De Franse regering probeert een compromis te bereiken Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Geschiedenis Hier komt Haarlems nieuwe politiebureau Nog een „verdachte" ontdekt in ministerie van financiën Nieuwe Gaullistische partij gevormd Socialisten blijven bij hun garantie-eisen Sjah van Perzië komt Mossadeq te hulp Twee straaljagers neergestort Het woord is aan Zaak-White rolt verder Harold Glasser vertegenwoordigde de V.S. op grote conferenties Auriol las besluit tot „Bermuda" in de krant Nieuw plan van Churchill Minister Cals opent verkeersonderwij sdag 68e JAARGANG No 113 DONDERDAG 19 NOVEMBER 1953 29 7e JAARGANG No 26 6 Schietstoelen redden piloten het leven Meer charme in Moskou Uiteenzettingen in Korea weer gestaakt Frankrijk beklaagt zich Weerrapport i loofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes Lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE KONINGIN heeft in haar openings rede van het Congres van de Wereld Vete ranen Federatie het boek „Wij en onze be stemming" van de Fransman Pierre Lecomte du Noüy geciteerd, o. a. een passage betreffende het school-onderwijs in geschiedenis. De Nederlandse uitgave van dit boek is in 1948 bij de Uitgeverij Andries Blitz te Amsterdam verschenen. Zij bevat ook een levensbericht van de schrijver een geleerde van internationale vermaard heid. Hij werd in 1883 te Parijs geboren; hij stierf in September 1947 te New York. Het laatste deel van zijn leven heeft hij in Amerika doorgebracht. Zijn eigen ge schiedenis getuigt van een rijke arbeid. Aan de Parijse Universiteit, de Sorbonne, was hij eerst candidaat in de letteren ge worden; later doctoreerde hij in philoso- phie en natuurwetenschappen. Zijn weten schappelijke arbeid trok spoedig de aan dacht van het Rockefeller Institute, dat hem de gelegenheid bood, op grond van zijn belangrijke ontdekkingen, als mede werker van dit Instituut zijn onderzoek voort te zetten. In 1937 werd hij directeur van de Ecole des Hautes Etudes van de Sorbonne. Tijdens de tweede wereldoorlog ontkwam hij met zijn vrouw, een Ameri kaanse, die zijn trouwe medewerkster was, aan het Nazi-bewind. Zij keerden naar de Verenigde Staten terug en daar vervulde hij nog vijf jaar een belanrijke taak. Hij heeft veel gepubliceerd. Bekroningen van de Franse Académie en de Universiteit van Lausanne zijn hem ten deel gevallen. En hij heeft zowel in dat boek „Wij en onze bestemming" als in andere publicaties en in talrijke voordrachten ernaar gestreefd een veel ruimer publiek van ontwikkelde mensen te bereiken dan de uiteraard be perkte kring, waarin zich zijn natuurweten schappelijk onderzoek voltrok. Dit boek, oorspronkelijk in het Engels verschenen onder de titel „Human Destiny" opent dan ook in zijn voorrede met de mededeling: „het is eenvoudig geschreven, en technische termen zijn overal vermeden waar het mogelijk was dit te doen, zonder de nauw keurigheid van de gedachtengang aan te tasten, zodat het toegankelijk is voor iedere ontwikkelde man of vrouw". Het' geeft uiting aan denkbeelden van een geleerde, die zich.niet tot specialisme heeft willen bepalen en zich op de samenhang, op de sythese in zijn veelzijdig weten schappelijk onderzoek heeft toegelegd. Bij zijn beschouwing over opvoeding en onderwijs is hij uitgegaan van het besef, dat de zedelijke en geestelijke evolutie van de mens nog slechts aan haar begin staat. In de toekomst zal zij zijn werkzaamheden regeren; wij hebben echter dit stadium nog niet bereikt. Zijn scherpe blik op de tekort komingen van het