Bij lager onderwijs in Bloemendaal groeit aantal leerlingen steeds Republikeinse takelwagens halen oude koeien uit de sloot Amsterdamse Studenten Toneel Fa. B. ENGELENBERG De zaak-White Opvoering voor de H.K.G. Duur protest Bezorgdheid over het lager onderwijs N.V. HAARLEMSCHE 1 BOUWSTOFFEN HANDEl Request van Vrouwen comité aan dr. Drees OFFICIëLE VERKOOP SIKKEKS LAKKEN Kerkelijk Nieuws Eén jaar geëist tegen ex-PTT ambtenaar Premier Pella naar Nederland Mutaties in NIPO-lijst van „bewonderde mannen" Protestbijeenkomst in Utrecht belegd Russen achten films uit Hollywood ongeschikt Uitspraken Haarlemse rechtbank IJmuidenaar wegens poging tot moord tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld Hogere productie-index in September Ruim 1.200.000 mensen bij 27 wedstrijden Motorsport Italiaanse actie tegen TT op Man Volleyball Volleybalspelers geschorst Damuitslagen Sport in 't kort DONDERDAG 12 NOVEMBER 1953 Sinds de opening: in 1952 van de op de Parkweg: in Bloemendaal gevestigde school voor Individueel Voortgezet Onderwijs en de onlangs in huize Bispinck begonnen St. Josephschool zijn in de gemeente Bloemen daal zestien scholen voor gewoon lager onderwijs en drie voor uitgebreid lager onderwijs. Telling Op de zestiende van de maanden Sep tember, Januari en Mei worden de leerlin gen op de Bloemendaalse scholen „geteld". Van deze drie tellingen per jaar is die van September het interessantste, omdat dit de eerste is na de aanvang van een nieuwe cursus. Er moest dit jaar weer heel wat ge dokterd worden om alle leerlingen ge plaatst te krijgen want er was een grote toeloop van nieuwe leerlingen. Dit was het gevolg van het zeer hoge geboortecij fer, dat in 1947 het topjaar bereikte; in Bloemendaal 419 kinderen (222 jongens en 197 meisjes) tegen 383 (205 en 178) in het jaar daarvoor. In tegenstelling met de meeste gemeenten waar in 1946 het grootste aantal kinderen in de na-oorlogse jaren werd geboren bereikte Bloemen daal dus het topjaar in 1947. De Julianaschool in Overveen werkt al sinds twee seizoenen met parallelklassen. Omdat het gebouw echter te klein werd, zijn aan de zuidelijke vleugel twee lokalen bijgebouwd. Ook het voor twee scholen veel te kleine gebouw aan de Vijverweg kreeg een oplossing in het op het terrein van de school optrekken van vier houten noodlokalen. Plannen voor de bouw van een nieuwe christelijke school in Bloemendaal zijn door de aankoop van de percelen Rij per- weg 7 en 9 in een gevorderd stadium ge komen. Het zou voor het Bloemendaalse onderwijs van groot belang zijn, als archi tect H. W. van Kempen er in zou slagen deze schoolbouw voor September 1954 ver wezenlijkt te hebben. Tussen zestien September 1952 en de zelfde datum van dit jaar groeide het aan tal leerlingen bij het openbaar onderwijs met 219 en dat van het bijzonder onder wijs met 182 (vorig jaar 131 en 139). De school voor I.V.O. wordt hierbij als U.L.O.- school aangemerkt. Wij geven de cijfers van 16 September 1952, 16 September 1953 en de stijging van het aantal leerlingen. Openbaar g.l.o. 898, 1040, 142; Openbaar u.l.o. 182 259 77; Bi zonder g.l.o. 2413, 2560, 147; Bizonder u.Lo. 308, 343, 35. Groei Hartenlustsehool De groei van het openbaar u.l.o. vindt zijn oorzaak in de nog steeds voortdurende hernieuwde bloei van de Hartenlustsehool. Op 1 September 1950 was het aantal leer lingen 47; in de loop van de cursus 1950/51 kwamen daar 12 leerlingen bij. Dit aantal was op 16 September 1952 verdubbeld en bedroeg 182 en de stijging zette zich ook dit jaar voort. De Hartenlustsehool heeft nu tien klassen, met in totaal 259 leerlin- gen. Een groot aantal van de leerlingen, die op Bloemendaalse scholen het gewoon of uitgebreid lager onderwijs volgen, wonen buiten de gemeente. De meesten komen uit Haarlem, maar eveneens uit andere omliggende gemeenten, zoals uit Velsen, Heemstede en Zandvoort. Het aantal „bui ten-leerlingen bedroeg het vorige jaar 48.5°/«. Nu is dit percentage tot boven de 