Meer dan 350.000.000 CABALLERO's hebben dit jaar reeds roker de Nederlandse tienduizenden de smaak van gestreeld. Caballeristen Zovele kunnen zich niet constant vergissen. LAXEER AKKERTJES Eerste school wandeltocht door omgeving van Haarlem groot succes KALENDERS 1954 Boekhandel VEKO Haarlems jeugd haalde juichend zijn Sinterklaas in Welsprekendheid in Teisterbant Een bril? FEDERMANNf NATUURLIJK* Prijsuitreiking maakte eind aan elf dagen spanning Piet Halsema gaf kerkconcert in Bloemendaal HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT CONSTANTE KWALITEIT 65 et. Het P.E.N. huldigt 22 jubilarissen Burgerlijke Stand van Haarlem Het voetbalelftal van Noord West Nederland Help Uw darttien bij hun zo belangrijk werk. Neem eens per week 1 of 2 B. Rijdes won oratorische wedstrijd Gepensionneerden in vergadering bijeen DE BALLONNENWEDSTRIJD Zware straf geëist tegen Amsterdamse loswerkman Ongeveer op hetzelfde ogenblik, dat Sint Nicolaas met zijn gevolg op de Turf markt aan wal stapte, begonnen haast dui zend kinderen van de Haarlemse scholen aan een tien of vijftien kilometer lange wandeltocht, die voornamelijk door de gemeente Bloemendaal leidde. Zij hadden dus gekozen tussen twee evenementen op de vrije Woensdagmiddag: wandelen of Sinterklaas, afhalen en zonder aan de po pulariteit van de Goed Heiligman iets te willen afdoen geloven wij toch dat de deel nemers aan de tocht door de duinen niet de slechtste keuze gemaakt hebben. Immers, een dergelijke wandeltocht wordt niet alle dagen gehouden en Sint Nicolaas blijft in ieder geval nog tot en met 6 December in de Spaarnestad. Hoe het ook zij om. twee uur precies ver trok de eerste groep schoolkinderen on der leiding van een der onderwijzeressen of onderwijzers en na dit ploegje volgden nog 33 scholen met gezamenlijk 1011 wan delaars. De organisatie van dit wandelfestijn berustte bij de Nederlandse Wandelsport Bond, die in samenwerking met de in specteur voor Lichamelijke opvoeding van de gemeente Haarlem en enkele hoofden van Haarlemse scholen er voor gezorgd heeft, dat alles gistermiddag bijzonder vlot verliep. Men was enthousiast over de opkomst van de leerlingen en de heer F. W. H. F. van der Wildt, die met enkele andere wan delsportliefhebbers voor de uitreiking van de routekaarten zorgde, was er van over tuigd, dat dergelijke tochten in de toe komst een traditie zullen worden. Geen prijzen De heer Van der Wildt meende, dat de onderwijzers gedurende zo'n wandeling, waarbij bovendien nog aan de hand van een kaart een gedeelte door de duinen afgelegd moest worden, een andere „kijk" op hun leerlingen kunnen krijgen en ook de kinderen leren behulpzaam voor elkaar te zijn. Dit is, volgens de organisatoren, de voornaamste reden waarom men geen in dividuele- of groepsprijzen beschikbaar heeft gesteld. Men achtte de opvoedkun dige waarde hoger dan een diploma of wis selbeker. Wel kregen alle groepen, die de tocht volbrachten een médaille en wanneer- een school geen uitvallers telde werd er bovendien nog een lint uitgereikt. Men heeft er echter zorgvuldig voor ge waakt, dat de wandeltocht geen hardloop wedstrijd werd, want de kinderen hebben ongeveer vier uur gekregen om het par cours af te leggen. Zij hebben dus ruim schoots de tijd gehad om even te rusten en van de natuur te genieten. En wanneer de kinderen beseffen, dat zij op hun vrije middagen beter de duinen of bossen kunnen intrekken dan op straat te lanterfanten, pas dan hebben de organi satoren hun doel bereikt. De deelnemers aan de eerste schoolwandel- tocht bij het Brouwerskolkje in Overveen. ADVERTENTIE mmm Om de tweeëntwintig jubilarissen van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf in Noord holland te huldigen, die in de afgelopen periode van twee jaar, tussen 13 November 1951 en 11 November 1953, hun vijfentwin tig- of veertigjarig