Eisenhower poogt nu middenweg te zoeken ïïimm c j (hefarme .4 Wereldnieuws 1 Kamerleden krijgen hogere schadeloosstelling E Kamerleden achten lichamelijke opvoeding een zwak punt PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Ió het zo Republikeinse olifant wil geen geneesmiddel slikken Begroting van Binnenlandse Zaken goedgekeurd 4 middelen in 1 tablet dóen wonderen! De radio geeft Donderdag AUTO-RADIO Woningbouw nog boven aan „urgentielij st" WOENSDAG 11 NOVEMBER 1953 Indonesische luchtmacht bestookt benden Plaquette aan woning van Willem Kloos 'n TIP VAN BOOTZ Opmerkingen over onderwijsbestel H. J. MAERTENS N.V. Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Kerkelijk Nieuws NIP O-onderzoek toont: Na de opstand in Bolivia Moren zijn blanken J (Van onze correspondent in Washington) De nederlagen, die de Republikeinen ge leden hebben bij verkiezingen voor een aantal gouverneurs- en burgemeesters posten, alsmede voor enkele opengevallen plaatsen in het Huis van Afgevaardigden, wettigen de veronderstelling, dat het getij ten gunste van de Democraten aan het ke- i-en is. Hoezeer persoonlijke en locale fac toren bij plaatselijke verkiezingen ook hun speciale invloed gehad mogen hebben, de algemene veronderstelling is toch, dat ve len van de destijds ontevredc-n Democra ten en partijlozen, die in 1952 voor Eisen hower hebben gestemd, thans zijn terug- gezwenkt naar hun vroegere voorkeur: de Democratische partij. Zij hadden verwacht, dat Eisenhower als betrekkelijk liberaal en in ieder geval als internationaal ge oriënteerd leider, de Republikeinse partij dusdanig zou beïnvloeden, dat zijn regiem in politieke sfeer niet al te veel van dat van wijlen Franklin D. Roosevelt zou ver schillen, maar het is anders uitgekomen dan zij hadden vermoed. De rechtervleugel van de Republikeinse partij heeft zich krachtig doen gelden en daar Eisenhower de eenheid in de par tij van veel belang acht is hij de pad vinder geworden van de Republikeinse middenweg. Geneesmiddel wil er niet in Het geneesmiddel, waardoor de Republi keinse partij er weer bovenop kan komen, lijkt voor de hand te liggen: hergeef aan die tijdelijke, van huis uit niet Republi keinse aanhang van 1952 het geloof, dat de Republikeinen werkelijk veranderd zijn in de richting van het regiem, dat Amerika gekend heeft tussen 1932 en 1952, toon aan deze middengroep, dat centralisatie vam bestuur en internationalisme als waarden zijn erkend, niet alleen door een bepaalde Republikeinse vleugel, maar door de ge hele Republikeinse partij. In mijn eerste artikel duidde ik er ech ter reeds op, dat de Republikeinse olifant deze remedie niet slikken wil. Wanneer in Januari het Congres weer bijeen zal ko men, zullen er allerlei acties worden on dernomen door Republikeinen, die juist niet in de richting sturen van de sfeer, waar nu vele Democraten naar terug verlangen. Het Bricker-amendement zal bijvoor beeld proberen om de afzonderlijke staten te laten meebeslissen over internationale verdragen Cd at betekent decentralisatie en minder macht voor de president). Verder blijkt de drang in de richting van tarief verhoging zo krachtig (invloed van sena tor Millikan en van afgevaardigde Reed bijvoorbeeld), dat er van tarief-verlaging wel weinig sprake zal kunnen zijn. Dat be- ADVERTENT1E tekent minder internationalisme op econo misch gebied. Tenslotte kan men ver wachten, dat er stemmen zullen opgaan, om het vijfde amendement van de grond wet te wijzigen. Dit. amendement bevat on der meer de Liberale bepaling, dat nie mand gedwongen kan worden tegen zich zelf te getuigen. Dit drietal voorbeelden kan aantonen, dat er in de Republikeinse partij de neiging bestaat om juist uit een geheel ander vaatie te tappen, dan waar het internationalistische, centralistische en Liberale geneesmiddel in te vjnden is. Reeds tiharfë blijkt, hoe Eisenhower en