„DE SPAARNESTAD" Reorganisatie van Frans Halsmuseum zal binnen tien jaar voltooid zijn Eigenaar Kareol wil schadevergoeding voor plaatsing op de monumentenlijst Repetitie voor opera in Stadhuis Kort en bondig Auto's zonder chauffeur Geen Braziliaanse order voor Holland-Nautic? Dollaroverschot in eerste halfjaar 1953 Heemstede Amsterdamse Beurs VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Vrijzvel alle zalen worden geheel gemoderniseerd Wel werk in machinehal voor R. S. Stokvis Huizenveiling Koninklijke onderscheiding voor R. Tinkelenberg Overeenstemming Bioscoopbond en Ameri kaanse filmmaatschappijen Ligplaats voor woonschepen in Jan Gijzen vaart Incident aan grens tussen Israel en Jordanië Onvoldoende uitzicht op kustvaarders in ballast Metselaar stootte zich ernstig U heeft er geen omkijken naar Gouden huwelijksfeest G. H. Vogelzang overleden Brand in autosloperij bij Utrecht Dr. J. Hulsker volgt dr. N. R. A. Vroom op Het Frans Halsmuseum in Haarlem zal binnen tien jaar geheel gemoderniseerd worden. Aangezien het museum als instelling op 30 Juni 1962 namelijk honderd jaar zal bestaan en daar het op 14 Mei 1963 een halve eeuw geleden zal zijn dat het gebouwencomplex tussen de beide Heiliglanden als Frans Halsmuseum werd ge opend verdient het, volgens B. en W. aanbeveling, dat de algehele modernisering voor die tijd zal zijn voltooid. Men heeft daartoe een plan ontworpen om voor dit doel in de komende jaren op de ontwerp-begroting een bedrag te ramen. Voor de jaren 1953 en 1954 willen B. en W. een bedrag van f 22.400.uittrekken. B. ©n W. zijn bij het opstellen van dit re organisatie-plan van het standpunt uitge gaan dat de algemene toestand van het. museum in de vele zalen, die nog niet op geknapt zijn nog ver beneden peil is. Mede in verband met de stijgende belangstelling waarin het museum zich mag verheugen (het bezoek aan het museum bedroeg tot en met 31 October 1953 37702 bezoekers tegen 32102 gedurende hetzelfde tijdvak in 1952 en de omstandigheid, dat het mu seumgebouw in toenemende mate voor of ficiële recepties wordt gebruikt, achten B. en W. het gewenst dat de reeds begon1 nen reorganisatie en restauratie voortgang vinden. Men zal er dan in de Zuidelijke ka binetten toe overgaan in de laatste of voor laatste zaal een plafond of ombouw aan te brengen, waardoor een doelmatiger op stelling van Hals laatste groepportretten mogelijk wordt. Tevens wil men een der kamertjes in de Oostelijke vleugel inrich ten voor de heropstelling van de thans op geslagen oude apotheek. Verder zullen dc overige kamertjes in de Oostelijke vleugel gerestaureerd worden ten behoeve van de expositie van de bij zonder fraaie verzameling oud glaswerk, tin en koper. oud-Delfts aardewerk en Chi nees porceiein, welke goederen thans in depót zijn opgeslagen. Voorts zal men overgaan tot de verbete ring van de expositie-ruimte in de zolder en tot de herstellingen van de muren in de Renaissancezaal. Meer licht Uitermate belangrijk is ook de verdere electrificatie van de zalen, waardoor het museum ook des avonds en in de „don kere maanden" des middags langer ge opend kan blijven. Tevens is het gewenst om de expositie ruimte uit te breiden door aanbouw van een nieuwe zaal (of van kabinetten) aan de Noordzijde van het museum-complex. Deze tentoonstellingsruimte zal dezelfde afmetingen krijgen als de belendende bo- venlichtzaal waar Hals' eerste schutter- stuk is geëxposeerd. Zoals ook reeds is geschied met de Zui delijke kabinetten, zullen met het oog op de brandveiligheid ook boven de Noordelijke kabinetten cementlagen moe ten worden aangebracht. Goudleer-zaal B. en W. achten het