geschiedenis-onderwijs op de scholen drijft hem tot de volgende waarschuwing: „De strijd om oorlogen in de toekomst te voorkomen jinoet gestreden worden op de scholen. Lopet men dit niet bijtijds, dan zullen de huidige regeringen verantwoordelijk zyh voor alle conflicten die zich eventueel voordoen en de dapper ste rnan beeft bij de gedachte aan wat dat zal betekenen. Opvoeding is het wapen van vooruitgang, een van de wapenen van menselijke evolutie, maar men heeft er een persoonlijke, nationale, politieke hefboom van gemaakt. De mensheid behoorde te beseffen dat zij, binnen redelijke grenzen, gedenationaliseerd moet wordenIeder een geeft toe dat propaganda gebleken is een machtig middel te zijn om wantrouwen te zaaien in alle daartoe voorbereide gees ten en om splijting teweeg te brengen in de bevolkingen die reeds door innerlijke twisten verscheurd warenHet ge schiedenisonderwijs in de hele wereld is lange tijd tekortgeschoten. Onveranderlijk weerspiegelt het een bepaalde partijdigheid, omdat bij de beschrijving van conflicten met vreemde mogendheden de feiten altijd in ieder land zodanig worden voorgesteld, dat het land in kwestie altijd gelijk heeft en de vijand altijd ongelijk. Men kan zeg gen dat dit natuurlijk is. Jawel, maar wanneer de geschiedenis berust op verval sing of op het hanteren van feiten en documenten wordt zij gevaarlijk, omdat zij door alle kinderen als evangelie wordt aanvaard en omdat zij ertoe gebracht wor den zich te beschouwen óf als slachtoffers, óf als supermensen. In hun later leven zullen zij die eerste reactie nooit vergeten, die een onafscheidelijk deel van hun per soonlijkheid is geworden. Een min of meer typische afkeer van het vreemde is lang vóór de dictaturen van onze tijd zorg vuldig aangekweekt. Een geschiedenis boek is een machtig wapen, waarvan het belang spoedig werd ingezien door weinig scrupuleuze leiders. Hoe kunnen wij een streven in samenwerking verwachten van de kant van mensen, wier geesten stelsel matig zijn gevoed met tegengestelde denk beelden en verminkte feiten?De enige geschiedenis die zin heeft is wereldgeschie denis. Een onontwarbaar net van aderen en slagaderen, van buiten af onzichtbaar, maakt alle naties solidair met het geheel. De geschiedenis van een land willekeurig af te zonderen staat gelijk met het door snijden van deze aderen, die daardoor op doelloze wijze buiten de circulatie worden gebracht". Scherpe en ongetwijfeld gerechtvaardig de critiek. Menige volwassene zal zich overigens de leraar herinneren, die wèl uit het standpunt van wereldgeschiedenis on dervees (en hem soms verbaasde ten aan zien van het vroeger geleerde). Hij zal hem dankbaar gebleven zijn. Sommigen zullen zich ook herinneren, evenals ik, hoe zij later in buitenlandse schoolboeken totaal andere commentaren op de feiten in onze vaderlandse geschiedenis en soms zelfs andere feiten ontdekten dan zij in eigen leerboeken hadden gevonden. Generalise ren is ook ten deze gevaarlijk. Maar als de wetenschap internationaal is, zoals zij moet zijn, dient dit ook over de gehele linie ten aanzien van de wetenschap der geschiede nis te gelden. Niet alleen in haar hogere vormen en niet alleen ten aanzien van onderwijsmannen die bijzondere kwalitei ten bezitten. Het door prof. Lecomte du Noüy aangesneden onderwerp is eerder, in andere vorm, door anderen te berde ge bracht. Het verdient volle aandachten volle actie ter verbetering van het be staande. R- P- PARIJS, (Reuter) De Gaullisten in de Franse volksvertegenwoordiging hebben Woensdag besloten een nieuwe