de zijnen op deze acties van de rechtervleu gel zullen reageren: met verzachtende, kal merende tegenactie. En het resultaat? Een koers over de Republikeinse middenweg, onder leuzen, die de rechtervleugel moeten zoethouden en kalmeren, maardie de argwaan zullen versterken en niet wat noodzakelijk is wegnemen, van die bui ten-republikeinse aanhang, die Eisen hower in 1952 aan de macht geholpen heeft. Paardenmiddel onbruikbaar Een zeer grof middel om populariteit te kopen zou in theorie nog kunnen zijn: een drastische belasting-verlaging, alsmede een extra vertroeteling van de boeren. Dit Republikeinse regiem heeft gelukkig te veel verantwoordelijkheidsgevoel om een dergelijk paardenmiddel, dat gevaar lijk zou zijn voor de economische en mi litaire positie van het land, toe te passen. Het is goed te weten, dat de leiders van Amend ka integere, goed willende mannen zijn, maar of zij in staat zullen zijn de volgende verjaardag van het Republikein se bewind minder somber te maken dan 4 November 1953, daar twijfelen velen aan te Washington. ADVERTENTIE FALCON REGENJASSEN blauw-grijze kleuren, ingezette mouw model Marconie 69. GABARDINE, model Philip 125 )UW 9.50 5- J Gen. Cronjéstr. 40-44, Hrl. Tel. 15438 DJAKARTA (Aneta). Voor het eerst is gebruik gemaakt van de Indonesische luchtmacht voor het beschieten van con centraties en schuilplaatsen van benden in verschillende delen van Zuid-Celebes en in het bijzonder in het actie-gebied van het basiscommando Makassar, zo heeft het commando Oost-Indonesië medegedeeld. Betreffende de toestand in Atjeh is door de nieuwe gouverneur medegedeeld, dat vijftig procent van de lagere bestuursamb tenaren in Noord-Atjeh en aan de Noord- Oostkust van Atjeh hun werkzaamheden hebben hervat. De gouverneur, die een rondreis door deze gebieden heeft gemaakt, zeide ten aanzien van persberichten, dat de opstand gesteund zou worden door bui tenlandse kapitalisten, dat hier „niets van blijkt". Mr. Amin verklaarde vroeger nooit voor stander te zijn geweest' van het verlenen van autnomie aan Atjeh, maar thans is hij na het zien van de realiteit tot andere gedachten gekomen Als blijvende herinnering aan Willem Kloos en diens echtgenote Jeanne Reij- neke van Stuwe zal aan hun voormalige woning. Regentesselaan 176 te 's-Graven- hage een plaquette worden aangebracht. Deze wordt Maandag 16 November om 11 uur in het Haagse gemeente-archief aan het Rijswijkseplein onthuld. (Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp, dat de parlementaire .schadeloosstelling voor de Tweede Kamer leden, thans f 7200.—, f 7800.— en f 8400.— per jaar bedragend naar gelang van de afstand tussen de woonplaatsen der leden en Den Haag respectievelijk op f 10.00.—, f 10.600.— en fll.200.— beoogt te brengen, was voor de heer Gortzak (C.P.N.) aanleiding zich namens zijn frac tie er tegen te verklaren. Hij noemde de voorgestelde bedragen te hoog in vergelij king met de lonen van de gemiddelde werk man. Elke Nederlandse staatsburger kan met de tegenwoordig door de afgevaardig den genoten schadeloosstelling best rond komen, zei hij. Men kreeg verder nog te horen, dat heel wat Kamerleden nog zeer behoorlijke inkomsten boven die van de parlementaire schadeloosstelling genieten. ADVERTENTIE Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, doet een enkel tabletje Chelarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. jh n BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.75 ADVERTENTIE WIE KOFFIE ZET denkt aan BUISMAN, omdat lekkerder èn goedkoper koffiedrinken samengaan met Er was eens een heertje uit Drachten, Die zat aan 't ontbijt al te smachten Naar een TIP van BOOTZ, En een tweede desnoods. Hij kon haast tot borreltijd niet wachten. Inz. Heer H. R., Den Haag ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl, Bootz' Oude Genever. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieekn. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.3312.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Piano en altviool. 13.45 Platen. 14.00 Platen. 14.25 Ka mermuziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Pla ten. 15,30 Sopraan en piano. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Kamerkoor en solist. 16.55 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Tussen Dollard en Schelde. 18.00 Platen. 18.15 Kamerkoor. 18.35 Raadhuis-praat. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 20.Q0 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd program ma. 21.05 Amusementsmuziek. 21.30 Wedstrijd in kennis en wetenschappen. 22.00 Platen 22.10 Ik denk er zo overen U? 22.20 Orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tiroolse muziek. 11.30 Platen. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land7 en tuinbouwmededelingen. 12.33 Krontjong-ensemble. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Mag ik me even voorstellen? Mijn naam is Cox!, hoorsp-1. 14.35 Pianorecital. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regerings uitzending: Nieuw Guinea, Papoea, Irian, vanwaar deze namen? 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Reportage en platen. 18.40 Bill Sheriff en zijn prairie-duivels, hoorspel. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Ge sproken brief uit Londen. 19.10 Jazzmuziek. 19.40 Rondetafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest en solist. 21.00 Scheeps werf De Kroonprinces, hoorspel. 22.00 Amusementsorkest en solist. 22.45 Sport- actualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazzmuziek. 23.45—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19,00 Nieuws. 19.40 Platen 19.50 Politieke cauesrie. 20,00 Verzoeknro- gramma. 20.10 Klankbeeld. 20.40 Platen. 20.45 Orkest-concert. 21.15 Ethnologische muziek. 22.400 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Engelse litteratuurgeschiede nis. (Op 224 en 42 m.). Uit het zojuist verschenen voorlopig ver slag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de begroting 1954 van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen blijkt, dat vele leden waardering koesteren voor het beleid van de minister, in het bij zonder voor zover dit gericht is op de be vordering van een zo ruim mogelijke deel neming van het Nederlandse volk in al zijn geledingen aan de culturele vorming. In tussen zijn zij met zorg vervuld door de sterke stijging zowel van de gewone als van de buitengewone dienst, respectievelijk met circa 21 en 2'/s millioen. Zeer vele andere leden sloten zich bij de woorden van waardering aan, maar voegden er aan stonds aan toe, dat naar hun mening het optreden van de minister tot nu toe blijk heeft gegeven van een ernstig gebrek aan voortvarendheid. Hierbij dacht men met name aan de gang van zaken met betrek king tot het kleuteronderwfjs, aan de sala riskwesties, aan het uitblijven van een ont- werp-radiowet en een regeling voor de televisie. De vraag werd gewettigd geacht of de in sommige opzichten trage gang van zaken niet voor een dee'l moet worden geweten aan het feit, dat het apparaat, hetwelk de minister ten dienste staat, niet voldoende is geoutilleerd voor de omvangrijke taak. Men had de indruk, dat een tweede staats secretaris geen overbodige weelde zou zijn. Andere leden konden deze mening niet delen. Naar hun inzicht is de organisatie van het departement na de oorlog onnodig gecompliceerd gemaakt, hetgeen een vlotte afdoening van zaken zeker niet bevordert. In plaats van uitbreiding drongen zij aan op vereenvoudiging. Teneinde de onrust in het lerarencorps weg te nemen, zou het volgens vele leden nodig zijn nog diverse rechtmatige wensen te vervullen. Met instemming werd gecon stateerd, dat het bouwvolume voor scholen is verhoogd. De lichamelijke opvoeding aldus