WYBERT ZE VEN DA GEN HAARLEM Bijdragen voor middelbaar onderwijs aan Haarlem door buitengemeenten Nederlands Kamerorkest geeft concert voor Union-sterhuis Juist nu! Altviool-recital Renate Weis ANANAS Van mensen en dingen onder de Damiaatjes C"Brieven aan de redactie Grote subsidie voor vernieuwing Haarlems gymnastieklokalen Da Costakweekschool neemt schoolgebouw in gebruik Burgerlijke Stand van Haarlem B. en W. vragen 34.960 voor schilderwerken Eerste uitvoering van Sonate van Otten Geurig, zonnig a!s de tropen zelf! KINDERFOTO'S Gé POSCH Lezing over Joegoslavië Wandelplaats bij Coornhertlyceum VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In het jaar 1875 kwamen in Zwitserland de afgevaardigden van een zevenial landen bijeen om de problemen te bespreken, die samenhingen met de gevaren, die het jonge meisje bedreigden. Men richtte toen de Union" op, een internationale organisatie op Protestant-Christelijke basis die al spoedig, in 1885 ook haar aanhangsters kreeg in Nederland. In de loop der tijden vielen er enkele landen af, er kwamen en kele landen bij en thans werkt de „Union" nog in zes landen, die alle in West-Europa gelegen zijn. Ook Nederland neemt tussen deze lan den een belangrijke plaats in. Er zijn af delingen in Amsterdam, Ax-nhem, Rotter dam, Utrecht, Den Haag en niet te verge ten in Haarlem. Deze afdeling Haar'em nu beheert het bij velen bekende Sterhuis aan de Nieuwe Gracht. In dit tehuis vinden alleenstaande meisjes een gastvrij onderdak; men kan er slapen, cursussen volgen, met andere meis jes praten of rustig in een hoekje gaan zitten om een beetje te lezen of uit te rusten. Het bestuur van de „Union" krijgt via de .gemeentelijke instellingen de adressen op van meisjes, die in Haarlem of omgeving komen werken en al spoedig wordt zo'n meisje door een der leden opgezocht, die haar dan op het bestaan van het Sterhuis wijst en vertelt dat er indien er moeilijk heden zijn, zij altijd bij de „ledenhulp" te recht kan. De afdeling Haarlem heeft voorts een bemiddelingsbureau, waarbij de meisjes in lichtingen omtrent hun werkseefsters- (gevers) kunnen krijgen en waarbij ook de werkgevers informatie kunnen inwinnen over hun toekomstige employés. Ook de „open tafel" mag zich steeds meer in een stijgende belangstelling ver beugen. Hier kunnen werkende meisjes en jongemannen tegen een geringe vergoeding een warme maaltijd krijgen. Tezamen met een kieine gemeentelijke subsidie en de opbrengst van het verhuren van kamers in het Sterhuis aan meisjes, vormt deze „open tafel" de belangrijkste bron van inkomsten voor de „Union". En deze inkomsten zijn, zoals men begrijpt, niet voldoende om de vele onkosten, die de exploitatie van het Sterhuis, het orga niseren van cursussen en het instandhou- Sedert de laatste vijfentwintig jaar heeft er practisch geen aanvulling of vernieu wing plaats gehad van de in de gemeen telijke gymnastieklokalen aanwezige toe stellen en oefenmiddelen. Veel van deze materialen is geheel versleten en ondeug delijk voor de thans aan het onderwijs in de lichamelijke oefening te stellen eisen. Modernisering van de inrichting van de gymnastieklokalen is volgens B. en W. van Haarlem voor de goede gang van het on derwijs absoluut noodzakelijk. Voor de totale herinnering van de loka len zal een bedrag nodig ziin van naar schatting tweehonderdduizend gulden. In overeenstemming met de sportraad en met de commissies van bijstand in het beheter van de gemeentefinanciën en voor jeugd zaken en voor sport zijn B. en W. van oor deel, dat het aanbeveling verdient deze hernieuwing geleidelijk uit te voeren.Daar- om stellen B. en W. de raad voor, voor het aanschaffen van toestellen en oefemmidde- len ter aanvulling van de inventaris van de gemeentelijke gymnastieklokalen een bedrag van vijfenveertigduizend gulden ter beschikking te stellen. Tevens raden B. en W. de raad aan het toegestane crediet voor het verbouwen van het