50% gestegen. Voor de openbare uloschool, de Hartenlustsehool, bedraagt dit percen tage zelfs zestig. Tegenwoordig wordt het onderwijs op deze school ook door vele jongeren uit de gemeente Velsen ge volgd. Voor de gemeente Bloemendaal be tekent dit geen financieel nadeel, want voor elke leerling van buiten de gemeente wordt de kostende prijs vergoed. Ook het aantal leerkrachten op de Har tenlustsehool is de laatste tijd uitgebreid en bedraagt nu tien onderwijzers. Het laagste aantal leerlingen, in de na-oorlogse periode bereikt, was 48. Een zo groot aan tal leerlingen als de Hartenlustsehool nu heeft bereikt (259) is nog nooit voorge komen. Dit blijkt uit een statistiek, die het leerlingental op deze school sinds 1931 aangeeft. Het bedroeg toen 98, kwam in 1932 tot 1934 tot over de honderd evenals in 1940 (191 leerlingen). In de jaren 1935 tot en met 1939 bezochten meer dan twee honderd meisjes en jongens de school met als hoogste aantal 239 in 1939. Meer gymnastieklokalen Er is een groot gebrek aan gymnastiek lokalen. Het lokaal in de Hartenlustsehool wordt door leerlingen van de andere scho len in de gemeente zo veel gebruikt, dat het gymnastiekonderwijs aan de leerlingen van de Hartenlustsehool in drie verschil lende schoolgebouwen moet worden gege ven en dat niet een van deze lokalen in het eigen gebouw ligt. De ulo-scholieren moeten voor de gymnastiekuren naar de ADVERTENTIE Spaarnwouderstraat 38-40 Voor keuken, badcel en binnenbetimmeringen alleen de betere soorten tegelboard, hardboard en zachtboard Tel., 15681 - 21205 Verontrust door het steeds toenemende aantal verkeersongevallen en de voortdu rende uitbreiding van het aantal verkeers slachtoffers hebben de Nederlandse Vrou wenorganisaties, aangesloten bij het .Ne derlandse Vrouwen Comité zich met een uitvoerig request tot de minister-president gewend. Het comité dringt daarin, gealar meerd door een situatie, welke onrustba rend wordt genoemd, aan op een samenstel van maatregelen, dat in zijn veelsoortigheid een sluitend en efficiënt middel zou kunnen vormen, ter bestrijding van de huidige on veiligheid. Er wordt onder meer een onderzoek ge vraagd naar de mogelijkheid van een ver snelde uitvoering van het wegenplan voor snelverkeer rondom steden en dorpen en de mogelijkheid enkele straten in woon buurten geheel te sluiten voor doorgaand snelverkeer, ook van bromfietsen. Tevens pleit het comité voor het op ruime schaal inrichten van „speelstraten" voor de jeugd. Julianaschool te Overveen en het gebouw van de Bloemendaalse schoolvereniging of de christelijke mulo aan de Bos en Duin laan. Voor de scholen in Overveen en Bloemendaal heeft men dringend behoefte aan minstens één lokaal om het tekort van dertig uur per week op te heffen. De Ko ningin Wilhelminaschool aan de Domp- vloedslaan behoort tot de scholen, die ge legenheid hebben een gymnastieklokaal aan te laten bouwen. De I.V.O.-school be schikt helemaal niet over een zaal; alleen bij goed weer kan men sporten op het ge meentelijk sportterrein aan de Zeeweg. Als normaal wordt beschouwd, dat de leer lingen per week anderhalf „klokuur" les in de lichamelijke opvoeding ontvangen. Kleuterscholen Alvorens de kinderen naar de lagere school kunnen gaan en dus op of vóór 1 October van een jaar de zesjarige leeftijd moeten hebben bereikt waar volgens de wet van 19 Januari 1950 een opleiding van zeven jaar moet worden gegeven (hiervoor kan vrijstelling worden verkregen; bijv. Julianaschool met zes leerjaren) kunnen de Bloemendaalse ingezetenen hun jonge kinderen nog naar een der vier openbare en tien bizondere kleuterscholen in de ge meente zenden, die tezamen 1134 kleuter- leerlingen tellen. Tenslotte geven wij een overzicht van de bezetting der scholen voor gewoon- en uitgebreid lager onderwijs. Achtereenvol gens worden vermeld het aantal leerlingen op 16 September 1952 en op 16 September 1953 en de stijging van het aantal leerlin gen. Openbaar onderwijs: u.l.o. (Hartenlust sehool) 182, 259, 