„Westen heeft de Russische nota verkeerd uitgelegd Joegoslavië heeft concreet voorstel voor Triëst Weerbericht Laniel mag zich in Den Haag en op Bermuda niet binden OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zoons Dominici beschuldigen vader van moord op Drummonds Minister Molotov hield persconferentie Artikel van prof. Gerretson geciteerd Ampullen per abuis met vergif gevuld Londense mist eiste twaalfduizend doden Urker visser vond vliegtuig in IJselmeer Conferentie op lager niveau op komst om bereidheid tot concessies af te meten Senator McCarthy wil Truman dwingen Het woord is aan Gruber treedt af Aanklacht tegen De Baat ingediend Zacht weer houdt aan 68e JAARGANG No 109 ZATERDAG 14 NOVEMBER 1953 297e JAARGANG No 262 99 Enige personen na injectie overleden Prins Bernhard bescherm heer van de KNZB Accoord in Panmoendjom De ramp op de Wiedbachbrug Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Feereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU, (Reuter) De Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, heeft Vrijdagavond verklaard, dat de mogelijkheid om een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der grote mogendheden te houden, afhangt van Westelijke in stemming om te spreken over de internationale spanning, het Duitse vraagstuk en kwesties betreffende de veiligheid van Europa. Molotov, die gedurende vijftig minuten op een persconferentie voor Sovjet-Russische en buitenlandse journalisten sprak, herhaalde de oproep van de Sovjet-Unie tot het houden van besprekingen tussen de vijf grote mogendheden, waaronder continentaal China, over de internationale spanning, gevolgd door besprekingen der vier grote mogendheden over Duitsland. Hij herhaalde het Sovjet-standpunt van de jongste nota van drie November aan de Westelijke mogendheden. Hij zeide, dat een Westelijke politiek, welke ratificatie van het verdrag inzake het Europese leger beoogt, een oplossing van het Duitse probleem onmogelijk zou maken en de omringende Europese staten in gevaar zou brengen. De Russische minister was van oordeel, dat de noodzaak van het houden van een conferentie van ministers van Buitenland se Zaken in genen dele is verminderd. Dergelijke besprekingen zouden evenwel niet bij voorbaat beperkt moeten worden tot één vraagstuk, met voorbijgaan van „de fundamentele kwestie vermindering van de internationale spanning". Het Westen, zo zei Molotov, heeft het Russische standpunt, zoals weergegeven in het jongste antwoord op de Westelijke uitnodiging voor een conferentie te Lugano, verkeerd uitgelegd. Eisenhowers verkla ring, dat de Russische nota „negatief" was en dat de Sovjet-Unie geen bijeenkomst wenste, noemde de minister „kennelijk in strijd met de feiten". Hij betichtte op zijn beurt het Westen er van, dat het niet werkelijk tot een overeenkomst wenst te komen. In dit verband noemde spreker de naam van het Nederlandse Eerste-Kamer- lid prof. Gerretson. Molotov zei letterlijk: „In een recent artikel van de hand van het Nederlandse parlementslid prof. Ger retson wordt het standpunt van de Ver enigde Staten, Engeland en Frankrijk uit gelegd als een rechtstreekse poging om alle besprekingen betreffende de vier-mo- gendhedenconferentie tot een negatief re sultaat te brengen". Het was de eerste maal dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken een pers- Een vergissing, begaan op een pharma- ceutische fabriek te Amsterdam bij het vullen van ampullen, die bestemd waren voor medische doeleinden, heeft ernstige gevolgen gehad. Enige zieken die een in jectie met de verkeerde vloeistof kregen een sterk vergif zijn overleden. Bij an deren hebben zich ernstige