Landmacht op Nieuw Guinea went aan oerwoud en moeras GULF BENZINESTATION Docrsmeer Service Station OPENING r C PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Wereldnieuws J Maar de nieuweling voelt zich op nachtpatrouille niet behaaglijk Indruk uit Merauke LOOSJES C. H. NUMMÏNK Abt. Uleyei ió Aet zo 2 St. NICOLAAS Polder Schouwen valt langzaam droog Italiaanse premier komt naar Nederland De radio geeft Zaterdag Twee iaar geëist tegen Groesbeekse kweker BEZICHTIGING VAN 3-5 UUR Kustvaarder „Rex" liep vast op Jacobsrug Lijst van wanbetalers: smaadschrift? Grote partij koper ver dween achter het IJzeren Gordijn Amsterdamse haven boekte een record in 1952 Kerkelijk Nieuws PEIGNOIRS BEDJASIES Ziel een van fles VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 ADVERTENTIE Een rode wolk stof tvaart achter de jeep op, die pijlsnel om de hoek verdwijnt. We proberen de sporen van onze uniform te slaan, maar dat heeft weinig resultaat: we zijn vuil en we blijven vuil. Onze gepoet ste schoenen lijken drie dagen geen smeer- tje gehad te hebben en onze sokken ver tonen niet veel meer van de voorgeschre ven khaki kleur. Zo lang we in de droge tijd zitten, is het hopeloos: stof, stof en nog eens stof. En als de regens komen: modder, modder en nóg eens modder. De soldaat die ons Merauke laat zien haalt onverschillig zijn schouders op: „Maar wat geeft het eigenlijk? Het is overal wat. In Fakfak klagen ze steen en been over die ellendige tjotten(heuvels), op Biak is het de hitte en ergens anders is het misschien het gloeiende asphalt, dat aan je schoenen blijft kleven. Geef mij Merauke maar". Die soldaat is een chauvinist, zoals alle soldaten dat zijn. Als hij straks in zijn barak zit, zal hij tegen zijn maat zijn gal uitspuwen over die zware dienst, maar laat er geen knaap uit Kaimana bij komen, want dan krijgt hij hem van voren. „Kai mana, man, laat naar je kijken. Ik lach om je. Noemen jullie dat nog werken ook wat je daar doet? Een beetje corveeën, af en toe eens een kleine patrouille en heel misschien eens een doorsteekje door het bos. Het zou wat.... loop jij maar eens met óns mee. Een moerasje pikken, waar in je tot over je middel wegzakt, dat is tenminste nog eens een opdracht. En alles op kompas, begrijp me goed. Al kon ik er korporaal worden: mij niet gezien in Kai mana". Rimboe Nieuw Guinea is voor het grootste deel bergachtig en mocht men ooit gemeend hebben, dat de rimboe bijvoorbeeld alleen maar bestaat in de fantasie van schrijvers of sterke-verhalen-vertellers, dan is Nieuw Guinea het land bij uitstek waar men zonder veel moeite tot de ontdekking kan komen, dat de rimboe geen sprookje, maar harde realiteit is Nee, men vindt er geen leeuwen of tij gers, men vindt er zelfs helemaal geen roofdieren, maar men treft er voor het overige alles aan wat een oerwoud aan ge heimzinnigheden te bieden heeft. De man die er voor het eerst met een patrouille in binnen komt, zal zich ongetwijfeld de eer ste nacht niet lekker voelen in zijn zelf gebouwde bivak. Die eerste dag heuvel op, heuvel af, door rivieren en lianenversper- ringen, over omgevallen bomen en rots partijen, zal zwaar zijn. Zo zwaar, dat hij tijdens de eerste rust vergeet een sigaret op te steken. Merauke onderscheidt zich ten dele van de andere detachementen op Nieuw Guinea, want in het patrouille-gebied rondom Merauke is geen heuvel te bekennen en van oerbossen is nauwelijks sprake. Maar er zijn andere hindernissen, die alles van de man vragen. Uitgestrekte moerasser bijvoorbeeld en in de droge tijd een nij pend gebrek aan drinkwater. In de maan den Juli en Augustus moet men soms uren lopen voordat men een riviertje gewaar wordt en niet zelden staat dat dan droog ook. Merauke is dus vlak