Plannen voor het plaatsen van sigaretten-automate n in Haarlem Kort en bondig Velsens begroting sluit dank zij toekomstige Velsenaren Opnieuw enquête over middagsluiting van Haarlemse sigarenzaken Initiatief van Haarlemse recherche had succes Echte Weense sfeer in Concertgebouw Koren met solisten in Concertzaal Nederlandse geologen over expeditie in Peru WOENSDAG 11 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Tegenstanders vooral onder speciaalzaken Omzet gedaald „Onorganisatorisch?" Behoefte-element G. J. van den Broek uitstedig Faillissementen Caecilia-Concert Marinierskapel blies groot batig saldo bijeen Dr. C. Spoelder hield lezing over Oud-Haarlem Schichtig geworden paard trapte zijn baas Deviezen réserve nam met 6,5 millioen toe Collecte en afbeeldingen brachten 800 gulden op Scheiding Om het Britannia Shield Waterpolo De waterpolocompetitie voor de dames De drie plaatselijke organisaties van sigarenwinkeliers in Haarlem hebben opnieuw een enquête onder haar leden gehouden over de vraag of zij de verplichte Dinsdag middagsluiting op prijs stellen of niet. Er bestond en bestaat immers onder een deel van de sigarenwinkeliers grote ontevredenheid over het beleid van hun vakorgani saties in deze kwestie en met name meenden de tegenstanders van de Dinsdagmiddag sluiting, dat hun specifieke belangen niet voldoende tot hun recht komen. Uit gesprekken met voor- en tegenstan ders van de Dinsdagmiddagsluiting is ons duidelijk geworden, dat de eigenlijke oor zaak van de geschilpunten vooral ligt in de omstandigheid, dat van de 250 sigaren winkeliers in Haarlem er zeker 120 een nevenbedrijf op na houden of een betrek king. Daarbij komen de wonderlijkste com binaties voor, .zo werd ons verzekerd. Boekhouders, vertegenwoordigers, timmer man-aannemers, koekgrossiers, postbeamb ten, kappers en musici schijnen zelf of door inschakeling van hun echtgenote of andere huisgenoten tevens de verkoop van rook waren te beoefenen. Daarnaast zijn er dan nog de cafés en restaurants, zelfbedieningswinkels, waren huizen en coöperaties welke op hun beurt eveneens sigaren of cigaretten, tabak en met de rokerij verband houdende zaken verkopen. Een statistiek heeft uitgewezen, dat niet minder dan 22 van de rookartikelen de cliënt niet via een speciaalzaak in die branche bereikt. Nu is het zonder meer duidelijk, dat de genen voor wie de sigarenbranche dus een bijverdienste of slechts een gedeeltelijke verdienste betekent, gemakkelijker de Dinsdagmiddagsluiting zullen accepteren of zelfs toejuichen dan degenen die van de verkoop van rookartikelen alleen moeten bestaan. Het is de grief van de speciaalzaken, dat hen een bindende regeling is opgelegd welke hen schaadt zonder dat van een redelijke compensatie gesproken kan wor den. De tegenstanders van de middagsluiting, welke men vooral in de „loopzaken" in de binnenstad moet zoeken, wijzen erop, dat sinds de invoering daarvan hun Dinsdagse omzet aanwijsbaar is teruggelopen, zonder dat dat verlies op de andere dagen wordt ingehaald. Met een Maandagochtendsluiting zou men, node, nog vrede kunnen hebben, de Dinsdagmiddag is ook uit een oogpunt van verkoopspsychologie slecht gekozen. Voorts wordt erop gewezen, dat bij deze sluitingsregeling het personeelsbelang minimaal is, omdat slechts vijf zaken met personeel werken. Een ander verwijt van de tegenstanders der Dinsdagmiddagsluiting is, dat naar hun oordeel de voorstanders zelf zich ook niet al te stringent aan de sluitingsbepalingen houden en zeker niet wanneer zij in de bui tenwijken in de buurt van een coöperatie of ander gemengd bedrijf zijn gelegen, dat niet aan de sluiting behoeft mee te doen. De actie van de tegenstanders der slui ting heeft nogal wat deining binnen de organisaties teweeg gebracht. Zo heeft .men