IN DE WERELDPOLITIEK Pleidooi voor een lafaard Agenda voor Haarlem Dit jaar waarschijnlijk 60.000 nieuwe huizen DEBRAUIME Een Eeuw Geleden Beelden van troebelen in Triest Vierbannenpolder kan in Januari droog zijn Prof. Erhard noemt eis voor Europese markt is het ontstaan? Paukenpaard „Lemmie' naar Horse Guards Tekoi't op 1 Januari was 225.000 DINSDAG 10 NOVEMBER 1953 Wegherstel op Schouwen reeds begonnen Poolse verwijten aan Zwitserland „Siamese" tweeling in Oenkerk geboren Vrije inwisselbaarheid Onder ons gezegd: toch maar liever Golden Fiction OP EN TOP Oost-Duitsers grijpen „Westelijke agenten" Uit de Opregte Haarlem sche Courant van 10 November 1853 Twee gruwelijke beelden van de troebelen om Triest, die thans weer enigszins geluwd zijn. Boven een door een amateur genomen foto van het noodlottige moment, waarop de politie van Triest overging tot vuren op demonstranten. Links op de foto ziet men getroffenen zwaar gewond ineenzakken. Rechts wordt een slachtoffer eerste hulp verleend. Dc andere foto komt uit Rome. Een poUtiejeep achtervolgt betogers die in een rijdende tram vluchtten. De manschappen ranselen met hun gummiknuppels op de achtervolgden los. Ook 11a de sluiting van het stroomgat bij Ouwerkerk wordt er hard gewerkt. Ach ter de caissons treft men reeds de voorbe reidingen voor de aanleg van de nieuwe dijk. Over ongeveer een maand hoopt men het dijklichaam zover klaar te hebben, dat met het leegpompen van de 2700 ha grote Vierbannenpolder kan worden begonnen. Dit zal gebeuren door acht pompen aan de dijk bij Ouwerkerk, elk met een capaciteit van 50.000 liter per minuut en twee pom pen met een capaciteit van 400.000 liter en 300.000 liter per minuut, welke bij Stevens- sluis aan de Noordzijde van de polder wor den opgesteld. Met deze pompen hoopt men dc polder in ongeveer anderhalve maand te kunnen leegpompen. Een gunstige omstandigheid is hierbij, dat het gat bij Ouwerkerk bij laag water werd gesloten, waardoor de waterstand in de Vierbannenpolder thans aanmerkelijk lager is dan destijds in de polder Schou wen, waar de dichting van het gat bij Schelphoek bij vloed geschiedde. Nog vóór de jaarwisseling hoopt de Provinciale Wa terstaat de i-ijksweg van Zierikzee naar Zijpe hersteld te hebben. In de enige tijd geleden .drooggevallen polder Ooster- en Sirjansland is de betonweg in goede con ditie gebleven. Men hoopt, dat dit ook het geval zal zijn met het nu nog onder water staande gedeelte van de Rampaartsedijk tot aan Zierikzee. Men heeft reeds een begin gemaakt met het herstel van de drooggevallen verkeers weg van Zierikzee naar Brouwershaven via Schuddebeurs. Binnen afzienbare tijd zullen automobilisten geen gebruik meer hoeven te maken van de omweg door het Bettewaerde, op welke smalle weg de laatste tijd bij het passeren enkele auto's van de dijk kantelden. DINSDAG 10 NOVEMBER Gebouw Cultura: ds. C. P. de Ruiter over: „Tekenen van Christus' wederopkomst", 8 uur. Paviljoenslaan 3: Tentoonstelling Ned. Rode Kruis, 810 uur. Minerva-theater: „Potasch en Perlemoer", toneelgezelschap Johan Kaart, 8.15 uur. Concertgebouw: Opera- en Operetteconcert, 8 uur. Wijkge- bouw Leidsestraat 20: G. Nieuwenhuysen, directeur van „Dierenbescherming" over: „De kerk wrijft haar ogen uit", 8 uur. Luxor: „Twee stuivers hoop", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Slavenschip", 18 jaar, 8 uur. Lido: „Een circus vluchtte", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. City: „Klaar voor actie". