Bevolking moet van Vleeshal Cultureel Centrum maken Taak van de districtspsychiater Gelegenheid tot optreden, prettig samenzijn en vaste expositie Voorzichtigheid met loonbeleid Kol. Smael van Leger des Heils omgekomen Zan(h:oort Hillegom Lisse Santpoort Heemstede WOENSDAG 11 NOVEMBER 195 3 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Eén-richtingverkeer in Lange Poellaan Burgerlijke Stand van Haarlem Arrestaties na juwelen- diefstal in Kalverstraat Voorstelling gezelschap Herman Bouber Minister Suurhoff sprak voor zverkgevers Verkoop van bromfietsen stijgt nog steeds Honderd Oost-Duitse kinderen in ons land Botsing bij Amsterdam Bindingsavond VPRO Propaganda-avond Ned. Reisvereniging Bloembollen voor Baarland en Oudelande IJsclub Lisserbroek hield jaarvergadering Eerste prijs voor „Da Pacem" Politie-voetballers bijna kampioen L. Beek dertig jaar lid van „Nut en Genoegen" In onze agenda „Uitgaan in Haarlem" van aanstaande Vrijdag zal men ook een pianorecital aantreffen, door Paul Loeb in de Vleeshal te geven. Dit heeft mede plaats om het gebouw te toetsen op zijn acousti- sche hoedanigheden voor de nieuwe be stemming. welke liet is toegedacht. Op Zaterdag 12 December wordt hier name lijk met een enigszins feestelijk spectacle- coupé Haarlems Cultureel Centrum ge opend. Het nader bekend te maken pro gramma zal er op gericht zijn in de eer ste plaats de diverse gebruiksmogelijkhe den van dit pronkstuk van architectuur uit de gouden eeuw te tonen aan de on getwijfeld vele belangstellenden. Zoals wij reeds hebben bericht, zal de Vleeshal gedurende een proeftijd van een half jaar door de heer P. Leffelaar worden geëxploiteerd in opdracht van de stichting Haarlems Bloei, waarvan het bestuur te recht van mening is, dat een gebouw, dat aan de stad behoort, ook door en voor de stad en haar bevolking gebruikt moet worden. De heer Leffelaar ziet zijn taak voornamelijk als een stimulerende. Nu de gelegenheid er is, diient men er zelf de ge wenste bestemming aan te geven. Die gelegenheid is veelomvattend. Om te beginnen zal met van de organisatoren der onlangs gehouden architectuurtentoon stelling overgenomen borden de ruimte voor diverse doeleinden kunnen worden ingedeeld. Deze dienen verder de leden van de vereniging van beeldende kunste naars „De Groep" voor het inrichten van een zo lang mogelijk durende expositie van gouaches, grafiek en tekeningen, die tegen bereikbare prijzen te koop zullen zijn. Levinus Tollenaar ontwerpt een nieu we entrée. Ook voor kamermuziek In de zaal komt een door Brinkmann te bedienen buffet. Er is een A-vergunning aangevraagd, dus alleen voor zwak-alcoho- lische dranken. Voorts wordt er een ver plaatsbaar podium aangeschaft ten dienste van eventueel optredenden. De bezoekers kunnen daarbij plaats nemen op rijen stoelen, In de wandelgangen worden ge zellige zitjes ingericht voor een geanimeer de verlenging van het samenzijn. De ver warming geschiedt met een hete-lucht- kachel. Een bepaald programma voor de genoem de periode is er niet, want de initiatieven zullen in hoofdzaak van gebruikers moe ten komen, die de Vleeshal kunnen hu ren voor het geven van concerten, voor drachtavonden, modeshows, recepties of feestelijke bijeenkomsten, mits deze in een „Cultureel Centrum" thuishoren. Kunste naars kunnen er op eigen risico optreden. Om een voorbeeld te stellen is er intus sen een Kerstmatinée georganiseerd voor de 27ste December, waaraan het Neder lands Kamerorkest en het Aerdenhouts Vrouwenkoor onder leiding van Albert de Klerk zullen medewerken. Ruimte voor verenigingen In combinatie met de N.V. Bovema te Heemstede zullen er wekelijks gramofoon- platenconcerten met toelichting door be kende musicologen worden gegeven. Ook is gedacht aan vertoning van filmstrips van Polygoon, bijvoorbeeld over het werk van Rembrandt of over de instrumenten van een symphonisch orkest. Ook met sprekers Matroos