Korfballers beginnen al aan tweede helft van competitie oder „Barcelona" heeft 38000 leden, slechts 450 doen aan sport iSpiegel Sporten m E Sport op Zondag Schoten en HFC spelen thuis bij voetballers NBvLO vroeg uitstel van één maand Verrassende nederlaag van HOC tegen Antilopen Courses te Hilversum ZATERDAG 14 NOVEMBER 1953 KORFBAL HANDBAL HOCKEY Proefwedstrijd hockeyteams Cricket Opbrengst testmatches Schaats-kernploeg naar Noorwegen Verenigingen kennen geen adspiranten Biljarten Hof van Holland Derde klasse libre Wielrennen Wereldkampioenschappen in 1956 in Nederland? l 'oetbal De bekercompetitie in Engeland Twee Zweden Olaf Hans 50.000 dollars Veelzijdig Ver geschopt Basketballcompetitie Europees voetbalelftal weer naar Amsterdam? OOK MORGEN is er weer een be knopt voetbalprogramma. Dit in verband met de wedstrijd Zuid Neder land—Luxemburg. Zo spelen in de eerste klasse alleen Be Quick en Ajax tegen elkaar in afdeling A en Blauw-Wit en V'olewijekers in afdeling B. Van de clubs uit deze omgeving speelt VSV op eigen terrein vriendschappelijk tegen Haarlem en RCH ontmoet in Delft DHC. Twee tweedeklassers uit Haarlem spelen wèl voor de competitie. In Haarlem-Noord komt Schoten in het veld tegen Water graafsmeer en aan de Spanjaardslaan speelt HFC tegen ZVV. Voor Schoten betekent de thuiswedstrijd tegen de Amsterdammers een wel heel moeilijke opgave. Watergraafsmeer behoort tot de candidaten voor de bovenste plaats. Schoten komt uit in de volgende opstel ling: doel: Kessens; achter: Hogendijik en Joppe; midden: v. d. Mark, Klooster en Bot; voor: Geurts, Pelser, Van Oosten, Keu- lemans en Berendrecht. Wat HFC morgen zal doen tegen ZW is nog een raadsel. Het zal geheel afhangen van het feit of de Haarlemmers de vorm. waarin zij aan het begin van het seizoen speelden, hebben teruggevonden. ZW is naar de ranglijst te oordelen een ge lijkwaardig tegenstander. HFC komt uit met: doel: Van der Lee; achter: Dekker en H. Corbeth; mid'den: Biileveld, Molijn, Hein Winter: voor: Hans Winter, De Nijs, Moolenaar, Jochemus en Moolenaar. De competitieleiders van de K.N.K.B. en de H.K.B. zullen deze compétitie niet mop peren over trage afwerking van de vast gestelde programma's. Geen enkele terrein afkeuring heeft nog plaats gehad. De clubs in de afdelingen, waar 18 wedstrijden moe ten worden gespeeld, hebben ook reeds de helft van het totaal aantal wedstrijden achter de rug. zodat zij morgen de tiende wedstrijd spelen. Men kan dit feit alleen maar toejuichen, omdat dan in de zomer ook de zomersporten tot hun recht komen. In de tweede klasse speelt Animo Ready morgen op eigen veld tegen de andere Haarlemse tweedeklasser. Oosterkwartier. In de eerste wedstriid won Oosterkwartier met vier-twee en ook ditmaal heeft het de beste kans op een kleine overwinning. Haarlem I komt niet in het veld, omdat Fortuna Zondag niet over een veld kan beschikken. In de derde klasse B ziin ook al revanche wedstrijden vastgesteld. Hier zal Aurora ook ditmaal van BEP winnen. Daarentegen heeft Nieuw-Flora weinig kans tegen KCN, evenmin als Soort Vereent tegen Meo. Ook Watervliet, dat thuissnelerd met zes-twee van ZKC won, zal terdege moeten oppas sen om in Zaandam geen puntenverlies op te lopen. Vanavond begint in het RAI-gebouw in Amsterdam de derde zaalhandbalcompe titie van district West A, die tot en met begin Januari zal duren voor tweeduizend dames, heren, meisjes en jongenshand ballers. Deze derde competitie overtreft wat deelneming aangaat weer de vorige. Er zijn nu 186 teams ingedeeld, waaronder 76 dames-, 54 heren-, en 56 jeugdteams. Een verheugend verschijnsel. Behalve Zondag wordt er ook gespeeld op de Zaterdag- en Maandagavonden van zeven tot elf uur. Men kan tijdens deze competitie ook de districtsklassers uit Haarlem en Kenne- merland weer aan het werk zien. Zonder meer kunnen we hierbij vaststel len dat de Concordia-dames en de heren van Rapiditas en Concordia in de poules A het zeer zwaar krijgen. Want bij de dames zien we de hoofdklassers Sagitta en Vriendschap, terwijl de