noodzakelijk, dat zo spoedig mogelijk voorzieningen worden getroffen aan de „Goudleer-zaal"welke in haar tegenwoordige staat een armelijke indruk maakt op de bezoekers. Voorts is het gewenst dit jaar meer vitrines en brandslangkastjes aart de muren aan te brengen. Met de restauratie van de Goudleer-zaal welke omvat de vernieuwing van de vloer bedekking, het opnieuw schilderen, het voorzien van de betimmeringen, het ge deeltelijk opzetten van het goudleer als mede met enkele andere algemene voorzie ningen is een bedrag gemoeid van f 16.400. De directeur van het Frans Halsmuseum ADVERTENTIE Billijke tarieven. Prospectus op aanvr. Amsterdamsche Rijtuig Mij. - Plein 21 De N.V. Holland-Nautic te Haarlem zou de order voor de scheepswerf, welke nood zakelijk was om het bedrijf ook na Decem ber gaande te houden, niet hebben gekre gen. Het ging l.ier om de bouw van een dub- belschroefskustvaartuig voor Brazilië, waarover reeds enige tijd onderhandelin gen werden gevoerd. Het schip zou nu in Zaandam worden gebouwd. Dit zou betekenen dat er na 21 Decem ber voor de scheepswerf geen werk meer zal zijn. Het daar werkzame personeel zal zoveel mogelijk naar andere scheepswerven over gaan. Er is van de zijde van andere bedrij ven daarvoor al grote belangstelling ge toond omdat geschoolde metaalbewerkers moeilijk te krijgen zijn. Voorts is het zo goed als zeker dat de N.V. R. S. Stokvis de hallen 5 en 6 zal hu ren en dat de productie daarin de uit voering van enige N.A.V.O.-orders on der leiding van die onderneming zal ge schieden. Bij informatie bij de directie van de Continentale Handelsbank te Amsterdam geldschietster en aandeelhoudster van de Holland -Nautic werd ons medege deeld, dat er omtrent het bovenstaande nog weinig zekerheid bestaat. De onder handelingen zijn in volle gang en omtrent de uitkomst daarvan valt nog niets te zeg gen. Men kon inderdaad niet ontkennen dat er bij de Holland-Nautic voor Stokvis wordt gewerkt, maar men meende dat het nog zeer goed mogelijk is, dat de Brazi liaanse order toch nog door de Holland- Nautic zal worden uitgevoerd. De uitslag van de Donderdag gehouden verkoping in het Notarishuis luidt: Jei-oen Boschlaan 18, Heemstede, niet geveild; Oosterstraat 1, niet geveild; Djambiestraat 15 f3200, Th. Bijman cs.; Djambistraat 17 f3300, Th. Bijman cs.; Djambistraat 19, f3500, N. N.; Djambistraat 21, f3500, Th. Bij man cs.; Djambistraat 23 f3400, W. Wak ker kk.; Djambistraat 25, f3400, N. N.; Djam bistraat 27, f3200, N. N.; Djambistraat 29 f3400, Th. Bijman cs. is er tot de verrassing van B. en W. in ge slaagd een uitermate belangrijke partij goudleer op het spoor te komen, daterend uit het begin van de achttiende eeuw. De partij bestaat uit 57 gave vellen goudleer en enkele verknipte stukken. De eigenaar is bereid deze vellen aan de gemeente te verkopen voor een bedrag van f 4.900. Uit ingewonnen inlichtingen is gebleken, dat goudleer uitermate zeldzaam is. De moge lijkheid om de hand te leggen op een zo grote partij is dus uniek en dient naar de mening van B. en W. met beide handen aangegrepen te worden. De gevraagde prijs is zeker niet te hoog. De kosten van het aanbrengen van de muurvitrines worden geraamd op zesduizend gulden. Op het ogenblik is dus een bedrag van f 22.400 nodig om met de restauratie voort te gaan. B. en W. stellen de raad voor dit bedrag beschikbaar te stellen, opdat over een tiental jaren, bij de viering van het eeuwfeest van het museum ook deze zalen het aanzien waard zijn. Vandaag heeft de heer R. Tinkelenberg, technisch ambtenaar bij het Gemeentelijk Energiebedrijf, zijn gouden jubileum in dienst der gemeente gevierd. Hedenmorgen