Geen romantiek en glorie in hedendaags Indianenleven Vrijwel geen „mislukte emigranten" in Victoria 0ixctnv 7« 8.95 J. TH. KORT J KORT Temidden van Winnetou's nazaten Australië als immigratieland Toneelgroep Theater „Paard eet hoed" 11.45 12 Scheepvaart 11. 12. 12. 12. 16. HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Koeien, koper en katoen bepalen tot op zekere hoogte de welvaart van Arizona, maar de vierde „k", die van klimaat, treft de bezoeker toch het meest, vooral als hij in de zomer komt. Er is geen streek in de Verenigde Staten, waar de zon zo on- br/rmhartig brandt als in de vallei in het jifuid-Westen, die naar haar is genoemd. In deze „vallei van de zon" ligt Phoenix uit de woestijn verrezen een jonge hoofdstad, ruim gebouwd en brandschoon. Eem half uur gaans buiten deze stad begint raèds het zand met zijn schaarse vegetatie wam grassen, met eenzame spookachtige cacteeën en rotsen, die als hompen rogge brood uit de vlakte oprijzen. Hier en daar ziet men gebleekte geraamten van vogels. Het land dorst naar regen, maar de hemel betrekt slechts zelden. De bewoners van Phoenix moeten om beurten het gras van hun tuintjes sproeien, anders loopt het mis met de watervoorziening. In zulk een dorre vlakte wonen sedert onheuglijke tijden de Pima-Indianen. Arizona is een Indianenland. Men treft er de Navoia's aan, die bij de grote wa tervallen in het Noorden wonen, de Hava- supai's, het volk van het blauwe water, dat sedert eeuwen een woonplaats heeft in de onuitsprekelijk schone Cataract Canyon, waarvan de zandstenen rotsen 1200 meter hoog reiken, en verder verspreid liggen de Apachen, de Hopi's, de Chemenhueya's en een tiental andere stammen, te zaïmen 66634 mensen. De Indianen leven, gelijk elders in de Verenigde Staten, voor het merendeel in reservaten, die In Arizona een kwart van de totale oppervlakte van deze staat om vatten. De meesten hunner wijden zich aan de landbouw, maar de Pima's, die nimmer vaste voet hebben kunnen krijgen in de vruchtbare landouwen, in het Noorden van Arizona, slagen er slechts met de grootste moeite in een enigszins omvangrijke oogst binnen te halen. De aarde is vruchtbaar, maar het gebrek aan water is fnuikend. Een prachtige schaduwloze asfaltweg kronkelt op enkele kilometers van het Pima-reservaat naar het Westen. Geen alcohol Het centrum van het reservaat is een oase, waar tussen palmbomen grijze wonin gen, een school en een ziekenhuis staan. Het is er zo warm dat de palmbladeren vergeeld aan de bomen hangen. De aarde is hard geworden en de plantengroei is schaars, behalve in de schaduw van de bo men. Er scharrelen hier en daar kippen rond, maar verder is het er alleen maar warm, gloeiend warm. Men ziet bijna nie- band buiten. Alleen in de koele woningen is de temperatuur dragelijk. Sommige zijn uitgerust met air-conditioning, want er zijn rijke en arme Indianen. Onder de veranda van een der huizen zaten enkele Indianen met een glas thee voor zich (het is verboden alcohol in de reservaten te brengen), gekleed in bonte blouses en blauwe broeken, die om hun smalle heupen spanden. Zij doen niet verrast, want het is al eeuwen geleden dat de „witte man" voor het eerst zijn intrede deed in het land der Pima's. De Indianen hebben zich reeds min of meer aangepast aan het moderne Ameri kaanse leven. Het stamhoofd is geen tanige krijgsman met een geschilderd gezicht of een kleurige veerdos. Loyde Alli son, zo heette het hoofd, dat de titel „gouverneur" draagt, is een stevig ge bouwde vijftiger, gekleed in smetteloos hemd, met brede strohoed en flanellen pantalon met onberispelijke vouw. In zijn functie van stamhoofd is hij eerder herder en adviseur dan heerser. Zijn welkomst woord was primitief en hartelijk. Hij ver telde van de veranderingen, welke er in het leven der Indianen hebben plaats ge had. Veranderingen, die het leven veel veiliger hebben gemaakt, die epidemieën uitsluiten en een zekere levensstandaard bereikbaar maken, maar die toch ook de romantiek en de glorie van het Indianen- leven hebben doen verbleken. Voor de oude krijgsman is in de reservaten geen plaats meer. Wel