Patrick Spendlove, van het fregat „Bigbury Bay", dat te Portsmouth na twaalf maanden dienst in de Amerikaanse en Westindische wateren terugkeerde, heeft souvenirs voor zijn familie meegebracht. Vijf kleine krokodillen met vlijmscherpe tanden. B. en W. van Haarlem hebben, over wegende, dat de Lange Poellaan, die onge veer drie en een halve metere breed is, on geschikt is voor auto-verkeer in beide richtingen en dat het door de aanwezigheid van enkele bedrijfjes niet gewenst is de Lange Poellaan geheel gesloten te ver klaren, besloten, met het oog op de onover zichtelijke hoek Lange Poellaan-Kamper singel, één-richtingverkeer in te stellen, waarbij zij de Lange Poellaan in de rich ting van de Barendsestraat naar de Kam persingel gesloten verklaren voor alle voer tuigen, rij- en trekdieren en vee. HAARLEM. 10 November 1953 ONDERTROUWD: 10 Nov. J. Bakker en G. Heijmel. BEVALLEN van een zpon: 9 Nov., C. L. Rewijkde Kuijer; H. L. M. Kuipers—Web bers; 10 Nov., J. KluijtVonk; W. Kingers Roest; A. M. HabersMoens; E. M. Smit Sminia. BEVALLEN van een dochter: 9 Nov., J. H. van den Bosde Jong; A. M. BezemaBou- tens; G. Altingvan Zanten; 10 Nov., A. A. M. LipsPronk; B. M. EntersKoopman. OVERLEDEN: 6 Nov., L. van der Werf— van Wolf eren. 78 j.( Rustenburgerlaan; 7 Nov., A. C. Theunisse, 76 j.. Koninginne weg; Ch. J. van Goor, 64 j„ Parklaan; 8 Nov., P. H. Harren, 73 j., Hagestraat. zoals jhr. dr. J. C. Mollerus worden onderhandelingen gevoerd, doch men hoopt dat speciaal de culturele verenigingen, zoals ..Geloof en Wetenschap" of de Haar lemse Kunstgemeenschap, van de Vleeshal, die 200 a 300 toehoorders kan bergen, zul len willen profiteren. De instelling van een soort „Heure de dames" behoert eveneens tot de wensen. Het zou heel goed moge lijk zijn naar dit nieuwe centrum, met zijn kunstzinnige accommodatie, ook die de len van de bevolking uit Haarlem en om geving te trekken, die nog te weinig aan het plaatselijke uitgaansleven deelnemen. Het is de bedoeling van Haarlems Bloei om de volgende zomer weer een grote ten toonstelling gedacht wordt aan Deense architectuur" in te richten. Daarna zou de Vleeshal opnieuw als cultureel centrum diëtist kunnen doen, als de proef bevredi gend is uitgevallen. En dan wordt misschien ook de Vishal in deze activiteit betrokken. Men overweegt namelijk om daar een „le vend museum" van grafische kunst van te maken, waar de samenwerkende kunste naars de beschikking zouden moeten heb ben over een eigen pers. Voor een derge lijke onderneming is Haarlem met zijn roemrijke traditie de aangewezen plaats. Maar dit is nog toekomstmuziek, want het plan eist veel medewerking en enige ver bouwing. De vorige week Woensdag is in de Kal verstraat te Amsterdam een koffer met gouden voorwerpen ter waarde van onge veer f 25.000 gestolen uit een geparkeerde auto. Door de recherche van het bureau Singel is in verband met deze diefstal in haar woning in de Amsterdamse binnen stad aangehouden de 44-jarige huisvrouw M. v. d. P., die juist bezig was de koffer, waarin zich de buit had bevonden, in de kachel te verbranden. Van de gouden voor werpen werd op de kamer niets aangetrof fen. Kort na haar arrestatie kwam de 38- jarige houtbewerker J. de Z., met wie zij samenwoonde, thuis. Ook hij werd gearres teerd. Beiden worden verdacht van heling. Als de vermoedelijke dader van de diefstal is aangehouden de 44-jarige los werkman G. de Z., broer van de houtbewerker. Hij werd tijdens de nachtelijke uren door de recherche „opgevangen" toen hij een café iri de binnenstad verliet. Een klein ge deelte van de buit is inmiddels door de recherche achterhaald en in beslag ge nomen. De drie verdachten hebben allen een bekentenis afgelegd. SCHUIVENDE LADING Twee dodelijke ongelukken in Rotter dam, die hun oorzaak vonden in het feit, dat ladingen hardboard, op vrachtauto's geladen, gingen schuiven, zijn door de Ver- keerskamer van de rechtbank