77; g.l.o. (vier scholen) 898, 1040, 142. Bijzonder onderwijs: School voor I.V.O. 60, 73, 13; Christelijke school u.l.o. 248, 270, 22; Bloemendaalse Schoolvereniging g.l.o. 306, 304, -2; Schoolvereniging Aerdenhout- Bentveld g.l.o. 162, 182, 20; drie Chr. scho len g.l.o. 553, 595, 42; zeven R.K. scholen g.l.o. 1392, 1479, 87. De moeilijkheden met de plaatsing van de leerlingen op de lagere scholen zullen zich in volgende seizoenen voorlopig nog wel handhaven. Dit is onder meer af te leiden uit het geboortecijfer, dat de vol gende getallen te zien geeft: 385 geboorten in 1948, 352 in 1949, 314 in 1950 en 316 in 1951; in 1952 was het voor het eerst weer beneden de drie honderd. „In raadselen wandelt de mens op aard, er is geen priester, die ze hem verklaard", heeft De Genestet eens gedicht. Men kan ook in raadselen in de schouwburg zitten, vergeefs wachtend op een verklaring voor de noodzaak van de extremiteiten, die een schrijver u voor ogen zet en vergeefs trach tend het zelf op te lossen. Wat Friedrich Dtirrenmatt beoogde met „Het huwelijk van de heer Mississippi", Woensdag door de Amsterdamse Studenten Toneel Vereni ging voor de leden der Haarlemse Kunst Gemeenschap opgevoerd, blijft, in de vorm zoals hij de zaken stelt, duister. Hij brengt een aantal personen bijeen, die ieder een leven van uitersten leiden in denken en doen. Er is een openbare aanklager, die de huidige wetgeving te slap vindt en de wet van Mozes wil herstellen. Hij wil de volle maat der gerechtigheid en speelt eigen rechter in zijn privézaken. Voorts dient zich een philantropische graaf aan, die zijn philantropie overigens nergens bewijst, maar eerder de waanzin nabij lijkt. Een communist, die van de Sovjets niets moet hebben al is hun dialectiek hem niet on welkom, speelt een derde rol, een oppor tunistische minister van justitie een vierde. Al deze heren, die bepaalde ideeën en idealen in extremo vertegenwoordigen (en toepassen) draaien om de spil van het stuk: de verraderlijke leugenachtige en schone Anastasia, in crue bewoordingen als in we zen een lichtekooi getypeerd. En al deze ongelijksoortige elementen gaan als in de chemie verbindingen met elkaar aan en de diverse ontploffingen betekenen evenzovele dramatische conflicten, maar als de rook is opgetrokken vraagt men zich nog af waar om het nu allemaal begonnen is. De voos heid en boosheid dezer wereld wordt welis waar met felle volzinnen ontmaskerd, maar daarvoor behoefde de schrijver noch niet deze vorm te kiezen, noch deze intrigue, die u hoogstens boeit om haar originaliteit (lees: vreemdsoortigheid) en die u maar al te vaak op sleeptouw neemt zonder dat ge bevroedt waarheen de weg leidt. Een weg vol raadsels inderdaad, een boze we reld waarover die weg leidt met mensen, waarin ge weigert u zelf te herkennen, vermoedelijk omdat ons gezond verstand niet in de verwarring wil geraken, waarin de figuren van dit stuk zich bevinden. Ik zie er, eerlijk gezegd, de schoonheid noch het nut van in. Het is een kreet, maar ik vind het effect te onvoldoende om er enige noodzaak in te zien, dat ze werd aange heven. Of ten laatste: dat ze ons in deze ADVERTENTIE I>M, i-ti .i.ii U'.ifi'in i ri. i::);!.: WATERPROOF SCHUURPAPIER De bekercommissie van de F.A. heeft een onderzoek ingesteld naar het verloop van de wedstrijd tussen Witton Albion en Runcorn, twee clubs uit Cheshire, in de vierde kwalificatieronde. Deze wedstrijd werd na 31 minuten gestaakt toen Runcorn weigerde door te spelen nadat de scheids rechter een doelpunt had toegekend waar mee Witton Albion een twee-nul voor sprong kreeg. Tijdens het onderzoek voer den de officials van Runcorn aan dat de bal door het zijnet in het doel gekomen was. De bekercommissie veroordeelde Run corn tot 50 pond boete en betaling van de kosten van het onderzoek. Witton Albion, tot winnaar van de match verklaard, plaatste zich hierdoor in de eerste eigen lijke bekerronde op 21 November en zal dan thuis tegen Nelson spelen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Houten (U.) R. W. Steur te Ouddorp. Bedankt voor IJsselmuiden G. M. v. Dieren te Ede. Beroepen te 't Zand (toez.) R. K. de Jong, cand. te Heilo. Geref. kerken Beroepen te Hardenberg (vac. H. Swee- pe) J. v. Reeben te Dirkshorn. Geref. gemeenten Tweetal te Lisse: F. J. Dieleman te Yer- seke en J. W. Kersten te Genemuiden. ADVERTENTIE HAZEWIND FIXPOOL CORDUROY in lange pantalons v.a. 6 jaar. PLUS FOURS en KORTE BROEKEN Gen. Cronjéstr. 