Doden van Oude Tonge rusten in hun dierbaar polderland Haarlem kan Oude Tonge helpen bij op gang brengen van jeugdwerk Wenen tracht munt te slaan uit Sovjet-koerswijziging Sobere, indrukwekkende plechtigheid Wederopbouw op gang JUUENNESOEP „Zij leven in Christus" Hulde aan Haarlem Kort nieuws Demonstratie van verenigingen uit geadopteerde gemeente overwogen Vrietideïijke Russen in Oostenrijk Blindencollecte te Bloemendaal Kerkelijk Nieuws VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 HONIC'S SOEP VERfMCElUSOEP KALFSSOEP VOORTREFFELIJKE SOEP VOOR 35 CENT. /AVER OUDE TONGE blies gisteren een milde Zuid-Wester. Hij kwam van over de Krammerdijk, streek over de herfstige verlatenheid van Ouwe- land- en Herepolder, passeerde dan de Spuidijk, waarlangs in een smalle strook zwarte aarde de doden rusten, slachtoffers van die andere Zuid-Wester, die in die helse nacht van 31 Januari op 1 Februari het leven van drieduizend Oude Tongenaren zo wreed had verstoord. Maar velen in de zwaarst-getroffen ge meente van Zuid-Holland, die gisteren haar doden herdacht, moeten de ellende en de wanhoop na dat afschuwelijke ontwaken weer glashelder voor ogen heb ben gestaan toen zij onder het gebeier van de klokken van de twee dorpskerken tussen de vertrouwde huizen van de smalle Molendijk naar het massagraf aan de Spuidijk schreden. Tussen de huizen door ontwaarde men links van die veilige Molendijk de nog omgewoelde grond, waar eens de huizen van de Juliana- en de Stationsstraat, de Jozephsdreef en de Capellerweg stonden: het eerste massa- Sraf van honderden onder een dek van stro, puin en wrakhout, ude Tonge onderbrak gisteren voor een uur het wederopbouw werk. De schilders en vloerenleggers in de grijze Hervormde Kerk zetten hun gereedschap en hun steigers opzij om plaats te maken voor de duizenden die gekomen waren om hun dierbaren te gedenken: verwanten en vrienden uit het gehele land had den, achthonderd in getal, de lange reis naar Oude Tonge gemaakt en de dorpsbewoners zelf, voor zover zij de kerk niet meer in konden, luisterden voor hun huizen naar het gesprokene, dat door middel van luidsprekers overal te horen was. Wie niet op kleine kinderen behoefde te passen schaarde zich na de korte herdenking in de stoet die naar het massagraf trok. Natuurlijk was er ook de Haarlemse deputatie: burgemeester Creme'rs, de wet houders Angenent, Bakker en Happé, mr. Phaff, vele leden van de gemeenteraad, het adoptie-comité, hoofdcommissaris Fon- tijne, de .mannen van de Haarlemse Poli- tiekapel met hun gastdirigent Jos. de Klerk. En mevrouw J. Ducro-Kruyer, ont werpster van het monument op het massa graf, dat werd onthuld. Om twee uur stonden di'ieduizend men sen tussen de witte wanden van de nog naar verse verf geurende dorpskerk. Tussen de steigers zat er een jonge man op de orgelbank en preludeerde op be kende gezangen als „Ach, blijf met Uw genade" en „Ga niet alleen door het le ven". Kransen werden binnengedragen, men schikte nog wat dichter bijeen, daarna arriveerde de vertegenwoordiger van het provinciaal bestuur, Commissaris der Ko ningin mr. L. A. Kesper. Als eerste sprak pastoor P. de Groot. De troost die hij de nabestaanden wilde mee geven was gelegen in het woord: „Betreur de treurenden, maar niet de doden, want zij leven in Christus en het sterven is een gewin". Want uiteindelijk betekent het sterven een verhoring van het gebed. „Be vrijd ons van de boze". Het moet ons een troost zijn onze dierbaren daar te weten waar de