Nog meer Sovjet verklaringen over bereidheid tot conferentie „Oprechte vredespoging is nooit tevergeefs" Tito waarschuwt Westen over de kwestie-Triëst Weerbericht I OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Menselijke waarden Het Westen bereidt een nieuwe nota voor met traditionele inhoud Dominici bekent moord op Drummonds Truman spreekt in zaak-White Het woord is aan C" Ernstige scheepsbotsing in het Kanaal Koningin tot oorlogsveteranen: Ridderzaal geopend Congres in Haagse Oplossing van probleem thans mogelijk 68e JAARGANG No 110 MAANDAG 16 NOVEMBER 1953 297e JAARGANG No 263 Duitse gesneuvelden herdacht Drie kinderen in Breezand aangereden Vijf van 25 opvarenden van gezonken schip gered Geen wraak Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarrie 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET VIERDE CONGRES van de Wereld Veteranen Federatie is door Koningin Ju liana in de Ridderzaal geopend en zij heeft gezegd: De doeleinden, die u nastreeft, bewonderen wij zeer. Uw inspanning is erop gericht vrede en veiligheid te hand haven. Gij doet dit ter nagedachtenis van uw gevallen kameraden en gij beschermt hen, die hun leven mochten behouden. Uw federatie is een forum, waarop een wer kelijke poging wordt gedaan om een veili ger maatschappij te vormen: een beschaaf der wereld, een meer verenigde mensheid. Gij, die individueel zoveel hebt doorge maakt, gij zijt degenen die werkelijk ge rechtigd zijn zulk een poging te onderne men. Voor ons ligt een toekomst, die gij wilt verheffen boven het zinloze peil,waar op de geschiedenis zich steeds tragisch her haalt. Een oprechte poging is nooit ver geefs, al kunnen de resultaten verschillend zijn van wat verwacht werd. De Koningin heeft een Frans auteur ge citeerd, Pierre Lecomte du Nouy, die in zijn boek „Wij en onze bestemming" de noodzaak van verbetering van de mens, van hervorming van de mens van binnen uit, heeft betoogd en aangevoerd dat het evenwicht in de gehele wereld berust op het vertrouwen in de onkreukbaarheid en het gegeven woord van mensen. „In de nabije toekomst zal de wereld vooral lijden aan wantrouwen. Kunnen wij geen leids lieden vinden die de visie bezitten om een internationaal plan te ontwerpen voor de morele ontwikkeling van de mens, dat zich uitstrekt over verscheidene generaties? Het zal een prachtige taak zijn. De bestemming van de mensheid is groots. Zij hangt af van de menselijke wil om mee te werken aan de bovenzinnelijke taak." Ook op de wereldgeschiedenis, op wereld geschiedenis die waarheidsgetrouw is en algemeen verbreid moet worden zonder nationale ijdelheid en sentimenten, heeft de Koningin zich beroepen. Zij heeft de vraag gesteld of de leidslieden te vinden zijn die een internationaal plan kunnen ontwerpen en ongetwijfeld zal die vraag sterk spreken tot menigeen, die zich af vraagt of het werk van politieke en weten schappelijke leidslieden niet aan een een zijdigheid lijdt, die in deze jachtende we reld steeds klaarder aan den dag is ge treden. Bevestiging van dat inzicht vindt hij o.a. bij de Spaanse metaphysicus Ortega y Gasset, die zich geuit heeft in deze cri- tiek: Een van de grootste rampen van onze tijd is dat de Westerse volken, op het ogen blik dat zij het hoofd' hebben te bieden aan de verschrikkelijke conflicten van het hedendaagse openbare leven, uitgerust zijn met een verouderd en zeer gebrekkig ge heel aan denkbeelden over de maatschap pij, de gemeenschap, de enkeling, de ge bruiken, de wet, de gerechtigheid, de re volutie enz. Een goed deel van de tegen woordige ontsteltenis komt voort uit de tegenstrijdigheid van de volmaaktheid on zer denkbeelden over de