Dames-basketball in Haarlem mist nog de grote aantrekkingskracht Mijn vriend de schurk,y Suggesties over verkorting van programma Olympische Spelen .Clowntje Rick „Er opereerde in Mei 1940 géén Duitse Vijfde Colonne" Edelmoedig gebaar Proefschrift drs. L. de Jong WOENSDAG 11 NOVEMBER 1953 Tennis Italiaanse spelers tegen Nederland Voetbal Indonesisch elftal naar Nederland? Snoek gediskwalificeerd Hockey Het Olympisch hockey- tournooi in Melbourne Sport in 't kort Boogschieten en volleybal als nieuwe sporten Vanavond: Haarlem tegen EDO in lichtwedstrijd Voor de kinderen Schaken Van den Hoek-beker Twaalf jaar een bom in de keuken nylons meest geroemd't meest verkocht bij Britse atoom-industrie onder nieuwe leiding FEUILLETON door David Bolderdijk WSnneer wij ons deze week bepalen tot een overwicht van het dames-basketball in Haarlem, dan valt het direct op dat deze wedstrijden meestal minder belangstelling trekken dan herenwedstrijden. Ze zijn veelal te slap en worden in een te laag tempo gespeeld. Dit komt, omdat men onwillekeurig een vergelijking gaat maken met de heren wedstrijden. Met deze vergelijking doet men de dames natuurlijk groot onrecht. In het algmeen is een man nu eenmaal sneller en heeft een grotere werpkracht dan de vrouw. En vooral ook die mindere werpkracht maakt de dameswedstrijden minder aan trekkelijk. Houdt men bij het zien van een dameswedstrijd echter rekening met deze factoren, dan zal men zo'n wedstrijd heel anders zien en stellig meer waarderen. Naar hoger peil In het trainingsschema voor dames zullen overigens wel oefeningen, die deze werp kracht kunnen vergroten, een belangrijke plaats moeten innemen. Pas dan zal het damesspel sneller worden en op een hoger peil komen. Over dit spelpeil kunnen wij dit jaar tot nog toe althans nog geen optimistische geluiden laten horen. Dit misschien ook omdat er nog geen enkele wedstrijd tussen kopploegen plaats vond. En de staartploegen zijn wat capaciteiten betreft zo zwak, dat iedere wedstrijd nog een walk-over was. Elke stimulans ontbreekt zo en juist het gemis daarvan achten wij oorzaak dat b.v. HOC reeds jaren onaantastbaar achter uit gegaan is. Het gemak waarmede steeds het kampioenschap behaald werd heeft deze ploeg ernstig schade gedaan. Voor het dames- spel is het dan ook te hopen dat er einde lijk eens een ploeg zal komen die HOC het vuur eens na aan de schenen kan leggen. Concurrenten? Deze hoop is gevestigd op de dames van Antilopen, die dit seizoen tot aanmerkelijk betere prestaties kwamen dan ooit te voren. Of misschien HGA weer, dat aanvankelijk met speelsters sukkelde, doch deze moeilijk heden thans opgelost heeft. SCH zal dit jaar niet meedingen en moet zelfs oppassen niet op het zelfde lage niveau te komen als de staartploeg. De ranglijst is als volgt: Antilopen HGA HOC SCH Oosterkwartier PSVH Rapiditas 4 4 3 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 4 4 3 128—50 80—38 71—18 62—73 34—88 41—99 2684 In het competitieprogramma voor deze week willen wij de aandacht vestigen op de wedstrijd HOCAntilopen, die Donderdag avond gespeeld wordt. PSVH—Oosterkwar tier gaat voor één der teams de eerste winst punten opleveren, wat ook het geval is bij HHCIHJ, doch dan bij de heren. Antilopen ADVERTENTIE Teddy gevoerde windbreakers 39.50 Italië zal in de wedstrijd tegen Nederland voor de tweede ronde van het tennistournooi om de Koning Gsutaaf-beker, die waarschijn lijk op Vrijdag 20. Zaterdag 21 en Zondag 22 November op Marlot in Den Haag wordt gespeeld, met Coucelli, Marcello del Bello, Gardini en Merlo aantreden. Wie in de enkel- joelen en wie in de dubbel zullen uitkomen is nog niet