en de stad ziet er dan ook anders uit dan welke nederzetting in dit land ook. Hier is geen sprake van kronkelweggetjes in de „kpm der gemeen te" zoals in de meeste andere plaatsen het geval is. Een lange weg, stoffig en rood, snijdt Merauke in tweeën. Aan weerszijden de huizen van de Europeanen en de toko's van de Chinezen. Wat verder van de weg af, het land in, de meestal wat armoe dige huisjes van de kolonisten, mei daaromheen tuinderijen en bouwgrond. Evenals in Manokwari wordt er hier ook vrij veel veeteelt beoefend, al staat de landbouw op het ogenblik nog het meest in de belangstelling. Kampement In het beeld van deze stad aan de Zuid kust, de enige grote stad van Nieuw Guinea die tijdens de oorlog met Japan onbezet is gebleven, valt de kazerne van de land macht Nieuw Guinea dadelijk op. Het is een fris geheel, waar van 's morgens vroeg tot 's avonds laat een levendige bedrijvig heid heerst. En dat is geen wonder, want de genie spant al haar krachten in om het kampement uit te breiden en waar nodig te vernieuwen. Zo is men onder meer be- Romans, Kinderboeken Reisbeschrijvingen, Kunst, Ruime keuze pocketbooks Ideale geschenken voor Grote Houtstraat 100 - Telefoon 17472 Rijksstraatweg 125 - Telefoon 23991 Het leegpompen van de polder Schouwen vordert goed, al zal het nog wel een maand duren, voordat de polder geheel droog zal zijn. De zeven aan het Zierikzeese havenka naal opgestelde pompen werken op volle kracht. Reeds zijn grote stukken land droog. Verscheidene wegen zijn reeds berijd baar, hoewel hier en daar nog moeilijk be gaanbare stukken voorkomen. Op uitnodiging van de Nederlandse re gering zal de Italiaanse premier en mi nister van Buitenlandse Zaken Guiseppe Pella twee dagen voordat de conferentie der zes landen van de Europese Gemeen schap in Den Haag begint, een bezoek aan Nederland brengen. De heer Pella, die op 24 November aankomt, zal bezoeken bren gen aan de minister-president, aan de mi nister van Buitenlandse Zaken en aan de minister zonder portefeuille. De Italiaanse premier zal door de Ko ningin in audiëntie worden ontvangen. Tij dens zijn verblijf zal minister Pella een mozaïek onthullen, dat Italië aan Neder land heeft geschonken als dank voor de in 1951 verleende hulp bij de watersnood in de Povlakte. Begrafenis van kol. Jac. Smael De begrafenis van de chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, kolonel Jac. Smael, die bij een auto-ongeluk om het leven is gekomen, zal Maandag om twee uur op de Oosterbegraafplaats te Am sterdam geschieden. ADVERTENTIE De correspondent van de Legervoor- lichtingsdienst op Nieuw Guinea, de eerste luitenant L. van Bunge. geeft iv dit artikel zijn indrukken weer van het leven van Nederlandse militairen in Nieuw Guinea. ADVERTENTIE WIJ ZIJN OM GELD VERLEGEN! Alléén Zaterdag bij aankoop van een wringer een BOK voor 5.— DE KLOMPENCENTRALE ...is voordeliger! Dr. Leydsstraat 10 - Haarlem Tel. 11784 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Omroeporkest. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Pianoduo. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Parijse liedjes. 13.50 Platen. 14.00 Boekbespreking. 13.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Zang en piano. 16.15 Platen. 1 6.20 Luchtvaart- praatje. 16.30 De schoonheid van het Gre goriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sport uitslagen en commentaar. 18.00 Lichte mu ziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Hammondorgel. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Amusementsmuziek. 19.20 Par lementair overzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Actuali teiten. 22.00 Wedstrijd in sterke verhalen. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws, in Esperanto. 