natuurkundige verschijnselen en de ergerlijke achterstand van de wetenschap der morele verschijn selen. De minister, de professor, de be roemde natuurkundige en de romanschrij ver hebben over deze zaken opvattingen die een barbier uit een volkswijk waardig zijn. Zo drukte Ortega zich in 1937 uit. Dat was dus kort voor de tweede wereldoorlog. Er is geep. reden om aan te nemen dat zijn inzicht ten deze zich in die zestien jaar gewijzigd zal hebben. In hetzelfde opstel, geschreven ter inleiding van de vertaling in het Frans van een van zijn boeken, roer de hij de geniale arbeid van de zeventiende eeuwse denker Descartes aan met deze commentaar: „Drie eeuwen van „rationa listische" ervaring nopen ons na te denken over de luister en de grenzen van die wonderbaarlijke Cartesiaanse „raison". Die rede is slechts wiskunde, natuurkunde en biologie. Haar fabelachtige triomfen over de natuur, die alles hebben overtroffen wat men zich had kunnen dromen, doen nog sterker haar mislukking uitkomen betref fende de waarlijk menselijke aangelegen heden en brengen ons ertoe haar in te delen bij een andere, dieper doordringen de, namelijk de historische rede." Ook bij deze Spaanse denker vindt ge, in zijn commentaar en bewoordingen, het beroep op de wereldgeschiedenis die waar heidsgetrouw is en ook hij spreekt van de noodzaak van meer inzicht en meer leiding ten aanzr---A van hetgeen hij noemt „de waarlijk menselijke aangelegenheden". Zulke kenschetsing van het gevoelde te kort in de huidige wereld moet wel bij menigeen weerklank vinden, ook bij me nigeen onder hen die. in de naoorlogse jaren geneigd waren in te stemmen met de roep om „de sterke man", waarmee zij niet de dictator bedoelden maar wel, geloof ik, de man die de mensen zou begrijpen en door zijn begrip het beste in hen helpen ontwikkelen en tot uiting brengen. R. P. Zondag zijn in Duitsland de gesneuvel den uit de tweede wereldoorlog herdacht. In Nederland heeft de ambassadeur der West-Duitse bondsrepubliek, dr. H. Mtihlenfeld, op het kerkhof der Duitse gesneuvelden te IJsselsteyn-Venray een krans gelegd. Hij werd vergezeld door zijn echtgenote en door de predikant van de Duitse Evangelische Kerk te Amsterdam. De ambassadeur volgde een korte herdenkingsdienst die tevens werd bijgewoond door Duitsers, die de doden akker bezochten. Zuidhollandse Gedeputeerden hogere jaarwedden toegedacht Zes leden van Provinciale Staten van Zuidholland hebben een voorstel bij de staten ingediend om de jaarwedde van de leden van Gedeputeerde Staten, te rekenen van 1 Januari 1953, af, te bepalen op 9.500. Op 18 December 1951 stelden de leden van Provinciale Staten deze jaar wedde vast op 7.500 per jaar. Hoewel de zes leden, die het voorstel hebben inge diend, van mening zijn, dat een verder gaande verhoging alleszins gewettigd is, hebben zij hun voorstel beperkt tot een verhoging van 2000,teneinde na de eerstvolgende verkiezing de staten in hun nieuwe samenstelling de gelegenheid te bieden deze aangelegenheid nader te be zien. De Sovjet-Russische vertegenwoordiger schillen te komen is een begin te maken in de politieke commissie der U.N.O., Jacob Malik, heeft Zaterdag het Russische voor stel herhaald voor een bespreking door vertegenwoordigers der „grote vijf", na melijk de Verenigde Staten, de Sovjet- Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk en com munistisch China. Hij deed dit in een debat over een voorgestelde ontwapeningsresolu tie. Ook de „Prawda" en de „Izvestia" heb ben op de Russische bereidheid de nadruk gelegd. Malik verklaarde, dat het doen ophou den van de bewapeningswedloop het be langrijkste en dringendste vraagstuk