topploegen uit de eerste klas West A, zoals Niloc, Zeeburg en ADA wel voor verdere concurrentie zullen zorgen. En bij de heren is dat al niet anders. Daar zijn het de hoofdklassers Aalsmeer en Niloc, die met de eersteklassers Blauw Wit en AHC borg staan voor een reeks van spannende duels. Rapiditas, dat deze indeling te danken heeft aan zijn eerste plaats in de 2e klas bij veldhandbal, wordt dus geconfronteerd met de sterkste tegenstanders. In poule C dames en heren treffen we de IJmond-teams aan. Bij de dames lijkt IJmond ons lang niet kansloos, al zullen de ploegen van Aalsmeer en AHC ge- nog moeite opleveren. De IJmond-heren komen naast goede bekenden uit de veld- handbalcompetitie (Tonido en Blauw Wit 2) tegenover het sterke Niloc 2, Aalsmeer 2 en Amstel. Tot slot zijn er dan HOC, Haarlem en OSS (Zandvoort) die in poule D uitkomen. De leider der Westelijke eerste klasse, het Bloemendaalse BMHC, gaat een moei lijke wedstrijd tegemoet tegen en op het terrein van Hilversum, waar HHIJC de vorige week maar een benauwde zege be haalde. Daar verwacht kan worden, dat HHIJC thuis tegen Kampong en TOGO uit tegen Groen Geel wel de volle winst zal behalen, blijft het spannen in de bovenste regionen van deze afdeling. BMHC, mag dan ook geen enkel punt verliezen wil het zich als Westelijk leider handhaven. De dames van BDHC gaan op bezoek bij Laren, dat op de ranglijst de onderste plaats bezet. De Bloemendaalse hockeysters zullen uit deze ontmoeting dus de volle winst moeten behalen, hetgeen met de nieuwe opstelling van BDHC ook zeker wel zal gelukken, vooral als aanvoerster mejuf frouw M. Wijnstroom weer van de partij kan zijn. Alliance speelt in de Overgangsklasse (heren) op eigen terrein om twee uur tegen de koploper Laren, dat er ook in deze ont moeting wel weer voor zal zorgen geen winstpunten te verliezen. Want anders zou HDM een goede kans maken Laren voorbij te streven. Overige wedstrijden Voor Zondag is het overigens een men gelmoes van inhaal- en bekerwedstrijden, zodat de meeste lagere elftallen niet spelen. Om de HTCC-beker moeten de spelers van Strawberries op bezoek gaan bij Laren II. Het tweede elftal van Straw berries speelt bij en tegen Laren III om de J. D. Treslingbeker (voor tweede en lagere klassers). Om diezelfde beker zullen het vierde en vijfde elftal van Laren strijd moeten leveren tegen BMHC V en VI. In de promotieklasse dames is nog de wedstrijd tussen BDHC III en Rood Wit vastgesteld, die om elf uur achter Zomer- zorg wordt gespeeld. Een interessante ont moeting voor de vraag, wie de onderste plaats gaat of blijft bezetten. BDHC heeft twee punten uit zes wedstrijden, Rood Wit nul uit vijf. Ondanks dit geringe verschil geven wij mejuffrouw T. van der Graaf en haar tien Bloemendaalse medespeelsters toch de beste kansen tegen de Heemsteedse ploeg. Na de interessante ontmoeting, die de hockeyliefhebbers uit Kennemerland wacht op Woensdag 18 November tussen een elftal van hockeysters uit Haarlem en Amsterdam tegen het dameshockeyteam uit Australië, wordt enkele dagen later op hetzelfde veld. dat van BMHC achter Zomerzorg aan de Brederodelaan te Bloemendaal, een proef wedstrijd heren gesDeeld. De Nederlandse elftalcommissie heeft een speciaal uit jongere Westelijke spelers be staande ploeg ongesteld, die op Zaterdag 21 November om halfdrie uit komt tegen het Nederlandse militaire elftal. Dit houdt ver band met de op 25 November te snelen wed strijd BelgiëNederland (militairen). Van de Westelijke ploeg van jeugdige prominen ten is de samenstelling als volgt: doel: Van Dijk (Amersfoort): achter: Garrels (HHIJC) er. Terlingen (Be Fair): midden: Snoep (Am sterdam), Marres (Laren) en Van Dijk (Kampong); voor: Hillenius (TOGO), Kodde (Amsterdam), Hooghiemstra (SCHC). Pan- nekoek (Hilversum) en Gielen (Be Fair). De elftal-commissie streeft er naar te komen tot een sterk Nederlands B-elftal, dat zal bestaan uit spelers, die tevens als reserves gelden, of later kunnen gelden, voor het Nederlands elftal. ADVERTENTIE Falcon Tweed Regenjassen De vijf