40-44, Hrl. - Tel. 15438 vorm bereikte en over het voetlicht werd gebracht. Het stuk deed mij soms denken aan „Het proces" van Kafka, vooral in het begin. Ook daarvan zijn de interpretaties talloos. Maar verder gaat de overeenkomst niet. Het is de schrijver, zoals regisseur Ton Lutz veronderstelt, inderdaad grote ernst. Die ernst loochen ik niet. Werkelijk heid en schijn-werkelijkheid echter botsen hier op elkaar zonder dat zij een duidelijk louterende verbinding in de smeltkroes aangaan. De elementen blijven stuk voor stuk bestaan. Het eind is gelijk aan het begin. Het was jammer dat in de opvoering één rol zeer zwak was bezet, een hoofdrol, die heel wat meer talent veronderstelde dan Marleen Tuininga er voor bezat: de rol van Anastia. Ze werd nu overspeeld door Bodo Lehmann ais de openbare aan klager fraai van toon en plastiek en Hans van den Bergh, die de communist met vooral een ontwikkeld gevoel voor de nuance in zijn spel realiseerde. Sander Sweers als de graaf wisselde sterke met zwakke momenten af. Zijn monoloog vond ik nog het beste. De minister van justitie kreeg in de vertolking van Willem Voge laar evenveel geslepenheid als wanstaltig heid, de rest van de troupe vervulde, op het dienstmeisje na, de kleine rollen naar behoren. Op het stuk van regie heeft Ton Lutz veel met zijn spelers bereikt. Er werd voor amateurs vaak goed toneel gespeeld. Het tempo liet niets te wensen over noch de intonatie, alleen de verstaanbaarheid was aanvechtbaar. Dat alles echter was niet voldoende om de indrukken weg te vagen, die ik hierover zo bondig mogelijk geformuleerd heb weergegeven. P. W. FRANSE. In een tijdvak van drie jaar zou de ex- besteller bij de P.T.T., de 35-jarige J. Th. C., die werkzaam was in de postkamer van het vliegveld Schiphol, een aantal post stukken, die bestemd waren voor militairen in Korea, en Nieuw Guinea, gestolen heb ben. Hij zou daarbij onder meer potloden, sigaretten, een fototoestel en een porte feuille buitgemaakt hebben. De Officier van Justitie, mr. B. van der Burg, die verklaarde, dat de postambtena ren reeds eerder verdacht werd van dief stallen, eiste tegen de verdachte een ge vangenisstraf voor de tijd van één jaar. De verdediger, mr. B. J. de Boer, drong in zijn pleidooi op clementie aan. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 26 November. (Van onze correspondent in Washington) Hoe kunnen na de jongste nederlagen bij plaatselijke verkiezingen de republi keinen het verlopende getij van hun popu lariteit het beste keren? De serieuze com mentators te Washington meenden dat het antwoord op die vraag wellicht een zekere wijziging in Eisenhower's koers zou zijn. Kortom: een positief antwoord Zij hadden echter over het hoofd gezien welke raad wijlen senator Taft drie maanden voor zijn dood aan zijn geliefde partij gegeven had. In een tijdschrift-artikel stelde Taft de vraag: „Wat moet de republikeinse partij doen om in 1954 te winnen?" en zijn ant woord was: „Een grondig onderzoek in stellen tegen het regiem van Truman". Met andere woorden: laten we zelf in aanzien proberen te stijgen door onze voor gangers van hun voetstuk te gooien. En het is deze raad, die thans, bewust of onbewust, door sommige republikeinse lei ders gevolgd wordt. Dit sluit voor de toe komst positiever regeringsactie natuurlijk niet uit, maar de eerste grote tegenactie der republikeinen is negatief van aard: de takelwagens zijn uitgereden om oude koeien uit de sloot te halen. Voor deze actie tegen het regiem