yf) Predikbeurten Sterkere toeneming van openbaar lager onderwijs dan van bijzonder .Clowntje Riek Orgelconcert in de Waalse kerk Frankrijk onmisbaar voor Europa en de wereld Radio Moors ZATERDAG 14 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Heemsteedse onderzvijscijfers Bij Ulo andere verhoudingen Afwijkingen van landelijk gemiddelde Gemeentelijke garantie voor lening Diaconessenhuis Bijna driehonderd konijnen in de Vishal te kijk Geschenk voor provincie huis van Gelderland Huldiging R. Tinkelenberg Bevestiging ds. H. Bartlema in Eindhoven J. van Rijckevorsel S.J. voor „Geloof en Wetenschap" Twee Haarlemmers verdacht van diefstal in Overveen Oud-verzetslieden legden bloemen op graven Alléén Zaterdag bezoek Proeven met T.L.- verlichting in Aerdenhout en Bloemendaal Bij oversteken van weg door auto aangereden Voor de kinderen V A i 'JJ L j Bloemendaal krijgt moderne ladderwagen Smorgasbord De sterke stijging van het geboortecijfer in de eerste na-oorlogse jaren heeft geleid tot een aanzienlijke toeneming van het aantal schoolkinderen in September van dit jaar. Voor geheel Nederland geldt, dat het getal leerlingen van de lagere scholen momenteel 5,3 procent hoger is dan het in Januari van dit jaar was; in Heemstede is de stijging nog aanzienlijk méér, want in deze gemeente is de toeneming sedert het begin van dit jaar volle 7 pi-ocent. Uiteraard delen zowel het openbaar als het bijzonder onderwijs in deze stijging, maar hiermede is geenszins gezegd dat de toeneming van het leerlingenaantal bij het Openbaar, het Roomsch-Katholieke en het Protestants-Christelijke onderwijs even groot is. Het gezamenlijke scholierental van alle R.K. lagere scholen in ons land is sedert Januari met 4,1 procent toegenomen en ook in Heemstede steeg het leerlingen tal van de R.K. lagere scholen met 4,1 procent, doordat het van 1348 tot 1403 om hoog ging. Stemmen bij dit soort onderwijs de plaat selijke cijfers dus geheel met het rijksge middelde overeen, bij het Protestant-Chris telijk lager onderwijs is dit niet het geval en bij het Openbaar onderwijs nog veel minder. Het leerlingental van alle Protes tants-Christelijke scholen in Nederland is namelijk met 5,5 procent omhoog gegaan, maar in Heemstede liep de schoolbevolking van de Protestants-Christelijke scholen omhoog van 621 tot 659, dus met 38 of met 6,1 procent. De gezamenlijke Openbare lagere scholen in Heemstede zagen dit jaar hun scholie rental omhoog gaan van 753 tot 850, der halve met 97 of 12,9 procent, terwijl de stij ging bij het Openbaar onderwijs in Neder land 7,1 procent heeft bedragen. Procentueel was in Heemstede de stijging bij het Openbaar lager onderwijs dus meer dan het drievoudige van de toename bij het R.K. onderwijs en ruim het dubbele van de stijging bij het Protestants-Christelijk lager onderwijs. Merkwaardigerwijze vinden wij deze verhoudingscijfers niet terug bij het uitge breid lager onderwijs. Bij dit onderwijs doen de na-oorlogse geboortecijfers hun invloed nog niet gelden. Niettemin is het leerlingental van de Heemsteedse U.L.O.- scholen over de gehele linie gestegen. Ech ter bedroeg deze stijging bij de R.K. scholen 1,7 procent, bij de Openbare school 8,7 procent en bij de Protestants-Christelijke U.L.O.-school 15,7 procent. Bij de beoor deling van deze cijfers dient wel te worden bedacht, dat alle U.L.O.-scholen in Heem stede zogenaamde streekscholen zijn en dat de leerlingen dus niet alleen en zelfs niet ADVERTENTIE in hoofdzaak uit Heemstede afkomstig zijn, maar voor een zeer belangrijk contingent uit de omliggende gemeenten. Bovendien heeft de opname-capaciteit van de R.K. en de Openbare school de maximumgrens vrijwel bereikt, terwijl dit bij de Protes tants-Christelijke school nog geenszins het geval is. Intussen wijken wat het gewoon lager onderwijs betreft de verhoudingen in Heemstede nog in betekenende mate van het rijksgemiddelde af. Immers voor geneei Nederland geldt, dat momenteel 28,4 pro cent van het totale leerlingental een Open bare school bezoekt, terwijl