Kort en bondig Bloembollen-export dit jaar met ruim zes millioen gulden gestegen Een brill? FE DERMANN? NATUURLIJK* Instructie tegen directeur binnenkort gesloten Keukenhofprijzen voor beeldhouwkunst Toegepaste kunst in Het Huis Van Looy DINSDAG 10 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Grote belangstelling voor schoolwandeltocht Koninklijke onderscheiding voor J. G. Quax Burgerlijke Stand van Haarlem Subsidies en benoemingen bij Haarlems onderwijs Wielrijdster op de Wagenweg aangereden Beiaard hersteld Twaalf leden van KZOD exposeren Resultaten van Welfare- werk geëxposeerd Winnaars fotowedstrijd voor militairen Dokter A. H. de Vries door patiënten gehuldigd Prof. dr. G. van Hoorn sprak over Romeinse tijd Meisje overreden en gedood Botsing op de Heemsteedse Dreef Zware straf voor over treder van deviezenbesluit (Van onze correspondent in de bollenstreek) De export van bloembollen is zo goed als ten einde, er zullen nog wat na-orders wor den verpakt, maar deze zullen niet veel gewicht meer in de schaal leggen. Daarom kunnen de cijfers van de Ondervakgroep Export van Bloembollen thans wel als definitief worden bezien. Hieruit blijkt dan dat de export van bloembollen ook dit jaar weer gestegen is, namelijk met f 6.055.354. In gewicht was de stijging 2.785.470 kilogram. Er werd in de periode van 1 Juli tot 1 November 43.544.282 kilogram ver zonden tot een waarde van f 115.170.933. Uit de cijfers blijkt, dat er zich geen grote verschuivingen hebben voorgedaan. Zelfs Frankrijk heeft ons niet in de steek gelaten, hoewel hiervoor het meest werd gevreesd. Ondanks alle moeilijkheden nam het toch nog voor f 6.269.670 af, waarvoor 1.891.574 kg. De cijfers geven ten opzichte van dezelfde periode in 1952 een stijging aan van f 1.137.000 en iets meer dan 220.000 kilogram. De cijfers over de export naar Amerika zijn minder hoopgevend. De verkoop van de bollen aan de broeiers blijft dalen, de tulpenbloemen kunnen niet meer op tegen de aanvoer van andere gewassen, die uit de Zuidelijke Staten per vliegtuig worden aangevoerd. Slechts door de zeer inten sieve propaganda, die daar voor de bollen wordt gevoerd is het mogelijk de dreigende achteruitgang te voorkomen. Er werd 144.000 kilogram meer uitgevoerd. Door de gedaalde prijzen kan de waardeverminde ring van f 270.000 worden verklaard. De bollen leveren toch nog een bedrag van f 35.771.606 op. Zweden blijkt maar niet genoeg bloem bollen te kunnen kopen. Het heeft weer 42.000 kg meer gekocht en blijft op de ex- portlijst de trotse derde met f 16.308.332. Engeland bezet met f 25.354.047 achter Amerika de tweede plaats en West-Duits- land neemt met f 13.060.611 de vierde plaats in. Ingewijden zijn van mening, dat deze beide landen nog meer zouden kunnen afnemen als ze maar niet gecontingenteerd waren. Deze contingenteringen zijn meer aan een bepaalde politiek toe te schrijven dan aan geldgebrek. Daling en stijging Italië heeft een sterke daling laten zien, het kocht voor f 670.000 minder en staat nu nog maar met f 685.490 op de lijst. Ierland heeft dit verlies ruimschoots opgevangen en kwam van f 454.204 in 1932 op f 1.265.033 in 1953. Verder laten de Euro pese landen maar lichte schommelingen zien. Australië is zich geweldig aan het her stellen. Het is uiteraard een kleine af nemer, maar nam toch nu 29.386 kilogram tot een waarde van f 91.283 af tegen 1.598 kg en f 7.095 in 1952. Canada blijft ieder jaar een beetje meer kopen. De uitbreiding van de export gaat hier langzaam maar gestadig. Deze kwam dit jaar op f 4.780.509, bijna f 63.000 meer dan verleden jaar. Opmerkelijk is verder, dat de Zuid- Amerikaanse staten vrij trouwe klanten blijven. Wat op de ene staat verloren wordt haalt de andere wel weer in. Gedetailleerde gegevens ontbreken ons. De grootste af nemers zijn hier Cuba en Venezuela. Cuba