ziekteverschijn selen geopenbaard. De noodlottige vergissing is ongeveer drie weken geleden aan het licht gekomen. Terstond is alles in het werk gesteld de ampullen voor zover zij nog bij apothekers of artsen waren, te achterhalen. Het onderzoek in deze zaak, dat geleid wordt door de officier van Justitie te Am sterdam, duurt nog steeds voort. De justitie houdt zich op het ogenblik bezig met de vraag wie voor deze vergis sing verantwoordelijk moet worden ge steld. Volgens de Wet op de Artsenijbereiding zouden dit de apothekers zijn, die de am pullen hebben verkocht, maar zij hebben natuurlijk op de inhoud van deze ampullen geen enkele controle-mogelijkheid. De vraag doet zich voor of deze uit 1865 da terende wet gewijzigd moet worden, een wijziging, opdat het mogelijk zal zijn con trole in de fabriek uit te oefenen op de be reiding van medische preparaten. conferentie belegde, aldus Westelijke waar nemers te Moskou. Nadat Molotov zijn verklaring in het Russisch, die ten behoeve van vier Engels sprekende correspondenten werd vertaald, had afgelegd, gaf hij gelegenheid tot het stellen van vragen. Gevraagd naar de mening van de Rus sische regering over de vooruitzichten van een conferentie over Korea verklaarde hij, dat het Kremlin de indruk heeft, dat van (communistisch) Chinese en Noord- Koreaanse zijde alles wordt gedaan om tot een dergelijke bespreking te komen, maar dat het streven van de andere partij hier aan niet beantwoordt. Op een vraag van een Russische ver slaggever zeide de minister, dat zijn re gering niet van oordeel is, dat op een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken alle kwesties tegelijk moeten worden behandeld, maar dat de deelnemende grote mogelijkheden elk vraagstuk, dat haars in ziens in verband staat met de internatio nale spanning, ter sprake moeten kunnen brengen. Over de Bermuda-conferentie verklaarde Molotov, dat deze wegens haar beperkt karakter op geen enkele wijze zal kunnen bijdragen tot een oplossing van de inter nationale vraagstukken. Het feit, dat de Westelijke „grote drie" zich niet tot de behandeling van één vraagstuk zullen be perken, toonde evenwel aan, dat van alle internationale kwesties die betreffende het verminderen van de spanning en het ver sterken van de vrede en internationale veiligheid het belangrijkste is. Ook Wysjinski Ook de Sovjet-afgevaardigde in de UNO heeft Vrijdag de Westelijke landen ervan beschuldigd te trachten elke conferentie, die zou leiden tot internationale ontspan ning, te ontwijken. Hij verklaarde in de politieke commissie van de UNO tijdens het ontwapeningsdebat, dat de Westelijke mogendheden verschil lende naties ertoe trachtende brengen de bewapeningswedloop voort te zetten. De Sovjet-afgevaardigde verklaarde, dat het nodig is, dat de Westelijke mogend heden, met Amerika aan het hoofd, hun plannen opgeven een nieuwe oorlog voor te bereiden en voorts, dat er een confe rentie wordt gehouden door de ministers BELGRADO (Reuter). De ambassa- La"-?TufïandSe Z^!n ,Yan.„df Jijf deurs van de Westelijke Grote Drie te Bel grado hebben op hun verzoek gisteravond Molotov lijke hoofdsteden van mening, dat de ver klaring van de Russische minister de be zorgdheid van de Sovjet-Unie over de komende bespreking op Bermuda weerspie gelt. In Westelijke kringen wijst men er op, dat de Sovjet-Unie, ook al in pers en radio, alle moeite doet om de indruk in het Wes ten, dat haar jongste nota neerkwam op een afwijzing van het Westelijke voorstel, weg te nemen. In regeringskringen te Parijs is men van oordeel, dat de verklaring van Molotov speciaal bedoeld is voor Fankrijk, waar een sterke stroming bestaat om eerst nog eens. pogingen