dit in Heem- slede thans 29,2 procent is. Bij het R.K. lager onderwijs zijn deze percentages respectievelijk 42,7 en 48,2, maar bij het Protestants-Christelijk 27 en slechts 22,6 Bij het Openbare, maar vooral ook bij het R K. lager onderwijs zijn de Heemsteedse percentages dus hoger dan de rijksgemid delden, terwijl het plaatselijk cijfer van het 1 rotestants-Christelijk lager onderwijs vrij ver bij dat rijksgemiddelde ten achter blijft. Het is interessant de cijfers van dit ogen blik tenslotte nog te stellen naast die van 1940, dus vóór de „normale" verhoudingen van de dertiger jaren door de oorlogsge volgen waren verstoord. Toen bezocht in Heemstede 32,5 procent van alle scholieren van het lager onderwijs een Openbare school; 47 procent een Rooms-Katholieke en 20 procent een Protestants-Christelijke school. In vergelijking met 1940 is de om vang van het Openbaar lager onderwijs in Heemstede dus gedaald, terwijl de beide vormen van Bijzonder onderwijs hun leer lingental zagen toenemen. Zó lukt het altijd en het is een prettige belevenis bovendien. Fotograaf en camera zijn onzichtbaar; het is alsof U thuis voor Uw kaptafel zit. Vlot, natuurlijk, flatteus, zó wilt U het heb ben en zo werkt het „Mirroflex Systeem". Dit wordt Uw beste portret en het beste „Sint Nicolaas"-geschenk wat U kunt bedenken. „Neo-Pholo", Schoterweg t/o de Ripperdakazerne. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Ten bate van het jeugdwerk van de Waalse gemeente zullen er dit wintersei zoen enkele concerten in de Waalse kerk gegeven worden, waarbij het orgel in het middelpunt van de belangstelling zal staan. Het eerste concert werd gisteravond ge geven door de organist Hendrik Lasschuit, die voor een aandachtig luisterend audi torium werken van Pachelbel, Handel en Bach orgelmuziek bij uitnemendheid vertolkte. Het orgel van de Waalse kerk bleek bijzonder geschikt voor het uitvoeren van deze werken. Zo klonk het Praeludium, fuga en ciacona van Joh. Pachelbel kern achtig en daardoor konden de melodische lijnen, die het werk bevat, zich duidelijk in het stemmenweefsel aftekenen. Alleen het tongwerk in de ciacona klonk wat on gunstig en minder welluidend. Hendrik Lasschuit demonstreerde over het algemeen een behoorlijke orgeltechniek, waaraan echter door het Allegro van G. F. Handel bij het hier toegepaste tempo wat te veel eisen werden gesteld. Het voorafgaande Adagio klonk daarentegen mooi en be heerst. Van het programma kon ik alleen nog horen het Praeludium en Fuga in c van J. S. Bach, waarmede Hendrik Las schuit blijk gaf een degelijke organist te zijn, die niet schroomt de beschikbare registers te gebruiken om een doeltreffende climax in zijn vertolking te brengen. P. ZWAANSWIJK Op 1 Maart 1950 besloot de gemeenteraad zich garant te stellen voor een lening van 675.000, welke het bestuur van het Diaco nessenhuis had afgesloten voor uitbreiding van dit ziekenhuis. Met de omliggende ge meenten werd ook verder te dien aanzien een regeling getroffen. Thans is gebleken, dat nog een bedrag van 150.000 nodig is om de wer ken te voltooien Daarenboven is gebleken, dat uitbreiding van de röntgen-afdeling en verbouwing en vernieuwing van de operatie afdeling noodzakelijk zijn Bedragen van 250.000 en 150,000 zijn daarvoor nodig. Daar het Diaconessenhuis slechts 50.000 uit eigen middelen kan financieren, moet het be stuur opnieuw een half millioen gulden lenen. B. en W. willen daarvoor opnieuw garant zijn. omdat zij het instandhouden van goed en vol ledig geoutilleerde ziekenhuisruimte in Haar lem uiterst belangrijk achten. De omliggende gemeenten hebben zich in principe bereid verklaard om voor 40 pet. in de garantie deel te nemen. Een ontzaggelijke hoeveelheid stro, een enigszins weëe lucht en een paar honderd bibberende neusjes, ziehier de eerste in drukken, die wij gistermiddag opdeden tijdens ons bezoek aan de Vishal. Dit keer zijn namelijk de konijnen het haasje; niet minder dan 289 van die mollige pelsjes-op- pnotjes zitten er in keurige hokjes opge sloten. Maar