zeer vele leden vormt echter een der zwakste punten van ons onderwijs bestel. Gaarne zouden deze leden van de ADVERTENTIE INBOUW. EN SERVICE STATION Nassanstraat 5 Haarlem TeL 15220 minister vernemen of hij bereid is maat regelen tot verbetering te bevorderen, waarbij met name gedacht werd aan bouwen vtfrc een veel groter aantal gym nastieklokalen en aan het aanvullen van het tekort aan deskundige leerkrachten. Vele Kamerleden wilden gaarne hun waardering uitspreken over het feit, dat de minister zoveel aandacht besteedt aan het hoger onderwijs. Van verschillende zijden werd gevraagd of de minister iets naders kan ontvouwen omtrent de mede deling in het rapport van de commissie- Verdam met betrekking tot een betere voorbereiding voor het rechtersambt, ge publiceerd in de nota van de minister van Justitie in zake de rechterlijke macht, vol gens welke in vérgaande staat van voor bereiding zou zijn een ontwerp tot wijziging van de Hoger Onderwijswet en het aca demisch statuut, ten doel hebbend aan de juridische studie een derde examen toe te voegen. De grond van de discussies, welke on langs in de Kamer gehouden zijn over de kwestie van het geneeskundig onderzoek voor het huwelijk, zouden verscheidene leden het wenselijk achten, wanneer bij de herhalingscursussen voor artsen, zoals deze tegenwoordig in vele grotere steden jaar lijks worden gegeven, ook een plaats zou worden toegekend aan de anthropogenetica en de eugenetiek. Nog belangrijker is het uiteraard om de toekomstige artsen te be reiken. Nadat bij de behandeling van de begro ting voor 1953 was gesproken over de langzamerhand onhoudbaar wordende toe stand bij verscheidene symphonie-orkesten en de minister als zijn mening te kennen Haarlem had gegeven, dat het in het algemeen toe te juichen ware, indien de salarissen zou den worden verhoogd, verkeerden velen, zowel in de Kamer als daarbuiten, in de verwachting, dat hiervan iets op deze be groting zou zijn gebleken. Hebben de mi- ster zo vroegen deze leden nog geen voorstellen ter zake bereikt? Enkele leden vroegen zich af, of de minister wel een cultuurbeleid voor ogen staat, dat voldoende recht doet weder varen aan de vrije culturele krachten, die in óns volk aanwezig zijn en die zich nu niet kunnen uiten, omdat de overheid op ander terrein (met name dacht men hier aan het fiscale beleid) cultuurbelemme rend werkt. Zeer vele leden haddden steeds meer de overtuiging gekregen, dat aan het be leid van de Nederlandse Opera ernstige fouten kleven. Hoewel zij gaarne erkenden, dat de artistieke prestaties lofwaardig zijn, vroegen zij zich af, ten koste waarvan deze worden bereikt. Soms lijkt het moei lijk om nog van een Nederlandse Opera te spreken. Uitvoerige inlichtingen zouden deze leden op prijs stellen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rijssen: P. Bouw te Ridder kerk: te Waddmxveen: D. v. d. Ent Braat te Opheusden. Aangenomen naar Ruinen (toez.): J. M. Willemsen te Gieten. Bedankt voor Stadskanaal: J. S. Postima te Nijege-Opeinde; voor Bleskensgraaf (toez.): D. v. d. Ent Braat te Opheusden; voor 's-Gravemhage (als ziekenhuispredi- kant): J. Germans te Enschedé.. Geref. Kerken Beroepen te Wierum: H. Riezebos, cand. te Wageninigen; te Middelburg (vac. H. Veldkamp): T. J. Hagen te Lemelerveld. Geref. Gemeenten Tweetal te Zeist: W. C. Laimuin te Grand Rapids en F. J. Dieleman te "Verseke. Tweetal te Vlaardingen: M. Heerschap te Wageningen en A. van Stuyvenberg te Nunspeet. EMERITAAT Dr. B. J. OOSTERHOFF De classis Utrecht der Chr. Geref. Ker ken heeft aan dr. B. J. Oosterhoff te Utrecht-C. eervol emeritaat verleend we gens zijn benoeming tot hoogleraar. De communistische woordvoerder vond dan ook de voorgestelde verhoging onwaar achtig, onverantwoordelijk en niet nood zakelijk. Mr. Burger (P.v.d.A.) vestigde er de aandacht op, dat voor het totaal van de be