Tol in Leimuiden behoort tot het verleden "AKKERTJE Wereldnieuws Harold Russell komt pleiten voor hulp aan oorlogsinvaliden PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Brandweerauto reed cartonnen tolboom doormidden Zuid-Afrika wil géén „arme blanken" CocA ió het zo MAANDAG 16 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 De radio geeft Dinsdag Perzisch militair Hof verklaart zich bevoegd Fakkeldragersdag van de P. v. d. A. STUDEREN VOOR PRAKTIJK-DIPLOMA'S behoeft nu geen kapitalen meer te kosten J Commissaris voor Emigratie Maar vooral vaklui en technici PAST! LL.E S OE02^CHTE VALDAMILD Minister Mansholt terug uit V.S. en de West Kerkelijk Nieuws Met een copie van zijn film „De beste jaren van ons levenop tournee door Nederland Vertegenwoordiger van Indonesië verongelukt Groep handelsagenten in de K.N.M.B. Grieperig Koortsig Kou gevat? maKen onzichtbaar, omdat de licht Zaterdagmiddag' is de uit 1862 daterende tol in Leimuiden opgeheven. Tevens is de nieuwe provinciale weg tussen Haarlem mermeer en Alphen aan de Rijn en de nieuwe brug over de Drecht in Leimuiden in dienst gesteld. In de raadzaal van het gemeentehuis heeft de burgemeester van Leimuiden. de heer J. A. Bakhuizen, een woord van wel kom gesproken tot de vertegenwoordigers van de provinciale waterstaat van Noord en Zuidholland, van omliggende gemeen ten en van A.N.W.B. en K.N.A.C. Door het feit dat de tol door het drukke verkeer een goede opbrengst had, is deze dag enerzijds een blijde dag, maar ook een dure dag, zei de burgemeester. Het is echter in het al gemeen belang, dat de nieuwe verkeersweg is tot stand gekomen. Hierdoor is de tol, omdat het verkeer geheel buiten het dorp om zal gaan, overbodig geworden. Om halfdrie werd de tol officieel opge heven. De laatste tolbetalers, twee inwo ners van Nieuwkoop, werden in de raads zaal ontvangen. De burgemeester overhan digde hun een oorkonde als herinnering. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de tol. De burgemeester huldigde daar de tolgaarders, de gebroeders De Koning, en bood hun een geschenk in enveloppe aan. De heer P. J. Penning de Vries, hulptol- gaarder, kreeg een kistje sigaren. Daarna werd de tolboom, voor deze gelegenheid van carton nagemaakt, door de gemeente lijke brandweerauto stuk gereden. Vervolgens gingen de genodigden in drie autobussen en met de brandweerauto en de muziekvereniging uit Ter Aar voorop, naar ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.03 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Con cert. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Pla ten 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending: Broeder Casimirus: Papoea- jeugd in Merauke. 18.00 Dit is leven, cause rie. 18.15 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Drie belangrijke gebieden in Arabië. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Radio Philharmonisch orkest en solist. 21.15 Platen. 21.20 Kan een haan een ei leggen? 21.35 Orgel. 22.00 Ouders en kinderen, causerie. 22.15 Blaaskwintet. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Vocaal ensemble. 23.5024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00- Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianovoordracht. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Hammondorgel. 16.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Amerikaanse Mu- ziek-kaleidoscoop. 14.30 Platen. 14.40 School radio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lich te muziek. 17.4.5 Reportage of platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Amusements muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Koorconeert. 19.35 Viool en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Medede lingen. 21.40 Lichte muziek. 21.50 Sport. 22.05 Amusementsmuziek. 22.45 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20-24.00 Platen. TELEVISIE (NCRV) 20.1521.45 Journaal; Weerbericht; Voor dracht; Rechts gaat voor, programma over links- en rechtshandigheid; Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Orgel en piano. 16.00 Platen. 16.30 Orgel en piano. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoek programma. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Pla ten. 21.30 Omroep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vraaggesprek. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 42 m.). de nieuwe provinciale weg. Daar knipte de echtgenote van de burgemeester een over de weg gespannen lint door, waarna men een rit over het nieuwe weggedeelte maakte. LONDEN (Reuter). Het Perzische militaire hof, waarvoor expremier Mossa- deq terecht staat wegens pogingen om het Perzische regiem omver te werpen, heeft zichzelf bevoegd verklaard de kwestie te behandelen, aldus heeft radio-Teheran Zondag bekendgemaakt. In Utrecht is Zaterdag de centrale fak keldragersdag van de Partij van de Arbeid gehouden. Tijdens een gemeenschappelijke maaltijd wees minister-president dr. W. Drees op d noodzaak voor mensen die verantwoor delijkheid willen dragen de moeilijke vraagstukken van deze tijd te bestuderen. Dit geschiedt in de fakkeldragersclubs van de Partij van de Arbeid „Wij hebben onze strijdvaardigheid niet verloren, voor het geval wij in de oppositie zouden worden gedrongen", aldus dr. Drees. Maar hij liet uitkomen dat de voorkeur van de Partij van de Arbeid uitgaat naar een samenwer king die door brede massa's wordt ge dragen. De voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de Partij van de Arbeid, mr. J. A. W. Burger, riep de motie-Romme in de herinnering terug en zei dat men met een vrijere loonpolitiek de arbeiders zou verdelen om hen te kunnen overheei'sen. Aan het einde van de bijeenkomst werd aan de partijvoorzitter, de heer J. J. Vor- ring, die nog het ziekbed moet houden, een album toegezonden met een geschreven groet van iedere afgevaardigde. ADVERTENTIE Ook zij, die niet over ruime geldmid delen beschikken, kunnen thans ge degen schriftelijk onderwijs volgen. Het Instituut AABO, Smidswater 10, Den Haag, dat een erkenning van de Inspectie van het Schriftelijk Onder wijs heeft gekregen, heeft een ver beterde methode van onderwijs per brief ontyjikkeld, waardoor de kos ten laag gehouden kunnen worden (slechts f4.tot f6.per maand) en zelfs boeken in bruikleen worden gegeven. Men heeft de keus uit de cursussen Boekhouden, Middenstand, Handels correspondentie en taalcursussen voor beginners en gevorderden in Nederlands, Engels. Frans en Duits. Het prospectus HY-6 wordt U op aan vraag door AABQ gratis toegezonden. De commissaris voor cle emigratie mr. ir. B. W. Haveman heeft na een verken ningsreis door de Zuid-Afrikaanse Unie en Rhodesia tijdens een onderhoud met jour nalisten ven zijn ervaringen verteld. Een zijner algemene conclusies is, dat de Ne derlandse emigrant zich Zuid-Afrika niet als een tweede tehuis moet voorstellen. Hij dient zich er te vestigen als in elk ander vreemd land, waar hij alle moeilijkheden, die aan assimilatie vooraf gaan, zal moe ten doormaken. Met de erkenning van de waarden in economisch, technisch en cul tureel opzicht van dit volk, zal de emigrant overeenkomsten vinden, die het thuisge- raken zullen bespoedigen. Mr. Haveman heeft geconstateerd, dat de wederzijdse voorlichting van Neder land en Zuid-Afrika fundamenteel ver keerd is. Deze voorlichting is traditioneel, sentimenteel en niet-realistisch. Beide landen hebben eigen groei en ontwikkeling. Ondanks bepaalde bindingen zijn er enor me verschillen, die ieder hun eigen waar den hebben. Men gaat nauw samenwerken om de wederzijdse voorlichting op gezon de voet te brengen. De Nederlandse emigrant zal in Zuid- Afrika uitstekende vaklieden op allerlei gebied vinden. Hij zal zelf een voortreffe lijk vakman moeten zijn om daar voet aan de grond te krijgen. Dit is alleen al een eis, omdat de regering bijzonder bang is om „arme blanken" in het land te krij gen. Alleen bij de goudmijnen kan men ongeschoolden gebruiken. Landbouwers hebben in de Unie weinig kansen. Land- bouwtechnici en technici (Wageningen, Delft, Deventer, en praktijkmensen) heb ben er echter goede kansen. Op het punt van handelsactiviteit, bank wezen en investering liggen in de unie naar het oordeel van mr. Haveman voor Nederlanders mogelijkheden, evenals in Rhodesia. Op 1 