Britten menen véél te verliezen te hebben Uitgaan in Haarlem Regie en acteerkunst in „Moulin Rouge Neem'nAKKERTJE Agenda voor Haarlem Een Eeuw Geleden /Verkoudheid Engeland en Europa Psychologische obstakels zijn hoger dan de politieke Meesterlijk spel van José Ferrer De sfeer van 1880 Aloe is het ontstaand 3 'tSILVER STOEPKE Spit in de rug? Rheumatiek L endenpijn Dit woord: BAKERMAT Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 12 November 1853 VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 (Van een onzer redacteuren) Er bestaat in deze argwanende wereld nog altijd genoeg wantrouwen tegen „het perfide Albion" om voedsel te geven aan de gedachte dat, laten wp het maar rond uit zeggen, Engeland willens en wetens de Europese eenwording heeft gepoogd, en nog poogt, te torpederen. Dat Engeland geen verenigd Europa wenst omdat het daarin niet langer, zoals de Engelsen zelf zeggen ,,dc balans der krachten" zou kunnen hand haven, of zoals de cynici het botweg zeg gen, de continentale machten tegen elkaar uit zou kunnen spelen. Dat de Engelse af zijdigheid in Europa's eenwording dus louter op politieke motieven zou berusten. Wantrouwen is altijd moeilijk weg te nemen. Maar toch, neem aan dat deze be weerde opzet niet in Whitehall voorzit en laten wij dat voorshands aannemen dan nog zou Groot-Brittannië momenteel geen actief Europees partner kunnen zijn. Dan nog zou het op het ogenblik „nee" zeggen. En dat zou niet alleen de stem van Whitehall zijn, maar ook die van het par lement en zeker ook die van het overgrote deel der Engelsen, Schotten en Welshmen, die dat parlement kiezen. Dat „nee" mag ons wat pijnlijk in de oren klinken, het wordt er in alle toonaar den gezegd. En waarom? Omdat het inge geven wordt door een aantal psychologi sche overwegingen, die zo mogelijk nog machtiger zijn dan de politieke, die er trouwens in beslissende mate door worden gevoed. Welke die psychologische factoren zijn? Wel, vele ervan zijn overbekend. De Brit ten wonen op een eiland en al wordt hun „splendid isolation" wel een tikje inge deukt, het Kanaal heeft hen toch afgeslo ten van allerlei continentale invloeden, geestelijke zowel als militaire. Wat dat laatste betreft, Napoleon kon er niet ko men en Hitier evenmin. En och, de tijd van de Romeinen en de Noormannen is al zo lang voorbij. Die geïsoleerde positie heeft er tevens voor gezorgd dat een vrij hoge mate van onbekendheid met het continent en daar uit voortvloeiende misvattingen erover nóg steeds welig tieren. Natuurlijk doen de mo derne verbindingsmiddelen en een zelfs door deviezenbeperkingen niet tegengehou den grotere reislust die onbekendheid wel verminderen, maar toch: een tikje grieze lig vindt men in het veilige Engeland dat roerige, onstabiele continent wel. Verschil in politiek tienken Zelfs diegenen die zich uit interesse of ambtshalve voor de Europese zaak inte resseren, die het continent derhalve beter Een onzer redacteuren, die op uitnodi ging van de Engelse regering een reis door Groot-Brittannië heeft gemaakt, vervolgt in het nevenstaande artikel zijn beschouwing over de indrukken, die hij op die reis heeft opgedaan op het stuk van Eng elands houding jegens de Europese eenwording. CCOOCOOOOOOGCCOOOOCCCOCOCOCCO vooruitgang van deze wereld ruimschoots geleverd hebben. Zij klampen zich dan ook met grote hardnekkigheid en kortzichtig heid aan die verworvenheden vast en le veren diaarmee 't, bewijs dat reactionnairen niet alleen aan de rechterzijde van het po litieke bestel te vinden zijn. Maar naast deze dingen vindt iedere Voor de Brit betekent dit kijkje op Westminster nog altijd een gezicht op het hart van een wereldrijk, gestut door een groot gemenebest. En zelfs al weet hij dat de band daarmee niet zo hecht is als hij wel eens doet voorkomen, dan nog gelooft hij, dat hier een verbondenheid bestaat, die niet doorkruist mag worden. winnen hebben menen zij veel te verliezen te hebben. Britse