dienstverband bij dit bedrijf hebben gehad, werd Woensdag in het gemeentelijk Concertgebouw te Haar lem een feestelijke bijeenkomst gehouden. In het officiële gedeelte werd een aantal van de jubilarissen toegesproken door de voorzitter van de jubileum-commissie, de heer F. W. J. Straakenbroek, en door de directeur van het P.E.N., ir. J. den Boes- terd. De overige jubilarissen zal de huldi ging vanavond ten deel vallen als een tweede uitvoering van het cabaret-pro gramma wordt gegeven. Er zijn vier employe's, die veertig jaar bij het P.E.N. in dienst zijn. Het zijn de heren D. J. Me melink, W. de Gooyex-, P. Borst en W. van Veenendaal. Tot het officiële gedeelte, de huldiging, behoorde ook de omlijsting van zang door het P.E.N.-mannenkoor onder leiding van de heer J. Nibperixxg. Er waren verder achttien personeelsleden, die reeds een kwart eeuw bij het Electriciteitsbe drijf in dienst zijn. Onder hen is de heer G. Faken uit Haarlem. Het cabaretgezelschap bracht de revue „Humor is weer troef" waaraan onder meer werd medegewerkt door mr. Doodle en Carla met de sprekende poppen. Na afloop was er een bal onder leiding van de dans- academie J. G. Martin en Zn. ADVERTENTIE voor Uw vrienden overzee, moeten nu verzonden worden. Wij hebben een fraaie sortering, en zorgen voor solide verpakking. Zijlstraat 98 - Telefoon 11706 Haarlem, 11 November 1953 ONDERTROUWD: 11 Nov.: A. M. B. Putu- hena en M. Sahanaja. M. C. van der Vooren en H. H. M. Swaalf. J. A. Delfsma en K. C. H. Verel; Th. Kraag en B. van Kam- nen, H. Schipper en C. M. van Houten, C. Keur en E. J. Nuijten. J. J. Raithel en C. van den Bos. A. N. M. Berendsen en H. F. M. Bulle. J. Kiekens en K. van der Aar. W. F, Kuit en C. J. M. de Ruiter. D. G. J. de Graaff en M. C. Thoolen. C. J. Seijsener en J. Severijnse. A. J. van der Pol en C. Meer- veld. A. W. van 't Veen en M. van Ee. L. Wingelaar en O. W. Lasarz. P. G. Bannink en M. W. Bakkers. Ii. Verslagers en C- Looijcnga. P. Landzaat en G. de Klerk. J. Stelma en W. Koopmans. P. Kerkhoff en K. Brandsma. H. Weltevreden en H. van Gelder. GEHUWD: 11 Nov.: G. J. Harmsma en M. E. Moerkerk. G. A. Nijssen en E. J. Boerée. L. Schrcuder en F. H. van Dalen. A. de Vries en C. Z. Grobbe. J. A. van der Vlugt en G. B. Jansen. J. P. de Kok en J. U. Flurij. P. A- G. Kol en M- A. G. Rutte. N. Jonker en C. J. A. Moolenaar. C. N. de Mooij en H. Schee- lings. A. A. Prins en Tb. A. Schrijver. W. A. de Vos en C- J. Bergmann. W. C. de Groot en M. F. Gergoski. F. C. Slot en C- de Rooij. BEVALLEN van een zoon: 10 Nov.: G. C. BerendregtTeunissen. I. M. Rieu—Geukers, 2 zoons. J. J. Tempelaar—Smaal. A. H. Bol- lebakker—Koning. C. Th. Limburg—Tucker- mann. I. van de PolKalnins, 11 Nov.: P. A. Vester—Bouwman. BEVALLEN van een dochter: 10 Nov.: C- J. van der Klugt—Luijendijk. A. J. Th. Ver mijWatrin. OVERLEDEN: 9 Nov.: J. W. van den Berg, 42 jaar, Kloosterstraat. C. H. van Britsom, 63 jaar, Spaansevaartstraat. D. van Milligen Boosman, 72 jaar, Dr. Leijdsstraat. 10 Nov.: C. G- de Jong—Van den Bosch, 74 jaar, Am sterdamstraat. Voor de wedstrijd tegen Zuid-Afrika, Dinsdagavond 17 November in het Olym pisch stadion in Amsterdam, is de voetbal ploeg van Noord-West-Nederland als volgt samengesteld: doel: Van der Wint (VSV); achter: Odenthal (Haarlem) en Kuys (Haax-- lem); midden: K. Smit (Volendam), De Voogd (Haarlem) en Biesbrouck (RCH), aanv.; voor: Van Ede (Sparta), Michels (Ajax), Cor van der Gijp (Emma). Luppens (Stormvogels) en Van der Kuil (VSV). Reserves zijn: Hagenaars (Volewijekers) Mesman (Blauw Wit), Krist (Ajax) en Von- hof (DWS). Van Ede en Cor van der Gijp zijn dus „gasten" in deze ploeg van Noord- West-Nederland. ADVERTENTIE De Nederlands Hervormde Kerk te Bloemendaal beschikt in Piet Halsema over een uitstekende organist, die tevens een bekwaam koorleider is. Zij kan zich