Nog steeds scheidt het Kanaal twee werelden Het Hek van de Dam ^ANATOGÉi; Agenda voor Haarlem Franse Paragraaf Truman voor commissie tegen on-Amerikaanse activiteit ENGELAND EN EUROPA Continent droomt van Europa, Engeland van nieuw Elizabethaans tijdperk Per auto WOENSDAG 11 NOVEMBER 1953 3 Prins Bernhard naar Ethiopië Het proces-Mossadeq Big Ben Binnenslands Buitenshuis Als het werk u zwaar valt... Kermisvakgenoten vormen combinatie (Van een onzer redacteuren) Men hoeft werkelijk geen uitzonderlijk grote verbeelding te bezitten om zich voor te kunnen stellen, wat er gebeurd zou zijn wanneer Engeland indertijd op de eerste bijeenkomst van de Raad van Europa in Straatsburg zich bereid zou hebben ver klaard deel te nemen aan een federaal Europa. Wij zouden kortweg gezegd in dat geval thans vermoedelijk in de „Ver enigde Staten van Europa" leven. Engeland heeft die grote stap niet gedaan en bij aldien zijn wij nog steeds moeizaam bezig met de constructie van een Klein Europa, een opbouw waarbij Engelands houding overigens nog steeds van de grootste in vloed is. Men hoeft slechts te zien hoe de Franse hoop opvlamt, wanneer een Engel se onder-minister van Buitenlandse Zaken een stapje naderbij schijnt te doen en hoe die hoop weer omslaat in neerslachtige vrees wanneer blijkt dat de Britten het toch niet zo precies zó bedoeld hadden en zich schielijk terugtrekken achter Europa's breedste barrière: die smalle strook zee, die het Kanaal heet. Inderdaad, men kan het Britse stand punt als een negatief standpunt zien. Het zou echter van weing werkelijkheidszin getuigen om het als zodanig terzijde te schuiven. Het is van té grote betekenis. Het zou bovendien irreëel zijn te beweren, dat het volkomen ongegrond is. Hoezeer men het ook kan betreuren, het is geba seerd op allerlei redenen, politieke, maar vooral psychologische, waarvan juist de laatste niet zo maar weg te praten zijn. En hij, die ze wil ontkennen, moet in Enge land maar eens over Europa praten, om tot zijn verbazing te merken, dat de Brit wanneer hij „Europa" zegt, het continent bedoelt. Reden tot verbazing Dit is trouwens niet het enige, dat de continentaal, die Engeland wèl tot Europa rekent, zal verwonderen, wanneer hij in Groot-Brittannië het Europese onderwerp aansnijdt. Hij zal zich verbazen over het steeds herhaalde argument dat de Engel sen de Europese éénwording als een zeer wenselijke zaak zien en dat zij bereid zijn haar te steunen, nochtans zonder die be slissende stap te willen doen, die haar in luttel tijds tot stand zou brengen, name lijk: déélnemen. Hij zal zich verbazen over ADVERTENTIE Bewaar de advertentie* Nr 1 t ..n deie aerie elke Dinsdag en Vri|- j .lit hlad Alle advertenties Hjr» WOENSDAG 11 NOVEMBER Gebouw Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia"; psychometrische en helder ziende experimenten, 8 uur. Paviljoenslaan 3: Tentoonstelling Ned. Rode Kruis, 810 uur. Mincrvatheater: „The Kid", 8.15 uur. Luxor: „Twee stuivers hoop", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Slavenschip", 18 jaar, 8 uur. Lido: „Een circus vluchtte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Klaar voor actie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Drie Stui vers Opera", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Het gebeurde in Rome", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De dief van Venetië", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 12 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Paard eet hoed", To neelgroep „Theater", 8 uur. Frans Hals museum: Sonatenavond, altviool, piano, 8 uur. Paviljoenlaan 3: Tentoonstelling Ned. Rode Kruis, 10—12, 