groting van uitgaven het nu ter tafel lig gende wetsontwerp geen factor van enige betekenis uitmaakt. Het argument, dat de volksvertegenwoordigers wat bezuiniging betreft een voorbeeld moeten geven, gaat niet op. Tot de heer Gortzak zei mr. Bur ger dat in totalitaire staten de volksver tegenwoordiger slechts een wassen neus is. Hij merkte op dat de heer Paul de Groot slechts zeventien keer in één jaar in 's lands vergaderzaal was verschenen, hetgeen neërkomt op een vergoeding van ongeveer f 600.per keer. Minister B e e 1 merkte op dat de werk zaamheden der Tweede Kamerleden zeer sterk zijn toegenomen. Hun uitgaven zijn eveneens sterk gestegen. Het was een grote fout van de heer Gortzak, aldus de be windsman, dat hij de parlementaire scha deloosstelling met een bezoldiging verge leek. Replicerende had de communistische afge vaardigde het nog over betaling der Ka merleden met Amerikaanse dollars, welke opmerking hij op aansporing van de voor zitter terugnam. Nadat d s. Zandt (St. Geref.) zich tegen het ontwerp had verklaard, omdat zijns in ziens de overheidsuitgaven toch al te hoog zijn, verenigde de Kamer zich met 76 tegen 6 stemmen dus met aanmerkelijk meer dan de in dit geval door de Grondwet ver eiste twee-derde meerderheid met het voorstel. Met de communisten stemden de Staatkundig-Gereformeerden en mr. Beer- nink (C.H.) tegen, waarna de Kamer zich zonder hoofdelijke stemming en een aan tekening van het tegen der communisten, met het wetsontwerp verenigde. De begroting van Binnenlandse Zaken werd zonder hoofdelijke stemming, met aantekening van het tegen der communis ten, aangenomen. Bij de replieken had minister B e e 1 tegenover ir. Van Dis (St. Geref.) het feit verdedigd, dat in gemeen ten met een vrijwel uitsluitende Katho lieke bevolking in advertenties voor func ties bij de gemeentelijke administraties van sollicitanten de eis wordt gesteld dat zij Katholiek zijn. De minister verklaarde hier geen recht tot ingrijpen te hebben, omdat er niets geschiedt dat in strijd is met de Grondwet. De gemeenten hebben het recht zelf de voorwaarden te bepalen waaraan sollicitanten moeten voldoen. 11. „Goed", zei Panda na enig nadenken, „ik wil leerling-verslaggever bij je wor den, op voorwaarde, dat je me leert, hoe je gebeurtenissen kunt voorspellen". „Mooi", zei Joris, zijn hoed grijpend, „maar ik moet u wel onder het oog brengen, dat hetgeen ik doe met voorspellen niets te maken heeft. De Nieuws Ram'is een voor uitstrevend blad, dat gebroken heeft met een oude sleur. Andere bladen volgen het nieuws op de voet, WIJ daarentegen zor gen ervoor, dat het nieuws ONS volgt". Panda kon het verschil niet inzien, maar hij legde er zich voorlopig maar bij neer. „Zal ik ook leren, hoe je bijvoorbeeld wist, dat ik van de trap zou vallen?", vroeg hij slechts. „Dat zult ge", antwoord de Joris vriendelijk. Hij tallcte zijn voeten, stak een briefje op zijn hoed, waarop met grote letters PERS stond gedrukt en wenk te Panda om hem te volgen. „Kijk", zei hij onder voortgaan, „deze vloer is spie gelglad, zodat ongetalkte voeten Maar reeds moest Panda ervaren, wat on getalkte voeten op zo'n gladde vloer de den. Voor de tweede maal gleed hij naar de trap en rolde holderdebolder naar om laag. „Ondervinding is de beste leermees teres!", riep Joris hem na, „beneden zal ik u alles nog eens haarfijn uitleggen!" En hij stapte onverstoorbaar in de lift. Publiek vindt loonkwestie nu urgenter dan werkgelegenheid Een van de vragen, die het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie geregeld aan vele mannen en vrouwen, over het ge hele land verspreid en uit alle lagen van de bevolking, stelt, is: „Wat moet de re gering naar uw mening dit jaar het eerste opknappen?" Hier volgen de belangrijkste antwoorden: Woningnood oplossen, voor grote gezin nen huizen bouwen: 41 percent; lonen en prijzen in evenwicht