te Rotter dam behandeld. In het eerste geval, waar bij een jongen omkwam, werd tegen een bijrijder een gevangenisstraf van drie weken geëist en in het tweede geval, dat een klein kind het leven kostte, werden een maand gevangenisstraf en een maand tuchtschool geëist, respectievelijk tegen de chauffeur en de bijrijder. Op een bijeenkomst in restaurant Brink mann te Haarlem, uitgeschreven door de Commissie van samenwerking der Reclas- seringsverenigingen (Reclasseringsraad) heeft de heer F. Hartsuiker, districtspsy chiater, een uiteenzetting gegeven van de districtspsyehiatrische dienst. Haarlem is de eerste plaats waar een dergelijke dienst in oprichting is. De heer Hartsuiker herinnerde er aan. dat er reeds vele jaren geleden aangedron gen werd op de oprichting van districts psyehiatrische diensten ten behoeve van de verscheidene rechtbanken. In 1935 is een rapport aan de minister van Justitie uitge bracht en de Haarlemse rechter mr. N. Smits heeft in zijn rede, gehouden voor de Vereniging van Strafrechtspraak in 19.48, als grondfout voor het niet juist funtion- neren van de ter beschikkingstelling, de psychiatrische voorlichting van de rechter genoemd. Van de zijde van de reclassering is eveneens de behoefte gevoeld aan dis trictspsychiaters. Het feit van de enorm toegenomen ter beschikkingstellingen van de regering is ook een rede geweest de psy chiatrische voorlichting van de rechter doeltreffender te doen zijn. Er werden voorheen zeker lieden ter beschikking ge steld, die niet in de asyls behoorden, maar in de gevangenissen treft men even zeker talrijke lieden aan, die medisch gezien toch eerder voor verpleging voor onbepaalde tijd in aanmerking dienen te komen. Het werk van een districtspsychiater be staat uit rapporteren aan de rechter vóór de veroordeling, psychiatrische behande ling in de strafgevangenis van het betrok ken arrondissement en verlenen van hulp aan onder toezichtgestelden, wanneer het bestuur van een reclasseringsvereniging hierom vraagt. Er dient een goede samenwerking te be staan tussen rechtbank en psychiater. Evenals vroeger is de rechtbank nog vrij in zijn keuze van psychiater. Indien het instituut echter goed functionneert zal dit nimmer een moeilijkheid zijn. Een psy chiater moet niet als jurist trachten te den ken; hij geeft een medisch advies, dat de rechter kan aanvaarden of verwerpen. Nader lichtte spreker toe aan welke voor waarden een psychiatrisch rapport behoort te voldoen en hij meende, dat een advies voor eventuele therapeutische mogelijk heden in het rapport ook op zijn 'plaats is. De voorlichtingsambtenaar kan adviseren tot een psychiatrisch onderzoek. Door het nieuwe instituut kan hij zich eenvoudiger reeds van het begin af aan met de psychia ter in verbinding stellen. Het psychiatrisch onderzoek zal veelal in het Huis van Bewaring moeten geschieden. Het milieu aldaar dient wel enigszins aan de eisen van het onderzoek te zijn aange past. Dit is van te meer belang nu eerlang ook een psycholoog zijn medewerking bij het onderzoek zal kunnen verlenen. Er is voor het onderzoek een bepaald klimaat nodig. In Amerika is men op dit punt ons land ver en ver vooruit. Gevangenis een onding. Sprekende over de taak van de psychiater in de gevangenis, zeide de heer Hartsuiker, dat de gevangenis zijns inziens opvoedkun dig en psychiatrisch bezien een ondings is; zij zal dit ondanks hervormingen blijven. Spreker is er eveneens van overtuigd, dat men de gevangenis in de maatschappij niet kan missen. Vroeger was er bewaking zon der meer. Nu, èn bewaking gebaseerd op vertrouwen, èn opvoeding gebaseerd op vertrouwen. Enerzijds moet de bewaker bewaren en niet vertrouwen, voortdurend op zijn qui vive zijn, niet te nauw contact met gevangenen hebben en geen persoon lijke relaties, anderzijds wordt hij in het kader van de huidige gevangenishervor ming steeds gewezen op de opvoedingsge dachte in het