23.2224.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 8.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.35 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Instrumen taal kwintet. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Platen. 14.25 Huismuziek. 1445 Amateursuitzending. 15.10 Eerst denken, dan doen, causerie. 15.25 Roemeens orkest. 15.50 De hedendaagse Vlaamse poëzie, causerie. 16.05 Radio Phil- harmonisch orkest. 17.00 Weekjournaal. 17.30 U.S.A.-Cabaret. 18.00 Nieuws, en commentaar. 18.20 Platen. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Ar tistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, cau serie. 19.40 De heidense wereld, waarin het Christendom ontstond, causerie. 19.-55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Geva rieerd programma. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Operettemuziek 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 16.00 Accordeon. 16.15 Platen. 16.30 Accor deon. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 19.00 Nieuws. 19.40 Pla ten. 19.45 Cabaret. 21.00 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 —24.00 Dansmuziek. BBC 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelin gen. (Op 224, 49 en 42 m.). 22.00—22.30 Niews. Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224 en 42 m.). zig met de bouw van een nieuwe keuken, wat de kok om te beginnen al een beter humeur heeft bezorgd. Die kok heeft het dan ook wel zwaar te verduren. Koken in een met roestige zinkplaten afgeschutte ruimte, waarin de wind vrij spel heeft, is nu eenmaal geen lolletje. Hij troost zich nu met de zekerheid dat het niet zo heel lang meer zal duren, of hij kan zijn culi naire kunsten in een meer daartoe ge- eigende omgeving botvieren. De onder-officieren hebben onlangs hun eigen mess, slaapkamers en cantine ge kregen. In korte tijd heeft de genie ook voor de manschappen een eetzaal uit de grond gestampt die er wezen mag en die niet alleen tijdens de maaltijden, maar ook tijdens en buiten de diensturen gebruikt kan worden. Zo wordt er bijvoorbeeld eens in de week een film vertoond. Evenals elders in Nieuw Guinea wordt in Merauke hard aan de opbouw gewerkt. Niet alleen de burgerij spant zich in om van dit woeste land iets te maken, met alleen de missie en de zending zijn er dag en nacht in de weer, ook de Koninklijke Landmacht zet er haar beste beentje voor om er iets goeds tot stand te brengen. Nog tal van plannen staan op stapel, plannen aan de uitwerking waarvan in veel ge vallen al een begin is gemaakt en andere die nog even moeten blijven liggen tot de tijd rijp is. Keulen en Aken zijn niet op een dag gebouwd. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Arnhem heeft twee jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest geëist tegen de 51-iarige Groesbeekse kweker en ex-kerkvoogd C. P. van Z., die door de Arnhemse rechtbank wegens verduistering van gelden, onder meer ten nadele van de Christelijke Vereniging Morgenrood en de Nederlands Hervormde Gemeente van Groesbeek, waarvan hij in de jaren 1948 tot 1953 president-kTkvoogd was, tot een iaar en vier maanden was veroordeeld. Deze verduisteringen beliepen een bedrag van f 60.000; ten nadele van de vereniging Morgenrood f 18.000 en ten nadele van de kerk f 42.000. De verdachte zou bovendien verduisteringen hebben genleegd ten na dele van de Nederlandse Stichting Oor logsgetroffenen en de plaatselijke Oranje vereniging voor bedragen van f 575 en f 457. Voorts zou hij de gemeente Groes beek voor f 6.000 hebben opgelicht onder het voorwendsel, dat hij dit geld voor de kerk nodig had. De lijst van strafbare fei ten vermeldde voorts het aa-.bieden van ongedekte postchèques