laten we eerst meedelen, dat sinds gisteravond 8 uur de vereniging „Het Raskonijn" uit Haarlem en omstreken in deze Vishal een grote clubtentoonstelling houdt. De trotse leden van de club tonen er tot en met Zondag hun mollige pupillen, die zij met zoveel zorg en geduld hebben opgevoed, dat zij nu allen Hollands wel varen gelijk zijn. Toevalligerwijze heeft de tentoonstelling nog een extra feestelijk tintje. Deze week boekte de Nederlandse Konijnenfokkers- bond zijn 5500ste lid en aangezien dit lid uit de Haarlemse afdeling afkomstig is, heeft de landelijke bond besloten, ter ge legenheid van dit heuglijke feit, iedere vijftigste bezoeker van deze tentoonstelling een boek aan te bieden. We boften: juist toen wij de Vishal be traden, waren de keurmeesters bezig de diertjes te bekijken. Ze lieten ze van ge ringe hoogte op de tafel vallen, om te zien, of hun landingsgestel hen het praedicaat „fraaie pootjes" dan wel „pootjes kunnen beter" zou opleveren. Toen we later het beste dier van de tentoonstelling mochten bekijken, zagen we wel, dat het een fraai exemplaar was, maar met ons lekenoog vonden we de anderen zeker even mooi. Maar daar zijn dan ook de keurmeesters voor, die van oordeel waren, dat de Vlaam se Reus van de heer J. Bun de eerste prijs moest hebben; dan kwam de heer J. Dan- kelman met zijn Klein Zilver, vervolgens de heer H. Dankelman met een Pool en tenslotte de heer L. J. Warmerdam met groot zilver. Enfin, u kunt ze zelf bekijken. Tot en met Zondag. Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor te beslui ten voor het aanbieden door de overige pro vincies van een gezamenlijk geschenk aan de provincie Gelderland ter gelegenheid van de opening van haar nieuw provinciehuis een bijdrage van 1000.beschikbaar te stellen. Ter toelichting delen Gedeputeerde Staten mee. dat te Arnhem een nieuw provinciehuis tot vervanging van het gebouw, dat tijdens de oorlog werd verwoest, zijn voltooiing nadert. Het denkbeeld is gerezen aan Gelder land een geschenk van de gezamenlijke ove rige provincies aan te bieden. Ieder van de tien colleges van Gedeputeerde Staten heb ben zich bereid verklaard de beschikbaarstel ling te bevorderen van een bijdrage van 1000.—. In aansluiting op ons verslag van de huldi ging van de heer R. Tinkelenberg ter gelegen heid van diens gouden jubileum bij het Ge meentelijk Energiebedrijf delen wij nog mede. dat tot de sprekers ook behoorde de heer W. Hazevoet namens de Algemene Bond van Ambtenaren, die ook een mand fruit schonk. Ds. H. Bartlema, de vroegere predikant van de Nederlands Hervormde kerk van Heemstede, zal op Zondag 29 November door de praeses van de Generale Synode, ds. H. J. F. Wesseldijk, in de Hervormde kerk van Eindhoven worden bevestigd als predikant voor buitengewone werkzaam heden ten behoeve van de geestelijke ver zorging van het leger. Vraag steeds weer naar CAMELIA, zoals millioenen vrouwen het al tientallen jaren doen! CAMELIA-cel- stof volmaakt absorbatiever- mogen en feilloze pasvorm door afgeronde hoeken. De rector van het Aloysiuscollege in Den Haag, J. van Rijckevorsel S.J., kwam gis teren voor „Geloof en Wetenschap" een panorama ontvouwen van het na-oorlogse Frankrijk. Hij gaf een overzicht van de geestelijke stromingen die de Franse katho lieken leken en priesters na de oor log zijn gaan beheersen, richtte zijn analyse op de litteratuur en besloot met een sum miere karakterisering van het sociale complex. Het is een opvallend verschijnsel der na-oorlogse jaren, dat de Franse katholie ken een sterke neiging voelen zich te be zinnen op de plaats van de mens in het leven. De bezetting dwong de clergé in een retraite, waarbij zij losraakte van het con ventionele parochiewerk en zich ging be zinnen op de ontkerstening van Frankrijk. Anderzijds werd een groot aantal priesters in concentratiekampen en het verzet ge confronteerd met de werkelijke menselijke problemen. De clergé raakte los uit haar isolement en kwam meer temidden der mensen te staan. Twee grote krachten voor een nieuwe