koopt voor f 145.228 en Venezuela voor f 133.376. Brazilië blijft hierbij met f 7.708 ver achter. Mexico staat nog op de lijst voor f 27.596. Niet ontevreden Al met al zal men niet ontevreden zijn, ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfondsen Voor de schoolwandeltocht, die Woens dagmiddag 11 November wordt gehouden, hebben zich reeds meer dan duizend leer lingen van dertig scholen uit Haarlem en omgeving aangemeld. De start is morgenmiddag van twee uur tot half drie bij de HBS-A aan de Raaks uit Haarlem, waar men zich alsnog in kan laten schrijven voor de wandeltocht door Haar lems fraaie omgeving. Het 10 kilometer lange parcours is: Raaks, Raaksbrug, Brouwerskade, L a. Kousen- bandsbrug, r. a. Houtmankade, Houtman pad, Korte Zijlweg, Duinlustweg, r. a. Brou- werkskolkweg top de voetpaden wandelen), Prins Bernhardbrug, r. a. Zeeweg, Militaire- weg, 1. a. Lonbar Petrielaan, 1. a. Hooge Duin en Daalseweg, Bloemendaalseweg, 1. a. Cearalaan, 1. a. Julianalaan, 1. a. Zijlweg, r. a. Zijlsiingel, 1. a. Raaksbrug, Raaks. Vandaag viert de heer J. G. Quax, werk zaam als hulpvakarbeider op de afdeling boekdrukkerij van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. de dag, waarop hij veertig jaar werkzaam is bij deze vennoot schap. Hij werd vanmorgen door de voltallige directie ontvangen. De heer B. F. Enschedé sprak hem toe en haalde herinneringen op uit het verleden. Voorts zeide de heer En schedé, dat de jubilaris een geziene figuur in het bedrijf is door zijn bereidwilligheid. Moeilijkheden zijn er nooit ontstaan. Hij deelde mee, dat de Koningin de heer Quax had toegekend de eremédaille in brons, ver bonden aan de orde van Oranje Nassau. Van de directie ontving hij een boekenkast en een geschenk in enveloppe. Hierna volgde een huldiging op de boek drukkerij, waarbij de heer H. F. W. Koll- meijer namens het personeel sprak en een geschenk in enveloppe aanbood. Ook andere sprekers voerden het woord; van de sport vereniging Johez ontving de jubilaris een schilderij. HAARLEM, 9 November 1953 ONDERTROUWD: 9 Nov., J. C. Scharfen- bergen en A. M. Wolf. BEVALLEN van een zoon: 7 Nov., D. C. MeestersBogers; M. StolvoortKok; J. van Riezen—de Leeuw; 8 Nov., C. H. van der Méijdenvan Soelen: P. WempeStevan; 9 Nov., A. Huis in 't Veld—Groenenberg; W. H. A. DerogeeMaasdam; D. L. de Hamer- Dreijer; C. M. Huiberts—Hogervorst. BEVALLEN van een dochter: 6 Nov., E. H. LambooSchreur; 7 Nov., J. de Ridder de Bruin; E. J. KuijkMarchand; S. P. Hoole —van Es; 8 Nov., J. M. Joustra—Dammers; 9 Nov., J. LanzBiilsma. OVERLEDEN: 7 Nov., A. J. H. Coesel, 44 J., Rijksstraatweg. te meer als men de cijfers van de Onder vakgroep van de laatste vier maanden com bineert met die van het Centraal Bureau voor de Statistiek in Den Haag over het eerste half jaar dan ziet men de in tien maanden van 1953 meer bollen en knollen werden uitgevoerd dan in geheel 1952. In 1953 werd er niet minder dan 50.839.797 kilogram verzonden tegen 50.065.712 in 1952. De waarde lag anders, f 133.427.524 in 1953 ij f 136.086.380 in 1952. Er mag echter wel worden verwacht, dat dit jaar de honderdveertig millioen gulden export aan bloembollen zal worden over schreden. Vergelijkt men deze cijfers met die van qndere land- en tuinbouwproducten dan zou men tot de conclusie kunnen komen, dat het eigenlijk nog niet zoveel is. Het bijzondere is echter, dat dit bedrag op een zo kleine oppervlakte kan worden ver diend, bij elkaar een 7500 ha. Dit komt dan neer op een opbrengst aan deviezen van f 18.666 per hectare. Er werd in 1951 volgens de Tuinbouwgids 1353 in totaal 130.415 ha met tuinbouwproducten be- teeld, hiervan werd alles bij elkaar tot een waarde van f 480.792.000 uitgevoerd, de bloembollen stonden toen genoteerd met f 134.916.000. Hillegoms Kalkzand steen fabrieken De Officier