Minister wijst invoeging van behoefte-element af Kolenproductie heeft hoogtepunt bereikt Krachtig optreden tegen neo-fascisme Agenda voor Haarlem $pi£ofjickt SLOAN'S liniment Telefoon voor mij Nieuwe Vestigingswet Klacht over te zware eisen voor vakbekwaam heid-examen Codificatie van het Nederlandse lied Minister Zijlstra: Ook aardolieproductie zal gaan dalen Sleepboot „Nestor" naar gestrande O 265 Minister Donker: Zo nodig wetswijziging om ontwikkeling van bepaalde organisaties teg°n te gaan Kleine Wsrelct DONDERDAG 12 NOVEMBER 1953 3 Zeemijn uit 1914-'18 in Noord-Oostpolder Haagse 104-jarige gehuldigd Dijk achter de caissons bij Ouwerkerk Eretentoonstelling Johan Buning Georgette Hagedoorn gaat naar Wenen B. Ram opvolger van wethouder Franke „Indiscrete publicaties over Velser affaire" Friese kwestie thans in de ministerraad Brieven van Mussolini Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer is Woensdag het ontwerp Vestigingswet Bedrijven in open bare behandeling gekomen. Dit wetsontwerp sluit aan bij de Vesti gingswet Kleinbedrijf 1937. Het ontwerp kent slechts objectieve vestigingseisen. Vestigingsverboden en ook vestigingseisen worden vastgesteld bij algemene maatregel van bestuur. Evenals de Vestigingswet 1937 kent het nieuwe ontwerp drie criteria: credietwaardigheid, handelskennis en vak bekwaamheid. Op grond van de S.E.R.-adviezen is in het ontwerp voorgesteld volledige eisen van handelskennis te stellen aan de bedrijfs leider en van vakbekwaamheid aan de be heerder met afzonderlijke eisen voor handelskennis en van credietwaardig heid aan de ondernemer. Het ontwerp heeft geen eisen geformu leerd met betrekking tot de minimaal be nodigde bedrijfsuitrusting. Evenmin is het advies van de S.E.R. eisen van practisehe ervaring te stellen opgevolgd. De drie hoofdtrekken van de wet van 1937 zijn be houden gebleven. De uitwerking er van verschilt echter. De Vestigingswet Kleinbedrijf had slechts betrekking op 't ambacht, de détailhandel en de kleine nijverheid. De regering wil thans de industrie als geheel onder de werking van de wet brengen. Tot toepassing zal slechts op verzoek van de bedrijfsgenoten worden overgegaan. Buiten de wet blijven de landbouw, de visserij, het bankbedrijf, het verzekerings bedrijf en het vervoerbedrijf. De erkenningsreglementen zullen niet beperkt blijven tot de bedrijfsuitoefening in één inrichting. Dit heeft tot gevolg, dat de markt-, straat- en rivierhandei m uc- ginsel geheel onder de werkingssfeer van de wet zullen vallen. In het nieuwe ontwerp is verder een aan sluiting gemaakt met de Wet op de Pu bliekrechterlijke Bedrijfsorganisatie, waar door het initiatief tot een regeling ook zal kunnen worden genomen door een bedrijf schap. Daarnaast blijft echter de bevoegd heid van de privaatrechterlijke organisaties van ondernemers behouden, ook wanneer een bedrijfschap bestaat. Over de materiële inhoud van een vestigingsbesluit zal de S.E.R. worden gehoord. Tot nog toe was het uitreiken van ver gunningen vooi-behouden aan de Kamers van Koophandel. De regering acht het wen selijk de bedrijfsorganisaties hiermede te belasten. Zowel de heer N. van den Heuvel (KVP) als de heer Van Eysden (A.R.), die zijn maidenspeech hield, konden zich in het algemeen wel met het voorstel ver enigen. De heer Schil thuis (P. v. d. A.) wilde vooral het behoefte-element als criterium toegepast zien. Deze afgevaar- ADVERTENTIE DONDERDAG 12 NOVEMBER Zuiderkapel: ds. J. Visser over: „Vier Oordelen", 8 uur. Stadsschouwburg: „Paard eet hoed", Toneelgroep „Theater", 8 uur. Frans Halsmuseum: Sonatenavond, altviool, piano, 8 uur. Paviljoenslaan 3: Tentoonstel ling Ned. Rode Kruis, 810 uur. Minerva: „The Philadelphia Story", 18 jaar, 8.15 uur. Luxor: „Twee stuivers hoop", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Slavenschip", 18 jaar, 8 uur. Lido: „Een circus vluchtte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Klaar voor actie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Drie Stuivers Opera", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het gebeurde in Rome", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Falacc: „Anna en de koning van Siam", 14 jaar, 8 uur. VRIJDAG 13 NOVEMBER Waalse Kerk: Orgelbespeling door H. Las- schuit, 8 uur. Lange Vcerstraat 16: Stichting Psycho-Synthese; B. v. d. Meer over: „Le ven zonder angst". 