beslist. In ieder geval is dit de sterkste ploeg, die Italië momenteel op de been kan brengen. Nederland zal naar alle waarschijnlijkheid door dezelfde spelers worden vertegenwoor digd, die afgelopen weekeinde de overwin ning op Noorwegen behaalden: Krijt, Kara- moy en Van Meegeren. Het Nederlandse team zal dezer dagen, definitief worden samengesteld. Tijdens zijn Europees verlof heeft de heer De Graaf, bestuurslid van de PSSI (de In donesische Voetbalbond) via het hoge com missariaat van Indonesië in Den Haag con- tcat gezocht met het bestuur van de KNVB. Er zijn voorlopige besprekingen gevoerd over het zenden van een Indonesische voet balploeg naar Nederland, waar verschillen de wedstrijden zouden worden gespeeld indien de plannen althans uitvoerbaar zou den blijken te zijn met als belangrijkste een wedstrijd tegen het Nederlands elftal. De heer De Graaf is inmiddels te Djakar ta teruggekeerd en heeft verslag van zijn besprekingen uitgebracht aan het bestuur van de PSSI dat eventueel voorstellen aan de KNVB zal doen toekomen. Het hoge commissariaat in Nederland heeft tegenover de heer De Graaf tevens de mogelijkheid geopperd het Indonesisch elf tal wedstrijden te laten spelen in België, Duitsland en Frankrijk. 2—Harlem Tigers in de 2e klasse heren zal als resultaat geven dat een van beide on geslagen aan het hoofd van deze klasse blijft. Het volledige programma voor deze week is: Programma Donderdag 12 November, dames: HOC 3 PSVH 2; HOCAntilopen; meisjes: HOC ZB VS; dames: SCH 2Schoten; junioren: OosterkwartierHHC; heren: BBC 2PSVH 2; HHCIHJ; Antilopen 2Harlem Tigers. Vrijdag 13 November, heren: HGA 2 PSVH: HGA 3—BBC; dames: PSVH—Ooster kwartier: Antilopen 2HGA 2: heren: HOC 2Rapiditas 2; Junioren: AntilopenExcer- citia; heren: AntilopenHOC; IHJ 2 SCH 2. Newport County, spelend in de derde divisie van de Engelse league, gaat het niet voor de wind. De club zakt steeds verder af en de aanhangers van de club vrezen nu reeds het ergste. Geld is er niet, en wat moet men dan beginnen bij professional voetbal. Toen de (financiële) nood op het hoogst was, kwam echter de redding. De eerste divisie slub Cardiff City, die niet ver van het terrein van Newport County speelt, schonk haar een halfspeler, Ken Holleman, en een speler voor de voorhoede, Nugent. En alsof dat nog niet genoeg was, zo kwam Cardiff City ook nog met een chèque aandragen van duizend pond ster ling, gedeeltelijk uit de clubkas genomen en gedeeltelijk geschonken door de presi dent-commissaris en de voorzitter. Uiteraard was de voorzitter van New port County dik in zijn nopjes. „Dat is het edelmoedigste gebaar in de geschiedenis van het voetbal", zei hij bij het aanvaar den van het cadeautje. Het is overigens niet de eerste keer dat Newport County door Cardiff City wordt geholpen. Bij een vorige gelegenheid werd aan Fred Stansfield, die toen spil speelde in het elftal van Wales, toegestaan voor Newport te spelen zonder dat dat een cent kostte. Weer later was dat ook het geval met de in tea-national Iorwerth Hughes halfspeler). In de Empresshall in Londen heeft Wim Snoek gisteravond gebokst tegen de Britse halfzwaargewicht Brian Anders, die als ver vanger optrad van de tijdens de training ge blesseerde Britse kampioen Alex Buxton. Anders is een 24-jarige bokser, die in de jaren 1949 tot en met 1952 in 27 partijen uit kwam, waarvan hij er 13 won. Snoek werd in de zesde ronde gediskwa lificeerd wegens een te laag geplaatste stoot. De partij tegen Brian Anders was op 8 ronden vastgesteld. In de vergadering van het hoofdbestuur van de Internationale Hockey Federatie, in Parijs gehouden, is ook het Olympisch