Belastingproces sleept zich moeizaam voort EIERKOLEN „DE SPAARNESTAD" Handel's oratorium Israel in Egypt Zie Boven De maan schudt „neen" tegen ons Bouw van vijfendertig woningen aan westzijde van Vogelenzangseweg Haarlemmer beschuldigde rechter van partijdigheid HL. GOEDKOPER De grote vraag: waar bleven f250.000, waar fiscus geen zveet van had? Requisitoir en pleidooien volgende week ANANAS ca. f 3.— Zwachtelbon d vierde het vierde lustrum ZONNEWARMTE 9 Een verfijnde tropische delicatesse Voorwaardelijke straf wegens smaadschrift geëist Gisteren première van Pelléas et Mélisande Ouvreuse stal tien mille uit bioscoop RAAD VAN BLOEMENDAAL Alleen Expositie in Marinehospitaal VRIJDAG 20 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Toen het verhoor van de getuigen in de grote en ingewikkelde belastingzaak tegen de Aalsmeerse kwekers J. B. en M. B. gisteravond tegen half negen was afgelo pen maakte de president van de Haarlemse rechtbank, mr. A. M. baron Van Tuyll van Serooskerken bekend, dat de zitting ge schorst werd tot Donderdagmiddag twee uur. Pas dan zal dus de officier van Justi tie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, can zijn requisitoir toekomen en zullen de pleidooien volgen. De gehele dag is besteed aan het horen der getuigen, waarin twee verdedigers, mr. A. D. P. V. van Löben Seis en prof. mr. G. M. G. C. Russel, een actief aandeel namen, het vergelijken van cijfers in de boekhouding met die van een rekening voor contante aankopen van de verdachten bij de Twentsche Bank in Aals meer, het bestuderen van handtekeningen op kwitanties en van met de hand geschre ven cijfers uit het kasboek op een foto- copie, het laatste met medewerking van de handschriftkundige W. F. Hesselink uit Den Haag. De zitting begon met een verklaring van de president over het feit dat bladen uit het debiteurenboek, die bij het vooronder zoek gemist waren, niet door een der ver dedigers, mr. Van Löben Seis tot vandaag toe behouden hadden mogen worden. Hoe wel de rechtbank dit onjuist achtte, wilde zij daarmee niet zeggen, dat de verdediger deze papieren in het geheim heeft willen achterhouden. Toen werd behandeld 'n geldlening van 4500 gulden door M.B. aan diens broer D.B. (voor de koop van een huis), waarvoor de laat ste een schuldbekentenis had getekend. Deze zou thans op 500 gulden na weer te rug zijn betaald. Dit alles was voor de be lastingen verzwegen. M. B. kwam ten aan zien hiervan weer met eenzelfde verhaal als hij die morgen omtrent het in bewa ring geven van f 5000 aan zijn zwager K. R. D. had gedaan (zie ons blad van giste ren). Hij vertelde dat zijn broer met f 4500 zwart geld zat, dat hij in bewaring had ge nomen totdat D. B. er een huis voor kon kopen. Toen zou afgesproken zijn dat M. B. dit geld „voor de vorm" aan D. B. zou lenen om zo de zuivering er geen vat op te doen krijgen. „Soldat Hugo", een mysterieuze figuur De tegenstrijdige verklaringen van de verdachte, die door deze steeds wer den uitgelegd met de woorden „mijn gedachtengang daarover is niet zo precies meer, 't kan best zijn dat ik eens een ver gissing gemaakt heb", maakten het de rechtbank allerminst gemakkelijk. Op nieuw probeerde men er in de middagzit ting achter te komen of de 200 a 250.000 gulden, die hij in de oorlog van de bank had opgenomen (ze waren overgemaakt door de fa. Falz en Schaufel in Breslau) en die niet in de boekhouding waren ver antwoord, inderdaad zoals hij beweerde, voor een zoon van firmant Falz, de Duitse soldaat Hugo Falz, bestemd waren als „Liebesgabe" van zijn pa öf dat het afrekeningen voor leveranties aan deze firma waren. De verdachte had