bij de Boerenleen bank. Bij de behandeling van de zaak bleek dat hij alle gelden, die hij onder zijn beheer had, in één kas had gedaan en daar uit wegnam wat hij nodig had om zijn in de oorlog verwoeste bedrijf op te bouwen. Volgens de verdachte was het steeds zijn bedoeling geweest de tekorten aan te zui veren uit het bedrag dat hij zijns inziens wegens geleden oorlogsschade nog te goed had. De raadsman, mr. J. Arnolds, verzocht het hof de verdachte niet alleen te beoor delen naar de laatste jaren, maar ook naar de tijd voordien, toen hij in het vereni gingsleven belangx-ijk werk heeft gedaan. In de oorlogsjaren is hij voor velen een steun en toeverlaat geweest. Op financieel gebied mist hij echter een scherp onder scheidingsvermogen. De raadsman ver zocht een gedeeltelijk voorwaardelijk straf op te leggen. Het hof zal op 26 November uitspraak doen. Naast ons reeds zo bekende hebben wij een aan de eisen des tijds aangepast ingericht, waarvan de zal plaats hebben op ZATERDAG 14 NOVEMBER TE 3 UUR N.M. Uw aanwezigheid zal door ons op zeer hoge prijs worden gesteld. PAPENTOREN VEST - HAARLEM Wegens slecht weer heeft een loods Woensdagavond de kustvaarder ,.Rex", die uit Harlingen was vertrokken met bestem ming Antwerpen, op de zee tussen Vlie land en Terschelling gebracht, waar het schip voor anker is gegaan. De ankerket ting is echter gebroken en de kustvaarder is vastgeraakt op de Jacobsrug. In de och tenduren zijn de sleepboten „Holland" en „Stortemelk" van rederij Doeksen uitge varen, doch hebben door de lage water stand de boot niet kunnen bereiken. De kleine „Stortemelk" heeft des mid dags pogingen aangewend een tros over te gooien, hetgeen eveneens is mislukt. In de afgelopen nacht zou opnieuw wor den getracht de boot er af te trekken. De bemanning bevindt zich aan boord. De kustvaarder is ongeladen. Kapitein-eige naar van de „Rex" is de heer S. Rusthoven uit Amsterdam. Veerboot op strekdam Tegen zeven uur des ochtends is het stoomschip „Minister Van der Sleyden" van de R.T.M. uit Anna Jacobapolder bij het uitvaren van de haven van Zierikzee op de strekdam gevaren. De boot heeft daar de hele dag vastgezeten en pas des avonds na vijf uur kon een poging worden gedaan het schip weer vlot te krijgen. Die poging, ondernomen door de sleep boot „Esperance", is geslaagd. De veerboot heeft hierna zijn onderbroken tocht naar Anna Jacoba Polder voortgezet. Voor het Arnhemse hof heeft in hoger beroep de 47-jarige incassobureauhouder G. W. Ie L. uit Almelo terecht gestaan, die door de rechtbank te Almelo van smaad schrift was vrijgesproken. De officier van Justitie had tegen dit vonnis hoger beroep aangetekend. Verdachte had als houder van een incassobureau een zogenaamde zwarte lijst aangelegd van personen, die zijns inziens niet credietwaardig waren. Deze lijst stuurde hijnaar zijn abonnés. Ter zitting verklaarde hij al het mogelijke te doen om de wanbetalers tot betalen te bewegen, vóór zij op de zwarte lijst wor den geplaatst. Zeven agenten hebben vol gens zijn verklaringen niets anders te doen dan deze personen te bezoeken. Het ging er volgens de president in deze zaak om of het niet credietwaardig zijn als een belediging dient te worden opgevat. De procureur-generaal kon zich verenigen met het vrijsprekend vonnis van de Alme lose rechtbank, zij het op enigszins anders geformuleerde gronden. Het hof doet over veertien dagen uitspraak. i3. „Ik vind, dat je er maar een onge wone manier van verslaggeven op na Icoudt", zei Panda, terwijl hij met Joris naar buiten liep. „Natuurlijk", beaamde Joris, „maar ik ben dan ook geen gewone verslaggever. Deze volgt het nieuws op de voet, indien hij goed is, doch een Meesterverslaggever, zoals ik, blijft het nieuws