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Drie Stuivers Opera", 18 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Het gebeurde in Rome", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De dief van Venetië", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 11 NOVEMBER Gebouw Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia"; psychometrische en helder ziende experimenten, 8 uur. Paviljoenslaan 3: Tentoonstelling Ned. Rode Kruis, 1012, 2—5, 8—10 uur. Minervatheater: Matinee voor de jeugd, o.a. Chaplinfilm, 2.30 uur; „The Kid", 8.15 uur. Luxor: „Twee stuivers hoop", 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Sla venschip", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „Een circus vluchtte", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Klaar voor actie", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Drie Stuivers Opera", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Het gebeurde in Rome", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De dief van Venetië", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. TOKIO (A.F.P.). De Poolse minister van Buitenlandse Zaken heeft in een nota aan het Zwitserse gezantschap te Warschau de onmacht van de neutrale terugzenclings- commissie in Korea geweten aan de hou ding van de Zwitserse afgevaardigde in de commissie en die van „een zeker ander lid", aldus meldde radio-Peking heden ochtend. In de Poolse nota wordt aangedrongen op maatregelen tegen de leiders van de krijgsgevangenen in de kampen in de ge demilitariseerde zóne en wordt de Zwit serse verwijzing naar de conventie van Genève, waarbij gebruikmaking van ge weld tegen krijgsgevangenen wordt ver boden, verworpen. De 31-jarige mevrouw De Vries-Klomp- stra te Oenkerk een dorpje, gelegen in de Friese wouden, heeft Zondagmorgen het leven geschonken adn een „Siamese" twee ling, die met de buik aan elkaar gegroeid is. De kinderen werden direct naar Leeu worden vervoerd, waar onmiddellijk rönt genfoto's werden gemaakt en specialistische hulp werd ingeroepen. Men heeft hoop de beide kinderen afzonderlijk in leven te houden, doch voordat operatief ingegrepen kan worden, zal er wellicht een jaar moe ten verlopen. Dit is de eerste „Siamese" tweeling in ons land, althans die levend ter wereld is gekomen. De tweeling heeft een gewicht van 6400 gram. Het gezin De Vries had reeds vier kinderen. In een voor de vuistweg uitgesproken rede van bijna anderhalf uur heeft de West-Duitse minister van Economische Zaken, prof. dr. Ludwig Erhard, Zaterdag in het Instituut voor de Tropen te Amster dam gesproken over: „De Europese inte gratie en de positie van Duitsland". De samenkomst was belegd door de Neder landse organisatie voor de Internationale Kamer van Koophandel en stond onder voorzitterschap van prof. dr. J. F. ten Doesschate, die zeide, dat er in het na-oor- logse Duitsland onder de bezielende lei ding van prof. Erhard hard is gewerkt en uit een puinhoop een productieve gemeen schap is ontstaan. „Europese integratie", aldus minister Erhard, „is geen specifiek Duits of Neder lands probleem. Het is een vraagstuk, dat heel het continent raakt en dat uiteraard niet uitsluitend een economisch, doch ook een sterk politiek aspect heeft. Hoewel beide aspecten nauw met elkaar verbon den zijn, wilde spreker zich tot de econo mische kant van de zaak beperken. De minister sprak zich uit tegen de plan economie en stelde vast, dat een door de staat gedirigeerde economie in wezen niet houdbaar is. Hij meende, dat het ergste gevaar daarvan thans is afgeweerd en dat wij ons bewegen in de richting van grotere vrijheid." De minister achtte de vrije inwisselbaar heid der valuta's een allereerste vereiste om tot gezonde verhoudingen terug te keren. „Wij moeten weer een verantwoorde credietpolitiek voeren, een verantwoord economsich en financieel beleid, doch dat behoort niet tot de taak van E.B.U. De valuta-eenheid, die op goudbasis berust, dwingt de landen hun wisselkoersen te verdedigen. Zij verplicht hen dus tegenover de gemeenschap. Wij moeten geen instel lingen en organisaties oprichten, doch een voudig tot stand brengen wat we nodig hebben: een wereldomvattende economi sche ordening, die van invloed is op de af zonderlijke nationale economieën, zodat we kunnen spreken van overeenstemming der financiële en economische politiek. Wij moeten de dollar er bij halen, teneinde de vrije inwisselbaarheid der valuta's op zo breed mogelijke basis te plaatsen." Een vurig pleidooi hield minister Erhard tenslotte voor het verzekeren