'nkOX¥?...Ja (frauty i Zie Boven: Zaterdagmiddag Mercurius overgang Minister Van Thiel wijst de motie-Lemaire af Plannen voor prijsverhoging in de bloembollenhandel Meningen lopen sterk uiteen Nieuwe uitgaven Nieuw gebouwencomplex voor'PTT in Amsterdam Nieuwe Vestigingswet Bedrijven aangenomen Nieuwe werkwijze bij bruggenbouw Minister over N.S.-bus Amsterdam-Den Haag Herenhoeden Een moderne collectie van Borsalino, Staalmeester enz. „Thunderjet" straaljager vermist Amsterdams Centraal Station wordt verbouwd Bouwtijd drie jaar, kosten 15 millioen Speciale posttreinen voor de P.T.T. Justitiële maatregel tegen Dordtse melkinrichting Sir Edmund Hillary in Amsterdam TWEEDE KAMER Methode-Kleinlein in Krommenie toegepast „Besluit zonder principiële betekenis" VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 Van onze correspondent in de Bloembollenstreek.) Er blijkt in de bloembollenstreek zo hier en daar een streven te bestaan om de door de regering vastgestelde minimum-prijzen zowel voor de binnenlandse als voor de buitenlandse handel verhoogd te krijgen. Geheel eensluidend zijn de meningen uiter aard niet, maar bij de 5 loonsverhoging is de onrust toch wel iets gestegen. Vast staat wel, dat de Bond van Bloembollenhandelaren (de exporteursorganisatie), zeker „iet afkerig van een prijsverhoging is. Hij zal dit wèl zijn, als de verkoop in het buitenland daardoor wordt bedreigd. De noodzaak van een prijsverhoging staat, dit dient vooropgesteld, niet vast, omdat er geen cijfers zijn. Men kan niet zeggen of een exporteur voldoende ver dient en ook niet of de kweker kan telen voor de vastgestelde minimumprijs, die overigens geen kostprijs is, maar een z.g. anti-dumpingsprijs. In de practijk zal deze bij een overproductie echter wel de mini mumprijs zijn. De voor- en tegenstanders van een ver hoogde export-minimumprijs gaan van verschillende standpunten uit. De voor standers leggen het accent op de winst aan deviezen en de tegenstanders verleggen het accent meer naar de winst in het binnen land. Volgens hen is het beter dat zoveel mogelijk bollen worden verkocht in het buitenland,waardoor de overproductie door de lagere prijs zou kunnen worden weg gewerkt, dan zo min mogelijk voor zo véél mogelijk. Het probleem is niet eenvoudig. Men kan bijvoorbeeld van het standpunt uitgaan, dat de kwekers tevreden zijn, omdat ze de ar beidslonen kunnen drukken door hun kin deren te laten medewerken. Het is geen zeldzaamheid, dat de kinderen van bloem bollenkwekers 's avondis na schooltijd bij vader moeten gaan helpen bollen pellen of gladiolen schoonmaken. We hoorden zelfs eens vertellen, dat het vrij normaal is dat kinderen van elf of twaalf jaar om tien uur nog aan het werk zijn! Het werd door anderen bevestigd. Men kan dit moeilijk een gezonde basis noemen voor een bedrijf. De tegenstanders van de verhoging van de binnenlandse minimumprijs menen nog een ander argument achter de hand te hebben. De tegenwoordige minimumprijzen liggen beslist onder de kostprijs. Wordt de prijs nu verhoogd en wel zo, dat de kwe kers er iets meer dan hun kosten kunnen uithalen dan zouden zij „voor het sui-plus" kunnen gaan telen. Dit betekent, dat zij zoveel mogelijk bollen zullen opplanten, omdat het voor hen niets uitmaakt of de export de bollen wel zal kunnen verkopen of niet. De kwekers krijgen er toch een vergoeding uit het surplusfonds voor. Er varen kwekers zullen echter wel kunnen vertellen, dat het telen voor surplus zeker niet lonend zal zijn bij een normaal be drijf. Alleen als men gebruik maakt van kinderarbeid zit er een kans op een niet al te best belegde boterham in. Het ongeluk in de gehele situatie zit echter in het volkomen gebrek aan cijfers. Men schat maar zo'n beetje. Eigenlijk kam pen de exporteurs met hetzelfde gebrek, ook daar mankeren vergelijkende cijfers. Ieder werkt op zijn