2—5, 8—10 uur. Minerva: „The Philadelphia Story", 18 jaar, 8.15 uur. Luxor: „Twee stuivers hoop", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Slavenschip", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „Een circus vluchtte", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Klaar voor actie", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Drie Stuivers Opera", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het gebeur de in Rome", 14 jaar,, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „De dief van Venetië", 18 jaar, 2, 4.15 uur. „Anna en de koning van Siam", 14 jaar, 8 uur. het feit, dat de Britse pers als geheel haar negeert omdat zij haar lezers eenvoudig niet raakt. Hij zal zich verbazen over de Britse geneigdheid om Engelands positie in het gemenebest als een basis te zien voor het voortbestaan van Groot-Brittan nië als wereldmacht. Hij zal zich tenslotte mogelijk het meest verwonderen over het merkwaardig verschijnsel, dat de officiële Britse houding jegens de Europese eenwor ding de publieke opinie eerder vooruit is dan ten'achter, waar op het continent juist het publieke ongeduld over het eindeloos geharrewar op regeringsniveau nauwelijks verborgen wordt. Al die verbazing, en zo gewilt al die kre geligheid, van de continentaal, die maar niet begrijpen kan waarom de Britten de geweldige kans, die een leidende rol in het wordende Europa hun zou bieden, niet met beide handen grijpen, nemen echter niet weg, dat de kaarten zo nu eenmaal liggen. En aangezien wij zelfs wanneer Klein-Europa eenmaal gevormd zou zijn het ons tot een noodzaak zullen moeten rekenen Groot-Brittannië bij Europa te betrekken, zal men er goed aan doen zijn ongeduld op dit stuk even op te bergen en zich rekenschap te geven van de voorna melijk psychologische obstakels, die staan op Engelands weg naar Europa. Nieuw tijdperk? Zo zijn wij dan als continentaal Euro peaan naar Engeland getrokken nee, ge vlogen, en wel in anderhalf uur, want de weg wordt steeds korter om die Engelse opinie te peilen, om er te praten met lei dende politici, met vakbondsmensen, met journalisten van de grote maar ook met die van de dorpsbladen, met mijnwerkers, met fabrieksdirecteuren, met studenten, met obers, en met landheren, kortom met de tallozen die tezamen de kolos van de publieke opinie vormen. Wij hebben ze getroffen in een Engeland dat er opgewek ter, beter gevoed en optimistischer uitzag dan bijvoorbeeld een jaar geleden. Dat valt niet te ontkennen, al duiden zowel dorre cijfers en statistieken over Enge lands economische positie als de meningen van sommige bevoegde waarnemers op de mogelijkheid van een schijnwelvaart. Velen van hen hebben ons gesproken over een nieuwe hoop, over de „Second Eliza bethan Era", het tweede Elizabethaanse tijdperk, dat evenals de periode waarin Engeland onder Elizabeth I roem en rijk dom verwierf, er een zou kunnen zijn van nieuwe initiatieven, van nieuwe daden drang. Zij gewaagden van de beklimming van de Mount Everest en de duizelingwek kende prestaties van de Britse luchtvaart als symbolen van dat nieuwe tijdperk. De Engelsen geloven nu eenmaal in zulke symbolen, zoals zij ook geloven dat de kro ning van een jonge stralende vorstin een gelukkig voorteken is voor een nieuwe bloei van het Britse Imperium. Men moet die verschijnselen van een drang naar een nieuwe nationale glorie niet onderschatten, wanneer men ze aan treft bij een volk dat in een strijd op leven en dood met de rug tegen de muur het ge loof in eigen kracht behield en dat geloof bevestigd zag door de uitslag van die strijd. Op het continent, dat uit de gemeenschap pelijke nederlaag een wil tot