hen van die zijde „onorganisatorisch op treden" verweten. De tegenstanders hebben daarop geantwoord, dat men toch moeilijk van „onorganisatorisch" kan spreken als een actie juist ledenwinst voor de stands organisatie heeft opgeleverd. De tegenstanders immers hebben niet- leden van de organisaties opgewekt lid te v/orden, omdat zij er juist op gewezen heb ben dat slechts indien de tegenstanders hun standpunt binnen de organisaties tot gel ding brengen, een kans bestaat dat de ge wraakte middagsluiting ongedaan wordt gemaakt. Tenslotte wordt als belangrijkste argu ment naar voren gebracht, dat rookwaren nu juist typische artikelen zijn, waarvan de verkoop door zo weinig mogelijk be perkende bepalingen behoort te worden gehinderd. Degene die behoefte heeft aan een roker tje, ergert zich wanneer hij zijn leverancier gesloten vindt. Niet anders is het met de vreemdelingen die in hun eigen stad geen sluitingsbepaling kennen. Voor een rechtgeaard sigarenwinkelier is het hoogst onaangenaam om op Dinsdag middag te ervaren hoe de klanten, die anders in zijn zaak waren gekomen, de weg naar het gemengde bedrijf vinden. Naar wij vernemen is lipt aan een initia tief van de Haarlemse politie te danken, dat de van tal van inbraken in het Gooi en Kennemerland verdachte Chr. v. d. B. gistermorgen op het station in Bussum kon worden gegrepen. Ook in Haarlem was namelijk een aan tal inbraken gepleegd, waarvan de daarbij gebezigde methode een aanwijzing kon zijn, dat Van der.B. ze gepleegd zou kun nen hebben. Weken lang heeft de Haarlemse politie 's avonds en 's nachts in het Kleverpark gepost, omdat vooral daar inbraken waren voorgekomen. Toen dit posten geen resul taat opleverde, kreeg de Haarlemse recher che het idee voortaan de stations te laten bewaken, hetgeen in overleg met de col lega's in andere plaatsen ook geschiedde. Gisterochtend had men in Bussum ge luk. Zoals wij reeds berichtten was Van der B. op dat ogenblik in het bezit van een automatische revolver met dertien scherpe patronen. De inbraken waarvan hij in Haarlem wordt verdacht, leverden geen van alle een aanzienlijke buit op. Het ging altijd om kleine geldsbedragen. Een automatenfabrikant heeft zich in ver binding gesteld met een advocaat te Haarlem met verzoek advies uit te brengen over de vraag of het mogelijk is in Haarlem auto maten voor de verkoop van sigaretten aan te brengen. De gemeenteraad heeft verkoop van sigaretten op deze wijze bij besluit van 26 Januari 1938 verboden. De advocaat zal zich met het gemeentebestuur in verbinding stel len met de vraag of er plannen bestaan de verordening in te trekken of te wijzigen. Ook wordt onderzocht of zij nog van kracht is na het in werking treden van de Winkel sluitingswet. Als de fabrikant het advies heeft ontvangen zal hij nader overwegen of hij een poging om automaten te plaatsen zal ondernemen. Wel heeft een vertegenwoor diger reeds bezoeken afgelegd bij enkele Haarlemse sigarenwinkeliers, met de vraag of zij belangstelling hebben voor een auto maat. De besturen van de afdelingen Haarlem van de drie bonden van sigarenwinkeliers hebben zich reeds over het voornemen van de automatenfabrikant beraden. Zij zijn van oordeel, dat al het mogelijke in het werk gesteld dient te worden, dat de verordening van 1938 gehandhaafd blijft. Volgens de be sturen is het niet noodzakelijk in Haarlem over automaten voor de verkoop van sigaret ten te beschikken, omdat de stad geen uit- gaansplaats is. De winkels mogen tot zeven uur geopend blijven en in de praktijk is De heer C. J. van den Broek, de oud commandant van de Haarlemse Brand weer, verzoekt ons mede te delen, dat hij op Vrijdag 13 November, de dag waarop hij 75 jaar wordt, uitstedig zal zijn. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 10 November 1953 in staat van faillissement verklaard: P. C. A. van Ophem, koopman, wonende thans aan de Hagestraat 21boven te Haarlem. Rechter-commissaris mr. J. A. Bletz. Curator mr. H. Peters, advocaat en procureur te Haarlem. T. van der Schilden, wonende te Aalsmeer, Hadleystraat 52, van beroep bloemist. Rech ter-commissaris mr. J. A. Bletz. Curator mr. B. E. van Tijn, advocaat en procureur te Haarlem. P. J. van Zijl, kruidenier, handelende onder de firma W. van Zijl te Haarlem, aan de Nieuwe Groenmarkt 2, en wonende te Heem stede, Herenweg 178. Rechter-commissaris mr. J. A. Bletz. Curator mr. J. H. van Wijk, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd op Dinsdag 10 November 1953 opgeheven het faillissement van J. J. Beekelaar. kapper, wonende te Haar lem, Doverstraat 9. Rechter-commissaris mr. H. J. Ferwerda. Curator mr. J. A. P. C. ten Bokkel, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijsten zijn op 9 November 1953 geëindigd de faillissementen van: W. Kerkhoven, scheepsbouwer, wonende te Aalsmeer, Jachthaven „Het Blauwe Anker" t.o. Leimuiderdijk 122. Rechter-commissaris mr. J. A. Bletz. Curator mr. H. C. van der Woerdt te Assen. M. A. B. Heiligenberg, voormalig firmant van de vennootschap onder de firma Plas en Heiligenberg, wonende te Haarlem, Klever parkweg 178- Rechter-commisaris mr. N. Ree ling Brouwer. Curator mr. J. I-I. Junge, advo caat en procureur te Haarlem. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam van 21 October 1953, is na hoger beroep vernietigd het vonnis van de Arrondisse ments-Rechtbank te Haarlem van 29 Septem ber 1953, waarbij H. J. Koningen, wonende te Aalsmeer, Oosteinderweg 366, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. B. J. Lambers. advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. Bij beschikking van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem van 9 November 1953 is aan A. van der Zaal, aannemer, wonende te Lisse, Vierkant 221, voorlopig surseance van betaling verleend, met benoeming van mr. A. D. P. V. van Löben Seis, advocaat en pro -treur te Haarlem, tot bewindvoerder, terwijl het verhoor van de schuldeisers is be paald op Maandag 7 December 1953, des na middags te 2-30 uur. Het najaaisconcert van de maatschapp;i „Caecilia", waarvan Dinsdagmiddag in het Concertgebouw te Amsterdam de gebrui kelijke donateursrepetitie gegeven werd, had dit keer plaats zonder solist. Het Concertgebouw-Orkest speelde onder lei ding van .Tosef Xrips een Weens orkest programma, dat via de gemoedelijkheid van Schubert en de machtige klassieke geest van Mozart oversloeg naar de ge raffineerde, van humor, spiritualiteit en artistiek instinct doortrokken amusements muziek van Johanr. Strauss. Het vormde één natuurlijk geheel, verbonden als deze ver uiteenliggende aspecten van muziek beoefening zijn door de geest van het oude Wenen. Zo kon Krips zich manifesteren als rasecht Wener en aan ons onvolprezen Concertgebouw-Orkest de impulsen mee geven die ons, muzikaal gesproken, van de oevers van de Amstel naar die van de Donau voerden. Want het orkest reageerde buitengewoon meegaand op de geladenheid en de finesses van Krips' directie. Het programma werd ingezet met de Rosamunde-ouverture en kreeg daarna zijn artistiek hoogtepunt met de grandiose Jupiter-symphonie, die in een rustig-klare vertolking haar Olympische helderneid en haar geniaal contrapuntische constructie als een wonder van klank en edele mu- ziekgeest over ons uitstortte. Na de pauze bruiste de champagne, merk Johann Strauss: ouverture De Zigeunerbaron, Ro zen uit het Zuiden, Pizzicato-Polka, Per petuum mobile, Keizerwals en ouverture Fledermaus. Stelt u voor wat dit werd, gespeeld door hei Concertgebouw-Orkest en aangevoerd door een Wener, die als zo danig zijn hart eer.s