gevangeniswezen, de gevan gene als mens behandelen, hem zelfs lief devol tegemoet treden, begrip tonen voor zijn moeilijkheden en dus vertrouwen. Deze eisen zijn niet in één systeem te brengen, want juist de mensen, die men moet wan trouwen, hebben vóór hun terugkeer in de maatschappij de meeste opvoeding, dus vertrouwen nodig. De psychiater kan.alleen enige hulp verlenen, wanneer hij kan wer ken in de sfeer, die zijn werk vereist. Dit wil niet zeggen, dat men van de gevangenis een psychiatrische inrichting moet maken. Heropvoeding van de gevangenen behoort te zijn hen te brengen tot het aanvaarden van verantwoordelijkheid en niet de eigen willekeur te volgen. Dit kan alleen geschie den in een systeem, waarin een beroep wordt gedaan op de verantwoordelijkheid van de gevangenen. De heer Hartsuiker ziet zijn werk in de gevangenis als behandeling van de in de gevangenis en vooral in het Huis van Be waring, meer dan in de vrije maatschappij, optredende stoornissen, depressieve reac ties, opwindingstoestanden enzovoort. Daarbij zal er naar gestreefd worden zo snel mogelijk de gestoorde elementen op de plaats te brengen, waar zij uit medisch ge zichtspunt behoren. Men kan trachten de algemene psychische hygiëne te beïnvloe- 'e heer F. Hartsuiker, de eerste districts- psychiater, tijdens zijn inleiding in restaurant Brinkmann. den. Ook kan tot zijn taak behoren het per soneel in cui'sorische vorm de beginselen van de criminele psychologie, liever gezegd van de algemene psychologie uiteen te zetten. Als hulp van de toezichthouder kan de districtspsychiater worden geroepen voor die gevallen, waarbij de individuele psy chische stoornissen hiertoe aanleiding geven. Vooral wat betreft de behandeling van zedendelinquenten bestaan er de laat ste tijd enige therapeutische mogelijk heden. Tenslotte merkte de heer Hartsui ker op, dat iedere ontslagen gevangene dooi de reclassering geholpen en gesteund dient te worden. Juist een ernstige recidivist heeft de hulp nodig, wanneer hij in de maatschappij terugkeert. Nadat een ruim gebruik was gemaakt van het stellen van vragen, dankte mr. M. Stokvis de heer Hartsuiker voor zijn uit eenzetting. Onder de aanwezigen was mr. M. E. Tjaden, rijksinspecteur van de reclas sering. Voor Haarlems Instituut Al enige tijd houdt het bestuur van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, af deling Haarlem zich bezig met net vraag stuk „Hoe komen we aan goede films". Er is op het laatste congres van het Instituut een voorstel ingediend om het door het Centraal Bestuur eens onder de loupe te laten nemen. Tot nog toe is het Haarlemse bestuur nog niet tot een oplossing kunnen komen, daar de voorwaarden voor de huur van het Frans Hals-theater onaanvaard baar bleken. Dit heeft het bestuur doen besluiten in plaats van filmochtenden een of twee toneelavonden te organiseren. De eerste toneelavond is inmiddels vastge steld op Woensdag 25 November in het gebouw St. Bavo. De toneelgroep Herman Bouber zal „Meeuwen boven Sorrento" opvoeren. Het programma voor de maanden No vember en December vermeldt verder: Een voordracht door de schrijver Mau- rits Dekker, Dinsdag 1.7 November, in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloe- mendaal; een excursie naar het Frans Hals museum, Zondag 22 November; een be schouwing over „Expressionisme in Duits land, België en Nederland", in de serie „Moderne schilderkunst", door de heer E. de Kat, on Dinsdag 24 November in ,,'t Nut" in Haarlem; een contactavond op Zondag 28 November in „Cultura" in Haar lem; de derde avond in de serie „Moderne schilderkunst" door de heer E. de Kat, over Fauïsme, Kubisme, Surrealisme, in ,,'t Nut", op 1 December; een Sinterklaas- weekeinde op 12 en 13 December op Ban- jaert. Op Dinsdag 15 December zal dr. O. H. Dijkstra, arts, spreken over de gevrees de ziekte, kanker, in de gehoorzaal van het Grote Gasthuis. Zondag 19 December wordt een