stormen hen niet meer deren kunnen en waar wij hen zullen weerzien, volmaakter en reiner, aldus pastoor De Groot. De Nederlands Hervormde predikant, ds. J. C. Wolters, herinnerde aan het woord: „Wie gelooft in Mij zal leven, al is hif"obk 'gestorven". Het .is. nu het mo ment om in te keren tot ons zélf en in te zien, dat God het is, die het al regeert. God heeft gesproken: aan ons om te komen tot verootmoediging en bekering. Ook in het gedenkteken dat wij straks onthullen heeft God ons iets te zeggen, aldus ds. Wolters, die in dat verband herinnerde aan de ge denkstenen die Jozua na aankomst van de Joden in Israel oprichtte voor Gods trouw en goedertierenheid. Ds. Wolters dacht, ook aan het graf in de hof van Jozef van Arimathea, waarvan de steen was afge wenteld opdat het woord was bewaarheid van Degeen die gezegd had: „Ik ben de Opstanding en het Leven. Wie in mij ge looft zal niet sterven in der eeuwigheid". Na deze korte toespraken formeerden allen zich tot de twee kilometer lange stille stoet door de straten, waa.r overal de vlaggen halfstok hingen van de huizen, waarin slechts de zuigelingen en kleuters waren achter gebleven. Aangekomen op de begraafplaats aan de Spuidijk, waar aan het einde van het graf der driehonderd slachtoffers van de wa tersnood zich een groot wit kruis verhief tegen de eindeloze achtergrond van het grijze polderland, schaarden allen zich rond het nog verhulde beeld van de voor het wilde water vluchtende vrouw. Aan de voet van het mpnument herin nerde mr. L. A. Kesper, de Commissaris der Koningin in Zuidholland, aan de eenheid, die Nederland en het buitenland in een diep en breed medeleven met de bevolking in de getroffen gebieden had betoond, een treffend en welsprekend bewijs hoe men begreep wat gebeurd was. Mr. Kesper bracht vooi'ts weer in ge dachten, dat Oude Tonge in Zuidholland in materieel opzicht en in verliezen in men senlevens het meest geleden heeft. Met grote erkentelijkheid gewaagde de Com missaris der Koningin ervan „dat Haarlem voor Oude Tonge onschatbaar veel goeds heeft gedaan." „Ik weet hoe de bevolking dat op prijs stelt; ook het provinciaal bestuur heeft de Haarlemse activiteit met grote waardering gadegeslagen. Het monument karakteri seert de edele gevoelens in de hulpver lening aan Oude Tonge. De krans van het provinciaal bestuur wil een bewijs zijn, dat wij de rouw van Oude Tonge delen, maar ook dat wij de dankbaarheid van Oude Tonge delen voor de generositeit van Haar lem, dat niet alleen de levenden heeft willen helpen, maar ook de doden heeft willen eren," zo besloot mr. Kesper. In de openheid van Flakkee verhief zich toen het aloude „O Heer die daar des hemels tenten spreidt." Commissaris Kes per trok het doek weg van het monument. Aan de voet van Janneke Ducro's schep ping, zacht beschenen door de herfstzon, werden de kransen gelegd, door mr. Kes per namens de provincie, door burgemees ter Cremers namens het Haarlemse ge meentebestuur, door de heren Borghouts en mr. Ekering namens het adoptiecomité, door nabestaanden, tenslotte door Oude Tonge's grijze burgemeester A. D. van Dijk, die de dank van zijn gemeentenaren onder woorden bracht voor de materiële en gees telijke hulp, die door Haarlem was geboden. Voor Oude Tonge was het een zware dag, zei hij, want men realiseerde zich weer de schrikkelijke gevolgen van de ramp. Het monument aanvaardde hij gaarne en burgemeester Van Dijk gaf de verzekering dat er tot in lengte van dagen goed voor de dodenakker zou worden