kon ophalen, niet al leen met volbloed temperament, maar ook met geraffineerde trucs en zelfs met een grapje! Uiteraard werd er met dat al een blij geestige stemming gewekt. JOS. DE KLERK Het jaarlijks concert door de Mariniers kapel der Koninklijke Marine, dat in Haar lem op 7 October gegeven werd ter ge legenheid van het 35-jarig bestaan van het Marine-Sanatoriumfonds, heeft ten bate van dit fonds een batig saldo opgeleverd van 1240,20. gebleken, dat er na half zeven weinig klanten komen. Er zijn gemeenten, waar automaten geplaatst zijn; de besturen hebben inlichtin gen ingewonnen bij sigarenwinkeliers in an dere plaatsen en die hebben verklaard, dat zij het op prijs zouden stellen, als in hun gemeente dezelfde verordening bestaat als in Haarlem. Het bezitten van een automaat be tekent in de practijk voor de winkelier ver lenging van de periode, dat de winkel open is. Hij moet geld wisselen en hem wordt gevraagd een ander merk te leveren dan in de automaat aanwezig is. Intussen is het duidelijk, dat die sigaren winkeliers die tegen de middagsluiting zijn. de verkoop per automaat zouden toejuichen. Ook hier is er een verschil tussen de belan gen van d-- handelaar in de binnenstad en de buitenwijken. De besturen der Haarlemse afdelingen ho pen daarom, dat er geen automaten geolaatst worden en dat de verordening van kracht blijft. Dinsdagmiddag is de eerste bijeenkomst gehouden van de deelnemers aan het So ciaal Cultureel Werk in een der zalen van het gebouw Cultura aan de Jansstraat. Dr. C. Spoelder vertoonde enkele lan taarnplaatjes en maakte met de aanwezi gen, in gedachte althans, een wandeling door oud-Haarlem. Op prettige en boeien de wijze vertelde de heer Spoelder over onze stad, zoals zij vroeger was. Op Dinsdagmiddag 17 November 1953 zal de heer Jan de Troye spreken over zijn ervaringen als radioreporter in Marokko Deze lezing zal met geluidsopnamen wor den opgeluisterd. Toen de 49-jarige Haarlemse groente handelaar J. v. Z. gistermiddag omstreeks 2 uur op de Kinderhuissingel met paard en wagen een auto van de Gemeentereirii- ging wilde passeren, naderde uit de tegen overgestelde richting een personenauto De groentehandelaar hield zijn paard in maar doordat de broekriem van het tuig brak, werd het paard schichtig en sloeg met de achterbenen over het lemom heen tegen het linkerbeen van Van Z., die daar door een gecompliceerde onderbeenbreuk opliep. Na door de Ongevallendienst te zijn behandeld, is hij naar Joannes de Deo ver voerd. Fragmenten uit bekende opera's en operettes Dinsdagavond werd in de grote zaal van het Haarlems Concertgebouw onder leiding van Anton de Beer een concert gegeven van hoofdzakelijk fragmenten uit opera en operette. Aan deze uitvoering werkten mee de operetteverenigingen „Johann Strauss" uit Haarlem en „St. Caeciliia" uit Krommenie, het operakoor „Haerlem" en de gemengde zangvereniging „Vox Huma na" uit Santpoort. Uit deze combinatie ontstond een stevig koor, dat met succes zijn aandeel vervulde in het „Brahmaans gebed" uit „Lakmé" en het publiek geestdriftig stemde met een drietal populaire koorfragmenten van Verdi. Wij hebben alleen bezwaar tegen het bravourkarakter dat aan het „Slaven koor" uit „Nabuco" gegeven werd. Dat komt natuurlijk door zo'n fragment uit zijn verband te halen, want begreep men de situatie in de opera, dan zou men het een gedempte stemming meegeven, die angstwekkend kan aandoen en bovendien door dynamische verschillen een groter dramatisch effect sorteert. Na de pauze werden een paar aardige scènes uit „De Klokken van Corneville" en koren uit „De Zigeunerbaron" ten beste gegeven. Solistische medewerking werd verleend door leden van de „Nederlandse Ooera- club" uit Amsterdam, die onder leiding van de bekende bas Wim van Santé staat. Men