van een vrije economische markt. „Wij moeten de moed hebben tot de vrije concurrentie, de moed tot ordening en vrijheid, en wij moeten bevrijd worden van het folterinstrument der deviezencontröle. Onze mensen en vol ken moeten wij de gelegenheid geven zich vrij over de grenzen te begeven, zoals zij verlangen. Want pas dan is de vrede ge waarborgd, als vrije mensen zich vrij kun nen bewegen. Wij moeten niet alleen het beginsel verdedigen, wij moeten tot daden komen, wij moeten gemeenschappelijk op treden en daartoe geestelijk rijp worden," aldus minister Erhard. ADVERTENTIE Men kan er lang over redetwisten hoe men deze uitdrukking eigenlij! moet schrijven; let men op de klank, dan is: op 'n top even verdedigbaar al op en top; let men op de afkomst, da: is: op end' op de aangewezen schrijf wijze. De zegswijze luidde vroeger: c: ende op en de betekenis is: geheel ei al, precies. In de uitspraak is de d tot 1 verscherpt en natuurlijk is men, toen de oorsprong niet meer werd gevoelk aan verwantschap gaan denken met he woord top. Daartoe heeft de uitdruk king van top tot teen, die met op en toi zo sterk in vorm en betekenis overeen stemt, zeker bijgedragen. Vroeger zei rnen: hij gelijkt zijn va der op end' op. Daaruit ontstaat: hij i: op end' op zijn vader. Maar nu zegt msr, ook: hij is op en top een dokter, daar mee bedoelend: in hart en nieren. Een gulden genieting voor 80 ct. Een oude Britse traditie wellicht reeds stammend uit de tijd van de koning-stad houder Willem III wil, dat het „pauken paard" van de befaamde Royals Horse Guards van Nederlandse afkomst is. Kort geleden is de roemruchte „Pompy", die tot nu toe als paukendrager van het muziek corps had gediend, aan koliek overleden. Daardoor was het noodzakelijk een waar dige plaatsvervanger in Nederland te gaan zoeken. „Lemmie", een 5 jaar oude zwart bonte ruin van voortreffelijke familie, werd de uitverkorene. Gistermiddag is het dier in de Konink lijke stallen te Den Haag door de heer J. H. W. Pasman namens de stichting Neder landse Draf- en Rensport ten geschenke gegeven aan majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck, eerste stalmeester van het Koninklijk Huis, die het paukenpaard op zijn beurt overdroeg aan majoor Lord Duro, commandant van de Royal Horse Guards. Lemmie zelf sloeg de plechtigheid op de tochtige binnenplaats enigszins wan trouwend gade. De heer Pasman betreurde het, dat Prins Bernhard door zijn ziekte niet in staat was het paard persoonlijk in ontvangst te ne men. Hij beschreef dit geschenk als een ge baar van dankbaarheid jegens het Engelse vorstenhuis, dat in de oorlog onze Konin gin zo grote gastvrijheid heeft verleend. Met grote erkentelijkheid aanvaardde tenslotte Lord Duro de jongste aanwinst van zijn regiment. BERLIJN (Reuter) Fritz Beyling. hoofd van de Oost-Duitse regeringsvoor lichtingsdienst, heeft Maandag te Oost- Berlijn op een door Duitse en geallieerde journalisten bijgewoonde persconferentie verklaard dat de Oost-Duitse veiligheids dienst een „niet onaanzienlijk aantal Wes telijke agenten" heeft gearresteerd. De arrestanten behoorden volgens Bey ling tot de „spionnage-organisatie van de j voormalige nazi-generaal Gehlen, die in dienst staat van de Amerikaanse geheime dienst." Landbouwpolitiek in Engeland Het Lagerhuis heeft Maandagavond de plannen ten aanzien van de landbouw, die de Britse regering vorige week aankon digde, goedgekeurd. Dit betekent, dat met ingang van komende zomer een einde komt aan de rantsoenering van en de prijscon trole op vlees en spek en dat dan de aan koop van vlees in het buitenland in han den komt van particulieren in plaats van die der regering. Dr minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir. Witte, acht het geenszins uitgesloten dat het aantal in 1953 voltooide woningen de 60.000 dicht zal benaderen. Het aantal beschikbare woningen be droeg op 1 Januari van dit jaar 2.345.299. Het woningtekort bedroeg op die datum ongeveer 225.000. Dit deelt minister Witte mee in zijn Me morie