te doen om met de Sovjet-Unie! tot een vergelijk te komen alvorens souve- reiniteit aan West-Duitsland te geven. Ver tegenwoordigers van deze stroming zijn ge kant tegen de komende confenrentie op Bermuda, omdat zij vrezen, dat hier beslo ten zal worden, aan West-Duitsland vol ledige zelfstandigheid te geven, ook al is de Europese verdedigingsgemeenschap nog niet een feit. In dit verband wordt er opj gewezen, dat de verklaring van Molotov direct gevolgd is op een persconferentie van generaal De Gaulle, waarin deze felle cri- tiek leverde op het E.V.G.-verdrag, dat hij een wangedrocht noemde. Het standpunt van de Franse generaal is trouwens vrijwel onmiddellijk in de Russische pers bekend gemaakt. (Van onze correspondent in Londen) Tot dusver werd aangenomen, dat de zware vergiftigde (met zwavel vermengde) mist vorig jaar in Londen aan vierduizend mensen het leven had gekost, maar thans is men van regeringszijde tot de slotsom gekomen, dat niet minder dan 12.000 per sonen aan de gevolgen van de mist zijn overleden. Niet alleen in December, toen de mist op haar ergst was, maar ook in Januari en Februari bleven de sterftecijfers abnor maal hoog. Ook in latere maanden stierven patiënten, die in de mistperiode adem halingsziekten hadden opgelopen of wier algemene, wankele toestand uitermate verzwakt was. Het juiste aantal mistslacht- offers is echter niet nauwkeurig na te gaan, omdat er in Januari en Februari ook nog een influenza-epidemie woedde. Vastgesteld is nu dat zestig percent van de rook boven de grote steden afkomstig is van woonhuizen, die batterijen schoor stenen vertonen, omdat elk vertrek een stookplaats met afzonderlijke afvoer bezit. Vooral het aanhouden van open haard vuren gedurende de nacht, wanneer deze door een laag kolen en gruis afgedekt ple gen te worden, veroorzaakt een sterke rookontwikkeling. De Engelsen zweren echter bij hun ro mantische open vuren en de kachel-propa- ganda wint maar heel langzaam terrein. Bovendien laat de kwaliteit van de steen kool, sinds de beste lagen in de oorlog uit geput raakten en de betere soorten ge ëxporteerd worden, veel te wensen over. Rookloze zones, waar uitsluitend speciaal geprepareerde brandstof of cokes gebruikt zullen mogen worden, zijn in Londen en vele andere steden in voorbereiding. De schipper van de Urk 28 heeft mede gedeeld dat hij Vrijdagmiddag tussen Mar ken en Urk de staart van een vliegtuig boven het water heeft zien uitsteken. De mogelijkheid bestaat dat dit vliegtuig de Thunderjet-straaljager van de vliegbasis Eindhoven is, die Woensdag niet terugge keerd is van een oefenvlucht. Prins Bernhard beeft zich bereid ver klaard het beschermheerschap van de Ko ninklijke Nederlandsche Zwembond te aanvaarden. mogendheden waaronder communistisch China om maatregelen te bespreken ten einde de internationale spanning te ver minderen. Wysjinski zeide, dat Amerika, Engeland en Frankrijk met allerlei voorwaarden voor de dag komen met het doel een dergelijke conferentie voor onbepaalde tijd uit te stellen. Hij zei, dat Amerika, Engeland en Frank- krijk zich klaarblijkelijk hebben verbonden West-Duitsland te militariseren. Het Rus sische voorstel voorziet in het herstel van de nationale eenheid van Duitsland als een democratische vredelievende staat. De Sovjet-Unie is verplicht, aldus Wysjinski haar militaire macht te versterken vanwege het gevaar van een aanval van het Westen, maar zij tracht nog steeds een verbod van atomische en waterstof wapens te verkrij gen. Het is niet waar, aldus Wysjinski, dat Rusland weigert inlichtingen te geven over zijn bewapening. De Sovjet-Unie staat er op dat alle staten de ontwapeningscommis