gymnastieklokaal en de bijbehorende ruimten van de Klaas de Vriesschool(Juno- plantsoen) te verhogen met tweeduizend gulden en zodoende te brengen op ƒ20.500. Ten behoeve van het herstellen van de afrastering langs het aan de Haarlemse Football Club E.D.O. verhuurde oefenter rein A. in het Noordersportpark wensen B. en W. het beschikbaar gestelde crediet van 17.210 te verhogen met 1923. Tenslotte stellen B. en W. van Haarlem de raad voor om aan de Haarlemse Korf balclub „Aurora" voor de bouw van een kleedhokje een renteloos voorschot te ver strekken van vierhonderd gulden. Woensdagmiddag 18 November zal het schoolgebouw aan de Koepellaan 8 te Bloemendaal door de Da Costakweekschool officieel in gebruik worden genomen. Des avonds kunnen de ouders der leerlingen de school bezichtigen. ADVERTENTIE Nu zoveel mensen om U heen ver kouden zijn, mag U vooral Uw keel niet verwaarlozen: Geef de bacillen geen kans, gebruik HAARLEM, 12 November 1953 ONDERTROUWD: 12 Nov., J. A. van Wal lenburg en M. J. Boom. GEHUWD: 12 Nov., K. Bakker en C. J. Boogaard; D. Cohen en G. Waag; B. J. van Buggenum en J. B. van den Berg; E. van Veen en H. Veldmijer; S. van Asten en J. van der Veen. BEVALLEN van een zoon: 11 Nov., A. J. de VriesGal. BEVALLEN van een dochter: 12 Nov., J. A. HoogduinWempe; H. J. C. van Dijk Möller. OVERLEDEN: 10 Nov., J. Notenboom, 85 j., Havenplein; 11 Nov., A. van Diemen, 69 j„ Kamperlaan; M. de Jong, 80 j., Molukken- straat; T. Paauwe, 69 j., Teijlerplein; G. de Weerd, 74 j., Dr. Schaepmanstraat; J. Snel, 80 j., Kerklaan; K. Visser, 63 j., Stuyvesant- plein. den van de diverse bureaux vergen te be strijden. Concert Daarom houdt de afdeling Haarlem van de „Union" jaarlijks een toneeluitvoering, die meestal verzorgd wordt door „de Plan keniers". Dit jaar kon deze toneelgroep echter geen geschikt stuk voor de „Union" vinden en het bestuur van de „Unfon" heeft thans de hulp ingeroepen van het pas-opgerichte Nederlands Kamerorkest, bestaande uit vier eerste violen, vier twee de violen, drie altviolen, drie cello's en een contrabas en deze stichting heeft zich di rect bereid verklaard om vóór de officiële première, die pas een week later plaats vindt, een uitvoering voor de „Union" te geven. Dit concert zal op Zaterdag 21 No vember in de kerk der Vrijzinnig Hervorm den in de Jacobstraat, hoek Vestestraat in Haarlem gegeven worden. B. en W. van Haarlem zijn voornemens om evenals gedurende de winter 1952 1953 ook gedurende het aanstaande winterseizoen met gebruikmaking van de Rijkssubsidieregeling in verschillende openbare gebouwen binnenschilderwei'k en andere bijkomende werkzaamheden te doen uitvoeren. Op de ontwerpbegroting voor 1954 hebben zij voor dit doel een bedrag van 65.650 geraamd. Zij stellen de raad voor een bedrag van 34.960 uit te trekken voor de thans voor uitvoering in aanmer king komende schilderwerken, waaronder de Dagopenluchtschool, de Christelijke Ulo aan de Nassaulaan, de kleedhokjes van de zweminrichting aan de Kleverlaan en ge deelten van het stadhuis. Een altviool-recital behoort tot de zeld zame muzikale manifestaties. Dat het niet temin zeer belangrijk kan zijn en van voornaam artistiek gehalte, kon men Don derdagavond ervaren op het concert, dat de altiste Renate Weis tezamen met de pianist Johan Otten in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum gaf. Het programma werd ingezet met So nate in c van Wilhelm Friedemann Bach, de zeer begaafde oudsfe zoon van de Leip- ziger Cantor. Dit stuk maakte een over- rompelendé indruk door zijn geladenheid en zijn meesterlijke conceptie, waarin het virtuoze element een waardige rol kreeg. De adem van het genie vaart door deze prachtige sonate en adelt daarin zowel de jeugdige gloed van een barok fantast als het beheerste contrapuntische handwerk, dat aan vader Bach doet denken. De uitvoering van dit sterke werk was in hoge mate boeiend en overtuigend. De beide interpreten