hockeytournooi van 1956 in Melbourne ter sprake gekomen. Men houdt rekening met de deelneming van twaalf landen, namelijk Gr. Brittannië, Duitsland, India, Pakistan, Japan, Nieuw Zeeland, Autralië, de Ver. Staten, Argentinië, Singapore (Maleise sta ten), Ceylon en Nederland. Dit is evenwel een voorlopige raming, waartoe men kan kwam nadat van Australische zijde inlichtin gen waren gevraagd over de vermoedelijke deelneming. Het hoofdbestuur heeft zich voorts bezig gehouden met het grote tournooi dat van 28 October tot en met 1 November 1954 in Brussel wordt gehouden ter herdenking van het feit dat in 1954 vijftig jaar hockey zal zijn gespeeld in België. De tien beste ploe gen van Europa (heren) zullen er aan deel nemen. Wie die ploegen zijn zal worden beslist aan de hand van de in het seizoen 1953/1954 behaalde resultaten door de tech nische commissie van de FIH, die daartoe op 8 en 9 Mei in Parijs bijeenkomt. Er zal worden gespeeld in twee poules van drie en een poule van vier ploegen. Daaruit komen vier ploegen te voorschijn voor de halve finales en de finale. Alle wedstrijden zullen in Brussel worden gespeeld. CONSOLINI WIERP DISCUS 53.62 METER VER. Adolfo Consolini, de Europese recordhouder, heeft op de eerste dag van de athletieklandenwedstrijd tussen Argen tinië en Italië in Buenos Aires bij het discus werpen een afstand van 53,62 meter bereikt. SAARLAND EN NOORWEGEN SPELEN GELIJK. Saarland heeft in Saarbrücken in de ontmoeting tegen Noorwegen in groep 1 van het tournooi om het wereld kampioenschap voetbal gelijk gespeeld (0-0). De Saarlanders gaven voortdurend de toon aan doch bleken niet in staat de uitstekend op dreef zijnde Noorse verdediging te pas seren. ADVERTENTIE De speciale commissie, bestaande uit Eric von Franckell (Finland), Bo Ekelund (Zwe den), Albert Mayer (Zwitserland) en ai- mand Massard (Frankrijk), die ten doel heeft voorstellen bij het Internationaal Olym pisch Comité in te dienen ter reducering van het programma, heeft in Parijs ver gaderd. De leden van de commissie namen kennis van de antwoorden, die van de zijde van de internationale sportfederaties en van de nationale Olympische comité's waren binnen gekomen op een enquête, handelende over problemen, de reducering van het program ma betreffende. Een groot aantal suggesties kwamen ter sorake en niet minder dan achttien voorstel len zullen nog worden behandeld op een bijeenkomst, die in Mei 1954 in Lausanne wordt gehouden tussen het bestuur van het IOC en delegaties van de internationale sportfederaties. Daarna komen deze voor stellen ter tafel op het congres van het IOC dat in aansluiting op de byeenkomst in Athene zal plaats vinden. Resumerend komen de suggesties op het volgende neer: 1. Er worden geen reserves meer toege laten voor de individuele nummers. 2. Er wordt geen limiet vastgesteld voor het aantal deelnemers aan de Spelen. Dit is op het ogenblik ook niet het geval. 3. Een suggestie om het aantal deelnemers voor de individuele nummers te verminde ren van drie tot twee of in sommige takken van sport van twee op één, werd aangehou den. De commissie zal nog enkele antwoor den afwachten alvorens een definitief voor stel te formuleren. 4. Er worden geen kwalificatie-eisen voor deelneming aan de Spelen vastgesteld. 5. De teamsporten blijven gehandhaafd met dien verstande, dat men gaarne het aantal ploegen op de Spelen wil beperken tot 16. Hieruit volgt dat voorwedstrijden zullen moeten plaatsvinden, buiten de Olympische Spelen om en georganiseerd door de desbetreffende internationale sport federaties. 