eigen houtje en weet ADVERTENTIE van 1Q5° 19*O to, 45.. Uu beste kans bij Gr. Houtslr 120 - KI. Houlsir.58 Gen.Cron|estr. 3-Ó niets, of in uitzonderlijke gevallen maar een zeer klein beetje, van de kosten van een ander. Het zou zeker geen overbodige luxe zijn als men eens ging trachten daar in een verbetering te krijgen. In andere sectoren van de tuinbouw kan dat ook, dus waarom in het bloembollenbedrijf niet? In de bloembollenhandel is alles zo goed als onzeker. Als de bloembollenreizigers weggaan om de klanten in het buitenland te bezoeken, weten zij niet hoe de inkoop prijzen van de bollen, die zij nu verkopen, een half jaar later zullen liggen. Zij raden dan maar en maken op grond van hun vermoedens de prijzen op. Is de oogst best dan kunnen de prijzen in het binnenland laag liggen en hebben zij bij de verkoop goed geraden. Is het andersom dan blijft er van het verschil tussen de binnenlandse en buitenlandse prijzen zeker geen 30 a 40 bruto over, zoals de officiële prijs vaststellingen zouden doen vermoeden. Onzekerheid in de handel Eehalve bij deze onzekerheid in de han del, die overigens toch zou blijven, zelfs al werden de prijzen verhoogd, komen de voortdurend stijgende bedrijfskosten. De export is tegenwoordig buitengewoon ge compliceerd door alle voorschriften op dit terrein. Het gevolg ervan is: meer perso neel nodig dan voor de oorlog. Dan de reizen in het buitenland. De kosten hier voor zijn soms 2 of 3 maal gestegen en men kan er werkelijk niet op bezuinigen, want het gehele bloembollenvak is op deze per soonlijke bezoeken van de exporteurs of hun reizigers aan de klanten gebaseerd. Bloembollen moeten namelijk worden ver kocht. Zou men dat schriftelijk proberen ADVERTENTIE Zwanendons PYAMA'S BARTELJORISSTR 24 HAARLEM TEL. 2042O ENMODE dan gaat het verkochte kwantum met sprongen achteruit. Het aanstellen van vertegenwoordigers in het buitenland is nauwelijks goedkoper, want ook zij vragen een 10 tot 15 provisie. Voor de bedrijven, die behalve de export een kwekerij hebben, liggen de zaken an ders. Zij kunnen een beter overzicht heb ben, hoewel daar ook wel eens aan getwij feld wordt. Van de 592 exporteurs hebben er echter 239 geen kwekerij. Dan is er nog een aantal die maar een zeer bescheiden hoeveelheid telen, dat men op ongeveer 200 kan schatten. Was men er in exporteurskringen van overtuigd, dat de export bij een prijsver hoging terug zal lopen doordat men in het buitenland op een felle tegenstand kan stuiten men praatte er beslist niet over. Het tegendeel schijnt echter het geval te zijn. Een bewijs daarvan zou men kunnen vinden in de felle tegenkanting van de Bond van Bloembollenhandelaren als er gesproken werd over een prijsverlaging. De bond gaat namelijk van het standpunt uit, en men is daar zeer goed geïnformeerd, dat het product eerder duurder dan goed koper moet worden, eenvoudig op grond van het feit, dat een juweel ook niet voor een kwartje te koop moet zijn. Het publiek ziet het dan niet meer voor een juweel aan. De buitenlandse afnemers gaan, even als de Nederlandse leveranciers, ook van het standpunt uit, dat er aan een gulden meer te verdienen is dan aan een halve. Al met al kan men concluderen, dat er zowel voor de exporteursorganisatie, de Bond van Bloembollenhandelaren, als voor de kwekers-vereniging, de Konink lijk Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur op het terrein van het onder zoek naar de bedrijfsuitkomsten nog vol doende werk te verrichten is. Zij zijn de aangewezen lichamen om nu eens uit te zoeken of er bij de verschillende bedrijfs- types voldoende wordt verdiend, en ook of het gehele land genoeg profijt heeft van de bloembollenexport. Het is tenslotte zo dat, als mocht blijken dat een prijsverho ging de verkoop niet zou verminderen, er dus meer deviezen te verwerven zijn. Dood in de jungle door Michael