wedijverden in viriele kracht. Een minder overtuigende indruk kregen wij van de Suite in D voor alt solo van Max Reger. Dit kon niet aan de vertolking van Renate Weis geweten wor den. Wanneer Reger in de alternatieven van zijn suite-delen gaat romantiseren, bereikt hij wel een beoogd contrast met zijn hoofdgedachte in barokstijl, maar geen eenheid. Wat niet wegneemt, dat het allemaal goed klinkt en blijkbaar gunstig voor het instrument geschreven is. „Lachrymae, reflections on a song of Dowland" is de titel van opus 48 van Ben jamin Britten, dat de altiste en de pianist als derde nummer op hun programma had den. De compositie bleek een sportieve aangelegenheid voor Britten te zijn ge- ADVERTENTIE geur, die de verse U vindt ze in die De volle, rijke smaak en vrucht zoveel eer aandoen malse, sappige schijven Del Monte Ananas. Geef 't bij fijne vleessoorten, in vruchtensalades of als dessert. £>e] f^onte Ananas geeft ieder maal een aparte, tropische bekoring. Vraag om Del Monte! ADVERTENTIE TELEFUNKEN Radiotoestellen en gramofoons verkrijgbaar bij de erkende TELEFUNKEN dealers t ADVERTENTIE SPECIALIST in BREESTRAAT 6 TEL. 20894 weest om, variërend op een oud gegeven, zeldzame effecten met beide instrumenten te bereiken en (om dan eens anders dan gewoon te doen) het thema niet aan het begin maar aan het slot te brengen in een harmonisatie, die Dowlands lied zijn origi neel, nobel karakter terugschonk. Met dat al een zware, maar zeer interessante op gave, die de aandacht gespannen hield. Van bijzonder belang was de uitvoering van een Sonate voor altviool en piano van de jonge componist Ludwig Otten, die dit werk aan de executanten van deze avond opdroeg. Het bleek in zijn betrekkelijke beknoptheid een stevige compositie van een veelbelovend talent. Opvallend er in zijn de plastische thema's, alsmede het ge zonde élan en de poëtische geest, waar mee zij verwerkt zijn. Een kernachtige in- tei-pretatie pleitte voor dit nieuwe stuk. Niet minder overtuigend klonk de Sonate voor altviool en piano uit opus 11 van Hindemith, die, zelf altist, zijn instrument natuurlijk een zeer dankbare partij toebe deelde, doch tevens de piano met een bril- lante rol bedacht. Met deze belangwekkende compositie werd het programma besloten. Het warme onthaal noopte nog tot een toegift: een der „Marchenbilder" van Schumann. JOS. DE KLERK De heer F. M. Mabesoone uit Amster dam heeft voor de Haarlemse Esperantis ten een lezing gehouden over het door hem bezochte Universele Esperanto Congres in Zagreb en over zijn aansluitende vacantie- reis door het land van Tito. Na de pauze werd een groot aantal licht beelden vertoond, waarvan vooral een uit gebreide collectie afbeeldingen van de vele kleurige Joegoslavische klederdrachten de algemene bewondering wekte. B. en W. van Haarlem hebben de ge meenteraad een voorstel aangeboden in zake het aangaan van een gemeenschappe lijke regeling tussen de gemeente Haarlem en de gemeenten Bloemendaal, Heemstede, Sassenheim en Zandvoort afzonderlijk, be treffende de financiële gevolgen van de toelating van leerlingen op de scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onder wijs te Haarlem. In het begin van het vorig jaar hebben B. en W. van Haarlem meegedeeld, dat zij met een aantal omliggende gemeenten onderhandelingen hadden geopend betref fende de kosten van het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs. Zij stelden daarin, dat de bedragen welke ten laste van deze gemeente bleven, als gevolg van de toelating op de Haarlemse scholen van leerlingen wonende in andere gemeenten, tot zodanige hoogte waren opgelopen, dat niet langer van Haarlem kon worden ge vergd deze voor haar rekening te laten. Voor het oplopen van de ongedekte be dragen zijn verscheidene oorzaken aan te wijzen. In de eerste plaats zijn er de sterke stijging van de salarissen en die van de materiële kosten van de scholen; ten tweede de zeer onvoldoende