verworvenheden Zij beschermen hun verworvenheden. Die zijn velerlei. Er zijn er bij, die wij schertsenderwijze terzijde zouden schui ven. Er zijn ook louter egoïstische bij. En bij al dat begrip dat wij voor het Engelse standpunt kunnen hebben, kwam er enige bitterheid bij ons op toen wij een zeer hoge functionaris van het machtige Engel se vakverbond, de T.U.C., iedere deelne ming aan de Europese integratie hoorden afwijzen omdat de T.U.C. zijn leden niet aan de „reactionnaire continentale werk geversmethoden" wilde blootstellen. Dat was een onverstandige, van grote onwe tendheid getuigende verklaring, die boven dien van weinig internationale arbeiders sol idariteit getuigde. En vergis u niet, zo als de conservatieven hun „Colonel Blimps" hel;fcen, hun paars aangelopen ge- pensionneerde officieren, die in iedere vreemdeling een aangeklede orang-oetan zien, zo telt de Britse arbeidersbeweging enige leiders, die menen dat zolang hun le den maar kunnen genieten van een aantal kennen, vinden nog altijd een belangrijk sociale voorzieningen, zij hun aandeel in de verschilpunt in het politiek denken tussen hen en ons op hun weg. Zij schrikken zich dood van onze stapels resoluties, van onze plechtige verklaringen, van onze nauw keurig op papier gezette verbintenissen. Zij raken benauwd van wat zij zien als onze neiging om in Europees verband zo maar onze schepen achter ons te verbran den, zo maar die grote stap in het schemer duister te wagen. Zij zouden veel liever voorzichtig beginnen, voetje voor voetje, rustig proberen er een „going concern" een lopende zaak van te maken. Niet teveel hooi op de vork nemen, grote schokken vermijden, langzaam aan die nieuwe vor men van samenwerking wennen en dan op de lange duur geleidelijk aan supra nationale vormen introduceren. Zij vergeten daarbij, dat wij die schoks gewijze methode ook niet voor ons genoe gen aanwenden, dat hier het besef is door gebroken dat klokke twaalf nadert. En waarom zouden zij eigenlijk? Zij wonen op hun eiland, dat tot nu toe veilig is geble ken. En vooral, zij hebben zo veel te ris keren. Daar ligt misschien het grootste psychologische verschil. Waar wij alles te vreemdeling in Groot-Brittannië een aantal geestelijke rijkdommen, die ook hem met de grootste bewondering en eerbied ver vullen. Een democratische rechtvaardig-' heid, een staatsbestel, dat niet schrifte lijk gefundeerd hoefde te worden cm hecht en levend te zijn, een wederzijds respect en een eerbied voor de traditionele vor men, d'ie al deze dingen beschuttend koesteren. De verknochtheid aan diè instellingen en al het zorgvuldig bewaarde dat er mee samenhangt, de angst om daaraan te gaan tomen of veranderen, treft men in haast ieder aspect van het Britse leven aan. Op pervlakkig bezien is menig continentaal geneigd dit als conventioneel of star con servatisme te zien. Laat men zich hierin niet vergissen. Zij mogen oud zijn, maar zij zijn zeer levend. En de Brit. is oprecht, wanneer hij al is het schijnbaar spot tend spreekt van „this happy Isle", dit gelukkige eiland. Dat is waar hij vreest iets te verliezen te hebben. Naar onze me ning vreest hij ten onrechte en heeft hij integendeel bij Europa op den duur slechts te winnen. Maar om hem daarvan te over tuigen, is geen gemakkelijke taaki W.L.B. TONEEL EN DANS Zaterdag 14 November, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie vertoont „De grote stilte", van Terence Rattigan, met Ank van der Moer. Gerard Rekers, Joan Remmelts, de regisseur Han Bentz van den Berg en anderen. Décor van Louis Richter. Zondag 15 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Eerste voorstelling in Haarlem van hét blijspel „Het dagboek van een deug niet" van A. N. Ostrowski onder regie van prof. Peter Scharoff en met décors van Friso Wiegersma. In de titelrol Guus Oster. Voor verder medewerkenden: zie Maandag. Maandag 16 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Abonnementsvoorstelling