Januari zullen Noord- en Zuid-Rhodesia en Nyassaland een federa tie gaan vormen. Deze zich snel ontwikke lende gebieden (koper, tabak, tin, middel grote industrie) bieden vele kansen. Mr. Haveman hoopt met deze federatie tot een gunstig immigratie-accoord voor Neder landers te kunnen komen. Het subtropische klimaat is heerlijk. Des kundigen op het gebied van de tropische landbouw en technische vaklieden zullen er vele mogelijkheden vinden. De vijf a zeshonderd Nederlanders die er reeds zijn hebben er een uitstekende naam verwor ven, behoudens een kleine groep uit de door dit land aangeworven ruim 200 man spoorwegpersoneel. Uit deze kleine groep zijn enkele Neder landers wegens luiheid, wangedrag en on zedelijkheid gedeporteerd. Anderen wor den door de politie gezocht. Bij verdere werving, die zeer waarschijnlijk is, zal bij de selectie ook op milieu moeten worden gelet. ADVERTENTIE De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mans- holt, die te Washington besprekingen heeft gevoerd met de Amerikaanse autoriteiten en in Suriname cultuurtechnische werken heeft bezocht, is Zaterdagavond op Schip hol teruggekeerd. Over zijn besprekingen te Washington zei de bewindsman, dat men in Amerika zeer zeker begrip heeft voor onze wensen ten aanzien van de verkoop van de Ameri kaanse surplusvoorraden van landbouw producten. Over zijn oriëntatiereis in Suriname deelde de minister mede, dat zijn indruk over het plan-Wageningen en het plan- Lelydorp zeer gunstig is. Hij heeft de mo gelijkheid besproken om een aantal jonge Surinamers in Nederland ervaring te laten opdoen met de moderne landbouwmetho den. De Nederlanders die op de proefsta tions in Suriname werken worden er bui tengewoon gewaardeerd. ADVERTENTIE Ned. Herv. kerk Beroepen te Pesse A. van Ginkel, cand. te Ederveen. Aangenomen de benoeming als voorgan ger van de Ver. van Vrijzinnig Herv. te Sneek R. K. de Jong, candidaat te Heilo, die bedankte voor 't Zandt (toez.). Bedankt voor Vinkeveen A. Wisgerhof te Oldebroek. Geref. kerken Beroepen te Nieuw-Loosdrecht O. v. Noort te Nieuwendijk (N. Br.). Aangenomen naar Amsterdam (vac. G. v. Wilgenberg) G. R. Visser te Rotterdam- Zuid. Geref. gemeenten Beroepen te Lisse J. W. Kersten te Ge- nemuiden. Oud-Geref. gemeenten Bedankt voor 's-Gravenhage M. A. Mie ras te Krimpen a. d. IJssel. Een van de bekendste deelnemers aan het congres van oorlogs-veteranen der World Veterans Federation dat vandaag door Koningin Juliana in Den Haag ge opend werd, is de 39-jarige Harold Russell, de Amerikaanse oorlogsveteraan die in de oorlog zijn handen verloor en die de hoofd- vervulde in de aangrijpende Metro Gold- wyn Mayer film „De beste jaren van ons leven". Russell, die een der leiders is van het revalidatiewerk dezer internationale oud strijders-organisatie, kwam Zaterdag met vele uren vertraging met het lijnvliegtuig van de K.L.M. uit New York in ons land aan, waar hij 's avonds in Den Haag de pers ontving. Bij die gelegenheid vertelde hij dat hij na het congres in Nederland gelden zal inzamelen voor het hulpfonds der W.V.F. Hij heeft een copie van ge noemde film bij zich, die hij in verschil lende steden vertonen zal en waarbij hij zelf een inleiding zal geven. In de pauze van deze filmvoorstellingen zal hij dan ge signeerde exemplaren van zijn autobiogra fie „De overwinning in mijn handen" ver kopen. Hij komt o.m. naar Eindhoven (26 November), Maastricht (30 November), Amsterdam en nog enkele andere plaatsen, waarvoor het tijdschema nog niet vastge steld is. In Den Haag vertelde hij ons. dat het hem inderdaad zeer veel moed gekost heeft de hoofdrol in „De beste jaren" te aan vaarden en het slechts gedaan heeft om dat hij hoopte daarmee meer begrip te kunnen kweken voor de noden der oor logsinvaliden over de gehele wereld. Russell kreeg het ongeluk dat hem zijn beide handen kostte, in 1944 in een oplei dingskamp van de infanterie in Massachu setts, waar een defect ontstekingsmecha nisme in zijn handen ontplofte. „Toen ik bijkwam, ontdekte ik dat ik geen handen meer had", zegt hij in zijn biografie, maar nu, in de Haagse hötelzaal, demonstreert hij. hoe hij die handicap