Hastings, verschenen in de Prisma-reeks van Het Spectrum, Utrecht, Antwerpen. Tot het eind toe blijft de spanning er in. Een thriller van ongewoon karakter door zijn uitzonderlijk gegeven. Indringend en scherp observerend. De oplossing van de raadselen, die het stelt, is zeer voor de hand liggend. De afwikkeling krijgt een sensationeel tintje, dat er voor dien niet aan kleefde. Lectuur, die uitermate geschikt is om uw zenuwen op de proef te stellen. Ti G'oyo en zijn haai door Clément Richer, in de Salamander-reeks verschenen bij N.V. Em. Querido, Amsterdam. Een lang niet alledaagse geschiedenis met een weldoende ironie verteld, boeiend van begin tot eind. De wereld, die het u voor ogen tovert, is kleurrijk, primitief, wreed en vermakelijk. Ze wordt met zoveel sfeer en tegelijk met zo'n gemak opgeroepen, dat ge vergeet, dat ge leest en u er zelf in waant. Een genotvolle verstrooïng is er mee verzekerd. Boek van het Jaar, onder auspiciën van de Winkler Prins Stichting, Amsterdam, Brussel, uitgegeven. Thans dus de uitgave van 1953, waarin men wederom tal van ge gevens. overzichten en documentatie-mate- riaal bijeengebracht heeft. Het is een naslag werk, dat wij niet graag zouden missen. Steller dezes, geïnteresseerd in de film rubriek, constateerde dat deze kan bogen op een hoge mate van volledigheid al miste hij de kwalificering van sommige prestaties en kregen de minder belangrijke producten daardoor een waarde, die hen niet toekomt. Deze critiek evenwel is van ondergeschikt belang wanneer men daar tegenoverstelt de veelheid en uiteenlopendheid van onder werpen, die het Boek van' het Jaar behan delt. Het behoort tot het beste wat de boe kenmarkt te bieden heeft. Een almanak van verleden feiten, meer draagwijdte die men nu pas goed gaat beseffen. De dood van Angèle Degroux, derde druk van H. Marsman's bij Em. Querido ver schenen romen. De belangstelling voor de dichter Marsman richt zich ook op de roman cier. Een derde druk van zijn „De dood van Angèle Degroux" was noodzakelijk. De rijkspolitie te water en de Marine Luchtvaartdienst zoeken in het IJselmeer- gebied naar het wrak van een Thunderjet- straaljager, die gisteren niet van een oefenvlucht op de basis Eindhoven is te ruggekeerd. De straaljager, bestuurd door de 23-jarige sergeant-vlieger Joh. C. A. Vis uit Rotterdam, werd het laatst beven Lopik waargenomen. Men vreest dat het toestel in het IJselmeer is gestort. ADVERTENTIE Grote nieuwe ontvanghal met 32 loketten De ontvamglhal van het thans 64 jaal oude Centraal Station te Amsterdam zal in de komende doe jaren op drastische wijze worden verbouwd, opdat er voor de stroom van vertrekkende reizigers meer ruimte zal komen. De eerste werkzaam heden zullen naar gehoopt wordt reeds vol gende maand beginnen. Daartoe zal „het orgel", zoals de Amsterdammers het bre de, ronde plaatskaartenbureau tegenover de ingaingen plegen te noemen, verdwij nen en bovendien zullen de beide brede trappen, die vanuit de hal, onmiddellijk na de contrölehokjes rechts en links naar de wachtkamers langs het eerste perron lei den, worden afgebroken. Gemiddeld komen dagelijks in totaal ongeveer 100.000 pas sagiers door het station. De 27 bestaande loketten bleken te gering in aantal. De nieuwe hal zal rechthoekig worden met slechts één controledoorgang in het midden in het verlengde van de tunnel naar de perrons. Rechts en links van deze doorgang, op de plaats van de huidige brede binnentrappen naar de wachtka mers komen in totaal 15 loketten. Aan de voorzijde van de hal zullen nog 14 loketten worden gebouwd met beperkte uitgifte-mogelijkheid, hoofdzakelijk voor- speciale bestemmingen, zoals Zandvoort, het Gooi, enzovoort. Tenslotte zal rechts in de hal, waar thans het Inlichtingenbureau is gevestigd, een groot kantoor, afgeschei den met glazen deuren, worden ingericht. Hier zal het publiek