was, waarmede de volken der wereld te maken hadden. „Een vermindering der bewape ning moet noodzakelijkerwijs gepaard gaan met een verbod op het gebruik van alle wapens tot algehele vernietiging, zoals atoom- en waterstofbommen", zeide hij. In diplomatieke kringen in Londen is Zondag verklaard, dat Engeland, Frank rijk en de Verenigde Staten deze week de Sovjet-Unie in een nota zullen meedelen, dat zij bereid zijn tot een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken over Duitsland, zodra de Sovjet-Unie haar voorwaarden voor een dergelijke confe rentie intrekt. Deze nota, waarover de Westelijke des kundigen in Parijs zo goed als accoord zijn, gaat uit van het standpunt dat de Sovjet- Unie, ondanks Molotofs verzekering dat zij een conferentie wil, zij niet werkelijk tot een regeling voor Duitsland in dit sta dium wil komen en dat daarom voortzet ting van de notawisseling nutteloos is. Het Westelijke antwoord zou gebaseerd zijn op het volgende: Communistisch China dient niet tot de conferentietafel te worden toegelaten voor het zijn goede bedoeling op de voorgeno men Koreaanse politieke conferentie heeft bewezen. Vier-mogendhedenbesprekingen over „in ternationale spanning" zijn reeds een keer, in 1950 in Parijs, mislukt. De Westelijken menen, dat de beste ma nier om te trachten tot regeling van ge- DIGNE. (Reuter). De 77-jarige Fran se boer Gaston Dominici heeft bekend vijf tien maanden geleden de drievoudige moord op de Britse familie Drummond te hebben gepleegd, aldus heeft de politie Zondag te Digne medegedeeld. Gaston Dominici werd Zaterdag naar zijn hoeve te Lurs gebracht, waar hij met zijn zoons, Gustave en Clovis werd gecon fronteerd. De vader hield toen nog vol, dat hij onschuldig was. Hij opperde weer de veronderstelling, dat Gustave misschien de moorden gepleegd zou hebben. met de regeling van de voornaamste af zonderlijke kwesties. Dit betekent dat het Westelijke standpunt geen enkele wijzi ging heeft ondergaan. Waarnemers te Moskou waren Zaterdag van mening dat de Sovjetregering het denkbeeld, om een bijeenkomst te houden van de staatshoofden der grote mogend heden, niet zonder meer heeft verworpen. In de officiële weergave van de toe spraak van de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, zoals die Zater dag in de gehele Russische pers is gepu bliceerd, worden de voorgestelde confe renties van staatshoofden en ministers van Buitenlandse Zaken der grote mogend heden in één verband beschouwd, ofschoon Molotov dit op zijn persconferentie niet met zoveel woorden heeft gezegd. De „Prawda", het dagblad der Sovjet Russische communistische partij, meldt dat de Sovjet-Unie een bijeenkomst der mi nisters van Buitenlandse Zaken wenst „om de spanning in de internationale betrek kingen te verminderen". Het blad meent dat dit onderwerp behoort tot „de hoofd vraagstukken van onze tijd". De eveneens officiële „Izvestia" schrijft in een commentaar op Molotovs verklaring, dat enkele buitenlandse diplomatieke ver tegenwoordigers „hebben gepoogd deze verwrongen weer te geven". „Een verwerping van een viermogend- hedenconferentie was er niet in vermeld". Op de polderweg bij Breezand (ge meente Anna Paulowna) zijn drie 13-jarige meisjes aangereden door een personen auto. Een harer, C. M. J. Looienstein, was onmiddellijk dood. Een dochtertje van de familie Kapitein moest met een beenbreuk in het R.K. ziekenhuis in Den Helder wor den opgenomen. Een derde meisje werd slechts licht gewond. De personenauto, die werd bestuurd dooi de garagehouder C. B. uit Anna Paulowna, reed in de richting Kleine Sluis, toen hij ter hoogte van de Katholieke kerk door de koplampen van een