8 uur. Wilhelminastraat 22: Ver. v. Spir. „Het Licht"; mevr. J. Tim mermansKat over: „Psychometrie", 8.15 uur. Jeugdhuis Donkerelaan, Bloemendaal: wintersamenkomst, voordracht door J. B. Oosterwelder, 8 uur. Palace: „Storm over Haïti", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Mandy", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: „Virgina City", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De koningin van Saba", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De jungle prinsse", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..De ondergang van de Titanic", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Mou lin Rouge", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u. digde was teleurgesteld, dat de regering niet met doeltreffende middelen voor sanering van de middenstand voor de dag was gekomen. Daarentegen kreeg de regering weer vol op steun van de heer Cornelissen (VVD), omdat zij zijns inziens terecht het behoefte-element niet had willen opnemen. Deze zienswijze werd gedeeld door mr. Schmal (C.H.), die zelfs amendering m die richting staatsrechtelijk ontoelaatbaar achtte. De heer Gortzak (CPN) was het wat deze kwestie aangaat, met de heer Schilthuis eens. Enige afgevaardigden klaagden over de ingewikkelde eisen bij de vestigingsexamens. Examen-eisen Een der onderwijsspecialisten van de KVP, de heer Peters, deed hierover een boekje open. „Ik acht u een wijs man, mijnheer de voorzitter," zei hij. „Gesteld, u zoudt schoorsteenveger willen worden, zoudt u antwoord kunnen geven op de vraag voor uw vestigingsdiploma: Wat is een schoorsteen? Of zoudt u het onder scheid weten tussen roet van anthraciet, van bruinkool, cokes en turf?" En als u brandstoffenhandelaar zoudt willen wor den, zoudt u dan een aantal moeilijke vra gen over de oorsprong yan de carbonlagen kunnen beantwoorden?" „Ik ken die verhalen ook," zei staats secretaris dr. Veldkamp. „Ik zou de Kamer er nog geruime tijd mee kunnen bezig houden." De eisen zullen niet hoger worden gesteld dan strikt nodig is. Het te moeilijk maken van de cursussen voor de vak examens zal door de overheid worden tegengegaan, aldus de staatssecretaris. In zijn antwoord keerde minister Z ij 1- s t r a zich principieel tegen invoeging van het behoefte-element. Hij achtte het bovendien technisch vrijwel onmo gelijk om dit in deze wet op te nemen. Uit een sociaal oogpunt moet men niet alleen letten op hen die reeds in een bedrijf werkzaam zijn, maar ook wel degelijk op degenen die er nog buiten staan. Uitsluitingen zouden volgens de minister bij afzonderlijke wettelijke regeling van een bepaalde bedrijfstak moeten geschieden. Staatssecretaris Veldkamp toonde nog eens met vele cijfers aan, hoe het met de middenstand gesteld is, nadat door meer dan een afgevaardigde was opgemerkt, dat er onder de oude wet van 1937 een terug gang was ingetreden, die sinds 1949 tot stilstand is gekomen. Vandaag wordt de behandeling voortgezet. Bij Emmeloord in de Noord-Oostpclder stootte men bij het ploegen op een zeemijn, die nog uit de eerste wereldoorlog dateer de. Men kon dit vaststellen aan de hand van de grondlagen, waarin de mijn werd gevonden. Zij was nog volkomen intact. Deskundigen hebben haar gedemonteerd. Vermoedelijk is deze mijn destijds van haar anker in de Noordzee losgeslagen en de toenmalige Zuiderzee opgedreven. De oudste inwoonster van Den Haag, mevrouw J. J. de Calonne-Meister wo nende aan de Laan van Meerdervoort, is gisteren 104 jaar geworden. De buurtbe