sie gegevens over hun gehele bewapening voorleggen, onmiddellijk na de afkondiging van het verbod. Over het algemeen is men in de Weste- (Van onze correspondent in Parijs) Na een onderzoek dat onder leiding van de Marseillaanse politie-inspecteur Sebeille vijftien maanden heeft geduurd, is nu ein delijk de naam van de man bekend gewor den die in de nacht van 4 op 5 Augustus 1952 even buiten liet dorpje Lurs de En gelse voedseldeskundige Sir Jack Drum mond, zijn vrouw Lady Ann en hun tien jarig dochtertje Elizabeth van het leven zou hebben beroofd. Die naam was trou wens eerder genoemd. Alleen meende de buitenwereld toen dat die naam niet op de dader, doch slechts op een der voor naamste getuigen betrekking had. Nu is het echter volgens de politie zeker, of schoon hij zelf nog niet heeft bekend dat de ruim 70-jarige Gaston Dominici, op wiens erf de Drummonds die nacht kam peerden, deze daad zou hebben gepleegd. Het zijn zijn beide zoons Clovis en Gus- tave, op welke laatste lange tijd een ern stige verdenking heeft gerust en die dan ook bij herhaling in voor-arrest geplaatst werd, die gisteren hun eigen vader als de schuldige hebben aangewezen. De dag dat de Drummonds met toestemming van boer Dominici hun tenten opsloegen op zijn erf, was het groot feest op de hofstede om dat de oogst toen net was binnen gehaald. Er moet toen 's avonds nogal veel gedron ken zijn en men wil aannemen dat de oude Dominici het bloedbad heeft aangericht toen hij onder invloed van alcohol niet meer over zijn geestelijke vermogens be schikte. Anders kan men zich nog steeds niet voorstellen hoe deze robuuste en zwijgzame landbouwer, die de buiten wereld eigenlijk nimmer had verdacht, in staat kan zijn geweest eerst het echtpaar Drummond met een lading kogels uit zijn Amerikaans geweer van het leven te be roven, om daarna de kleine Elizabeth, die nog probeerde te vluchten, met de loop van zijn karabijn de schedel in te slaan. Tengevolge van de onderlinge solidari teit en de legendarische zwijgzaamheid van de inwoners van Lurs, heeft het vijf tien maanden kunnen duren alvorens de misdadiger door de mand zou vallen. Niet temin heeft inspecteur Sebeille al in de aanvang van de enquête verklaard dat „de moordenaar niet ver verwijderd was". Maar twee dagen geleden kon men de bei de zonen, die met hun vader de boerderij bewonen, thans op een drietal manifeste leugens betrappen. Toen erkenden zij dat zij in de nacht van 4 Augustus het schreeuwen van de slachtoffers hadden ge hoord en een paar maal waren gaan kijken. Ook gaven zij toe dat zij het dochtertje Elizabeth nog levend hadden aangetroffen. Gisteravond kwam, als gezegd, de be kentenis dan eindelijk los: „Vader heeft het gedaan". een onderhoud gehad met de Joegoslavi sche minister van Buitenlandse Zaken Popovic. Het onderwerp van bespreking was Triëst. Westelijke waarnemers te Bel grado geloven, dat de drie ambassadeurs het standpunt van hun regeringen over een Joegoslavisch voorstel om eerst een con ferentie op lager niveau over Triëst te honden, hebben overgebracht. Op deze conferentie zou kunnen worden vastgesteld welke concessies elke partij zou kunnen doen om een compromis tot stand te brengen. Diplomatieke kringen te Belgrado heb ben verklaard, dat het mogelijk is, dat Joegoslavië zal voorstellen in Triëst een volksstemming te organiseren, waarbij de keuze bestaat tussen aansluiting bij Italië en internationalisatie. De juridische adviseur van het Joegosla vische departement van Buitenlandse Za ken, prof. Milan Bartos, heeft Zaterdag voorgesteld de stad Triëst een internatio naal bestuur te geven, bestaande uit een regeringsraad met vertegenwoordigers