werd hij in een feestelijke bijeenkomst toe gesproken door de burgemeester van Haar lem, mr. P. O. F. M. Cremers, die mede deelde, dat de Koningin aan de jubilaris kregen, als gevolg van toenemende uitvoer hadt toegekend de eremédaille in zilver, naar en afnemende invoer uit de dollarge verbonden aan de orde van Oranje Nassau, bieden. Aanwezig was onder meer de heer F. Er dient rekening mede gehouden te wor- van Egmond, personeelschef arbeidszaken ^en, zo zegt de minister, dat het overschot op het stadhuis. Van de personeelsvereni- 0p lopende rekening in het tweede halfjaar ging ontving de jubilaris een schemerlamp, kleiner zal zijn dan in het eerste halfjaar, een mandvol fruit en vele bloemstukken. De onderhandelingen over herziening van de leveringsvoorwaarden voor films, die sedert geruime tijd zijn gevoerd tussen het hoofdbestuur van de Nederlandse bios coopbond en de vertegenwoordigers van de grote Amerikaanse filmmaatschappijen hebben tot een voor alle partijen bevredi gend resultaat geleid. Van Amerikaanse zijde is men accoord gegaan met het door de Bond ontwikkelde systeem, waarbij de films naar haar waarde kunnen worden gehonoreerd. Dit systeem houdt tevens een verruiming in van de handelsmogelijkhe den, nu het zich laat aanzien, dat de de- viezenbeperkingen zullen worden ver zacht. De betreffende reglementen zijn door de ledenvergadering van de bond, waarin, zoals men weet. alle ondernemers in het film- en bioscoopbedrijf verenigd zijn, met algemene stemmen goedgekeurd. De Amerikaanse maatschappijen hebben in middels hun opzegging van het lidmaat schap van de bond herroepen. In een nota aan de Tweede Kamer heeft de minister van Financiën een overzicht gegeven van de ontwikkeling van de be talingsbalans in het eerste halfjaar 1953. Hij verklaart daarin dat over het alge meen het resultaat zeer bevredigend mag worden genoemd. Het positieve saldo op lopende rekening was betrekkelijk hoog. Dat dit niet ten volle in een toeneming van de reserves tot uiting kwam, vond voor namelijk zijn oorzaak in het feit, dat extra aflossingen plaats vonden en in de overige kapitaalsectoren enige voorzieningen wer den getroffen. De minister acht het vooral verheugend, dat de lopende rekening in dollars zich in gunstige zin bleef ontwikkelen, zodat zelfs een vrij aanzienlijk overschot werd ver- Donderdag 19 November komt de ge meenteraad van Bloemendaal in vergade ring bijeen. De agenda vermeldt twaalf punten. B. en W. stellen de raad voor te besluiten dat aan het verzoek om schade vergoeding van de heer D. Pasman wegens plaatsing van Kareol op de Monumenten lijst, geen verder gevolg zal worden ge geven. In een brief aan de gemeenteraad heeft de heer Pasman gevraagd te bepalen, dat door hem schade is geleden, doordat het hem in eigendom toebehorende landgoed „Kareol" geplaatst is op de zogenaamde monumentenlijst en hij vraagt de vergoe ding voor de schade vast te stellen. .B. en W. merken op dat verzoeker ter staving van het feit, dat hij inderdaad schade heeft geleden aanvoert, dat hij in dertijd Kareol heeft aangekocht in de over tuiging, dat een gedeelte van het landgoed als bouwterrein zou kunnen worden ge bruikt. Bij de onderhandelingen over de aankoop zou dit uitdrukkelijk door de notaris naar voren zijn gebracht in tegen woordigheid van de beheerder, de heer Tjabbes. De schadevergoedingsverordening der gemeente kent inderdaad de mogelijkheid van vergoeding van „directe daadwerke lijke" schade door de eigenaar geleden ten gevolge van de plaatsing van een gebouw of terrein op de monumentenlijst. Het landgoed Kareol stond reeds op de monu mentenlijst volgens besluit van