subsidiëring door het rijk en ten derde de wettelijke bijdrage regeling die niet aangepast is aan de gewij zigde omstandigheden. Bij de inleidende besprekingen bleek al dadelijk aldus delen B. en W. mee dat het niet eenvoudig zou zijn een regeling tot stand te brengen. Een aantal gemeenten bleek volledig begrip te hebben voor de fi nanciële moeilijkheid waarvoor de gemeen te was geplaatst; andere stelden zich op het standpunt, dat de verbetering van het rijk zou moeten komen en dat de gemeen ten bezwaarlijk een van de wettelijke rege ling afwijkende overeenkomst konden slui ten; weer anderen waren bereid aan de ge meente Haarlem een extra-bijdrage toe te kennen op de voet van die, welke zij ook verleenden aan de bijzondere scholen. Een kleine commissie is samengesteld om De 39, niet-politiek De heer J. W. Th. Fibbe (V.V.D.) heeft het ons gemak kelijk gemaakt. Toen wij namelijk bij hem op visite kwamen voor ons wekelijks vroedschapspraatje, had hij al drie velletjes tekst gereed lig gen, waaruit wij zijn handel en wandel kortdën aflezen. Na geconstateei'd te hebben dat hij geboren was in de be ruchte koude winter van 1890 en nog voelt hij zich heel wat prettiger bij twintig gra den vorst dan bij een hittegolf ging de heer Fibbe onver vaard over tot het opsommen van zijn negatieve eigenschap pen. Want hij komt er rond voor uit, dat hij op lagere en ambachtsschool een slechte leerling was, dat hij „niet stil kan zitten" en deswege maar met moeite een toneel- of filmvoorstelling, ja zelfs een raadsvergadering kan uitzitten. Ook zal men de heer Fibbe niet vaak met een boekje in een hoekje aantreffen en dit samenstel van factoren heeft dan ook zijn ouders die het nog steeds bestaande café aan de Kruisstraat tegenover de Nassaustraat dreven en onderwijzers meer dan eens tot de voorspelling verleid, dat er wel niets van hem terecht zou komen. Dat dat nogal is meegevallen, dankt de heer Fibbe aan het zaken-instinct dat hem is ingeschapen. „Je bent zakenman of je bent het niet," zegt hij ter verklaring om zich vervolgens te herin neren hoe hij, toen het in het horecabedrijf met hem ook niet wilde lukken, als 22- jarige driehonderd gulden van zijn vader ter leen kreeg om daarmee „zelf iets op te bou wen." De heer Fibbe ging in de zeep en aanverwante artikelen en profiteerde twee jaar later van de economische gevolgen van wereldoorlog I. „Ik produceerde allerlei lek kernijen, kocht de ene machi ne na de andere, had op het laatst tachtig man personeel in dienst, kortom, ik dacht dat ik een hele Piet was." Maar na de vrede bleek al spoedig dat alles maar een fagade was geweest: de heer Fibbe raakte weer kwijt wat hij had ver diend. „Maar het voornaamste bezat ik nog: een voorraad levenswijsheid en zakenken nis." De heer Fibbe voegt er onmiddellijk aan toe, dat hij toen ook de waarde van zui nigheid heeft leren beseffen. Hij was ruim dertig jaar toen hij na het zeep- en balletjes- avontuur werd beëdigd als makelaar in roerende en on- roerende goederen en assu rantiën. Als makelaar bemid delde hij onder meer bij de aankoop door P.T.T. van een aantal huizen voor de uitbrei ding van het hoofdpostkan toor; ook voor de huisvesting van de bijkantoren aan Scho- terweg en Tempeliersstraat fungeerde hij als bemidde laar. Op 3 Juli 1929 legde de heer Fibbe de basis voor vei-zeke- ringsmaatschappij „Emma". Hij heeft nu al de plannen gereed voor de viering van het zilveren jubileum het vol gende jaar, een feest waarvoor ook wel reden is, wanneer men bedenkt, dat de jaarlijkse premie-ontvangsten de vier ton al hebben overschreden. Toen de heer Fibbe samen met een compagnon de „Em ma" begon; was hij 'directeur, agent, incasseerder, typist en loopjongen tegelijk. Als de boeren in de Meer hem vroe gen: „Wie is de directeur van de ,„Emma?", antwoordde hij effen: „Dat is een meneer Fibbe, een bekende makelaar in Haarlem." Slecht weer was voor de heer Fibbe geen