apostolaatsvorm ontstonden in de Mission de France en de Mission de Paris, waardoor een beter contact met de werkende mens tot stand kwam. Les frères et soeuers de père Charles de Foucauld en de priester-arbeiders leverden de Evange lische getuigenis temidden van degenen, wier metgezellen en medewerkers en wat nog belangrijker is medestanders zij werden. De roep om een nieuwe aposto laatsvorm, nadat de oude faalde (van de 30 millioen katholieken die Frankrijk telt, zijn er slechts zes millioen practiserend) paste in de toenemende stroming onder de leken om een eigen vorm van geestelijk leven te verwerven. De Franse litteratuur van na de oorlog vertoont een atheïstische inslag, waartegen niet voldoende jonee katholieke schrijvers te velde kunnen trek ken. Het gebrek aan naastenliefde in de godsdienstige praktijk heeft de godsdienst ook in de litteratuur tot een sociale kwestie gedegradeerd. Daarentegen heeft het toneel een blijkbare vernieuwing in geestelijke inhoud ondergaan, waardoor de stukken met religieuze inslag veelvuldiger werden. De belangstelling voor deze soort stukken bleek vooral in het seizoen '51-'52 zeer groot. Het sociale complex: stakingen, troebe len. gespannen verhoudingen, aanhoudende gisting. Gebrek aan vertrouwen tussen ar beider en werkgever. Klassenstrijd en re vanche-idee. Dit alles is te verklaren op historische gronden, uit de groei van de arbeidersbewegng en de zwakte van het Franse politieke gestel, doch eveneens uit het falen van de godsdienstige invloed, het ontbreken van duidelijke kerkelijke uit spraken op sociaal terrein. De Blijde Bood schap van het Evangelie werd een beginsel van verdeeldheid, inplaats van vrede en verzoening. Het instituut der priester arbeiders werd door spreker hartstochtelijk verdedigd, al werden de daaraan verbon den gevaren duidelijk voor ogen gesteld. Spreker besloot met een gebed voor het behoud van Frankrijk, nadat hij het ge noemd had „de primaat van de geest, on misbaar voor Europa en de wereld. De geestelijke vernieuwing van Frankrijk is een zaak, die ons alle zeer nauw aangaat." Enkele dagen geleden is des avonds in gebroken in een woning in Overveen. De buit bestond uit een bedrag van ongeveer 200 en enkele kostbare ringen. De Bloe- mendaalse politie heeft een onderzoek in gesteld, dat Vrijdag geleid heeft tot aai* houding van een drieëntwintigjarige tim merman en een vierentwintigjarige mon teur uit Haarlem. De ringen zijn inmiddels opgespoord. ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 HAARLEM Evenals in vorige jaren zijn vanmorgen ter gelegenheid van Klaproosdag namens de vereniging van oud-illegale werkers (V.O.IW.) te Bloemendaal op een aantal plaatsen in de gemeente bloemen gelegd. Een deputatie van bestuursleden begaf zich eerst naar het monument achter de Hervormde kerk te Bloemendaal, opge richt ter nagedachtenis van de in de laat ste oorlog omgekomen Bloemendaalse in gezetenen. Vandaar begaf men zich naar de R.K. begraafplaats aan de Dennenweg, waar zich een Canadees graf bevindt. Ver volgens werden bloemen gelegd op de drie graven van geallieerde militairen op de Algemene Begraafplaats aan de Bergweg. Tenslotte begaven de bestuursleden van de V.O.I.W. zioh naar de Erebegraafplaats aan de Overveenss Zeeweg, waar bloemen bij de vlaggemast werden gelegd. cDe bloem logging geschiedde door de heer W. C. Bier, voorzitter van de V.O.I.W., te vens hoofdbestuurslid van de Nationale Federatieve Raad van het voormalige Ver zet Nederland. Ook namens het gemeentebestuur en de plaatselijke afdeling van het Nederlands oorlogsgravencomité werden op de vier ge allieerde graven op beide begraafplaatsen bouquetten witte chrysanten gelegd. Dit geschiedde door kolonel b.d. A. M. M. van Loon. Op de eigenlijke wapenstil- stanidisdag, Woensdag 11 November, heeft pastoor L. J. Beune in de kapel op de R.K. begraafplaats aan de Dennenweg een H. Mis van Requiem gehouden voor de daar begraven Canadese militairen en voor alle geallieerde militairen die in Nederland zijn gesneuveld. Toen