van „Het dagboek van een deugniet" (zie Zondag). Voornaamste medewerkenden: Jacqueline Royaards—Sandbcrg, Mimi Boesnach, Kit ty Janssen, Guus Oster, Paul Huf, John Gobau, Fons Rademakers, Philippe la Cha- pelle en Maxim Hamel. Woensdag 18 Novembër, Minerva-Theater, 14 uur: Voorstelling onder auspiciën van de culturele vorming van de schoolgaande jeugd door het Nationaal Danstheater van Pakistan met als eerste solisten: de leider van het gezelschap Bulbul Chowdury en diens echtgenote Afroza. Woensdag 18 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Toneelgezelschap Johan Kaart vertoont de oude klucht „Die vier Mui- Iers" met in de voornaamste rollen: Tilly PérinBouwmeester, Ingeborg Winckler, Johan Kaart, Johan Boskamp en Matthieu van Eysden. Woensdag 18 November, Minerva-Theater, 20.15 uur: K.R.O.-propaganda-avond met als hoofdschotel van het programma de revue „Tijd voor jolijt" met onder anderen Berry Kievits en Gerard Walden. Vrijdag 20 November: Stadsschouwburg, 20 uur: Voor Geloof en Wetenschap geeft de Nederlandse Comedie een herhaling van de door Ludwig Berger geregisseerde voor stelling van „Een moeilijk mens" van Hugo von Hofmannsthal. met Han Bentz van den Berg in de titelrol. MUZIEK Vrijdag 13 November, Stadhuis, 20.15 uur: Gala-première ten bate van het Adoptie comité Oude Tonge door de Opera Intima. Uitgevoerd worden de Koffiecantate van Bach en ..Bastien et Bastienne" van Mo zart. Muzikale leiding: André Kaart, regie: Willem van der Veer, choreografie: Gloria Tschernova en Jan-Leo Zielstra. Vrijdag 13 November, Concertgebouw, 20 uur: Concert door het Symphonie-Orkest Haerlem onder leiding van Hans Bik. Uit gevoerd worden werken van Gluck, Beet hoven (het Vioolconcert in D> en Schubert (de Zevende Symphonie). Solist is Jan ADVERTENTIE 1? STEENS AMCRE ANTI-MAGNETISCH STALEN ACHTERKAST 2 JAAR VERZEKERD IEGEN VERLIES EN DIEFSTAL GROTE HOUTSTRAAT 49, Tel. 20049 De kleine zaak met de grootste keuze ADVERTENTIE VRIJDAG 13 NOVEMBER Waalse Kerk: Orgelbespeling door H. Las- schuit, 8 uur. Lange Veerstraat 16: Stichting Psycho-Synthese; B. v. d. Meer over: „Le ven zonder angst", 8 uur. Wilhelminastraat 22: Ver. v. Spir. „Het Licht"; mevr. J. Tim mermansKat over: „Psychometrie", 8.15 v". Jeugdhuis Donkerelaan, Bloemendaal: wintersamenkomst voordracht door J. B. Oosterwelder, 8 uur. Palace: „Storm over Haïti", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Mandy", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: „Virginia City", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De ko ningin van Saba". 14 jaar. 7 en 9.15 uur. City: „De jungle prinses". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De ondergang van de Titanic", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Moulin Rouge", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. ZATERDAG 14 NOVEMBER Stadsschouwburg: „De grote stilte". Ne- derl. Comedie, 8 uur. Doopsgezinde Kerk: Uitvoering van het Nationaal muziekkorps van het Hoofdkwartier van het Leger des Heils, 8 uur. Westerhoutpark 1 a: L. F. C. Mees over: de wederzijdse verhouding bier- mens, 8 uur. Palace: „Storm over Haïti", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Mandy", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De koningin van Saba", 14 jaai-, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „De jungle prin ses", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De ondergang van de Titanic". 