gezorgd. En zich tot zijn eigen dorpsgenoten wen dende, had deze zwaar-bezochte burger vader, dat eenvoudige woord: „Zij rusten in vrede." Het was even heel stil, toen zette de Haarlemse politiekapel het „Wilt heden nu treden" in. De stoet maakte een omgang langs de graven en bereikte over het smalle „doden- pad", waarover in de Februari-dagen de stoffelijke overschotten van zovele onge- lukkigen naar hun laatste rustplaats waren gebracht, weer het rouwende dorp. De sobere, maar indrukwekkende plech tigheid had juist een uur geduurd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE SHAWLS HANDSCHOENEN De 23-jarige Canadese violiste Betly-Jean Hagen uk Tottenham (Toronto), heeft de hoogste Britse onderscheiding voor viool spel voor personen onder de dertig jaar gewonnen. Een Franse maatschappij zal in Woens- drecht een laboreerwerkplaats als onderdeel van een in Frankrijk gevestigde munitie fabriek vestigen. De dorpskerk van Oude Tonge bleek te klein om alle belangstellenden te kunnen bevatten. De taak van het Haarlemse adoptiecomité tieweken die eerst 35 jongens en toen 35 Morgen zullen in het gehele land straat- collectes worden gehouden voor het Ne derlands Oorlogsgraven Comitéde jaarlijkse Klaproosdag voor Oude Tonge is nog niet ten einde. Beter gezegd: de Haarlemse burgerij kan nog veel voor Oude Tonge doen. Want het is tenslotte zo, dat de adoptie nooit een zaak van materiële hulp alleen is geweest. Juist de morele steun wordt in Oude Tonge zo op prijs gesteld, zoals wij gisteren hebben kunnen ervaren toen wij onder meer een gesprek hadden met de heer Ph. Stijnis, die probeert het jeugd werk in de rampgemeente weer op gang te brengen. De heer Stijnis is in dienst van de pro vinciale stichting voor Maatschappelijk Werk. Hij kwam in April en beheerde aan vankelijk de door Haarlem ingerichte can- tine, waar „Tante Stien" mevrouw Van der Steijlen-Dejeu van Haarlems U.V.V. in de keuken haar scepter zwaaide. Toen de Japanse, Amerikaanse, Duitse, Oostenrijkse, Engelse en Armeense meisjes die er werkten, afzwaaiden omdat de can- tine niet meer nodig was voor allereerste vrijwilligershulp de arbeiders van de aannemersbedrijven werden weer op nor male wijze van maaltijden en onderdak voorzien werd zij ingericht tot jeugd huis, maar dat zal niet lang meer duren, want dan wordt er een kleuterschool van gemaakt. Het jeugdwerk komt clan niet op straat, maar zal gehuisvest worden in een Finse barak, welke door de Coördinatie-hulp commissie werd geschonken. Uit Haarlem kreeg men een groot aantal gezelschapsspelen en ook kon er een kleine bibliotheek worden samengesteld, waarvan vooral op Zondagmiddag een druk gebruik wordt gemaakt. Intussen was het vóór de ramp met het verenigingsleven in Oude Tonge maar zo zo en waar er na de eerste Februari zoveel opnieuw moest worden opgebouwd, was het nogal voor de hand liggend, dat ook gepoogd zou worden het jeugdwerk nieuw leven in te blazen. Stichting O. en O. Welgeteld kwam men tot negentien ver enigingen die althans op papier zich met cultureel en jeugdwerk bezig hielden, in feite waren er twaalf „slapend". Nu heeft men de stichting „Ontwikke ling en Ontspanning" opgericht, die co- ordinerend en vooral stimulerend op de andere verenigingen moet werken. Het be- stxmr van de stichting is zo breed mogelijk samengesteld en zoekt nu naar een weg, die voor alle richtingen aanvaardbaar zal zijn ten bate van de anders aan de straat overgeleverde jeugd. Een jeugd waarmee best wat te