bij het vooronderzoek medegedeeld, dat vader Falz hem zeven maal had opgebeld om hem te doen weten, dat er weer zo'n som metje door hem aan Hugo te geven op zijn rekening bij de Tuinbouwbank was gestort. Maar door navorsingen is geble ken, dat deze Falz in Mei 1943 was over leden en zes van de zeven telefoontjes uit Breslau waren volgens de verklaringen van de verdachte na die maand geschied. Des morgens ontkende de verdachte dat hij dit ooit verklaard zou hebben, maar in de middagzitting draaide hij weer door toe te geven dat hij het wel verklaard had, maar daarbij niet nauwkeurig was ge weest. ,,'t Was in ieder geval de firma Falz, die belde en dat stond voor mij ge lijk met Falz; maar goed, er heeft ook wel eens een ander dan hij opgebeld", zei hij nu. Er is in deze zaak wel getracht om van de zijde van de firma getuigen er bij te halen, die het al of niet bestaan van de merkwaardige figuur Hugo zouden kunnen aantonen, maar Bres lau ligt achter het IJzeren Gordijn. Mr. Van Löben Seis deed nog de me dedeling dat er zich bij de stukken een enveloppe met getallen moest be vinden, waar de verdachte bij had ge schreven „voor Hugo". De handschrift kundige werd erbij gehaald om te on derzoeken hoe oud de inkt was (uit de bezettingstijd of daarna), maar dat kon de man zo precies niet vaststellen. Later bleek echter uit een aan de N.V. toegevoegd adres op de enveloppe, dat deze in elk geval na de oonog gedrukt was. Kwitanties Ook de kwestie van de gefingeerde kwi tanties (in ons blad van gisteren ge noemd) werd met medewerking van de handschriftkundige en met het horen van de employé bij de firma D. J. uit Aals meer, de tuindersknecht J. A. D. uit Lei- muiden en de bloemist J. W. T. te Aals meer als getuigen, nog eens grondig door genomen. De oude tuindersknecht J. D. erkende onmiddellijk dat de verdachte hem een dergelijke kwitantie ten bedrage van f 940 had laten ondertekenen, ofschoon hij nooit een schuit „droge bagger" had geleverd en ook nooit de som op de kwi tantie had ontvangen. Hij had echter trouwhartig gemeend ,,'t is voor me baas dus 't is altijd goed", maar later had hij toch wel even gedacht ,,'t jonge, waarom wou hij dat?" en hij had de kwestie met zijn vrouw besproken. „Dit is pertinent niet mijn handteke ning", verklaarde vervolgens de bloemist W. T. na een andere kwitantie te hebben gezien, „ik heb hem nooit de koemest ge leverd, die op die kwitantie staat. Toen de verdachte verklaarde dat het „absoluut wèl zo" was ontstond er een heftige woordenwisseling. De officier had de getuige reeds gerust gesteld met de woorden „Ach, stoort u zich er niet aan, die man heeft al zovéél leu gens verteld", toen prof. mr. Russel de ge tuige toevoegde, dat hij in een onderhoud met hem en met verdachte op zijn kantoor verklaard had, dat hij de kwitantie wel had getekend. „Dat is een leugen", riep de getuige T. uit, „en omdat u dit hier durft te beweren zal ik eens wat van u zeggen: „U hebt mij bij dat onderhoud gezegd, dat ik verder geen bezwarende verklaringen voor B. meer moest afleggen en de recher che als zij bij mij kwam maar naar uw kantoor moest verwijzen". (Mr. Russel was tevens belastingconsulent van de N.V., waar B. directeur van is). Ook een andere getuige, de 61-jarige schipper G. B. ontkende een kwitantie voor de verdachte te hebben ondertekend 555 voor geleverde grond). Toen de verdachte volhield dat het absoluut vaststond werd ook B. woedend. „U ontkent dus?", vroeg de verdachte. „Ja, ik ontken. Het zijn allemaal leugens van je", repliceerde de oude schipper. Bij de stukken waren ook drie brieven van B. uit de bezettingstijd aan de Duitse