excursie gehouden naar de Palestina diorama's aan de Schotersingel in Haarlem. Voor de fotogroep vermeldt het program ma een beoordeling en bespreking der wedstrijdfoto's door de jury op 26 Novem ber en een lezing met demonstratie over hef vergroten met het Ilford filter set. Op 24 December wordt een Italiaanse fotocollectie besproken. De bijeenkomsten voor de fotogroep worden gehouden aan ''e Witte Heren straat 49. In de middagzitting van de Dinsdag te Arnhem gehouden jaarlijkse ledenvergade ring van het Centraal Sociaal Werkgevers verbond heeft de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff enkele sociale aspecten van het vraagstuk van de werkgelegenheid de revue laten passeren. De productiviteitsverhoging kan alleen slagen, wanneer het tarief duidelijk is voor de werknemer. Er moet niet alleen een industrieel klimaat voor zijn, maar óók een sociaal klimaat, een redelijke sociale zekerheid voor de werknemer. „Massale onzekerheid is een slecht klimaat voor de maatregelen, die onze economie zo brood nodig heeft. Moeilijk wordt echter alles, omdat ons geen onbeperkte middelen ter beschikking staan, terwijl het kostenpeil een van de doorslaggevende factoren is voor het sla gen der industrialisatie. Onder de huidige omstandigheden raadde hij met voorzich tigheid de omvang van de sociale voorzie ningen uit te breiden en dit geldt evenzeer voor het loonbeleid. Ten aanzien hiervan merkte minister Suurhoff op, dat er een tijd is geweest, dat er maatregelen waren die de productiviteit niet stimuleerden, maar remden. De tijd van onbeperkte ex pansiemogelijkheden is voor West-Europa echter voorbij. Voorbeelden om ons heen liggen voor het grijpen, aldus de minister. Het loonpeil is meer nog bepalend voor het kostenpeil. Alles is er aan gelegen een systeem van loonvorming te hebben, waar in het hebben van een evenwicht mogelijk is, zonder dat er grote spanningen (die met een terugkeer naar de vrije loonvorming gepaard gaan) kunnen optreden. Terug keer naar de vrije loonvorming van vóór de oorlog acht de minister noch gewenst, noch mogelijk. Ten aanzien van de vraag, wat men moet doen als de loonvorming meer naar het georganiseerde bedrijfsleven wordt ver schoven en men het daar niet eens wordt, zei minister Suurhoff toch een bevredigen de oplossing te zien, wanneer men cr in weet te slagen de emoties wat builen de deur te houden. Hij duidde hierbij op een compromisoplossing, waarmede alle par tijen zich zullen kunnen verenigen. Tot dusver is er nog altijd een dergelijk ver standig compromis gevonden en anderszins heeft men zich in goede discipline („en ■met goed gemopper", naar de minister tot hilariteit opmerkte) gehouden aan wat de overheid noodgedwongen moest doen. Dat is voor Nederland een buitengewoon groot goed. voortgekomen uit de ontwikkeling enkele tientallen jaren voer dc oorlog en de vijf jaar doorgestaan leed. Laat ons met dat resultaat erg zuinig zijn, aldus minister Suurhoff. Na deze door een volle schouwburgzaal met grote aandacht aangehoorde rede sprak de directeur van de N.V. Bataafse Petro leum Maatschappij, ir. H. Bloemgarten, nog over de na-oorlogse ontwikkeling op sociaal gebied in de West-Europese landen. Tijdens de koffiemaaltijd, die het ver bond in de concertzaal van Musis Sacrum" was aangeboden door de Gelderse In dustriële Kring en de Arnhemse Fabrikan tenkring. richtte de voorzitter, mr. F. H. A. de Graaff, zich 's middags via de radio tot de vele duizenden ondernemers in het. land. die niet bij hun zevenhonderd collega's deze dag in Arnhem bijeen konden zijn. Uit de gegevens, welke door het Econo misch Instituut voor de Middenstand zijn gepubliceeerd over het omzetverloop in het midden- en kleinbedrijf gedurende dat over het geheel genomen in deze maand September 1953 kan wordeq geconcludeerd, bevredigende omzetten werden genoteerd. In tal van branches werden belangrijk ho gere omzetten