van Antwoord aan de Tweede Ka mer over de begroting voor 1954 van zijn departement. Ten gevolge van de bouwstop, welke ge durende een deel van 1951 gold, waren op 1 Januari 1952 slechts ongeveer 37000 woningen in uitvoering. In de loop van Aan de oorzaken, ontwikkelingen en gevolgen van de oorlog op Korea is sinds de vijandelijkheden in Juni 1950 uitbraken het overgrote deel van alle wereldpolitieke beschouwingen gewijd, aangezien deze locaal- gebleven strijd ziin invloed op de internationale situatie danig deed gelden. Een onopvallend bericht in een Engels blad van enkele dagen geleden geeft stof voor een nieuwe beschouwing over Korea, die echter enigszins buiten de platgetreden wegen van het politieke commentaar gaat. Zij laat met name de politieke kant van de Korea-kwestie buiten discussie en houdt zich enkel bezig met één mens, die in deze oorlog een rol speelde. Een onbelangrijke rol zelfs hij was korporaal bij een Brits regiment en hij werd door de militaire politie gearresteerd wegens insubordinatie en laf heid. Het bericht deelde mede, dat hij is vrijgelaten na tien maanden detentie en als burger naar Engeland terugkeerde, waar hij met afkeer en minachting werd ontvangen. In het Britse blad werd melding ge maakt van de naam en het adres van deze man, die zichzelf met schande overladen had en niet waardig werd geacht verder nog zijn land in militaire gelederen te dienen. In het kleine plaatsje, waar hij woont, kent iedereen de geschiedenis van zijn verraad, de schandelijke historie van zijn laffe angst op het moment, dat de aanval op een Chinese stelling in het Ko reaanse niemandsland werd bevolen. Hij onttrok zich aan dit bevel en bleef in de veilige loopgraaf achter, terwijl zijn mak kers met de bajonet op het geweer, tegen het moordend vuur der Chinese mortieren in, de aanval inzetten en de dood tartten. Na de aanval werd hij gearresteerd en op gesloten, terwijl zijn kameraden de doden van het regiment begroeven en een rouw dienst bijwoonden voor de gevallenen. Deze man is dus in zijn woonplaats te ruggekeerd en bet vereist niet veel fantasie om te begrijpen, hoe de meningen over hem zijn. Hij zal niet veel kans hebben om de achting van zijn kennissen en relaties te hei'winnen en een werkkring te vinden. De straf voor zijn lafheid die ondubbel zinnig is vastgesteld en waarvoor hij tijdens de krijgsraadzitting ook geen aanvaard baar excuus wist aan te voeren duurt op deze wijze langer dan de tien maanden, die hij in de militaire gevangenis op Korea doorbracht. Hier dient zich een „Koreaanse kwestie" aan met een zuiver menselijk aspect. Het is het eenvoudigst om bij het lezen van de bijzonderheden dezer onbelangrijke zaak de houding van de militair te veroordelen. Lafheid is altijd een verachtelijke eigen schap. Moed en heldendom zijn prijzens waardige symptomen van een bewonde renswaardig karakter. De man die op het beslissende tijdstip een tekort aan zelf verloochening en opofferingsgezindheid toont, is een minderwaardig individu, die het zeker niet waard is het onderwerp van een beschouwing te worden. Vandaar het hele kleine berichtje in het Engelse blad, en vandaar de zwijgende minachting van de inwoners van het plaatsje, die de eer en goede naam van hun stadje door een van hun plaatsgenoten door de modder zagen gesleurd. En toch wordt op deze plaats een be schouwing gewijd aan deze minderwaar dige figuur. Dat zal hem niet helpen en zijn verdere leven zal er niet minder moei lijk door zijn maar dat is ook de opzet niet. De opzet is iets bij te dragen tot be strijding van dat afschuwelijke monster der publieke opinie, met politieke alge meenheden op gang gebracht, die vaak als een gevoelloze machine de draadfijne dé tails van de menselijke psyche vermaalt onder de leuze van een massaal gerechtig- heidscomplex, dat in feite niets met welke soort van gerechtigheid ook te maken heeft. Korporaal X. is een mens die niet als korporaal geboren werd. Hij werd niet eens als soldaat geboren, doch als gewoon mens, gewoon