6. Er zijn enkele takken van sport, waar voor men kunstmatig teamwedstrijden heeft geschapen. In het bijzonder geldt dat voor gymnastiek, schermen, wielrennen en paar densport. Men heeft de suggestie geopperd om in den vervolge of de teamwedstrijden van de betreffende tak van sport op het programma te zetten of het individuele nummer. 7. De commissie wil twee nieuwe takken van sport op het programma plaatsen n.l. volleybal en boogschieten. 8. Dameswedstrijden op de Olympische Spelen blijven gehandhaafd. Maar de com missie wil gaarne bij de athletiek het kogel stoten en discuswerpen schrappne. 9. Indien er in een tak van sport num mers op het programma staan, die toch min of meer hetzelfde karakter dragen, dan wil men ook hier tot een reductie komen. Men denkt b.v. aan de 100 en 200 meter bij athle tiek, die beide tot de sprint behoren. 10. Ook het aantal deelnemers per num mer in individuele takken van sport bij de Olympische Winterspelen dient te worden gereduceerd en wel van vier tot drie. 11. Het aantal officials wil de commissie beperken volgens een schaal, vastgesteld op de zitting van het IOC in April van dit jaar te Mexico City: Dit betekent een reduc tie van 15 tot 30 procent van het aantal officials met een minimum van drie. 12. Het aantal persplaatsen wordt gelimi teerd tot 1000, voor de fotografen en film operateurs tot 150, voor de radio en televisie eveneens tot 150. 13. Handhaving van de status quo ten aan zien van die takken van sport, die de orga nisatoren verplicht zijn op het Olympisch programma te zetten en van die. welke facultatief moeten worden geacht. Eenzelfde gedragslijn wil men vaststellen voor de demonstraties. 14. De commissie wijst een suggestie af om de moderne vijfkamp op de Olympische Winterspelen te introduceren. 15. Het programma van de Spelen dient twee jaar van te voren definitief te worden vastgesteld. 16. De juryleden moeten tenminste drie maanden voor de opening van de Spelen worden aangesteld en bekend worden ge maakt. 17. Buitenlandse waarnemers en inspec teurs dienen te worden geweerd. 18. Indien het rapport van de commissie wordt aangenomen betekent het dat de duur van de Spelen met een of twee dagen zou kunnen worden verminderd. Vanavond om acht uur speelt Haarlem in de volgende opstelling in de lichtwedstrijd tegen EDO; doel: Veenbrink; achter: Kors en v. d. Berg; midden: Boeree, De Voogd en Barends; voor: Roozen, Doets, Jacob, Brus- see en Groeneveld. Het elftal van EDO is als volgt: doel: Koelemey; achter: Walther en Bax; midden: Evers, Dweelaard en Snijders; voor: Klein, Mul, Plaisier, Koning en Prins. •V c Zo waren ze met zijn allen bezig in de tuin, en ze hadden plezier genoeg. Toen stak tante Liezebertha haar hoofd door het keukenraam en riep naar de jongens. „Wie heeft er dorst?", vroeg ze. „Ik!Ik!Ik!.riepen ze. Wie wil dan 'n glaasje limonade?", lachte tante Liezebertha. „Hoera!Ik!.... Ik!Ik!", juichten de jongens. „Pak dan maar eens aan!" Tante Liezebertha gaf door het raam de glazen aan, die ze in de keuken had inge schonken. De jongens pakten ieder hun glas aan en gingen daarmee op hun gemak in een kringetje zitten. „Limonade, heerlijk", zei Lumpo. „Met 'n rietje!", juichte Bunkie. En aat smaakte opperbest, na die holpartij. Ze hadden het er warm van gekregen. Het zonnetje zorgde ook wel voor de rest. „Lekker, die limonade, hè?", zei Lumpo. „Nou!Ik drink liever limonade dan 'n drankje van de dokter!" vond Bunkie. Toen ze hun glazen leeggedronken hadden, brachten ze die terug naar de keuken. „Heeft het de heren gesmaakt?", lachte tante Liezebertha. De uitslagen van de schaakwedstrijden uit de vijfde ronde om de Van den Hoek-beker luiden: P. P. J. TeilemanI. H. Addicks 10; Th. D. v. ScheltingaF. Naerebout afgebr.; J. BeenJ. C. Apking afgebr.; M. A. S. NolteC. Roele afgebr.; P. de Rooi—mr. J. G. v. Eybergen 1—0; J. P. Verhoef—S. B. v. Mindeno 1—0; U. CrabbendamW. Koo- men 01. De zesde ronde wordt gespeeld in het Schaakhuis Max Euwe op 17 November. 