Herriot's kansen op het presidentschap stijgen A GULF BENZINE STATION Doorsmeer Service Station OPENING J V PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Wereldnieuws Grote bezwaar is zijn invaliditeit De radio geeft Vrijdag Wereld Veteranen Fede ratie naar Den Haag C. H. NUNNINK Enquête onder de Nederlandse studenten ió het zo J 2 Voorwaardelijke straf voor ex-verzetsman Passief vrouwenkiesrecht en A.R. Partij Koningin zal plenaire zitting openen Zwendel met snaarbank- boekjes; eis 2*/2 jaar GRIEP EN VERKOUDHEID BEZICHTIGING VAN 3-5 UUR Elke ƒ2,50 op giro 1483: een boom voor Schouwen PRISMA KIJKERS Spaanse veldtocht DONDERDAG 12 NOVEMBER 1953 (Van onze correspondent in Parijs) De kansen voor een candidatuur-Her- riot, als opvolger van president Auriol, schijnen te stijgen. Mocht Edouard Herriot, die verschillende belangrijke functies accu muleert (voorzitter van de Kamer, burge meester van Lyon, ere-president van de radicale partij) inderdaad in Januari het Elvsée betrekken, dan zouden dus die andere posten openvallen, en dat is een omstandigheid, die voor zijn concurrenten (onder wie verscheidene partijgenoten) de pil van diens verkiezing zou kunnen ver gulden. Het is wel zeker, dat alle andere Candi da ten onmiddellijk van de kaart zullen zijn geveegd, zodra Herriot zijn voornemen om zich beschikbaar te stellen bekend maakt. Tijdens een langdurige carrière, waarvan hij de laatste zeven jaar, na Auriol, als „tweede personage van de vierde republiek" is opgetreden, heeft Her riot zich een autoriteit veroverd, waaraan ongetwijfeld geen enkele andere Franse politicus of staatsman ook maar kan tippen. Een andere factor, die zijn verkiezing zou kunnen begunstigen, is dat Herriot op de steun zal kunnen rekenen van allen, die gekant zijn tegen het Europese leger, de communisten inbegrepen. Als partij zou hij vermoedelijk alleen de Katholieken, voor wie de ratificatie van de Europese defensie nu eenmaal een erezaak geworden is, tegenover zich vinden. Met Herriot als staatshoofd zou de E.D.G. dan ook hoogst- vermoedelijk zijn laatste povere veren wel moeten laten, want het is bijna uitgesloten dat de huidige Kamerpresident op enige manier aan de ratificatie zou willen mee werken. Hij heeft zich als een onverzoen lijk tegenstander van de E.D.G. doen ken nen, en hij zal evenmin weinig nalaten om de Duitse herbewapening te vertragen of zo mogelijk te voorkomen. Als een overwin ning voor Europa zou men zijn verkiezing dan ook bezwaarlijk omschrijven kunnen. Invaliditeit Het grote obstakel voor Herriot's verkie zing blijft, méér nog dan zijn hoge leeftijd, zijn invaliditeit. Herriot lijdt aan een ziekte van de bloedaderen in de benen, waardoor hij zich slechts met de grootste moeite en vaak zeer pijnlijk voort kan be wegen. Nu wijzen zijn vele supporters er wel op, dat ook president Roosevelt in een ziekenwagentje moest worden voortge duwd, maar die vergelijking gaat niet hele maal op. Een Frans staatshoofd heeft veel meer representatieve verplichtingen te vervullen dan zijn Amerikaanse ambtgenoot, en Auriol heeft zo in de afgelopen zeven jaren zekep een duizend exposities geopend, lin ten bij bruggen doorgeknipt en eerste stenen gelegd, en daarbij afstanden moeten afleggen, die vermoedelijk in de honderden kilometers lopen. Auriol, die niettemin nog een tien jaar jonger is dan Herriot, heeft er zijn gezondheid zelfs voor een deel mee verspeeld. Wanneer Herriot zich dan ook disponibel zou stellen, dan zal hij dat slechts doen onder het uitdrukkelijk voorbehoud, dat hij van het grootste deel zijner representatieve plichten zal worden ontlast. Die taken zou