tevens verheugen in het bezit van een goed koor, dat net groot genoeg is om in de ruimte van het intieme kerkje te vol doen. En zij is ook een orgel rijk, dat in de binnenarchitectuur van het gebouw een sieraad mag heten en dat onder vaardige handen trouw zijn dienst doet. Maar or gels zijn kostbare dingen, niet alleen om ze aan te schaffen, maar ook om ze te on derhouden en desnoods aan te passen aan de eisen, die een goede organist uiteraard stelt, teneinde zijn artistieke vleugels te kunnen uitslaan. Wat men met dit orgel van plan is, weet ik niet, maar in ieder geval bestaat er een orgelfonds en ten bate hiervan werd Woensdagavond door Piet Halsema, als organist en als dirigent van zijn koortje, met medewerking van de baritonzanger Kees Deenik en de organist Johan Timmerman een concert gegeven, met een bijna geheel uit barokmuziek be staand programma. Het werd als het ware samengeperst tussen twee geniale orgéïstukken: Buxte- hude's Preludium en Fuga in g en de fa meuze Toccata en Fuga in d van Bach, welk laatste werk sterk verwant is aan de fantasierijke en geladen kunst van 's com ponisten grote voorganger uit Lübeck. Het koor kwam ook met een belangrijk werk van Buxtehude, een van de stukken, die hij schreef voor zijn beroemde „Abend- musiken", namelijk de cantate voor koor en obligaat-orgel „Befiel dem Engel, dass er komm". Piet Halsema wist met soepele i directie van dit fraaie werk een aange- j naam klinkende herschepping 'te bereiken, j enerzijds markant en anderzijds mild ly risch in „sotto-voce"-tint. Het effect van echo-nuanceringen verhoogde niet weinig de indruk van de koorprestatie. De orgel- partij bij deze cantate bleek uiterst inte ressant en werd vaardig door de jonge or ganist Johan Timmerman vertolkt. De af stand tussen orgel en het koor - beneden in de kerk - was geen bezwaar om een mooi sluitend geheel te bereiken. Het koor had zich in het begin van de avond ook laten horen met a-capella-nummers van Clemens non papa en Praetorius, van wel ke prestaties ik, wegens omstandigheden die mijn aanwezigheid elders vereisten, geen verslag kan geven. Van de bariton Kees Deenik hoorde ik de nobel getinte voordracht van een gees telijk lied van Andreas Hammerschmidt, een van de belangwekkendste figuren op het gebied der kerkmuziek in Duitsland, tussen Schütz en Bach. Het slot van het concert was de door Piet Halsema vlot en virtuoos gespeelde Toccata en Fuga van Bach. JOS. DE KLERK Acht jaar gevangenisstraf is geëist tegen de 51-jarige S. J. de J. uit Franeker. die op 23 Februari zijn 46-jarige vrouw door wurging van het leven had beroofd. Met veel geestdriftig gedrang en gezang heeft de Haarlemse jeugd gistermiddag weer de langverbeide Sinterklaas Centrum ingehaald, die, prompt als altijd, klokke twee per salonboot „Spanje" uit zijn ge lijknamige vaderland in de Spaarnestad arriveerde. De goedheiligman en zijn zwarte trawanten, die er na de frisse boot tocht nog al „verpieterd" uitzagen, debar- keerden aan de Turfmarkt-kade en wel precies naast een gore baggermolen die gei'affineexxle regie-stunt! een tref fend contrast opleverde met de fleurige wambuizen van het bisschoppelijk gevolg! Na het plechtig begroetingsritueel, waar van twee zwartgerokte heren zich met echt-vaderlandse degelijkheid kweten, konden de Sint en zijn beide chefpieten de open karos bestijgen voor de gebruike lijke rondtocht door de binnenstad die natuurlijk ook ditmaal weer een ware triomftocht werd. Dat was voor een niet gering deel ook te danken aan de pittige muziek der Haarlemse Postfanfare die de stoet opende, en aan de speelgoedkaravaan van bestelauto's die hem afsloten. Laaiend enthousiasme heerste vooral in de smalle straten rond de Markt, waar duizenden ouders en kleuters samengepakt stonden om een glimp van de Sint op te vangen. Of hun dat allen gelukt is, zouden