behaald dan in de overeen komstige maand van 1952. Met name in enige voedingsmiddelenbranches vond deze vermeerdering van de geldomzet haar oorzaak in prijsstijgingen. Zulks was onder meer het geval in de détailhandel in aard appelen, groenten en fruit en in het sla- gersbedrijf. Van de winkels in duurzame consump tiegoederen was vooral de omzetontwikke ling in het rijwielbedrijf en in de handel in ijzerwaren en gereedschappen gunstig. Daarentegen zette zich de reeds in ver scheidene voorgaande maanden geconsta- teeerde omzetvermindering in de détail- handel in glas, porselein, aardewerk en huishoudelijke artikelen in September verder voort. In het rijwielbedrijf en in de handel in ijzerwaren en gereedschappen stegen de geldomzetten respectievelijk 19 pet. en 21 pet. boven die van September 1952. De grotere verkoop van bromfietsen was oor zaak van de omzetstijging in de eerstge noemde branche. Van betekenis was ook de omzetstijging, welke werd behaald in de détailhandel in schoeisel (9 pet.), de boekhandel (8 pet.) en de détailhandel in meubelen en aanverwante artikelen (7 pet.). In de détailhandel in textielwaren, in sportartikelen en in de kantoorboekhan del gaven de geldomzetten ten opzichte van September 1952 een toeneming te zien met respectievelijk 'ft pet, 2 pet en 4 pet. In het chocolateriebedrijf daalden de omzetten met één percent en in de détail handel in tabaksfabrikaten, in welke bran che enige prijsdaling is ingetreden bij si garen en enige merken sigaretten, bleven de geldomzetten eveneens één percent be neden het peil van September 1952. Gisteren zijn met de D-trein uit Duits land via Oldenzaal 102 kinderen van vluch telingen uit de Oostzóne in ons land aan gekomen. Deze kinderen worden door be middeling van de Commissie Internationaal Hulpwerk van het N.V.V. en de P.v.d.A. bij pleegouders in Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en Utrecht voor de tijd van drie maanden ondergebracht, in elke stad ongeveer 25. In de trein, die precies op tijd binnenreed, bevonden zich twee voor de kinderen en hun geleiders en geleidsters gereserveerde rijtuigen. De kinderen, van wie de vaders werkloos zijn, maakten een vrij behoorlijke indruk en waren goed ge kleed. De woningtoestanden van de ge zinnen waaruit zij komen, is echter in het algemeen slecht. Droste's Toneelvereniging „Na arbeid ontspanning" verzorgt op Donderdag 19 November in gebouw St. Bavo een ontspan ningsavond voor de afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Ouden van Dagen. Opgevoerd wordt de comedie „Als je d'r maar in gelooft". Gisteravond is de reeds enkele jaren oude traditie om ook in Haarlem een Sint Maarten-optocht te houden opnieuw verstevigd. Om ongeveer zeven uur vertrokken twee optochten, bestaande uit kinderen, van de Spaarnekerk en de Prins Bernhard- laan. De beide groepen kwamen bij de Zomerkade samen en vervolgens schaarde iedereen zich om de hoog te paard gezeten Sint Maarten en al zingend en wandelend trok men naar het Teylerplein. Vele kinderen hadden al of niet zelf gemaakte lam pions bij zich. Na afloop van de optocht gingen zij langs de huizen om geld, snoep of fruit op te halen en zij zongen daarbij de aloude Sint Maarten-liedjes. Anderen hadden het echter allemaal niet zo precies begrepen en zongen met een zwart gemaakt gezicht uit volle borst Sint Nicolaasversjes. Enigszins ten onrechte uiteraard, maar dat deed aan de algemene vreugde niets af. Trouwens Sint Nicolaas noch Sint Maarten zijn er de mannen naar om zich daarover kwaad te maken Integendeel. De chef-secretaris van liet Leger des Heils in Nederland, de 53-jarige kolonel Jac. Smael, is vanmorgen bij een auto ongeluk te Amsterdam om het leven ge komen. liet ongeluk geschiedde omstreeks kwart voor tien toen kolonel Smael met zijn auto ter hoogte van de Pieter Lastman- kade op de Amstelveenseweg in aanrij ding kwam met een in dezelfde richting