reden om er niet op uit te trekken: in tegendeel: dan wist hij zeker zijn adspirant-cliëntèle thuis hun eenzaamheid. De heer Fibbe gaat in deze weken ge heel op in twee grote stunts, die hij organiseei't: de uitgave van een éénmalige aan 1900 gewijde ki"ant en een feesL voor eenzame bejaarden, dat ook het eeuwbegin tot motto heeft. Het was zeer gemakkelijk met de heer Fibbe een „on politiek" gesprek te voeren, hij is namelijk in het geheel niet „politiek". Zijn opvattin gen komen voort uit de eigen practische ervaring van de man, die in de wereld vooruit is gekomen, omdat hij „zijn smoesje altijd bij zich had." Mevrouw Fibbe moet van politiek nog minder hebben dan haar echtgenoot; zij zet in ieder geval voortreffelijke koffie. J. W. Th. Fibbe achter zijn bureau. te treffen. Daarbij hechtte hij aan een uitermate sober be heer: Het duurde twintig jaar voor er op het kantoor een kist „representatie-sigaren" verscheen. Die neiging om op de klein tjes te letten verlaat hem ook bij het besturen der gemeente niet en hij zegt dat altijd in korte, snelle zinnetjes, want aan lang praten heeft hij een broertje dood. Zijn liefhebberijen bewegen zich om twee kristallisatie punten: „De kleine midden stander" en de Adoptie-Com missie bejaarden, welke hij beide zijn eigen scheppingen mag noemen. De woning stichting werd toevalligerwijs geboren uit zijn pogingen om twee van zijn personeelsleden aan een eigen huis te helpen. De Adoptiecommissie bejaar den komt voor uit zijn, nu hij zelf ouder wordt, toenemend contact met bejaarden. Het trof hem daax-bij, dat er zo- velen zijn die lijden onder Volgende week gaan wij naar wethouder Geluk. Ook het alphabet heeft zijn ironie. en in de hai-ten der dankbaren die hun graven hebben ge adopteerd. Eenmaal in het jaar worden die dertigduizend soldaten herdacht op klaproosdag. Dan kan men de vurigste wens vervullen van hen die achter bleven en die we nu „nabe staanden" noemen en zo graag naar Nederland zouden ko men, om even te kunnen ver wijlen bij het graf van hem, die in een vreemd land voor de vrijheid zijn leven liet. Men kan Ixieraan meewer ken door zich op te geven voor de klaproos-collecte. De collectebussen kunnen gehaald worden op het bureau U.V.V. in het Stadhuis. Koffijhuizen De thans nog in groten ge tale in 't Heerenhek aan wezige bloemstukken op zo goed als alle tafeltjes, die evenzeer de gezelligheid ver hogen als de conversatie be moeilijken, wekken zelfs bij voorbijgangers de indruk, dat er iets bijzonders moet heb ben plaats gehad. Dat is ook zo. Want sedert 31 October berust de leiding van dit café restaurant bij de heer en mevrouw H. G. den Brave Wasch, schoonzoon en dochter van de sinds jaar en dag bij uithuizige Haarlemmers be kende heer L. J. Wasch, die tot voor kort ook „Lion d'Or" exploiteerde en die thans tijdelijk de voormalige villa van Lou Bandy in Doorn be woont. De heer Den Brave (her kenbaar aan een vlinder das onder een innemend gezicht) is nu ongeveer zeven jaar „in het vak". Tijdens de oorlog maakte hij als tolk de opmars van het Amerikaanse leger in Italië mee en daarna fun geerde hij in Tirol als een soort kwartiermaker voor het burgerlijk bestuur. Later bracht hij ook enige tijd in de Verenigde Staten door. Nu heeft hij dan zijn eigen hoofd kwartier ingericht en het moet gezegd worden, dat hij zulks met goede smaak heeft gedaan. De veranderingen zijn misschien maar klein, doch Klaproosdag Dertigduizend jonge mensen Canadezen, Amerikanen, En gelsen, Fransen gaven hun leven voor de bevrijding van ons land. Wij kenden die mensen toen niet nü kennen wij ze wel: Lionel Green, Stanislaus Mich- losky, Clément Jeusselin dertigduizend. Ze staan op de onafzienbare rijen kruisen op de oorlogsgraven, verspreid over het land, dat zij vrede en vrijheid brachten. Ze staan in de registers van het Neder lands Oorlogsgraven Comité de uitwerking op de sfeer is daaraan omgekeerd even redig. De