voor de moderne, want de gouverneur wees met trots op een foto een der bekendste uit de tweede wereld oorlog waarop vier soldaten stonden af gebeeld, die de stars and stripes hesen op Iwojima. Een der vier soldaten was een Pima-Indiaan. Lage levensstandaard De eerste wereldoorlog bracht 75.000 In dianen onder de wapenen. Zij hebben zich zodanig onderscheiden, dat zij het Ameri kaanse burgerrecht kregen. Maar toch wor den zij niet overal als volwaardige bur gers beschouwd, met name niet in het Zui den van de Verenigde Staten, waar hun behandeling veel lijkt op die van de negers. Hun levensstandaard is, naar Amerikaan se opvattingen, over het algemeen laag en zelfs hier en daar lager dan het „fatsoen lijk minimum". De oorzaak ligt gedeeltelijk in het feit, dat zij als landbouwers in stamverband niet tot grote productiviteit geraken, het geen mede veroorzaakt wordt doordat zij niet over de beste grond beschikken. Het areaal der Pima-Indianen zou veel meer kunnen opbrengen, als er maar meer wa ter beschikbaar was. Acht keer per jaar stroomt het water van de Coolidge-dam naar het reservaat, waar katoen van de allerbeste kwaliteit groeit. Maar de hoe veelheid water, die wordt gespuid, is te gering om de verbouw op grotere schaal ter hand te nemen. De geschiedenis der Indianen is oud. Meer dan 2500 jaar geleden kwamen de voorvaderen uit Azië naar Amerika, via Siberië en Alaska, of met vlotten uit Oceanië. Zij vormen thans een probleem. Het heeft lange tijd ontbroken aan een vast beleid van de zijde der federale re gering. Er zijn politici, die menen dat de fede rale regering reeds teveel tijd en geld aan hen heeft besteed en dat de oplossing dient te worden gezocht door de afzonderlijke staten, waarin zij wonen. De ervaring heeft echter geleerd dat zo'n opvatting funest is. Een andere opvatting het zogenaamde Meriam-rapport geeft daarvan blijk wil dat de Indianen verre worden gehouden van het Amerikaanse maatschapelijke leven en dat zij behandeld worden als museumstukken. Ook deze opvatting wordt als ondeugdelijk beschouwd. Er is een WEEKABONNEMENTEN Henen uiterlijk up Woensdag ie worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Een onze medewerkers heeft een bezoek gebracht aan een Indianen-reservaat in de ivoestijn van ArizonaIn een viertal artikelen vertelt hij van het land en het volk der Indianen, van de pogingen om hen met behoud van hun specifieke hoedanigheden tot volledige Ameri kaanse burgers op te voeden en van de vaak weinig fraaie rol, welke door de eeuwen heen door de blanken ten aan zien van de Indianen is gespeeld. middenweg gekozen. Het bureau voor In diaanse Zaken streeft naar volledige onaf hankelijkheid voor de Indianen, geeft ad vies in velerlei kwesties zonder dwang op te leggen en wil de Indianen de mogelijk heid geven om met behoud van hun spe cifieke hoedanigheden volledige burgers te worden. De moeilijkheden, die zich daarbij voor doen, zullen we trachten in volgende ar tikelen te schetsen. Loyde Allison, het stamhoofd van de Pima- Indianen in Arizona. (Van onze correspondent in Australië) Hoewel de Australische minister voor Immigratie, mr. Holt, verklaard heeft dat de Nederlandse emigranten in Australië goed aangeschreven staan, en de Victoriaanse premier, mr. Cain, mij bovendien vertelde dat de Hollanders een hard werkend volk zijn, moeten onze emigranten zich toch bezinnen om deze reputatie te behouden. De directeur van de bouwonderneming John Peeman Ltd. (een zustermaatschappij van do Rotterdamse firma van dezelfde naam), die bij Géelong in Victoria 200 houten huizen heeft gebouwd, vertelde mij namelijk dat een derde deel van zijn Nederlands personeel contractbreuk heeft gepleegd. Gelukkig is dit de enige klacht, die ik in Victoria heb vernomen. Toch is het goed er op te wijzen dal het succes van de Neder landse immigrant voor een groot deel afhangt van de algemene indruk, die de Hol landers hier als groep geven. Die algemene indruk is gelukkig zo goed, dat de premier van Victoria grote plannen koestert, die bewijzen dat de Nederlanders in hun nieuwe vaderland niet teleurstellen. Mr. Cain