gezamenlijke verdediging en het besef van een over de grenzen gaande gemeenschap putte, heeft de nationale gedachte een eindje op moe ten schuiven. Op het grote eiland, dat nog steeds in zichzelf gekeerd zijn ver worvenheden wil handhaven, is dat aller minst het geval. Men versta ons niet ver keerd. Het heeft niet zo ge wilt: niet meer een bekrompen en eng nationa lisme. Het heeft wèl, ondanks alle na oorlogse teleurstellingen nog datzelfde ge loof in eigen lei-acht, bij velen zelfs in na tionale roeping. Wij geven het graag toe: dat geloof is gevoed door de isolatie, die het „eiland zijn" nu eenmaal met zich meebrengt. Het leidt bijsommigen, die het al te gemakke lijk aanvaarden tot superioriteitsbesef en gemakzucht. En ook wij geloven niet, dat dit in zichzelf gekeerd blijven op den duur zal kleuren bij de nieuwe tijden, die ook over Engeland zullen gaan, of het wil of niet. En toch is het indrukwekkend, men kan het niet ontkennen. Nog steeds: nee Of die nationale kracht ooit in Europese zin zal worden aangewend? Het is een moeilijke vraag om te beantwoorden, ook al luidt het Britse antwoord op de Euro pese uitnodiging thans kortweg: nee. Want dat doet het op het ogenblik. Men make zich hier geen illusies over. Zelfs een Churchill zou momenteel, gesteld dat de geest over hem vaardig werd, er geen Brit se aanvaarding van ook maar een tikkel tje supra-nationaal gezag door kunnen slepen. De regering zegt „nee" en het par lement zegt „nee", zo goed als de arbeider en de fabrikant. Waarom zij „nee" zeggen en daar zijn velerlei redenen voor hopen wij u in volgende artikelen te ver tellen. Men kan er moeilijk optimistische conclusies uit trekken. Maar evenmin hoeft men er al te zwart gallig door te worden. Want per slot van re kening is de kans groot, dat de onaf wendbare loop der gebeurtenissen Enge land stapje voor stap je naar Europa zal leiden. Datzelfde Europa, dat voor de Britten nu nog „the Continent" betekent en dat zij bezien met een merkwaardig mengsel van argwaan en sympathie. Een onzer redacteuren heeft op uitno diging van de Britse regering een veer tiendaagse reis door Groot-Brittannië gemaakt. Hoofddoel van deze reis was het vormen van een opinie over de houding die dat land inneemt ten op zichte van de Europese idee. Een hoxi- ding die niet alleen het officiële stand punt van de Britse regering vertegen woordigt, maar evenzeer die van Britse parlementsleden, vakbondsleiders, jour nalisten en ook die van de man in de straat. In een korte serie artikelen zal hij deze houding en haar achtergrond uiteenzetten. Morgenavond om 10 uur voert hij in de Nederlandse uitzending van de Europese dienst van de BBC (op 224 meter) over dit zelfde onderwerp een gesprek met de heer B. Winant van de BBC. Prins Bernhard is hedenmorgen met zijn gevolg per vliegtuig naar Ethiopië ver trokken. TEHERAN (Reuter) Mossadeqs ver dediger, kolonel Bozorgmehr, heeft Dins dag, ondanks het beledigend optreden van zijn cliënt die hem zelfs een vuistslag toe diende, de competentie van het hof bestre den. Volgens hem moest de ex-premier terechtstaan voor een burgerlijk hoogge rechtshof in plaats van voor militaire rech ters, zoals nu het geval is. „De politieke aanklachten moeten worden behandeld door een burgerjury," zo verklaarde hij. Voorts meende kolonel Bozorgmehr, dat de Madjlis (de Perzische Tweede Kamer) eerst moet uitmaken of dr. Mossadeq soms nog premier van Perzië is. WASHINGTON (Reuter) Een lid van de commissie tegen on-Amerikaanse activiteit (van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden) heeft Dinsdag verklaard, dat de commissie ex-president Truman voor de commissie heeft