Bevolkingsonderzoek is begonnen Kort en bondig Twee oud-politiemannen voor de bijzondere strafkamer Een facet van de Veiser affaire Zij gaven groep-Van der Haas bij hun korpschef in Veisen aan „Opdracht van onze illegale chefs" Bloemendaal Nieuwe functie voor Th. J. M. van Beusekom Amsterdamse Beurs VRIJDAG 20 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HA.ARLEMSCHE COURANT 11 en Archivaris van Kolen- en Staalgemeenschap Prins Bernhardschool gerestaureerd Bevestiging Wika J. Timmer Haarlemse rechtbank veroordeelde huisvrouw Recital Henk Bijvanck Basketballuitslagen Burgerlijke Stand van Haarlem Scheepvaart Het bevolkingsonderzoek zal ongeveer Hedenmorgen is voor de Bijzondere Straf kamer van de Haarlemse Rechtbank één facet van de „Velser-affaire" belicht: de gevangenneming en de fusillering door de Duitsers van een groep, die een overval gepleegd had op de hoeve van de landbou wer W. van der Zon in de Velserbroekpol- der. De overval was geschied op 16 Januari 1945, de arrestatie van de groep volgde 16 Februari 1945, op 23 Februari werd een proces-verbaal tegen deze overvallers op gemaakt en daarna werden zij door de Feldgendarmerie naar de Euterpestraat ge bracht. Op 7 Maart werd de groen, be staande uit J. J. H. van der Haas, P. O. van der Haas, J. F. van der Heyden, D. van der Heyden en P. van Sloten in Amsterdam door de Duitsers gefusilleerd. Twee Nederlanders, die hier tén nauw ste bij betrokken zijn geweest, de 40-jarige A. J. W., destijds hoofdagent bij de Vel- sense politie, en de 45-jarige C. J. B., thaiïs commies bij de economische controle in Den Haag, en destijds rechercheur in Vel- sen, stonden thans terecht. Hun was ten laste gelegd, dat zij beiden als Nederlanders tijdens de oorlog tegen Duitsland, illegalen hadden blootgesteld aan vervolging en vrijheidsberoving door de Duitsers. Als eerste werd de verdachte W. gehoord. De president, mr. J. Petersen, recapitu leerde de feiten van de overval die door hem werden bevestigd: de oude boer Van der Zon was neergeschoten toen hij zich verzette. Uit het feit, dat er twee onder duikers bij hem waren en uit zijn regel matige voedseluitdelingen was gebleken, dat deze boer een goede vaderlander was Zowel W. als B., die een onderzoek voor de politie te Velsen instelden, gaven alles omtrent deze overval naar zij zeiden on middellijk door aan hun „illegale chefs",de heren A. K. en mr. J. P. E.. welke laatste basiscommandant van de illegaliteit in Vel sen was. Deze hadden hem medegedeeld dat de overval bij Van Son niets met een opdracht te maken had, evenmin als de overvallers als illegalen konden worden bestempeld. In bijeenkomsten ten huize van de illegale chef A. K. in Heemstede en in het Heren hek in Haarlem, was de beide verdachten op het hart gedrukt dat de Duitsers buiten deze zaak gehouden moesten worden en dat' de groep voor de Nederlandse justitie ge haald moest worden. Een diefstalletje zou dan de kapstok zijn waaraan de hele zaak zou worden opgehangen. Toen deelde A. K. op zo'n illegale bijeen komst mede dat tengevolge van een over val van de groep-Van der Haas in Haar lem-Noord acht giizelaars op de Jan Gij- zenvaart waren gefusilleerd, aldus de ver dachte W. Naar aanleiding daarvan werd het wenselijk geacht deze groep te doen arresteren onder de voorwaarden die reeds zijn genoemd. De muziekavond, die het Comité voor jonge Toonkunstenaars gisteren in de Re- naissancezaal van het Frans Halsmuseum had belegd, bestond uit twee gedeelten met een volstrekt eigen, geheel verschil lend karakter. Voor de pauze werd de aan dacht van een flink aantal toehoorders ge vraagd voor de vertolking van werken van Bach, Mendelssohn en Chopin door de