van -Justitie in Haarlem zal binnenkort beslissen of de zaak tegen de directeur van Van Herwaarden's Kalk zandsteenfabriek te Hillegom ter openbare rechtszitting zal worden voorgebracht of dat zij geseponeerd moet worden. De instructie in deze langdurige zaak, welke in het voorjaar van 1952 begon, zal thans, na ruim twintig maanden, gesloten worden. Zoals men zich wellicht zal her inneren werd de directeur van de fabriek er van beschuldigd met talrijke manipula ties de N.V. Katwijkse Kalkzandsteen fabriek, die zijn eigendom is, te hebben be voordeeld. Bovendien zou hij ruim een half millioen gulden van het pensioenfonds ver duisterd hebben. Dit alles werd bekend na de buitenge wone algemene vergadering van aandeel houders, die gistermiddag in de fabriek te Hillegom werd gehouden. Deze vergadering werd aangevraagd door jhr. mr. De Beaufort uit Driebergen, die een kwart van het aandelenkapitaal vertegenwoordigt. Naar ons werd medegedeeld, heeft de heer De Beaufort indertijd de aanklacht tegen de heer Van Herwaarden ingediend en is zelf in Mei 1952 enige tijd directeur geweest, op grond van een besluit van een later door de Hoge Raad onwettig ver klaarde vergadering van aandeelhouders. De heer E. van Romunde, die de afwezige president-directeur verving, deelde mede, dat 't meerderheidspakket (1187 aandelen) het eigendom was geworden van de N.V. Katwijkse Kalkzandsteenfabriek. Overigens tot grote verbazing van de heer De Beaufort, die zich afvroeg hoe dit mogelijk v/as, daar op 30 December 1952 de Kat wijkse fabriek nog een bedrag van één mil lioen gulden schuldig was aan de Hillegom- se fabriek. De heer De Beaufort vroeg voorts een analyse van de verhouding tussen de fabrieken en de Stichting Pensioenfonds en verder wenste hij inlichtingen over de salariëring van de directeur en diens zoon. De voorzitter van de vergadering ant woordde hierop, dat de financiële vooruit zichten van het bedrijf gunstig waren en dat de omzet gestegen is met achthonderd duizend gulden. Deze stijging, zo werd medegedeeld, is te danken aan de samenwerking met de Kat wijkse Kalkzandsteenfabriek, welke het eigendom van de heer Van H. is. Op de verdere vragen van de heer De Beaufort deelde de voorzitter vervolgens mede, dat er binnenkomt een dividend zal worden uitgekeerd. Onder protest van de heer De Beaufort werd hierna een motie aangenomen, waar in besloten werd geen verdere besprekin gen van de vragen toe te laten. Aangezien de expositie van de beeld houwkunst op de Keukenhof daar ge houden door de stichting Kunst en Gezin in het voorjaar van 1952 en 1953 een waardevolle bijdrage is gebleken, heeft het bestuur van de stichting Nationale Bloe mententoonstelling besloten, ter gelegen heid van het eerste lustrum van de Keu kenhof, in het voorjaar 1954 enige prijzen voor beeldhouwkunst in te stellen. Er zullen beschikbaar worden gesteld een eerste prijs van f 1500, een tweede van f 1000, voorts twee derde prijzen van f 750. Bovendien komt het beeldhouwwerk, waarmede de eerste prijs is verworven, in aanmerking voor aankoop (of uitvoering) voor een bedrag van f 6000. De toekenning van deze Keukenhofprijzen voor beeld houwkunst zal geschieden door een des kundige jury. Deze opzet kon worden verwezenlijkt door samenwerking tussen het bestuur van de stichting Nationale Bloemententoonstel ling, het ministerie van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen, de Nederlandse Kring van Beeldhouwers en de stichting Kunst en Gezin, die belast is met de orga nisatie. Haarlemse gemeenteraad Op de agenda van de Haarlemse ge meenteraadsvergadering, welke Woensdag 18 November gehouden zal worden, komen twee voorstellen tot het verlenen van sub sidies en drie benoemingen voor. B. en W. stellen de raad voor aan het bestuur voor Christelijk uitgebreid lager onderwijs te Haarlem