beginnen valt, gezien de uitstekend geslaagde vacan- meisjes uit het getroffen dorp in een kamp in de Ardennen hebben doorgebracht. ..Het was een tof stel", zegt de heer Stijnis geest driftig. En hij vertelt nog een ander staaltje van de wil van Oude Tonge om op verenigir.gs- gebied wat meer te presteren dan vroeger wel het geval is geweest. Zo heeft men het plan geopperd om Haarlem te gaan danken voor wat het ge daan heeft door in Haarlem een uitvoering te geven door de voornaamste verenigingen in Oude Tonge. De gymnastiekvereniging „Oefening kweekt kracht" maakt het goed; verder heeft men een mondorgelclub „De Zonne kloppers", een toneelvereniging „Margriet", een zangvereniging „Wat lieflijk is en wel luidt", een voetbalvereniging „Don Bosco" en de muziekvereniging „Vooruit". Er zijn toen waarschuwende stemmen opgegaan die zeiden dat ze in Haarlem wel wat beters gewend waren, maar wij den ken zo, dat de Haarlemmers de diepere betekenis van dit voortgezette contact met Oude Tonge zullen weten te waarderen. Dc Stichting „Ontwikkeling en Ontspan ning" heeft voorts een winterprogramma samengesteld en de inschrijving op dam-, schaak- en korfbalclub geopend. Voorts heeft men het Haarlemse adoptie comité gevraagd om te helpen bij de in richting van het clubhuis, waarvoor aller eerst ongeveer tweeduizend gulden nodig zal zijn. Toch hebben wij de indruk gekregen, dat men het in Oude Tonge op prijs zou stellen indien Haarlem niet alleen finan cieel, maar vooral ook moreel zou helpen. Wij doen daarom hier de suggestie. Zou het niet mogelijk zijn.dat een of meer Haar lemse verenigingen contact gaan opnemen met hun zusters in Oude Tonge, de gym nastiekverenigingen met „Oefening kweekt kracht", de muziekgezelschappen met „Vooruit" en „Wat lieflijk is", de toneel verenigingen met „Margriet". Men zou uit wisselingen tot stand kunnen brengen, wederzijdse ervaringen kunnen meedelen, hetgeen vooral van belang is omdat er in Oude Tonge op vele gebieden een schreeu wend tekort aan leidinggevende krachten is. Op die wijze zou ook de Haarlemse bur gerij een directer contact met het geadop teerde Oude Tonge krijgen dan thans het geval is. In Oude Tonge zal men dat bij zonder weten te waarderen. En het zal het pionierswerk van de heer Stijnis vergemakkelijken. Oude Tonge's gemeentesecretaris J. van Oostenbrugge bleek voorzichtig opti mistisch over de wederopbouw van zijn gemeente. Veertien woningen die voor de ramp in aanbouw waren komen binnenkort klaar, evenals 24 door Zioeden geschon ken luoningen. Voorts zal binnenkort de gunning plaats hebben van 165 ge meentewoningen. De toestand in de landbouiv tiaart nog zorg. De kleine boeren leven van dc hulpverlening, de grote van hun eigen middelen. Weliswaar is de wintertarwe voor het volgend jaar ingezaaid, maar als er niet spoedig regen komt zal het gewas verzitten, vooral bij de boeren die geploegd hebben. De landarbeiders echter profiteren van het herstelwerk. Zij zijn de hele winter van een goed loon verzekerd, want zo lang zal er ami de dijken nog wel te werken vallen. Er zijn nu nog ongeveer 230 geëvacueer- den, omdat een aantal grote gezinnen nog niet gehuisvest kon worden. Dat zal binnenkort wel veranderen als de eerste nieuwe woningen gereed geko- (Van onze correspondent te Wenen) Dat er achter het IJzeren Gordijn iets aan het veranderen is, blijkt uit het jong ste besluit van Moskou, dat de Russische markt opeens met 12000 gebruiksartikelen moet worden voorzien terwijl op het zelfde