onbekend gebleven tegenligger schijnt te zijn verblind. Zowel de meisjes, die van zangles kwamen, als dé auto bevonden zich aan de rechterkant van de weg. De politie tracht de tegenligger, die zijn weg zonder te stoppen vervolgde, op te sporen. Nader wordt uit Parijs gemeld: Het Wes telijk antwoord op de jongste Sovjet-nota is Maandagochtend in Moskou door de am bassadeurs van Amerika, Engeland en Frankrijk overhandigd. NEW YORK (Reuter). Ex-president Truman heeft verklaard dat hij heden in een radiotoespraak te Kansas alles zou vertellen wat hij weet over de zaak-Harry Dexter White. White was de van spionnage verdachte hoge ambtenaar van het Amerikaanse ministerie van Financiën, die ondanks een waarschuwing van de federale recherche door Truman zou zijn gehandhaafd. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Anatole France: Het toeval is misschien het pseu doniem van God wanneer Hij niet ivilde ondertekenen. Er bestond in de Soedan onder de bevolking zeer veel animo voor de verkiezingen. De namen van de candidaten waren, ten gerieve van hen, die niet kunnen lezen of schrijven, aangegeven door symbolen, zodat ook analphabeten hun stem konden uitbrengen. Kiezers staan in de rij om het stembiljet in ontvangst te nemen. DUNGENESS (A.F.P./Reuter) Vlieg tuigen, schepen en een reddingboot zoeken in het Kanaal ter hoogte van Dungeness naar overlevenden van het 2.745 ton meten de Italiaanse schip „Vittoria Claudia", dat Maandagochtend vroeg in aanvaring is ge weest met de Franse „Pérou", 7.264 ton, en daarna vermoedelijk gezonken. Een Britse loodsboot, de „Pelorus", heeft vijf overlevenden en drie lijken van de uit 25 leden bestaande bemanning van het Italiaanse schip opgepikt. De „Pelorus" is op weg naar Dungeness. Twee der over levenden hebben dringend geneeskundige hulp nodig. Ook de „Pérou" heeft een bemanningslid van de „Vittoria Claudia" opgepikt. De man is kort na de redding overleden. De „Pérou" was op weg van Antwerpen naar de Golf van Mexico. Later zijn nog twee lijken geborgen. Het zoeken naar overlevenden wordt bemoeilijkt door het vele wrakhout, dat ter plaatse ronddrijft op de overigens kalme zee. Men vreest, dat de vermiste bemannings leden van de „Vittoria Claudia" met het schip, dat waarschijnlijk snel is gezonken, in de diepte zijn verdwenen. >.Wij voelen, dat uw federatie een forum is, van waaruit een werkelijke poging ge daan wordt, een beter en veiliger maat schappij te vormen, een beschaafder we reld, een meer verenigde mensheid. Gij, die individueel zoveel hebt doorge maakt, die zoveel leed gezien èn ondervon den hebt, gij zijt degenen, die werkelijk gerechtvaardigd zijn deze poging te onder nemen." Deze woorden sprak Koningin Juliana hedenmorgen in de Ridderzaal tot de plenaire zitting van de vierde algemene BELGRADO, (Reuter). President Tito van Joegoslavië heeft Zondag in een rede te Belgrado Engeland en de V. S. gewaar schuwd zóne „A" van het vrije gebied van Triest niet aan Italië over te dragen, zeg gend, dat dit plan ,,niet in aanmerking komt". Het zou betekenen zo zei hij, dat Italië een blanco volmacht krygt voor toekom stige actie tegen ons gebied. „Wy zouden geplaatst worden tegenover Italiaans ir- redentisme" (beweging voor inlijving van „onbevryd" gebied bij het stamland). De maarschalk waarschuwde het Westen „voor de ernstige gevolgen, die hieruit zou- De politie had nog overwogen de con frontatie niet door te laten gaan, omdat de zoons zo sterk onder de invloed van de vader stonden, dat men voor een herroe ping van hun getuigenis vreesde. Men be weerde zelfs, dat de twee volwassen zoons niet zonder toestemming van de vader aan tafel