40.000 DOLLAR VOOR TITELGEVECHT. De organisator Sammy Crowe heeft aan de wereldkampioen halfzwaargewicht Ar chie Moore een bedrag van 40.000 dollar ge boden alsmede een gedeelte van de televisierechten voor een titelgevecht met Harold Johnson. De bokswedstrijd zou in November of December te St. Louis kunnen worden gehouden. De bewoners van het pand Zuiderstraat 18 te Harlingen, het echtpaar B., gingen verhuizen en deden toen bij de politie de sensationele mededeling, dat zich onder de keukenvloer van hun vroegere woning nog een bom bevond van een meter lengte. Bij een der bombardementen van de Harlin- ger haven sloeg ook een bom door het dak van dit pand. De bom boorde zich door de keukenvloer. Het huis werd ontruimd, maar de bom wilde niet ontploffen en werd ook niet verwijderd. Op bevel van de Duit sers werd de vloer hersteld en de woning opnieuw betrokken. De bewoners kregen advies na de oorlog of bij verhuizing van een en ander opnieuw aangifte te doen. Dat is heden, na ruim twaalf jaar, ge schied. Thans is de mijnopruimingsdienst gewaarcshuwd, die een onderzoek zal in stellen. De geruchten over een Duitse Vijfde I uit door vijandelijke handlangers bescho- Colonne in ons land tijdens de Meidagen (ten werden; dat levensmiddelen door der- van 1940 zijn een product geweest van een gelijke handlangers vergiftigd zouden zijn, vooral door angst en onzekerheid opge zweepte fantasie. Dit is de conclusie waartoe drs. L. de Jong, chef van het Rijksinstituut voor oor logsdocumentatie, gekomen is in zijn uit gebreide en zeer gedocumenteerde boek werk „de Duitse vijfde colonne in de Tweede Wereldoorlog", waarop hij gister middag aan de universiteit van Amsterdam tot doctor in de letteren en wijsbegeerte is gepromoveerd. Het boek wordt uitgege ven door de uitgeverij Meulenhoff te Am sterdam en Loghum Slaterus, Arnhem. De schrijver maakt er nieuwe bijzonder heden in bekend over de voorbereiding en uitvoering van de Duitse overval op ons land. Zo is volgens hem gebleken, dat Hitier opdracht had gegeven aan de voor hoede van de Duitse troepen, die op de vliegvelden bij Den Haag zouden landen, reeds in de vroege morgenuren van 10 Mei 1940 de residentie te bestormen, om de koninklijke familie, de ministers De Geer en Dijxhoorn en de opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal Winkel man, van hun bewegingsvrijheid te bero ven. Bovendien moesten deze troepen de in Den Haag gevestigde militaire hoofd kwartieren bezetten. Bij dat plan was een klein aantal Duitse agenten betrokken die zich vóór het uur van de aanval reeds in Den Haag bevon den. De uitvoering werd door het verzet dat de Nederlandse troepen reeds op de vliegvelden boden, verijdeld. Ten behoeve van die uitvoering was van te voren druk gespionneerd door de militaire leden van de Duitse legatie in Den Haag. Misbruik van Nederlandse uniformen werd door de Duitsers gemaakt bij hun overvallen op de bruggen in Limburg en in het land van Maas en Waal. Een plan om de bruggen bij Nijmegen door middel van in Rijn aken verborgen Duitse militairen te ver overen, kon op het laatste moment dank zij de waakzaamheid van de Nederlandse rivierpolitie niet doorgaan. Voor deze onderdelen van het Duitse operatieplan heeft de auteur voldoende bewijsmateriaal kunnen vinden in Duitse archieven en in de verklaringen van Duitse getuigen. Andere verschijnselen zijn er