van Truman bestaat hier geweldige belangstel ling. De gebeurtenissen, die Brownell, de minister van justitie, door zijn rede te Chicago op gang heeft gebracht, beloven de grootste politieke rel van het jaar te worden. De lezer zal reeds weten, wat de inhoud van Brownell's rede was: president Truman heeft Harry Dexter White, een belangrijk ambtenaar van het departement van Financiën, bevorderd tot een hoge post bij het internationale monetaire fonds en zulks ondanks het feit dat twee rappor ten van de geheime recherche (F.B.I.) ge- détailleerde bijzonderheden aan Truman hadden gemeld over White's spionnage- aetiviteit ten bate van de Russen. Generaal Vaughan, die deze rapporten aan Truman overgebracht zou moeten heb ben, zegt zich de zaak niet te herinneren en Truman zelf is eveneens van mening dat hij die rapporten niet ontvangen heeft. De felle oud-president was een der eersten, die de actie van de republikeinen ken schetste als een wanhoopspoging om ver loren aanzien te herwinnen. Vaag of concreet Het lijkt wel waarschijnlijk dat er het een en ander in White's gedrag niet pluis is geweest. Ruim een jaar na zijn bevorde ring heeft hij al kreeg hij een waar derende brief van Truman ontslag moe ten nemen en sedertdien hebben allerlei beschuldigende geruchten over hem gecir culeerd. Bewezen is er echter tot dusverre niets en White zelf is in 1948 aan eën hart aanval overleden. De grote vraag in deze schijnt mij: in hoeverre hebben de rechercherapporten, die Truman aan het eind van 1945 en in het begin van 1946 ontvangen zou hebben, concreet kunnen aantonen dat White een spion was? Voor de waardering van deze kwestie is het van het grootste belang te weten of deze rapporten-vaag zijn geweest of concreet. Wat waren de bronnen van de recherche? In hoeverre had men bewijzen? Brownell kan zich er officieel altijd ach ter verschuilen, dat de recherche-rappor ten niet ten volle gepubliceerd mogen worden, maar nu hij eenmaal van wal is gestoken, is hij wel verplicht zo concreet mogelijk te zijn. Enkele dagen geleden was ik aanwezig aan een lunch, waar deze republikeinse minister van Justitie het woord voerde. Uit zijn rede bleek grote belangstelling voor de zuivering van het regeringsapparaat van onbetrouwbare elementen. Brownell is een man van ander allooi dan McCarthy, maar hij hoedde zich er zorgvuldig voor ROME (Reuter). De Italiaanse minis ter-president en minister van Buitenlandse Zaken, Giusseppe Pella, zal 23 November naar Den Haag reizen om het in Februari door minister Beyen aan Rome gebrachte bezoek te beantwoorden, aldus heeft een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld. De Italiaanse premier zal, zoals reeds eerder aangekondigd, de op 26 en 27 November vastgestelde conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van „klein Europa" in Den Haag bijwonen. De Italiaanse woordvoerder sprak uit Parijs afkomstige berichten tegen.dat Italië om uitstel van de conferentie verzocht zou hebben. Het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie heeft onlangs alleen aan mannen, over het gehele land verspreid en uit alle lagen van de bevolking, de vraag gesteld, welke van alle nu levende mannen, leden van de koninklijke familie niet mee gerekend, zij het meest bewonderden. De tien volgens de uitkomst van het on derzoek meest bewonderde mannen zijn achtereenvolgens: Churchill 15%; dr. Drees 13%; president Eisenhower 6%; Jan van Zutphen 6 Albert Schweitzer 3%; Paus Pius XII 2%; Adenauer 2%; Oud-minister Lieftinck 2 Einstein 1 en Abe Lenstra 1 Churchill, die jarenlang de eerste plaats heeft ingenomen onder de meest bewon derde mannen, doch deze het vorige jaar moest afstaan aan dr. Drees, heeft kans gezien de eerste plaats toch weer te halen met een stijging in populariteit van 5 Dr. Drees kwam met een daling van 4 weer op de tweede plaats te staan, op de derde plaats gevolgd door president Eisen hower, die het vorig jaar op de tweede plaats kwam met 12 „Ome Jan van