overeenkomstig zijn verzoek medewerking te verlenen tot het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van zijn school aan de Antony Fokkerlaan (de Prinses Ireneschool), wegens de toe neming van het aantal leerlingen in het eerste en viprde leerjaar. Voor dit doel zal een bedrag van ten hoogste 1270 beschik baar gesteld worden. B. en W. stellen verder de raad voor aan de op 18 Augustus van dit jaar geopende Charlotte de Bourbonschool en de Elout van Soeterwoudeschool voorschotten te verlenen op de gemeenteliike vergoedingen van respectievelijk 479 en 130, en 1787.38 en 230. B. en W. raden de gemeenteraad aan voor het tijdvak van 1 Sentember 1953 tot 31 Augustus 1954 aan het Coornhertlyceum te benoemen: tot tijdelijke lerares in de plant- en dierkunde en de wiskunde me vrouw A. W. Berkelbach van der SDrenkel Van 't Hoff te Haarlem: tot tijdelijke leraar in het tekenen de heer P. J. van Dokkum te Arnhem: tot tiidelijke leraar in de scheikunde ir. W. C. Jesse te Heem stede; tot tijdelijke leraar in de geschiede nis en de Nederlandse taal de heer C. Zijl stra te Bloemendaal: tot tijdelijke lerares in de wiskunde mevrouw M. J. Radstake- Daansen te Oegstgeest en tot tijdelijke leraar in de wiskunde H. Radstake te Oegstgeest. B. en W. wensen met ingang van 1 De cember 1953 te benoemen tot onderwijzer aan de dr. A. van Voorthuijsensehool de heer A. E. Benjamins te Haarlem en ten slotte raden B. en W. de raad aan over te nlaatsen als onderwijzer van de Th. M. Ketelaarschool naar de Hildebrandschool: de heren J. L. Hangard, J. Moerbeek en H. Pierhagen. Deze ovei plaatsingen wor den geacht te zijn ingegaan op 1 Septem ber 1953. Een drie en zestigiarige wielrijdster uit Heemstede stak Maandagmiddag tegen zessen de Wagenweg bij de Eindenhoutstraat over. Achter haar reed een auto, bestuurd door een Bloemendaalse chauffeur, met een snel heid van ongeveer zestig kilometer. Om een aanrijding te voorkomen week de Bloemen daler naar links uit, doch de auto raakte de wielrijdster. waardoor zij viel en met een gebroken sleutelbeen en snii- en schaafwon den naar het Grote Gasthuis moest worden overgebracht. Later kon zij naar haar woning terugkeren. De auto was od het linker deel van de weg gekomen en kwam in botsing met een auto. bestuurd door een procuratie houder uit Hillegom, rijdende in tegenover gestelde richting. De auto's werden ernstig beschadigd. De reperaties aan enkele van de klokken van de beiaard der St. Bavo zijn verricht, zodat van Vrijdag af de stadsbeiaardier Arie Peters weer normaal zijn programma's kan samenstellen. Het programma voor Vrijdag 13 Novem ber van 11.30 tot 12.30 luidt als volgt: 1. Menuet (Mozart); 2. Gigue (F. Couperin) 3. Country dances en een dansje (C. Roelofs) 4. Oud Nederlandse liederen. 5. Menuets I en II (platée) (Rameau), Les Moissonneurs (F. Couperin), Gavotte (J. S. Bach), 6. Sol- fejgslied en Springtanz (E. Grieg), 7. Beiaardslied (P. Benoit) en Ecossaisen van Ditmaal zijn het geen schilderijen of aquarellen die men op de najaarstentoon stelling van „Kunst zij ons doel" in het Huis van Looy aantreft, maar producten van zogenaamde toegepaste kunst. Een ruim gebied, dat zich uitstrekt tussen een uit foto-montages samengestelde folder en een in opdracht vervaardigd glas-in-lood- raam voor jubileum of ander gedenkwaar dig feit. Daartussen vindt men ontwerpen voor ex-libris, bijoux, gevelstenen, affiches, triplum glaspanelen enzovoorts, dit alles is vervaardigd door een aantal leden van het genootschap. Het is dus een andere kant van hun artistiek arbeidsveld, dat men hier ziet en men krijgt de indruk, dat voor velen dit gebied der toegepaste kunst hun sterkste zijde is. Er zijn zelfs exposanten van wie wij nog nimmer iets op het gebied der vrije schil derkunst zagen, zoals de bekende affiche ontwerper Reyn Dirksen, die met zijn plaat „Europa" indertijd onderscheiden werd en sindsdien menig uitstekend aanplakbiljet gemaakt heeft. De pakkende affiches voor cigaretten en bier, benevens vele andere, die ons van de aanplakzuilen en stations borden bekend zijn, vindt men hier bijeen. Andersom ging het ons ten opzichte van Leen Spierenburg, wiens schilderijen wij op menig K.Z.O.D.