testmatches, die het afgelopen seizoen tussen de cricketteams van Enge land en Australië zijn gespeeld, hebben een record bedrag aan geld opgebracht. Het voordelig saldo bedroeg iets meer dan 130.000 pond sterling. Het hoofdbestuur van de K.N.S.B. heeft besloten de gehele schaatskernploeg, die reeds geruime tijd de conditie- en droog- training op het C.I.O.S. in Overveen en de ij straining op de II.O.K.IJ. in Den Haag onder leiding van dr. A. J. G. Carlier volgt, uit te zenden naar Noorwegen om de trai ning te vervolmaken. Tot deze ploeg, die Zondag 20 December onder leiding van Klaas Schenk naar Hamar zal vertrekken, behoren de volgen de hardrijders: Kees Broekman, Wim van der Voort, Anton Huiskes, Gerard Maarse, Nico Olsthoorn, Wim de Graaff, Tinus Rozendaal, Kokkie van der Eist en Egbert van 't Oever. Onder auspiciën van de N.V.B.H.S. wor den nog extra uitgezonden: Henk Schuier, Bruin en Adriaan Doets. De Nederlandse sportbonden kennen haast niet de enorm grote sportverenigingen, waarin veel meer dan één tak van sport be oefend wordt. Zoals de FC Barcelona met zijn 38.000 leden en naast voetbal onder afdelingen voor rugby, athletiek, hockey, hockey op rolschaatsen, basketball, baseball en handbal. Men zal zich wellicht verbaasd afvragen hoe het mogelijk is, dat 38.000 leden in één club sport beoefenen en daar heeft men ge lijk aan. Zoiets is bijkans niet te organiseren. Wel, die 38.000 leden van Barcelona doen helemaal niet aan sport! Zij stromen elke veertien dagen naar het machtige stadion van de club, Las Corts, maar meer dan toe schouwers zijn zij eigenlijk niet. „Practicantes" Hier worden zij echter de leden van de vereniging genoemd. Zij betalen 200 peseta's contributie per jaar, krijgen daarvoor een diploma, dat hun recht van toegang geeft tot alle wedstrijden van Barcelona en heb ben verder stemrecht bij het kiezen van bestuur en commissies. Aan sport mogen zij echter niet doen. De sportbeoefenaren be horen tot een geheel andere categorie. Dat zijn de „oracticantes". de mannen, die op het sportveld de naam van Barcelona hoog hou den, die geen cent contributie betalen en slechts alle mogelijke voorrechten genieten zoals uitstekende training, medische verzor ging door zes bij de club in dienst zijnde doktoren en verder eigenlijk alles genieten wat een sportman zich maar kan wensen. Men kan zich voorstellen, dat men maar niet even naar de secretaris van Barcelona kan stappen en zeggen: „Wilt u mij maar even noteren als „practicante" van bijvoor beeld rugby of hockey". Hij zou de man niet in ziin gezicht uitlachten, maar een beetje naïef zou hij hem toch wel vinden. Hij zou hem vertellen, dat hij zijn capaciteiten maar eens moest laten zien aan de trainer van de betreffende onderafdeling, die dan zou be oordelen of hii in aanmerking kan komen voor „practicante". Aoht sporten In totaal ziin er voor de zeven sporten, die naast voetbal in Barcelona beoefend worden ruim 360 „oracticantes". Daar komen no" ongeveer zestig amateurvoetballers en 25 profs bij. zodat het totaal aantal werkelijke soortbeoefenaren in Barcelona, de prof- voetbaDer-s inhegreoen. ongeveer 450 be draagt. Niet zo'n enorm aantal als men daar mee het aantal „leden" 38.000 ver gelijkt De hoofdsport van de club is natuurlijk voetbal. De vereniging bezit vier elftallen „aficionados" of wel amateurs en van deze vier amateurploegen zijn er twee die bestaan uit „iuveniles" (ieugd tussen de zestien en achttien jaar). Naast deze amateurs is er een kern van 25 professionals, waaruit de Tsjechische trainer Daucik iedere veertien dagen de competitie-ploeg opstelt. De overige spelers snelen zo nu en dan vriendschappe lijke wedstrijden, dienen als soarringpart- ners van het eerste elftal en zijn de vrij kostbare reserve aan prof-spelers, die elke vereniging moet hebben. In 30 competitie wedstrijden en de bekerontmoetingen kan nameliik nog wel eens een reserve nodig zijn. De „amateur"-elftallen spelen in de amateurcompetities van de Spaanse Voet balbond. Het amateurisme van deze „aficionados" moet men