Zutphen" komt ditmaal voor het eerst op de lijst van de meest be wonderde mannen voor, en wel met 6 Paus Pius XII en oud-minister Lieftinck staan reeds jaren op de lijst van de meest bewonderde mannen, en Adenauer staat er dit jaar voor het eerst op, evenals Einstein. AbeLenstra, die vorig jaar op de zesde plaats stond met 3 is in populariteit gedaald en staat nu op de tiende plaats met 1 D» gerechtelijke actie tegen de bedelarij in de Haagse binnenstad heeft succes gehad. Gisteren was er geen enkele vertegenwoor diger van dit gilde meer te ontdekken. iets onvriendelijks te zeggen over ge noemde senator. Per slot van rekening werken Brownell en McCarthy in dezelfde richting en McCarthy's lof voor Brownell's jongste actie is dan ook uitbundig. Het Amerikaanse publiek, belust op sen satie, volgt dit alles met spanning. De republikeinen zijn zeker met iets „pak- kends" voor de dag gekomen. Niettemin moet men hun actie kenschetsen als nega tief en het ergert vele Amerikanen dat er twijfel wordt gewekt aan Truman's loyali teit. De Vereniging van Volksonderwijs, de Nederlandse Onderwijsvereniging en de Nederlandse Ouderraad hébben een bij eenkomst in de Utrechtse Beatrixhal be legd op 28 November, waarin ouders en leerkrachten zullen protesteren tegen de bestaande leerlingenschaal en het tekort aan leerkrachten bij het lager onderwijs. Naast een groot tekort aan scholen, kleu terscholen en gymnastieklokalen in ons land dreigt het gebrek aan onderwijzers bij het lager onderwijs steeds groter is worden. Na een aanvankelijk bemoedigen de vooruitgang is het aantal leerlingen aan de kweekscholen opnieuw teruggelopen. Vooral bij het openbaar onderwijs, dat in leerlingen tal toeneemt, dreigt, mede met het oog op leef tij dsvervangingen, een steeds groter wordend tekort aan onder wijzend personeel. In Rotterdam moesten in September dagelijks gemiddeld 30 klas sen naar huis worden gestuurd, omdat ziek personeel niet vervangen kon worden. Er is, zo werd door de organisatoren medege deeld, mede door toedoen van de over- heidspolitiek, geen vervanging meer. Een wat grotere royaliteit met kleine studiebeurzen zou de stroom naar de kweekscholen wellicht iets kunnen vergro ten. Over het algemeen zijn de klassen bij het Nederlandse lager onderwijs veel te groot waardoor het onderwijzersambt zeer onaantrekkelijk wordt. Het is onmo gelijk, aldus de organisatoren, dat een leer kracht in klassen van veertig en meer kin deren behoorlijk onderwijs en opvoeding kan geven, om van mogelijkheden tot on derwijsvernieuwing maar te zwijgen. In dien men in aanmerking neemt, dat 294.000 leerlingen in ons land in klassen van 40 tot 45 leerlingen zitten, 289.000 in klassen van meer dan 45 leerlingen en in totaal één percent der leerlingen in klassen van meer dan 55 leerlingen, dan moet deze toestand onhoudbaar worden genoemd. De gemiddelde leerlingenschaal is dooi de overheid vastgesteld op 36,6 per klasse. Zelfs al ware dit een maximum, dan wordt dit getal nog veel te hoog geacht. LONDEN (Reuter) Naar twee leden van een culturele Sovjet-delegatie Woens dag te Londen hebben verklaard, zouden de meeste Hollywood-films niet voor ver toning goedgekeurd worden in Rusland, omdat er teveel moorden, gangsters en on nodig onbedekte vrouwenbenen in voor komen. De Russische film-producer Georgi Alexandrov had critiek op de Hollywoodse films „die de nadruk leggen op alle beest achtige karaktertrekken van de mens". In Rusland is men tegen films, die geweld dadigheid vertonen en prikkelend werken. Ongeveer de helft van de films die het volgend jaar in de Sovjet-Unie worden gemaakt, zal uit blijspelen bestaan. Alexan drov zei, dat in Rusland toneel en film door de staat worden gesubsidieerd en het gezichtspunt van de staat ten tonele bren gen. Hij achtte het mogelijk ook gezichts punten te brengen, die tegengesteld zijn aan die van de staat „maar het zou geen succes hebben". Het publiek is te enthou siast bezig met het opbouwen van een