-tentoonstelling zagen en die zich hier ontpopt als een zeer"vaardig reclame-ontwerper en tekenaar van week blad-omslagen. Huib de Ru dankt zijn naam van meet af aan als ontwerper van glas-in-lood. Hij spreekt zich het beste uit in materialen als geëtst glas of in kleine panelen van triplum-glas. Van hem kan men hier verder een serie ex-libris zien, die goede decoratieve kwaliteiten hebben. Het gebied van de toegepaste kunst wordt ook door Roelf Gerbrands met veel distinctie betreden. Er hangt in het eerste zaaltje aan de rechterkant een zeer mooie tekening van zijn hand. Een ontwerp voor een glas-in-lood raam met veel figuren, uiterst verantwoord van tekening en mooi gecomponeerd. Zijn werk stamt uit de tijd dat er aan „blikvangers" nog geen behoef te bestond en men er nog niet van uitging, dat toegepaste kunst in de eerste plaats aan de vaak primitieve eisen van het publiek zo veel mogelijk tegemoet dient te komen. Hierin onderscheide het zich gunstig van sommige hier geëxposeerde folders, die stellig erg naar de zin van de oodracht- gevers zijn uitgevallen, maar ieder per soonlijk accent missen. Eenmaal hier be land ziin we wel heel ver verwijderd var. het gebied der Kunst en men vraagt zi-zh af wat dit nog met een tentoonstelling van K.Z.O.D. te maken heeft. Interessant is het om te zien welke ver rassende resultaten W. Bogtman bereikt met zijn „?ekant" glas-in-lood. De ruwe stukken glas stralen een leikleurig licht uit. Bogtmans' ontwerp voor een raam, in deze materie uit te voeren, leek ons als zodanig veelbelovend. Verder moeten wij noemen de boekillustraties van dr. A. Mel- chior, de mooie dierfiguren op sieraden van S. Klinkenberg en tenslotte de vitrine met de overbekende en nimmer genoeg te roem«n door S. H. de Roos verzorgde boek werken. OTTO B. DE KAT. On het 'bureau vau het Nederlandse Rode Kruis aan de Pavilioenslaan te Haarlem is tot en met aanstaande Donderdag een tentoonstel! ir»? geonend van werk van pa- 'iënten in sz'^a+orin en rusthuizen in Haar lem en omgeving. Wat men on deze ex- oositie kan zien geeft een goede indruk van hetgeen dat wordt bereikt met de zo genaamde bezigheidstherapie en de waarde er van voor de patiënt. Smvroeikleedjes, hondweefwerk, vele van pitriet vervaar digde artikelen, kartonnage-, leer- en brei werk behoren tot de prestaties van de mensen, die voor langdurige perioden aan het bed zijn gekluisterd. Deze bezigheidstherapie is na de oorlog tot stand gekomen en gold in eerste instan tie voor soldaten, die invailide uit de oor log kwamen en met handwerk de uren welbesteed vol maakten. Later heeft men deze therapie ook voor burgerpatiënten ingevoerd, hetgeen een groot succes is ge bleken. Het Rode Kruis in Haarlem telt vijftig vrijwilligsters, diie een goede hand- werkopleiding hebben genoten. Dit korps bezoekt iedere patiënt eenmaal per week om hat werk te bespreken en aanwijzin gen te geven. Op deze wijze kunnen de invaliden en degenen, d'ie voor lange tijd op non-actief gesteld zijn nog een kleinig heid bij verdienen. Een vierde deel van de opbrengst der artikelen, die thans op de tentoonstelling zijn samengebracht, komt in handen van de patiënten. De rest wordt besteed voor de aankoop van materiaal. Als men beseft hoe belangrijk dit werk is, zal men zekér niet nalaten de tentoonstelling té bezoeken. In de Julchri Studio in Den Haag is de tentoonstelling „De militair met palet en camera" geopend. Tot de prijswinnaars van de