pianist Henk Briër en daarna brachten de zangeres Annie van Setten en de guitarist Dick Visser volksliederen uit diverse lan den. Henk Briër begon zijn aandeel in het programma met het snelen van Joh. Seb. Bach's Chromatische fantasie en fuga, een werk, dat naast de scherpe begrenzing door de vorm ook de vrijheid bezit van de fan tasie, die in dit geval een merkwaardig, ja romantisch-subjectief karakter heeft ge kregen. Met de gevoelige voordracht van de Fantasie gaf Henk Briër blijk van een eigen romantische gerichtheid, van een ge voeligheid voor lyrische stemmingen. Maar met alle expressie-mogelijkheden van de door hem uitgevoerde muziek wist de solist nog niet goed raad. Vaak ont gingen zij hem geheel en dan kwam het zwaartepunt van de vertolking in de tech niek te liggen, die nog wel niet geheel feil loos was, maar die toch in veel opzichten te waarderen viel. Ook in de uitvoering van de Variations serieuses van Mendels sohn en in de Fantasie in f opus 49 van Chopin waren er momenten van echt-mu- zikaal gevoelige uitdrukkingskracht, maar over het algemeen ontwikkelden zii zich zonder spanning en ook zonder voldoende vormgeving. Henk Briër moet zijn interpretaties nog eens goed herzien. Met zijn natuurlijke muzikaliteit en met zijn ver ontwikkelde technische vaardigheid kan hij die her ziening met goede kans op succes gaan on dernemen. De solist kwam spoedig met een toegift: het Menuet uit Ravels Sonatine voor piano. Annie van Setten bracht met de door haar gekozen volksliederen een andere, maar niet minder interessante kunst. In het volkslied ligt een oer-elernent van de muziek verborgen, een zuivere muzikale essentie, die tot uitdrukking komt in me lodie en rhythmiek. Hst is geen wonder, dat tal van componisten in het volkslied een inspiratieve kracht gevonden hebben. En hoe de muziek de volksliedtekst in de juiste gevoelssfeer kan plaatsen, heeft Annie van Setten deze avond overtui gend doen horen. Zij zong een reeks En gelse, Franse, Spaanse, Finse, Duitse en Italiaanse volksliederen, geestig, innig ge voelig, wat weemoedig soms. Haar enigs zins donker gekleurde, gave sopraanstem wist zij daarbij uitstekend te beheersen. Ook haar dictie viel te prijzen. Door Dick Visser werd zij uitnemend op de guitaar begeleid. Voor het contact met het auditorium lijkt het mij echter zeer ge wenst, dat Dick Visser er alles op zal gaan zetten uit het hoofd te begeleiden. Het zal hem waarschijnlijk niet veel moeite kos ten, gelet cp zijn solo-vertolkingen van Spaanse flamenco-muziek, die door aan grijpende, intieme en toch nobele klank uitmuntten. P. ZWAANSWIJK W. verklaarde óók opdracht van zijn illegale chefs te hebben gehad de groep bij de Velsense politie aan te geven als de overvallers bij Van der Zon in de Velser- broekpolder, ofschoon daardoor het risico groot werd, dat de Duitse Feldgendarmerie erbij gehaald zou worden. De korpschef van de Velsense politie P. J. A. S., die N.S.B.-gezind was, had tegenover de ver dachte toen te kennen.gegeven, dat hij ook de bedoeling had deze zaak door de Neder landse justitie te doen behandelen. Maar toen de groep-Van der Haas door de ver dachte bij hem was aangegeven, belde hij de Duitse Feldgendarmerie op omdat vol- j gens hem de politie niet voldoende bewa pend was om de arrestatie alleen te ver richten. W. heeft dit naar zijn zeggen on middellijk aan zijn illegale chefs doorge geven. Op 16 Februari werd de groep in de Besoekistraat in Haarlem gearresteerd en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Proces-verbaal „En toen hebben u en B. de groep een verhoor afgenomen en een proces-verbaal opgesteld", zo zei de president tot W., „waarom is daarin zo uitvoerig