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Mou lin Rouge", 18 jaar, 1.45 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Joe Brown in de Zesdaagse", 2.30 uur, alle leeft.; „Virginia City", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. De trouwe lezer van deze rubriek zal zich herinneren dat hier enige maanden geleden de film Moulin Rouge" het onderwerp van een bespreking was. Zoveel had ik toen op mijn hart, dat ik met de kolommij toegemeten, niet uitkwam. Bij het verschijnen van de film in Haarlem zou Moulin Rouge" nogmaals onder de loupe worden geno men, zo kondigde ik toen aan. Nu is het zover. In liefst twee theaters tegelijk is vandaag de vertoning van John Huston's „Schildering van het leven van Toulouse Lautrec" begonnen. Men kan er voor terecht in Rembrandt en Luxor. En opnieuw, nu ik weer ga schrijven, aarzel ik met het kiezen van een betiteling van de film. Is ze een recons'ructie, een fantasie, een verdich'sel. Is ze een romantische vjeergave van Toulouse Lautrec. zijn schilderkunstige arbeid, zijn bewogen persoonlijk leven? Een schildering, heb ik gezegd. En inderdaad, ik c/eloof, dat ik daarmee niemand] te kort doe. Huston niet bij wie kennelijk een diepe ernst heeft voorgezeten toen hij aan zijn film over Lautrec begon en de schilder zelf niet. die men de eerbied en be wondering heeft geschonken, welke hem toekomt. Dat die eerbied mijns inziens toch in het gedrang komt, omdat het persoonlijk leven van de kunstenaar niet zo cerebraal was als men met zijn ongelukkige liefdes en verslaafdheid aan de drank meent te mogen aangeven, is een zaak die men moet verwijzen naar de scenarioschrijver, of in laatste instantie naar Pierre la Mure, de auteur van de roman ..Moulin Rouge", op welker gegevens de film is gebaseerd. Ik heb al betoogd, dat Toulouse Lautrec te vaak in de tragische (gewild romantische) hoek wordt gedrongen. Ik heb ook betoogd, dat ik dat zo niet voelen kan. De tragiek van zijn leven kunnen wij, die er de vruchten van plukken, niet onbevooroordeeld meer ondergaan. Daarvoor zijn wij te veel aan de schilder Toulouse Lautrec gebonden. Vandaar dat de film bij mij, waar zij die richting soms inslaat, niet het gewenste effect sorteert. Afgezien daarvan echter: welk een mooie film! Ja, een mooie film. Zij doet een po ging het leven te benaderen van een man, die ons altijd heeft geboeid, omdat hij verkoos een verworpene te zijn met de verworpenen, de eenzaamheid wilde om haar te bevruchten en haar moest ont vluchten, wanneer zij hem pijnigde en beangstigde, liefdeloos als zij was, zo hij er geen liefde in schiep. Lautrec's behoefte om de zelfkant en de luchtige sfeer van Parijs 1880 te zoe ken vindt dan ook haar verklaring uit zijn angst veor de eenzaamheid, welke hem overal wachtte, de angst voor zijn kreupelheid, die hem tot een uitgestotene maakte, maar hem in de milieus, waarin hij vertoefde, niet werd aangerekend. Met zijn tekenstift werd hij een graag geziene, ja vereerde gast in „Moulin Rouge". Met zijn tong beet hij venijnig van zich af. Hij sloeg zich door het leven heen. Hij smeed de zichzelf de wapens. Kon hij ze altijd met succes hanteren? Hij was een stief kind van de liefde, maar alle afgewezen liefde is per se nog geen bron van ver dorring en ondergang. Bij Lautrec wordt zij dat pas als hij zich letterlijk dood drinkt na zijn laatste kans op diepere genegen heid gemist te hebben. Het is nog de vraag of deze voorstelling van zaken juist is. Maar aangenomen dat zij dat is dan is hier het werkelijke tragische aspect van zijn leven, wanneer hij er niet meer tegen op kan, de moed en de kracht laat zinken. De kunstenaar gaat onder in de zwaar be proefde mens. Het is echter opmerkelijk dat juist dat aspect (in het laatste deel van de film) conventioneel en zwak is verfilmd. Het slot met de fantasie op het sterfbed wordt zelfs een lyrische toegift. De tragiek heeft Huston niet. waar kun nen maken, hij „zat er tegenaan" gelijk dat heet. Veel sterker is hij in zijn sfeer schildering, in het ensceneren van de om standigheden waarin zich het leven van de schilder afspeelt. Dat gebeurt met een zo prachtige toepassing van de kleur, dat ge die sfeer onmiddellijk voelt. Het is de kleur van Lautrec zelf. Ge kunt u er van overtuigen, wanneer de film inzet met de flitsen van zijn schilderijen en verderop met de montage der verschillende figu ren uit die schilderijen. Zo kunstig