fotowedstrijd behoren vaandrig A. Dek ker uit Heemstede (derde prijs; gevorder den) en kapitein R. Roos uit Santpoort (tweede prijs; geoefenden). Een eervolle ver melding kreeg E. R. Leffelaar uit Heem stede. Een klein bordje aan de muur van het kerkgebouw in de Leidsestraat wijst aan, dat dit gebouw slechts plaats biedt aan 256 mensen, maar gisteravond waren er tientallen, misschien honderdtallen meer. Zelfs in het kleine gangetje en op het katheder hadden de laatkomers nog een plaatsje weten te vinden. Al deze belang stelling gold de arts A. H. de Vries, die gisteren zijn vijfentwintigjarig jubileum vierde. In gezelschap van zijn echtgenote en kin deren betrad de jubilaris, die van een huldiging niets af wist, de zaal en hij werd daarbij met een hartelijk applaus door honderden van zijn patiënten ont vangen. De dijk is dicht. Schouwen Duiveland valt droog. Het dorp Noordwelle: open en beschadigde huizen. Op de nog overeindstaande muren kan men zien hoe ver geeft de grens aan. plekken, waar eens huizen stonden, ruïnes het water is gestegen. Een donkere rand (Luchtopname ANP-foto). Dokter A. H. de Vries De heer C. Hogenbirk, die namens de patiënten hét woord voerde, wees er in een bijzonder geestige toespraak op, dat de stelling, dat men blij moet zijn indien men ver uit de buurt van de dokter kan blijven, deze avond in ieder geval niet opging. Dokter De Vries kent, aldus spreker, zijn patiënten (al of niet met behulp van een kaartsysteem) van binnen en van buiten en behalve zijn medische kennis schenkt hij zijn patiënten tevens nog menslievend heid. De heer Hogenbirk besloot zijn toe spraak met te verklaren, dat het in deze tijd verheugend is te weten, dat er iemand als dokter De Vries in ons midden is. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van een bijzonder mooi radiotoestel met pick up. De jubilaris, die ogenblikkelijk de deug delijkheid van de pick up beproefde, meende, dat hij de patiënten dank ver schuldigd was voor het medeleven, dat hij en zijn gezin gedurende al die jaren, en vooral tijdens de oorlog had ondervonden. Hierna kregen de vele aanwezigen de gelegenheid de jubilaris, zijn echtgenote en kinderen, geluk te wensen en hiervan werd druk gebruik gemaakt. Voor de werkgroep „Kennemerland" van de Archaeologische Werkgemeenschap voor Westelijk Nederland sprak prof. dr. G. van Hoorn uit Utrecht over de Romeinse tijd in Nederland. Zijn lezing werd verduide lijkt door een uitgebreide collectie licht beelden. Spreker gaf eerst een overzicht van de plaatsen waar de Romeinen zich vestigden en hun versterkingen bouwden. In ons land komen hun fortificaties in hoofdzaak voor langs de grote rivieren en in het Westen langs de oude armen van de Rijn. In de loop der jaren werden uitge breide opgravingen gedaan o.a. te Nijme gen, Utrecht, Vechten, Alphen en Valken burg (Z.H.), die veel wetenswaardigheden opleverden. Spreker liet zien welke ver rassingen hierbij te voorschijn kwamen en hoe voorzichtig men moet zijn met voor barige conclusies. De Romeinen lieten in de Nederlandse bodem vele sporen van hun verblijf achter, die alle dateren uit de eerste eeuwen van onze jaartelling. Na de oorlog zijn weer nieuwe ontdekkingen ge daan, doordat bouwwerken door oorlogs handelingen werden vernield. Bekend zijn geworden de Romeinse tempel te Eist en de Romeinse grafvelden te Nijmegen, die onder verwoeste kerken te voorschijn kwamen. Ook het Domplein te Utrecht leverde vele gegevens voor de oudste ge schiedenis van ons land. In de omgeving van deze stad werd door een grondwerker een blinkende kluit klei gevonden, die vijftig gouden Romeinse munten bleek te bevatten, waartoe enige tientallen munten behoorden met de beeltenis van keizer Nero. Ook toonde spreker vele Romeinse gebruiksvoorwerpen. Zeer fraai was de verzameling Romeinse zegels en