de huizen voor bejaarden te Aer denhout, de z.g.n. Bentveldshoek, gereed kwamen, hebben de dienst van Publieke Werken en de Overveense architect B.N.A., de heer K. J. Aanstoot, zich beraden over de daar te gebruiken verlichting. Men meende eerst er een ouderwetse verlich ting te moeten plaatsen in de geest zoals vroeger op hofjes werd gebruikt. Later kwam men echter op de veel betere ge dachte, dat bij een modern ..hofje" een moderne verlichting behoort. Het was dan ook een gelukkig toeval dat de firma In- dustria te Rotterdam ongeveer gelijktijdig op de Jaarbeurs een nieuwe vinding van een verlichting met T. L.-buizen bracht. De T. L.-armaturen zijn met een kostprijs van f 120 per stuk (normaaj ongeveer f 50; voor kwikdamplampen f 75) wel aan de hoge kant, maar zij geven daarentegen ook een zeer grote besparing. Waar op Bentveldshoek nu vier lampen van de nieuwe soort zijn geplaatst van elk 36 Watt, zouden in normale gevallen om een zalfde verlichting te verkrijgen vier lam pen van elk 200 Watt geplaatst moeten worden. Een besparing op Bentveldshoek van dus vier maal (20036 Watt) is 656 Watt. De ronde T. L.-buis is van een (on breekbare) plastic kap voorzien. De verlichting is er van dien aard. dat de beiaarden er zelfs genoeg aan hebben om bij te schemeren, als zij de gordijnen voor de ramen open houden. Een zelfde soort lamp als op Bentvelds hoek is aangebracht, heeft men als proef ook op een der pleintjes aan de Bos en Duinlaan bij het Bos en Duinplein ge plaatst. Deze proeflamp zal daar evenwel een dezer dagen worden weggenomen en naar de Rijnegomlaan worden overge bracht, waarschijnlijk bij de splitsing naai de Klapheklaan. Men klaagt daar wel eens over het te schelle licht. Het voordeel var. de T. L.-lamp is, dat het licht verder weg straalt, met het grote voordeel dat de op pervlakte-helderheid kleiner is en de lamp dus nooit verblindend werkt. De lampen hangen meestal op een hoogte van drie tot drieëneenhalve meter. Dit heeft voor Bloe mendaal met het landelijk karakter en de vele bomen het voordeel, dat met de lam pen werkelijk de straat en niet de Bomen worden verlicht. Met kwikdamplampen, die op de hoofdwegen overigens goed vol doen, zou men bijvoorbeeld in het aan bo men zo rijke Aerdenhout zeker geen be vredigend resultaat verkrijgen. Vrijdagavond om zes uur kwam de negen enveertigjarige G. J. G. uit Aerdenhout van de trein en wandelde via de Zand- voortselaan naar huis. Hij liep aanvanke lijk op het Zuidelijke wandelpad, dus links van de weg. Bij de Teding van Berkhout laan houdt het wandelpad op en de heer G. wilde de rijweg oversteken. Er naderden uit Heemstede twee auto's en de wandelaar meende, dat hij tussen de auto's kon over steken. De achterste auto ging echter har der dan hij dacht en hij werd aangereden. De heer G. liep een schedelbasisfractuur op en is per ziekenauto naar het Diaconessen huis vervoerd. In zijn toestand was van morgen nog geen wijziging gekomen. Een hevige brand heeft Vrijdagochtend gewoed in een autosloperij in de gemeenté Maartensdijk nabij Utrecht. Vele auto-onderdelen werden een prooi der vlammen. Foto: tijdens het nablussingswerk. V 7 Zo was de logé dan in huis. De andere jongens hadden kennis met hem gemaakt, eneerlijk gezegd, ze wisten niet goed, wat ze van Seppo denken moesten! Erg vriendelijk en hartelijk leek hij niet. Al direct in het begin had hij net gedaan, of hij alles beter wist dan zij. Op alles, wat ze tegen hem zeiden, had hij een hatelijk antwoord. Het lag niet aan de jongens; die wilden hem wel m hun midden opnemen. Maar Seppo 1leerden ze al gauw kennen als een vreemde jongen, die erg plaaglustig was en het leuk scheen te vinden om de anderen dwars te zitten. Aan tafel had hij allerlei kleine plagerijtjes, en Bunkie, die naast hem zatvond het niet erg prettig, dat Seppo hem telkens 'n stootje tegen de arm gaf, als hij een hap soep wou nemen, of hem onder de tafel geniepig kneep. Dat waren ze onder elkaar niet gewend! Na het eten praatten Rick en Bunkie erover met elkaar. Hoe vind jij die Seppo?", vroeg Bunkie. „Nou. ik weet hei niet", zei Rick. „Ik geloof, datie nogal raar isErg aardig kan ik hem nog niet vinden!" „Misschien wordt dat wel beter, als hij 'n paar dagen hier is meende Bunkie. „Ik hoop het!", zei Rick, maar hij trok daar een gezicht bij, of hij er niet erg zeker van was ZONDAG 15 NOVEMBER 1953 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. Joh. Bronsgeest, H. Doop. 3.30: Consistoriekamer, Liturgische dienst voor Slechthorenden. 