gedaagd om hem te ondervragen over Harry Dexter White, een voormalig onderminister van Finan ciën, die ervan beschuldigd wordt een Sovjet-spion geweest te zijn. Het lid van de commissie, een democraat, zeide dat ook James Byrnes, ex-president Trumans minister van Buitenlandse Zaken, in deze zaak zal worden gehoord. Zij zullen beide op Vrijdag moeten ver schijnen. Generaal-majoor Harry Vaughan, Tru mans voormalige militaire adjudant, zal Big Ben, wiens bron zen stem klinkt over de vergaderzaal aan zijn voet, waarin de „Moeder der Parle menten" haar tehuis vindt. Ook hij behoort tot dat merkwaardige samenstel van sym bolen, gebruiken, on geschreven wetten en iiepe sentimenten, die de verknochtheden van het Britse, volk zijn. eveneens Vrijdag aanstaande moeten ver schijnen voor zowel de commissie tegen on-Amerikaanse activiteit als de sub commissie voor binnenlandse veiligheid van de Senaat. Byrnes zal worden onder vraagd over wat hij zich van de zaak her innert. Byrnes heeft Maandagavond ver klaard, dat hij zich het document van het Federaal Recherche Bureau (F.B.I.) her innert en ook dat hij erover gesproken heeft met Truman in het begin van 1948, toen White was bevorderd. Truman wordt er van beticht White be vorderd te hebben nadat het Federale Recherche Bureau had bewezen dat White in verbinding stond met een Sovjet- spionage-organisatie.. Een bode van de commissie bracht Tru man de dagvaarding in diens kamer in het Waldorf-Astoria hotel. In een rede te New York heeft Truman het intussen belachelijk genoemd, te sug gereren, dat hij tijdens zijn presidentschap slap tegen communisten is opgetreden. Hij zeide echter altijd er naar gestreefd te hebben, de rechten van het individu te beschermen. „Ik heb altijd gepoogd de lage hartstochten van onverdraagzaamheid en haat te beteugelen, die kunnen worden uitgebuit door gewetenloze demagogen". „De belangrijke maatregelen, die wij op het gebied van de buitenlandse politiek hebben genomen om de communistische aggressie in het buitenland te stuiten en de stappen, die wij op binnenlands gebied hebben gedaan om de wetten tegen spion- nage, sabotage en ondermijnende activiteit toe te passen, vormen het bewijs, dat ik onophoudelijk heb geageerd tegen al onze vijanden in binnen- en buitenland"; aldus de oud-president. (A.F.P.) De secretaris van de voor malige president heeft meegedeeld, dat Truman gehoor zal geven aan de oproep om voor de commissie te verschijnen. Eéi presfotograaf die Dinsdagavond een foto wilde nemen van ex-nresidentTruman, beklaagde zich erover, dat Truman niet „somber genoeg keek". „U doet niet anders dan glimlachen", aldus zijn klacht. Truman grijnsde opnieuw en verklaarde: ,,U zult van mij geen plaatje kunnen ma ken, waarop ik somber kijk". ARRESTATIES IN CAIRO. CAIRO (A.F.P.) Verscheidene leden van de Egyptische Koninklijke familie zijn, blijkens een mededeling van de Egyptische minister van Voorlichting, majoor Salah Salem, gearresteerd. De aard der tegen hen uitgebrachte beschuldigingen zal later be kend worden gemaakt. Minister Beel heeft, het zal u allen bekend zijn, in zijn Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer in koelen bloede beweerd, dat het begrip „hoofd stad des lands" bij ons zijn wezenlijke betekenis mist. Dat heeft in alle kranten gestaan en er is heel wat om te doen ge weest. Maar niemand schijnt er ook maar een ogenblik over gepiekerd te hebben, welke motieven er Zijne Excel lentie toe bewogen deze knuppel in het hoenderhok te werpen. Voor parlemen tair minder geschoolde lezers herinneren wij eraan dat men met de term „hoen derhok" in doorgaans welingelichte kringen de Staten Generaal