woners hadden de vlaggen uitgestoken en velen kwamen de krasse oude dame geluk wensen. De drumband van de Chhristelijke jeugdvereniging „De Hollandse Schotten", begeleid door fakkeldragers, was gister avond naar de woning van de jarige ge komen en bracht haar onder zeer grote belangstelling van de Haagse bevolking een muzikale hulde. Twee zevenjarige leden van de band, die de Schotse rokken draagt, boden de 104-jarige bloemen aan en zeg den een verjaardagsversje op. Onder auspiciën van de Raad voor de Nederlandse Volkszang, die in 1950 tot stand kwam, is een begin gemaakt met de oprichting van een Nederlands Volkslied archief. Met de instelling van dit archief, waarvoor de regerng subsidie verleent, wordt een ernstige achterstand ten opzich te van het buitenland ingehaald. Het doel is de enorme hoeveelheid Ne derlandse volksliederen uit verleden en heden zodanig te verzamelen, te ordenen en vast te leggen, dat zowel de studie van het volkslied, als de practijk van de volks zang zich daarop kunnen baseren. Naar een globale schatting zullen voor Nederland ongeveer 150.000 volksliederen verzameld en geordend moeten worden. Voor de leiding van dit werk is een codi ficatiecommissie ingesteld, waarin de vol gende deskundigen zitting hebben: mr. J. Kunst (voorzitter) dr. P. J. Meertens (secretaris-penningmeester), dr. E. Bru- ning OFM, dr. J. Pollmann, mevr. W. D. Scheepers en mej. M. Veldhuyzen. Advi seurs van deze commissie zijn: prof. dr. W G. Hellinga en prof. dr. Jos Smits van Waesberghe S. J. De commissie verwacht ruime toezen ding van gegevens of adressen van perso nen, die aanwijzingen kunnen geven, dien stig voor bovenomschreven doel. Het secretariaat is gevestigd: Prinsengracht 1101 te Amsterdam. Op 22 November a.s. hoopt de heer W. H. Kostering te Delft zijn 102de verjaardag te vieren. De heer Kostering heeft nog steeds grote belangstelling in het wereld gebeuren. Hij leest regelmatig zijn krantje, wat hem, met behulp van zijn bril, nog best afgaat. Ook na de sluiting van het stroomgat bij Ouwerkerk is de activiteit aldaar onver minderd doorgegaan. Alle aandacht kan nu op dit object worden geconcentreerd en dag en nacht wordt met veel mensen en materiaal doorgewerkt om binnen de kortst mogelijke tijd zover te komen, dat de af sluiting geen water meer doorlaat. Dit is thans natuurlijk nog wel het geval door de onderloopsheid van de op de stenen drempel geplaatst caissons. Er hebben zich na de sluiting evenwel geen moeilijkheden voorgedaan en alles is er op ingesteld om over drie a vier weken niet alleen het punt te bereiken, dat er van doorlaten van wa ter gesn sprake meer is, doch dat dan tevens de achter de caissons te bouwen dijk voldoende veilig is, zodat met. het leegpompen van de polder een aanvang kan worden gemaakt. De eretentoonstelling van werken van Johan Buning, die thans ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag in het Stede lijk Museum te Amsterdam is ingericht, wordt overgebracht naar Haarlem en hier van 11 December 1953 tot 4 Januari 1954 in het Huis Van Looy gehouden. „De productie van de thans in exploita tie zijnde kolenvelden, in Zuid-Limburg heeft waarschijnlijk haar hoogtepunt be reikt, zodat op een verdere opvoering hier van in de komende jaren niet mag worden gerekend". Dit wordt medegedeeld in de Memorie van Antwoord van de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijl stra, op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de gas-nota. „Daarom is het thans de tijd te onderzoeken, of aan uitbreiding van de basis van de kolenpro ductie door het in gebruik nemen van nieuwe kolenvelden mogelijk is. Het besluit tot de instelling van de „Commissie \-an de Peelmijnvelden", alsmede het besluit tot de stichting van de nieuwe staatsmijn Beatrix, moet in dit licht worden gezien. Het zal echter nog ten minste 12 jaren duren alvorens deze nieuwe mijn in bedrijf zal komen. Ook de productie van aardolie uit