wij niet graag willen beweren, maar in elk geval resulteerde het allemaal in een serie be langwekkende verkeerspuzzles, die zelfs de Haarlems politie slechts met veel moeite ontwarren kon. Omstuwd door zijn juichende bewon- deraartjes bereikte de Spaanse gast ten slotte iets na drieën het gebouw van Vroom en Dreesmann, waar hij voorlopig resideren en recipiëren zal maar natuurlijk al leen voor de brandschone kindertjes. „Kunst is een ziekteverschijnsel. Het leven van de kunstenaar wordt er door aange tast, verliest zijn gezondheid". Zo ongeveer begon de schrijver B. Rijdes gisteravond zijn improvisatie over het verplichte thema „Wat betekent kunst in uw leven" in de Haarlemse sociëteit Teisterbant, die hem tenslotte de eerste prijs bezorgde in de finale der drie oratorische wedstrijden, die in evenzovele jaren gehouden zijn. In een ver wonderlijk gaaf afgerond betoog-met-inhoud ontwikkelde hij deze stelling, er zijn gehoor op wijzende dat hem verscheidene auteurs bekend zijn, die bij het tot stand brengen van wat men creatieve arbeid noemt, lichamelijk gewaarwordingen onder gaan. Men wordt, zo voerde hij aan, tot scheppend werk bewogen door de drang der verbeelding de grenzen der dagelijkse beperktheid te doorbreken. Dit is het tweede vergezicht. Maar daardoor wordt ook het innerlijk leven uitgerekt en in spanning ge bracht. Meestal is een kunstwerk des te groter, naarmate men er minder aan merkt, dat het uit die spanning ontstaan is. In dergelijke kunst vindt men sporen terug van de hogere potentie van de mens. De kunstenaar echter, aldus besloot de zich voor de vuist weg in voorbeeldige volzinnen uitende spreker, leeft nooit in het besef dat hij meer kan dan anderen. Hij lijdt integendeel door het gevoel representatief voor allen te zijn, waaruit hij zich bevrijdt door vorm te geven aan wat boven de mens uitgaat. ADVERTENTIE Uiteraard is het bovenstaande geen let terlijk verslag en mag men de heer Rijdes niet houden aan beweringen, die hij im proviserend kenbaar maakte. Niettemin bleek duidelijk dat de gestelde vraag hem niet vreemd was en dat hij het probleem van het kunstenaarschap zodanig had over dacht, dat hij bij deze toevallige aanleiding geen moeite ondervond zijn innerlijke er varingen te formuleren. Hetgeen hem dan ook de eerste prijs bezorgde. In geheel andere trant, schertsend, maar toch met een ondei'toon van diepe ernst en wezen lijke beleving, was de voordi-acht van de musicus Paul Chr. van Westering, de win naar van de tweede prijs, die begon met te verklax-en dat hij wel een vermoeden had gehad, dat het over kunst zou gaan en daai-om thuis maar vast eens een en- cyclopaedie over dit ondervvex-p te hebben geraadpleegd. Tot goed begrip diene, dat de deelnemer-s het onderwerp pas vijf minuten voor de aanvang varx hun respec tievelijke spx-eekbeurten in handen kregen. Zo'n artikel in een encyclopaedic, aldus Van Westering, is ook vooi-treffelijk als men de zinnen in eeix andere volgorde leest. Want wat is kunst? Men wordt er toe gedrongen, zonder dat men er iets aan doen kan en zonder zich daar aanvankelijk x-ekenschap van te geven. Het verscheurt je of het bx-engt je op de heerlijkste dingen, waaxvan men het bestaan niet vexmoedde. Men doet als scheppend kunstenaar wat dat dan ook zijn mag, de pijnlijkste of ver rukkelijkste ontdekkingen, de laatste meer naar gelang men leert af te blijven van zaken, die men niet aankan. Tenslotte res ten de kleine dingen, waar men misschien iets van te maken weet, waarvoor de en cyclopaedic zulke mooie definities heeft. Spreker deelde mede, dat zijn eerste com- posities ontstonden op de achterkant van de blauwdnxkken in het technische bedrijf, waar hij werkzaam was, zulks ter illustra tie van zijn hierboven verkort weex-gege- ven stelling. Mr. H. J. M. Tonino behaalde de derde prijs met het navertellen