gewaagd van illegale activiteit, als u trachtte te waken tegen Duitse inmenging?" W. antwoordde dat de gearresteerden in een eerder verhoor na hun arrestatie tegen over de korpschef van de politie zelf al ille gale activiteit hadden erkend. Hij had het proces-verbaal oo 23 Februari in bewa ring gegeven bij B. Ze waren van plan ge weest het zo lang mogelijk voor de Duitsers achter te houden, totdat zij vernamen dat de groep op 7 Maart was gefusilleerd. Op 9 Maart was het verbaal door beide ver dachten ingeleverd en zij zeggen zeker te weten, dat het toen naar het parket in Haarlem gegaan is. ("Van het proces verbaal bestaat namelijk alleen nog een fotocopie van een afschrift; het oorspron kelijke ontbreekt). Bij het verhoor van de verdachte B., die samen met W. in voortdurend contact met de genoemde illegale chefs had gestaan kwamen dezelfde feiten aan het licht. Deze verklaarde voorts onder meer dat Hanny Schaft hen er nog van verzekerd had dat men in het huis van de groep bij de arrestatie waarschijnlijk geen wapens zou aantreffen, zodat de gevolgen van de arrestatie voor de groep misschien nog zouden meevallen. Dit was echter niet zo omdat de groep gearresteerd werd toen zij juist van een gewapende overval terugkeerde. „Wij hadden goedkeuring" „Een verwijt van onze chefs omdat de zaak met de groep Van der Haas zo was gelopen hebben we van onze illegale chefs A. K. en mr. J. P. E. nooit gekregen", zo zeiden de beide verdachten, „ze gaven na tuurlijk wel te kennen dat ze het jammer vonden". Een hunner was zelfs bij de gewestelijke commandant der illegaliteit mr. N. G. S. ontboden en toen hij tegenover deze zijn svijt over het gebeurde te kennen gaf. had deze hem (volgens hem) gerust gesteld met de woorden, ,,'t is wel goed zo, het waren toch schoften". Een van de getuigen, die werd gehoord, de 30-jarige oud-illegale werkster T. O., was met Hanny Schaft op een bijeenkomst met de beide verdachten aanwezig geweest. Zij deelde mede, dat Hanny Schaft, die rechten studeerde, heel goed besefte, dat de Duitsers zich in deze zaak zouden men gen, zodra hun bekend zou zijn, dat er een overval met vuurwapens was gepleegd. Zij had er daarom bij W. en B. op aangedron gen dat de groep Van der Haas wel aan gegeven moest worden omdat zij het werk van de bonafide illegaliteit schaadde, maar dat men het hele geval moest hullen in een diefstal, zodat het voor de Nederlandse justitie zou komen. Arrestaties De beide volgende getuigen, de 50-jarige P. J. A. S. uit Santpoort, die gedurende de oorlog korpschef van de Velser politie was geweest (hij is veertien dagen geleden uit Norg ontslagen) en de 60-jarige C. B. H., tijdens diezelfde periode chef van de recherche in Velsen, konden zich niet al te veel van de arrestaties van de overvallen op Van der Zon herinneren. Korte tijd nadat zij de namenlijst uit handen van de verdachten hadden ge kregen, trokken zij er op uit en rolden de „stunt-groep-Van der Haas" op. De korpschef verklaarde op de zitting, dat hij zich van een gesprek tussen hem en hoofdagent W„ waarbij hij gezegd zou hebben, dat de zaak aan de Nederlandse politie zou worden overgelaten niets her innerde. Hoe het ook zij de korpschef achtte het raadzamer om enige leden van de Duitse Feldgendarmerie mee te nemen tijdens de arrestaties, omdat men ver wachtte dat de groep „Van der Haas" in het bezit was van vuurwapens. De getuige H. verklaarde, dat hij, toen hij de namen van de „stunt"-groep van ver dachte W. had gekregen, hij zijn onderge schikte had voorgesteld zich uit de zaak terug te trekken, omdat hij vermoedde, dal W. bij de „goede" illegalen aangesloten was. De drie volgende getuigen, de 45-jarige mr. J. P. E. uit