partij te vormen, nu generaal De Gaulle vorige week heeft verklaard, dat de door hem gestichte beweging „Rassemblement du Peuple Francais" (R.P.F.) zich niet langer met het parlementaire werk zal bezig houden. De nieuwe partij zal zich blijven verzetten tegen het Europese legerverdrag, maar volgens waarnemers "kan deze nieuwe ontwikkeling er toch toe leiden, dat de Natio nale Vergadering instemt met een compromis-resolutie, wanneer Vrijdag het debat over de E.V.G. wordt besloten Er is een compromis-resolutie in de maak, die de voor naamste partijen zou bevredigen. In de Nationale Vergadering beschikken de Gaullisten over 79 van de 627 zetels. In de raad van de republiek (Senaat) hebben zij 50 van de 320 zetels, terwijl in de raad gevende vergadering van de Franse unie 31 van de 204 zetels door hen worden bezet. De vijf voorstanders en de vijf tegen standers van de Europese verdedigingsge meenschap, die gedurende de eerste dag van het grote Europese debat in de Franse Nationale Vergadering het woord hebben gevoerd, hebben elkander ongetwijfeld niet in het minst overtuigd, maar wel schijnen zij de regering er van overtuigd te hebben, dat een compromis noodzakelijk is om de regeringsmeerderheid niet uiteen te laten vallen. Het debat zelf leverde in het algemeen weinig nieuws op, zowel voor- als tegen standers van het Europese leger baseerden hun redevoeringen op de argumenten, die men in de afgelopen maanden van beide kanten al zo vaak heeft gehoord. Terwijl dit openbare debat plaats vond, zijn binnenskamers al enige ontwerpen van resoluties opgesteld: een door voorstanders der E.V.G., dat alleen zegt, dat de politiek van opbouw van een verenigd Europa moet worden voortgezet, een door tegenstan ders, waarin wordt vastgesteld, dat Euro pese voorspoed alleen kan voortkomen uit de vrije samenwerking van alle Europese landen en dat een gemeenschap van het „geamputeerde" Europa van zes niets anders is dan een oud Duits plan. Op de vergadering van de Franse minis terraad, die gistermiddag plaats vond, zou ernstig gezocht worden naar een mogelijk heid om deze twee richtingen, die beide in het kabinet zelf vertegenwoordigd zijn, met elkaar te verzoenen. De basis hiervoor zou, naar men zegt, al gevonden zijn in een compromisvoorstel, uitgewerkt door Volks- republikeinse en Gaullistische partijleiders. Dit voorstel, waarmee Bidault zich in principe zou hebben kunnen verenigen, zou neerkomen op een beperking van Frank- rijks Europese politiek tot de K.S.G. en de E.V.G. (vooropgesteld, dat aan de bekende Franse voorwaarden met betrekking tot de E.V.G. wordt voldaan) en aanvaarding van een Europees gezagsorgaan en een parle ment, welke beide uitsluitend de overkoe peling van de twee andere lichamen tot taak zouden hebben. Hiermee zou de regering dus pogen aan de wensen der Europees denkende elemen ten in het kabinet in zoverre te voldoen, dat hun althans een positieve politiek ten aanzien van K.S.G. en E.V.G. wordt gega randeerd, en tegelijk de Gaullisten tege moet te komen door hun te beloven niet mede te werken aan een meer omvattende politieke gemeenschap, die bijvoorbeeld ook op algemeen economisch gebied vol machten zou hebben. Of dit compromis voor beide groepen aanvaardbaar is, zal ongetwijfeld hedenavond of Vrijdagoch tend blijken, wanneer Bidault en Laniel het woord zullen voeren. Socialistische voorwaarden Na een gemeenschappelijke vergadering van het dagelijks bestuur van de Franse socialistische partij en de parlementaire fractie is een motie ten gunste van het ver drag