den dan op de schouders worden gelegd van de voorzitter van de Senaat, die dan dus practisch tot tweede magistraat van de republiek gepromoveerd zou worden. Die post van Senaats-president, die voor het moment weinig om het lijf heeft, wordt nu bezet door de heer Monnerville. Of schoon Fransman van geboorte is Monner ville van Afrikaanse afkomst, hetgeen zijn ADVERTENTIE KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi. ge warmte verjaagt verkoudheid. huidskleur duidelijk verraadt. Jegens de verbonden volkeren in de Franse unie zou het, meent men wel, een gelukkige geste kunnen zijn, dat aldus een hunner voor malige zonen tot tweede personage van Frankrijk zou worden uitgeroepen. Deze regeling zou slechts mogelijk zijn nadat eerst enkele artikelen van de Grond wet zijn gewijzigd. Wij menen dan ook zeker te weten, dat Herriot bij zijn even tuele candidaatstelling daaraan de voor waarde zal verbinden, dat de constitutie in bovenbedoelde zin veranderd wordt, zodra hij Auriol zal hebben opgevolgd. Herriot zou als president der republiek het oudste staatshoofd in jaren zijn, dat Frankrijk ooit heeft bezeten. Het is echter geen gemeenplaats als we daaraan toevoe gen, dat zijn geest en hart nog steeds bij zonder jong gebleven zijn. Men behoeft maar één willekeurige zitting van de Fran se Kamer bij te wonnen, waar hij op zijn hoge zetel als een tijger over de zo vaak belaagde orde waakt, om zich daarvan te overtuigen. Aan strijdbare slagvaardigheid ontbreekt het de ruim tachtigjarige Herriot zeker nog niet. En aan koelbloedigheid evenmin. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 /Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Alt en piano. 11.30 Platen. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Vocaal ensemble. 13.35 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.30 Platen. 15.10 Voordracht. 15.30 Pianorecital. 16.00 Tuin- bouwpraatje. 16.15 Mannenkoor en soliste. 16.50 Radio Philharmonisch orkest en solist. 17.45 Friese uitzending. 18.00 Platen. 18.10 Grkestconcert. 18.30 Viool en piano. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verkla ring en toelichting. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Platen. 20.40 De schipper uit zijn element?, klankbeeld. 21.00 Utrechts Stede lijk Orkest, Oratoriumvereniging en solist. 22.45 Avrndoverdenking. 23.00 Nieuws.. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Kinderen en Mensen, causreie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Vrouwenkoor. 11.00 Voordracht. 11.20 Platen. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Sport. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Lichte muziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Viool en piano. 14.50 Voordracht. 15.10 Tenor en piano. 15.30 Musette-muziek. 16.00 Platen. 16.30 Muzikale causerie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.45 De haverkist, hoorspel. 19.00 Zang en voordracht. 19.10 Hun tehuis is een roestige helm, klankbeeld. 19.30 Hoe ik tot mijn geloof kwam, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voor dracht. 20.30 Benelux. 20.40 De zorg voor het bedreigde kind, causerie. 21.00 Voor de jeugd, 21.35 Lichte muziek. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Dansmuziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TFLEVISÏE (V.A.R.A.) 20.1521.45 Actualiteiten; Noordoost-Over- ijsel vergeten land, documentaire; Bulbul Chowdhuri en zijn Pakistans dansdrama. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 School radio. 15.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte muziek. 18.00 Pianorecital. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.15 Orkest-concert. 21.45 Vlaamse liederen. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio- Universiteit. 22.54 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Film en toneel. (Op 224 en 42 m.). De krijgsraad heeft de 28-jarige L. W. R. B., die in de hongerwinter met vier ande ren een levensmiddelenzaak in Den Haag was binnengedrongen, waarbij de eigenaar van de zaak door een door B. gelost revol verschot werd gedood, veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden. B. was met zijn verzetsgroep voornemens levensmiddelen te „stunten" voor onderduikers. De groep stuitte op on verwachte tegenstand van een vrij groot gezelschap in de woning van de winkelier, die juist zijn verjaardag vierde. De des tijds 20-jarige B. loste toen vier schoten, waarvan er een de winkelier trof. De krijgsraad nam in zijn motivering van het vonnis de conclusie van de Lande lijke Ereraad over dat de „stunt" recht matig was. Zij verwierp het beroep op noodweer en verweet B. dat hij niet met voldoende omzichtigheid zijn pistool heeft gehanteerd. Bij het vonnis is voorts rekening gehou den met de toen nog jeugdige leeftijd van E., met zijn verdiensten voor het vaderland en met de lange tijd die sinds het gebeurde is verlopen. Voor de deputatenvergadering van de Anti-Revolutionnaire partij, die Woensdag 18 November in Utrecht zal worden ge houden en waar het passieve vrouwenkies recht voor de Provinciale Staten en ge meenteraden zal worden behandeld, heeft de A.R. Kiesvereniging te Moerkapelle een voorstel ingediend om het op 14 October 1921 genomen besluit in te trekken. Vol gens dit besluit behoren bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten en de ge meenteraden door de bij het Centraal Co mité aangesloten A.R. Kiesverenigingen geen vrouwen candidaat te worden gesteld. De A.R. Kiesvereniging te Moerkapelle stelt voor vier conclusies in de plaats van het genoemde besluit te stellen, welke on der meer inhouden dat deze partij als regel geen vrouwen behoort candidaat te stellen voor de besturende of vertegenwoordigen de lichamen, maar dat in bijzondere geval len van deze regel kan worden afgeweken. De beslissing hierover met betrekking tot de candidaatstelling voor de Provinciale Staten en de gemeenteraden is een be voegdheid welke geheel toekomt aan de provinciale comités, statencentrales en plaatselijke kiesverenigingen. Koningin Juliana zal op 16 November de plenaire zitting van de vierde assemblee der Wereld Veteranen Federatie in de Haagse Ridderzaal openen. Door dit bezoek wil de Landsvrouwe haar waardering en sympathie tot uitdrukking brengen voor een Internationale Oud-Strijders Organi satie, die 16 millioen leden telt, verdeeld over 106 verenigingen in 20 landen. Van 16 tot en met 19 November zijn on geveer 200 gedelegeerden der W. V. F. en waarnemers bijeen om de werkzaamheden van de komende periode te bespreken. Onder een andere naam werd deze wereld-omspannende oud-strijders organi satie in 1950 te Parijs opgericht. Na 3 jaar telt de W.V.F. 16 millioen leden, afkomstig uit alle lagen der maatschappij, en van de meest uiteenlopende religieuse opvattingen en radicale afkomst. Al deze mensen heb ben zich internationaal verenigd met twee erlei doel voor ogen. In de eerste plaats streeft men naar een internationaal rehabi litatie-programma voor de invalide oud strijders, een opzet, waaraan vele grote mannen uit de medische wetenschap hun medewerking verlenen. Ten tweede streeft de Wereld Veteranen Federatie naar een wereld, die kan leven in vrede en vrijheid. Op deze vierde algemene vergadering wor den bonafide