mochten spreken. Bij het Zondag voortgezette verhoor heeft Gaston Dominici verklaard, dat hij in woede was ontstoken toen Sir Jack den kunnen voortvloeien". Drummond, die op een stuk grond kam peerde dat bij de boerderij van Dominici behoorde, hem had gezegd niet bij de kam peerplaats rond te blijven hangen. Gaston Dominici heeft hedenochtend ge tracht zelfmoord te plegen door van een brug te springen, toen de gerechtelijke autoriteiten bezig waren met een recon structie van de moord. De rechter van instructie kon hem op het laatste ogen blik grijpen. Volgens de Engelse vertaling van Tito's rede, uitgegeven door het officiële Joego slavische persbureau „Tanjoeg" voegde de president hieraan toe: „Dit zou onge twijfeld leiden tot een conflict". (Het Ser- visch-Kroatische woord „Soekob", dat Tito bezigde, varieert in betekenis van gewa pend conflict tot meningsverschil. Volgens correspondenten, die Tito's rede aanhoor den, gaf de maarschalk de indruk dat hij de laatste betekenis bedoelde). Drie fregatten van de Britse Middellandse Zeevloot liggen gemeerd bij het „Bersag- lieri" dok in de haven van Triest. Dit is het eerste bezoek van Britse oorlogsschepen aan Triest na de bloedige onlusten. Tito's redevoering heeft bij Westelijke waarnemers in de Joegoslavische hoofdstad het geloof versterkt, dat het einde van in ternationale stappen achter de schermen om te komen tot een vijfmogendheden- conferentie over Triëst in zicht is. De pre sident deed geen nieuw voorstel en wierp geen nieuw licht op de jongste houding van Joegoslavië, zulks in tegenstelling tot voorgaande redevoeringen. Men gelooft, dat hij niets wilde zeggen, dat mogelijk de delicate diplomatieke voorbereidingen voor een conferentie in de war zou kunnen sturen. De laatste paar dagen hebben aanzien lijke diplomatieke activiteit te zien gege ven, waarover officieel het stilzwijgen wordt bewaard. Zaterdag voerde de Ita liaanse gezant in Belgrado besprekingen met de Joegoslavische onderminister van Buitenlandse Zaken. Vrijdagavond werden de drie Westelijke diplomatieke vertegen woordigers in de Joegoslavische hoofdstad ontvangen door minister Popowitsj. In Belgrado ziet men in Tito's rede een uiteenzetting van de Joegoslavische eisen aan de vooravond van een conferentie in houdend aanspraken op het platteland in de Brits-Amerikaanse zone van Triëst, ter wijl de stad en haven zouden kunnen wor den geïnternationaliseerd, indien nodig on der Italiaanse souvereiniteit. Dit is in over eenstemming met de gedétailleerde voor stellen voor een regeling van het geschil, als uiteengezet in een artikel door prof. M. Milan Bartos, juridisch adviseur van het Joegoslavische ministerie van Buiten landse Zaken. Bartos sprak van interna tionalisatie van stad en haven onder een Italiaans-Oostenrijks-Joegoslavische be stuursraad, geassisteerd door een Hoge Commissaris van de UNO en een interna tionale havenraad. Dit zou eventueel te verenigen zijn met Italiaanse souvereini teit over de stad Triëst. Opgemerkt werd, dat Tito in zijn rede, hoewel hij critiek leverde op Italië en het Brits-Amerikaanse militaire bestuur van Triëst, ook verklaarde, dat Joegoslavië vol ledige samenwerking met Italië' wenste. Sommigen onder zijn gehoor werden wat in de war gebracht door het woord „con flict", doch deze opmerking werd verzacht door de verklaring, dat Joegoslavië niet van plan is om voor Triëst een oorlog te beginnen. Het Italiaanse kabinet zou zich heden beraden over de voorwaarden, waarop Italië zal instemmen met het houden van een technische vijfmogendhedenconferentie over het omstreden gebied, zo verluidt te Rome. Politieke kringen zijn van