overwonnen heeft. „Niet wat je verloren hebt, maar dat wat je over hebt, is belang rijk", zo luidt zijn credo. En met verbluf fend gemak opent hij met zijn stalen ha ken een pakje sigaretten als een bewijs voor die stelling, al ontkent hii niet dat hij lang een zware innerlijke strijd heeft moe ten voeren voor hij het geestelijk even wicht hervond dat hem de moed gaf, zijn eigen revalidatie tot een goed einde te brengen. Gedurende zijn verblijf in een militair hospitaal werd hij door de leger-autori- teiten uitgekozen om in een documentaire film te tonen, hoe hij de handicap van het verlies van zijn handen en het gebruik van de stalen haken, die hij er voor in de plaats kreeg, had overwonnen. De film werd op ruime schaal gedistribueerd ten Zondagmiddag omstreeks één uur is op de rijksstraatweg Groningen-Leeuwarden bij het Friese dorp Twijzel een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij de 48-jarige ambtenaar bij het Hoge Commissariaat van Indonesië drs. R. Oemar Said uit Den Haag het leven verloor. De auto reed in de richting Groningen, toen plotseling een band knapte. De wagen schoot over de weg en schoof in een sloot. De borstkas van de bestuurder werd tegen het stuurrad ingedrukt. De vijf kinderen van het slachtoffer, die met hun vader waren meegereden, kregen vrijwel geen letsel. 15. „Jij en je rare berichtjes!", riep Pan da opgewonden, „hoe kom je erbij, dat ik met senator Stierebul zal gaan vechten?!" „Ge hebt mijn bericht niet goed gelezen, manneke", antwoordde Joris, Panda met zachte drang meevoerend naar een deftig clubhuis, „ik heb slechts een bruto aanval van de senator op uw persoon beschreven". „Maar waarom ZOU hij mij aanvallen?!", riep Panda, „ik heb hem nooit wat gedaan. Hij ként mij niet eens!" „Wees nu niet eigenwijs", berispte Joris, als leerling past het u niet, om aan de juistheid der be richten van uw Meesterverslaggever te tioijfelen". „Als je maar niet denkt, dat ik terwille van dat malle bericht ruzie ga zoeken!", snauwde Panda. „Maar ventje", zei Joris, „zoiets VRAAG ik toch ook niet van u?! Kom, wees nu niet balorig en ga braaf mede". Aldus sprekend trok hij Panda mee het clubhuis in en duwde hem daar in een stoel. „Waarom breng je me hierheen?", vroeg Panda wantrouwend. „Omdat ge een aardig, zachtvloeiend arti keltje over deze club moet schrijven", ant woordde Joris. „Ik laat u dus hier achter om enkele indrukken op te doen". Met een zwierige pas begaf Joris zich naar de deur en keerde zich daar nog even om. „Tot straks Panda!", riep hij met een stem, die door het deftige clublokaal weergalmde, „bedenk iets aardigs voor de Nieuws Ram en laat u vooral niet intimideren door deze snobs!!" Meteen begaf hij zich naar buiten, Panda in een vijandige omgeving achter latend. Harold Iiussell (rechts) in gesprek met Alfred Gwynne Vanderbilt, voorzitter van de Wereld Veteranen Federatie, tijdens zijn persconferentie in Den Haag. behoeve van verminkten in militaire hos pitalen. Zij trok echter ook de aandacht van film-directeur William Wyler en van de toneelschrijver Robert Sherwood, die onmiddellijk de rol van „Homer Parrish" speciaal voor Russell creëerden in het manuscript van „De beste jaren". Deze film bezorgde hem twee onderscheidingen; een als de beste acteur van 1946, en de an der, een speciale onderscheiding, voor het brengen van hulp en hoop aan verminkten door middel van de film. Russell is steeds bereid gevonden altijd en overal zijn energie in dienst te stellen van de zaak van de millioenen verminkten en het bevorderen van vriendschappelijke betrekkingen tussen de landen onderling. Harold is getrouwd met zijn jeugdliefde, Rita Russell, in Hollywood op 27 Februari 1947. Zij hebben twee kinderen, de zeven jarige Jerry (een aangenomen zoon) en een dochtertje van twee jaar, Adele Rita. Te Utrecht is onder leiding van het be stuur van de Nederlandse Handelsreizigers- vereniging een aantal handelsagenten bij eengekomen, ter bespreking van de stich ting ener sectie handelsagenten van die vereniging. Het bestuur achtte het nodig tot deze groepering over te gaan met het oog op de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie, aangezien