B. en W. van 23 Augustus 1947. Dit besluit is vol gens B. en W. op behoorlijke wijze open baar gemaakt. De heer Pasman verwierf de eigendom in de loop van 1949, zodat Kareol reeds op de lijst was geplaatst voor de heer Pasman eigenaar werd. Het gemeente bestuur kan derhalve geen enkel verwijt worden gemaakt, aangezien het besluit ter kennis van belanghebbenden was gebracht. Bij het besluit van 23 Augustus 1947 om Kareol op de monumentenlijst te plaatsen is overwogen, dat het gewenst is uit een oogpunt van bescherming- van bouwkunst en natuur, dat het landgoed Kareol, zijnde het aldus genoemde landhuis met bijgebou wen en het daarbij behorende typische Ken-nemer beukenbos, tezamen vormend een unicum in de Westelijke provinciën van ons land, voor de toekomst in onge repte staat behouden blijft. Nieuwe woningen in Vogelenzang B. en W. stellen de raad voor te ver kopen aan de directeur van de N.V. Bouw- kas-Noord-Nederlandse gemeenten te As sen vier stukken grond te Vogelenzang ten behoeve van de bouw van zestien wonin gen, aan de heer J. J. Fris een stuk grond te Vogelenzang voor de bouw van drie woonhuizen en over te gaan tot de bouw van zestien gemeentewoningen te Vogelen zang: hiervoor is een crediet nodig van Vooral als gevolg van de woningnood is na de oorlog het aantal in de woonschepen haven liggende woonschepen belangrijk gestegen. Dit aantal bedraagt thans 48. Er zijn momenteel nog slechts drie plaatsen beschikbaar. Daarnaast heeft een dertigtal eigenaars van woonschepen toestemming gekregen om elders in de gemeente een ligplaats in te nemen. Thans is de situatie zo, dat de woon schepenhaven in de Waarderpolder geen uitbreidingsmogelijkheden meer biedt en dat ook elders, bijvoorbeeld in het Zuider Buiten Spaarne, de mogelijkheden zijn uit geput. Bij het zoeken naar nieuwe lig plaatsen is het oog van B. en W. gevallen op de ingang van de Jan Gijzenvaart ten Oosten van de Spaarndamsebrug, nabij het Noorder Buiten Spaarne. Hier kan lig plaats geboden worden aan ten hoogste tien woonschepen. B. en W. stellen de raad dientengevolge voor, een bedrag van ƒ2600 ter beschikking te stellen voor het maken van een aansluiting aan het electrisch net ten behoeve van ten hoogste tien woon schepen, die daar een ligplaats kunnen vinden. 145.960 en de bouw zal geschieden door de Bouwkas Noord-Nederlandse gemeenten. Voor wegenaanleg, riolering enzovoorts in het uitbreidingsplan Vogelenzang III vragen B. en W. de raad een crediet van 70.000 beschikbaar te stellen. TEL AVIV (Reuter). Volgens een In de agenda „Uitgaan in Haarlem" vindt men volledige bijzonderheden over de vandaag en m,orgen in Haarlems stadhuis te geven eerste voorstellingen ten bate van Oude Tonge van het pasgevormde gezelschap „Opera Intima". Op de foto ziet men, geheel rechts zittend, in wit overhemd, de regisseur Willem van der Veer tijdens de generale repetitie zijn aanwijzingen geven. Op het podium is de onder leiding van Gloria Tschernova en Jan-Leo Zielstra staande dansgroep bezig. Links bevindt zich Die Haerlemsche Musyckcamerdirigent André Kaart. Noodlottige aanvaring van de Matthewop de Theems Ruim een jaar geleden, in de nacht van 5 op 6 November 1952, kwamen op de Theems bij het plaatsje Erith het Neder landse motortankschip „Matthew" en een Engelse lichter in aanvaring, waardoor het Engelse scheepje vrijwel onmiddellijk zonk. De schipper en zijn echtgenote kwamen bij de aanvaring om het leven. Hun zoon werd door de „Matthew" gered. De Raad voor de Scheepvaart heeft thans onderzocht in hoeverre de kapitein van de „Matthew" schuldig zou zijn aan de aanvaring. De kapitein verklaarde, dat hij geen lichten