lid van een gewone twintigste- eeuwse samenleving. Hij leefde een tijd lang in de overtuiging, dat zijn levensweg zou leiden langs de gebaande wegen van de beschaafde gemeenschap, via een lagere school en een vakschool wellicht, naar een fabriek of een werkplaats, en van de werk plaats naar een pensioen. En dan zou hij waarschijnlijk doodgaan, tot groot verdriet van zijn inmiddels gewonnen en grootge- worden kinderen, die al eerder hun moeder ten grave hadden moeten dragen of dat later nog zouden moeten doen. Wat korporaal X. ook gedroomd mag hebben als kleine jongen, een oorlog in Korea zal wel nooit in zijn fantasie zijn binnengeslopen. Een bebloede loopgraaf temidden van barstende mortiergranaten evenmin. Een vlijmscherpe bajonet, waar mee hij andere mensen zou moeten door stéken, zal zeker nooit op zijn verlang lijstje van het leven hebben geslaan. Niettemin zijn al deze dingen zijn deel geworden. En bovendien werd hem de plicht opgelegd, een held te zijn. Hij moest niets meer en minder dan zijn leven op een schaaltje aanbieden aan de Chinezen en zeggen: Alsjeblieft, neem het, wanneer jullie het wensen. Want ik ben een held, omdat ik soldaat ben, en ik ben soldaat omdat het oorlog is. En het is oorlog, om dat Dat laatste is het moeilijkste voor kor poraal X. Want men kan in een spitse po litieke beschouwing wel aantonen waarom er oorlog in Korea is geweest en waarom het oorlog moest zijn, maar korporaal X. heeft zich nooit bijzonder voor politieke beschouwingen geïnteresseerd, omdat hij zo moeilijk begrijpen kon wat zij inhielden. Bovendien meende hij dat die beschouwin gen niet zozeer voor hem, dan wel voor de politici geschreven werden, die immers veel meer dan hij op de hoogte waren van al die ingewikkeldheden en beter dan hij konden beoordelen of het allemaal waai en verantwoord was, wat in die beschou wingen was geschreven. Hij liet de politiek buiten zich om haar spel spelen, omdat hij dacht dat hij er niets mee te maken had. Maar hij had er wel degelijk mee te maken, want toen ergens hoog boven hem in politieke organen be sloten werd dat het oorlog in Korea zou moeten worden, was hij plotseling een zeer belangrijk man. Geen enkele politicus kan tot oorlog besluiten zonder een massa korporaals X. Geen enkele generaal kan bevelen geven als er geen korporaals X. zijn om ze op te volgen. Maar dat hij soldaat moest worden was niet het ergste. Dat is een kwestie van een uniform en wat han digheid in het gebruik van wapenen. Maar er werd van hem verlangd dat hij iets heel anders werd dan een gewoon mens. Hij moest namelijk held worden. En dat was iets, wat korporaal X. onmogelijk kon op brengen. Toen hij in die loopgraaf lag, en door een gordijn van kruitdamp en rook de grijnzende gezichten van de Chinese tegen standers ontwaardde bij het flitslicht van de mortierontploffingen, weigerde de ge wone mens plotseling om nog maar één beweging te maken. De held korporaal X. werd kwaad en beval hem, uit de loopgraaf te springen en Chinezen aan zijn bajonet te rijgen. Maar de gewone mens bankwer ker X. weigerde. Het kwam niet overeen met zijn primaire gevoelens, zelfmoord te plegen. Gewone mensen krijgen bij hun geboorte die benijdenswaardige eigenschap van heldendom niet mee, die zij toch niet kunnen missen om op het aangewezen mo ment ook werkelijk een held te zijn. En de gewone mens X. bleef waar hij was, in doodsangst weggekropen achter een veilige aarden wal, zijn leven verdedi gend tegen de Chinezen, maar ook tegen de Engelsen, en tegen de hele wereld, tegen iedereen die wilde dat hij uit die loopgraaf zou komen. Zijn kameraden waren helden. Zij wa ren erin geslaagd het besef bij zichzelf weg te dringen, dat daar drie meter voor hen uit de dood op hen wachtte. Zij lieten hun verstand niet de kans om hun te vertellen, dat dit alles waanzin was, van menselijk standpunt bekeken. Het is waanzin, dood te gaan als men het kan ontlopen, zei het verstand van korporaal X. Het is waanzin niet alles te doen om het enige wat men heeft