het veld Schoonebeek heeft waarschijnlijk het hoogtepunt bereikt en zal in de komende jaren een dalende tendens gaan vertonen. Wanneer derhalve geen nieuwe belangrijke olievelden worden gevonden aanwijzin gen hiervoor zijn, ondanks enkele ver spreide olievondsten in het afgelopen jaar, nog niet aanwezig, moet voor de ko mende jaren eerder met een daling dan met een stijging van de binnenlandse aard olieproductie rekening worden gehouden. De huidige aardgasproductie tenslotte be tekent hoewel op zich zelf de thans ge vonden hoeveelheid van grote betekenis is slechts een fractie van de totale bin nenlandse brandstoffenbehoefte en zou wel tot een veelvoud van de thans bekende hoeveelheid moeten stijgen, wanneer zij de totale brandstoffenproductie van het land belangrijk zou willen doen stijgen. De ca lorische waarde van het huidige aanbod van 400.000 kubieke meter per dag is ge lijk aan ongeveer 165.000 ton standaard steenkolen per jaar of wel 1.3 percent van de jaarlijkse binnenlandse steenkolenpro- ductie en slechts 0.87 percent van de totale energiebehoefte gedurende het jaar 1952. Kernenergie Wat betreft de energiebronnen ge tijde-beweging en windkracht kan niet worden verwacht, dat, zo op dit gebied al enige projecten tot stand zouden komen, zij een betekenende bijdrage zouden kunnen leveren voor de ver steviging van de energiepositie van het land. Bij het onderzoek, dat op het gebied van de omzetting van kern energie in een bruikbare vorm van energie in verscheidene landen, waar onder Nederland, geschiedt, zijn reeds belangrijke vorderingen gemaakt. Deze wettigen de verwachting, dat het te eniger tijd zal gelukken op economisch verantwoorde wijze van kernenergie gebruik te maken bij de energiepro ductie. De toepassing van kernenergie zou tot een verbreding van de energie basis van ons land leiden, hetgeen in economisch opzicht slechts gunstige gevolgen kan hebben. Vermoedelijk zal kernenergie het eerst economisch worden toegepast in electrische centrales, enerzijds omdat de electrische energie de meest geschikte vorm is om de kernenergie dienstbaar te maken aan het bedrijfsleven en de gezinshuishoudingen, anderzijds omdat het proces van de atoom- ADVERTENTIE Bij spit, rheumatiek, spierpijn, jicht dringt de genezende warmte van SLOAN'S LINIMENT diep door en geeft direct verlichting. In ons kli maat moet U altijd SLOAN'S in huis hebben. SLOAN'S doodt de pijn. kernsplitsing bijzondere beschermingsmaat regelen vereist, die uit hoofde van de hier aan verbonden kosten tot een productie op zo groot mogelijke schaal noopt. Het is in het huidige stadium van de ontwikkeling echter nog niet mogelijk een gefundeerde uitspraak te doen omtrent het tijdstip, waarop met toepassing van kernenergie op grote schaal, dus met name ten behoeve van de electriciteitsproductie, zal kunnen worden aangevangen. Wat de aardgasexploitatie betreft, deel de de minister onder meer mede dat op 15 October van dit jaar reeds eenu totale lengte van het aardgastransportnet was gelegd van 398 km. Hij verwacht, dat op het einde van dit jaar een transportnet zal zijn gereedgekomen met een totale lengte van 461 km. IJmuidens sleepboot „Nestor" van Bu reau Wijsmuller is Woensdagavond om kwart over tien een wilde Noordzee tege moet gegaan, om op te stomen naar de Haaksgrondcn, waar de Belgische kotter „Viactoria Rogier", de O. 265 was gestrand. De bemanning werd 's avonds al van boord gehaald doe- de reddingboot „Prins Hen drik". Aan boord van de „Nestor" bevindt zich ook de walkapitein van Wijsmuller, de heer M. de Koe. Kapitein is de heer A. Broek. Vannacht heeft de sleepboot niet veel kunnen verrichten, daar de zee in het Schulpengat te woest was. Met de sleepboot „Holland" van rederij Doeksen op Terschelling, die ook tegemoet was ge sneld, ligt de „Nestor" thans in Den Hel der om op betere weersomstandigheden te wachten. Dan zal men zien of de kotter nog geborgen kan worden. Het scheepje