kon het optreden van deze vijf voca listen beschouwen als een toets aan de nractijk. In het eerste deel van de avond bleef het bij operafragmenten. waaronder enkele geslaagde nummers. Na de pauze werd het lichtere venre beoefend, soms met meer jacht op effect dan met humor en goede smaak. Men onderschatte de eisen van de kortgerokte muze niet! Mieke Westra bleek een temoerament- ri.jke sopraan, die echter nog heel wat stern- cultuur behoeft om te kunnen boeien met de grote aria van Micaëla uit „Carmen". Haar meer bescheiden en dus minder scheme toonvorming in het kwartet uit „R.'goletto" was echter zeer aannemelijk. De alt-mezzo Elisabeth de Blank maakte een zeer verdienstelijke beurt: fraai geluid en natuurlijke voordracht. De lyrische tenor Jan Ditmeier deed nu en dan nog wat onbedreven, maar verraste door een gemakkelijk aansnrekend en bijzonder mooi getint timbre. De als heldentenor aan gekondigde Siem Moehring zong niet on verdienstelijk de zware aria „Celeste Aida". Uit ziin geforceerd zingen in het Rmoletto- kwartet. K>eek echter dat hij er nog lang niet is. Hii zou er goed aan doen het idéé dat hij ..fort-tenor" is maar vaarwel te zeggen, dan zal hii misschien nog eens met smaak leren zingen. Ten slotte was er de bariton Jan Machielse, die werkelijk ver dienstelijk zin^t. maar aan de voordracht nog alles te doen heeft,. Het is nog de vraag of hij het temperament voor opera- zanv bezit. De beveiei'b'ng van de koren was bij Fmmv van Eden in veilige handen. De so listen hadden in Anton de Heer een vo1'- raam accomonmateur. Als dirigent, van het koor leverde hii a^nra^t werk en temmen met meiuffrouw Van Eden verzorgde h'i, als intermezzo, de vertolking van het Scherzo van Julius parten en ..Seara- mouehe" van Darius Milhaud, voor twee piano's. JOS. DE KLERK Uit de verkorte balans van de Neder- landsche Bank per 9 November, blijkt dat de goudvoorraad onveranderd is gebleven met 2775 millioen. De netto deviezen reserve, die de vorige week met 14 mil lioen verminderd was, is deze week met 6,5 millioen toegenomen tot 1548,5 mil lioen. Goud en deviezen tezamen zijn dus met eenzelfde bedrag vermeerderd tot 4323,5 millioen. De bankbiljettencirculatie kwam van f 3210 millioen op 3140 millioen. De Haarlemse glazenier Nico Schrier vervaardigde twee gebrandschilderde ramen voor de aangesloten ziekenfondsen, die ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum van de Centrale Bond van onderling beheerde ziekenfondsen teUtrecht zijn aangeboden In de voorstellingen is uitgebeeld de bescherming van de gezondheid door het ziekenfondswezen van jeugd tot ouderdom. De Emmer politie heeft de beschikking gekregen over een auto, die bijna een rijdend politiebureautje kan worden genoemd. Op het dak bevindt zich een draaibare mast, ivaaraan een booglamp is bevestigd, een soort mobiele straatlantaarn dus. Een lichtbak vindt men in de achterruit, waarin met rode letters staat „Halt-Politie". Er zijn een opklapbaar tafeltje en banken: een volledig getuigenverhoor kan in de wagen worden afgenomen. Men zal de ivagen gebruiken bij verkeersongevallen en voor surveillancedoeleinden. Met bekwame spoed is ten raadhuize de Velsense gemeentebegroting voor het jaar 1954 gereedgemaakt, waardoor de klas sieke figuur van vóór de oorlog voor de tweede keer in ere is hersteld; het nieuwe budget kwam uit vóór het nieuwe jaar be gon. Deze begroting wordt beheerst door twee nuchtere feiten: ten eerste door de vanwege het college van B. en W. betreur de omstandigheid, dat de definitieve rege ling van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten nog niet is vastgesteld en op de tweede plaats door het uitblijven van de post „overschot, toe te voegen aan de algemene reserve". Deze post vermeldde voor de jaren 1952 en 1953 