7: Ds. M. N. W. Smit. van 's Gravenhage. Dienst uitgaande van Bijz. Kerkewerk. Vooraf zangdienst van 6.457. Organist de heer Klaas Bolt. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. S. H. J. Voors. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. A. K. Straatsma, van den Haag. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Dr. A. J. Rasker. 7: Ds. D. Ter Steege, van Santpoort. Bijzon dere dienst, met medewerking v. h. Ooster kerkkoor. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. Kal. 10.30: Jeugd dienst. Ds. F. R. A. Henkels, van Heemstede. Geb. Vrijz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Kapel Sarepta, Hazepaters- laan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. F. J. Veldman, Vicaris te Beilen. 10.45: Ds. M. G. Blauw. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Dr. J. v. Dorp. Jeugdkapel: Noord, Molenaerstr. 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Oost, Zomerkade 10: Dhr. J. P. van Eijsden Jr. West, Leidse- straat 10: Dhr. R. Hengstmangers. Centrum, O. Groenmarkt 10: Dhr. A. Zonnevijlle. Alle- Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomsten met Gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32 Dinsdag 3: Rondetafelbespreking, Broeder- kerk, Parklaan 34. Eglise Wallonne, 10.30: Service présidé par le pasteur J. F. Baudraz Church of England, Kinderhuissingel. 3 p. m. Remembrance Service, Rev. Mossman. Ned. Herv. Evang., Parklaan 21. Woensdag 7.30: Ds. Lekkerkerker. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: J. A. Hoekendijk, Heemstede. 7: J. F. Snoeks, Haarlem. Woens dag 8: Ds. Jac. Buiten, Haarlem. Zuiderkapel Zuiderstraat 15. 10: Dhr. J. Kits. Evangelist te Doorn. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamen komst. 8: Jeugdsamenkomst. Opwekkingssa menkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 12: Zondags school. 7: Ds. H. Sehutz en daarna H. Avond maal. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Voorg. A. H. van Gent. O. R. G. Centrum, Westerhout- park 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. Kroes. Donderdag 7.30: Ds. W. Spliet- hoff. Wees- en Oudeliedenhuis. Vrijdag 8: Wijkavond in gebouw Theosophia. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. 10.30: Peuzelaarsteeg 3. Jeugddienst Dhr. H. Vogelesang. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 10: Dr. P. J. Richel, Heemstede. 5: Ds. W. M. le Cointre, Amsterdam. Lyceum-Aula, ingang van Merlenstraat. 9: Ds. W. M. le Cointre. 5: Dr. P. J. Richel. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J. A. van Arkel. Geref. Kerk, Begijn hofkapel. 9 en 4.30: Ds. A. Bos. Geref. Ge meente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Dhr. Rijksen Geref. Gemeente, L. Margarethastraat 13. 10 en 4: Leesdienst, Oud-Ger. Gem. ,in Neder land, Parklaan 21. 4.30: Leesdienst. Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel. 10.30 en 7: Ds. J. W. Weenink. 8.15: Jeugsamenkomst. Dinsdag 8: Bidstond. Leger des Heils. Schagchelstr. 26. Zaterdag 8: Uitvoering Nationaal Mu ziekkorps in de Doopsgez. Kerk. Zondag 10: Heiligingsdienst. 6.30: Ópenluchtsamenkomst op Ged. Oude Gracht. 7.30: Verlossingssamen komst. Medewerking van Nationaal muziek korps o.l.v. Brigadier Jos. Govaars. Pinkster gemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Op- drachtdienst. 10: Zondagsschool. 7.30: Opwek kingssamenkomst. Woensdag 3.30: Kinder filmdienst. 8: Filmavond voor volwassenen. Donderdag 7.45: Samenkomst. Vrijdag 8: Jeugdavond. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbrekeni Bijbellezing, Parklaan 21. Donderdag 8: K. Rozendal. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jac. v. Ruysdaellaan 7, Hst. Maandag 3: Samen komst, Gemeente des Heeren, Lange Mo lenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Ge meente Gods, Parklaan 21. 7.30: Samenkomst. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9 10.15: Aanbiddingsdienst (met H. Avondm. on Preek). Kinderbijbelklassen tegelijkertijd 19.30: Samenkomst met Evangelie verkon diging. Dinsdag 20: Damesbijbelklas Woens dag 16.30: Kinderbijbelklassen Donderdag 20: Bijbelstudie voor allen. Volle Evangelie gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. 12-13: Zondagsschool. 7: Opwekkingssamen komst. Donderdag 8: Bidstond. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Zaterdag 21 Nov. Geen dienst. Zevendedags-Baptisten Gemeen te, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zon dagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhel- minastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefibeweging, Nassauplein 8. 11: Universele eredienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. J. F. Croes- v. Delden, den Haag. Psycho Synthese, Rest. Brinkmann, Gr. Markt. 10.30: De Dynamiek der Synthese. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Ds. G. Koch, m. m. v. h. Kerk koor. 7: Ds. J. Heidinga. Immanuëlkerk 10: Dr. H. v. d. Loos, Jeugddienst. Ned. Prot. Bond, geb. Berkenstraat 10. 10.30: Mej. Dr. N. A. Bruining. Stichting „Petra" Kapel (ein de MinahassastraaD Woensdag 8: Samen komst. Alg. Chr. Jeugd Gemeenschap „Gi deon", Kastanjestrant (ing. onder do poort) 19 Nov. 4.30: Kleintjes club 4 t/m. 9 jaar o.l.v. Dhr. I. E. Ketellapper, van Haarlem. 7: Meis jesclub 10 t/m. 15 j. o.l.v. Mevr. v. Loevezijn uit Haarlem. 21 Nov. 3.30: Jongensclub o.l.v. Dhr. Loevezijn uit Haarlem en Dhr. I. E. Ke tellapper. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersingel 5557. 10: Ds. J. A. van Arkel 5: Ds. P. de Ruig. Sionskerk, Kksterslraat. 8.45: Ds. P. de Ruig. 3.30: Ds. A. M. Boeijinga Noord-Schoterlcerk, Spaarnrijkstraat 10.30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Chr. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. C. van Ravenswaay. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Vicaris M. G. Baldee 19: Ds. Adr. Oskamp. Kapel Nieuw Vreden- hof. 10.30: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. 19: Ds. G. Koch, Haarlem-N. Aula Chr. Ly ceum 10.45: Ds. Adr. Oskamp. Ned. Prot. De oude, uit 1928 daterende Ford-lad derwagen van de dienst van Publieke Werken zal een dezer dagen na een trouwe dienst van een kwart eeuw", worden opge borgen. Van omstreeks 20 November af zullen de inwoners van Bloemendaal dan een hypermoderne nieuwe ladderwagen langs de lanen en wegen kunnen zien rij den, die ontworpen is door de heer P. van Dijk, chef van de werkplaatsen bij de dienst van Publieke Werken. De carrosse rie is gebouwd op het chassis van een Opel-Blitz en is enig in Nederland. De General Motor Cie, die de Opeis levert, heeft voor deze nieuwe Bloemendaalse ladderwagen ook al belangstelling getoond en er gegevens van gevraagd. De carrosse rie werd vervaardigd bij de gebroeders Kimman, Wagenweg te Haarlem. De auto beeft een draagvermogen van 13/4 ton en is uitgerust met een Metzladder, die in geheel uitgeschoven toestand een lengte heeft van acht meter. Op het dak van de cabine zijn aan weerszijden anderhalve meter lange schuifplankiers aangebracht. Achter de cabine bevindt zich een gesloten opbergplaats voor lampen en materiaal. Een aardige vinding is bovendien, dat de achterveren van de auto buiten werking gesteld kunnen worden, als de ladder wordt opgezet. Omdat de ladder aan de top belast kan worden met honderd kilo gram plus het gewicht van de man op de ladder, zijn aan weerszijden aan de ach terkant zijsteunen aangebracht, die een eventueel kantelen van de auto kunnen tegengaan. De lengte van het chassis is vierëneenhalve meter. Aan de achterzijde steekt de ladder nog een meter over het chassis uit. Er is voor deze nieuwste aan winst van de gemeente op de begroting 1953 al een bedrag van ongeveer vijftien duizend gulden uitgetrokken. ADVERTENTIE Voor Uw intieme feestje thuis verzorgen wij O Hors d'oeuvres, diners enz. REST. BOLWERK Kcnnemerplein 5 Telefoon 16840 Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. J. C. A. Fetter, Rem. Em., Den Haag. Kapel Irene. 