en knap van rhythme dat ge niet weet wat meer te bewonderen: Hurston's spel of Lautrec's gegeven. De scènes in de „Moulin Rouge" blijven u met het mooie overheer sende blauw altijd bij. Het enige wat uit Toulouse Lautrec (José Ferrer) en Marie Charlet (Colette Marchand) de toon valt is de onlmoéting, veel later in de film, met de danseres la Goulue, die tot de bedelstaf is vervallen. Deze scène is in alle opzichten vals en geconstrueerd. Voor het overige overrompelt „Moulin Rouge" u door haar natuurgetrouwheid die de geest van een epoque levend maakt. En ook in haar dramatische spelscènes is zij voortreffelijk met de poging tot zelf moord van Lautrec en zijn eerste ontmoe ting met Myriam als hoogtepunten. Ik heb over Huston nu het nodige gezegd, thans de spelers. José Ferrer aller eerst. Een acteur, zoals ge voor de rol van Toulouse Lautrec geen betere kon wensen. Zijn expressie is meesterlijk, zo echt, dat ge, als ge aan Lautrec denkt, zijn gezicht voor u ziet. Zijn stem is een genot. H:< is een groot acteur, die over een mi miek en gebarentaal beschikt, welke al leen maar een camera nodig heeft om al indruk op u te maken - en nu ving Hus ton hem nog uit de beste hoek. Zijn voor naamste tegenspeelsters Colette Marchant (Marie Charlet) en Suzanne Flon (My riam) mag men overigens ook niet ver waarlozen. De balletdanseres Colette Mar chand fungeert als Marie Charlet, het meisje dat hij onderdak verleent en ver geefs probeert te weerhouden haar oude leven weer op te vatten. Haar spel, op de rand der overdrijving, is wel zo goed, dat ik er de grootste bewondering voor heb. Niet minder voornaam is de prestatie van Suzanne Flon. Een karakterrol van een gratie en adel, die u ontroeren. Hoe onbe duidend daartegenover wordt de zange res Jane Avril van Zsa Zsa Gabor. Nog onbeduidender dan werd vereist, want Zsa Zsa Gabor richt er niets mee uit: van de „betoverende song" blijft alleen een weke smaak over. De befaamde qua drille blijft men zich uit de film vooral herinneren om de caricaturale kop van Valentin le Dessossé (Walter Crisham) en de chocoladekleuri ge Aicha (Muriel Smith). Als La Gou lue viel Katherine Kath mij niet mee. Wat mij - tenslotte - sterk trof was hoe vrijwel geen moment het gebruik van het Engels als voertaal stoort. Alleen in het lied valt u het con trast op met de om geving. Voor de rest is de sfeer zo Frans als ge maar wenst. Dat is geen geringe verdienste van de film, een compliment te meer aan de ac teerkunst van (voor al) José Ferrer en het kunstenaarschap van John Huston. P. W. FRANSE Damen, eerste concertmeester van het Concertgebouw-Orkest. Vrijdag 13 November, Waalse kerk, 20 uur: Orgelbespeling door Hendrik Lasschuit, die werken van Pachelbel, Walther, Han del en J. S. Bach ten gehore brengt (Be gijnehof). Zaterdag 14 November, Stadhuis, 20.15 uur: Herhaling van het programma (zie Vrij dag) der Opera Intima. Solisten zijn: Syl via Couzijn, Anke Dannijs, Arjan Blanken, Marcel Dirickx, Gerard Hurkmans en Ge rard Louman. Orkest: Die Haerlemsche Musyckcamer. Zaterdag 14 November, Doopsgezinde kerk, 20 uur: Uitvoering door het Naitonaal Mu ziekkorps van het hoofdkwartier van het Leger des Heils, met medewerking van mannenkoor (Grote Houtstraat). Zaterdag 14 November, Huize Hesmerg, 20.15 uur: Begeleid door Boukje Land geeft Riek WaasReen een zangrecital. Het program ma vermeldt werken van Monteverdi, Mahler, Debussy, Roussel en Rudolf Men gelberg. (Lanckhorstlaan 99, Heemstede). Dinsdag 17 November, Concertgebouw, 20 uur: Derde D-concert door het Noord- hollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey met solistische medewerking van Cor de Groot, piano. Mimi Boesnach en Paul Huf in ..Het dag boek van een deugniet" van Ostrowski, welk blijspel Zondag voor het eerst in Haarlem wordt vertoond. Programma: Tweede Symphonie van Beet hoven, Tweede Pianoconcert van Rach maninoff en 1' Ascension van Messiaen. Woensdag 18 