bedoelt, aangezien er veel gekakeld wordt en de socialistische haan er victorie kraait. Wij echter kunnen ons zijn redenen heel goed voorstellen. Probeert u zich maar eens in te denken in de positie, die men als minister van Binnenlandse Zaken inneemt. Zo'n man heeft haast nooit eens iets om aan de openbare weg te timmeren. Ten hoogste kan hij nu en dan ergens een burgemeester benoemen, die men in het betreffende dorp niet lust of wiens politieke kleur niet past in het borduurwerk der plaatselijke naaikrans- jes, die men ten plattelande gemeente raden noemt. Doch daartoe is niet elke dag gelegenheid. Hij moet eerst wachten tot er hier of daar een vacature ontstaat. Weliswaar kan hij daar veel toe bijdra gen door wat onrust en tweedracht te zaaien, maar ook op dit gebied is geen volkomen willekeur mogelijk, want hij moet om zijn eigen baantje denken, waaruit zijn tegenstanders hem kunnen wippen zonder zelfs maar de opzeg termijn in acht te nemen die geldt voor het personeel van ieder huishouden, be halve dat van de staat. Nooit kan hij zijn medeburgers de fis cale das omdoen. En nooit kan hij eens een oorlog verklaren aan een grote mo gendheid, al voelt hij zijn vingers ook nog zo jeuken om Rusland, Amerika of noem maar een dwarsstraat op, eens flink de mantel uit te vegen. Hij moet dus wel iets anders verzinnen, want als minister clien je zo nu en dan cle aan dacht van de kiezers te trekken. Met mooie leuzen of alleen de toon aangeven op het gebied der herenmode kom je er niet. Het volk wil daden zien. Welnu, de heer Beel heeft een daad gesteld door zijn poging om Amsterdam van zijn his torische waardigheid te beroven. Dat zat hem echter niet glad. Zijne Excellentie mag clan nog zo kort van Memorie (van Antwoord) zijn geweest, men heeft hem bij de openbare behan deling van de begroting van zijn depar tement geducht van repliek gediend. Vrijwel alle fracties hebben hem van zo veel katoen gegeven, dat hij degelijk in zijn hemd is komen te staan. De Chris- telijk-Historische gemeente-secretaris van Rijswijk, mr. Beerninck, hield een indrukwekkende rede, waarvan de con clusie luidde: „Dat Amsterdam de hoofd stad is van Nederland, wordt op elke school onderwezen en een kind, dat dit niet weet, krijgt een onvoldoende." Het Handelsblad publiceerde als ver volg hierop een spotprent, met het onderschrift: „Beel, ga je schoolgeld terughalen!" Nu is het geenszins concur rentiezucht die ons dit een onverstandige raadgeving doet vinden. Ten eerste heeft hij dit schoolgeld niet zelf betaald en komt hem dus ook de restitutie niet toe. In de tweede plaats vrezen wij dat het om een aardig sommetje gaat. Want hij heeft niet alleen lager onderwijs ge noten, maar een gymnasium en een uni versiteit bezocht, waarbij men rekening moet houden met de omstandigheid, dat hij nu en dan eens een klasse doubleer de, wegens zijn gebrekkige kennis van de aardrijkskunde bij voorbeeld. Ondanks dit alles vinden wij het echt geen kwestie om ons over op te winden. Wij zouden toch van Amsterdam blijven houden, ook al was men van plan een andere gemeente tot hoofdstad te pro moveren. Wij behoren niet tot het type mannen, dat geliefden in de steek laat als een verwachte erfenis uitblijft of op een ander wordt overgeheveld. Trou wens: Amsterdam is veel meer dan de hoofdstad van Nederland, want de Wes tertoren torst nog steeds de Europese keizerskroon en zolang Straatsburg nog niet officieel is aangewezen, vinden wij dat een heel mooi ding. Ja, wij houden van Amsterdam, niet alleen om de gevels en grachten, maar ook om de charmante gebreken. Die immers vormen een onuitputtelijke bron van verrassingen. Niemand zou het