echter die men in Nederland tijdens de Meidagen in brede kring meende te ont waren, waarvoor hij bij zijn onderzoek generlei bevestiging gevonden heeft, zo als: dat Duitse troepen ook elders dan in Zuidoost-Nederland van niet-Duitse uni formen gebruik hebben gemaakt, dat Duit se parachutisten en luchtlandingstroepen opereerden in de vermomming van boeren, politie-agenten, postboden, conducteurs, besteljongens, priesters, nonnen, dienst boden of verpleegsters, dat de Nederlandse troepen op grote schaal van hinderlagen ADVERTENTIE dat geruchten met die inhoud opzettelijk in omloop gebracht werden of dat door die handlangers op grote schaal lichtsignalen aan de vijand gegeven werden, dat de Duitsers geheime wapendepots hadden in Rotterdam of dat zich in schepen, die in de haven van Rotterdam gemeerd waren, voor hen bestemde wapens bevonden. „Bedeesd en angstig" De voorstelling ener wijd-verb reide, tijdens de Meidagen alom in Nederland opererende Duitse Vijfde Colonne is door het onderzoek van de heer De Jong niet bevestigd. De leiding en vele leden van de N.S.B. waren in beginsel bereid in politiek opzicht met de Duitsers samen te werken. Er zijn echter met uitzondering van de overvallen op de Maasbruggen geen be wijzen dat de N.S.B.-ers organisatorisch ingeschakeld waren bij de Duitse overval. Voor verreweg de meeste in Nederland woonachtige Rijks-Duitsers geldt het zelf de. Slechts ongeveer 4 'percent hunner was lid van de N.S.D.A.P. Wel hadden enkele van hun kaderleden op initiatief van de leider van de gecamoufleerde „Landes- gruppe" van de N.S.D.A.P. in Nederland, dr. Otto Butting, een spionnage-organisa- tie gevormd, die in April 1940 door de Ne derlandse autoriteiten opgerold werd. But ting noemde de in Nederland wonende Rijks-Duitsers „grotendeels zeer bedeesd en angstig". Het was zijn bedoeling enkele dienstmeisjes als spionne te gebruiken of hem dat gelukt is, staat niet vast. Over de N.S.B. was Butting niet te spreken. Het gros der leden duidde hij aan als „burger lieden die hun bedaagde rust niet opoffe ren omdat het hun economisch nog vrij goed gaat". LONDEN. (R.) De atoomenergie in Enge land zal van 1 Jan. af onder toezicht komen te staan van een lichaam, dat als een indus triële organisatie zal zijn opgezet, aldus heeft de Britse regering medegedeeld. In een officieel rapport wordt de 67-jarige Lord Salisbury, voorzitter van de kroon raad, benoemd tot minister die de alge mene verantwoordelijkheid voor de orga nisatie zal dragen. Op het ogenblik staat het atoomenergieprogram onder leiding van het ministerie van bevoorrading. In het rapport wordt gezegd dat in ver band met het toenemend belang van het industrieel gebruik van atoom-energie het beter wordt geacht het programma te doen leiden door een organisatie, die meer het karakter draagt van een industriële onder neming. Sir Edwin Plowden is gekozen tot presi dent van de nieuwe organisatie voor atoomenergie. De 46-jarige Sir Edwin Plowden kreeg bekenheid door zijn buitengewoon effi ciënte werkwijze gedurende de oorlog, toen hij verbonden was aan de ministeries van economische oorlogvoering en vliegtuig productie. 