November, Vleeshal, 20.15 uur: Pianorecital in Haarlems Cultureel Cen trum doord Paul Loeb, die werken van Bach, Brahms, Fauré en Malipiero zal vertolken. Woensdag 18 November, Concertgebouw, 19.30 uur: Generale repetitie van „Israël in Egypt" van Handel, door de Haarlemse en Heemsteedse C.O.V. onder leiding van George Robert met medewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest en de organist Piet Halsema (zie verder: Donderdag). Donderdag 19 November, Frans Halsmuseum, 20 uur: Onder auspiciën van het Comité voor jonge Toonkunstenaars treden in de Renaissancezaal op de pianist Henk Briër met werken van Bach. Mendelssohn en Chopin, tevens de sopraan Annie van Setten en de guitarist Dick Visser met volksliederen uit diverse landen. Donderdag 19 November. Concertgebouw, 20 uur: Eerste uitvoering in Haarlem van het oratorium „Israel in Egypt" van Handel (zie Woensdag) onder leiding van George Robert. Vocale solisten: Mea BoonNa- berman, Elsa van Bueren. Aafje Heynis, Han le Fèvre, Peter de Vos en Arie de Rijk. Vrijdag 20 November, Concertgebouw, 20 uur: Tweede avond in de serie „Meester- pianisten". Optreden van Clara Haskil. Programma nog niet ontvangen. DIVERSEN Vrijdag 13 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor de vereniging Geloof en Weten schap spreekt pater J. van Rijckevorsel S.J. over „Geestelijke aspecten van het na-oorlogse Frankrijk". Vrijdag 13 November. Jeugdhuis Bloemen daal. 20 uur: „Zon in een donkere buurt", humor en lering uit de Amsterdamse Jor- daan door de voordrachtkunstenaar J. B. Oosterwelder. Met koorzang en samenzang (Donkerelaan). Zaetrdag 14 November, O.R.G.-centrum. 20 uur: De arts L. F. C. Mees uit Den Haag spreekt over „De wederzijdse verhouding dier-mens". Gastheer is de Nederlandse Bond tot bestrijding van vivisectie (Wes terhoutpark). Zaterdag 14 November, Concertgebouw, 20 uur: Optreden van het Anova-cabaret met de revue „Humor is troef" voor de ver eniging „Nieuw Leven". Dansmuziek van „De witte kraaien". Herhaling op Zondag 15 November. Zondag 15 November. Lido-Theater, 11 uur: Wederom bijzondere voorstelling van de film „Hoe groen was mijn dal" naar de gelijknamige roman van Riqhard Llewel lyn, met Maureen O'Hai-a en Walter Pidgeon. Maandag 16 November, Concertgebouw. 20 uur: Feestavond van de afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse Grafische Bond met medewerking van Wim Ibo's Triangelcabaret. Met Lia Dorana, Sophie Stein. Rijk de Gooyer en Tonny Schiffer- stein. Maandag 16 November, gebouw Cultura, 20 uur: Spui-avond 1953, met muziek, voor dracht en forum, van de Humanistische Jongerengemeenschap Haarlem, voor be langstellenden van 1830 jaar. Dinsdag 17 November, Stadsschouwburg. 20.15 uur: Onder regie van Jack Dixon voert de Toneelvereniging Reünie het blij spel „Bakersprookje" van Ronald Jeans in de vertaling van Mary Dresselhuys op. Dindsag 17 November, Jeugdhuis Bloemen daal, 20 uur: De schrijver Maurits Dekker leest voor leden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling fragmenten voor uit enige van zijn romans (Donkerelaan). Woensdag 18 November, Kleine Brinkman, 20 uur: Voor het Genootschap Nederland- Engeland spreekt de heer W. Harvey Moore over „De doodstraf". Donderdag 19 November, gebouw St. Bavo, 19.30 uur: Ontspanningsavond van de Al gemene Bond voor Ouden van Dagen. Droste's Toneelvereniging voert het blij spel „Als je d'r maar in gelooft" op. Donderdag 19 November, Stadsschouwburg, 20 uur: De Verenigde Spelers vertonen onder regie van Ton van Otterloo het stuk „Marguéritc Gautier" (La dame aux camélias) van Alexandre Dumas. Donderdag 19 November, Brinkmann, 20.15 uur: Lezing met lichtbeelden over moderne Een bakermat is eigenlijk een lang werpige lage mand, ook wel een houten bak, die voor het haardvuur stond en tot zitplaats diende voor de baker, wan neer zij het kind, dat aan haar zorg was toevertrouwd, op haar schoot verzorg de. Een bakermat