overigens met een korreltje zout nemen. Zuivere voetbalamateurs bestaan in Spanje niet en deze knapen krijgen zowel voor hun training als voor hun wedstrijden premies. Niet voldoende om van te leven, maar een aardige bijverdienste. Acht gulden per wedstrijd De 200 peseta's (een peseta is ongeveer negen cent), die elk lid per jaar betaalt, geven recht op een staanplaats. Wil men „duur" op de overdekte tribune zitten, dan moet men per jaar 1150 peseta's bijbetalen. Een tribuneplaats per competitiewedstrijd komt dan op ongeveer acht gulden. Voor een plaats op één van de open tribunes moet men per jaar 380 peseta's extra betalen. Een en ander geeft de club een extra-inko men van ongeveer vijf a zes millioen peseta's per jaar. Het bedrag wat er per jaar ongeveer om gaat in het verenigingsleven ligt tussen de vijftien en twintig millioen peseta's. Menige Nederlandse penningmeester zal zijn ogen wel uitwrijven. Bij al deze enorme getallen zinkt het aan tal bij de clubs aangesloten voetballers in het niet. Er zijn er in heel Soanje niet meer dan 36.538. van wie 3940 professionals. 29.1.45 „amateurs" en 3453 jeugdsnelers. In Neder land, met nauwelijks een derde van de be volking van Spanie, is het aantal voetballers bijna het tienvoudige! Opmerkelijk in dit verband is, dat een vereniging geen „oracticantes" kent onder de zestien iaar. De asoirantencompetities, zoals wij die in Nederland bezitten, kent men hier niet. Natuurlijk kan ook' de jeugd in Spanje wel voetballen', maar niet in club- of competitieverband. De jongens spelen met hun school- of ,.straat"elftal, maar officiële wedstrijden zijn er voor de „infan- tiles" niet. Eigenaardig in een land, waar in de voetballerij millioenen en nog eens millioenen peseta's hun weg vinden. COR BRAASEM De biljartwedstrijd tussen Hof van Holland (Haarlem) en Benoorden Het IJ (Amster dam) werd gisteravond voortgezet met de volgende partijen: Hurkmans Bleeker Loerakker Teyema v. d. Berg Stevens 60 60 36 6 1.66 60 71 36 6 1.30 80 73 35 9 2.08 80 80 35 9 2.28 200 200 30 38 6.66 200 109 30 19 3.63 85 85 31 10 2.94 80 60 31 11 1.93 60 60 32 8 1.87 60 33 32 7 1.63 200 200 60 48 10.— 200 163 20 29 8.15 Duinker Teyema Hurkmans De Kleijn Koster Boersloot De stand is nu 36—30 voor Hof van Hol land. Woensdagavond aanstaande worden de laatste partijen gespeeld. Van 16 tot en met 22 November wordt in café Klaas de Louw in de Spekstraat in Haarlem de finale gespeeld van de persoon lijke biljartkampioenschappen van de derde klasse libré van het district Haarlem van de K.N.B.B. Er wordt iedere avond gespeeld van half acht tot half elf. De prijsuitreiking is Zondag 22 November om tien uur. De deelnemers zijn: J. Bangma (Vrienden kring); J. C. v. d. Goorberg (Suisse); D. v. Lint (Meerstein); J. W. Mulder (OVS); J. Nijssen (IVO): C. Schreuder (Park Socië teit); K. v. Veen (Centrum Heemstede); J. Winnubst (Suisse). De Ned. Bond voor Lichamelijke Op voeding, die vóór 12 November antwoord moest geven op de eis van de regering, dat hij en de bij deze bond aangesloten organi saties zich zouden onthouden van de or ganisatie van de avondvierdaagsen, heeft de regering om een maand verlenging van de termijn van een week gevraagd. J. N. Breunese In een schrijven, op 11 November aan de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen gericht, schrijft het bestuur van de Ned. Bond voor Lichamelijke Op voeding, dat het op 9 November een be spreking heeft gehouden met de besturen van de aangesloten kringen Den Haag, Rotterdam en Dordrecht. (Nijmegen was verhinderd). De Vergadering heeft zich, zo schrijft men, de betekenis van de ge vraagde verklaring voor de wandelsport in geheel Nederland duidelijk gerealiseerd. De kringbesturen menen de door de minis ter gevraagde verklaring niet te kunnen geven zonder instemming van de algemene ledenvergadering van de kringen. Op deze grond verzoekt het bestuur van de Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding de mi nister, mede namens genoemde kringen, te willen goedkeuren, dat de door de mi nister