mening, dat de regering gedeeltelijk haar stand punt, dat eerst zóne „A" aan Italië moet worden overgedragen voor er van een der gelijke bijeenkomst sprake kan zijn, zal wijzigen, mits zij de verzekering krijgt, dat de overdracht van de zóne binnen afzien bare tijd een feit zal worden. vergadering van de Wereld Veteranen Fe deratie. „Achter ons ligt de geweldige tra gedie van twee wereldoorlogen, vóór ons ligt een toekomst, die gij wilt verheffen boven het zinloze peil, waarop de geschie denis zich op steeds tragischer wijze her- haait. De goede wensen van de gehele wereld vergezellen uw pogingen. Een op rechte poging is nooit tevergeefs, al kun nen de resultaten verschillend zijn van wat verwacht werd." De Koningin vestigde de aandacht ver volgens op een boek van de Franse natuur kundige, Pierre Lecomte du Nouy, genaamd „Wij en onze bestemming". „Hij komt tot verbazingwekkende conclusies en die uit de laatste passages van het boek lijken bij uitnemendheid geschikt om bij deze ge legenheid aangehaald te worden. Hij zegt: Er bestaat één onloochenbaar feit: de drang (van de mens) zich in te spannen, de drang te bestrijden met het doel een hoger niveau te bereiken." De Landsvrouwe citeerde nog enige passages uit dit boek en las ver volgens Lecomte's oplossing voor het kern probleem van de wereld: de organisatie van de vrede. Er moet naar gestreefd worden ten eerste de eerbied weer te herstellen voor historische waarheid, door de jeugd van heel de wereld te voeden met dezelfde substantie, en daarmee een basis te schep pen voor wederzijds begrip. Dit is een voor bereidende stap, en die kan onmiddellijk genomen worden. Vervolgens te trachten eerbied te vestigen voor individuele men selijke waardigheid en de mens beter te maken door zijn oeroude instincten in be dwang te houden. Dit zal het werk zijn van de komende eeuwen. Als de mensen dezelfde opvoeding krij gen, als zij gehoorzamen aan dezelfde zede lijke voorschriften en universeel denken, zullen zij niet gemakkelijk het denkbeeld aanvaarden elkaar te bevechten en karnen zij zeer dicht bij een onderling begrip." Sentimenten „De wereldgeschiedenis, de enige, die waarheidsgetrouw is, moet algemeen wor den verbreid. Ze moet worden onderwezen zoals men natuurwetenschappen onder wijst, waarbij men alle nationale ijdelheid opzij zet, en het gevoelselement elimineert, dat gevaarlijk is geworden en uit de tijd. Een kind heeft honderden andere moge lijkheden om heden ten dage trots op zijn land te zijn. Nodig is eerlijkheid en onpar tijdigheid, en die behoefte wordt vooral gevoeld in Europese landen waar de ge schiedenis, en dus ook de haat, een langer verleden achter zich hebben". De Koningin zeide naar aanleiding hiervan: „Persoon lijk voel ik, dat haat een verouderde be weegreden is om zich door te laten leiden. Het is een domme beweegreden, het is er in feite helemaal geen. Het is niet de pchte kleuren, maar slechts „rood zien". Vrees belemmert eveneens ons gezichtsvermogen. Kunnen wij niet leren de eenvoudige waar heid te zien. als een leidster, waarnaar wij ons kunnen richten?" Zij citeerde ook de slotpassage van het boek: „Laat ieder mens bedenken dat de bestemming van de mensheid onvergelij kelijk groots is, en dat ze voornamelijk af hangt van de menselijke wil om mee te werken aan de bovenzinnelijke taak. Laat hem bedenken dat dit de wet is, en altijd geweest is, dat hij moet worstelen, en dat de strijd niets van zijn hevigheid heeft verloren, al is ze overgebracht van het materiële op het geestelijke plan. Laat hem bedenken dat zijn eigen waardigheid, zijn adel als menselijk wezen, moet voort vloeien uit zijn pogingen om zich te bevrij den uit zijn slavernij en aan zijn diepste aspiraties te gehoorzamen. En laat hem bovenal nooit vergeten dat hij de godde lijke vonk in zich heeft, hij alléén, en dat het hem vrijstaat ze te veronachtzamen, ze te doven, of dichter te naderen tot God door zijn wil te tonen en om te werken mèt Hem, en voor Hem." De vorstin besloot met de woorden: „Mo gen deze dagen bijdragen om u nader tot uw doel te brengen. Moge u, in goede ka meraadschap, voortgaan op uw kruistocht OOCOOOCXCXXXXXXXXXJCO.