wil namelijk tienduizenden hectaren grond van goede kwaliteit ter beschikking stellen van Nederlandse immigranten, die vak bekwame boeren of boerenarbeiders zijn. De regering van Victoria is momenteel reeds bezig een wetsontwerp voor te bereiden, waardoor het mogelijk zal worden, dat de Nederlandse boeren immigranten zonder kapitaal grond krijgen, en wel in eeuwig durende pacht. De ontginning van deze terreinnen zal gesteld dat het betreffende wetsontwerp wordt aangenomen door de immigranten zelf moeten worden uitge voerd. Zij krijgen hiervoor echter volledige financiële steun van de Victoriaanse regering. Victoria, dat de kleinste staat van het Australische vasteland vormt, is zeven keer zo groot als Nederland, maar telt slechts tweeëneenhalf millioen inwoners. Melbourne slokt daarvan meer dan de helft op. Deze metropolis mag een grootse indruk maken, zij is echter niet de meest geschikte plaats voor onze emigranten. Het is waar, dat men op het Australische „platteland" verloren dreigt te gaan in de eenzaamheid, maar het is even waar, dat de millioenenstad ditzelfde gevaar in zich bergt. Ik heb er Nederlanders in krotten zien wonen, die elke beschrijving tarten. Men zal niet willen tegenspreken, dat een verblijf in een zelfgebouwde schuur op het land niet alleen verkieslijker, maar ook gezonder is, hoe primitief zulke tijde lijke woongelegenheden ook zijn. De ontwikkeling van Victoria is ver bijsterend. De Australiër neemt er hele maal geen aanstoot aan, wanneer hem ge zegd wordt, dat er niet hard genoeg wordt gewerkt. Hij heeft er alle reden toe zo'n opmerking humoristisch op te nemen. Op een reis van meer dan 800 kilometer per auto van Adelaide door Zuid-Austra- lië langs de rijkste fruitgebieden (drui ven voor de wijnfabricage, sinaasappelen en grapefruit) van de Murray-vallei, via Renmark naar Mildura in Victoria kan men verbaasd staan over hetgeen daar gepresteerd is door middel van irrigatie. Het is geen wonder, dat de Nederlandse immigranten er hun weg hebben gevon den, zowel in de fruitteelt als in de kleine industrieën en ambachten. Wijnranken Ongetwijfeld liggen er grote gebieden, waar mijlen in de omtrek geen levend wezen is te bespeuren. Wie de eindeloze weg per auto aflegt, wordt stil door de oneindigheid van het landschap totdat zich weer de licht glooiende hellingen met de wijnranken aftekenen. Het goud van de vruchten glinstert onder de gulden stralen van de zon en daarachter ziet men steeds nieuwe distilleerfabrieken en fruit- verwerkingsfabrieken, grote exportbe drijven, onduiken. De werkgelegenheid in Victoria, waar nu al 10.000 Nederlanders gevestigd zijn, baart geen zorgen, zomin voor de boer en de landarbeider als voor de geschoolde vaklieden in alle beroepen. General Motors-Holden, die op het ogenblik 200 auto's per dag aflevert en dit aantal bin nenkort op zal voeren tot 250, beslaat met zijn fabrieken in Melbourne een opper vlakte van 20 hectaren. Zij besteedde het vorige jaar meer dan 90 millioen gulden aan uitbreiding en dit jaar nog eens 60 millioen gulden aan machine-installaties. Er werken tientallen Nederlanders ook op de kantoren. In Geelong, 70 km van Melbourne ver wijderd men komt er langs een lange, bijna rechte weg, geflankeerd door tot de gezichtseinder reikende weilanden, waar- ot> duizenden schapen grazen bouwt Werkspoor voor de Shell een olieraffi naderij, die in Maart 1954 in bedrijf zal worden gesteld. Het is een project van 170 millioen gulden. Van de duizend ar beiders zijn er driehonderd Nederlanders. Wanneer het werk gereed is, kunnen zij beslissen of zij hier zullen blijven. Veertig grote tanks zijn gereed, vijf komen er nog bij. De door de Shell uit Sumatra hier heen gebrachte raffinaderij beheerst de omgeving. Het is merkwaardig te constateren, dat in deze sterk geïndustrialiseerde om geving druk gesproken wordt over wat de Nederlandse immigrant op het platte land bereikt. Het illustreert de ontplooi ingsmogelijkheden, die er in deze naar Australische begrippen al zo dicht be volkte staat voor het grijpen liggen. Het is daarvoor niet nodig naar het bijna klassieke