van zijn ex-varin- gen bij de omgang als luisteraar met mu ziek, die bij hem reeds als kind een onbe stemd gevoel van nostalgie wakker riep, dat hij later leerde erkennen als te zijn ontstaan uit onvoldaanheid met het dage lijks leven. Kunst is de uitdrukking van het andere, het bovennatuurlijke, dat het evenwicht kan herstellen. Het bedoelde heimwee moet men uitleggen als het besef: in deze sfeer leef ik niet. Maar tevens wordt men door de aanraking met muziek, een regeh-echt uit de hemel neexxlalende gave, daax-toe opgeheven, aldus zijn barokke in terpretatie van het gestelde motief. De vier anderen Twee finalisten van de vorige wedstrij den lieten verstek gaan. De px-estaties der vex-dex-e mededingers worden hier zeer in het kort in de volgox-de van optreden be- spi-oken. Dr. P. H. Schroder behandelde de innerlijke voldoening van de kunstver- spx-eidende activiteit welke hij in zijn kwa liteit van secretaris van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen bedrijft en die mede ten doel heeft de bevooxTechte posi tie van „de vesting Holland" te doorbre- In de iin gebouw „Zang en Vriendschap" gehouden algemene ledenvergadering van de afdeling Haai-lem van de Bond van gepensionneerden van Spoor-, Tram en ander Vexwoex-spersoneel, wei'd allereerst een welkom toegeroepen aaxx de nieuw be noemde secretaris, de heer J. Verveld en daarna, onder aanbieding van een stoffelijk blijk van waardering, dank gebracht aan de afgetredex; secretaris, de heer J. H. Be rends, die vele jaren èn aan de vakbewe ging èn aan de boxxd zijn beste krachten heeft gegeven en nu, wegens het bereiken van een hoge leeftijd, zijn functie aan jongere krachten heeft overgedx*agen. Naar aanleiding van een uitvoerige brief van het hoofdbestuur, waarin werd meege deeld, dat een adres inzake verbetering van de toestand der gepensionneerden was gezonden aan de regering en de beide Ka mers, nam de vergadering een motie aaxx om adhaesie te betuigen aan het door het hoofdbestuur gezonden adres, waarin dit bestuur vraagt om een zo spoedig moge lijke herwaardering van de oudere pen sioenen aan de thans bestaande pensioenen, verder in afwachting van deze herwaar dering nu reeds een verhoging van de bij zondere toeslag van minstens f 350 per jaar en tenslotte een volledige compensatie van de huurverhoging voor alle gepensionneer-i den verlangt zoals die onlangs ook voor werknemers is goedgekeurd. ken, omdat kunst door het hele volk ge deeld moet worden. Mevrouw S. Tersmit- ten bekende: „Als er geen kunst was, zou ik er zelf niet willen zijn en dat is heel wat, want ik hou nogai van mezelf!" Jaap Buys jr. noemde kunst een hulp middel om het evenwicht in het leven te herstellen en Cyrano de Bergerac als het Gr. Houtstraat 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfondsen px-ototype van de ideale kunstenaar: als dichtei-, als schermer en als mens die de zelfspot kent. H. L. Prenen tenslotte wijdde uit over „de idiote vraag" welke lievelings boeken men mee zou nemen naar een on bewoond eiland. Hij zou er toch twee kun nen noemen: Aforismen van Lichtenberg want: „In ogenblikkexx, dat de vexweling mij te machtig wordt, die ik niet met mijn eigen gedachten kan verdrijven, neem ik die van anderen te hulp!" en de verza melde gedichten van Guido Gezelle. Vice-voox-zitter mr. L. Ali Cohen reikte na afloop de prijzen uit: boekwerken, door leden van Teisterbant geschreven, die nog door een foto-copie van de bekronings- ooi-konde gevolgd worden. De uitslag wex-d door middel van stembiljetten door de le den bepaald. Over het algemeen beant woordde het peil der improvisaties, die elk vijf tot zeven mixxuten mochten dux-en, aan hoge verwachtingen. De winnaars slaagden er index-daad het beste in hun opwellende gedachten in een zuivex-e vorm samen te vatten. Vrijdag 30 October gingen op het