firma, die onder enige hilariteit door de president werden voorgelezen. Tenslotte vroeg de president aan het hoofd van de fiscale recherche te Amster dam, mr. W. Pluckel, of er door kwekers in Aalsmeer in de oorlogstijd zoveel zwart moest worden ingekocht, dat daarin de ge noemde 200 a 250.000 gulden, waarvan de fiscus niets kreeg, geheel opgegaan konden zijn. Deze antwoordde, dat er in deze regio nen inderdaad zeer veel zwart verhandeld is, zodat hij een dergelijke besteding van het niet geboekte geld niet onmogelijk achtte. ADVERTENTIE Dat is Del Monte Ananas. Die geurige, goudgele schijven zijn mals en sappig als de verse vrucht. Wat heerlijk om Uw gezin of Uw gasten dit voor te zetten vruchten-salades of als dessert. Doe vandaag nog een heerlijke ontdekking. Haal Del Monte Ananas in huis! Had mr. F. C. C. persoonlijk belang bij een Amsterdamse verzekeringsmaatschap pij (Amstleven) toen het college waarvan hij als rechter-plaatsvervanger deel uit maakte, een tegen die maatschappij inge stelde vordering afwees? En heeft de toen in het ongelijk gestelde assurantiebezorger tezamen met een ontevreden aandeelhou der, deze zienswijze publiek gemaakt met beledigende oogmerken? Na een urenlange behandeling van deze twee vragen door de rechtbank te Amster dam heeft de officier van justitie tegen de hoofdverdachte, de Haarlemmer L. de M. C. wegens smaadschrift vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar plus 50 boete geëist en tegen zijn helper C. R. D. uit Utrecht 50 boete. De heer De M. was na 12 jaar acquisitie, waarin hij van 4 tot 6 millioen aan ver zekeringen had aangebracht, met de direc tie in conflict gekomen over zijn provisie gelden. Een civiel geding bij de kanton rechter was in zijn nadeel uitgevallen, evenals zijn beroep bij de rechtbank. In ADVERTENTIE zelfde warmte-eenheden als anthraciet iets meer as, maar Prijs per Hl 5.95 Als een demonstratie van gelukkige samenwerking de Haarlemse en de Heem- steedse C.O.V. kwam gisteravond het geweldige koor-oratorium „Israël in Egypt" van Handel onder leiding van George Robert tot uitvoering. Het was voor het eerst dat dit massale werk in Haarlem ten gehore werd gebracht. Deze leerlingen van een mannequin-school te Hove, Sussex, trachten het evenwicht te vinden in hun „boekhouding". Zij leren in onberispelijke houding de stenen trap af te dalen van het Koning Alfred sport centrum te Hove. Toen Handel aangezocht werd om voor de kroningsfeesten een werk te schrijven en men hem teksten uit de Bijbel aanwees, waarop hij te componeren zou hebben, moet hij gezegd hebben: „Hoor eens, ik ken mijn Bijbel zelf ook en zal wel uit maken welke teksten het best geschikt zijn voor mijn werk". De bevestiging hier van heeft hij gegeven in nagenoeg het complete oeuvre, dat hij als oratorium componist leverde. Toen hij zich, na zijn 53ste jaar, door het leven gebeten maar niet verslagen, aan dit genre wijdde, werd de Bijbel zijn inspiratiebron. Soms stelde hij zelf de libretti van zijn oratoria uit de Heilige Schrift samen. Maar nooit gebeurde dit zo consequent als in „Israel in Egypt". Zingende Bijbel Romain Roland heeft over dit werk heel juist gezegd: „Israel in Egypt" is geen Bij bels drama, het is de Bijbel zelf die zingt. Handel, zo kan men in de boeken over muziekgeschiedenis lezen, schreef dit werk in 27 dagen. Het mag echter een wakkere copiïst heten, die het binnen de maand overpent! Het feit wordt echter verklaar baar, wanneer men weet, dat er op een dertigtal nummers in het oratorium ten minste twintig zijn, die Handel ontleende aan eigen werk en aan dat van anderen (Stradella, Erba, J. C. Kerl). Maar