op twee voorwaarden: een verdrag met Engeland en het scheppen van een bovennationale politieke autoriteit boven het leger goedgekeurd met 66 tegen 35 stemmen. Het doel van de motie van Woensdag v, as een formulering te vinden, waarmede de socialistische afgevaardigden in het parle ment konden instemmen met een beëindi ging van het debat over buitenlandse zaken, zonder dat zij zich hiermede zouden binden voor bekrachtiging te stemmen. TEHERAN (Reuter). Een hoge func tionaris van het hof van de Sjah heeft Woensdag te Teheran verklaard, dat de vorst bezwaar heeft tegen het gebruik van het woord „verrader" in de zaak tegen de voormalige Perzische premier dr. Moham med Mossadeq. De Sjah zou dit standpunt kenbaar ge maakt hebben aan premier Zahedi tijdens een conferentie ten paleize. Nadat de premier dit de officieren van de krijgsraad had medegedeeld, brachten deze de middagzitting van zeven uur terug tot twee uur en wijdden hun aandacht in plaats van aan Mossadeq, aan diens voormalige stafchef, generaal Taghi Riahi. De hoffunctionaris voegde er aan toe, dat Mossadeq in zijn vroegere loopbaan altijd blijk had gegeven van uitgesproken bereid heid, het Perzische volk te dienen „en hij heeft het gediend onder andere door een einde te maken aan buitenlandse in menging". Dit is de derde maal, dat de Sjah tussen- WASHINGTON (Reuter). De subcom- beide is gekomen ten gunste van dr. Mos- missie van de Amerkiaanse Senaat De vliegers van twee Thunderjet-straal- jagers hebben Woensdagmiddag omstreeks 3 uur hun toestellen boven Erp (Noord- Brabant) met een schietstoel moeten ver laten. De toestellen stortten neer, maar de vliegers bleven ongedeerd. Des middags waren twaalf Thunderjet- straaljagers van de vliegbasis Eindhoven opgestegen voor 'n oefenvlucht, aldus deelt de Luchtmacht-voorlichtingsdienst mede, toen zij plotseling door ongunstige weers omstandigheden werden overvallen. Hoe wel zij alle door hun basis werden terug geroepen, kwam de mist zo snel opzetten, dat het onmogelijk was de eigen basis te bereiken. Zes toestellen zijn geland op bases in Duitsland; één op Eindhoven; één op Volkel. Twee vliegers waren gedwon gen een buiklanding te maken, namelijk één in Duitsland en één bij Venhorst. De twee straaljagers, die door de piloten werden verlaten, zijn neergestort in Wan- roy en in Erp.De luchtmacht-voorlichtings dienst heeft medegedeeld dat hierbij geen schade is aangericht aan eigendommen van derden. BRANDSTICHTING IN ATJEH DJAKARTA. (P.I.-Aneta). Opstan delingen in Atjéh hebben het station Lam- paku in as gelegd. De spoorrails in de buurt van Keumeru werden weggehaald, aldus wordt in een communiqué van het leger gezegd. Tussen Samalanga en Meu- rendu rijdt de trein echter weer onder militaire bewaking. De Russische vrouwen willen „glamour," elegantere kleding, verfijnder parfums en meer bekorende schoonheidsmidde len, aldus blijkt uit brieven aan de Rus sische bladen. Aansluitend op de door de regering ge propageerde politiek van meer en betere gebruiksgoederen vragen zij aantrekke lijker modellen van kleding, zoals afge beeld in de modetijdschriften, en betere kwaliteit in plaats van de „als een zak om het lichaam hangende kleren, de krimpende stoffen en vloekende schelle kleuren". Sommige vrouwen beklagen zich over het werk van de staatskleermakers en over de vaak door boerenmotieven ge- inspireerde patronen. De lijn moet chiquer en gecultiveerder zijn, aldus lezeressen van een modeblad. De schoonheidsmiddelen zijn van goede kwaliteit, maar er is te weinig variatie voor