achtereenvol gens de vriendelijke bedragen van 717.000,— en f 300.000,—. Hieruit kan de gevolgtrekking gemaakt worden dat de uitgaven sneller stijgen dan de inkomsten; een stijging, die voor het dynamische .Vel- sen geen verwondering hoeft te baren. Wij noemen als meest opvallende bedragen der uitgavenstijging ten opzichte van de be grotingsposten van vorig jaar: Openbare veiligheid 120.000; Volksgezondheid 51.000; Volkshuisvesting 35.000; Open bare Werken 154.000; Onderwijs 450.000; Maatschappelijke steun en voor zorg 177.000; Belastingen (mindere ont vangsten dan in 1958): 1.403.000. Dit laatste cijfer kan worden verklaard door de mindere ontvangst uit de Onderne mingsbelasting in de gemeentekas. Summa summarum: de begroting van Velsen sluit wel, maar om het zover te krijgen moet worden uitgegaan van het geschatte aantal Velsenaren op 1 Januari 1954 bij de raming van de algemene- en belastinguitkering van rijkswege. Vorige jaren werd het werkelijk aantal inwoners aangehouden. Beeld voor Oude Tonge Uit de collectes en verkoop van prent briefkaarten van het beeld voor Oude Tonge is gebleken, dat men er goed aan heeft gedaan het beeld vorige week Vrij dag voor enkele dagen naar de Grote Markt te verplaatsen. Afgezien van het feit dat het kunstwerk op deze plaats de aandacht van tallozen heeft gevraagd, verheugt het adoptiecomité zich er over, dat de collectes en afbeeldingen achthonderd gulden heb ben opgebracht. Het Arabische slavenmeisje Jean Ka- wahkib. dat door de Britse matroos Tommy Flynn kortgeleden aan boord van zijn schip naar Engeland gesmokkeld is en daar met hem in het huwelijk trad, is na tien dagen van hem gescheiden en zal aan een college te Londen gaan studeren. Zij heeft reeds vele aanbiedingen van filmmaatschappijen ontvangen. In deze hedendaagse wereld met haar immer voortschrijdende techniek is het menselijk-avontuurlijke grotendeels ver dwenen. Daar waar vroeger de mens zijn leven op het spel zette bij een of andere gevaarlijke onderneming, zijn thans niet zelden machines en werktuigen, die hem het gevaarlijkste werk uit handen nemen, zodat hij zelf min of meer toeschouwer wordt. Toch bestaan er ook nu nog enkele ondernemingen, waar de mens alleen op eigen kracht de natuur overwint. Een van die ondernemingen is het bestijgen van ber gen, liefst van onbetreden toppen. Dit avon tuur sleept niet alleen hen mee die het aangaan, maar allen die er de durf en moed van bewonderen. Het was dan ook in een uitverkochte grote zaal van het Haarlemse Concert gebouw, dat dr. C. C. Egeler uit Amster dam en drs. T. de Booy uit Aerdenhout Maan dagavond pen lezin" hielden over hun geslaagde bestijging in 1952 van de Nevado Huantsan in Peru. En dat de schooljeugd zich in grote getale tot dit avontuurlijk tweetal, dat wij in „Zeven dagen Haarlem" van de vorige week reeds bij u introduceer den, voelde aangetrokken, zal niemand ver wonderen. Dr. Egeler opende de avond met een in teressante lezing, verduidelijkt met een serie, over het algemeen fraaie, kleuren dia's, die een duidelijk beeld geven van de ruwe, maar schone omgeving, waarin zij, te samen met de Franse gids Lionel Terray, opereerden, doch ook van de haast onover komelijke moeilijkheden, die zij daarbij ondervonden. Zowel hij als drs. De Booy, die na de pauze de kleurenfilm van com mentaar voorzag, verhaalden op geestige wijze van hun belevenissen. De toeschou wers raakten onder de indruk van het ver haal over hun bivakkeren in de openlucht, zonder tent, zonder slaapzakken, bii een temperatuur van ongeveer twintig graden onder nul, toen zij, na een onderzoekings tocht, door het duister overvallen, het basiskamp niet meer konden bereiken. Ook de geschiedenis van de sneeuwstorm, die hen drie dagen en nachten in hun tent ge vangen hield, dwong