het leven tot het laatst toe te behouden. Als korporaal X. in de Middeleeuwen had geleefd, zou een directe, eenvoudige overtuiging hem misschien gezegd hebben, dat er een moment in het mensenleven kan zijn, waarop het leven niet het belangrijk ste is. Hij zou dan misschien voor een schone jonkvrouw of voor een religieus doel de dood zijn ingegaan. Maar wanneer men niet meer begrijpt waartoe men als soldaat naar een ver, Aziatisch land wordt gestuurd en wanneer niemand meer duide lijk kan maken waarom men sterft, als men sterft dan wordt het een moeilijke zaak voor een gewoon mens, die alleen maar ergens in Engeland een geriefelijke woning en een behoorlijke betrekking wil de hebben, en verder ook helemaal niets tegen Chinezen had. Op dit punt zou korporaal X. moeten worden verteld, dat hij naar Korea is ge zonden om daar de Christelijke beschaving te verdedigen en er desnoods voor te sneu velen. Maar de samenhang tussen Korea en de Christelijke beschaving is voor een gewoon mens moeilijk te begrijpen. De Christelijke beschaving zelf is voor hem zelfs een moeilijke puzzle nu hij met schan de beladen uit de hel terug is en als enige lafaard tussen een ganse wereld van hel den zijn verder leven moet doorkomen. Zijn verder leven, waarover hij eens héél andere dingen heeft gedroomd. J. L. 1952 is dit aantal sterk toegenomen. Het aantal voltooide woningen was in dat jaar echter lager dan in 1951, aangezien de ge volgen van een bouwstop zich pas na on geveer tien maanden openbaren. Het aan tal in uitvoering zijnde woningen, dat op 1 Januari 1953 51260 bedroeg, is vervol gens in de loop van 1953 nog opgelopen. Op 1 September trad een teruggang in. In 1953 is strikt vastgehouden aan cle regel dat per maand voor ongeveer 5500 wonin gen financiële faciliteiten worden verleend. Het aantal gereedgekomen woningen in Juli, Augustus en September 1953 bedroeg onderscheidenlijk 5585, 5061 en 6350. De minister meent te mogen aannemen, dat het laatsgenoemde aantal in de komende maanden ook zal worden gehaald. Tekort aan metselaars en stucadoors De verdeling van de woningcontingenten voor de jaren 19541956 is geschied op grond van een raming van de toeneming der provinciale woningbehoeften van 1 Januari 19541 Januari 1957. Het zal de minister verheugen, indien de particuliere bouw meer dan tevoren aandacht aan huurwoningen voor de middenstand zal besteden. De minister erkent, dat op dit ogenblik inderdaad een zekere spanning op de ar beidsmarkt bestaat. Het is hem bekend, dat het hoge peil van de werkgelegenheid het betalen van zwarte lonen in de hand heeft gewerkt- Er is in het bijzonder een tekort aan metselaars en stucadoors. Alleenwonenden Het vraagstuk der alleenwonenden heeft de volle aandacht van de regering. Dat zij tot dusverre nog geen bijzondere maatre gelen heeft genomen om in de huisvesting van deze bevolkingsgroep te voorzien, vindt zijn oorzaak enerzijds in de overweging, dat maatregelen ten behoeve van de al leenwonenden, hoe gewenst deze op zich zelf beschouwd wellicht ook zijn, toch een ongunstige invloed zouden uitoefenen op de woningbouw voor de normale gezinnen. Anderzijds heeft de ervaring na de vorige oorlog aangetoond, dat de behoefte aan bij zondere vormen van huisvesting voor al leenwonenden vermindert naarmate de al gemene woningnood afneemt. De Voor lopige Raad voor de Volkshuisvesting heeft het vraagstuk van de huisvesting der al leenwonenden in studie en zal binnenkort een advies hierover uitbrengen. ADVERTENTIE LONDEN. De met de Humboldt en Canada overgebragte Tijdingen uit Noord America, loopende tot 28 October, behelzen geen belangrijk staatkundig nieuws. In dn laatste dagen waren te Nieuw York weder vele schepen met landverhuizers, geza menlijk ten getale van 3779, uit Europa binnengekomen. De Western World, van Liverpool, aan boord hebbende 600 land verhuizers. is op de n. Americaansche kust vergaan, doch al de schepelingen en passagiers zijn gelukkig gered.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5