is gekanteld en ligt aan de binnenzijde van de buitenrug in het Schulpengat, ten Noord-Westen van Huisduinen. De minister van Justitie, m r. Donker, spreekt in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer met de meeste stellig heid tegen, dat er sprake zou zijn van een verslapping van de activiteit ten opzichte van het nog altijd van nationaal-socialis- tische zijde dreigende gevaar. Welke ver dere maatregelen genomen zullen worden ter bestrijding van het neo-fascisme zal in de eerste plaats afhangen van het uitein delijke resultaat van de tegen enkele leiders van de Nationaal-Europese Sociale Beweging ingestelde strafvervolging. In dien de rechterlijke beslissing, volgens welke op deze beweging het Besluit Ont binding Landverraderlijke Organisaties van toepassing is en zij dus als een verboden vereniging moet worden aangemerkt, in hoogste instantie mocht worden bevestigd, zal strafrechtelijk worden opgetreden tegen hen, die niettemin zouden voortgaan met deelneming aan deze of soortgelijke organi saties. Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck zullen met een internationaal voordracht programma van een klein half uur gedu rende de gehele maand December dage lijks in het Casanova-Theater te Wenen optreden. Zij zullen daar samenwerken met de parodistische danseres Cilly Wang en de zanger Maximilien Raft. In de gisteren gehouden vergadering der Amsterdamse gemeenteraad is de heer B. Ram (P.v.d.A.) benoemd tot wethouder van Arbeidszaken en Levensmiddelen in de vacature van de kortelings overleden heer Bern. C. Franke. Op de heer Ram werden 23 van de 40 stemmen uitgebracht. Vijf stemmen werden uitgebracht op de heer R. Th. Ie Cavelier, zeven op mevrouw E. Teemboom-Van West en vijf blanco. De heer Ram heeft sedert 1949 in de gemeenteraad van Amsterdam zitting. Hij is in 1894 te Groningen geboren. In 1929 vertrok hij naar Amsterdam, waar hij latei- voorzitter werd van de afdeling Amsterdam van de Algemene Nederlandse Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Deze func tie bekleedt hij- nu nog als voorzitter van „Mercurius". Voorts is hij voorzitter van de Amsterdamse Bestuurdersbond en lid van de commissie van advies van het Ge westelijk Arbeidsbureau. Er is een axioma doorbro ken, er is een wet van Meden en Perzen in onbruik geraakt. Ik heb dat met plezier gecon stateerd, omdat het mij de vrijheid geeft met wapperende vendels terug te komen na smadelijk op de vlucht te zijn gejaagd. Ik heb namelijk wel eens ietwat schuchter gewaagd van de wenselijkheid, dat onze we reld verlost zou worden van een aantal zegeningen der techniek, omdat ik meende te moeten constateren hoe deze zogenaamde comfortabelheden het geluk der mensen vergal den. Dat kan men wel eens in een ogenblik van bezinning zo hebben, nietwaar. Dan laat men zich drijven op een on bestemd verlangen naar een eenvoudig, rustig bestaan, zon der de wedloop achter de gul den en zonder de jacht naai de horizon. Maar zoiets wordt kwalijk genomen. Dan heet men een conserva tieve reactionnair, een utopist, een onrealistische filosofeer der, wat nog iets anders is dan filosoof. Men kan de klok niet terugzetten, krijgt men dan tegengeworpen. Men moet met zijn tijd meegaan, men moet de vooruitgang weten te waar deren, men moet de ontwik keling der dingen begrijpen en zich erbij aanpassen. Want men kan de techniek en de vooruitgang niet tegenhouden of er een stuk van afsnijden dat minder bevalt. Dat is een wet van Meden en Perzen, zegt men met een spotlach om de dromerijen van een onpractische geest. Maar nu is die wet gebro ken. De spotlach is verstorven, de zekerheid van de modernis ten is twijfel geworden. Ik heb zo'n beetje gelijk gekregen, bescheiden gezegd. Want op dit moment wordt er door de groten der wereld in alle ernst over gedacht om het toppunt van menselijk kunnen, de triomf van de mo derne wetenschap, de prestatie van de knapste koppen van onze tijd, de