ogenblik de vazalstaten verklaren, dat zij „de mens" in de arbeider hebben ontdekt en eveneens precies 12000 nieuwe gebruiksartikelen voor de werkende be volking ter beschikking zullen stellen. Men kan er over discussiëren of dit be sluit op enigerlei wijze samenhangt met de onlusten in Berlijn en Cottbus of met de moeilijkheden in Tsjechoslowakije en Hongarije, waar vooral de boeren passief verzet plegen, maar een ding is zeker: sinds de döod van Stalin is men er achter gekomen dat er in de communistische pa radijzen toch zo'n 12000 artikelen, die het leven vergemakkelijken of veraangena men, hebben ontbroken. Wij in het Westen kunnen ons verheugen voor de arrne be volkingen achter het IJzeren Gordijn, maar nog meer voelen we ons gerustgesteld, omdat dit nieuwe productieplan bewijst dat men in de Sovjet-Unie de eenzijdige zware- en wapenindustrie wenst in te per ken en derhalve geen directe oorlog vreest of uitbroedt. Vriendelijke Russen Ook bepaalde landen in het Westen kunnen van deze Russische zwenking pro fiteren, bijvoorbeeld Oostenrijk waar de controle aan de zónegrens werd opgeheven en waar de Russische wachthuisjes nu leeg staan. De Russen hebben zich zo vriendschappelijk teruggetrokken dat som mige Oostenrijkei-s zelfs de nodige voor zichtigheid uit het oog hebben verloren. Nog een half jaar geleden werd er door Russische soldaten een klopjacht gemaakt op twee Amerikaanse studenten, die een Russische kazerne wilden fotograferen en nu gaan zelfs officieren van het Rode leger in de houding staan en zetten een vriendelijk gezicht als men hen wil ver eeuwigen! Toen kort geleden de Geallieerde raad in Wenen een beslissing zou gaan nemen of buitenlandse journalisten zich in geheel Oostenrijk vrij zouden kunnen bewegen, deelde een Russische correspondent zijn Amerikaanse collega's van te voren mee dat de Russen het verzoek zouden inwilli gen, waarop de Amerikanen dadelijk naar hun gezant liepen om hem te verzoeken, de Russen ten minste op dit punt niet in de steek te laten. Sindsdien racen Ameri kanen ongehinderd rond in de Russische zóne. Soms kunnen de Russen nog wel eens lastig zijn, maar over het algemeen gedragen zij zich fatsoenlijk en laten zelfs een vriendelijk gezicht zien. Vier ministers aan het woord De verhouding tot de Sovjet-Unie vormt op het ogenblik het grote vraagstuk, waar mee de Oostenrijkse regering zich bezig houdt. Dat blijkt wel uit het feit, dat vier ministers zich daarover hebben uitgespro ken, hetzij in een redevoering, hetzij in een krantenartikel. Als eerste noemen wij de minister van Handel en Nijverheid, dr. Illig, die kortgeleden een warm pleidooi hield voor de vrije handel. Daarbij liet hij duidelijk uitkomen, dat hij de Ameri kaanse hulp wel degelijk weet te waar deren, maar hij hoopt toch dat deze wel daden niet de vorm zouden aannemen van protectionisme of embargo. Oostenrijk is namelijk op economisch gebied weer zo krachtig en zelfbewust geworden, dat het de Amerikaanse steun toch niet wenst te zien als een beperking van zijn vrije han del. En overgaande op het actuele thema, verklaarde deze minister dat Oostenrijk, op grond van zijn geografische ligging, in de eerste plaats is aangewezen op handel met het Oosten. Deze verklaring werd door de Sovjet-Unie en de communistische pers met grote instemming ter kennis genomen. Ook dr. Gruber, de minister van Bui tenlandse Zaken, heeft zich in die zin uit gesproken en wel in een krantenartikel. Wie de vroegere houding van dr. Gruber