oudstrijdersorganisaties uit Duitsland en Oostenrijk door waarnemers vertegenwoordigd en de toelating van deze organisaties, die zich fel verzetten tegen de campagnes van een Ramcke en een Kes- selring, zal gedurende deze vergadering worden besproken. Talrijke bekende figuren zullen aan wezig zijn op de algemene vergadering van de W.V.F. Daaronder bevinden zich onder meer de acteur Harold Russell, bekend uit ,.De beste jaren van ons leven", de Joego slavische verzetsman generaal Milojevic, vice-president der W.V.F., en de Fransman Albert Morel, oudstrijder uit de Eerste Wereldoorlog en president der federatie. De UNO-commissaris voor het vluchtelin gen wezen, mr. G. J. van Heuven Goedhart, zal zich als persoonlijk vertegenwoordiger van de secretaris-generaal der UNO. met een boodschap tot de algemene vergadering richten. Op Vrijdag 20 November zullen de deelnemers een bezoek aan het Zeeuwse rampgebied brengen om daar een 200-tal bomen te planten. De federatie heeft tot de Haagse Kerk genootschappen het verzoek gericht op Zondag 15 November in de morgendiensten voor de vrede te bidden. Een speciale dienst zal worden gehouden in de English and American Episcopal Church te Den Haag. Tegen de 41-iarige ambtenaar van de Rijkspostspaarbank te Amsterdam H. D., die zich volgens de tenlastelegging door middel van vals opgemaakte uitbetalings formulieren in het begin van dit jaar 18.000 gulden had weten toe te eigeren, heeft de officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam 2% jaar gevangenis straf met aftrek geëist. Ter zitting gaf de man toe, dat hij negèn keer formulieren voor aanvragen tot terugbetaling en orders tot uitbetaling van elk 2.000 gulden had opgemaakt op namen uit boekjes van re keninghouders, waarmede hij uit hoofde van zijn functie werkte. Voorts had hij van zijn schoonmoeder een bedrag van 3.000 gulden, de erfenis van zijn schoon vader, opgemaakt. Dit geld had hij onder zijn berusting genomen om, naar hij zijn schoonmoeder had verklaard, het in een safe op te bergen omdat het daar veiliger was. Verder had hij met toestemming van haar effecten ter waarde van ruim 2700 gulden verkocht en ook dit geld te eigen bate aangewend. Van de verduisterde gel den is niets meer over. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Met Aspirin tabletten (alléén echt met het Bayerktuts) be- strijdt U snel en zeker Naast ons reeds zo bekende hebben wij een aan de eisen des tijds aangepast ingericht, waarvan de zal plaats hebben op ZATERDAG 14 NOVEMBER TE 5 UUR N.M. Uw aanwezigheid zal door ons op zeer hoge prijs worden gesteld. PAfENTORENVEST - HAARLEM J De afdeling Delft van de Nederlandse Studentenvereniging voor Wereldrechts orde heeft gedurende de inschrijving aan de T.H. van 1 tot 6 September een opinie onderzoek georganiseerd met het doel de verschillende stromingen in de studenten wereld te leren kennen. De opinievragen waren in twee gedeelten te verdelen, namelijk op politiek gebied met verstrekkende betekennis en over de populariteit van de verschillende landen op het gebied van de Europese samenwerking. Het totale aantal opinies dat kenbaar geworden is, bedraagt 1702. De vragen en antwoorden luidden: Bent u van mening dat; een student zich mede door middel van een studievereniging op algemeen politiek ge bied een mening dient te vormen over de verschillende politieke problemen? (Ja: 65pct.; nee: 23 pet.; geen mening: 8 pet.; blanco: 4 pet.) Communistisch China in de Veiligheids raad moet worden opgenomen? (Ja: 52 pet.; nee: 33 pet.; geen mening: 13 pet.; blanco: 0 pet.). Bij een verbreking van de wapenstil stand in Korea het