atoombom, te ver bieden. Zie, nu is het hek van de dam, zou ik menen. Als men producten van de vooruitgang wil gaan verbie den, dan hoeft dat niet enkel de atoombom te zijn. Ik zal de verbieders een lijstje sturen waarvan zij omvallen. Want er zijn dingen uitgevonden en algemeen gebruiksgoed ge worden, die spijkers aan iemands doodskist zijn. En bovenaan de lijst staat: De telefoon. De telefoon hangt altijd in een ander vertrek dan daar waar men is als hij belt. Hij belt altijd als men liever heeft dat hij zwijgt. Hij zwijgt al tijd wanneer men bidt en hoopt dat hij bellen zal. Hij belt u uit uw zoetste overpeinzingen terug naar de dingen van de dag, die nooit zoet zijn. Hij zwijgt als ge in eenzaamheid verlangt een liefhebbende stem te horen. Hij doet u ergens uit het huis vandaan rennen om dan spottend te klikken ten afscheid, als ge de hoorn op neemt. Hij stoort uw slaap des nachts en maakt u slaperig van het luisteren naar flauwi teiten overdag. Hij dringt met zijn rauwe stem uw kamer binnen op de heiligste ogen blikken, als ge zelfs uw dier baarste vriend niet binnen zoudt laten. Hij treedt in uw particuliere leven zonder klop pen, hij valt binnen zonder waarschuwing, hij is de on- bescheidenste en onwellevend- ste van alle een ogenblik, waarde lezer, want mijn tele foon gaat. Als ik geen telefoon had, zou ik gelukkiger zijn dan nu. Ik zou alles weten wat ik weten moet, ik zou het enkel wat later vernomen hebben. De ongelukkige dingen in het leven kan men niet laat ge noeg weten van de geluk kige kan men meer genieten wanneer men wat wachten moet eer zij zekerheid worden. Ik zou een aantal afspraken niet maken en een hoeveelheid mededelingen zouden verre van mij blijven. Ik zou wat meer tijd hebben om over de dingen na te denken, alvorens besluiten te nemen. Ik zou daardoor een menigte beslui ten niet of anders genomen hebben dan thans het geval is. En vooral: Ik zou een grotere vrijheid genieten door de ge dachte alleen, dat niemand mij zou kunnen opsporen als ik dat niet wens. Dat komt nooit voor, maar de gedachte zou weldadig zijn. Er zijn van die ogenblikken dat men beseft, hoeveel men zou kunnen missen zonder iets te missen. Misschien komt dat, omdat vele vernuftigheden van onze wonderbaarlijke techniek uit de vindingrijkheid der ma kers te voorschijn kwamen zonder dat men erop wachtte. Er is een tijd geweest, waarin men leefde en goed leefde en snel genoeg leefde zonder de telefoon. Er is nóóit een tijd geweest, waarin men verzucht te: Was nu die telefoon maar alvast uitgevonden. Maar als er iets wordt uit gevonden, staat de grootste uitvinding nog voor de boeg: Namelijk, hoe te zorgen dat de mensen niet meer zonder het nieuwe product kunnen? Dan wordt het leven aange past aan de nieuwigheid. Dan moet de mens opnieuw een stukje van zijn leven offeren aan de techniek. Omdat het zo gemakkelijk is, wordt dan de leus. Na de atoombom dus de tele foon. En na de telefoon zullen we eens goed nadenken wat er verder nog kan worden afge schaft. Want als we tóch op die weg zijn dan moeten we niet kinderachtig wezen. Ik zou natuurlijk mijn tele foon kunnen wégdoen. Maar ofschoon ik in hem de eeuwige kwelduivel zie, die met een grijns van leedvermaak de rust in mijn huis verstoort zonder veel reden en geen mededogen kent in welke si tuatie ook, is er één argument om hem te laten hangen waar hij hangt. Hij is namelijk zo gemakke lijk, als ik zélf eens iemand snel bereiken wil. J. L. Zou daarentegen het resultaat van de in gestelde strafvervolging tenslotte negatief zijn, dan zal de minister niet nalaten de tot standkoming van een wijziging of aanvul ling van de bestaande wettelijke voor schriften te bevorderen, teneinde te voor komen, dat dergelijke organisaties zich ongestoord zouden kunnen ontwikkelen. Het bestaan van fascistisch getinte orga nisaties, hoe klein ook, moet na het tijdens de bezetting van nationaal-socialistische zijde aan het Nederlandse