die ontleningen zijn zodanig verwerkt en aan gepast, dat zij één worden met de rest van het machtige klankmonument. Romain Roland heeft dit geval vergeleken met dat der bouwers van de oude Christelijke ba silieken, die de heidense tempels sloopten om met hun kolommen en andere fraaie resten een nieuw Godshuis op te richten. Wat niet belet, dat wij er voor in be wondering kunnen staan. Wat Handel met een groots gebaar tot stand bracht met zijn „Israel in Egypt" wekt ook, na eeuwen, onze bewondering, en wel juist om zijn éénheid in een reusachtige complexiteit. O ja, wanneer men er de critische loupe bij te pas brengt, is het mogelijk de hete rogene elementen in het werk aan te wij zen. Maar dat heeft bij Handel geen zin. Als man van de daad was hij een genie, die niet met puristische maat gemeten mag worden. Dit geldt in feite ook als het er opaan komt hem te interpreteren. Hier raken wij echter een teer punt, wat in Handels tijd geen probleem was, 'lijkt het nu wel te wezen. Respectabele prestatie Doch terzake. George Robert is er in geslaagd zijn beide ensembles met succes af te richten op de geweldige prestatie, die deze omvangrijke koorcompositie vraagt. Het respect dat zulks afdwingt, geldt in de eerste plaats de veelheid en dus ook het uithoudingsvermogen. Het had wel een wonder mogen heten, indien bij zo'n om vangrijke taak niet eens even een rhyth- mische verslapping, een onzeker getroffen toon, een minder welluidende klank of welke inzinking dan ook merkbaar ware geweest. Maar in verhouding tot het ge heel der koorvertolking mocht dit weinig gewicht in de schaal leggen. Het respect dat gewekt werd met het sublieme ope ningskoor kon in totaal blijven geleden. Naast het koor, dat in het werk de hoofd rol speelt, laat Handel aan vijf vocale so listen een ondergeschikte partij vervullen. De belangrijkste daarvan is die van de alt, die hier gezongen werd door Aafje Heynes. die zulks zeer verantwoord deed, met een typisch op het Engelse klank idioom ingesteld geluid. Een duet voor twee sopranen (Lenie Schindeler en Elsa van Bueren) verliep niet zeer gelukkig, maar de sopraansoli werden zuiver en correct vertolkt. Han le Fèvre zong met succes de tenorpartij en de beide bassen, Peter de Vos en Arie de Rijk, kwamen na genoeg zonder hinder door het prikkel draad van hun lastige partijen. Het effect van robuuste kx-acht werd door hun sonore geluiden wel gewekt. De begeleiding was toevei-trouwd aan het Noordhollands Philharmonisch Orkest, met Piet Halsema aan het orgel en Hans Brandts Buys aan het clavecimbel, welk apparaat, op een enkel ogenblik na, met koor een solisten een goed geheel vormde onder de geestedx-iftige leiding van George Robert. JOS. DE KLERK. Op 7 November was het twintig jaar ge leden dat enige leden van de Nederlandse Christen Vrouwenbond de Bloemendaalse Zwachtelbond opi'ichtten. Het doel is, het vervaai'digen van zwachtels ten bate van de Melaatsenkolonie „Bethesda" in Suri name. Oud linnen of katoen wordt volgens opgegeven maten in repen gescheux-d, deze op maat genaaid en opgerold, maar het is heel moeilijk om aan het benodigde mate- x-iaal te komen. Vóór de oorlog ging alles van een leien dakje, maar de jaren 1941 tot 1947 waren zeer moeilijk door de enorme textiel- schaarste. Toch bleef de Bond samenkomen en werd er gebreid en gewerkt voor dia conie en kerstuitdeling. In 1948 wex-d op bescheiden schaal het vroegere werk voort gezet en nu kan worden teruggezien op een oogst van ruim elf duizend zwachtels. De dames van het Zwachtelveihond willen echter de productie opvoeren, omdat het zo heel erg nodig is. Het twintigjarig jubileum