van de lichter heeft waargenomen. Tijdens een zitting van de politierechter te Londen, waarbij de kapitein als getuige was opgeroepen, is een heklicht van de lichter getoond. Volgens de kapitein was dit „een onnozel klein licht, met een lampje ter grootte van dat uit een fiets lantaarn". Naar de mening van de kapitein had de lichter voor de „Matthew" willen oversteken. De inspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, zei, dat het reeds de derde keer in één jaar is dat de raad een zaak heeft te behandelen, waarbij een kustvaar der een aanvaring heeft gehad omdat er geen uitkijk op de bak aanwezig was. Er moeten een goede uitkijk en een roerganger zijn, zodat de verantwoordelijke perso nen hun aandacht aan andere dingen kun nen besteden. Bij dergelijke kustvaarders woordvoerder van het Israëlische leger *s er> a's rtJ ballast varen, altijd een hebben Jordaanse legionnairs, die op Israë lisch grondgebied waren doorgedrongen, geschoten op een Israëlische wachtpost en op Arabische vrouwen, die aan het olijven- plukken waren. De Israëliër en een Ara bische vrouw werden gewond. Zij werden mer zeven vrouwen en twee kinderen door de Jordaniërs meegevoerd. Israel heeft van Jordanië geëist, dat de betrokkenen direct worden vrijgelaten. Aan de bestandscom missie is verzocht een onderzoek in te stellen. Vannacht was de metselaar C. H. uit Beverwijk in de pannenloods van de Staal fabriek der K.N.H.S. bezig met metselwerk aan een menger. Hij stond aan de buiten kant van de wagen, gleed uit en stootte het hoofd tegen de wand van het gevaarte. H. moest met een grote, onderhuidse bloed uitstorting boven het rechteroog naar het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk wor den gebracht. BRIDGEWEDSTRIJD De Zandvoortse bridgeclub speelt Woens dag 18 November in hotel Keur een wed strijd tegen de Amsterdamse effectenbeurs. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: C. L. F. H. Tillmanns en A. Hellendoorn; F. W. A. Croese en E. E. van Heeteren Wedding; J. G. Kuiper en L. de Groot. GETROUWD: E. A. M. Santen en B. M. Schemkes; J. H. Spoelstra en A. C. M. Dui ven; G. L. J. Loogman en B. Willemse. GEBOREN: Elisabeth Maria Margaretha, d. van J. Kapiteijn en Ch. J. Jansen; Gijs- bertus Gerard, z. van G. van Duijn en J. M. Nahuysen; Nicolaas Cornelis Bartholomeus Maria, z. van N. C. Heemskerk en Th. J. A. Krul; Niesje Adriaantje, d. van M. Kooren en H. Griekspoor. OVERLEDEN: G. Bolmeijer, 70 j.; P. W. Mazurel, 57 j.; J. Oud, 83 j. zogenaamde „blinde sector" voor het schip, waarop men van de brug af geen uitzicht heeft". De heer Metz herhaalde de eerder door hem uitgesproken aanbeveling bij het bouwen van dergelijke schepen de brug zo te plaatsen, dat men ook een vrij uitzicht heeft als het schip in ballast vaart. ..Belangrijk is de vraag of de lichter goede lichter goede lichten voerde en uit het feit, dat de kapitein in Londen slechts als getuige is opgeroepen, moet men afleiden, dat het met die lichten niet zo best in orde moet zijn geweest en dat een groot gedeelte van de schuld aan Engelse zijde ligt". De inspecteur achtte de kapitein echter mede schuldig en vroeg de raad zijn di ploma in te trekken voor de duur van één maand. 