langs een 27 meter lange balie buitenlandse plaatsbewijzen kunnen kopen, plaatsen reserveren in bui tenlandse treinen, geld wisselen en inlich tingen vragen. Een ruimte overeenkomend met drie loketten zal voor „buitenland" worden gereserveerd. In de nieuwe hal ko men dus 32 loketten (in plaats van 27 zoals thans, waarvan verscheidene met halve capaciteit). De verbouwing van dit alles staat reeds vast. Nog niet vast staat de bouw van een voetgangerstunnel onder de drukke verkeersweg voor het station met een in gang op het stationspleintje vlak achter het wisselhuisje van de tram en weer op duikend meT een uitgang midden in de hal van het station. Ja, want wie zou er zonder ROXY willen zitten? Wie aandachtig proeft, wil alleen nog maar deze verse geurige Amerikaan. Bij ROXY staat de kwaliteit voorop. Ruik het, proef het, geniet ervan! En u stemt mee in met De P.T.T. zit in Amsterdam de laat ste jaren met grote moeilijkheden. Vooral de toestanden op het kantoor Amsterdam-Centraal Station waai de expeditie brievenpost, expeditie pakketpost en diverse andere diensten zijn ondergebracht moeten onhoud baar worden genoemd. Men heeft daarom het besluit ge nomen een groots complex op te rich ten dicht bij het Oosterdok, vlak naast de Stads Rietlanden, waar momenteel de Nederlandse Spoorwegen opstel sporen hebben liggen die echter naar elders verlegd kunnen worden. Met de bouw van het nieuwe com plex zal men omstreeks Juli 1955 kun nen beginnen en indien er hard wordt gewerkt, zal in 1958 de nieuwe ruimte in gebruik kunnen worden genomen. De kosten zullen ongeveer 15 millioen bedragen. Deze belangrijke verbetering in de P.T.T.-accommodatie nabij Amsterdam- C.S. is geenszins alleen voor 's lands hoofd stad van belang. De Amsterdammers ont vangen per jaar 210.000.000 brieven (3.000.000 kilo a 15 gram per brief). Tussen de 700.000 en 900.000 brieven per dag gaan uit, terwijl 600.000 tot 800.000 besteld moeten worden. Aan de postpak ketten dient per dag verzonden te worden een aantal van bijna 18.000 en besteld bijna 7000 stuks. Niet alleen Amsterdam-C.S. is veel te klein, ook het kantoor aan de N.Z. Voorburgwal. Thans wil de P.T.T. een nieuw gebou wen-complex doen verrijzen, dat tiental len jaren zal kunnen meegaan. In nauwe samenwerking met Amster dams gemeentebestuur en de directie der De P.T.T. overweegt het in gebruik ne men van speciale posttreinen. Deze treinen zullen vooral 's nachts worden ingelegd voor het vervoer van de zich ieder jaar steeds verder uitbreidende hoeveelheid post, en wel in het bijzonder voor de grote afstanden. Momenteel is het voor P.T.T. haast niet meer doenlijk in de twee minuten, dat de treinen aan de stations stoppen, alle ingaande en uitgaande post efficient te verwerken. Thans rijden 's nachts uitsluitend nacht- postgoederentreinen. N.S. is men tot overeenstemming geko men. In dit op te richten gebouwen-com plex, waarvan de vormgeving der drie elementen nog niet is bepaald, alhoewel aangenomen kan worden dat een der ele menten een 20 tot 25 meter hoog zal wor den, zullen worden ondergebx-acht expedi tie en bestelling van zowel brief- als pak ketpost, inklaring, directie en enkele an dere diensten. Het is niet alleen Amster dam, dat hier over 5 jaar de vruchten van zal kunnen plukken. Geheel Nederland zal hier bij winnen, daar nu ook de cloor- voer-post te Amsterdam van een enor me omvang aanzienlijk sneller behan deld zal kunnen woi-den. Van dit nieuwe complex zal een nog te ontwerpen transportsysteem worden aan gelegd naar het eerste perron Amsterdam- C.S., en van daar vei-der naar de vei-schil- lende andere perrons. Tevens is er gelegen- haid om tot voor het nieuwe gebouwen complex een spoor-verbinding te leggen, zo dat ook direct van de sorteermaehines ge laden kan worden. Biedt het huidige gebouw geen plaats voor mechanische behandeling