volk toegebrach te leed als een onduldbare uitdaging wor den beschouwd. Of thans reeds voldoende gronden aan wezig zijn voor het instellen van strafver volgingen tegen andere personen wegens deelneming aan een verboden organisatie, wordt zorgvuldig onderzocht. Oud-politieke delinquenten, die- hetzij door deelneming aan bepaalde organisaties hetzij op andere wijze blijk geven van een onveranderde mentaliteit, zullen van de minister geen medewerking krijgen bij eventuele pogingen te worden hersteld in de rechten, waaruit zij bij beslissing van een orgaan der bijzondere rechtspleging zijn ontzet. Het aantal in de straf gestichten verblij vende politieke gedetineerden bedraagt thans 616. Hierbij bevinden zich twaalf lieden, van wie naar het oordeel van de minister zou kunnen worden aangenomen, dat zij wegens zuiver politieke feiten zijn veroordeeld. De minister is niet voor nemens het verlenen van een amnestie aan deze kleine groep politieke-delinquenten te bevorderen. Aan het feit, dat zij de vijand in hoge administratieve functies dan wel voor propagandistische en dergelijke doel einden hebben gesteund, waarbij niet bij benadering aan te geven is hoeveel een voudige lieden door hun voorbeeld of acti viteit tot landsvehraderlijke handelingen zijn gebracht, ligt zijns inziens een even strafwaardige mentaliteit ten grondslag als bij de overgrote groep der politieke delin quenten met een overwegend criminele inslag. Minister Donker heeft in antwoord op in het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer gemaakte opmerkingen verklaard dat er geen aanleiding bestaat terug te komen op de zaken Menten en Schallenberg. Hij deelt de opvatting van die Kamerleden, die de openbaarmaking van stukken omtrent een gerechtelijk onderzoek, dat niet of nog niet tot een vervolging heeft geleid, in het algemeen ongeoorloofd achten. Wat dit laatste betreft, meent de minister nog ver der te moeten gaan: Hij is van oordeel, dat openbaarmaking van de inhoud van straf dossiers, wegens het vertrouwelijk karak ter daarvan, ook overigens in het algemeen niet toelaatbaar is. De minister betreurt de inuiscreté pu blicaties over de Velseraffaire, in het bij zonder hetgeen bekend is gemaakt over de inhoud van het rapport der commissie, welke deze zaak destijds in opdracht van de toenmalige minister van Justitie heeft onderzocht. Dat het nu maar beter zou zijn het gehele rapport openbaar te maken, vermag hij echter niet in te zien. Mede deling van de conclusie van bedoelde com missie en van de motivering daarvan kwam hem in de gegeven omstandigheden gebo den voor, omdat anders wellicht door deze publicaties de Staten-Generaal en het pu bliek een onjuiste voorstelling omtrent het in deze zaak gevoerde vervolgingsbeleid zouden hebben gekregen. De minister van Justitie heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld dat het vraag stuk van het gebruik van de Friese taal in het rechtsverkeer zijn volle aandacht heeft. Hij heeft zich hierover ook reeds een per soonlijke mening gevormd. De aangelegen heid is in samenwerking met zijn ambt genoot van Binnenlandse Zaken reeds in haar volle omvang, dus met inbegrip van de eedsaflegging in het Fries en de rechts kracht van in het Fries gestelde notariële akten aan het oordeel van de minister raad onderworpen. Zodra de ministerraad zijn standpunt zal hebben bepaald, zal daarvan aan de Staten-Generaal medede ling worden gedaan. De familie van Clara Petacci, de vriendin van Mussolini, heeft in een proces tegen de Italiaanse regering de teruggave geëist van 36 minnebrieven van Clara en de Ita liaanse dictator. De politie had deze brie ven in 1943 in beslag genomen. Eerder is de familie Petacci er reeds in geslaagd 314 door Mussolini aan Clara ge schreven brieven terug te krijgen. De re gering had deze brieven in beslag genomen als „documenten van nationaal historisch belang".

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5