Amsterdam, de 49-jarige inspecteur van politie in Velsen A. K. en de 46-jarige monteur C. N. v. d. V. uit Velsen, verklaarden allen, dat de namen van de leden van de pseudo-illegale groep Van der Haas aan hoofdagent W. waren gegeven met het strikte voorbehoud, dat hij ze alleen gebruiken mocht zonder de overval op de boerderij van Van der Zon ter sprake te brengen. W. zou de namen aan zijn superieuren doorgeven, als waren zij dfc namen van een groep personen, die een inbraak in Sant poort op hun geweten hadden. Men wilde op deze wijze proberen de „stunt"-groep in een Nederlandse gevan genis „op te bergen" om de leden van de groep na de oorlog te laten berechten. Volgens de verdachten zouden deze drie getuigen dit voorbehouden echter beslist niet gemaakt hebben. Deze drie getuigen verklaarden voorts, dat men had overwogen de leden van de „Stnf'-groep Van der Haas zélf te liqui deren. Dit stuitte echter op onoverkome lijke bezwaren, omdat zij zichzelf daarbij te veel bloot zouden geven. Hierna werd de zitting tot kwart over twee geschorst, waarna de Officier van Justitie, na een getuige a décharge gehoord te hebben zijn requisitoir zal houden. Na de heer J. Polderman en de heer J. Lansen zal ook de heer Th. J. M. van Beu sekom binnenkort het Bloemendaalse ge meentehuis, waar hij als chef werkzaam is op de afdeling archief, documentatie en registratuur, gaan verlaten. De heer Van Beusekom zal dan worden belast met de opbouw van het ar chief bij de Raad van Ministers van de Eu ropese gemeenschap voor kolen en staal. De opbouw van het lillik' T 1 rchief za 1 geschieden iwwf,' volgens het decima- 'enstelsel, dat in Ne derland al vele jaren bijna overal in ge- jruik is, doch dat in indere Europese lan den pas de laatste ja- Th. J. M. v. Beusekomven wordt doorge voerd. De nieuwste functie van de heer Van Beusekom houdt in, dat hij zich in de nabije toekomst in de stad Luxumburg zal moeten vestigen. Hij werd in 1915 in de provincie Utrecht ge boren. In 1937 kwam hij als volontair op de secretarie van de gemeente Schalkwijk (Utr.) en bleef daar tot 1944 toen hij onderdook. Na de bevrijding was hij ongeveer een half jaar werkzaam als stafofficier bij de in lichtingen dienst van de Binnenlandse Strijdkrachten in district VIII Utrecht. Ein de 1945 keerde hij naar de gemeentedienst terug en wel naar de gemeente Langbroek (Utr) waar hij ruim een half jaar werk zaam was. Toen kreeg de heer Van Beuse kom met ingang van 1 Juli 1946 een functie bij de afdeling archief op het raadhuis te Bloemendaal en werd daar precies vijf jaar later als chef van deze afdeling benoemd na het vertrek wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van mejuf frouw A. M. Nierhoff. De heer Van Beusekom is sinds 1943 lid van de Wereldfederalisten-vereniging. Juist de gedachte dat men over tientallen jaren misschien mag komen tot een eenwording van Europa, maakt dat de heer Van Beu sekom zijn nieuwe functie buitergewoon ambieert Het contact tussen de Europese kolen- en staa'gemeenschap en het zoeken naar een ambtenaar voor de afdeling ar chief in Luxemburg kwam tot stand door middel van de heer P. Noordenbos, direc teur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Het is nog niet vastgesteld of de heer Van Beusekom zijn functie op 1 of op 15 Januari zal aanvangen. Dit houdt onder meer verband met het feit, dat de drie ambtenaren, werkzaam op de afdeling ar chief van de gemeente Bloemendaal, allen in het laatste kwartaal ontslag hebben ge vraagd wegens verbetering van hun positie. Men zit dus nu voor de moeilijkheid van het op korte termijn inwerken van nieuw personeel. Het bestuur der Vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel te Haarlem zal Dinsdagavond zijn geheel verbouwde en nu naar de eisen des tijds ingerichte Prins Bernhardschool voor lager- en voortgezet lager onderwijs in de Vrouwestraat 8 met de daaraan nu verbon den kleuterschool „Ons Zonnehoekje" fees telijk met genodigden officieel in gebruik nemen. Voor de ouders der leerlingen van beide scholen en oud-leerlingen der eerst genoemde school en wie er verder belang stellen mocht in dit feit zal er Woensdag een samenkomst in de gymnastiekzaal ge houden worden om deze gebeurtenis te ge denken en zal er tevens gelegenheid zijn de scholen te bezien. Zondagavond zal ds. A. J. van Rijn in de Grote Kerk Wika mejuffrouw J. Timmer bevestigen voor het jeugdwerk der Hervormde gemeente van Haarlem. In het komende jaar zal zij het werk van de jeugdpredikant voor een goed deel op zich nemen. Donderdagmorgen heeft de Haarlemse rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen de 39-jarige Amsterdamse huisvrouw, die ervan verdacht werd 'op 15 September uit een winkel in de Lange Veerstraat twaalf slopen en één wollen deken gestolen te hebben. Op de zitting van de rechtbank van veer tien dagen geleden bekende de vrouw, dat zij van Amsterdam naar Haarlem was ge reisd om in de Spaarnestad winkeldief stallen te plegen. In de bedoelde winkel in de Lange Veerstraat zou zij echter door de komst van de eigenaar van de zaak van dit voornemen zijn afgebracht. De officier van Justitie, mr. C. W. F. van der Valk Bouman, meende dat de diefstal of althans de poging tot diefstal bewezen moest worden geacht en eiste, tevens om dat de verdachte reeds elf keer wegens der gelijke diefstallen veroordeeld was, een ge vangenisstraf van een half jaar alsmede de onvoorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering. De rechtbank ver oordeelde de verdachte tot een gevange nisstraf voor de tijd van acht maanden met aftrek van het voorarrest. De Haarlemse pianist Henk Bijvanck zal op 23 November in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een recital geven, waarop hij onder meer de Sonata Appasionata van Beethoven en Impromp tu's van Schubert ten gehore brengt, be nevens enkele eigen composities. Hetzelfde programma heeft hij kort geleden in di verse steden en voor de beide radiozenders in Oostenrijk ten gehore gebracht, met zeer veel succes bij het publiek en een gunstig onthaal in de ners. Tevens heeft hii voor enkele leidende theaterfiguren in Wenen ziin muziek bii het door hem zef geschre ven ballet „II Santo" voorgespeeld. De uitslagen van de gisteravond in het Krelagehuis in Haarlem gespeelde basketball wedstrijden luidden: Junioren: 7.BVS—HOC 36—6. Dames: SCHRapiditas 2616; Antilopen 4—Schoten 2 18—19: HHC—Antilopen 2 13—23; Excercitia—IHJ 2 23—14. Peren: THJSchoten 2923 (na verl.); OK 2HG\ 2 18—17 (na verl.); IHJ 3- ZBVS 11—23. HAARLEM, 19 November 1953 GEHUWD: 19 Nov.'. B. H. Chr. van Paaien en T. C. M. Jenner; G. J. Veldwijk en C. Te1"- haak; .J. Roose en L. T. van Rijswijk; H. H. Mnlenkamn en M. A. E. de Boer. BEVALLEN van een zoon: 17 Nov., A. H. Spri'iitJa cobse. BEVALLEN van een dochter: 17 Nov., Th. HoesDekker; 18 Nov.. E. C. ButotNieste; 19 Nov., P. J. M. van de VoordeLam- brëchts; C. Ebbersvan der Windt; P. St'enstrade Jen ff. OVERLEDEN: 17 Nov.. M. L. Limburg, 7 d., Hosneslaan; D. Strickling. 82 i., Wester- houtpark: 18 Nov.. Ti. de J°ng. 43 j.. Maar ten van Heemskerkriraat: M. .T. A. Tholen. 15 m., Timorstraat ;P. J. Huis in 't Veld, 74 j., Dr. Leijdsstraat. Slotkoers Onenings gisteren koersen 3-3'4 Nederl.'47 99% 99% A.K.U 177 176 Unilever 216!^ 220 K Philips Gloeil. 