voorbeeld te verwijzen van de Noordwijkse bollenkweker Willem Ver- steege, die in Sassafras op een groot be drijf werkt en daar een tot in wijde om trek grote reputatie geniet. Er is ook een bloemenkweker, die op niet minder dan acht hectaren grond een schat van bloe men teelt, welke hem een dubbele rijkdom betekenen, als u weet dat hij enkele jaren geleden geen cent bezat. Succes Voor de zelfstandige ondernemer, - tfp alle gebied, schijnt Victoria in anj$tajïf- digheden te verkeren, die elk initiatief tot succes doen leiden, mits inen bereid is zich opofferingen te getroosten in de eerste jaren. Ik denk daarbij niet alleen aan de Leidse kapper, die in een voor een Nederlander weinig vererende omgeving heeft moeten wonen (waar „Jan-Rap-en- zijn-maat" zelfs nog door de politie als een betere klasse worden aangemerkt) en die nu, na drie jaar, een uitstekende kap perszaak drijft in een der drukste voor steden van Melbourne, maar ook aan de metselaar uit Arnhem, die twee jaar ge leden met 1700 gulden schuld hier aan kwam en als zelfstandig aannemer een rijk bestaan heeft veroverd. Hij bouwde in de afgelopen maanden een prachtig stenen huis voor zijn gezin in Glenroy, 15 km van Melbourne verwijderd. Vele Australiërs uit de omgeving rijden er in de weekeinden naar toe om het te bewon deren. Men kan de lof zingen van Victoria om dat er in deze staat vrijwel geen „mislukte emigranten" voorkomen. Dit deel van Australië is veel minder een land van pioniers" dan West- en Zuid-Australië, al neemt dit niet weg dat er ook hier gezin nen zijn, waar voornamelijk de vrouw grote moeite heeft zich aan te passen aan de Australische levenswijze. Troosteloze woonwijken Victoria is een van de weinige staten, waar men telkens weer verrast wordt door de aanblik van de uitgestrekte woonwij ken, hetzij in de omgeving van Mel bourne, hetzij in de kleine landelijke plaatsen. Er is met vaart gebouwd. Het zou alle reden geven tot verheugenis, ware het niet dat deze nieuwe dorpen een troosteloos aanzien geven van houten, dik wijls kleurloos, eentonige boomloze wij ken en modderige stoffige wegen, waar van bestrating nauwelijks sprake is. Het valt te vrezen, dat ze over dertig of veer tig jaar tot nieuwe krotten zijn vervallen. Maar dit is van later zorg. Victoria heeft in een tijd van woningnood, in een oogwenk huizen opgezet, die thans ruime huisvesting geven aan tienduizenden ge zinnen in streken waar het loon verdiend wordt in alle soorten beroepen. De Toneelgroep „Theater" heeft gister avond de eerste voorstelling in de Haar lemse Schouwburg gegeven van „Un Cha- peau de Paille d'Italie" van Etigène Labiche (en Marc-Michel) onder de aan de Amer' kaanse versie ontleende titel „Paard eA hoed". De bezoekers vonden in het pro gramma een voortreffelijke inleiding afge drukt, die blijkens de vele aanhalingste kens voor een groot deel uit citaten be stond. Aangezien de auteur er niet bij was vermeld, zij hier ten gerieve van weetgie- rigen meegedeeld dat de te pas gebrachte uitspraken uit de pen van Emile Augier zijn gevloeid. Speciaal de opmerking: „La biche mist de bitterhid om te moraliseren, de pedanterie om diepzinnig te willen zijn hij liet zijn tanden zien om te lachen, nooit om te bijten!" dunkt mij zeer ken merkend. Inderdaad, Labiche was een gelukkig mens, die enkel schreef en niet zo zui nig ook, want men zegt dat hij honderd vijftig comedies in dertig jaar vervaardig de, de meeste „terwille van de gezellig heid" in samenwerking met anderen, die hem vooral hielpen bij het samenstellen der scenario's om zich en zijn mede mensen te amuseren. Zijn werk mag dan iedere intrinsieke waarde of diepere bete kenis missen, het houdt met zijn speelse oppervlakkigheid en onzinnige verwikke lingen, met zijn gemoedelijke caricaturen van de brave bourgeoisie en zijn charmante momenten van tederheid, al meer dan een eeuw alom ter wereld de lachlust gaande. Johan de Meester, wiens vertaling men gebruikte, heeft er voor de oorlog een ver rukkelijke opvoering van gegeven met een bijkans ideale bezetting. De Toneelgroep Theater nam vooral de tintelende filmver