de handelsagent dóór de wet als een zelfstandige wordt aangeduid. Hierdoor valt de agent buiten elk overleg wat de PBO betreft. Teneinde dit te voor komen heeft het dagelijks bestuur besloten de sectie handelsagenten te formeren en deze onder te brengen bij de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond. Hierdoor wordt bereikt, dat de handelsagenten, die bh de vereniging zijn aangesloten, via de KNMB zijn vertegenwoordigd in de Stich ting van de Arbeid en de Sociaal-Economi sche Raad. Na korte discussie ging de vergadering accoord met de instelling der sectie en ook met de daaruit voortvloeiende aansluiting bij de KNMB. Tot bestuursleden werden gekozen de heren W. F. de Hondt te Zwolle en A. O. Dikker te Arnhem. Het dagelijks bestuur zal uit zijn midden een voorzitter aanwijzen. Vermoedelijk zal dat de secre taris, de heer E. Veenstra, zijn. ADVERTENTIE Rapport. De voorzitter van het Ameri kaanse vakverbond C.I.O., Walter Reu- ther, heeft zijn jaarlijks rapport inge diend bij het congres der organisatie, dat te Cleveland bijeen is. Over de buitenlandse politiek wordt in het rap port gezegd: De buitenlandse politiek der V. S. moet worden gevoerd in een geest van soepelheid. De uitbreiding van het communisme kan noch in Euro pa noch in Azië alleen door wapens worden gestuit. Het is te betreuren, dat voor talrijke vrienden van de V. S. in het buitenland de stem van Amerika de stem van senator McCarthy schijnt te zijn. Incident. Een Israëlische militaire woord voerder heeft medegedeeld, dat zich Zaterdag aan de Israelisch-Jordaanse grens een nieuw incident heeft voorge daan. Bewapende Jordaniërs drongen Israëlisch gebied binnen en vielen leden der Israëlische grenstroepen aan. Te zelfdertijd werd van Jordaans gebied met automatische wapens op de Israë liërs geschoten.De aanvallers zijn terug geslagen. Aan Israëlische zijde werden geen verliezen geleden. Conferentie. Het anti-communistische voorlichtingsbureau te West-Berlijn zegt van Oost-Duitse zijde te hebben ver nomen dat medio December een con ferentie zal worden gehouden van de ministers van Buitenlandse Zaken van Rusland, China en de communistische landen in Oost-Europa. De plaats van bespreking zou waarschijnlijk Moskou zijn. Verkeer. De drie Westelijke Hoge Com missarissen in Duitsland hebben hun Russische collega Zaterdagochtend een nota ter hand gesteld, waarin zij mee delen, dat voor het gebied van de Bondsrepubliek geen interzonale pas sen meer nodig zijn. Bezoeker. De Amerikaanse vice-president Richard Nixon, die thans een reis maakt door het Verre Oosten, heeft ook Zuid- Korea bezocht. Nixon verklaarde daar dat het de schuld van de communisten zou zijn, indien de over Korea te hou den politieke conferentie niet zou sla gen. Doch hij voegde hieraan toe te menen dat men het ter conferentie eens zou worden over de stichting van een „vrije, onafhankelijke en verenigde Koreaanse staat". Spionnage. Volgens de Vietnamese politie is een Chinese communistische spion- nage-organisatie ontmaskerd, die via de radio contact hield met het communis tische hoofdkwartier in Hongkong. On der de zestig arrestanten bevond zich de „voorzitter van de communistische partij" in Noord-Indo-China, aldus de politie. De voornaamste agent had ech ter de wijk naar communistisch China kunnen nemen. Mislukt. De directeur van de Finse bank, Sakari Toeomija, heeft president Paa- sikivi meegedeeld, dat hij er niet in ge slaagd is, een kabinet „op zo breed mo gelijke basis" te vormen. Het was hem niet gelukt, de voornaamste politieke partijen te winnen voor een plan om de huidige economische crisis op te lossen. Toeomija is partijloos en heeft eens de post van minister van Buitenlandse Zaken bekleed. De kabiftetscrisis begon tien dagen geleden, toen het parlement, dat vond dat de minderheidsregering- Kekkonen te weinig gelden uittrok voor de huizenbouw. Pruisen. Erich Mende, een lid van het dagelijks bestuur van de West-Duitse vrije democratische partij, heeft Zon dag op het jaarlijkse congres der partij in Noord-Rijnland-Westfalen verklaard, dat de staat Pruisen „in democratische vorm" moet