van drie landen, een hoge commissaris van de UNO en een internationale havenraad. Prof. Bartos, wiens denkbeelden door hoge ambtenaren van het departement van Buitenlandse Zaken wordt gedeeld, zegt in een artikel in het veertiendaagse blad „In ternationale Zaken", dat bij deze oplossing de stad tezelfdertijd onder Italiaanse sou- vereiniteit kan worden geplaatst. Triëst zou een vrij gebied worden, dat buiten de Italiaanse douanebepalingen valt. Deze status dient door een internationaal ver- PANMOENDJOM, (Reuter). De Amerikaanse speciale vertegenwoordiger te Panmoendjom, Arthur Dean, heeft Zater dag bekend gemaakt, dat de geallieerden en de Noordelijken overeenstemming heb ben bereikt over de agenda voor de voor bereidende besprekingen voor de Ko reaanse politieke conferentie. Heden zijn voor het eerst sedert vorige week de volledige geallieerde en Noorde lijke afgevaardigden weer bijeen ge weest. Deze week hebben deskundigen van beide zijden getracht uit de impasse te ko men, waai-in men bij de opstelling van de agenda was geraakt. Bijna drie weken geleden liepen de be sprekingen vast. De afgevaardigden zijn thans overeen gekomen, dat tijd, plaats en samenstelling van de politieke conferentie gelijktijdig in twee subcommissies zullen worden be sproken. Dean zeide, dat het eigenlijke werk nog moet beginnen. De afgevaardigden zullen Maandag weer bijeenkomen ter regeling van de vergaderingen van de subcom missies. drag gewaarborgd te worden, aldus Bartos. De regeringsraad zal, zo stelt Bartos voor, uit drie personen bestaan, vertegenwoor digers van Joegoslavië, Italië en Oostenrijk. Zij moeten toezicht houden op de naleving van de bepalingen over de status van de stad, aldus Bartos, hun besluiten dienen met eenstemmigheid te worden genomen. Westelijke waarnemers hebben gezegd, dat dit het eerste concrete plan van een vooraanstaande Joegoslaaf is voor inter nationalisering van Triëst. De Italiaanse ambassade te Londen heeft berichten uit Rome tegengesproken, dat Italië een Joegoslavisch voorstel zou heb ben aanvaard tot een conferentie van „technici" van- de Westelijke grote drie, Joegoslavië en Italië over de kwestie- Triëst. Een woordvoerder zei: „Wij weten niets van zo'n voorstel". In welingelichte Londense kringen wordt evenwel verklaard, dat het voorstel wel bestaat, maar nog niet officieel ter kennis van Italië is gebracht. PORTLAND. (Reuter). Senator McCarthy heeft Vrijdagavond te Portland in de Amerikaanse staat Maine gezegd, dat de commissie van onderzoek inzake on Amerikaanss activiteit van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden Truman ten slotte zal moeten dwingen getuigenis af te leggen in de zaak-White. „Er is geen an dere keus", aldus de senator. „Het is be slist noodzakelijk iedereen die er bij be trokken is, op te roepen". Tom Clark, rechter bij het hooggerechts hof te Washington, heeft geweigerd te ver schijnen voor de commissie van onderzoek van het Huis van Afgevaardigden tegen on-Amerikaanse activiteit. Clark grondt zijn weigering op het feit, dat de rechterlijke macht onafhankelijk van de wetgevende is. Hij wil eventuele schriftelijke vragen van de commissie wel in ernstige overweging nemen. De com missie heeft later besloten Clark schrifte lijk vragen te stellen nadat procureur-ge neraal Herbert Bcownell is gehoord. Deze heeft zich wei bereid verklaard te ver schijnen. Een datum is nog niet vastge steld. Het Amerikaanse blad „New York Post" heeft Vrijdag een document gepubliceerd, waaruit zou blijken dat generaal Eisen- DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Jacob Moleschott: Geen gedachte zonder fosfor. (In zijn Leer der Voedings