respect af. Doch voor al de val van in totaal negentig meter van De Booy, door Egeler minutieus beschreven, greep de aanwezigen aan. Dat zij het uiteindelijke doel van hun avontuurlijke onderneming, een geologi sche exploratie, bereikt hebben, bewijst de grote hoeveelheid stukken gesteente uit de bergketens van Peru, die nu een plaats heeft gekregen op de geologische afdeling van de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam. In 1955 willen de beide geologen opnieuw een expeditie naar Peru ondernemen en ge zien hun prestaties van de vorige keer lijkt het ons niet waarschijnlijk, dat iemand daar bezwaar tegen zal maken. Integendeel, een ieder zal hen bij hun onderneming aan moedigen, want zij houden de naam van Nederland in het buitenland hoog! De film Over de film, die voor het grootste deel door De Booy is opgenomen en op het film festival te Venetië een tweede prijs ver overde in de serie wetenschappelijke films, kunnen wij kort zijn. Ze werd, vooral in het hooggebergte, gemaakt, onder de moei lijkste omstandigheden. Ze volgt de klim mers op de voet, registreert staaltjes van grote behendigheid, laat duidelijk uit de ge dragingen van de onderzoekers de barre omstandigheden zien, welke zij moeten trotseren en voert ons tot op de top waar triumfantelijk de vlaggetjes door de over winnaars worden geplant. Het is het werk van amateurs, deze film, maar dat werk is zeer knap verricht. Niet slechts het ter rein der operaties wordt in het beeldvlak gebracht, ook de mens en zijn pogingen dat terein meester te worden, werden er in korte pregnante beelden gevangen. Dat is des te verdienstelijker omdat het filmen op grote hoogte uiterst moeilijk is en de fil mers zich niet zelden aan grote gevaren blootstelden. De belichting is fraai, de mon tage heel oordeelkundig verzorgd. Het is een klein epos geworden, waarbij men ver geet, dat hier amateurs filmden. Dat merkt men wel in het eerste deel, dat een tocht door de jungle in Peru beschrijft. Maar ook hier valt weer een ding op: de moeite die men doet om zeden en gewoonten van het landsvolk zelf vast te leggen, daarmede een bijdrage leverend tot de vergroting onzer kennis over een gebied waar maar weinig blanken doordringen. Deze opzet geeft de film een waardevol en boeiend karakter. Door vijf van de acht nummers te win nen is Nederland in de strijd om het Brit- tannia Shield bij het zwemmen op de eerste plaats geëindigd. De Nederlanders verza melden 55 punten tegen Groot Brittannië 49 en de Verenigde Staten (bezettingstroe pen in Europa) 37. België werd vierde met 29 punten, Noorwegen vijfde met 26 pun ten en Canada zesde met 8 punten. Pieters won de 200 yards vrije slag in 2 min. 5,2 sec., de 200 yards schoolslag was voor Leydekkers in 2 min. 41 sec. De Wit nam de 500 yards vrije slag in 5 min. 58,5 sec. voor zijn rekening en Kievit bleek in 1 min. 3.2 sec. de snelste op de 100 yards rugslag. Sievers completeerde de Neder landse overwinningen door op de 100 yards schoolslag in 1 min. 10 sec. eerste te worden. BINNENLAND Onder de titel „De Meiboom in de kap" zal de Vereniging voor Hoger Onderwijs op Gereformeerde Grondslag te Amsterdam een actie voeren voor het bijeenbrengen van een millioen gulden ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan der Vrije Universiteit op 20 October 1955. Dit geld zal worden besteed voor de uitbreiding van de medische facul teit der universiteit met twee zelfstandige klinieken en wel een voor interne genees kunde en een voor chirurgie, alles mèt bij behorende laboratoria, poliklinieken en ver dere voorzieningen. Men denkt deze „jubi- leumgiftenactie" te voeren onder meer met behulo van propagandavergaderingen, de V.U.