diende ook voor zie- kenvervoer, het was dus een voorloper van de brancard. In zijn toneelstuk „Krelis Louwen" laat Lar.gendijk de dronken boer in een bakermat naar de buitenplaats vervoeren, waar hij als ko ning zal worden gehuldigd. Bakermat gaat dan ook betekenen: de plaats waar men gebakerd is. ge boorteplaats en wordt ook gebruikt voor: de plaats waar een nieuwe ge dachte zich het. eerst heeft geopenbaard. Men noemt Engeland wel de bakermat ^der industrie. beeldhouwkunst van Rodin tot Zadkine door P. C. J. Reijne voor de Haarlemse Kunstgemeenschap. Donderdag 19 November, Minerva-Theater, 20.15 uur: Vertoning van de Zweedse rol prent „Himlaspelet" (De weg naar de hemel) onder auspiciën van de Hervormde Filmraad Heemstede. VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten van de afdeling Haar lem worden gehouden in het Frans Hals museum (ingang Klein Heiligland) en beginnen om 20 uur. Vrijdag 13 November: Eerste van twee voor drachten door mejuffrouw A. A. Fokker over „Feestmiddagen voor kinderen", in samenwerking met de vereniging voor paedagogiek. Maandag 16 November: Laatste avond in de cursus Handenarbeid. Mej. Hil Bottema spreekt over: „Volkskunst". Met licht beelden. Dinsdag 17 November: Tweede van vier voordrachten door prof. dr. Garmt Stui veling over „Wezen en werk van het mo derne humanisme". Conflicten tussen ge loof en wetenschap. Modernisme, Busken Huet, Multatuli. Woensdag 18 November: Tweede van drie voordrachten door H. P. Baard over: „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden". Werken der primitieven. Met lichtbeelden. Donderdag 19 November, Minerva-Theater: Eerste van drie voordrachten door prof. dr. M. A. Beek uit Amsterdam over het profetisme: de profeten als wonderdoeners en geroepenen. (Afdeling Heemstede). TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum: Etsen van Rembrandt uit eigen bezit. Verder tekeningen van Rafaël, Michelangelo, Lorrain en Watteau. Op werkdagen van 11—15 (behalve Maandag) en de eerste Zondag van elke maand van 13—15 uur. Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals en permanente expositie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks geopend van 1016 uur. des Zondags van 13lb uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Dagelijks ge opend van 3417 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Schilde rijen en tekeningen van Paul Citroen, (tot 18 November). Daarna: „Le musée chez soi", kleurenreproducties naar oude en moderne meesters. Geopend op werk dagen van 1017 uur. Huis Van Looy: Expositie van werken van leden van het genootschap „Kunst Zij Ons Doel" geopend tot 30 November op werk dagen van 10—12 en van 13.30—17 uur, des Zondags van 14—17 uur. Toegepaste kunst. affiches en illustratief werk. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur, op Zondagen alleen van 14—17 uur. Vishal: Zaterdag 14 en Zondag 15 Novem ber tentoonstelling „Het Raskonijn". Respectievelijk geopend van 9—22 en van 9—18 uur. ADVERTENTIE ADVERTENTIE kunt U- thans snel verdrijven. Het nieuwe, sterk ontsmëttende Amyl- Meta-Cresol (250 maal zo sterk als Phenol) met Jodium, vindt U alleen in de aangenaam smakende WEENEN. Het blijkt thans wel, dat de vijandelijkheden tusschen de Turken en de Russen eene ernstige wending hebben genomen. Tien uren gaans van Boecharest zijn 18.000 man Turken den Donau overgetrokken en spoedig daarna door eene divisie der Russen aangetast. Aan beide zijden is scherp gestreden, maar het is den Russen niet gelukt, de Turken te noodzaken weder naar den regter- oever van den Donau terug te trekken. Hier ter stede is men van oordeel dat deze aanvankelijke voordeelen der Turken niet te hoog aangeslagen moeten worden. Men verklaart, dat de Russen nog 200.000 man naar de vorstendommen overbrengen. De uitslag van den krijg, zoo deze wordt voortgezet, kan dan niet twijfelachtig zijn.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5