voor". Zijn interessante toelichting werd onderbroken door een luid ge schreeuw van naar builen rennende kran tenjongens: „Nieuws Ram! Laatste editie!" „Mooi", murmelde Joris tevreden, „dat is snel van de pers gegaan en ik vlei mij, dat er wederom opmerkelijke nieuwtjes in gebracht worden". Dat vond Panda ook. hij bleef tenminste stokstijf van verbazing en opwinding staan, toen hij een der kran tenjongens hoorde schreeuwen: „Lees de Nieuws Ram! Millionnair Panda wordt leerling-verslaggever bij ons blad; hij raakt in handgemeen met senator Stierebul!!" „H.... handgemeen?.... ss. senator Stierebul?!IK?!!!stamelde Pan da. Opnieuw had Joris dus een voorspel lend bericht gelanceerd. Zou het uitkomen? Zes maanden geëist tegen twee kooplieden Voor de economische kamer van de rechtbank te Amsterdam hebben een Am sterdamse en een Haagse koopman, de 35- jarige J. L. en de 55-jarige Chr. K. B. te recht gestaan wegens overtreding van het Deviezenbesluit. Zij bekenden dat zij op een aanvraag tot invoer van koper uit Bel gië hadden vermeld, dat dit bestemd was voor verbruik in Nederland, terwijl het ko per in werkelijkheid via Rotterdam naar Oost-Europa was verscheept Het betrof hier twee transacties, respectievelijk van 100.000 en 150.000 kilo rood koper, die een gezamenlijke waarde van meer dan een millioen gulden hadden. Het initiatief tot deze transacties ging uit van een Belgische firma in Brussel. Teneinde een exportver gunning in België te krijgen, was het voor deze firma noodzakelijk daarbij een in voervergunning aan de Belgische dienst voor in- en uitvoer over te leggen. Op verzoek van de Belgische firma vroegen de twee Nederlandse zakenlieden in Den Haag invoeivergunningen aan, die ver leend werden. De officier van justitie eiste tegen ieder der verdachten zes maanden gevangenis straf. De raadsman betoogde, dat door de han delingen van zijn cliënten geen enkel na deel was toegebracht aan de Nederlandse deviezenpositie, al achtte hij het begrijpe lijk, dat de Nederlandse regeling er be zwaar tegen heeft dat via ons land grond stoffen, die gebruikt kunnen worden voor het vervaardigen van oorlogsmateriaal, naar landen achter het IJzeren Gordijn worden verzonden. Er zijn hierop echter geen straffen gesteld. De raadsman vond de ten laste gelegde overtreding van het deviezenbesluit onbetekenend. Het was naar zijn mening valsheid in geschrifte, hetgeen echter niet ten laste was gelegd. De rechtbank zal op 26 November uit spraak doen. Aantal aangekomen zeeschepen bedroeg 4707 In 1952 is in de Amsterdamse haven een recordaantal zeeschepen (4707) aangeko men. De totale tonnage van deze schepen was nagenoeg gelijk aan die van 1929, het topjaar voor de tweede wereldoorlog. Van de aangekomen schepen waren de meeste Nederlandse, hoewel het aantal is teruggelopen van 54,9 percent in 1950 tot 49,8 in 1952. Hiermede is voor de eerste keer in de jongste geschiedenis van de Amsterdamse haven het Nederlandse aan deel minder dan de helft van het totaal geworden. Op de tweede plaats kwamen de Engelsche schepen, "op de derde Noorse, op de vierde en vijfde plaats Zweedse en Amerikaanse. De zesde en zevende plaats werden in 1952 ingenomen door Duitse en Argentijnse schepen. In tegenstelling tot 1951 is de scheep vaart op de Duitse havens belangrijk ge stegen. Een gedeelte dezer scheepvaart omvat de vaart tussen de Noordduitse zee havens en de Duitse Rijnhavens, die na de openstelling van het Amsterdam-Rijn kanaal in Mei 1952 de route over Amster dam kiest. Opvallend is voorts de toeneming van de vaart van en naar de Nederlandse ha vens. Het betreft hier eensdeels lijnsche pen, die zowel Amsterdam als Rotterdam in hun vaarschema hebben opgenomen, anderzijds vrachtschepen van de