10: Ds. J. A. de Klerk. Doopsgez. Kring, geb. v. d. Volksbond, Heemst. Dreef. 10.30: Ds. J. A. Oosterbaan. Geref. Kerk. Koediefslaan 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Dr. A. Dondorp. Camplaan. 10: Dr. A. Dondorp. 5: Ds. L. Hoorweg. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Leesdienst. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. 10.30: Jeugdkerk 1620 j. dhr. J. W. Jongbloed, Wijkgebouw ,.De Stal" Relig. Kring. Eikenlaan 5. 10.30: Ds. E. A. Boer, Dg.. Koog Zaandijk. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. B. C. Hofland te Haarlem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. J. H. Stelma, Radiodienst. 19: Oecumenische dienst. Dr. H. J. Jaanus, Luth. pred. te Rot terdam. Dr. P. D. Tjalsma, Rem. pred. te 's Gravenhage, Dr. J. H. Stelma. 9: Jeugd kapel 12-15 jaar in Maranatha. 11.45: Zon dagsschool. 5 en 6 jaar Kleuterschool Boslaan 7-12 j. Jeugdhuis en Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Dr. A. Mankes Zernike, Dg., Rotterdam. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 15.30: Dr. J. L. Koole. 19.30: Ds. Jac. Jon ker, van Amsterdam. Vrije Kath. Kerk. Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30 Los gevolgd door een cursus voor leden en belangstellenden. Don derdag 7.30: Gesproken Requiem Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 19.15: Samenzang. 19.4520.15: Oecu menische Avondstilte. Ds. D. Ringnalda. 10.15: Jeugdkerk 1620 jaar in Irene, Dhr. H. Vis, van Bloemendaal. 10.15: Zondagsschool Ju- lianakwartier, Kon. Wilhelminasch., Domp- vloedslaan. 12-13: Zondagsschool Ramplaan- kwartier Irene, Elswoutslaan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. S. L. Knottnerus. 17: Dr. J. Zandee, uit War mond. Chr. Geref. Kerk. 10: Leesdienst. 17: Ds. Floor, uit Nieuw Vennep. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Vi caris L. C. Baljé. 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. M. Ros. Doopsgez. Ge meente. 10.30: Ds. N. Mesdag, Geboortedank zegging. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. A. van Boven. 3: Ds. M. C. Don. Abbe- nes. 9.30: Ds. M. C. Don. 3: Ds. C. Jongeboer van Lisse. Bethelkapel 10: Ds. Sasse, van Am sterdam. 7: Ds. Mr. G. A. Alma, van Amster dam. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. A. Pos, van Haarlem. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda, Dankuur voor het gewas. 7: Vi caris L. C. Baljé. Geref. Kerk 10 en 3: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorpskerk 10.30: Ds. J. Ter Schegget, Amsterdam-Oost. „De Toorts" 9: Ds. F. Oort, Assen. „De Ka pel". 7: Dhr. W. van Rhijn, vicaris te Sant poort. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Sionskerk, Eksterstraat. 10.30: Ds. J. S. Kijne Zend. pred. 19: Ds. J. Kroon. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Dr. M. v. d. Voet. pred. te Haarlem- Noord. Bev„ van Dr. R. H. Oldeman. Zang kerkkoor. 3: Ds. R. H. Oldeman, Intreepre- dikatie. Zang v. h. kerkkoor. 7: Geen dienst. Ned. Prot. Bond, Brugstr. 15. 10.30: Dr. A. van Biemen, van Bentveld. Geref. Kerk, Ju- lianaweg. 10 cn 5: Ds. A. de Ruiter. (Dag van dank en offer). Ned. Chr. Gemeenschaps bond, in „Ons Huis", Dorpsplein. Dinsdag 8: Mej. J. E. C. Kunne. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Jongeboer. 7: Ds. A. F. Flink, Jeugddienst, Den Haag. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. M. Wild schut, van Amsterdam. Geref. Kerk, Art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier, van Den Haag. Oud- Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eerland.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9