sportterrein aan de Klevérpax-kweg 1500 ballonnetjes de lucht in nagekeken door evenzoveel kinderen. Waar zouden zij de aarde weer raken? Dat was aan de wind om te beooi'delen. De wind heeft geoor deeld, bevoorrecht door de één een zuchtje toe te geven, en de ander aan het lot over te laten boven eigen land. Was dat niet het geval geweest, er zou den gistermiddag in „De Leeuwerik" niet 76 kinderen in spanning op een uitslag hebben gewacht. Zoals men zich zal herinnenren waren de ballonnetjes voorzien van een label. De vinder werd verzocht zijn naam, adres en woonplaats er op te noteren en de label naar Haaidem terug te sturen. De ballon, die bij de wind het best aangeschreven stond zou van het bestuur van de Haar lemse Diex-enbescherming een nieuwe fiets krijgen. En dat is gisteren dan gebeux-d, na dat de 1500 kleine eigenaars elf dagen in spanning hebben gezeten. De Haax-lemse Dierenbescherming heeft deze wedstrijd voorbereid. Een ambtenaar van de posterijen heeft zijn medewerking verleend, die onontbeer lijk is gebleken. De meeste ballonnen zijn namelijk bij onze Ooster-buren neergeko men, waarvan een niet gering aantal in Polen. Sedert dit land onder Russisch ge zag staat moeten nog al wat dorpen en ste den het met een andere naam doen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de plaats namen op enkele labels in vele atlassen nog niet vermeld staan. Het uitzoeken van de ligging der plaatsen om de juiste af stand te kunnen bepalen, heeft dan ook dagen gevraagd. Vrijwel iedere terugge zonden label werd van een brief in het Duits, Pools, Engels of Frans vergezeld. Een vindster in Lübeck heeft er zelfs nog een staaf West-Duitse mai-sepijn bij ge daan. De meeste ballonnen werden gevon den in Bei-lijn, Hambux-g. maar ook in Saksen. Vijftien ballonnen daalden in Frankrijk. Het ligt voor de hand, dat de Haaxdemse dierenbescherming niet onbeperkt prijzen kon uitdelen. Er werden tien hoofd- en 66 troostprijzen uitgeloofd, waarvan wij al- Ria, trots en blij op haar nieuwe fiets, waarmee zij gistermiddag door een der zalen in ..De Leeuwerik" reed. leen de eerste en tweede zullen vermelden. De elfjarige Ria van Maaren uit de Mar conistraat kan men nu naar school zien rij den op een nieuwe fiets. Haar ballon werd namelijk teruggestuurd door Karwowski Henryk uit Lükow in Polen. Deze plaats werd in de wedstrijd als het verst van Haarlem verwijderd genoteerd. De tweede prijs viel te beurt aan Kees Zeeman uit de Van der Waalsstraat in Haarlem. Zijn label vermeldde Lesna, bij Wax-schau eveneens in Polen. Zolang de vulpen schrijft, die hij hiervoor in ont vangst mocht nemen, zal hij zich herinne ren eens aan een ballonnenwedstrijd te hebben meegedaan. Een Amsterdamse loswerkman, de zestig jarige li. J. van W., stoixd Donderdagmor gen voor de Haarlemse rechtbank terecht onder verdenkixxg van diefstal door middel van braak. In de nacht van 8 op 9 October hield een agent van politie in Velsen de loswerkman aan en hij bleek ih het bezit te zijn van in- brekerswex-ktuigen, handschoenen, pantof fels, twee gouden horloges, vijf gouden ringen en nog een aantal gouden voorwer pen. De verdachte verklaax-de zelf, dat hij deze siex-aden uit een woning in Velsen had ge stolen. De Officier van Justitie, mr. B. van der Burg, eiste vooral met het oog op het strax- blad van de verdachte, waaruit bleek dat de loswerkman achttien jaar in de gevange nis had doorgebracht, een gevangenisstraf voor de tijd van tweeënhalf jaar met af trek van het voorarrest. De vei'dediger, mr. J. D. A. Vislcil, vroeg uit naam van de verdachte om een gecom bineerde straf, omdat de verdachte bij al zijn veroordelingen nog geen enkele maal een voorwaardelijke veroordeling had ge kregen. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 26 November.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11