middelen). hower en Harry Dexter White die pre sident Eisenhower verklaart niet te kennen elkaar in 1944 in het Zuiden van Enge land hebben ontmoet. Het document, dat door de New York Post wordt geciteerd, is een artikel in Maart 194 7 verschenen in „United Na tions World" en geschreven door Fred Smith, een der medewerkers van de vroe gere minister van Financiën Henry Morgen - thau. Generaal Eisenhower en White zouden op 7 September 1944 in het hoofdwartier van Eisenhower een gesprek hebben ge voerd over Duitsland, in tegenwoordigheid van Smith en Morgenthau. Bij dit gesprek zou het plan-Morgenthau dat van Duitsland een uitsluitend agrarische staat beoogde te maken geboren zijn. „In wer kelijkheid is het generaal Eisenhower die het plan gelanceerd heeft", aldus het ar tikel. 3adttc oïitnf dfntm inx t ominl sc w-v nolrt rln-f rlo aorcia PARIJS (Reuter) Premier Laniel is gisteravond tot een accoord met de Gaul listen gekomen, waardoor hij een kabinets crisis over de komende Bermuda-confe rentie heeft afgewend. De vijf Gaullistische ministers in zijn kabinet verklaarden zich bereid aan te blijven, nadat Laniel beloofd had, dat hij zich niet zou binden op de conferentie van zes landen die 26 November in Den Haag gehouden wordt. Op haar beurt heeft de Gaullistische fractie in de Nationale Vergadering be loofd zich niet te zullen verzetten tegen het debat over Europese zaken, dat voor 17 November is vastgesteld. In de derde week van December wordt een presidentsverkiezing gehouden en de regering-Laniel treedt automatisch af wanneer de nieuwe president in functie treedt. De voorzitter van de Gaullistische fractie, Chaban Delmas, verklaarde tegenover de pers: „Wij kunnen niet toestaan dat een zakenkabinet beslissingen op lange ter mijn neemt". Door Laniels belofte aan de Gaullisten is de bezorgheid weggenomen over moge lijke beloften betreffende het EVG-ver- drag, die de volgende regering niet zou kunnen nakomen. Zij heeft tevens het debat van volgende week mogelijk ge- WENEN (Reuter) De Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Karl Gruber, heeft zijn ontslag bij kanselier Julius Raab ingediend, aldus is Vrijdag avond door liet hoofdkwartier van de Ka tholieke volkspartij, waartoe Gruber be hoort, medegedeeld. Gruber zal in functie blijven, totdat een opvolger is benoemd. Grubers aftreden volgt op herhaalde aanvallen, die leden van zijn partij op hem hebben gedaan sedert de jongste publicatie van zijn mémoires „Tussen be vrijding en vrijheid". In dit boek beschuldigt hij zijn collega's in de volkspartij Leopold Figl, voormalig kanselier, en de huidige kanselier, Julius Raab, er van met de Oostenrijkse commu nistische leiders te hebben onderhandeld, achter de rug van de coalitiegenoten, de sociaal-democraten, om. Dit zou in 1947 zijn gebeurd. In de mededeling van de volkspartij wordt thans gezegd, dat Gruber op een speciale commissie-bijeenkomst verklaard heeft in zijn boek niet de bedoeling te hebben gehad aan de leiders van de volks partij onvaderlandslievende motieven toe te schrijven. maakt, dat de eerste uitgebreide bespreking over Buitenlandse Zaken in de Nationale Vergadering is sinds Februari van het vorige jaar. COBLENZ. (DPA). Het openbaar mi nisterie van Coblenz heeft bij de strafka mer van de arrondissementerechtbank al daar een aanklacht ingediend tegen de 24- jarige Nederlandse chauffeur Dirk de Baat, chauffeur van de vrachtauto, die op 24 October het verkeersongeluk op de Wied bachbrug veroorzaakte, waarbij zes men sen de dood vonden. De behandeling zal waarschijnlijk nog vóór Kerstmis plaats vinden. Volgens de aanklacht heeft De Baat door zich schuldig te maken aan ver