huiselijkheid is ver hoogd, mede door de wanne kleuren van de tapijtlopers op de tafels langs de raamkant. Het echtpaar woont boven de zaak. Voor mevrouw Den Brave betekent dit een terug keer naar het voormalig ouderlijk huis. Zij herinnert zich nog heel goed dat zij vroeger, als schoolmeisje, nooit op of om mocht kijken van haar vader als zij het café doorkruiste. Maar nu is dat natuurlijk heel anders en laat zij bij iedere gelegenheid haar blik onderzoekend door de ruimte dwalen om te zien of er geen stoffer aan te pas moet komen. En verder houdt zij uiteraard toezicht bij de dagelijkse schoonmaak, die met een geheimzinnige vak term „mastiek maken" heet. Toekomstplannen Binnenkort zal het aardige bovenzaaltje aan de voorkant, met zijn fraaie parketvloer, weer in exploitatie worden genomen, net als vroeger. Tijdens de lange winter- avonden wordt (van zes uur tot middernacht) beschaafde muzikale ontspanning geboden door de „célèbre pianist - chanteur internationale" Jos. Rattink, zoals het affiche ver meldt. Wij behoeven dit niet helemaal correct gespelde Franse visitekaartje waar schijnlijk niet te vei-talen, maar wij willen ter vermij ding van misverstand toch wel meedelen, dat het woord „chanteur" gewoon „zanger" betekent en er geenszins op wijst, dat de heer Rattink van plan is vals te spelen. Het tegendeel is trouwens het ge val. Hij zorgt op voortreffe lijke wijze voor een in alle be scheidenheid welluidende ach tergrond van de conversatie, waar men met genoegen naar luisteren kan en die overigens niemand stoort. Vooral na afloop van voor stellingen in de schouwburg zal het in 't Heerenhek goed toeven zijn, zodat wij elkaar daar binnenkort zeker wel weer eens zullen ontmoeten. Zingende kellner Ook café-restaurant „Die Raeckse" heeft al geruime tijd een muzikale garnering bij de borrel, het glas spuitwater of het kopje koffie. Aad Captijn (bekend van de radio, volgens het aanplakbiljet) is voor de piano gaan zitten en hij wordt bijgestaan door de witgejasde Hans Hill, die het dienblad verwisseld heeft voor een gitaar en zich de bijnaam van spelende en zingende kellner heeft aangemeten. Wanneer het in de zaak druk is, hebben zij moeite om zich nog enigszins verstaan baar te maken, maar wanneer er wat minder publiek is dan staan ze een beetje stil voor zich uit te zingen en te spelen. Aad Captijn veroorlooft zich enkele gewaagde loopjes op de pianotoetsen en Hans Hill houdt af en toe midden in een liedje zijn mond om een praatje te maken met een van de klanten. Ze hebben kenne lijk bijzonder veel plezier in hun werk en zij doen alle mogelijke moeite om u nog een poosje te laten blijven, want van-huis-uit is Hill toch een kellner, die zijn klanten (in de meeste gevallen) liever ziet komen dan gaan. de zaak verder na te gaan en de bespre kingen waren voor het gemeentebestuur in hoge mate teleurstellend. Toen de onder handelingen dreigden vast te lopen, hebben B. en W. gemeend het initiatief weer in eigen handen te moeten nemen en hebben zij zich schriftelijk gewend tot alle hierbij betrokken gemeentebesturen. Behoudens goedkeuring van de raad hebben zij toen besloten aan bezwaren een belangrijk stuk tegemoet te komen, door voor te stellen dat de buitengemeenten aan Haarlem, boven de wettelijke bijdrage, een extra-vergoe ding zouden geven van de helft van het bedrag, dat voor elk uit de gemeente af komstige leerling ten laste van Haarlem blijft, met een overgangsregeling voor de eerste drie jaar. De ontworpen regeling zou dan alleen tot stand kunnen komen, aldus delen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad verder mee, als zij door de gemeenten, die het overgrote deel van de buitenleerlingen leveren, werd aanvaard. Het resultaat Van de twaalf gemeenten die in het over leg betrokken zijn geweest hebben de ge meenten Bloemendaal, Heemstede, Sassen heim en Zandvoort het voorstel van B. en W. van Haarlem aanvaard; Haarlemmer meer