sie van René Clair ten voorbeeld. Misschien kwam het ook daardoor, dat men eigenlijk de aansluiting bij de geest van deze „co- médie mêlée de couplets" haast voortdu rend miste, hoeveel leuke trouvailles regis seur Kees van Iersel (met hulp van Sonia Gaskell voor de dansbewegingen) ook deed. Op de een of andere manier bereikte hij niet, dat het burleske als het ware het schaduwbeeld van het komische werd, hetgeen van deze kluchtige aangelegenheid de zo aparte bekoring uitmaakt. Een jaar of vier, vijf geleden heb ik in de Vlaamse Schouwburg te Brussel eens een vertoning van dit meeslepend-licht- vaardige blijspel gezien, waarvan de ac- teursprëstaties verre ten achter bleven bij die welke wij thans van het Arnhemse ge zelschap aanschouwden, maar welke toch veel meer vermakelijk effect sorteerde, al ware het slechts door de veel nadrukke lijkere aanwezigheid van die door mode huizen, deftige salons en slaapkamers slin gerende bruidsstoet. Het was allemaal veel ouderwetser wat men daar deed, maar ook daardoor veel getrouwer aan de oorspron kelijke stijl. En nu kan men over Labiche denken zoals men wil (ik had de indruk, dat de helft van het publiek zich amuseer de en de rest zich eigenlijk een beetje be kocht voelde) één kwaliteit kan men hem niet ontzeggen: hij had stijl, al was het misschien alleen maar een uiterlijke. Door die te veranderen, de sfeer van de periode te moderniseren, tast men de na tuurlijke gratie en de pikante zwierigheid aan. Aardige typeringen Zoals ik reeds opmerkte: de spelprestaties waren doorgaans bijzonder aardig. Robert de Vries was de veelgeplaagde bruidegom, vlot en veroverend, zich met flair door alle consternatie naar het gelukkige slot wer kend. De liedjes van Annie Schmidt en Cor Lemaire (vooral het aardige „Ze loopt zoals de witte duiven zweven") droeg hij be scheiden en met innemende zangstem voor. Leuk was ook zijn parodie van een Itali- aanse tenor in de derde acte. Een verrassing leverde Bernhard Droog met zijn markante typering van de door te nauwe schoenen gekwelde schoonvader, die zich op de meest ongelegen ogenblikken tot het houden van een toespraak gedrongen voelde. En Johan Schmitz was onherkenbaar vermomd als een dove oom, zulks ter vervanging van de in de Boerhaave-kliniek van zijn ziekte herstellende Jo Sternheim. De verdere medewerkenden aan het vro lijke niemendalletje waren de dames Liane Saalborn, Diny Sprock, Lies Franken, Ma rijke Bakker, Mia Goossen en de heren Jacques Snoek, Johan Walhain, Lo vpui Hensbergen, Sacco van der Made, Piet van der Meulen en de als een lakei opvallend debuterende Jan Verhoeven, van de Toneel academie Maastricht afkomstig. Wim de Soet zat aan de vleugel en Lou van Riet ontwierp de fleurige décors, die naar mijn smaak niet erg toepasselijk waren, maar voortreffelijk op snelle changementen be rekend. DAVID KONING Agamemnon, 15 v. Fort Liberte te Philadelphia verwacht. Amstelveen, 11 v. Balboa n. Yokohama. Aagtekerk, 11 v. Colombo te Aden. Annenkerk, 11 v. Colombo n. Penang. Arendskerk, 10 v. New York n. Trinidad. Alcyone, pass. 11 Ouessant n. Recife. Al hen a, 11 v. Antwerpen te Rotterdam. Axeldijk, 11 v. Bremen n. Rotterdam. Aagtekerk, 12 v. Aden n. Suez. Abbekerk, 13 Aden verwacht. Argos, 12 v. Amsterdam te Rotterdam. Aludra, 11 520 m. ZW. St. Vincent. Alwaki, 11 235 m. N.NW. Paramaribo. Amor, 11 te Kalamahi. Amstelland. 11 80 m. W.ZW. Finisterre. Alkaid, pas. 12 Madeira n. Antwerpen. Alphard, 12 v. Santos n.Rio de Janeiro. Amstelpark, pas. 13 Vlissingen n. Le Havre. Ariadne. 12 v. Kalamata n. Algiers. Arkeldijk, pas. 12 Vlissingen n. New Orleans, Arnedijk. 12 v. Brownsville n. New Orleans. Aardiik, 13 te Le Havre verwacht. Abbedijk, 13 v. New York te Baltimore. Axeldijk, 13 v. Bremen te Rotterdam. Alblasserdijk, 13 v. New Orleans te Houston. Akkrumdijk, 12 v. Visakhapatnam n. Colombo Algeni-b, 12 v. Recife n. Bahia. Alioth, 12 v. Rotterdam n. Hamburg. Alnati, 13 v. Ilheos n. Bahia. Alpherat, 13 v. Buenos Aires te Montevideo. Adinda, 12 v. Saigon n. Singapore. Agatha, 12 v. Pladiu n. Soerabaja. Aldegonda, 12 v. Bangkok n. Pladju. Amerskerk, 12 v. Marseille te Genua. Arendskerk. 