de oplossing van tweedemachtsver gelijking en voorkomt, legt hij getuigenis af van zijn vruchtbaar en langdurig leven (hij werd 84 jaar). Helaas zijn alleen de eerste zes boeken van zijn werk bewaard gebleven, voldoende echter om ons de overtuiging te schenken dat de algebra, welke via Arabieren tot ons is gekomen, voor het grootste deel van Griekse oorsprong is. Zo keuvelend over Arabieren, schiet het ons te binnen, dat de Moren van Spanje en Noord-Afrika in onze gedaehtengang veelal worden gelijkgesteld met de donkere rassen. Maar weet u dat de Moren blanken zijn? Daarover morgen, (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2