3-3% Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 99% 176 X 213 183% 341% 91 140 133% 110% 95% 179 166% 174 172% 33% 50 47 'lu 73% 20% 37ii/io Openings koersen 99% 176% 213% 183% 342% 91 141 134 111 95% 179 166% 174 172% 33% 50% 47% 72% 20% 38 ADVERTENTIE Een kitje van onze niet te overtreffen WALES ANTHRACIET en de haard of kachel suddert rustig door. VICTORIOUS WALES (Super kwal.) Afm. 20/30 9.60 p. H.L. SEVEN SISTERS WALES (le kwal.) Afm. 20/30 9.20 p. H.L. ALLEEN-VERKOOP Brandstoffenhandel Fr. Varkenmarkt 6—10 (Spaarne bU Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 De Turkse ambassadeur in Joegoslavië, Aga Aksel (links), de Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken Roca Popovic (midden) en de Griekse ambassadeur in Joego slavië, Spyros Capeianides (rechts) gefotografeerd op het moment, dat zij de overeen komst tekenen, waarin een permanent Balkan-secretariaat wordt gevestigd. Dit secretariaat zal onder het „Pact van Vriendschap en Samenwerking" de politieke, economische en militaire zaken behandelen Sinds de heer J. W. C. Vooges en mejui- frouw C. W. Lichtenveldt in ondertrouw gingen, zijn er al weer vijftig jaar ver streken en gedurende die halve eeuw plof te iedere dag het Haarlems Dagblad in de brievenbus van dat huisje in de Paul Kru- gerstraat. Een huisje, dat er wezen mag! Toen we het echtpaar onlangs opzochten,' werden we meteen getroffen door de frisse figuurtjes, die op de heldere gangmuren zijn aangebracht. „Eigen werk!", verklaart de heer Vooges trots. Dat was nog slechts een begin, maar toen we na enige tijd weer op straat stonden, hadden wij de indruk te hebben gepraat met een timmerman- schilder-behanger-Ioodgieter. Nog steeds hadden wij de beelden voor ogen van de zelfbehangen huiskamer, de zelf geschil derde keuken, en de zelf gerepareerde gootsteen. Toch zijn al deze bezigheden maar liefhebberijen, want in werkelijkheid is de heer Vooges 43 jaar lang lettergieter bij de N.V. Johan Enschedé geweest, waar hij de malaisetijd, toen er geen gas in de werkplaatsen aanwezig was, heeft meege maakt. Zowel mevrouw als meneer Vooges ge nieten een uitstekende gezondheid. Van rasten in de middag is bij hen dan ook geen sprake. „Nee, dan wandelen we liever weer eens naar Zandvoort; het is daar zo mooi, ik zou v/el in de duinen willen wonen!" Op 18 November zal het niet stil zijn in het knusse huisje in de Paul Kruger- straat. Dan zullen de beide kinderen en de vijf kleinkinderen aanwezig zijn bij de feestelijke viering van het gouden jubi leum van hun geliefde ouders en groot ouders. In de ouderdom van 68 jaar is gisteren onverwacht overleden de heer C. H. Vogel zang, directeur van de N.V. Modemagazijn van C. H. Vogelzang aan de Grote Hout straat. De thans overledene, die op 21 Mei 1885 in Assen geboren is, heeft bij de firma Kaufmann in Den Haag zijn oplei ding in de textielbranche genoten. Op 11 Maart 1911 opende de heer Vogelzang een winkel in de Grote Houtstraat (aan de andere zijde van het tegenwoordige pand), waar manufacturen en fournituren ver kocht werden. Later vestigde hij zich in een zaak, waar zij nog is en de winkel is in de loop der jaren steeds uitgebreid. Een naamloze vennootschap werd gesticht, waarvan de heer Vogelzang directeur werd. Ook is hij mede-eigenaar van de zaak Kauffmann-Vogelzang aan de Kal- verstraat te Amsterdam. Een aantal jaren is de thans overledene voorzitter geweest van de Sociëteit „Ver eniging" aan de Zijlweg. Hij vervulde die functie van kort voor de oorlog af en heeft de moeilijke bezettingsjaren meegemaakt. De leden der sociëteit gedenken met dank baarheid hetgeen de heer Vogelzang gedaan heeft om de financiën te regelen in een periode, dat de positie niet gunstig was. Vroeger is de heer Vogelzang bestuurslid geweest van de Grote Houtstraatvereni ging en voorzitter van de voor de oorlog bestaande organisatie „Nedamo," die op gericht was tegen grote contingenteringen van geïmporteerde goederen. Zijn belang stelling ging uit naar ouden van dagen en ieder jaar verleende hij zijn medewerking aan de autotocht van