leven kunnen verduren aan de zijde van een volmaakte vrouw en daarom ver nieuwt onze liefde zich telkens weer als wij een bekoorlijk tekort ontdekken. Gelukkig zorgt de dienst van Publieke Werken er wel voor, dat wij op dat punt geen klagen hebben. Daarbij denken wij nu nog niet eens aan de opgravingen, die men thans ten vermake van wachtende trampassagiers vlak voor het Centraal Station verricht, doch veeleer aan het uitbreidingsplan aan deze zijde van de Ringdijk, welke evenmin ergens toe dient als een oorbel en misschien juist daarom zo verrukke lijk staat. De nieuwe wijken, die daar opschieten als madeliefjes in het wei land, zijn tot op de millimeter nauwkeu rig door knappe koppen berekend en uitgestippeld om aan alle behoeften te kunnen voldoen. Om de zoveel huizen vindt men een winkelpand, een berg ruimte voor fietsen en wat er verder in de santekraam te pas mag komen. Gelukkig heeft men toch iets ver zuimd. Niemand schijnt eraan gedacht te hebben dat doktoren en tandartsen extra ruimte nodig hebben voor wacht kamers en praktijk. Dat is echter bijzon der aardig en zal een geheel nieuw aspect aan het stadsbeeld verlenen. Fiep Westendorp heeft er zich al een voor stelling van gemaakt. Kiezen worden voortaan getrokken door het open raam. En fondspatiënten voor de medicus krij gen rustieke banken onder het venster. Des zomers kan men zich daar heerlijk in het zonnetje koesteren en 's winters maakt het geen verschil met de toestan den elders. Want in de wachtkamers plegen de kachels toch niet te branden. Ter aanduiding van de geneeskundige klinieken zullen er hier en daar bordjes worden geplaatst met het opschrift: bus halte, kaarten gereed houden. BOEDA PARIJS, November, Vóór de oorlog werd er veel gesproken over een „verdwijnen van de afstanden" door toe doen van de moderne verkeersmiddelen; de laatste jaren horen wij er niet veel meer van, en er is dan ook eigenlijk geen middel om afstanden te doen verdwijnen, alleen om ze over te slaan. Wie per auto van Parijs naar Holland reist merkt dat wel. Bij aankomst weet hij alleen te vertellen dat de afstand van iets meer of iets minder dan 500 km in iets meer of iets minder dan tien uur is afgelegd, oponthoud meegerekend. Dat kan hij dan ook haast niet voor zich houden, en hij noteert met verwondering dat niemand er belang in stelt, niet eens hijzelf. Het is een teleurstelling: hij heeft zich niet aan het gevoel kunnen onttrekken dat er iets groots verricht werd, terwijl hij uren achtereen naar zijn snelheidsmeter loerde en de passeer-kansen schatte als een generaal. Pas later herkent hij zijn opluch ting: het mechanische tijdvak is dus nog niet aangebroken, een vogel wordt opge schrikt uit haar slaap en een late voorbij ganger lacht tegen zichzelf. Hij herinnert zich dan dat het in dorpen overal stil was, dat is hem opgevallen zelfs op wat hij gewoon is de drukste uren van de dag te noemen. In steden zijn procents- gewijs veel meer mensen op straat in de weer; zij dragen waarschijnlijk elkanders lasten. Het is niet alleen in Frankrijk zo, ook in Nederland, en niet alleen in dorpen, ook in kleine plaatsen. Wij zijn uitgestapt in Bavay, een plaatsje vlak bij de Belgische grens, dat nogal beschadigd is in de oorlog. Óp het vierkante plein zijn een paar gaten tussen de grijze en witte huizen opgevuld met nieuwe winkels in rode baksteen, maar de koopgelegenheid was aan de inwoners verspild. Geen mens te zien; er waren alleen zangstemmen van wederopbouwers te horen uit het interieur van de halfver- nielde kerk. Wij liepen een kromme straat door er was een vrouw die de potten afstofte achter de ruiten van de kruide nierswinkel en gingen