de moderne Russische vrouw. Zij wil nieuwe poeder- en gevarieerder lippenstifttinten om mee te kunnen doen aan de nieuwe „elegante lijn", die in de modetijdschriften naar voren wordt ge bracht. Verder vragen zij handtassen en para- pluies, die er minder „officieel" en vrou welijker uitzien. SOOOCOOOCCCOCOIXICCOOOOOOCXOOOOOOOCOOOOOOCODOOODCCCCOOCXXX PANMOENDJOM. (Reuter). De uiteen zettingen aan krijgsgevangenen in Korea die niet naar hun land willen terugkeren zijn gisteren weer stop gezet. Nog 20.000 man moeten een uiteenzetting aanhoren in de 29 werkdagen die nog verlopen moe ten voor op 23 December de periode be stemd voor uiteenzettingen eindigt. Een woordvoerder van de commissie heeft Woensdagavond verklaard, dat er heden géén uiteenzettingen zullen zijn. Op 23 November zal het vijfentwintig jaar geleden zijn dat prof. dr. L. van der Horst het hoogleraarschap in de psychiatrie en experimentele psychologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam aanvaardde. Col lega's. vrienden en leerlingen zullen hem op die dag huldigen in het I.C.C. te Am sterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA's George Moore: Niets in Ierland duurt lang be halve de mijlen. sadeq. Toen de vader van de Sjah Mossa deq destijds gevangen had gezet, deed de tegenwoordige vorst een beroep op zijn vader en bewerkte Mossadeqs invrijheid stelling. Tijdens de royalistische staats greep in Augustus beval de Sjah dat „de grootste voorzichtigheid in acht genomen moest worden met het leven van dr. Mos sadeq". De openbare aanklager in het proces tegen ex-premier Mossadeq heeft heden het hof verzocht de ex-premier te veroor delen tot de dood door de strop. Een zelfde straf verzocht hij aan Mossadeqs medebe- klaagde, generaal Riahi, op te leggen. voor binnenlandse veiligheid heeft Woensdag bewijsmateriaal overgelegd, waaruit blijkt dat de vroegere minister van Financiën, John Snyder, Harold Glasser in 1946 be vorderd heeft, nadat Glasser in rapporten van het federale recherche-bureau met White tezamen was genoemd in verband met Sovjet-spionnage. Glasser heeft de V.S. op belangrijke internationale conferenties vertegenwoordigd. Hij zou orders hebben gekregen van Alger Hiss,een wegens spion- nage voor de Sovjet-Unie veroordeelde functionaris van Buitenlandse Zaken. In de subcommissie is een brief overge- Morgen zal het m.s. „Oranje" van Am sterdam naar Djakarta vertrekken. Te Am sterdam schepen zich 640 passagiers in en te Southampton nog 152, hoofdzakelijk voor Colombo en Singapore. De Haarlemse gemeenteraad heeft gisteren een belangrijk besluit genomen door de gronden tussen Raaks, Gedempte Oude Gracht, Drossestraat, Zuiderstraat en Jacobsstraat te bestemmen voor de bouw van het nieuwe hoofdbureau van politie. De foto geeft een beeld van de tegenwoordige situatie aan Raaks en Gedempte Oude Gracht. Na de onteigeningsprocedure zullen de winkels aan de Gedempte Oude Gracht gesloopt worden. Het pand van de firma Schous is juist niet meer zichtbaar. De oppervlakte vertoont dus een L-vorm, want het blok tussen Gedempte Oude Gracht, Zuiderstraat en Drossestraat is niet in de plannen betrokken. Voor deze bedrijven zal elders in de stad onderdak gezocht moeten worden. Ook bestaat de mogelijkheid dat in de benedenverdieping van het politiebureau winkels gevestigd kunnen worden, waardoor het stadsbeeld wordt verleven digd. Het is de bedoeling dat voor het maken van een ontwerp een bekend architect zal worden uitgenodigd. Voor het verwerven van de grond inclusief de schadevergoedingen aan