rijdende jeep. De auto van de heer Smael reed tegen een boom en hij raakte achter het stuur bekneld. Kolonel Smael, die op weg was naar de opleidingsschool van het Leger des Heils in Amstelveen om daar een lezing te houden, is ter plaatse overleden. Zijn stoffelijk overschot is naar het Wilh'el- minagasthuis overgebracht. Naar de oor zaak van de aanrijding stelt de politie een onderzoek in. In theater Monopole heeft Dinsdagavond de Vrijzinnig Protestantse Radio-omroep een bindingsavond gehouden. Na door» de voorzitter van de afdeling, de heer J. Pi'undt te zijn ingeleid, sprak ds. N. Padt uit Ede. Hii zeide, dat er reeds vele jaren door de V.P.R.O. geploeterd wordt, om Vrijzinnig Nederland wakkcr te schudden. Nu weldra het radiobestel in Nederland zal worden geregeld, moest alle kracht worden ingespannen om de V.P. R.O. groter te maken, opdat het leden aantal van 92.000 minstens met tienduizend zal stijgen, omdat men eerst dan recht zal hebben op zendtijd. Het is echter volgens spreker benauwend te constateren, hoe moeilijk het is, vrijzinnig protestant Ne derland aan de slag te krijgen en er is alle reden om te vragen waar toch de persoon lijkheid van de vrijzinnig protestanten blijft. Ook de V.P.R.O. wil haar principes uitdragen in de aether en elke vrijzinnig protestant behoort zich aan te sluiten bij deze strijd. De tijd van het individualis me is voorbij, want deze tijd kan niet meer buiten organisatie, reden waarom ook de V.P.R.O. haar gelederen dient te sluiten, opdat de strijd kan voortgaan naar het uiteindelijke ideaal, (voorlopig nog on bereikbaar) één nationale omroep. Met een beroep op de aanwezigen, alle krachten in te spannen om de V.P.R.O. hecht en sterk te maken, besloot spreker zijn gloedvol be toog. De avond was verder gewijd aan het op treden van Benny Vredens' Micro-cabaret, waarin Sonja Oosterman, Piet Ekel en Benny Vreden optraden. De jaarlijkse winter-propagandabijeen- komsten van het consulaat Zandvoort van de Nederlandse Reisvereniging zijn Dins dagavond in gebouw „Zomerlust" geopend met een filmavond over Noord-Afrika. De consul der N.R.V. te Zandvoort, de heer N. Slootjes, sprak een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen en spe ciaal tot de spreker, de heer Maas, die ruim 40 jaar in Afrika vertoefde en over een verbazingwekkende kennis 'bleek te beschikken van dit werelddeel. Met dit fraaie en aantrekkelijke pro gramma maakt de N.R.V. dit seizoen een tournée door ons land en van het viertal boeiende films, door de heer Maas ingeleid en van commentaar vooi'zien, werd door de aanwezigen volop genoten. De N.R.V. kan met grote voldoening ook in Zandvoort op deze geslaagde avond terugzien, die met een woord van dank door de heer Slootjes werd geëindigd. WINKELBEURS VOOR DéTAILLISTEN F. M. Verduyn N.V. uit Lisse houdt een winkel iersbeurs in de grote zaal van Tres long. De bedoeling is, de détaillisten in direct contact te brengen met de fabrikan ten. Op fraaie wijze zijn de stands opge trokken en deze gaven de bezoekers een overzicht van wat er aan merkartikelen in dc levensmiddelenbranche in de han del wordt gebracht. Het waren echter niet alleen levensmiddelen die tentoongesteld waren, maar ook de technische installatie voor de kruidenier, zoals weegschalen, koelkasten, was in verscheidenheid op de beurs aanwezig. De belangstelling op de eerste middag deed reeds verwachten dat de beurs zou slagen en de standhouders toonden zich over het geheel tevreden over het aantal orders dat kon worden geplaatst. De be zoekers die even wilden uitrusten konden meteen luisteren naar het programma van Paul Ostra en Wouter de Nijs, die in de foyer optraden. De bloembollen-actie ter gelegenheid van de adoptie is een succes geworden. Een 17-tal Hillegomse bloembollenhande laren heeft in totaal niet minder dan 22.000 bloembollen bijeengebracht. Dit geschenk is dezer dagen aan de burge meester van Baarland