een hotel-restau rant binnen. Stoelen en tafels recht langs twee wanden, in de ruimte voor en achter het buffet alleen de lucht van bier met boenwas. Pas na minuten lang hard praten en wat stommelen zien wij iemand uit de ingewanden van het huis komen. In Bavay hebben ze een specialiteit op snoepgebied; balletjes net als andere balletjes; in de straten ruikt het naar drop, dat komt zeker van de fabriek. Wij lopen terug naar het plein, in een raam boven een van de nieuwe winkels is nu een schilder aan het werk, met zijn rug naar de straat. Een vrouw komt in de deuropening van een café te staan, zij roept iets en wil wel een gesprek beginnen, maar wij stappen alweer in de auto. Het regent nu bijna onmerk baar, uit een witte lucht. In Mons is het beter; of in Bergen, zoals de Vlamingen waarschijnlijk zeggen. Ze hebben daar de hoofdweg buiten de stads kern omgeleid, maar kort geleden spijt ge kregen;. nu staat er een hardblauw bord cp een hoek: Mons, ville artistique et tou- ristique. Het maakt geen verschil, want wij kennen Mons toch al van de licht gebogen allée met de 1900-se huizen, die nog altijd een stuk hoofdweg is. 's Ochtends om half negen komen daar mannen in regenjassen uit; terwijl zij naar hun kantoren sjokken, stuiven de kinderen in tegenovergestelde richting naar de school met de hoge ramen waar het naar stof en as ruikt. Als zij daar zitten, denken zij aan hun toekomst: tegen de avond in de warme verlichte cafés, waar het bier langs honderden oude tanden spoelt in de hoek twee toeristen met kopjes thee. Ons ging het om de wegen. Niettemin, de verbeelding heeft van allerlei geregis treerd dat in de actie vrijwel vergeten is: het meest misschien vlugge schrikbeelden van bloed en een roerloze vrouw tegen de rand van een trottoir; de politie neemt onze namen op, die klinken als nummers. Maar goed, wij hebben de weg schoon achterge laten, op een enkele prop papier na, al lijkt het achteraf of wij de meeste tijd met vier wieltjes van de grond geweest zijn, zoals in een komische tekening als dat niet ook al te mooi is, en het niet alleen zo leek doordat de auto wat oud en stijf was en doordat er iets bonkte onder de motorkap, vlak bij het handschoenenkastje. ADVERTENTIE als U legen Uw dagtaak opziet als tegen een berg als ver moeidheid en zenuwklachten U kwellen, neem dan Sana- togen zuivere kracht, die gaandeweg Uw gehele gestel doordrenkt, slapte en luste loosheid verdrijft en U vervult van energie en levensvreugde. Begin dadelijk met Het Zenuwtonieum In Utrecht zijn gisteren de kermisvakge noten bijeen gekomen. Zestig exploitanten, afkomstig uit alle delen van het land, voerden een bespreking, waarin steeds weer werd geconstateerd, dat de exploi tatie met onmogelijk langer te dragen financiële moeilijkheden gepaard gaat. Voornamelijk zijn deze moeilijkheden ge komen, doordat de pachtgelden te hoog zijn in verhouding tot de gedaalde inkom sten. Als gevolg van een ongezonde concur rentie, is men geleidelijk bereid geworden in te schrijven met pachtsommen, die zake lijk niet verantwoord zijn. Algemeen was dc vergadering van gevoelen, dat alleen op de door het initiatiefcomité voorgestelde wijze van samenwerking nog een lonende exploitatie mogelijk is. Daartoe werd over gegaan tot de oprichting van een combi natie van kermisvakgenoten, met een voor lopig bestuur, waarvan de heer H. van Leeuwen te Haarlem voorzitter werd. Er zullen groepen van verschillende soorten attractiebedrijven worden samen gesteld. Op een binnenkort te houden ver gadering zullen de détails van de nieuwe wijze van samenwerking in bespreking komen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5