werd gisteren in eigen kring dankbaar her dacht bij één der leden in Bloemendaal thuis, zonder uiterlijk vertoon. Maar inner lijk leeft de wens, dat er vriendelijke men sen zijn die dit werk willen steunen door eens in hun linnenkast te neuzen, wat daar nu eigenlijk wel weg kan. Onderstaande dames neinen gaarne uw zending in ontvangst. Een telefoontje en het wordt bij u afgehaald. C. Dolk-Koning, Iepenlaan 60, Bloemendaal en M. Cassee- Visser, Kerkplein 12, Bloemendaal, tele foon 22260. CHARLES HOLLMAN OVERLEDEN In de ouderdom van 76 jaar is Donder dagmiddag te Maastricht overleden de schilder Charles Hollman, een der voor aanstaande figuren van de Limburgse schilderschool, welke aan het eixide der vorige eeuw ontstond. cassatie was de zaak opnieuw bij de recht bank beland en opnieuw in zijn nadeel ge ëindigd. In de rechtbank had beide malen mr. C. zitting gehad, toen nog directeur van een kleine verzekeringsmaatschappij. Volgens verdachten bevond mr. C. zich tot de aangeklaagde maatschappij in een niet- onafhankelijke positie, zowel zakelijk (hij ontving 25 pet van de winst die zijn bedrijf maakte, mede dank zij de relaties met de grote maatschappij) als omdat zijn vrouw en schoonmoeder gelieerd waren met de toenmalige directeur van die grote maat schappij. In zijn eisen vond de heer De M. steun bij de oud-bankdirecteur C. R. D., die als aandeelhouder al lang strijd voerde (o.a. door middel van een brochure) tegen het beleid van de directie der levensverzeke ringsmaatschappij. Deze D. bekostigde een dagbladadvertentie waarin aandeelhouders werden opgeroepen tot een vergadering in Amsterdam. Daar werd een klachtbrief ter inzage gegeven aan de aandeelhouders, maar ook aan twee journalisten, die zich, volgens verdachten ongenood, waren ko men melden. Deze openbaarheid achtte de officier strafbaar. Hij gaf een bloemlezing van De M.'s strafbaar proza: monsterlijke jurispru dentie, aperte rechtsverkrachting, porte- feuilleroof door de levensverzekerings maatschappij van een trouw en brillant medewerker onder de ogen van een Neder landse rechter". Zijn diepe grief, aldus mr. Kist, geeft hem niet hef recht, zich zo schandelijk over mr. C. uit te laten. Brutaal en ongepast achtte de officier de uitlatin gen, die De M. zich over de jurisprudentie had veroorloofd. Uitlatingen in zo beledi gende vorm over het openbaar gezag achtte de officier zeldzaam en hij zeide er over te hebben gedacht, verdachten ook daarvoor te laten vervolgen. In langdurige betogen bepleitten de ver dachten hun eigen zaak, ofschoon de heer D. ook door een raadsman werd bijgestaan. Volgens hen was de klacht niet openbaar gemaakt, want in de pers was er niets over verschenen. Mr. C.'s toenmalige afhanke lijkheid van de Amstleven achtten zij on betwistbaar en in strijd met de grondwet. Met de klachtbrief was dus het openbaar belang gediend geweest. Aan mr. C.'s oor deel als verzekeringsdeskundige moest vol gens verdachten bij de rechtbank wel bij zondere waarde zijn gehecht. Zijn goed fat soen had hem er huns inziens van moeten weerhouden, aan een vonnis mede te wer ken waarbij hij, de rechter-plaatsvervan ger, zelf belang had. De rechtbank zal op 3 December uit spraak doen. Nederlandse Opera De Nedei-Iandse Opera heeft gisteravond in de Amsterdamse Stadsschouwburg de eerste van een kleine reeks voorstellingen gegeven van „Pelléas et Mélisande" van Debussy naar Ixet gelijknamige drama van Maeterlinck, onder muzikale leiding van Gharles Bruck en onder regie van Jchan de Meester. De décors en costuums zijn door Gerard Hox'dijk ontworpen. Op de foto ziet men Greet Koeman en Frans Vroons in de