bejaarden. Maandagochtend zullen in de R.K. kerk aan de Jansstraat de uitvaartdiensten worden gehouden, waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof „Sint Barbara" volgt. In een autosloperij in de gemeente Maar tensdijk bij Utrecht heeft hedenmorgen een brand gewoed, waarbij een grote hoeveel heid auto-onderdelen en een aantal fietsen verloren gingen. De brandweren van Maar tensdijk-tuindorp, Groenekan en De Bilt bestreden het vuur en waren het spoedig meester. De schade is aanzienlijk, doch blijft beneden de 100.000. BINNENLAND De eerste radar-walposten aan de Sluis- jesdijk en op de Vondelingenplaat te Rot terdam zullen begin Januari in bedrijf komen. Om dan de nodige ervaring op te doen zal een vijftal gemeentelijke veerboten worden uitgerust met radio-telefoontoestel len door middel waarvan de boten bij slecht zicht in rechtstreeks contact kunnen treden met die walposten en van die zijde aanwij zingen kunnen worden ontvangen. De firma Schaap uit Deersum heeft 34 Texelse schapen aangekocht voor versche ping naar Indonesië. Eerder van Texel naar Indonesië gezonden schapen voelen zich volgens de expediteur in hun nieuwe vader land goed thuis: ze grazen op de helling van de vulkaan Slamat op Java. Ook dit jaar zal de gemeente Oslo door tussenkomst van de Noorse Vereniging te Rotterdam een Kerstboom aan de Rotter damse bevolkinig aanbieden. Evenals in 1951 en 1952 zal de boom voor het stadhuis wor den geplaatst. De boom wordt per s.s. „Baden" op 14 December in Rotterdam ver wacht. Het gerechtshof in Den Haag heeft arrest gewezen in de zaak tegen L J. S. te Oegstgeest, die als bestuurder van een be leggingsmaatschappij en 17 andere naam loze vennootschappen werd beschuldigd van valsheid in geschrifte en oplichting. S. is veroordeeld tot een jaar en 8 maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest, dat ongeveer gelijk is aan deze straf. Het hof gelastte onmiddellijke in vrijheidstelling van S. Het Gemeente-Vervoerbedrijf te Am sterdam sloot het jaar 1952 af met een ver lies van f2.126.973 (in 1951 f493.011). De tram boekte een verlies van f434.050 (winst in 1951: f 1.180.808), de afdeling autobussen boekte een verlies van f 316.395 (in 1951 f229.569). Voor de afdeling veren bedroeg het verlies f 1.376.528 (in 1951 f 1.444.250). De bankinstellingen Labouchère en Co. N.V. en Van Vloten en De Gijselaar N.V. te Amsterdam hebben besloten tot een nauwe samenwerking. Het is de bedoeilng, dat het kantoor van Van Vloten en De Gijselaar zal worden verplaatst naar het gebouw van Labouchère en Co. Van de Ginkelse heide bij Ede ver dween in de oorlog de schaapskudde. De schapen van Hoog Buurlo, een der weinige plaatsen op de Veluwe, waar men nog een kudde met herder en hond kan aantreffen, zullen naar Ede verhuizen. Door onbekende oorzaak is brand uit gebroken in een grote boerderij te Span broek. In een oogwenk stond het perceel, dat gedekt was met een rieten dak, in lichter laaie. Men slaagde er echter in het vee, een twintigtal koeien, los te snijden en in veilig heid te brengen. Van de inboedel kon niets worden gered. De motorspuiten van Hoorn, van Hoogwoud en Sijbekarspel, bleef niet anders over dan de belendende boerderij voor het vuur te vrijwaren. Verzekering dekt de schade, die op twee ton wordt geraamd. Tijdens het los schieten van mergel in de groeve van de Kalkmergel Maatschappij St. Ijietersberg aan de Mergelweg te Maas tricht, ziin twee wervels tussen de brokstuk ken ontdekt. Na onderzoek door dr. E. M. Kruytzer, conservator van het natuurhisto risch museum te Maastricht, kon worden vastgesteld dat de wervels afkomstig zijn van de mosasaaurus, een