99 24) Als de klap iets harder was geweest, zou ik nooit meer uit mijn bewusteloosheid zijn ontwaakt en zou dit ganse verhaal ongeschreven zijn gebleven waarmee tegelijk reeds den lezer duidelijk is ge maakt dat ik wèl ontwaakte en dat ten slotte het avontuur voor mij goed afliep. Het heeft geen zin dit terwille van de spanning nog een wijle te verzwijgen, aan gezien ieder verstandig mens dit voor zich zelf al heeft kunnen concluderen uit het feit alleen, dat ik alles heb kunnen naver tellen. Maar het heeft een haartje gescheeld. En wat er allemaal nog gebeurde voordat ik thuis achter mijn schrijfmachine rustig de hele geschiedenis kon gaan zitten op schrijven, was enerverend genoeg om aan de vergetelheid te worden ontrukt. Ik houd er niet van de dingen op te blazen tot sen saties en voorvallen te vertellen op een manier waardoor men er meer van ver wacht dan ze werkelijk om het lijf hebben. Doch wat mij daar in die onderaardse ruimte overkwam, had ik in onze moderne tijd niet voor mogelijk gehouden. Ik werd wakker met het gevoel van vol komen verstijfd te zijn, van top tot teen. Ik sloeg mijn ogen op, doch er gebeurde niets. Meestal is het zo, dat iemand die zijn ogen opslaat, ook inderdaad iets ziet, doch ik zag evenveel als wanneer ik mijn ogen had dicht gehouden. Een ogenblik kreeg ik de ontzettende gewaarwording dat ik blind was. Ik wilde schreeuwen van angst doch er kwam geen geluid uit mijn keel. Ik probeerde mijn arm op te heffen en met veel moeite gelukte dat. Daarna bewoog ik mijn been, en ook dat scheen in orde. Waar was ik? Een ver lammende angst belemmerde mijn denk vermogen, doch na veel inspanning herin nerde ik mij maar ik geweest was, toen de klap op ,mijn hoofd mij van mijn be wustzijn beroofde. De verlichte kamer! En tegelijk drong het tot mij door, dat Vroeg- indeweij ergens in de buurt moest zijn. Een bonzende hoofdpijn sloeg roffels op mijn trommelvliezen toen ik overeind ging zitten. Een inktzwarte duisternis was om mij heen, benauwend als een muur. Ik voelde dat de grond, waarop ik gelegen had, nat en kleverig was. Een bekende muffe geur drong mijn neusgaten binnen. De gang! Ik lag in de gang, waarlangs wij gekomen waren en waarin de deur was, die ons voor korte tijd weliswaar toegang had verschaft tot dat geheimzin nige vertrek vol werktuigen en instrumen ten. Ik tastte om mij heen doch ik ont moette nergens tegenstand. Waarschijnlijk zat is dus ongeveer in het midden van de gang. In mijn zakken zocht ik naar mijn electrische lamp, doch ik vond haar niet. Ook mijn lucifers waren verdwenen. De mysterieuze vijand, die mij buiten westen had geslagen, had blijkbaar niet ge schroomd om ook nog mijn bezittingen te roven. Ik merkte boven op mijn hoofd een dikke buil, die een stekende pijn gaf toen ik eraan raakte. Welke woesteling had Vroegindeweij en mij op zulk een barbaar se manier ontvangen? Het moest in ieder geval iemand zijn die iets te verbergen had. Iemand, wiens geheim wij hadden ontdekt en die zich van ons had ontdaan, omdat wij gevaarlijk voor hem waren. Maar wie? En welk duister bedrijf oefen de hij uit hieronder de grond? Plotseling hield ik de adem in. Ik hoor de een geluid vlak bij mij, een ritselend, trippelend geluid, als van een snel bewe gend papier dat door de wind wordt voort gestuwd. Ik huiverde. Ratten! schoot het door mijn hoofd. Ik bonkte met mijn schoe nen op de stenen en onmiddellijk hoorde ik het geritsel zich met grote snelheid van mij verwijderen. Die beesten hadden ge lukkig even weinig behoefte aan mijn ge zelschap als ik aan het hunne. Tot mijn grote verrassing hoorde ik op enige afstand plotseling een heftig gestom mel en een overbekende stem riep: „Ga weg, vervloekte beesten!" Dat was Vroegindeweij! Ik had moeite om het niet uit te schreeuwen van blijd schap. De gruwelijke benauwenis van de donkere eenzaamheid viel van mij af. Nog nooit was ik zo dankbaar geweest voor het feit dat ik niet alleen op de wereld leefde als op dat moment, „Hallo! Vroegindeweij!!" schreeuwde ik. Mijn stem rolde echoënd door de holle gang en weerkaatste drie, vier maal voor dat zij in de verte wegstierf. Een ogenblik