13 v. Keelung te Kobe. Ampenan, 13 te Singapore. Amsteldlep, pass. 12 Algiers n. Amsterdam. Barendxecht, 13 v. New York te Curasao verw. Blitar, 11 v. Rotterdam n. Bremen. Baud, 12 te Sumbawabesar. Öritsum, 11 1360 m. NO. A zo ren. Bloemfontein, 12 620 m. ten O. Kp. Palmas. Boschfontein, pas. 12 Stromboli n. Genua. Boskoop, 13 te La Guaira. Bonaire, 12 1260 m. NO. Barbados. Banka, 12 v. Hoiiand n. Ballkpapan. Biliiton, 13 v. Belawan te Singapore. Bacchus. 12 v. Amsterdam te Bremen. Caitex Delft, 11 50 m. NO. Ouessant. Caltex The Hague, 11 50 m. ZO. Kp. St. Vincent Cronenburgh, 10 v. Londen te Antwerpen. Caltex Leiden, pass. 12 Algiers n. Sidon. Caltex Nederland, pass. 12 Gibraltar n. Sidon. Caltex Utrecht, 12 v. Sidon n. Rotterdam. Cottica, 12 240 m. NO. Fayal n. Plymouth. Congostroom, 11 v. Accra n. Takoradi. Duivendrecht, pass. 11 Azoren n. Rotterdam. Dalei-dijk, 12 v. Rotterdam n. Londen. Diemeidijk, 1 te Vancouver. Delfshaven, pass. 12 Kp. Race o. Montreal. Eemdijk, li v. Mobile te New Orleans. Lna. li 80 in. N. Ras al Hadd. Esso Amsterdam, 11 530 m. ZW. Flores. Etrema, 12 v. Pladju te Singapore verw. Enggano, pass. 13 Vlissingen n. Amsterdam. Einnna, 12 v. Dakar te Freetown. Eos, 13 v. Rotterdam te Algiers. Eemland, 12 v. Amsterdam n. Zuid Amerika. Erinna, pass. 12 Lands End n. Huil. Esso Den Haag, pass. 12 Kreta n. Antwerpen. Friesland (KRL), 12 v. New Orleans n. Havana. Gordias, 12 te Amsterdam. Gaasterland, 11 500 m. Z.ZW. Kaap Verdisehe eil. Gadila, 10 780 m. NW. Tahiti. Ganymedes, 11 60 m. Z. Kp. Hatteras. Garoet, 11 te Damman. Groote Beer, 12 v. Rotterdam n. Quebec. Garoet, 12 te Damman. Graveland, 1.1 te Paranagua. Hestia, 12 te Port of Spain. Hat-hor, 11 te Patras. Heemskerk, pass. 12 Ouessant n. Antwerpen. Hydra, 12 v. Amsterdam n. La Guaira. Hector, pass. 12 Ouessant n. Amsterdam. Ilos, 13 v. Genua te Livorno. Ivoorkust, 12 v. Mossamedes n. Lobito. Java, 11 260 m. O. Guardafui. Jagersfontein, pas. 13 Vlissingen n. Antw. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 12 Kp. Leeuwin naar Aden. Jupiter, 13 te Patras. Kieldrecht, U te Genua. Karimata, pass. 11 Minikoy n. Djibouti. Kota Gede, pass. 11 Guardafui n. Belawan. Kota Inten. 14 v. Alexandrië te Rotterdam verw. Kedoe, pass. 11 eiland Roepat n. La Buan. Kota Agoeng, 11 730 m. O. ten Z. Guardafui. Kota Baroe, 12 v. Belawan n. Port Said. Kota Inten, pass. 12 Finisterre n. Rotterdam. Leopoldskerk 10 te Koeweit. Langkoeas, 11 v. Port Swettenham n. Penang. Laurenskerk, 11 v. Port Soedan n. Suez. Laertes, pass. 11 Guardafui n. Penang. Lemsterkerk. 11 v. Port Said. n. Antw. Lut.terkerk, 11 v. Rotterdam 12 te Le Havre. Lekhaven, 8 v. Montevideo te Buenos Aires. Le Maire, 11 v. Singapore n. Djakarta. Liseta, 11 rede Singapore. Lombok, 11 1430 m. NW. HonoluUi. Loppersum, 11 500 m. NW. Flores. Lucita, 11 v. Heysham n. Ardossan. Leuvekerk, pas. 12 Stromboli n. Genua. Lissekerk, 12 v. Basrah n. Bahrein. Lieve Vrouwekerk, 12 v. Genua n. Port Said. Limburg, 11 v. Kaapstad te Port Elizabeth. Loosdreeht, 13 v. Antwerpen te Rotterdam. Luna, 12 v. Constantza te Oran. Malvioa, pass. 11 Lands End n. Engeland. Manoeran, 11 v. Amsterdam n. Frederikstad. Mariekerk. pass. 11 Gibraltar n. Marseille. Marpessa, 11 v. Pladju n. Ballkpapan. Metula, pass. 11 Fernando Noronha n. Punta Cardon. Mitra, 12 v. Bombay te Port Okba. Macuba, 11 80 m. N. Ouessant. Malea, 11 160 m. N. Flores. Mapia, 10 v. Djakarta o. Semarang. Marken, pass. 11 Galeta eiland n. Rotterdam. Murena, 11 120 m. ZO. ten O. Mena el Ahmadi. Meerkerk, 12 v. Lorenzo Marquez n. Beira. Molenkerk, 13 v. Mombassa n. Tanga. Mariekerk. 13 v. Amsterdam te Marseille. Mataram, 11 v. Aleppey n. Port Said. Mentor. 12 te Candia. Merwede, 13 v. Antwerpen te Amsterdam. Modjokerto, 13 Hoek v. Holland verwacht. Maas, 12 v. Piraeus n. Limassol. Malvina, 12 te Swansea. Maasdam, 12 v. Southampton n. Halifax. Nieuw Amsterdam, 11 70 m. ZW. Sable eil. Nieuw Holland. 