gestelde termijn van acht dagen met een maand wordt verlengd. De wandelkring Den Haag zou gister avond in buitengewone algemene vergade ring bijeenkomen. De kring Rotterdam, die te kampen heeft met zaalmoeilijkheden, zal niet eerder dan op 28 November een buitengewone algemene ledenvergadering houden. De kring Nijmegen heeft zich, aldus deelt de heer j. N. Breunese mede, bereid verklaard af te zien van de organi satie van de avondvierdaagse in het belang van de wandelsport en de vierdaagse in Nijmegen. Het volgend seizoen zullen de wereld kampioenschappen op de baan, en op de weg in Duitsland worden gehouden. Voor de organisatie van deze kampioenschap pen. in 1955 komt Frankrijk ernstig in aan merking. Naar verluidt houden wielerofficials van diverse landen er rekening mede, dat Ne derland een ernstig candidaat zal zijn voor de toewijzing van de wereldkampioen schappen van 1958. Men neemt aan dat de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie haar candidatuur voor 1956 officieel zal stellen op iiet vo.orjaarscongres van de U.C.I. De wereldkampioenschappen op de baan en op de weg werden in Nederland voor de laatste maal in 1948 gehouden. SC HAARLEM TEGEN TUINDORP. Het eerste tietal van de SC Haarlem speelt voor de 2de klasse KNSB vanmiddag om half vijf tegen de Schaakclub Tuindorp uit Utrecht in de bridgezaal van restaurant Brinkmann. De loting voor-de eerste ronde van de strijd om de F.A.-beker in Engeland, waar van de wedstrijden op Zaterdag 21 Novem ber zullen worden gespeeld is verricht. Hierbij waren in de eertse plaats betrokken de 30 amateur en semi-professional clubs, die de kwalificatieronden hebben overleefd (in totaal namen 366 ploegen hieraan deel), voorts de 48 clubs van de beide afdelingen van de derde divisie en tenslotte twee amateur clubs, Harwich en Walthamstow Avenue, die niet aan de voorronden behoef den deel te nemen. Harwich was hiervan vrijgesteld omdat het in het vorig seizoen de finale van de com petitie voor de amateur-beker heeft weten te bereiken, en Walthamstow leverde in 1952/53 een nog fraaiere prestatie door het tot de vierde ronde te brengen. Toen verloor het tegen het sterke Manchester United, maar pas in de tweede ontmoeting, nadat de eerste in een draw was geëindigd. Bij wijze van onderscheiding werd de ploeg thans ook vrijgesteld van het spelen van de kwalificatieronden. De 80 clubs, die in de eerste eigenlijke ronde van de beker competitie tegen elkaar uitkomen, zullen tot 20 gereduceerd zijn voordat, in de derde ronde, de grote heren van de eerste divisie zich in de strijd mengen. Tot nu toe is er nog niet cp grote schaal gewed. Maar wie een gokje wil wagen kan terecht bij een Loodense bookmaker bij wie West Bromwich 12/1 genoteerd staat. Arsenal en Wolverhampton beide 14/1, en Blackpool, de winnaar van verleden jaar, Tottenham HotsDur en Charlton Athletic 16/1. Wie wil wedden op de een of andere club uit de derde divisie kan een fortuintje verdienen als zijn favoriet de beker wint, want de no teringen lopen op tot 750 tegen 1. OP de een of andere manier is de manager van The Arsenal, Tom Whittaker, aan de weet gekomen dat Gunnar Nordahl, de middenvoor van Milan, het volgende voetbalseizoen in Engeland wil spelen. Uiteraard zag een goed manager als Whittaker wel pers pectieven in deze tijding en sprong als een bok op de haverkist om het de Zweeds-Italiaanse goalgetter zo aan trekkelijk mogelijk te maken en hem j vele schone, maar eerlijk gemeende beloften te doen over het snel oplossen van allerlei moeilijkheden, betrekking hebbende op de overkomst van Gunnar. Besloten is er nog nietsmaar als alles zo loopt als Whittaker het zich gedacht heeft dan bezit The Arsenal het vol gend jaar een uitstekende midvoor, die bovendien nog geen cent kost. iN dat betekent wel iets. Men weet wat voor enorm hoge bedragen er soms gemoeid zijn bij het aankopen van profes- sionnals. In Engeland echter mogen bui tenlandse voetballers alleen als amateur in de profelftallen spelen en zo mag men dus ook aan Gunnar geen cent