strijdtoneel tot dit land beperkt dient te blijven? (Ja: 66 pet.; nee: 19 pet.; geen mening: 13 pet.; blanco: 3 pet.). Een Europese Defensie Gemeenschap moet worden ingesteld? (Ja: 87 pet.; nee: 7 pet.; geen mening: 4 pet.; blanco: 2 pet.). Bij de uitslag op de vraag welke landen het meest en welke landen het minst waar devol voor de Europese samenwerking waren, zijn de volgende landen met de vol gende percentages gewaardeerd: meest minst waardevol waardevol 1 1 België Nederland Luxemburg Frankrijk Duitsland Italië Benelux Zweden Zwitserland Spanje Engeland Blanco Geen mening Restgroep 19 1 16 13 6 2 2 7 19 13 1 25 3 2 3 4 8 30 13 Bij deze vraag valt op hoezeer over een land als Frankrijk de meningen verdeeld zijn: Bij beide groepen op één na de hoog ste. Als er geen tegenslag komt zal Schou wen Duiveland over ongeveer twee maan den volledig droog zijn. Dan zal het water niet langer de verwoestingen kunnen ver bergen en het beeld dat dan te zien zal zijn, zal triest zijn, somberder temeer door dat geen groen aanwezig is. Geen boom en geen struik hebben in de geïnundeerde polders de watersnood overleefd. Niet min der dan anderhalf millioen bomen zullen nodig zijn om Schouwen Duiveland al thans op dit punt weer in zijn oude luister te herstellen. Behalve met vele andere voor het eiland actuele problemen, houdt de „Stichting Nieuw Schouwen en Duiveland" zich be zig met het vraagstuk van de herbeplan ting. Elke boom kost 2.50. De stichting heeft een boomplantactie op touw gezet. Iedereen die het bedrag van 2.50 stort op giro 1483 ten name van de „Stichting Nieuw Schouwen en Duiveland" met ver melding „Boomplantactie" zorgt daarmee voor een nieuwe boom op dit eiland ADVERTENTIE GR.HOUTSTR. KEIP NAAST LUX.OR Te Tilburg is aanbesteed de bouw van 156 eengezinswoningen en 5 winkels. De hoogste inschrijfster was de firma E. y. P. Duiker te Beverwijk met 1.555-000.—; de laagste Joh. van der Ven te Tilburg met 1.333.290.—. Schenking. Volgens het West-Duitse eco nomische nieuwsbureau V.W.D. zullen de Verenigde Staten aan West-Duits- land voor 15 millioen dollar aan goe deren uit hun overschotten aan land bouwproducten schenken. Uit de op brengst van de verkoop der goederen zullen in West-Duitsland en West-Ber- 1 ijn woningen voor vluchtelingen uit Oost-Duitsland worden gebouwd. Naar verluidt zal de schenking hoofdzakelijk uit sojabonen en tabak bestaan. Protest. De West-Duitse Bondsdag heeft Woensdag „krachtig geprotesteerd" tegen het besluiten van de autoriteiten van Saarland om de in de West-Duitse Bondsdag gekozen Saarlanders Karl Walz (christen-democraat) en Hermann Trittelvitz (sociaal-democraat) en de echtgenote en kinderen van Walz het Saarlandse staatsburgerschap te ont nemen. Bondsdagafgevaardigden riepen .schande" en „hoor, hoor", toen in de Kamer officieel dit verleden maand ge nomen besluit werd meegedeeld. De sociaal-democraat. Mommer noemde het Saargebied „een eiland van slavernij voor een millioen Duitsers". Ontvangst. De Britse ambassade te Moskou heeft medegedeeld dat de echtgenote van de Britse ambassadeur, Lady Hay- ter en de vrouwen van drie leden van de staf van het Britse ambassadeperso neel Dinsdag een theebezoek bij me vrouw Molotov, de ega van de Sovjet- Russische minister van Buitenlandse Zaken, hebben gebracht. Mevrouw Mo lotov ontving op het Spiridonofka-paleis waar de recepties van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken wor den gehouden. De Britse ambassade deelde nog mede dat de ontvangst „een buitengewoon aangenaam verloop" had. Motie. Negen afgevaardigden van de La- bourparty hebben bij het bureau van het Lagerhuis