aanvaardde het voorstel voor de eer ste twee jaar; Aalsmeer en Beverwijk wezen het voorstel af. Velsen is niet bereid tot het aangaan van de gemeenschappelijke regeling, doch zal van jaar tot jaar op de begroting bedragen uittrekken voor het verlenen van de extra-vergoeding, op basis van de regeling, voor de leerlingen uit Vel sen, die in Haarlem een school bezoeken die in die gemeente niet bestaat. Haarlem- merliede en Spaarnwoude heeft nog geen definitieve beslissing genomen, doch zal het oordeel kenbaar maken, als de gemeenten uit welke het grootst aantal leerlingen komen, haar standpunt hebben bepaald. De gemeenten Hillegom en Lisse hebben op het voorstel niet geantwoord; Benne- broek is bereid een extra-bijdrage van 25 per leerling te verlenen. Deze bijdrage achten B. en W. van Haarlem echter niet aanvaardbaar, omdat naar hun mening met hun voorstel de uiterste grens is bereikt. Dit resultaat geeft B. en W. aanleiding de raad der gemeente Haarlem voor te stel len met Bloemendaal, Heemstede, Sassen heim en Zandvoort een gemeenschappe lijke regeling aan te gaan. Voorts geven zij in overweging te besluiten de door Haarlemmermeer en Velsen aangeboden extra-bijdragen te aanvaarden. De extra baten welke hieruit voor Haar lem voortvloeien ramen B. en W. voor 1952 op 17.0C0, voor 1953 op 39.000, voor 1954 op 58.000 en voor 1955 en volgende jaren op 79.000. Kleuteronderwijs Tenslotte delen B. en W. van Haarlem mee, dat Bloemendaal en Heemstede o.a. verzocht hebben mee te werken aan een overeenkomst met betrekking tot weder zijdse vergoeding van kosten, die het ge volg zijn van toelating van kinderen op de gemeentelijke c.q. bijzondere kleuterscho len. Aan beide gemeentebesturen is be richt, dat B. en W. in beginsel bereid zijn de totstandkoming van zodanige regeling te bevorderen, omdat zij dit als een logisch gevolg zien van het standpunt dat zij, met instemming van de raad, steeds hebben in genomen bij de voorbereiding van het thans aan de orde zijnde vraagstuk van de kos tenverrekening van het middelbaar onder wijs. B. en W. van Haarlem stellen in de raads vergadering van Woensdag 18 November de raad voor het door afbraak van de tuin manswoning met stalruimte vrijgekomen terrein aan de Oosterhoutlaan 9 te doen inrichten tot wandelplaats voor de leer lingen van het Coornhertlyceum en voor dit doel een bedrag van ten hoogste 650 beschikbaar te stellen. Aan het R.K. kerk- en schoolbestuur van de Sint Liduinaparochie te Haarlem zal, behoudens goedkeuring van de raad mede werking verleend worden tot de aanschaf fing van leer- en hulpmiddelen tot een be drag van ten hoogste 1700. Tot tijdelijke lerares in het leervak hand- werken aan de H.B.S. voor meisjes met vijf- en zesjarige cursus zal benoemd wor den mejuffrouw 31. Roelofsen uit Utrecht, indien de raad het voorstel goedkeux-t. Tevens zullen behandeld worden het ver zoek van mejuffrouw B. W. H. Germans om ontslag als onderwijzeres aan de Mr. A. Bruchschool en het verzoek van de heer A. J. van den Berg om ontslag als onder wijzer aan de Mr. A. Bruchschool. (Verkort weergegeven) De K.N.Z.H.R.M. de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Redding Maat schappij is een lang woord. Is het daar om dat slechts 1/5 van alle Nederlan ders meewerkt om de redders van goede reddingboten te voorzien en hen op hun oude dag te steunen? 99 4/5 kijkt er niet naar om. Ja, zij lezen wel met voldoening en trots hoe kranig „wij" Nederlanders in het slechtste weer naar buiten gaan en in het afgelopen jaar 55 Hollanders, 47 Spanjaarden, 12 Polen en 6 Denen het leven hebben gered. „Wij" Hollanders! Maar wordt u dan ten minste „redder aan wal" door jaarlijks 3 of méér te storten op giro 26363 van die Maatschappij te Amsterdam. Dan moogt u, zachtjes, spreken van „wij". En dan krijgt u twee maal 's jaars een aardig ver slag met prentjes. F. M. V. B.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 15