en Oudelande over gedragen en de bollen zijn inmiddels aan de ingezetenen uitgereikt. Van de ge meentebesturen van beide gemeenten is een dankbetuiging ontvangen, waarin dui delijk de grote erkentelijkheid van de in gezetenen dier gemeenten voor dit blijk van medeleven naar voren komt. Dinsdagavond hield de IJsclub Lisser broek en Omstreken een druk bezochte jaarvergadering in de zaal Faas aan de Lisserdijk onder leiding van de heer A. J. Mesman, die in zijn openingswoord mee deelde, dat wanneer de winter invalt, de Lisserbroek gereed is voor de ijssport. Secretaris C. van der Klaauw bracht het 46ste jaarverslag uit, waaruit bleek dat het ledenaantal in het afgelopen jaar met 56 gestegen is tot 486. Hij memoreerde, dat de baan van de Lisserbroek als enige open is geweest in de winter van 1952-'53 in de omgeving. Penningmeester A. Wijnhout gaf een financieel verslag met een batig saldo van ruim 500, zodat de baten zijn gestegen tot 1.309,11. Tot lid van de kas- eommissie werd benoemd de heer A. Trompert. De aftredende bestuursleden, de heren A. Alders, K. Zwetsloot en A. v. d. Veek werden herkozen. De traditio nele verloting bracht 350 op. De R.K. zangvereniging „Da Pacem" behaalde Zondag te Utrecht de eerste prijs met 368 punten in de afdeling uitmuntend heid en de eerste B-prijs in de erewedstrijd. De heer L. Tervoort had de leiding. Het elftal van de Heemsteedse politie heeft ook Dinsdagmiddag het ongeslagen record kunnen handhaven door in het Heemsteedse Sportpark de grootste concurrent, het Bloe- mendaalse politie-elftal, met niet minder dan 7—1 overtuigend te verslaan. Bij de rust was de stand reeds 50. Door deze overwinning neemt het Heem steedse politie-elftal thans de bovenste plaats in van de 2de klasse B van de Nederlandse Politie Sport Bond. Van de zes gespeelde wedstrijden werden er vijf gewonenn en ein digde één gelijk. Met nog twee wedstrijden in het vooruitzicht maken de Heemstedena ren dus een uitstekende kans op het kam pioenschap, dat dan automatisch promotie naar de eerste klasse betekent. Dit kampioenschap kan reeds aanstaande Dinsdagmiddag worden behaald, wanneer de wedstrijd tegen het Zandvoortse politie- elftal eveneens gewonnen wordt. Ook deze ontmoeting vindt weer plaats in het Heem steedse Sportpark. Na afloop der opvoeringen van de klucht „Ma heeft de broek aan", welke de Heem steedse Toneelvereniging „Nut en Genoe gen" Zaterdagmiddag voor de Heemsteedse Ouden van Dagen en des avonds voor de eigen leden verzorgde, betrad de regisseur, de heer Carel Veerhoff het toneel van hotel ..Het Wapen van Heemstede", om de heer L. Beek namens de werkende leden een klein huldeblijk aan te bieden. „Ome Leen", zoals hij door zijn vele vrienden en kennissen wordt genoemd, was namelijk dertig jaar lid van deze vereniging, waarvan hij niet minder dan zeventwintig jaar de functie van penningmeester heeft waargenomen. En hij is steeds een voorbeeldig financier geweest, zoals de heer Veerhoff verzekerde, die meer malen een tekort uit eigen portemonnaie heeft aangevuld. De vereniging heeft daar om bijzonder veel aan de jubilaris te danken. Namens de werkende leden bood spreker hem een geschenk in couvert aan, met het verzoek hiervoor een blijvende herinnering aan dit jubileum te willen aanschaffen. Door de heer Beek werd in een kort dank woord ook zijn echtgenote betrokken, om dat het hem zonder haar enthousiaste steun onmogelijk zou zijn geweest, zoveel tijd en moeite aan „Nut en Genoegen" te geven. 's Middags heeft dezj klucht een groot aantal bejaarde Heemstedenaren enige bij zonder vrolijke uren bezorgd, waarvoor de heer A. Poen. als afdelings-voorzitter van de Algemene Bond voor Ouden van Dagen de vereniging zijn grote erkentelijkheid 'be tuigde. De opvoering van „Ma heeft de broek aan wordt Zaterdag 14 November nog één maal in dezelfde zaal herhaald

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10