nieuwe maatschappij en cultuur, zo ver klaarde hij. Veertien dagen geleden eiste de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. B. van der Burg, tegen de 21-jarige bedrijfsleider Th. J. j. de J. uit Tilburg een hechtenisstraf van drie weken en de intrekking van het rijbewijs voor de tijd van drie maanden, omdat deze op Vrijdag morgen 18 September, toen hij met een vrachtauto geladen met vis, over de IJmui- derstraatweg in de richting Velsen reed, bij de Frans Naereboutstraat geen voorrang verleende aan een voor hem van rechts- komende motorrijder. De bestuurder van de motorfiets reed door en hoewel De J. krachtig remde, was een aanrijding onver mijdelijk. De motorrijder overleed kort na de botsing. De rechtbank veroordeelde de chaxiffeur tot zes weken gevangenisstraf en de in trekking van het rijbewijs voor de tijd van drie maanden. De 69-jarige hulp-fortwachter van het fort Aalsmeer, L. v. d. V., die op 9 Juni van dit jaar de magazijnbeheerder van het fort, de 38-jarige sergeant-majoor C. K. had bedreigd met een geladen revolver en een koevoet, werd vanmorgen veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand en veertig gulden boete. De officier van Justitie had een gevan genisstraf van zes weken geëist. De pas-aangestelde filiaalchef van een coöperatie in Hoofddorp, de 35-jarige J. B. uit Amsterdam zat op 4 Augustus van dit jaar zonder rijbewijs voor het eerst achter het stuur van een bestelauto. Hij reed daar mee over de Kruisweg in Hoofddorp en maakte, toen hij bij zijn winkel was ge komen, met de wagen een scherpe bocht. Hij reed echter het voetpad op en trapte in plaats van op de voetrem op het gas pedaal. Toevallig liepen op dat moment twee meisjes op het voetpad. Een van haar raakte tussen de auto en de muur van een huis bekneld en overleed ter plaatse. De officier van Justitie, mr. B. van der Burg, had, met verwijzing naar artikel 307 van het Wetboek van Strafrecht, een hech tenisstraf voor de tijd van één maand ge- eist. De rechtbank veroordeelde de filiaal chef tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen de zestig-jarige IJmuidenaar, diie twee weken geleden terecht stond verdacht van poging tot moord op zijn hospita, de vierenzestig, jarige weduwe A. J. T. D. uit IJmuiden, De officier van Justitie, mr. B. van der Burg, had een gevangenisstraf voor de tijd van drie jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest geëist. De kostganger had op de vijftiende Mei, omdat zijn hospita herhaaldelijk zijn hu- welijksaanzoeken van de hand wees, een mes gegrepen en de weduwe neergestoken. Hierna was hij in zijn invalidewagentje gestapt en gevlucht. Na een lange tocht kwam hij in Friesland, zijn geboorteland aan, waar hij zich aangaf bij de politie nog steeds in de mening verkerend, dat hij een moord op zijn geweten had. Zijn slachtoffer herstelde echter en ondervond geen nadelige gevolgen van de steekpartij. De rechtbank veroordeelde de IJmuide naar vanmorgen tot zes maanden gevan. genisstraf met aftrek van voorarrest en de voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. In September heeft de algemene produc- tie-index (basis 1938 is 100) 169 bedragen tegen 161 in Augustus. De gemiddelde dag. productie is, daar September een halve werkdag meer telde dan Augustus, gestegen van 161 tot 165. Vorig jaar September (eveneens 24 werkdagen) bedroeg de al gemene productie-index 157 en de gemid- delde dagproductie 153. Enkele indexcijfers per bedrijfstal luiden: bouwmatei-ialen 143 in September (134 in Augustus), rubber 491 (401), steenkolen 94 (85), metaalpro ducten 221 (214), papier 164 (151), elec- triciteit, gas en water 214 (199). Om wereldtitel voetbal Bij de wedstrijden in de voorronden van het tournooi om het wereldkampioenschap voetbal heeft men, in het algemeen geno men, zeker niet over een gebrek aan publie ke belangstelling te klagen. Er zijn er tot nu toe 27 gespeeld, die in totaal ruim 1.200.000 toeschouwers trokken. Het drukst bezocht