schillende overtredingen de dood van zes mensen veroorzaakt en letsel toegebracht aan zeven andere. Het K. N. M. I. deelt mede: Gisteren drong met weinig regen een front ons land binnen, dat de scheidings lijn vormt tussen zachte lucht in onze omgeving en koudere lucht in het Noor den. Het front drong tot het Zuiden van het land door, maar begon toen weer naar het Noorden terug te bewegen. Dit laatste gebeurde vannacht en ging met uitge breide regenval gepaard. Het gevolg van deze ontwikkeling was, dat ons land weer geheel in de zachte lucht kwam, welke met vrij krachtige Zuid-Westelijke winden wordt aangevoerd. We kunnen daarom ook morgen op zacht weer rekenen. Er blijft veel bewolking aanwezig, waaruit voornamelijk in het Noorden van het land plaatselijk wat lichte regen of motregen kan vallen. (van hedenmorgen 7 uur) Naar thans bekend geworden is heeft prof. dr. G. Quispel hoogleraar bij de Theologi sche Faculteit der Rijksuniversiteit te- Utrecht, een koptisch handschrift (codex) van honderd bladzijden aangekocht, een viertal tot nu toe onbekende gxiostische geschrif ten uit de tweede eeuw iia Christus bevattend. Deze geschriften werden in 1946 door Egyptische boeren in de streek van Nag- Hamxnadi, ongeveer vijftig kilometer ten Noorden van Luxor, gevonden. In een grot aan de Oostzijde van de Nijl aan de voet van een berg, vonden zij een pot van aardewerk, waarin dertien codices (bundels) geborgen waren. De inhoud was opi papyrus geschreven. Deze vondst kan als de belangrijkste ontdekking van deze aard worden beschouwd, want de codices waren in uitstekende toestand, fraai beschreven en voor het merendeel door lederen banden beschermd. De gnostische geschriften waren in het koptisch, maar naar nu vaststaat alle uit het Grieks vertaald. In samenwerking met de bekende Zwitserse psycholoog prof. dr. C. G. Jung uit 2,'ürich slaagde prof. Quispel er in een deel der geschriften aan te kopen en naar Nederland over te brengen. weers- toestand Wind richting Wind kracht d;- Bi O eerslag mm. 25 Helsinki zwaar bew. W 6 2 0 Oslo onbewolkt windstil -2 0 Stockholm onbewolkt WZW 1 -1 0 Kopenhagen licht bew. W 1 4 0,5 Londen geheel bew. ZW 8 12 0,1 Amsterdam regen ZW 9 11 7 Brussel geheel bew. ZW 5 10 1 Parijs nevel ZO 2 1 0 Bordeaux mist ONO 2 3 0 Nice onbewolkt NNW 5 8 0 Warschau licht bew. W 2 1 0,5 Berlijn geheel bew. windstil 7 2 Frankfort geheel bew ZZW 4 5 0 München onbewolkt Z 2 -3 0 Zürich mist windstil -2 0 Wenen zwaar bew. windstil 6 0 Rome onbewolkt NO 3 5 0 Neerslag laatste 24 uur. 30c00000cci0oo3300co00c0000000co3000000c0c00c000000cc00co ZACHT WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: In de Noord-Westelijke helft van het land overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk wat motregen. Matige tot krachtige en aan de kust later wel licht harde Zuid-Westelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen als van daag. In de Zuid-Oostelijke helft van het land aanvankelijk zwaar bewolkt, maar later opklaringen. Droog weer. Overwegend matige Zuid-Westelijke wind. Over het algemeen iets minder zacht. 15 November Zon op 8.00 uur, onder 16.49 uur. Maan op 14.07 uur. onder 0.28 uur. 16 November Zon op 8.01 uur, onder 16.48 uur. Maan op 14 22 uur. onder 1.51 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 14 November Hoog water: 8.36 en 21.07 uur. Laag water: 3.54 en 16.23 uur. Zondag 15 November Hoog water: 9.47 en 22.36 uur. Laag water- 4 59 en 17.36 uur. Maandag 16 November Hoog water: 11.09 en 23.48 uur. p Laag water: 6.28 en 18.57 uur. <xoocoooooooooc*xccooooocooocccodooo<x>cc»occoociooooociooc''

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1