uitbetalen. Iets dat overigens geheel in overeen stemming is met de plannen van de Zweed. Hij vraagt geen geld meer. Hij wil alleen maar een jaartje in Londen wonen en met een kantoorbetrekking zijn brood verdienen. Daarbij wil hij zo spoedig mogelijk Engels leren om dan na een jaar weer terug te gaan naar Zweden en daar weer een baan te zoeken. En omdat de thans tweeëndertigjarige Zweed als kleine jongen al tegen een voetbal trapte, wil hij ook in zijn Londense tijd in training en dus fit blijven. Intussen kan men wel be- Olof Hans Jeppson grijpen dat Tom Whittaker zijn aanstaan de pupil, die ondanks zijn leeftijd nog heel wat in zijn mars heeft, in het oog houdt. MISSCHIEN denkt Whittaker ook wel aan zijn collega van Charlton, die ook eens het buitenkansje had een Zweed als amateur in de voorhoede te hebben. Dat was de goalgetter Olaf Hans Jeppson. Deze ging in de herfst van 1950 naar Engeland om er de taal te leren en op kantoor te gaan. En ach, waarom zou Olaf Hans ook geen voetbal spelen? Hij meld de zich bij de manager van Charlton, dat er in de league verre van goed voorstond. Het resultaat was verbluffend. Van de elf wedstrijden die Jeppson voor de club speelde werden er niet minder dan zeven gewonnen, twee eindigden gelijk en slechts twee gingen verloren. Hij redde Charlton van degradatie. Een wonderbaarlijk voetballer overi gens, die Jeppson. In het Engelse maand blad World Sports lazen wij eens drie vragen betrekking hebbende op voetbal. Die waren: Wie is de duurste speler in de wereld? Welke voetballer is op de transferlijst tweemaal zijn gewicht in goud waard? Is er ooit een voetballer geweest en zo ja wie die van het met voetbal ver diende geld bijna veertigduizend pond sterling (ruim vierhonderdduizend gul den) in een jaar tijd kon overhouden? Het antwoord op al deze vragen was de naam van één man: Olaf Hans Jeppson. zeiden het al: een wonderbaar lijk goed voetballer die Zweedse goalgetter, zoon van een kleermaker uit een stadje vlak bij Gothenburg. Toen de Italiaanse scouts bij hem kwamen en hem vijftigduizend dollars bodert als hij voor de Italiaanse club Atalanta - Bergamo wilde komen spelen, weigerde Jeppson aanvankelijk. Hij had goede vooruitzich ten in het maatschappelijk leven en het kleine fortuin, dat hij overigens geheel in eigen zak kon steken, bracht hem hele maal niet van streek. De Zweed zei eenvoudig: „Ik vind dit eigenlijk een beetje te gemakkelijke manier om rijk te worden. Ik ben altijd gewend om hard te vechten voor mijn succes en ik kan mij eenvoudig niet voor stellen dat het mogelijk zou zijn om zo veel geld in bezit te krijgen door eenvou dig mijn naam op een stuk papier te zet ten. Ik geloof niet in sprookjes". Toch zette Jeppson zijn handtekening en vertrok naar Italië. Het was de eerste stap op de weg naar succes en de verdien sten die hem een rijk man zouden maken. DE carrière van Jeppson als sportman was even veelzijdig als briljant. Als jongen beoefende hij de athletiek en liep de 100 meter in 11.9 sec. en hij zou ook een uitblinker bij tennis zijn geworden, indien hij geen voetballer was geweest. Enige tijd lang behoorde hij tot Zwedens beste tien tennisspelers. En alsof dat nog niet genoeg beweging betekende, zo blonk hij ook nog uit bij golf en was voorts een opvallend goed jager. Maar voor voetbal vertoonde hij toch wel een opvallend talent. Na een fraaie carrière in Zweedse clubs kreeg Olaf Hans in 1948 hij was toen 23 jaar eindelijk zijn kans als midvoor van het nationale elftal, daar Gunnar Nordahl naar Italië was vertrokken. Zijn debuut maakte hij bij Zweden-Engeland, welke wedstrijd de Zweden met drieéén won nen. Jeppson maakte één doelpunt. Maar nog was zijn naam niet gemaakt. Ook niet toen hij met zijn vereniging Djugar- den speelde in Amerika, in Cairo, in Bom bay, in Manilla en Hong Kong en voorts uitkwam in het elftal dat Zweden bij de wereldkampioenschappen vertegenwoor digde. Naam maakte Jeppson pas toen hij de- vijftigduizend dollars van de Italiaanse scouts in zijn zak stopte hij liet er een promotie in zijn betrekking voor lopen en naar Bergamo reisde om Atalanta FC uit de moeilijkheden te helpen. Het geen hij ook deed. Toen hij aankwam had Atalanta slechts vier punten uit zeven wedstrijden, aan het einde van het seizoen waren het er vierendertig uit evenveel wedstrijden. Van de 54 goals maakte Jeppson er 19.Maar dat kostte de club dan ook duizend gulden in de maand plus nog enkele niet geringe gratificaties. WAT voor Jeppson's financiën echter belangrijker was: hij was plotseling populair in Italië. En dus ging hij over naar Napels, dat ook al weer dringend om een schutter verlegen zat. 