was de ontmoeting Roemenië— Tsjecho Slowakije in het stadion in Boeka rest, waarvoor 100.000 toegangskaarten wer den verkocht. De wedstrijd Roemenië— Bulgarije in hetzelfde stadion werd door 80.000 personen bijgewoond. Verdere cijfers zijn: SchotlandWales in Glasgow 72.000, BulgarijeRoemenië in Sofia 60.000, OostenrijkPortugal in Wenen 60.000, Mexico—Haiti in Mexico-City 58.000, Noord IerlandSchotland in Belfast 58.000, Bulga rijeTsjecho Slowakije in Sofia 56.000, DuitslandSaar in Stuttgart 55.000, Joego slaviëGriekenland in Belgrado, Tsjecho- SlovakijeRoemenië in Praag en Wales— Engeland in Cardiff 50.000. Het laagterecord wordt gehouden door de wedstrijd BelgiëFinland in Brussel. Hier kwamen slechts 10.000 toeschouwers. ROME (ANP). Het Italiaanse sportblad „Gazetta dello Sport" voert een campagne met het doel de „met bloed bevlekte" Britse TT-races op Man te elimineren uit de reeks wedstrijden die tellen voor het wereld kampioenschap. Het blad suggereert een samenwerking tus sen de Italiaanse en de Duitse motor industrie teneinde een gemeenschappelijke waarschuwing tot de internationale motor federatie te richten, dat deze beide in dustrieën het volgend jaar niet meer aan de Grand Prix-wedstrijden zuilen deelnemen indien de „buitengewoon gevaarlijke" cir cuits niet geschrapt worden van de lijst die voor het wereldkampioenschap telt. Op de hoofdbestuursvergadering van de Nederlandse Volleybal Bond zijn de vacatu res in de nationale technische commissie en de houding van enkele speelsters en spelers van de nationale ploegen uitvoerig be sproken. In verband met de houding van enkele speelsters en spelers bij de training voor de nationale teams, heeft het hoofdbestuur moe ten besluiten aan deze leden een schorsing van twee jaar op te leggen. Deze schorsing heeft uitsluitend betrekking op het spelen in afdelings- en districtsploegen, alsmede op het spelen in de nationale teams. Voor de hoofdklasse competitie Kon. Ne- derl. Dambond (district Noordholland) speel de de Haarlemse Damclub tegen de Onder linge Damvereniging (Amsterdam). De Am sterdammers kwamen zeer onvolledig uit en waren tegen het volledige HDC kansloos. De uitslag werd 128. Voor de eerste klasse (district Kennemer- land) werden de volgende wedstrijden ge speeld: St. BavoKNC voorlopig 117 HalfwegHaarlemse Damclub II 146; He' Oosten—Ver. Kath. Dammers voorlopig 410; HaarlemStabiel 155. De grootste verrassing van deze week is de nederlaag van KNC tegen St. Bavo, vooral omdat KNC ongeslagen aan de kop ging. Tweede klasse: Haarlemse Damclub III IJmuiden II 3—17; IJmuiden III—KNC II uitgesteld; Ver. Kath. Dammers IIBevep- wijkse Damüub III voorlopig 108; Cru- quius—Beverwiikse Damclub II 713; Spor tief—Halfweg II 119. CARTER BEHOUDT WERELDTITEL LICHTGEWICHT. De Amerikaanse bok ser Jimmy Carter heeft zijn wereldtitel in het lichtgewicht behouden door in de vijfde ronde van een gevecht, dat op 15 ronden was bepaald, zijn uitdager Armand Savoie (Canada) knockout te slaan. DE AMSTERDAMSE SPORTVLIEGER Koen J. E. Oberman is voor 1953 kampioen der Nederlandse sportvliegers geworden, op grond van de resultaten gedurende het af gelopen jaar behaald in oriëntatie- en navi- gatiewedstrijden, georganiseerd door de Nederlandse Aero Clubs en de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. HONGAARSE VOETBALPLOEG IN VORM. De Hongaarse voetbalploeg, di' Zondag 15 November in Boedapest tege" Zweden speelt en Woensdag 25 Novembo in Wembley tegen Engeland, heeft in eon oefenwedstrijd met elfeen van een fa- briekselftal gewonnen. Volgens Hongaa-se verslaggevers speelden de voorwaartsen schitterend samen en waren „onweerstaan- baar". De linksbinnen Ferenc Puskas scoorde vyf maal. Vierendertig millioen liter vloeibare chemicaliën kunnen worden opgeslagen in deze enorme bolvormige tanks op de terreinen van de nieuwe „National Petro-Chemicals Corporation" fabrieken te Tuscola, Illinois (V.S.).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8