van de pakketpost, in het nieuwe gebouw zal zo veel mogelijk op deze wijze behandeld worden. Een groot, bijkomend, voordeel is hierbij, dat met de pakketten dan aanzien lijk minder gegooid, gesjouwd en gescho ven zal behoeven te worden. De officier van justitie te Dox-drecht heeft een Dordtse melkinrichting een be velschrift gezonden, waarbij zij wordt be volen de bepex-king van de levering aan enkele melkhandelaren op te heffen. De desbeti'effende melkhandelai'en zijn niet aangesloten bij de saneringscommissie. Deze had daarom de melkinxdchting op dracht gegeven hun een zeer beperkte hoe veelheid melk te levex-en. Reeds de vorige week had de officier van justitie de melkinrichting gewaar schuwd, doch desondanks had men de in gevolge de Zuivelverordening 1946 ver plichte levex-ing nog niet op het vereiste peil gebracht. Daarom is nu ingegx-epen. Wanneer de melkinrichting bij de recht bank een bezwaarschrift indient tegen de justitiële maatregel, zal er binnen vijf dagen een definitieve beslissing moeten vallen. De levering moet echter hangende deze kwestie onbeperkt voortgang hebben. Woi'dt de officier in het gelijk gesteld dan komt de melksanering in Dordrecht op losse schroeven te staan. Uit de boottrein van Hoek van Holland stapte vanmox-gen op het Centraal Station te Amsterdam de 34-jax-ige Nieuw-Zeelander, beklimmer van de Mount Everest, sir Ed mund Hillary, vriendelijk lachend in een kring van belangstellenden, in het bijzonder bestuui-sleden van de Konixxklijke Nedex-- landse Alpenvereniging, fotografen en vex-- slaggevers. Zijn jonge vrouw, die hem ver gezelde, werd met bloemen verwelkomd. Het echtpaar Hillary werd dadelijk naar zijn hotel begeleid. Sir Edmund houdt hedenavond in het Concertgebouw te Amsterdam een lezing over zijn historische beklimming, die ook door de Koningin zal worden bijgewoond. De opbrengst zal worden gestort in een fonds van de Royal Geographical Society voor exploratie van het hooggebergte. WIJ zouden Zaterdag middag (14 Nov.) een totale zonsverduis tering belevenals Mercurius groter was, of dichter bij de aarde stond. Zaterdag trekt Mercurius namelijk pre cies tussen de aarde en de zon door maar nade- maal dit planeetje nu eenmaal geen grotere middellijn heeft dan 4800 km. en bovendien onge veer honderd millioen kilometer van ons af staat zullen wij het ver schijnsel slechts waar nemen als het bewegen van een donker stipje over de zonneschijf, van links naar rechts. Helaas valt dit gebeuren op een voor ons ongun stig tijdstip, namelijk om 16.36 uur; de zon is dan al aan het ondergaan. Dat is jammer, want het is een zeldzaam voorval, dat maar twaalf of der tien keer per eeuw voor komt. Voor wie weet dat Mer curius eenmaal per 88 dagen een omloop om de zon volbrengt klinkt dit misschien vreemd; men zou op grond daarvan verwachten dat het schouwspel van zo'n Mercurius-overgang, zo als het heet, elke 80 da gen zou worden ver toond Maar dat is niet waar. Het vlak waarin de baan van Mercurius ligt, is een ander vlak dan dat van de aard baan; beide vlakken ma ken met elkaar een hoek van ongeveer zeven gra den en dat is de oorzaak dat zo'n overgang over de zonneschijf zo spora disch voorkomt. Dat is des te meer te betreuren omdat er be halve Mercurius nog maar één planeet is die ons bij tijd en wijle een dergelijk schouwspel vertoont, namelijkVenus, de andere planeet die zich tussen zon en aarde bevindt Een Venus- overgang is een nog boeiender schouwspel (Venus is groter dan Mercurius) maar wij moeten wachten tot het jaar 2004 voordat wij er een te zien zullen krij gen. Wie er wat moeite voor over heeft kan intussen toch nog proberen een glimp van de Mercurius- overgang van Zaterdag middag op te vangen. Daar is een kijker bij nodig. Als men achter die kijker een scherm plaatst met goed effen wit papier er overheen dan zal op dat papier, bij