was het stil. Toen klonk zijn stem en hij kon hoogstens tien me ter van mij vandaan zijn vol duidelijke vreugde: „Hallo! Goddank! Hier ben ik! Ik kom!" En hij kwam. Ik zag hem niet, doch ik hoorde hem naderen met schuifelende, voorzichtige passen, als een blinde man die zijn weg zoekt door druk verkeer. Het verkeer in deze helse gang kon onmoge lijk druk genoemd worden, al wist ik bij benadering niet hoeveel ratten en ander onderaards gespuis er ongezien passeer den. Vroegindeweij liep alsof hij bang was ieder moment in een afgrond te kunnen storten. Hij had veel tijd nodig om zo dicht bij mij te komen, dat hij zijn hand op mijn schouder kon leggen. Ik voelde hoe die hand beefde. „Dus je leeft nog", zei hij met ontroe ring in zijn stem. Ik knikte, wat hij na tuurlijk niet kon zien, maar op dat mo ment kon ik onmogelijk een woord uit brengen. Ik greep zijn hand en drukte die. Hij zeeg naast mij neer en zuchtte diep. „Ik zou er wat voor over hebben als ik wist wat dit alles te betekenen heeft", zei hij. „Tien minuten geleden kwam ik bij bewustzijn met een jaap in mijn schedel alsof iemand er met een breekijzer op heeft staan beuken. Ik heb geen lucifers of an dere verlichtingsmiddelen bij me, maar ik voel dat mijn hoofd onder het bloed zit. Die schurken hebben me alles afgenomen. Snap jij hoe dat allemaal in elkaar zit?" „Ik snap het evenmin", zei ik mat. „Mijn hoofd is ook bewerkt, als je het weten wilt. Geen gat erin, gelukkig. Ze hebben ons betrapt in het verlichte vertrek, weet je wel? Daar kregen we die opduvel. Ik herinner me nog dat je naast me neer viel. Je zei zoiets van: Ooooh!" „Ooooh? Dat weet ik niet meer. Ik kreeg een opdoffer en interesseerde me toen ner gens meer voor. Maar nu interesseert het me des te meer. Wie gaf ons die peuk? Met andere woorden: Wie heeft daarbin nen iets aan het handje dat het daglicht niet verdragen kan?" „Tellige misschien," zei ik. „Het is best mogelijk. Dat vertrek ach ter die deur, die zo gemakkelijk openging, moet ongeveer in de richting van zijn kel der lopen. Als het die schooier geweest is, die me dit heeft geleverd, beloof ik je dat ik het hem zal inpeperen. Maar we moe ten eerst zien dat we hier vandaan komen. Die wond van mij doet gemeen zeer. We zitten om zo te zeggen verlegen om eerste hulp. Daaarna kunnen we verder zien". „We hebben geen licht. Heb je er enig idee van welke richting de uitgang is?" Neen. Maar daar komen we wel ach ter. Is hij niet links, dan moet hij rechts zijn. Dus laten we opstappen". Dat was logica waar niets tegen in te brengen viel. We krabbelden moeizaam overeind en steunden elkander bij het lopen over de glibberige vloer, terwijl wij ons zoveel mogelijk aan de muur vasthiel den. Ineens stond Vroegindeweij met een schok stil. „Zeg," zei hij verbaasd, „heb je niks gemerkt?" „Nee. Wat dan?" „Er is iets veranderd." „Ik geloof niet dat dit het juiste moment is om raadseltjes op te geven," zei ik kre gelig. „Vooruit, wat is er veranderd?" „Er zijn geen loopplanken meer op de vloer." Hij had gelijk. De planken, die er voor dien gelegen hadden en waarover wij onze eerste tocht hadden gemaakt, waren ver dwenen. Inplaats van op planken schuifel den wij voort over een modderige bodem van steen. „De loopplank is ingehaald," zei Vroeg indeweij grappig, maar zijn stem klonk allerminst alsof hij zichzelf geestig vond. „Dat is een raar iets, vind ik," ging hij somber verder. „Dat bevalt mij niet." We gingen voort zonder spreken. Lang zamerhand maakte zich een toenemend on behagen van mij meester, zonder dat ik verklaren kon waarop dat gebaseerd was. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6