een motie van protest tegen de „vervolging van de Rooms- Katholieke kerk in Polen" ingediend. In de motie wordt de regering gevraagd stappen te doen om de vrijlating van kardinaal Wyszynski te verkrijgen. On dertekenaars van de motie zijn onder andere Richard Stokes en twee Beva- nisten, namelijk Walter Monslow en Leslie Hale. Mist. Wanneer het midden-winter is,wordt de lucht van Londen iedere dag veront reinigd door meer dan 2000 ton zwavel- dioxyde en 2000 ton koolmonoxyde (kolendamp). Dit is meegedeeld door dr. E. T. Wilkins, die specieal belast is met een onderzoek op dit gebied. Hij zei dat de mistperiode in December van het vorig jaar meer doden heeft geëist dan welke andere periode in de afge lopen 80 jaar ook. Er waren in de maan den daarna 8000 sterfgevallen meer dan woonlifk. Steun. De plaatsvervangende premier en minister van Landbouw van Tsjecho- slowakije, Uhler schrijft in het partij blad „Rude Pravo", dat de particuliere boeren en zelfs de „koelakken" (grote boeren) moeten worden gesteund om verzekerd te zijn van een behoorlijke landbouwproductie. Het nieuwe land- bouwprogram was ernstig benadeeld door de veronderstelling, dat particu liere boeren geen steun van de regering zouden krijgen. „Wij willen de koelak ken houden", aldus de minister, „maar wij staan er op dat zij hun leverplicht nakomen." Partisanen. Volgens kringen van de Ame rikaanse geheime dienst in Wenen be staan er in Polen geen „goedbewapende en centraal geleide strijdkrachten", die bij spoorwegen en wapendepots sabo tage zouden hebben gepleegd. Genoem de kringen zijn van mening, dat er on getwijfeld partisanengroepen in Polen opereren, maar dat zowel aan Sovjet als aan Westelijke zijde de neiging be staat om deze acties te overdrijven. Afschaffing. President Eisenhower heeft in een officiële verklaring bekendge maakt, dat het onderscheid, dat op Amerikaanse vlootbases in het Zuiden der Verenigde Staten ten aanzien van vertegenwoordigers van verschillende rassen wordt gemaakt, in Januari geheel zal zijn afgeschaft. De president heeft een rapport van de minister van Ma rine, Anderson, laten publiceren, waar in gezegd wordt, dat op slechts één van de zestig bases nog in bepaalde opzich ten onderscheid tussen negers en blan ken wordt gemaakt. 12. Joris stapte juist uit de lift, toen Panda stuitend de laatste treden aflegde en ten tweede male met een bons op het matje aan de voet van de trap belandde. „Aha, zijt ge daar reeds?", zei hij monter, „het is een snelle manier om af te dalen, doch persoonlijk prefereer ik de lift". ,J.. je had. me wel eens voor die gladde vloer mogen waarschuwen!", bracht Panda er uit, zodra hij weer een beetje op verhaal was gekomen. „Maar ventje", zei Joris, „deze stuitende ervaring was noodzakelijk om u enkele dingen duidelijk te maken. Ce wildet immers weten, waarom ik er zo zeker van was, dat ge van de trappen zoudt vallen, bij uw bezoek aan mijn kan toor? Welaan, thans hebt ge kunnen er varen, dat ieder, die een ongetalkte voet op de gladde vloer boven zet, onherroepe lijk uitglijdt en de trap af buitelt. Ik kon dus bij voorbaat aannemen, dat dit ook u zou overkomen en dus schreef ik er een artikeltje over, vóór het werkelijk ge beurd was. Thans zult ge dus inzien, dat de zogenaamd voorspellende berichten van mij niets met waarzeggerij te maken heb ben. Ik weeg slechts de mogelijkheden te gen elkander af, voorzie de consequenties en blijf zodoende het nieuws voor. Zal ik u thans ook nog even duidelijk maken, hoe ik kon voorzien, dat er een boom op uw huis zou neerstorten?" „Nee, nee!", riep Panda haastig, „op de manier, zoals jij me de dingen