brengen, levensstan daard opvoeren: 19 percent; belastingen verlagen, sociale lasten verlagen: 8 percent; pensioenen verbeteren, voor ouden van dagen zorgen, 7 percent; zorgen voor de getroffenen van de watersnoodgebieden: 7 percent; werkloosheid bestrijden: 5 per cent; betere sociale voorzieningen: 2 per cent; hogere levensstandaard voor de mid denstand, kindertoeslag voor kléine zelf standigen: 2 percent. Uit een vergelijking van de resultaten van dit onderzoek met die van 1952 blijkt dat de leniging van de woningnood nog bovenaan op de „urgentielijst" staat. In iy52 vond 12 percent der ondervraagden het in evenwicht bi-engen van lonen en prijzen het belangrijkst en 15 percent achtte toen de bestrijding der werkloosheid de eerste regeringstaak. LA PAZ (Reuter) Gewapende mijn werkers, landweermannen en burgers heb ben Dinsdag een mars door de Boliviaanse hoofdstad La Paz gemaakt om de trouw van de Bolivianen aan hun regering te be tuigen na de opstand van Zondag. De parade werd gadegeslagen door pre sident Paz Estensoro en zijn ministers. Officieel is medegedeeld, dat bij de op stand 23 personen om het leven zijn ge komen en 47 gewond. Censuur. De censuur, die in de Russische bezettingszone van Oostenrijk op radio uitzendingen en voorstellingen in bio scopen en schouwburgen werd uitge oefend, is met ingang van Dinsdag af geschaft. Blindganger. Ter gelegenheid van een actie voor veilig verkeer heeft Maan dag een man vijf uur lang in Bielefeld (Duitsland) zoveel mogelijk verkeers overtredingen gepleegd. Tevoren was bekendgemaakt, dat een ieder, die hem betrapte bij een verkeersovertreding, tien mark als beloning zou krijgen. Een alsmaar verkeersregels overtredende man schijnt in Bielefeld echter geen bijzonderheid te zijn, want niemand heeft enige aandacht aan hem besteed, aldus een mededeling van de politie. In andere steden in West-Duitsland is het succes van deze „Balduin, de blindgan ger", zoals hij officieel heet, al even pover geweest. Verbod. In het Cubaanse staatsblad van Maandag is een decreet gepubliceerd, waarbij wordt bepaald, dat de organi saties die de activiteit van het inter nationale communisme steunen, in Cuba worden verboden, omdat, aldus luidt het decreet, deze organisaties in strijd zijn met het democratische bestuur van Cuba. Pensioen. In de Britse staatscourant is meegedeeld, dat de voornaamste Britse onderhandelaar inzake de kwestie van de Suezkanaalzöne, generaal Sir Brian Robertson, met pensioen is gegaan. Men heeft hiermee gewacht, totdat bij de besprekingen in Caïro een gunstig tijd stip was bereikt. Zoals gemeld zijn de onderhandelingen thans opgeschort tot na de verkiezingen in Soedan. Slag. In een rede te Cleveland heeft de stafchef van de Amerikaanse landstrijd krachten, generaal Ridgway, verklaard, dat „iedere vroegtijdige terugtrekking van onze troepen uit het buitenland, iedere onhandige verzwakking van onze strategische posities een zware slag kan betekenen voor de zaak van de vrij heid". Schok. Op de Ionische eilanden (Grieken land), die in Augustus door aardschok ken werden geteisterd hebben zich Maandagavond opnieuw aardbevingen voorgedaan. De mensen renden angstig uit hun huizen. In Argostoli, de voor naamste stad van het eiland Cephalonië, dat in Augustus ernstig werd verwoest, werden drie bevingen waargenomen. Tegelijkertijd verbraken hevige stor men de telegraaf- en telefoonverbin dingen op Cephalonië. Vliegtuigen. Admiraal Dewitt Ramsey, voorzitter van de federatie van Ameri kaanse vliegtuigfabrieken, heeft Maan dagavond te Washington in een radio uitzending verklaard, dat de Ameri kaanse vliegtuigfabrikanten thans bezig zijn met de vervaardiging of vervol making van elf verschillende soorten militaire vliegtuigen, „die beter zijn dan welk overeenkomstig type ook, dat buiten de Verenigde Staten wordt ver vaardigd". Hij deelde voorts