sloten. Hoewel men steeds veel scherven vindt, die wetenschappelijk ook grote waarde hebben, zijn eveneens sierlijke kruiken en schalen gevonden. Laatstgenoemde voor werpen bezitten stempels overeenkomend met die van Romeinse pottenbakkerijen. Tot slot toonde spreker diverse artistieke uitingen van de Romeinen, zoals beeldjes en smeedwerk. De driejarige Margaretha van D., uit Limmen, geraakte Maandagmorgen om 10 uur spelenderwijs onder een drie-wielige wagen, op het land aan de Uitgeesterweg. Het kind kreeg een der wielen over zich heen, waardoor de kleine op slag werd gedood. Op de hoek van de Heemsteedse Dreef en de Pieter Aertslaan te Heemstede is Maan dagavond om tien over tien een aanrijding ontstaan tussen een trekker met oplegger, komende uit de richting Bennebroek en rij dende op de oostelijke rijbaan van de Heem steedse Dreef en een bus van de N.Z.H., ko mende van de Bronsteeweg. De bestuurder van de bus meende dat hij de Dreef nog voor de trekker kon oversteken. De trekker botste tegen de achterzijde van de bus, waardoor deze een halve slag maakte. De elf passagiers en de chauffeur liepen geen letsel op. Zowel de trekker als de autobus werden zwaar be schadigd en moesten worden weggesleept. BINNENLAND Wegens de herdenking van de wapen stilstandsdag op 11 November zullen de Bel gische doauekantoren gesloten zijn voor handelsverkeer. Alle vervoer van goederen van of naar België of door België naar Frankrijk zal op deze datum niet mogelijk zijn. Op Donderdag 12 November zal dr. C. Spoelder in het gebouw der Vrijzinnig Her vormden voor „Weten en Werken" spreken over; „Een worsteling tussen twee wereld machten: het Wijkende Romeinse heiden dom en het Christendom". Voor de Nederlandse Bond tot Bestrij ding van de Vivisectie zal Zaterdag 14 November in het O.R.G. Centrum aan het Westerhoutpark in Haarlem de heer L. F. C. Mees, arts in Den Haag. spreken over „De wederzijdse verhouding dier-mens". Jonkheer mr. C. J. A. den Tex, burge meester van Bloemendaal, is verhinderd Donderdag a.s. zijn spreekuur te houden. Op Donderdag 12 November spreekt dr. A. A. Botter voor de leden van de Eerste Hulpvereniging „Snelverband" en andere belangstellenden, in de meisjes-HBS aan de Tempeliersstraat over geslachtsziekten. Opsporingsambtenaren van PTT heb ben in samenwerking met de rijkspolitie in Vriezenveen een clandestiene zender in be slag genomen. Procés-verbaal werd opge maakt tegen de 23-jarige textielarbeider A. B. H. te Vriezenveen. De mogelijkheid bestaat, dat in do loop van 1954 zal kunnen worden begonnen met de bouw van een nieuw provinciehuis ten behoeve van het provinciaal bestuur van Zuidholland. Op de provinciale begroting voor 1954 is met het oog daarop een bedrag van drie millioen gulden geraamd. In hotel „Atlanta" te Rotterdam heeft dr. J. P. de Boer, inspecteur bij het gym nasiaal en middelbaar onderwijs, gisteren namens de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, officieel de „Christelijke Academie voor Lichamelijke Opvoeding" geopend. De opening zou oorspronkelijk door Prins Bernhard geschieden, doch deze was door ziekte verhinderd. De president-cura tor. prof. dr. J. Waferink. las daarna de rede voor, die Prins Bernhard zou hebben uit gesproken. Gedeputeerde Staten van Zuidholland stellen de Staten voor aan het bestuur van de St. Bavostichting te Noordwijkerhout een geldlening van f 1.650.000 te verstrekken. Deze gelden zijn nodig voor de uitvoering van een aantal ingrijpende verbeteringen aan het bestaande gedeelte en voor de bouw van een nieuw paviljoen, bestemd voor 80 patiënten. Als gevolg van de grenswijziging van de gemeente Utrecht, die 1 Januari van kracht wordt, is de burgemeester van Haarzuilen en Vleuten, de heer J. H. van der Heide, thans met ingang van dezelfde datum be noemd tot burgemeester van Vleuten-De