hagedisachtig reptiel uit de krijtperiode. De kop van deze mosa saurus bevindt zich in Parijs. De vondst werd in het Natuurhistorisch Museum onder gebracht. Prof. mr. L. G. Schlichting. hoogleraar in de nationale en internationale politieke richtingen en strevingen en in het dagblad- wezen aan de R.K. universiteit te Nijmegen, zal op 20 November zijn ambt aanvaarden met een inagurele rede. Op sobere wijze heeft de N.V. Rotter- damsche Tramweg Maatschappij Donderdag haar 75-jarig bestaan gevierd, in de eerste plaats met de indienststelling van de veer boot „Krammer", die Zijpe met het vaste land van Brabant zal verbinden en het over zetten van zwaar beladen wagens en auto's mogelijk gaat maken en in de tweede plaats 'met een jubileumbijeenkomst in „Het Witte Paard" in Rotterdam-Zuid. Bij beide ge legenheden werden veel vriendelijke woor den gesproken. De eis van een modemagazijn te Am- stredam, dat een ander kledingmagazijn de verkoop van kledingstukken waarvan de dessins nagebootst zouden zijn, zou stop zetten. is door het gerechtsohf afgewezen. De dessins van de jurkjes waarover dit korte geding werd gevoerd, waren volgens het hof niet oorsoronkelijk. Zijns inziens is navol ging in de kledingindustrie gebruikelijk en niet altijd onbetamelijk. De justitie moet zich er-voor hoeden, aldus de motvering, de industrie in dit opizcht al te veel aan ban den te leggen. HAARLEM EN OMGEVING Mej. L. A. Jetses te Haarlem is aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde. Aan de Gemeentelijke Universiteit in Amsterdam is de heer H. R. van Beek te Haarlem geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen. De benoeming van de pastoor der pa rochie van de Heilige Willibrordus der oud- bisschoppelijke Clerezy (Oud-Katholieke kerk) te Arnhem wordt van kracht ingaan de 23 November, tegen welke datum hem door de bisschop van Haarlem eervol ontslag is verleend als kapelaan der parochie van de Heilige Agnes te Egmond aan Zee en als dienstdoend priester van het bisdom Haarlem. Met ingang van 23 November is benoemd tot kapelaan der laatstgenoemde narochie te Egmond aan Zee de heer G. J. Blom. Uitzending uit kerkgebouw. Zaterdag avond 14 November zal in de Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat te IJmuiden een opname worden gemaakt door de radio vereniging de N.C.R.V. Het N.C.R.V.-vocaal kwartet en de organist Meindert Boekei zul len tezamen met zangeressen en zangers van deze kerk liederen uitvoeren. De radio uitzending er van zal geschieden op Maan dag 30 November. De Zondag in de kerken van de Her vormde gemeente Bloemendaal en Aerden- hout gehouden zendingscollecte heeft f 126,73 opgebracht. Als ouderling van de Hervormde Wijk- gemeente te Aerdenhout zijn, na gehouden stemming, verkozen verklaard de aftreden de ouderlingen mr. J. L. van Doorninck en mr. A. H. van Nierop. In de vacature, ont staan door het vertrek van de heer W. H. v. d. Horst, is benoemd de heer A. C. J. van Haaften. De heer L. Boorsma heeft de be noeming als diaken van de wijkgemeente aanvaard. De oud-leerlingenvereniging van de le HBS-B te Haarlem, „De Garde", houdt op 21 November een culturele filmavond in Brinkman. Vertoond wordt „The Kid" met Charley Chaplin. Na afloop bestaat gele genheid tot dansen. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Januari 1954 benoemd in vaste dienst bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. Hulsker. thans hoofd der afdeling Kunsten van de gemeente secretarie van 's Gravenhage. De heer Hulsker zal worden belast met de leiding van de afdeling Kunsten van het ministe rie.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11