de daar gevestigde bedrijven) is op een bedrag van 1,8 mil- lioen gulden gerekend. De eigenlijke bouwkosten worden op vijf millioen geraamd. Voor détails verwijzen wij naar het raadsverslag elders in dit nummer. legd, geschreven door Snyder in 1946, waarin hij Glasser ervan in kennis stelde, dat hij benoemd was tot directeur van de afdeling monetair onderzoek van het mi nisterie van Financiën. Snyder had in een telegram aan de commissie verklaard dat de stukken uitwezen, dat binnen 18 maan den nadat hij hoofd van het ministerie van Financiën was geworden, alle personen, die van subversieve activiteit werden verdacht, van het ministerie verwijderd waren en dat naar hem was gezegd geen andere wa ren ontdekt sedert zijn vertrek. Snyder zei dat hij niet aanwezig kon zijn, maar dat hij bereid was de commissie alle inlichtingen te verstrekken, die hij kon geven en alle vragen te beantwoorden, die de commissie hem wenste te stellen. Truman heeft in een rede te Kansas City verklaard dat hij geen verder commentaar had op de zaak-White. „Waarom woorden verspillen", merkte hij op. Truman zei, dat zijn rede van Maandag jongstleden zijn antwoord vormde op de beschuldigin gen van de minister van Justitie, Brownell. Truman zei: „Ik wilde die rede niet hou den als demonstratie. Ik wilde de. zaken recht zetten voor het Amerikaanse volk en gezien de reactie, geloof ik daarin geslaagd te zijn". Onvoldoende Senator Joseph McCarthy heeft als „niet voldoende" het aanbod van 15 minuten spreektijd voor de radio en televisie om Ttuman te antwoorden, verworpen. Truman heeft Maandag jongstleden een half uur gesproken, waarbij hij het McCar- thyisme aanviel in zijn antwoord aan pro cureur-generaal Brownell. De Canadese premier, Louis Saint-Lau- rent, heeft Woensdag verklaard verrast te zijn door de mededeling in het rapport van Hoover, chef van het Amerikaanse FBI, dat een hoge Canadese ambtenaar bij de FBI bezwaren naar voren had gebracht met betrekking tot de benoeming van White bij het internationaal Monetair fonds. Saint-Laurent verklaarde dat een onder zoek, ingesteld om vast te stellen of een dergelijke mededeling is gedaan, tot dus verre nog geen resultaat heeft opgeleverd. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault heeft meegedeeld, dat hij zich er bij zijn Britse collega Eden over heeft beklaagd, dat Frankrijk niet vol doende is geraadpleegd over het houden van de Bermudaconferentie. Frankrijk was pas op het laatste ogenblik ingelicht. In Parijs wordt verklaard, dat president Auriol uit berichten in de pers te weten is gekomen dat de conferentie zou worden gehouden. Eisenhowers perschef, James Hagerty, vertrekt vandaag in gezelschap van andere Amerikaanse ambtenaren en leden der sta ven van de Britse en Franse ambassades te Washington, naar de Bermuda-eilanden, om aldaar voorbereidingen te treffen voor de komende bijeenkomst. LONDEN, 18 November (United Press). In gezaghebbende kringen werd van daag gezegd, dat premier Churchill de vol gende maand op de Bermuda-conferentie misschien een stoutmoedig plan aan pre sident Eisenhower zal voorleggen om tot een „gewapend bestand" te komen in de koude oorlog met de Sovjet-Unie. Dit zou dan een eerste stap moeten zijn naar een geleidelijke ontspanning in de internatio nale sfeer. Dit bestand zou gepaard moeten gaan met wederzijdse ruime niet-aanvalsgaran- ties tussen het Westen en de Sovjet-Unie. Met de regeling van alle belangrijke pro blemen zou gewacht moeten worden tot een meer bevorderlijk tijdstip daarvoor zou zijn