Meem. De 61-jarige D. K. uit Zaandam is, toen hij per rijwiel de weg Zaandam—Alk maar overstak, aangereden door een mili taire jeep. In zorgwekkende toestand werd hij naar het gemeenteziekenhuis te Alk maar overgebracht, waar hij is overleden. De conducteur van de „New York Cen tral Railroad" Fred Hotchkiss, die na de overstromingsramp in Nederland het initia tief nam voor de „Dijktrein", waarmee in de staat New York hulpgoederen voor Ne derland werden ingezameld, zal op 14 November met de „Nieuw Amsterdam" naar Nederland vertrekken. Op uitnodiging van de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen zal Hotchkiss met zijn echt genote een bezoek van veertien dagen aan Nederland brengen. Dr. Th. Sluiter te Utrecht, die indertijd door de raad van Breda werd benoemd tot rector aan het Stedelijk Gymnasium, heeft voor deze benoeming bedankt. De benoe ming geschiedde buiten de voordracht van B. en W. om. Dit was voor de curatoren van het gymnasium aanleiding af te treden. Ondanks de verlaging van de koffie- accijns in Duitsland is de smokkelarij in October weer toegenomen. De Akense douane nam in October 1900 kg. koffie in beslag, in September slechts 800 kg. Er werden in October 39.000 sigaretten in beslag genomen, tegen 8000 in September. Negen auto's werden in beslag genomen; 300 smok kelaars werden aangehouden. Het is niet de bedoeling het televisie- bestel, dat thans op het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wordt uitgewerkt, bij de wet te regelen. In de loop van deze maand kan een ministe- riëele beschikking worden verwacht.De beno digde gelden zullen in een suppletoire be groting worden aangevraagd. In een nota aan het parlement zal een uiteenzetting worden gegeven van de bedoelingen der regering. De biologische studenten van de Am sterdamse universiteit hebben bij het ge meentebestuur geprotesteerd tegen het raadsbesluit van 30 September inzake de bouw van een laboratorium voor pharma- cognosie in de tuin van de Hortus Botanicus. Zij zeggen ten volle te beseffen hoe nijpend het ruimtetekort in hun gebouwen is, maar zij achten het niet juist dit tekort te verhelpen door terreinen daarvoor op te offeren, die cultureel en historisch van grote waarde zijn. Vijfduizend gulden boete en drie maanden voorwaardelijk Drie maanden gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd en een geldboete van duizend gulden, aismede de verbeurdverklaring van de opbrengst van de effecten, vorderde de Officier van Justi tie bij de Haarlemse economische politie rechter tegen de Nederlander L. J. G., zon der bekende woon- of verblijfplaats. Hem was overtreding van artikel 15 van het Deviezenbesluit 1945 ten laste gelegd. De verdachte, die sinds 1942 onafgebro ken met zijn gezin in Duitsland woont, had zonder ingezetene te zijn gelden op de Twentse Bank gestort: 38.557.50 aan con tanten en 40.000 voor de aankoop van effecten. In 1950 had hij zich in Haarlem laten inschrijven, doch toen hij een belas tingbiljet kreeg, maakte hij dit gauw on gedaan. Onlangs is hem door de Duitse rechtbank een zware straf opgelegd wegens smokkel naar Oost-Duitsland. Daarmede rekening houdend, vorderde de Officier van Justitie mr. J. Wiarda bovengenoemde eis. Een gemachtigde van de verdachte bracht naar voren, dat verdachte al dertig jaar een rekening op de Twentse Bank heeft en wegens illegaal werk in 1941 naar Duits land was vervoerd en daar een positie had verworven. De spreker betwistte, dat de verdachte de Nederlandse Staat zou hebben benadeeld. De politierechter mr. Bletz, die de be schuldigingen bewezen achtte, veroordeel de de verdachte tot een gevangenisstraf voor de tijd van drie maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd, alsmede tot een geldboete van vijfduizend gulden.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9