11 160 m. N. Brisbane. Nestor, 12 te Paramaribo. Noordwijk, 13 te Botwood. Notos, 13 v. San Feliu te Rotterdam. Oranjestad, 12 te La Guaira. Overijsel, 11 te Amurang. Ootmarsum, 11 60 m. W. ten N. Flores. Oranjefontein, 12 v. Kaapstad n. Port Elizabeth Pendrecht, pass. 10 Westpunt Kreta. Papendrecht, 11 v. Gefle 15 Rotterdam verw. Poiydorus, 11 v. Suez n. Aden. Prins Willem III, 11 v. Montreal n. Toronto. Prins Willem V, 11 v. Milwaukee te Chicago. Prins Willem v. Oranje, pass. 11 Kp. Race n. Antwerpen. Polyphemus, pass. Azoren n. Alexandrië. Prins Alexander, 11 v Rotterdam te Hamburg Prins Maurits, 8 v. Rotterdam te Chicago. Perna, 11 60 m. v. Christmas eil. n. Fremantle Prins Alexander. 11 dwars Spiekeroog. Phrontis, pas. 13 Vlissingen n. Antwerpen. Poseidon, 10 v. Baltimore te New Yoi-k. Poelau Laut, pas. 12 Perim n. Port Soedan. Prins Fred. Willem, pas. 12 Belle Isle n. Le Havre Prins Joh. W. Friso, pass. 12 Belle Isle n. Quebec Prins Philips Willem, pass. nacht 11-12 Kp. Race n. Cherbourg. Peperkust. 12 v. Lagos n. Takoradi. Rondo, 12 v. Genua n. Port Said. Roebiah, 11 v. Belawan n. Djibouti. Riouw, 10 ten anker rede Singapore. Radja. 11 60 m. O. Gibraltar. Reyniersz, 11 v. Gorontalo n. Menado. Rita. 11 in Straat Soenda n. Pladju. Rijnberk, 11 530 m. ZW. Cocos eil. Riouw, 11 v. Semarang te Singapore. Rijnland, 13 te Rio de Janeiro. Raki, 13 te Gheribon. Ridderkerk, 12 v. Antwerpen te Amsterdam. Rotti, 14 Djibouti verwacht. Rijndam, 12 te St. Thomas. Sibajak, 11 v. Aden n. Colombo. Slamat, 11 v. Boston n. New York. Stad Breda, 11 v. Kobe n. Canada. Stad Maassluis, 12 v. Vlaardingen te Narvik verw. Stad Dordrecht. 12 v. Carthagena n. Lissabon. Salatiga, 8 te San Francisco. Samarinda, 7 te Vancouver. Schiedijk, 11-12 v. Belawan n. Colombo. Sommelsdijk, 11 te Djakarta. Saidja, 11 te Muntok. Salawati, 11 130 m. Runsal Jebel. Saparoea, 11 200 m. NO. Minikoy. Seherpendreoht, 11 210 m. Z. Bahia. Sirrah, 11 650 m. NO. Tahiti. Stad Alkmaar, 11 360 m. W. Scilly. Stad Schiedam, pass. 11 Philippeville n. IJm. Stad Vlaardingen, 11 50 m. W.NW. Hammerfest. Stan vac Benakat, 11 v. Bangkok n. Sungeigerong Stanvac Djirak, 11 v. Haiphong n. Sungeigerong Straat Banka, 11 270 m. ZW. Mauritius. Straat Soenda. 11 110 m. W. Mauritius. Sliedrecht, pas. 12 Trinidad n. Aden. Si'baiak. pass. 12 Kp. Guardafui n. Colombo. Stad Rotterdam, 12 te Newport Mon. Trajanus, 10 te Santiago de Cuba verw. Tomini. pas. 11 Malta n. Port Said. Teucer, 12 v. Singapore n. Djakarta. Thalatta, 12 v. Rotterdam te Port Said. Tjitjalengka, 8 v. Yokohama n. Hongkong. Trajanus, 11 v. Santiago de Cuba n. Kingston. Talisse, 11 140 m. ZW. Ouessant. Taria, 11 v. Capim n. Curasao. Tawali, 12 te Tjilatlap. Tibia, pass. 11 Kp. Bougaroni n. Tripoli. T.iibodas. 11 110 m. ZO. Kp. Padaran. Tliwanigi. 12 v. Djakarta te Soerabaja. Tosari. 13 Rangoon verwacht. Themisto, 12 v. St. Johns n. Montreal. Tamo, pas. 12 Madeira n. Rio de Janeiro. Tara, pass. 12 Fernando Noronha n. Rio de Janeiro. Utrecht, 12 v. Marseille n. Liverpool. Van Linschoten, 11 300 m. N. Dakar. Van Outhoom, 11 dwars Banka n. Palembang. Van Spilbergen, 13 te Dakar. Waal, 11 v. Amsterdam te Hamburg. Westland, 12 v. Bahia te Ilheos. Walwerang, 12 te Soerabaja verw. Wieldreeht, 11 160 m. NW. Gibraltar. Waterland, pas. 12 Ouessant n. Amsterdam. Woensdreoht, 12 v. Suez n. Gibraltar, Waterman, 1H2 320 m. O. ten N. Belle Isle. Wonosari, 13 v. Makassar te Soerabaja. Zonnewijk. 11 v. Kaapstad n- Lorenzo Marqpez Zeeland (KRL), 13 te Marseille. Zuiderkruis, 12 630 m. O. ten N. St. Helena. Zijpenberg. 13 le New Orleans. Zeeland (SSM), 12 v. Blyth te Kiel. KLEINE VAART Algarve, 11 v. Manchester n. Leixoes. Audacia, 11 v. Requejada n. Calais. Barracuda, vertr. 12 v. Colchester n. Alblasser- dam. Batavier III, 11 v. Duinkerken n. Londen. Betty Anne, 11 nog te Santander. Bill, 11 v. Bremen n. Kingslyn. Beekbergen, 12 v. Grangemouth te Spezia verw. Bad-T, 11 v. Rotterdam n. Ostrand. Bernisse, 12 v. Hartlepool te Leixoes. Birmingham. 12 v. Harlingen te Goole. Casablanca, 11 v. Rouaan n. Nantes. Citadel, 11 v. Skuru te Kotka, Claes Compaen, 11 v. Goole te Hamburg. Coolhaven, pass. 11 St. Vincent n. Tunis. Cornelia b II, pass. 12 Gibraltar n. Belfast. Cal and pass. 11 Vlissingen n. Rotterdam. Doklaan, U v. Holmsund te Patenierni. Dollard, vertr. 