beide titelrollen, die zij ook aan het begin van hun carrière (in een voorstelling onder auspiciën van de Wag- nex'vereniging) veivulden. Wij zullen een bespreking aan deze voorstelling wijden na de hex-haling op Donderdag 26 Novem ber in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen in Den Haag. De i'echtbank in Zwolle heeft de twintig- jax-ige ouvx-euse uit Zwolle verooi'deeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek, waarvan acht maanden voor waardelijk. Zij had in ruim een jaar on geveer f 10.000 weggenomen uit een kast in een kantoor van een bioscoop in Zwolle. Deze straf betekent, dat zij op vrije voe ten is gesteld. De Zwolse caféhouder werd wegens he ling van een deel van het geld veroordeeld tot acht_maanden gevangenisstraf. Zijn on middellijke gevangenneming werd gelast. Denk vooral niet dat men op onze naaste buur in het heelal, de maan gemiddelde afstand tot de aarde slechts 384.000 kilometer al is uitge keken. De geleerden zijn nog lang niet uitgepraat over deze tweelingpla neet van de onze, zoals men haar wel noemt. Laat ons daarom de maan niet verwaarlozen en wat aandacht aan haar schenken nu zij op Zaterdag 21 November in haar „volle" glorie aan de hemel staat. Wc weten hoe dat komt dat het „volle maan" is: de zonnestralen die de maan verlichten hebben dan dezelfde richting als onze blik (wanneer wij tenminste naar de maan kijken). Maar we weten ook dat noch zon, noch maan noch aarde stil staan en daaruit moet dus volgen dat de be naming „volle maan" slechts betrekking heeft op één bepaald tijdstip. Want even daarna is de maan al niet meer pre cies vol, al kan men daarvan met het blote oog nog niets ontdekken. Die tijdstippen van volle maan, eerste en laatste kwartier en nieuwe maan zijn nauwkeurig berekend; men kan ze wel vinden op kalenders en in agenda's. Zo staat er voor Zaterdag 21 No vember genoteerd dat de maan die dag om 00.12 uur vol is, dat wil dus zeggen: in de nacht van Vrijdag op Zaterdag om twaalf minuten na mid dernacht. Zaterdagavond laat, bij na 24 uur na het tijdstip dus, moet er bijgevolg aan de rechter maan- rand alweer een smal streepje schaduw optre den. Met behulp van een kijker het hoeft niet eens zo'n erg sterke te zijn zal men al kun nen ontdekken dat de „terminator" (dat is de grens tussen het lichte en het donkere deel van de maanschijf) niet meer precies samenvalt met de rechter maanrand. Is het u wel eens opge vallen dat die termi nator lang niet zo'n meetkundig zuivere lijn is als hij met het blote oog bekeken wel lijkt? Hij is sterk gekarteld, of nauwkeuriger gezegd: hij vertoont allerlei deu ken en uitstulpingen. Hoe sterker uw kijker, hoe grilliger vormen hij zal vertonen. Zelfs zult ge vlak bij die termi nator, maar toch op het donkere deel van de maanschijf, ineens een eilandje licht ontdekken, temoijl misschien aan de verlichte kant van die grens nog een donkere vlek zichtbaar is. Daar ontrolt zich voor uw ogen het maanland schap in al zijn ruigheid: de donkere vlek midden in het overigens lichte deel van de maan is een door hoge bergen om sloten vlakte, zo'n maan- krater, waarin het zon licht nog niet doordringt. Het lichteilandje op het donkere gebied is een hoge top die reeds zon licht opvangt terwijl de maanbodem zelf daar nog in diep duister is gehuld. Zoudt ge nu in staat zijn een foto te maken van het gebied van de rech ter maanrand zoals ge dat op Zaterdagavond 21 November ziet en zoudt ge eenzelfde foto 29,5 dag later opnieuw ne men (dus weer bijna 24 uur na het tijdstip van volle maan) dan zou er tussen beide foto's ver schil blijken te zijn. Het maangezicht voert na melijk een schommelen de beweging uit; de maan en werkelijk: dit is geen griezellectuur maar een weergave van de exacte feiten! schudt onophoudelijk „neen" tot de aarde. Over de oorzaak daar van (het verschijnsel heet in vaktaal: de li- bratie van de maan) later meer. G. v. W. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft zich Donderdagmiddag bezig gehouden met een voorstel van B. en W. om in Vogelenzang over te gaan tot de bouw van een aantal woningen. Daartoe is besloten nadat de heer S c h u 1 z (Arbeid) getracht had een onderdeel van het voorstel, namelijk de bouw van zestien gemeente woningen, aan te houden, om te laten ondei-zoeken of het mogelijk is deze huizen volgens de Woningwet te laten bouwen, waardoor de huren aanmerkelijk lager zouden zijn dan B. en W. hadden geraamd. De wethouder voor de Volkshuisvesting becijferde echter, dat de huren op den duur niet goedkoper zullen zijn en voorts zette hij uiteen, dat er voor deze woningen geen taak ligt voor een woningbouwvereniging. B. en W. hadden voorgesteld het volgende te besluiten: a. ten behoeve van de bouw van 16 woonhuizen te Vogelenzang te verkopen aan de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten te Assen tegen een prijs van ƒ6,95 per m2 of ƒ26.410 in totaal vier grondstukken, tot een gezamenlijke opper vlakte van pl.m. 3800 m2; b. ten behoeve van de bouw van 3 woon huizen te Vogelenzang te verkopen aan J. J. Fris te Vogelenzang tegen een prijs van 6,95 per m2 of 5.560,in totaal een grondstuk tot een oppervlakte van pl.m. 800 m2; c. over te gaan tot de bouw van 16 ge meentewoningen te Vogelenzang, te weten 7 woningen type B met een inhoud van 284 kubieke meter elk van 9 woningen type D met een inhoud van 232 m3 elk, een en ander als boven vex-meld; daarvoor een cre- diet te verlenen voor de 7 woningen van ten hoogste 85.940,en voor de 9 wo ningen van ten hoogste ƒ94.910,voor de bouw van deze woningen met gebruikma king van de Premie- en bijdrageregeling woningbouw 1953 een premie aan het Rijk aan te vragen; d. de bouw van deze woningen onder hands te doen aanbesteden en de uitvoering van dit wex'k te doen plaats hebben onder leiding van de N.V. Bouwkas Noord Neder landse Gemeenten. De heer S c h u 1 z (Ai-beid) had bezwa ren tegen het voorstel, inzake de bouw der zestien gemeentewoningen, omdat de hui zen van 9,20 of van ruim 10 per week te hoog waren. Indien de huizen volgens de woningwet gebouwd worden, bedragen de huren 7,35 en 9,10, hetgeen een aan merkelijk verschil is. De Woningbouwver eniging Sint Jozeph te Vogelenzang is be reid mee te wei-ken en plannen op korte tex-mijn in te dienen. Spreker vroeg het voorstel aan te houden voor een nieuw onderzoek. De heer Van Holten (V.V.D.) meen de, dat de huren, gezien de exploitatiekos ten, te laag waren. "Wethouder H ij s z e 1 e r (A.R.) deelde mee, dat er op het ogenblik 400 huizen voor woningzoekenden nodig zijn, waarvan 25 percent ax-beiderswoningen, 60 percent goedkope en middenstandswoningen en 15 percent duurdere woningen. Thans bestaat er gelegenheid in Vogelenzang woningen te bouwen en daarbij is gelet op de behoefte. Spreker zeide waardering te hebben voor het werk der woningbouwverenigingen, maar de ontworpen huizen in Vogelenzang komen niet in aanmex-king voor de woning bouwvereniging. Driekwai't deel der wo ningzoekenden is geen lid van de vereni ging. Voorts was spreker van mening dat, als er woningwetwoningen tot stand komen, de hux-en in de toekomst zullen stijgen. Goedkoper zal men toch niet uitkomen. De heer Schulz handhaafde zijn be zwaren, mr. Vliegen (Arbeid) zeide, dat de minst draagkrachtigen Zich