aangebroken. Dit plan zou in de plaats komen voor Churchill's vi-oegere opvattingen, welke voorzagen in een snelle en volledige rege ling inzake de koude oorlog, en welke de Britse premier slechts node laat varen, hoewel gebleken is, dat een dergelijke re geling onoverkomelijke moeilijkheden met zich mee zou brengen. Een dergelijk „bestand" zou een lang zamer ontwikkelingsproces inhouden, maar volgens de bejaarde premier zou het de op één na beste mogelijkheid zijn en het zou de weg kunnen effenen voor onderhande lingen. Het Verbond voor Veilig Verkeer hield vandaag onder leiding van de voorzitter jhr.'Th. Roëll in Utrecht, zijn tweede ver- keersonderwijsdag. De eerste dag werd in 1950 in Hilversum gehouden. Als doel van de verkeersonderwijsdag noemde jhr. Roëll in zijn inleiding: be langstelling wekken voor het verkeerson- derwijs op de lagere scholen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals zei: „Onze hedendaagse samenleving is on denkbaar zonder het verkeer, dat op ve lerlei wijzen zijn invloed uitoefent, een invloed ten goede, maar helaas ook vaak ten kwade". Hoezeer een initiatief tegen de gevaren van ds weg op zijn plaats is en hoe nood zakelijk een dag als deze is, bleek volgens spreker maar al le duidelijk uit de som bere lijnen, die de verkeersstatistiek van ons land vormen en die telken jare weer hogere cijfers aan doden en gewonden vertonen. Het aantal jeugdige slachtoffers vormt daarbij een zeer hoog percentage en het is dus niet alleen op grond van het „jong geleerd oud gedaan", dat het geven van verkeersonderwijs in onze dagen een eis K met de dag klemmender wordt gezien de steeds groeiende intensiteil van het verkeer en daarmede van het gevaar op de weg. Minister Cals hoopte, dat er een juiste weg gevonden zal worden om de nodige tijd en aandacht aan het verkeersonder- wijs op school te wijden. Zo zal bij tal van vakken het verkeersonderwijs dat niet als wettelijk verplicht vak op de les rooster voorkomt kunnen worden inge schakeld, zoals bij Nederlandse taal, aardijkskunde, rekenen, tekenen, natuur kunde en lichamelijke oefening en wel licht is juist deze methode de meest ge schikte om het kind spelenderwijs tot een goede weggebruiker te vormen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand -s ■2£ V.O d<- Ëg S-i- eersla mm. ZS Helsinki motregen ZZW 3 6 0,1 Oslo onbewolkt windstil 2 0,1 Stockholm regen WZW 5 8 0,1 Kopenhagen zwaar bew. WZW 6 9 0 Londen zwaar bew. W 3 6 0 Amsterdam geheel bew. ZW 5 8 0 Brussel mist WZW 2 5 0,2 Parijs mist windstil 3 0 Bordeaux geheel bew. windstil 6 0 Grenoble mist windstil -3 0 Nice licht bew. NNW 5 7 0 Warschau licht bew. WZW 2 0 0 Berlijn nevel WZW 4 2 0 Frankfort mist W 2 2 0 München half bew. ZZW 2 3 0 Zürich mist WZW 2 1 0 Genève mist NNW 2 3 0 Locarno nevel windstil -2 0 Wenen licht bew. NO 2 -4 0 Innsbruck zwaar bew. windstil -3 0 Rome licht bew. NNO 2 3 0 Neerslag laatste 24 uur. >cxxocio<x>ocxxyyxxxyxxyxxooccoDccooco3cox>coccicoor)axooooc WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met verspreide opkla ringen en in de Zuid-Oostelijke helft van het land plaatselijk nevel of mist. Overwegend droog. Matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. 20 November Zon op 8.08 uur, onder 16.43 uur. Maan op 15.52 uur. onder 7.44 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 19 November Hoog water: 1.41 en 14 02 uur. Laag water: 9.49 en 22.04 uur. Vrijdag 20 November Hoog water: 2.26 en 14.47 uur. Laag water: 10.33 en 22.52 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1