^XXDCOCOOOCCCCCCOCXXIOOCOOCCCCOOCCOCO Een Nederlandse gedelegeerde op het Wereld Veieranencongrcs, drager van de Militaire Willemsorde, mr. W. C. J. van Lanschot, heeft aangekondigd dat hij het voorstel om Duitse oorlogsvete ranen op te nemen in de Wereld Vete- ranenfederatie zal steunen. Als hij zijn stem in de Ridderzaal zal uitbrengen zal hij slechts veertig meter staan van de plaats, waar hij tien jaar geleden hon derd uren achtereen ondervraagd en mishandeld werd door de nazi's, toen hij gevangen was genomen als lid van de Nederlandse ondergrondse beweging. Na de verhoren verbleef Van Lanschot achtereenvolgens in de kampen Malz- weiler en Dachau. ,,lk besloot dat wraak niet het belangrijkste was, maar wel er voor te werken dat niemand anders zou moeten doorstaan, wat mij aangedaan was. Daarom wil ik de Duitsers in onze federatie opnemen. Het is makkelijk vrede te sluiten met je vrienden, maar het is de moeite waard vrede te sluiten met je vijanden", zo verklaarde de heer Van Lanschot. voor de vrede en voor het heil van de mensheid." Vóór de aankomst van de Koningin had de voorzitter der federatie, de Fransman Albert Morel, een welkomstrede tot de ge delegeerden gericht, waarin hij zeide dat het werk van de W.V.F., realistisch van aard, gedragen moet worden door edelmoe dig realisme. „Als wij ons, bij het ver dedigen van menselijke waarden, op poli tiek gebied moeten begeven, dan moeten deze politieke strevingen geïnspireerd worden door onze doelstellingen. Makke lijk is dit niet. De mensen leven in vrees voor nieuwe vernietigingsinstrumenten. Wij moeten ons vastklemmen aan de ontwape ning, een der voornaamste doelstellingen van de UNO." Voorts las mr. G. van Heuven Goedhart, Hoge Commissaris voor het Vluchtelingen vraagstuk van de UNO, een boodschap voor van de secretaris-generaal van dp UNO, Dag Hammarskjoeld. {van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand C -w ■öS -C7-. Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Nice Warschau Berlijn Frankfort Miinchen Zürich Wenen Rome Grenoble Genève Locarno Innsbruck onbewolkt geheel bew zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt geheel bew. zwaar bew. mist mist licht bew. nevel zwaar bew. nevel nevel nevel zwaar bew onbewolkt mist nevel onbewolkt zwaar bew H 2 rV 5 f- ai 2 S NW 7-3 0 OZO 2 0 0 NNW 3 -»3 0 O 7 3 Z 3 7 Z 4 9 ZW 3 5 windstil 2 windstil -0 0 NNW 5 8 0 NNW 6 -1 0,3 O 3 windstil ZW 2 windstil NW 4 ONO 3 windstil -1 0 windstil 3 0 windstil -2 0 windstil -2 0 4 0 4 0 4 0,4 0 0 7 - 5 0 Neerslag laatste 24 uur. >rv. (v*-oocoororoooo RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklaringen en plaatselijk nevel of mist. Overwegend droog. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag Weinig wind 17 November Zon op 8.03 uur. onder 16.47 uur. Maan op 14.39 uur. onder 3.17 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 16 November Hoog water- 11.09 en 23 48 uur. Laag water- 6.28 en 18 57 uur. Dinsdag 17 November Hoog water: 12.21 en uur. Laag water: 7.50 en 20.07 uur. CCOOCOOCXDOOOOOCOOOCOOOOOODOOCOCOCCOGOOOOCCCCOOCJOOCOOOOOI

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1