goed instellen van de kijker, een beeldje van de zonneschijf worden geprojecteerd. Op dat schijfje moet dan een donker stipje verschij nen: het silhouet van Mercurius. G. v. W. (Van onze parlementaire redacteur) Donderdag besprak de Tweede Kamer velerlei onderwerpen, te weten de organi satie van de U.N.O., de Indische Nederlan ders, de Vestigingswet Bedrijven, en ten slotte de begroting van Overzeese Rijks delen. Wat de UNO betreft: dit ondei'werp werd op het vragenuurtje aangesneden door mr. Burger (P. v. d. A.) naar aanleiding van de plannen van de nieuwe secretaris-gene raal leden van het secx->etariaat te vex-fc>ieden deel uit te maken van enige politieke !oi"ga- nisatie. Dit ging mr. Burger te ver. Vragen derwijze maakte hij kenbaar zulks een niet gerechtvaardigde aantasting te achten van de persoonlijke rechten van hec secre- tariaatspersoneel. Minister Luns erkende dat dat deze maatregel hem ook wel wat te ver ging. Zeker, vorig jaar was een aantal ambte naren van het seci-etariaat ontslagen omdat hun politieke onbetrouwbaarheid bewezen zou zijn. De minister had gi'ote waardering voor de nieuwe secretaris-generaal, Ham- inarskjöld. Maar als deze werkelijk in het reglement voor het pex-son'eel van het secretax-iaat een bepaling zou wille,n op nemen, als die waarop mr. Burger doelde, dan zou de Nederlandse delegatie zich daar zeker tegen verzetten. Minister Luns had reeds een telegram aan onze delegatie over deze aangelegenheid gezonden, waaruit nog eens duidelijk blijkt welke bezwaren de regering tegen een dergelijke regeling koestert. De Indische Nederlanders Hierna kwam minister Van Thiel aan het woord over de kwestie omtx-ent de In- indische Nederlanders te wier behoeve prof. Lemaire (KNP) Dinsdagavond een xnotie had ingediend. De bewindsman had intus sen gelegenheid gehad met de pas hier te lande aangekomen Hoge Commissaris, graaf Van Byland, de kwestie te bespi-eken. Volgens deze was er geen sprake van een onhoudbai-e situatie voor de Indische Ne derlanders in Indonesië. Het zou strijdig zijn met hun belangen, zo ging de minister voort, hen hiex-heen te laten komen. De regering heeft tot plicht hen tegen zichzelf in bescherming te nemen en onberaden stappen te helpen voorkomen. Zou de motie worden aangenomen, dan is een grote uit tocht van de betrokkenen uit Indonesië te duchten, terwijl men juist gerepatrieerden met rijkssteun naar ginds zou moeten bren gen. De minister verklaarde 'dat als de motie zou worden aangenomen, de regering haar naast zich neer zou leggen, aangezien zij de uitvoexing ervan onverantwoord acht. Namens de overgrote meerdextheid van zijn fractie liet mi'. De Graaff (KVP) daarna het „tegen" horen. Er kwam van zijn kant een veel minder ver gaande motie om te verzoeken met spoed een organisatie vorm voor het maatschappelijk werk onder de Nederlanders in Indonesië tot stand te bi-engen. Zowel dr. Schouten (A.R.) als prof. Oud (VVD) drongen er op aan over de motie later te beslissen. Dinsdag zal dat geschie den. Inmiddels nam de Kaxner zonder hoof delijke stemming, met aantekening van het communistische „tegen", de begroting van Maatschappelijk Werk aan, echter niet na dat prof. Oud er op gewezen had, dat het stemmen voor een begroting nog niet be tekent, dat men het beleid van de minister goedkeurt. Nieuwe Vestigingswet aangenomen De nieuwe Vestigingswet Bedrijven werd eveneens aangenomen, waardoor nog eens speciaal de centrale plaats en taak van de minister van Economische Zaken ten op zichte van deze regeling is onderstx-eept. Met de beschouwingen over de begro ting van Overzese Rijksdelen was men spoedig gereed, omdat men in dit stadium niet wilde vooruitlopen op de besprekingen met de West. Er heerste dan ook een heel wat vreedzamer stemming dan het vorig jaar. De heer Kort (K.V.P.) was geneigd het komend overleg met optimis