mede, dat de vliegtuigfabrikanten de Amerikaan se strijdkrachten jaarlijks van zesdui zend straalvliegtuigen voorzien. Schuld. De Amerikaanse minister van Defensie, Charles Wilson, heeft Dinsdag verklaard dat een krijgsgevangene in Korea zich niet van schuld zal kunnen vrijpleiten, indien hij een valse beken tenis over bacteriologische oorlogvoe ring aflegt, alleen om zich tegen com munistische représailles te behoeden. „Het feit dat men zijn leven riskeert is niet voldoende reden om iets verkeerds te doen", verklaarde hij aan een pers- lunch. Het ministerie van Defensie zou iedere zaak onderzoeken „met een maximum aan menselijk begrip, maar ook met het besef, dat een man, zelfs als gevangene, nog steeds verplichtingen heeft". Vuur. Indische wachten hebben Dinsdag een Noord-Koreaanse krijgsgevangene, die poogde te ontsnappen, doodgescho ten. Een woordvoerder der Indische be wakingstroepen deelde mede dat da Noord-Koreaan zes of zeven medeplich tigen had, die hem bij zijn ontvluch tingspoging hielpen. Indische wachten, die de ontsnappingspoging hadden ge zien, riepen de krijgsgevangene toe te blijven staan. Deze liep toen op een schildwacht af „en nam een dreigende houding aan", aldus de woordvoerder. Hierop opende de wachten in zelfver dediging het vuur. ADVERTENTIE WOLLEN VESTEN en PULLOVERS ENMODE BARTELJORISSTR. 24 HAARLEM TEL 20420 WE geven ogenblikkelijk toe, dat met de naam „Moor" een weinig omlijnd begrip wordt aangegeven. Maar de uit drukking „zo zwart als een Moor" en „je ziet er uit als een Moriaan" geven toch wel duidelijk aan, dat een Moor in onze ogen geen blanke is. En dan hebben we nog niet eens gesproken over Moriaantje, zo zwart als roet, die ging wan- delen zonder hoed! Wie nu eigenlijk een Moor is, staat geenszins vast. In de middeleeuwen kon iedereen er toe gerekend worden wiens huid varieerde van lichtbruin tot zwart. Maar later verstond men er de Arabieren onder en wel in het bijzonder de veroveraars van Spanje. In Noord-Afrika woonden (en wo nen nog) de Hamitische Berbers, die in de 7de eeuw door de Arabieren overwon nen werden, waarna een uit Arabieren en Berbers gemengde bevolking ontstond, die veelvuldig als Moors werd betiteld. De Mohammedaanse legers die in 711 en de daarop volgende jaren Spanje ver overden, bestonden voor een groot deel uit deze Moren, en dit is dan ook de reden waarom de Islamitische overheersers van Spanje eveneens Moren werden genoemd. Zij waren de dragers der cultuur die zich vooral in de 11de en 12de eeuw in Spanje op bijzondere wijze heeft ontwikkeld. Maar hoewel de klove tussen het Mohammeda nisme en het Christendom onoverbrugbaar was, is er geen enkele aanleiding een zo duidelijke anthropologische scheiding te maken tussen de Moren en de overige be woners van Europa. Want de Berbers, die tot de Hamieten worden gerekend, zijn van het blanke ras, zowel als de Arabieren, die tot de Semieten behoren. De Moren beho ren dus tot het blanke ras, ook al zijn ze even zwart als de kam pioen-zonnebader op onze stranden. Trouwens, zo scherp als de scheidingslijn tussen Mo ren en niet-Moren, en tussen Mohammedanen en Christe nen in later eeuwen werd getrokken, was zij ook in die dagen nog niet. V zult zich wellicht het Roeland's lied herinneren, dat verhaalt van Karei de Grote die uittrok tegen de Moren, welke onverlaten zich echter in hinderlaag hadden gelegd en Karel's ach terhoede volslagen in de pan hakte? De strekking van het lied doet ons enigszins denken aan een vroegtijdige kruistocht tegen de Halve Maan. Maar daar is geen steek van waar! Het waren de Christelijke Gascogners die de achterhoede van Karel's leger aanvielen. En de hulp die Karei de Grote in Spanje had willen brengen was niet bestemd voor de in verdrukking ge raakte Christenen maar voor de Moham medaanse Abbassieden! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2