't Kostte die club overigens honderdenzevenmillioen lire, of wel bijna zeshonderddertigduizend gulden! Een derde deel van die enorme som was voor de steeds zo hard en raak schoppende Zweed. Met alle verder nog bijkomende inkomsten spaarde Jeppson in twaalf maanden zodoende dus onge veer vier ton Jeppson voetbalt nog steeds. Hij blijft fabelachtige bedragen verdienen. Over enkele jaren scheidt hij er wellicht mee uit. Dan gaat hij naar Zweden terug met een niet gering kapitaal enmet diplo ma's voor Engels, Italiaans en economie, die hij intussen op de universiteit be haalde. Waarbij we dus gerust kunnen zeggen dat Hans Olaf Jeppson niet alleen op een voetbalveld, maar ook daarbuiten een slimme jongen is, die het ook straks nog wellicht ver zal schoppen. E. K. Voor de vele wedstrijden die deze ween voor de basketballcompetitie in Haarlem plaats vonden en die van belang waren voor de bezetting van de bovenste of on derste plaats, ging de meeste belangstel ling uit naar HOC'—Antilopen. En de vele bezoekers zullen ongetwijfeld geen spijt van dit bezoek gehad hebben, want bij een goede en spannende wedstrijd beleefde men tevens de verrassing van een neder laag voor HOC. Iets dat HOC sinds jaren in de competitie nog niet heeft meege maakt. Hiervoor zorgde Antilopen, dat een ver diende overwinning behaalde. Een verdien de zege, omdat Antilopen door meer over leg in haar spel absoluut de betere ploeg was. Zoals altpd speelde HOC weer met een soort „viermans"-zóne, met als spits J. Huigen. Het doel daarvan, het opbrengen van de bal te kunnen onderbreken, om daarna in een solo-rush te kunnen scoren, lukte ditkeer echter niet. Een spel, geba seerd op onkunde van de tegenstander. Zelden kansen De rustig opgezette aanvallen van Anti lopen gaven HOC slechts zelden deze kan sen en tevens was T. van Deursen verdedi gend uitstekend in vorm. Ook het spel rond de basket was van de zijde van Anti lopen geraffineerder. Dit kostte HOC heel wat persoonlijke fouten en enkele speel sters. De wedstrijd had van begin tot eind een spannend verloop. Tot acht minuten voor het einde was het verschil in punten niet groter geweest dan twee en steeds in het voordeel van Antilopen. Twee fouten van Antilopen gaven HOC toen gelegenheid voor het eerst een voorsprong te nemen en die zelfs op te voeren tot 23-18. Weer gelijk Antilopen leek geslagen. Het bleef echter rustig spelen en vier minuten voor het einde was de stand weer gelijk: 23-23. Nog niet tevreden, scoorden A. Medemblik en M. Schrama, die met respectievelijk 11 en 6 punten een groot aandeel in de overwin ning hadden, nog ieder eenmaal tot 23-27. Verder dan hier liet men HOC daarna niet meer komen. De scorelijst laat duidelijk zien dat het HOC-team te veel op één speelster steunt. Van de 23 punten nam J. Huigen er liefst 16 voor haar rekening, wat overigens van grote capaciteiten blijk geeft. HHC en IHJ in de le klasse heren be gonnen met veelbelovend spel de eerste winstpunten binnen te halen. Fraaie com binaties bezorgden IHJ een 0-8 voorsprong. Daarna zakte het spelpeil meer en meer en slechts het individuele spel van Struwel kon af en toe nog bewondering opwekken. Na de rust, die met 8-13 inging, werd het tempo steeds sneller. Het aantal punten werd hierdoor aanzienlijk vengroot, doch van mooi spel was geen sprake meer. De voorsprong die IHJ voortdurend in han den had werd slechts in de laatste minuut bedreigd. Verder dan 30-32 kon HHC ech