me tegemoet te zien. Mevrouw F o r t a- nierDe Wit (V.V.D.) stond enigs zins gereserveerd tegenover het werk van de Stichting voor Culturele Samenwerking, althans in die zin, dat zij betwijfelde of die stichting het overheidsgeld nog steeds op de beste wijze besteedt. Ook de heer Goedhart (P. v. d. A.) achtte het beleid vaxi de stichting niet in alle op zichten gelukkig. Hij was het voorts niet eens met mr. De Graaff (K.V.P.) over de taak van zending en missie op Nieuw Guinea ten aanzien van het onder wijs. Mr. De Graaff voelde niets voor neu traal onderwijs voor de papoea's, daaren tegen wenste de woordvoex-der van de P. v. d. A„ dat men niet principieel onder wijs en volksgezondheid steeds in handen van de missie zou laten, hoeveel goeds er ook van die kant tot dusverre ge daan is. Tenslotte volgde er nog enige critiek van prof. Gerbrandy (A.R.)" op de volgens hem onheuse houding van gouverneur Van Baal tegenover de Zuid-Molukse voor mannen, die van Nieuw Guinea naar Ne derland zijn overgebx-acht. Een avondvei-gadering kon achterweg blijven doordat de sprekers sneller en korter de zaken .jxaddec behandeld dan mén had verwacht. Alleen de heer Gort zak moet nog in eerste aanleg het "woord voeren, maar hij had de vergadering reeds verlaten en komt nu pas Dinsdagavond aan de beurt. Voor de tweede keer heeft men in Ne derland thans het zogenaamde „schilden- systeem" bij de bouw van brugpijlers toe gepast. De eerste keer geschiedde dit bij een brug in Kolhorn nabij de Wieringer- meer, de tweede keer op veel grotere schaal bij de bouw van een brug over de Tapsloot bij Kx-ommenie. Het „schildensysteem" is een vinding van de heer J. W. Kleinlein te Bloemen- daal, technisch hoofdambtenaar bij de Pro vinciale Waterstaat van Noordholland. Bij de tot dusverre gevolgde methode werden brugpijlers in een bouwput gebouwd, waai*voor eex-st een gedeelte van het vaax-- water moest worden afgedamd. Bij de me thode van de heer Kleinlein is dat niet no dig. De betonnen ommanteling van de pij ler wordt op de wal gereed gemaakt en daarna met een drijvende hijskraan op de inmiddels ingeheide fundering geplaatst. Tenslotte wox-dt de betonnen doos volge- stoi-t. Op deze werkwijze is in Nederland en in een aantal andex-e landen octx-ooi verkre gen. Zij geeft een aanzienlijke bespax-ing aan tijd en geld. De ommanteling voor een brugpijler, welke de Kondor Betonmaatschappij dezer dagen in de Tapsloot bij Krommenie heeft geplaatst, woog 125.000 kilogram. Naar aanleiding van de vragen van het Tweede Kamexdid de heer Vex-kerk betref fende de vergunnixxg aan de N.S. voor een autobusdienst Amsterdam-Den Haag heeft thans de minister van Verkeer en Water staat geantwoord. De minister is van mening, dat de beslis sing van de Commissie Vergunningen Per sonenvervoer als van incidentele aard be hoort te worden beschouwd, waaraan dien - tengevolge geen principiële betekenis mag wox-den toegekend, noch ten aanzien van de grondslag der coöx-dinatie, noch met be- trèkking tot het vx-aagstuk van de verhou ding. De C. V. P. praejudicieert op gener lei wijze op andex-e gevallen en behoox-t zulks ook niet te doen. De wet Autovex-voer Personen beperkt het recht van bex-oep niet tot de „recht streeks" belanghebbenden. Het staat ook voor niet aan het wegvervoer deelnemen- den vrij beroep in te stellen. Slechts zal zowel volgens de Wet Autovex-voer Perso nen als naar algemene rechtsbeginselen bij de appellant enig belang aanwezig moeten zijn, bij gebreke waarvan de beroepsin stantie, in dezen dus de Kroon, niet-ont vankelijkheid zal moeten uitspx-eken. Ge zien de omstandigheid, dat de gevallen beslissing als een geval op zich zelf behoort te worden beschouwd, acht de ondex-gete- kende geen voldoende i-eden aaxxwezig voor de door de heer Verkerk genoemde vrees.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9