wilde vaart, die in de ene Nederlandse zeehaven lossen en in de andere laden. Het verkeer van en naar de Middellandse Zee stijgt nog steeds. Het verkeer uit Indonesië liep in 1952 iets terug, evenals de teruggang van de aanvoer uit dit land. In omgekeer de richting nam het verkeer echter toe. De scheepvaart op West-, Zuid- en Oost- Afrika nam eveneens nog toe, hoewel het goederenvervoer iets terugliep. De vaart op de Amerikaanse havens is in 1952 ten opzichte van 1951 nog verder toegenomen. De voor doorvoer bestemde aanvoer be droeg in 1952 288.000 ton, hetgeen ruim 24 percent minder is dan in 1951 en nog geen 50 percent van de doorvoer van 1938. De teruggang is in belangrijke mate ver oorzaakt door de beschermende maatrege len ten behoeve van de Duitse Noordzee havens. De invoer nam daarentegen met 117.000 ton toe, voornamelijk tengevolge van de grotere invoer van minerale olie uit België. Ned. Herv. kerk Beroepen te Huizen (N.H.) (vac. J. Zwij- nenburg) J. Batelaan te Utrecht; te Kam pen (vac. H. Hiensch) A. Breure te Zeg veld. Chr. Geref. kerken Beroepen te Groningen (voor de Evan gelieverkondiging onder Israel met stand plaats Hamburg) M. Boertien te Wormer- veer. Moed. Een vrachtautochauffeur heeft gis. teren het dorp Epercieux in Zudd-Oost- Frankrijk behoed voor een rarüp door een vrachtauto met munitie, die door de militaire inzittenden aan de rand van het dorp in allerijl was verlaten omdat de wagen in brand raakte, achteruit het open veld in te rijden voor de munitie ontplofte. De chauffeur kon zichzelf op het laatste ogenblik in veiligheid bren gen. Licht. Volgens welingelichte kringen in Bonn zal bij het bezoek van minister Beyen aan West-Duitsland, dat Maan dag begint, in de eerste plaats van ge dachten worden gewisseld over de be trekkingen tussen beide landen in het licht van de plannen voor een Europese integratie. Beroering. Volgens het Oostenrijkse Ka- tholieke weekblad „Die Furche", dat nauwe betrekkingen onderhoudt met de (Katholieke) conservatieve volkspartij, zal de minister van Buitenlandse Zaken, Karl Gruber, binnenkort zijn post ver laten. Zoals bekend heeft Gruber on langs zijn mémoires gepubliceerd, die grote politieke beroering hebben ge wekt. Het boek heeft met name aanlei. ding gegeven tot ernstige meningsver. schillen in de volkspartij, waartoe be- halve Gruber zelf, ook kanselier Raab behoort. Uitwijzing. Te Madrid is een be vel uitgevaardigd tot uitzetting van Jean Creach, correspondent van het Franse blad „Le Monde", uit Spanje. Creach zou nieuws „kwaadaardig" heb ben verdraaid en zich gemengd hebben in de binnenlandse aangelegenheden van Spanje. Creach is onlangs in de buurt van Bilbao gezien. Hij zal uit het land worden gezet, zodra men hem heeft gevonden. Beheer. De beheerscommissie van de UNO heeft Donderdag met 39 tegen acht stemmen, bij zes onthoudingen, haar goedkeuring gehecht aan een door vijf tien landen ingediende resolutie om voor Zuid-West-Afrika een commissie van negen leden in te stellen, die zoveel mogelijk dezelfde taak zal hebben als de voormalige mandaatscommissie van de Volkenbond. Plaatsvervangster. Te Stockholm is be kendgemaakt, dat Lady Churchill op 9 December in de Zweedse hoofdstad de Nobelprijs voor litteratuur, die aan Sir Winston is toegekend, in ontvangst zal komen nemen. Zoals bekend is de Britse premier zelf wegens drukke werkzaam heden verhinderd te komen. Lening. In Parijs wordt vernomen, dat het in verband met de gesteldheid van de kapitaalmarkt, die bleek uit het suc ces van recente leningen als die van de staalindustrie, in het voornemen zou liggen in het begin van December over te gaan tot een vrij grote nationale emissie, waarvan de opbrengst gebruikt zou worden voor de