12 v. Varberg n. Porsgrunn. Douro, 11 v. Lipari n. Gibraltar. Dranka II, 12 v. Liverpool te Avonmouth verw. Depa, 11 v. Rotterdam n. Aberdeen. Elisa. 10 v. Agadir n. Caronte en Marseille. Erebus, 11 v Oporto te Antwerpen. Frans, 12 v. Rotterdam n. Oslo. Fedala, 13 v. Winsor te Rotterdam verw. Fiducia, 11 v. Hull te Antwerpen. Follonica, 11 v. Norresundby n. Rudkoping. Friblo, 11 v. Hull n. Amsterdam. Gerd, pass. 11 Vlissingen n. Louden. Harold, 15 v. Hamburg te Reykjavik verw. Hast V, 11 v. Guernsey n. Londen. Hoflaan, 12 v. Grangemouth n. Methil. Hondsrug, vertr. 12 v. Fur n. Boston. Hoop, pass. 12 Vlissingen n. Antwerpen. Ibis. 11 v. Kopenhagen n. Duinkerken. Import, 11 v. Oporto n. Vianna de Castello. Ilias, 11 te Lissabon n. Tanger. Ida Pieter, 11 v. Goole n. Hudiksvall. Jan Kreumer, 11 v. Kopmanholmen n. Shoreham Jutland, 10 v. Huelva te Drogheda. Jozo, 11 v. Colchester te Amsterdam. Jorina, 11 nog te Norrkoping. Josien, 11 v. Stockholm n. Skutskaer. Larix, 10 v. Hudiksvall n. Domsjo. Lacra, 11 v. Malmö n. Hudiksvall. Mary, pass. 11 Vlissingen n. Bremen. Marcella, pass. 12 Lindeness n. Siglufjord. Matthew, pass. 11 Wight n. Isle of Grain. May Mere, 11 Gibraltar gepass. n. Carthagena. Menkar, 11 v. Casablanca n. Agadir en Saf Meres, 10 v. Bordeaux n. Fedala. Myfem. 12 v. Parijs te Rouaan verw. Mypuck, 11 v. Cardiff n. Rotterdam. Mysou, pass. 12 Kiel n. Rotterdam. Monica, pass. 11 Hanstholm. Nettie, 11 v. Tunadal n. Londen. Nero, 11 v. Samos n. Thessaloniki. Nassauhaven, 12 v. Gothenburg te Malmö. Nottingham, 11 v. Amsterdam n. Tyne. Pavo, 11 v. Amsterdam n. Ostrand. Poortvliet, 11 v. Loctudy te Casablanca. Pamir, 12 v. Vlissingen. Pavo, 11 v. Amsterdam n. Ostrand. Pornza, 11 v. Gefle n. Oxelesund. Prima, 13 v. Ellesmereport te Rotterdam verw. Rijnhaven. 11 v. Liverpool n. Rouaan. Saba, 11 v. Kopenhagen n. Holbeek. Soemba, 12 v. Cardiff te Amsterdam verw. Spora, 12 v. Bordeaux te Tyboron. Spaarnestroom, 11 v. Fowey te Amsterdam. Sambre, 11 v. Le Havre n. Rotterdam. Spes, 11 v. Sarpsborg n. Dordrecht. Sporota, 13 v. Vlissingen te Hamburg verw. Strljpe, 11 v. Lissabon te Casablanca. Theodora, 12 v. Drammen aan de Tyne verw. Tromp. 11 v. Stockholm te Kotka. Taormina, 12 v. Helsingor n. Aarhus. Tom van der Heide, 11 v. Marseille te Casablanca Ton, 11 v. Wicklow n. Swansea. Van Brakel, 11 v. Gent te Stockholm. Vindieat Atque PoHt, 11 v. Gyon n. Requejada. Walcheren, 11 v. Antwerpen te Amsterdam. Westersingel, 11 v. Sarpsborg n. Nakskov. Westkust, 11 v. Domsjo te West Hartlepool. Wiebold Bohmer, 11 v. Dakar n. Duinkerken. Westpolder, vertr. 12 v. Duinkerken n. R'dam of Amsterdam. Westropa, pass. 11 Brunsbiittel n. Rostock. Eén blik op de advertentiepagina's in onze courant kan u overtuigen: Een handelszaak kan niet buiten reclame, dat is een erkend feit. Het beste adverteren doet men In dit blad WEDEROM GROTE PRIJS VERLAGING!! Vanaf heden een pracht O.F. Huiskamer bestaande uit: groot dressoir 2 grote clubs, 4 stoelen en tafel, geheel compleet voor f 298, f 369, f 398, enz. 'T MEUBELHUIS, Zylweg 2628, Haarlem. Een interessante collectie bij IX r>i D T Zeer mooie zwanendons DAMESPYAMA'S, vlot model m. staand boordje, nieuwe tinten 11.95, Zwanendons DAMES PYAMA'S, keurig model, staand boordje en gebor duurde bloemgarftering Fijne Zwanendons DAMESPYAMA'S, hoog gesloten kraagje met con trasterende biesgarnering Prima Zwanendons DAMESPYAMA'S met revers 50 95 Fraaie Zwanendons DAMESPYAMA'S in apart ruitdessin 95 55 90 Zwanendons DAMES NACHTHEMDEN met een frisse garnering Keurige Zwanendons DAMESNACHTHEMDEN met schulpgarnering Zwanendons DAMES NACHTHEMDEN met hooggesloten kraagje, fraai geborduurd Hetzelfde nachthemd in 4 O EXTRA WIJDE MAAT I L Ruime sortering leuke modellen kinderpyama's Zeer mooie Zwanendons HERENPYAMA'S met donkere 11'® paspel Prima Zwanendons HERENPYAMA'S met contrasterende 4 O 95 garnering Bijzonder fraaiè HERENPYAMA'S in aparte streepdessins 4 C 45 16.95, B O. HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 14