ter niet komen en het staat door dit resul taat voorlopig onder aan de ranglijst. Eigenaardig verloop Een wel heel eigenaardig verloon had de wedstrijd Antilopen 2Harlem Tigers in de 2e klasse heren. Beide ploegen nog zonder verliespunten gingen fel van start. De Tigers staken echter niet in hun beste vorm en mede door fraaie aanvallen van Antilopen kwam deze aan een ruime voorsprong, die bij rust 14-4 bedroeg. Ook na de rust bleef Antilopen nog de sterkste en kwam voor tot 21-8. In de resterende zeven minuten gebeur de er toen iets eigenaardigs. Voor men het wist hadden de Tigers een 23-25 voorsorong en slechts op het nippertje wist Antilopen nog gelijk te komen. Verlenging bleek dus noodzakelijk. De Tigers roken nu echter de overwinning en slaafden er opnieuw in vóór te komen. Met Antilopen sterk in het offensief eindigde deze wedstriid in het voordeel van Harlem Tigers: 28-30. De verdere uitslagen der wedstrijden luiden: Junioren: AntilonenExcercitia 46-6. Darhes: PSVHOosterkwartier 19-16 na verlenging. AntHopen 2HGA 2 10-19. Heren: HGA 2—PSVH 17-20. Antiionen —HOC 39-24. IH-T 2—SCH 2 21-29. HHC 2 —HOC 2 20-24. BBC—IHJ 3 10-40. Zondagmiddag opent te Hilversum het winterséizoen voor de dravers met een pro- g-amma van niet minder dan 10 nummers, waarvoor ruim 110 paarden zijn ingeschre ven, een bewijs, dat de animo na het zware zomerseizoen nog allerminst is verflauwd. Het hoofdnummer is de 2800 m. lange Hoefslag wisselbekerprijs, waarin de grote stayer Ooievaar S na een lange rust zijn rentrée maakt. De merrie treft het niet direct te stuiten op de in vorm zijnde Ncrva, die over deze afstand al verscheidene keren zijn grote kracht heeft laten zien. Zelfs Oscar Major en Norton Williams kunnen deze crack op de huidige condities niet kloppen. Een tweede zege ligt voor Nottelman in het verschiet met Pretty Boy, die juist even sneller is dan Qui Hollandia G. Indien bei de paarden zich echter uitputten kan de sterke Maaike van IJmuiden misschien nog verrassen. De gebruikelijke serie-draverij is deze keer wel zeer open. In hoofdzaak zal de strijd gaan tussen de vertegenwoordigers van stal Geersen en stal Van Leeuwen, met als de grootste rivale May Reynolds. Deze grote merrie geeft de laatste weken van zulk een vormverbetering blijk, dat haar de overwin ning wordt toegedacht, vóór Omar Spencer en Quichotte. In de winterstartprijs hebben de koppaar- den weinig te vertellen, tenzij Ramona S plotseling haar oude vorm weer terug zou hebben. Daar dit niet te verwachten is wordt een zege verwacht van Rosamunde, die Rêve de Sophia en de keuze Nottelman kan kloppen. In de Polonaiseprijs moet de vorm van Prins Pluto worden afgewacht, hoewel een verrassing mogelijk is. Meer vertrouwen wordt geschonken aan de sterke Qui est ce qui en Paul. Daar Réthy Hollandia blijk heeft gegeven over snelheid en uithouding te beschikken zal in de Tangoprijs geen paax-d haar kunnen bereiken. Op de plaatsen worden verwacht Ria Kitty en Rose Marie. De Boleroprijs werd in twee afdelingen gesplitst, waai-van in de afdeling Quatrième Poulain een eerste kans heeft vóór Parel Holland C en Prince Maire, die trouwens nog verrast kunnen worden door Peter Pech. In de andere afde ling zou Perfect Heny gemakkelijk de baas kunnen blijven, maar daar de hengst zeer wisselvallig is wordt de x-egelmatige Quite Heny geprefereerd. Voorts is in dit nummer veel verdediging te verwachten van Paul A. „Als het kan komt het Europese voet bal-elftal, dat op 6 Juni van het volgend jaar in Madrid tegen Zuid-Amerika speelt, opnieuw een oefenwedstrijd in Amsterdam spelen". Dat vertelde Karei Lotsy, die we derom tot voorzitter werd benoemd van de speciale F.I.F.A-commissie, die de ont moeting tussen Europa en Zuid-Amerika zal organiseren, gisteren in Parijs. Behalve Ernst Thommen (Zwitserland) en dr. Armando Munoz Calero (Spanje), zijn thans ook dr. ir. Ottorino Barassi (Ita lië) en Arthur Dewry, bestuurslid van de Football Association, in de commissie op genomen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 12