worden hersteld. Pruisen was volgens hem een economische en historische eenheid, die wellicht te overhaast door de bezettende mogend heden is gesplitst". Hij bestreed de op vatting, als zou de idee-Pruisen gelijk te stellen zijn met militarisme. Beperking. Er zullen veranderingen aan bracht worden in de wijze van aanne ming en in de leefwijze van de priester arbeiders zowel als in hun apostolaat, aldus een verklaring aan de pers, die door de kardinalen Lienard, bisschop van Lille en Gerlier, aartsbisschop van Parijs, na hun gesprek met de Paus is afgelegd. Volgens de voorziene hervor mingen zullen de priester-arbeiders voortaan speciaal door hun bisschop moeten worden uitgekozen en een aan hun staat aangepaste opleiding ontvan gen. Zij zullen zich slechts voor een be paalde tijd met handenarbeid mogen bezighouden. Tl7JAARSCHUNLUK zoudt ji zich be- W kocht gevoelen indien we u op deze plaats gingen vertellen dat een in het wa ter gestoken stok een knik vertoont. Want die ervaring hebben we allemaal wel eens opgedaan. Lichtstralen worden, bij de over gang van de ene stof naar de andere im mers van richting veranderd, zodat nie mand er zich over verbaast dat het onder water stekende gedeelte van de stok een andere richting schijnt te hebben dan het gedeelte dat boven water uitkomt. Evenmin als de ogenschijn lijk geknakte stok de gemoe- deren in beweging kan bren gen, evenmin tonen de meeste mensen enige verwondering over het feit dat lenzen of gla zen platen op elkaar geplakt kunnen worden, zonder dat we de scheidingsvlakken kunnen zien. Toch is dit iets héél opmerkelijks, want door het dunne laagje lijm dat de lenzen verbindt, zouden de lichtstralen toch even goed van richting moeten ver anderen als in elk ander geval waarin lichtstralen zich van de ene stof in de andere begeven, en dientengevolge zouden we de lijm toch moeten kunnen „zien"? Inderdaad! Maar we zijn daarnet niet helemaal correct geweest in onze definitie, want het gaat niet om de vraag of de lichtstralen zich van de ene stof in de andere begeven, maar of deze doorgang plaats vindt bij stoffen van een verschil lende brekingsindex. Zou het water een zelfde brekingsindex hebben als de lucht, dan zou een in het water gestoken stok géén knik vertonen op het scheidingsvlak van water en lucht. Welnu, de met zeer veel zorg gekozen plakmiddelen, waarmee lenzen aan elkaar worden gelijmd, hebben dezelfde brekingsindex als het glas en dientengevolge ondervinden de lichtstra len op die plaats géén breking, zodat de lijmlaag onzichtbaar is. Canadabalsem, op gelost in xylol kan daarom als plakmiddel voor lenzen en microscopische preparaten worden gebruikt. Maar we kunnen met dit principe nog een stapje verder gaan. Wanneer we een bak water hebben, waarin een glazen slaafje ligt, kunnen we dat voorwerp goed in het water onderscheiden, omdat het een andere brekingsindex heeft dan water (van de licht-absorptie zien we hier even af). Zouden we daarentegen de beschikking hebben over een bak, ge- vuld met Canadabalsem, waar in we een stuk glas met de- Onzichtbaar zelfde brekingsindex gooien, i dan wordt het voorwerp stralen geen enkele breking ondervinden. Hetzelfde zou zich voordoen met een stuk flintglas dat in de vloeistof zwavelkool stof wordt gelegd; ook dit is optisch niet meer waarneembaar. Wanneer we dus afzien van de lichtab sorptie, kunnen we met een gerust gewe ten volhouden, dat iemand, die er in zou' slagen dezelfde brekingsindex te verkrij gen als de hem omringende lucht, onzicht baar zou worden. Maar owee, indien deze fantast, gebruik makende van zijn bijzon dere eigenschapen, in verboden water zou gaan zwemmen. De eerste de beste passe rende agent zou hem dan verbaliseren, want deze, in de lucht onzichtbare mens, zou in het water door iedereen terstond ontdekt worden, om de eenvoudige reden dat water weer een andere brekingsindex heeft dan lucht. En nu we toch bij aangeland, zouden we stellen, hoe het komt zo hopeloos vérziende Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON. het zwemmen zijn u de vraag willen dat u onder water bent?

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2