-film, en het uitschrijven van prijsvra gen en wedstrijden voor het maken van korte verhalen, gedichten en opstellen. In het werkcomité voor deze actie, waarvan voorzitter is mr. G. H. A. Grosheide, presi dent-directeur, hebben zitting de heren J. D. F. van Halsema, secretaris en H. van Na men, penningmeester van het college van directeuren, mr. H. Bos Kzn., voorzitter van de bouwstafcommissie der vrije Universi teit. B, Faber, administrateur, prof. dr. R. van Dijk, C. Kroonstuiver, T. F. Praasterink, G. van Oversteeg, prof. dr. A, Sizoo, ds. J. B. van der Sijs en prof. dr. J. Waterink. De Utrechtse rechtbank heeft vandaag de 55-jarige besteller der P.T.T. te Utrecht, L. V, veroordeeld tot een gevangenis straf van twaalf maanden met aftrek, waar van vijf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de reclassering. De besteller was ér van beschuldigd, dat hij in zijn functie als sorteerder diverse geslo ten brieven had opengemaakt en zich de inhoud hiervan, voornamelijk zilverbonnen, zou hebben toegeëigend. Te Wormerveer is de bakkerij van de heer Brussel aan de Tuinstraat afgebrand. Omwonenden wisten het huisraad in veilig heid te brengen. De afdeling Aalsmeer der Kon. Ned. Mij. 'voor Tuinbouw en Plantkunde, die dit jaar 60 jaar bestaat, en de vaste keurings commissie van deze maatschappij zullen op 19, 20 en 21 November in de Centrale Aals- meerse Veiling een cyclamenkeuring en -tentoonstelling houden. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer J. Hekkelman te Haarlem. De 81-jarige Christelijk Gereformeerde emeritus-predikant ris. R. E. Sluiter te Hil- legom is ter observatie in het Diaconessen- huis te Haarlem opgenomen. Er is geen direct levensgevaar. Op Zaterdag 14 en Zondag 15 Novem ber geeft de Toneelgroep „De Rariiplaan- spelers" twee toneeluitvoeringen in gebouw Domi, Zandvoorterpad te Overveen. Opge voerd zal worden: „Ze kregen wat ze wil den", blijspel in drie bedrijven van Louis d' Alton, vertaald uit het Engels en bewerkt door A. Defresne. De afdeling Haarlem van het Veteranen Legioen Nederland zal op Zaterdagavond 14 November een contactavond houden in het Tafeltennishuis aan de Jansstraat 49. De auteyr T. Schilling zal spreken over „Dieren, mensen en wildernis", waarover hij heeft geschreven. Zijn lezing zal de schrijver toe lichten met lichtbeelden. De kermis, de zogenaamde Pasar Malam, wordt in de Vishal gehouden op 28 en 29 November, en van 1 tot en met 4 December. Op deze dagen zal het Veteranen Legioen ook de Vleeshal gebruiken. In de waterpolowedstrijd H.P.C. 1—Wa terlelie, die Dinsdagavond voor de be kercompetitie dames in het Sportfondsen- bad in Haarlem werd gespeeld, kregen de Heemsteedse dames een nogal snel zwem mende Zaandamse ploeg tegenover zich, waartegen ze zich echter heel goed wisten te weren. In het algemeen werd er nogal zwaar gespeeld en vooral de Heemsteedse midvoor had het nogal zwaar te verduren. Door hun grotere snelheid kwamen de Zaandamse dames regelmatig in de aan val, maar de Heemsteedse verdediging keerde het gevaar evenzovele malen, totdat, bij een fout in de Heemsteedse verdediging, Mary Rep de Zaandamse dames de leiding bezorgde. In de tweede speelhelft bleef het Heemsteedse doel voor de Zaandamse da mes gesloten, waarna Lyda Wensing voor de Heemsteedse dames gelijk maakte. H.P.C. heeft nu uit drie wedstrijden drie punten. D.W.T. 1—D.W.R. 1 In de wedstrijd D.W.T. 1—D.W.R. 1 (eerste klasse dames) ontbrak het D.W.R. aan een goede schutter, zodat de aanvallen steeds in de D.W.T.-verdediging dood lie pen. In de eerste helft kwam D.W.T. met twee-nul voor door Mia Prins en Henny Molenaar. Na de rust bekroonden de D.W. R.-dames geen enkele aanval met succes. De stand bleef twee-nul voor D.W.T., dat nu de tweede overwinning in de eerste klasse dames heeft geboekt.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9