kent, moet zich eigenlijk verwonderen over dit artikel waarin Amerika en de Ameri kaanse hulp voor Oostenrijk met geen woord wordt vermeld, ofschoon iedereen weet dat Gruber voorheen de grote ver dediger is geweest van de Amerikaanse belangen en van de pi'o-Amerikaanse koers. Het gevolg was natuurlijk dat dr. Gruber dadelijk werd beschouwd als de voorstander van een meer pro-Russische koers. Dat de minister van Financiën, prof. Kamitz, Amerika niet aanviel was wel te verwachten, omdat hij pas kort geleden uit de V. S. is gekomen en daar met de Wereldbank een gunstige overeenkomst heeft gesloten. Daarover maakt men deze minister dan ook geen verwijt. Vooral in de volkspartij schijnt echter een bepaalde stroming steeds sterker te worden, die zelfs meer dan vriendelijk wil zijn tegenover de Russen. Bij die stroming zou ook dr. Gru ber van Buitenlandse Zaken zich hebben aangesloten. Kanselier Raali tussen twee vuren Temidden van deze stromingen zien we nu de uiterlijk stroeve en zwijgzame kan selier Raab, die in tegenstelling met zijn voorganger Figl ontegenzeggelijk op een zekere ontspanning ten opzichte van de Russen heeft aangestuurd en die nu het midden moet weten te houden tussen opportunistische vriendelijkheid en diplomatieke gereserveerdheid. De commu nisten hebben in hem een soort handlan ger gezien, toen hij kort geleden geen be zwaren opperde tegen een reis naar Mos kou. Maar twee weken later zag hij zich toch gedwongen te verklaren dat hij voorlopig nog niet aan zo'n uitstapje dacht en er pas aan zal beginnen, als alle Oos tenrijkse krijgsgevangenen en gedetineer den uit de Sovjet-Unie naar huis zullen zijn teruggekeerd. Wie Raab kent, weet dat zijn zogenaam de Russische koers uitsluitend opportunis tisch is. Hij poogt namelijk uit de ogen blikkelijke vriendschappelijke houding van Moskou zoveel mogelijk voordeel voor Oostenrijk te behalen, maar hij wil dit zeker niet bereiken ten koste van de Ame rikaanse vriendschap en hulp. Hij door schouwt namelijk de tactiek van de Russen volkomen, die immers jarenlang obstructie tegen Oostenrijk voerden en zich nu na acht jaar opeens willen voordoen als de weldoeners met gunsten en concessies, die de andere Westerse mogendheden al lang hebben gegeven. Zo lang de Sovjet-Unie niet meer doet en alleen maar een vriendelijk gezicht trekt, zo lang zal kanselier Raab zich niet aan een Russisch experiment wagen en het is te hopen dat zijn partij er ook zo over denkt. ADVERTENTIE WINTERJASSEN- TWEEDJASSEN 68.— tot 225.— 48.— tot 138.— Gen. Cronjéstr. 40-44, Hrl. Tel. 15438 In Bloemendaal zal de jaarlijkse blinden collecte worden gehouden van 16 tot en met 21 November. De actie is voor Bloe mendaal niet nieuw. De stichting Christe lijke Blindenhulp „De fakkels bijeen", die haar organiseert, is alom bekend. In de stichting zijn de grote blindeninstituten en werkinrichtingen verenigd. Voor medewerking als collectant kan men zich melden bij de leden van het plaatselijk comité: mei L. J. van der Werff, Kleverlaan 55, tel. 24765 te Bloemendaal; mevrouw Marrée, J. Mauritsplein 22, tel. 24190 te O verveen; mevrouw Blanken berg, Asterlaan 27, tel. 27242 te Aerden- hout. Geref. gemeenten Beroepen te Vlaardingen A. van Stuy- venberg te Nunspeet. Voor de bijeenkomst die was belegd in de Ned. Herv. Kerk was zoveel belangstelling dat honderden geen plaats meer in de kerk konden bemachtigen en buiten het kerkgebouw de dienst moesten volgen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13