niet in de gemeente kunnen vestigen door de hoge huur en mr. De Jong Schouwen burg (C.H.) vermoedde, dat de indruk slecht zal zijn indien men de bouw uitstelt. De Voorzitter, bux-gemeester jhr. mr. Den Tex, zeide, dat de fractie van de heer Schulz B. en W. eens een verwijt heeft gemaakt, omdat zij niet zouden meewerken, om in een snel tempo te bouwen en thans wil men het voorstel aanhouden. Het amendement van de heer Schulz wei'd met 115 stemmen vex-worpen en het voorstel van B. en W. aanvaard. De x-aad besloot dat aan het verzoek om schadevergoeding van de heer D. Pasman wegens plaatsing van Kareol op de gemeen telijke monumentenlijst, geen verder ge volg zal worden gegeven. (Dit betekent, dat afwijzend werd beschikt op een verzoek om schadevergoeding). Een crediet van 10.000 werd vei'leend ten behoeve voor de inrichting van een handenarbeidlokaal op de zoldei'verdieping van de Bornwaterschool. Goedgekeurd werd een voorstel tot ver lenen van machtiging aan het bestuur der Kennemer Streekschool te Haarlem tot op leiding van onderwijzend personeel bij het kleuteronderwijs tot het doen van een kapi taalsuitgave. Voor wegaanleg, riolering" ehzdv'öört in het uitbreidingsplan te Vogelenzang werd een crediet van 70.000 verleend. Tot hoofd der Graaf Florisschool werd benoemd de heer H. Kuys. Sociëteitsvergunning De heer D a a m s stelde een vraag over het verlenen van een sociëteitsvergunning voor het clublokaal van B.M.H..C.,. omdat hij bezwaren had gehoord van ouders, wier jonge kinderen het clubhuis bezoeken. De Voorzitter antwoordde, dat de uitvoering van de drankwet buiten- de be voegdheid van de raad omgaat. De ouders kunnen bezwaren bij het bestuur der hockeyclub indienen. Overigens was spre ker bereid de heer Daams persoonlijk in te lichten. Ongeval te Aerdenhout Mevrouw Dalme.yer (Arbeid) deelde mee, dat x-aadsleden een afschrift van een brief van de buurtvereniging Aerdenhout, gericht aan B. en W., hebben ontvangen over het ongeval met dodelijke afloop op de Zandvoortselaan bij de Teding van Berkhoutlaan. Zij vroeg nadere inlich tingen. De Voorzitter zeide, dat de brief om advies naar de politie is gezonden. Ir. T i r i o n merkte op, dat het bestuur der vereniging vroeger reeds de aandacht heeft gevestigd op de weg. Is het niet moge lijk voorzieningen te treffen door het voet pad door te trekken? De Voorzitter zegde een onderzoek toe. ADVERTENTIE is beter dan die van onze voortreffelijke WALES ANTHRACIET VICTORIOUS WALES (Super kwal.) Afm. 20/30 9.60 p. H.L. SEVEN SISTERS WALES (le kwal.) Afm. 20/30 9.20 p. H.L. ALLEEN-VERKOOP Brandstoffenhandel Fr. Varkenmarkt 610 (Spaarne b« Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 In het Marinehospitaal te Overveen wordt op Woensdag 25, Donderdag 26 en Vrijdag 27 November elke middag van twee tot vijf uur een tentoonstelling gehouden van door patiënten van het hospitaal onder leiding van het Rode Kruis vervaardigde werk stukken. Het materiaal hiervoor werd be schikbaar gesteld door het Rode Kruis Welfarewerk, zodat niet de gehele op brengst, die dit Welfarewerk ten goede komt, zuiver winst is. De meeste werkstukken zijn van leder vervaardigd, maar daarnaast tx-eft men ook vilt- en fineerwerk, schemerlampjes, arti kelen van wol vervaardigd en geknoopte smyrnatapijtjes enz. De tentoonstelling is voor een ieder toe gankelijk. Zij is ingericht in een der kamers van het Hospitaal, Bloemendaalseweg 287, te Overveen. De opening zal Woensdagmid dag om twee uur geschieden door de com mandant van het Marinehospitaal, kapitein ter zee-arts E. W. Creyghton.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11