leert, kan ik niet meer dan EEN les per dag verdragen!!" IN de 8ste eeuw waren de verhoudingen in Spanje bijzonder ingewikkeld door het naast elkaar bestaan van verschillende Christelijke koninkrijken en eveneens ver schillende Mohammedaanse Kalifaten, die door steeds wisselende bondgenootschap pen en vijandigheden het overzicht voor latere geschiedschrijvers niet vergemakke lijkten. Ook in de Mohammedaanse gebie den van Spanje was het in die dagen verre van rustig, want weliswaar had zich te Cordoba het Kalifaat der Omajjaden ge vestigd, maar in het Noord- Oosten van Spanje bleven vele Moren Abbassidisch gezind. Op deze laatste Mohammedaanse groep komt het aan, want zij stuurden in 777 een deputatie naar de rijksdag van Pad er- bom, waar zij Karei de Grote verzochten hen te helpen in de strijd tegen de Omajjaden. U ziet, het was een volslagen Mohamme daanse aangelegenheid, die echter voor Karei de Grote te verleidelijke kansen bood om toeschouwer te blijven. Hij trok dus het volgende jaar naar Spanje om de Mohammedaanse Abbasieden te helpen tegen de eveneens Mohammedaanse Omaj jaden. Maar de Frankische inval had tot gevolg dat ook de Christenen met een deel der Moren in één front tegenover Karei kwamen te staan. De Christelijke Wasco- niërs (Gascogners Basken) z*t)*n hun vrij heid bedreigd door de Franken, die nota bene als bondgenoten. v:n ongelovigen tot hen kwamen en dus stelden zij zich heftig tegen de invaller teweer. Wat er tijdens de Spaanse veldtocht van Karei de Grote precies is gebeurd, kan niet worden verhaald, want veel ligt in het duister. In elk geval richtte de koning der Franken zich het eerst tegen Pamplona, de hoofdstad van Navarra, dat deel uitmaakte van het Christelijke koninkrijk Asturië. De stad werd ingenomen en de muren werden geslecht, waaruit we duidelijk kun nen zien dat Karei de Grote tijdens deze veldtocht weinig onderscheid maakte tus sen Christenen en ongelovige Moren. Hij zag er zelfs geen been in de Christenen zonder de beveiliging van hun muren te laten! Maar ondanks dit aanvankelijke succes beantwoordde de veldtocht niet aan het doel en Karei besloot dan ook wijselijk terug te trekken. Toen hij de Pyreneeën overtrok en de Franken in lange rij de holle weg vulden, stortten de Gascogners, die op de bergen in hinderlaag lagen, zich naar beneden en wierpen zich op het ach terste deel van de tros en op de troepen die met de dekking der ach terhoede waren belast. Egin- hard, die in sobere woorden dit gevecht schilderde, ver haalt hoe alle Franken tot de laatste man omkwamen en hoe de Gascogners na het plunderen van de bagage zich onder dekking van de in- duisternis snel uit de voeten vallende maakten. In dit dal, dat bekend staat als het dal van Ronceveaux, tussen Pamplona en Saint-Jean-Pied-de-Port, in dit dal waar ook Hrodland (Roland), de markgraaf in het Bretonse gebied, de dood vond, hebben de Spanjaarden een pyramide opgericht ter herinnering aan hun overwinning op de Franken, welk gedenkteken in 1794, toen de Fransen nogmaals een uitstapje naar Spanje maakten, werd verwoest. In ieder geval moge daaruit blijken, dat de Spanjaarden Kareis onderneming niet als een kruistocht tegen de Halve Maan hebben kunnen zien. Dat de litteratuur het aldus heeft willen voorstellen en van de Basken Moren heeft gemaakt, is haar niet kwalijk te nemen, omdat deze chansons de geste juist in de tijd der kruistochten zijn ont staan. Maar iemand die belang stelt in de waarheid moet zich hierdoor niet laten beetnemen. Over beetnemen gesproken, weet u waarom een fles een zgn. ziel heeft? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2