financiering van het investeringsprogramma voor 1954. Men wijst er in deze kringen op, dat deze lening geen verband houdt met enige behoefte van de schatkist en geen ander doel heeft dan gebruik te maken van de mogelijkheden, welke de markt op het ogenblik biedt. Aspirant. De Sovjet-regering heeft een officieus onderzoek ingesteld naar de voorwaarden voor het lidmaatschap van de UNESCO, na de laatste tijd soortge lijke stappen te hebben gedaan met be trekking tot andere gespecialiseerde or ganisaties van de UNO. De ambtenaren van deze organisatie weigeren echter elk commentaar. In de delegaties reali seert men zich, dat toelating van de Sovjet-Unie tot de UNESCO problemen met zich zou meebrengen, die moeilijk op te lossen zijn. Van de andere kant wijst men op het universele karakter van de organisatie waarmee de toelating van Rusland in overeenstemming zou zijn. Zetel. De Britse conservatieve partij heeft Donderdag bij een tussentijdse verkie zing in Crosby de betrokken zetel in het Lagerhuis behouden. Haar candidaat kreeg 18.614 stemmen tegen de socialis tische mededinger 7.545 stemmen. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTR. 16 - HAARLEM BEDSOKKEN 1"N onze kinderjaren kochten we zuurtjes per stuk, per ons, of per half ons, al naar gelang het kapitaal reikte. Veel bijzonders is daarover verder niet te vertellen, of het moest zijn, dat alles zich hier volkomen eerlijk had voltrokken. De winkelier had het volle gewicht gegeven, en wij op onze beurt hadden hem geen vals geld in handen gespeeld. Maar toen kwam een slim me vos op het denkbeeld zuur tjes per rol te verkopen. Toe gegeven moet worden dat deze verpakking van zuurtjes in pastille-vorm grote voordelen bood boven de puntzakjes uit de winkel, waarvan de inhoud na verloop van tijd steeds lot een kleverige substantie samenkoekte Toegegeven ook, dat de prijs van een rolletje zuurtjes gering was Maar als je ging rekenen, of ook anderen eens wilde laten delen, bemerkte je al spoedig dat die zuurrolletjesfabrikant de helft van je weekgeld in zijn zak had gestoken, zon der daarvoor iets te leveren. Blijkbaar werd onze klacht verstaan, want ai spoe dig werden de rollen aanzienlijk groter, terwijl de prijs gelijk bleef. Maar deze wijziging betekende niet dat de snoep- grage jeugd meer waar voor zijn geld kreeg! De fabrikant had de pastilles op staande randen gegeven en de kern uitge hold tot een dim vliesje, zodat een rol zuurtjes wel meer schéén, maar niet meer was. U weet, hoe het proces verlopen is. Wanneer onze kinderen thans een rolletje zuurtjes kopen, krijgen ze ringetjes. De kern is dus helemaal verdwenen en de opstaande rand is het enige dat gebleven is. Het lijkt veel, maar het is weinig. Aan deze gang van zaken werden we herinnerd, toen we enkele dagen geleden bij een wijnhandel binnen stapten en daar een diepzin nig gesprek aanhoorden over de ziel van een fles. Een intel ligente klant had belangstel lend naar het bestaansrecht van die ziel geïnformeerd en de winkelier gaf daarna college over spanningen in het glas en de druk waaraan mousserende wijnen onderhevig kunnen zijn. Het was buitengewoon belangwekkend, maar er deugde geen woord van. Want de ziel van een fles dient alleen om de indruk te wekken dat u méér krijgt dan u in werkelijkheid ontvangt. Let u er maar eens op dat flessen, waarop de inhoudsmaat staat aangegeven, nooit een ziel hebben. Als de fabrikant tóch de juiste maat moet geven, is het immers volslagen overbodig u een grotere hoeveelheid te suggereren? Nu we het toch over glas hebben, kun nen we wel eens de vraag stellen hoeveel glassoorten er ongeveer bestaan. Wat zoudt u denken van 25.000 verschillende soorten Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2