185><; 186 Kon. Petroleum 343>4 341 A'dain Rubber 90 gb. 90)4 Holl. Amer. Lijn 143 143 N. Scheepv. Unie 137)4 t*b. 136 H.V.A 112 go. HIK 953/, gb. 95% Amsterd. Bank 179% 179 Ned. Handel Mij. 167)4 167)4 Rotterd. Bank 174% 174)4 Twentsche Bank 172% 172% Anaconda Copper 32)4 gb. 32)4 Bethlehem Steel 503/m 50 Republic Steel 493/io 49)4 Shell Union 72 73)4 201/IB 20% U. S. Steel 37"/ia 37)4 Vanmorgen waren in het gebouw van de Geneeskundige Dienst aan de Nieuwe Gracht de toestellen opgesteld voor het bevolkingsonderzoek op tuberculose te Haarlem en begonnen kon worden met het fotograferen van de bewoners. De eerste burger der stad, burgemeester mr. P. O. F. M. Cemers, was de eerste Haarlemmer die bij het scherm plaats nam. Hem werd ver zocht even in te ademen en de foto was genomen. Stadgenoten, die gevolg geven aan de uitnodiging om aan het onderzoek deel te nemen, behoeven niet lang te wachten, tn een vlot tempo wordt gewerkt. Er zijn veertien „kleedhokjes" gemaakt en het Centraal Bureau voor keuringen op me disch en hygiënisch gebied te Den Haag is in staat in een kwartier vijfentwintig dames en heren op de film op te nemen. Burgemeester mr. Cremers was de eerste Haarlemmer die voor het bevolkings onderzoek gefotografeerd werd. tien maanden in beslag nemen. Stadgeno ten ontvangen een oproep wanneer zij aan de beurt zijn. In de komende dagen zijn de bewoners uit het Kleverpark aan de beurt. De film wordt in Den Haag ontwikkeld. Hiermee zijn enige dagen gemoeid. Daarna worden de foto's door dr. J. Stoffelsma on derzocht en meent hij, dat het beeld niet duidelijk is dan krijgt men een oproep om voor de tweede keer te verschijnen. Het is gebleken, dat stadgenoten zich daarover onnodig ongerust maken. Hoort men na veertien dagen niets dan mag men er ver zekerd van zijn, dat er geen afwijkingen geconstateerd zijn. Dezer dagen is als ter mijn een week genoemd, doch de tijd is te kort. Amerskerk, 18 v. Port Said n. Suez. Argos, 18 te Lissabon. Amor, 18 te Beyrouth Amstelland, 17 v. St. Vincent n. Santos. Andijk. 18 te Havana. Aardijk, 18 v. Houston te Rotterdam. Ainatl, 18 500 m. Z. St. Vincent. Alpherat, 19 v. Montevideo te Santos. Alwaki, 19 v. Trinidad te Rio de Janeiro. Amstelvaart, 19 v. Bahia Bianca te Montevideo Akkrumdijk, 18 v. Bombay n. Karachi. Annenkerk, 18 v. Singapore n. Hongkong. Adinda 18 300 m. NO. Singapore. Aletta, 18 v. Telokanson n. Pladju. Aludra. 18 520 m. W. ZW. Finisterre. Amstelpark, 18 460 m. W.NW. Finisterre. Abbedijk, 19 te Port Said. Alcyone 20 te St. Vincent. Aldegonda, 20 v. Singapore te Pladju. Alderamin, 19 Suez verwacht. Athena, 20 Las Palmas verwacht. Alkaid. 19 te Antwerpen. Armilla, 20 v. Singapore te Haiphong. Arundo, pass. 19 Bermuda n. Cristobal. Averdiik, 19 te Antwerpen. Aalsdij'k, 19 v. Bremen n. Antwerpen. Abbekerk, 19 v. Port Said n. Alexandrië. Alnati, 19 190 m. Z. St. Vincent. Alphacca, 19 v Buenos Aires n. Montevideo. Altair, 19 v. Antwerpen te Rotterdam. Amerskerk, 19 v. Suez n. Aden. Aagtedi.jk, 19 v. Victoria te New York. Aagtckerk, 20 te Genua. Aalsdiik, pass. 20 Viissingen n. Antwerpen. Albireo, 19 v. Montevideo n. Rio Grande. Alderamin, 19 te Suez. A'.hena, 20 te Las Palmas. Alkaid. 21 v. Z.Amerika te R'dam verw. Almdijk, pass. 20 Viissingen n. Antwerpen. Alphard, 19 te Ilheos. Alpherat, 19 v. Santos n. Rio de Janeiro. Ariadne. 19 v. Tanger n. Leixoes. Amstelstad, 19 v. Bruosbüttelkoog n. Mobile. Bali, 18 te Damman. Baarn, 19 v. Amsterdam te Barbados. Boskoop, 18 te Barranquilla Barito, 18 v. Gorontalo n. Pagimana. Baud, 13 v. Tj. Priok n. Singapore. Bonaire. 19 v. Trinidad n. Paramaribo. Boschfontein, 19 dwars Lissabon n. Southampton Bloemfontein, 19 120 m. NO. Madeira. Boissevain, 19 Yokohama verwacht. Blitar, 20 v. Hamburg n. Bremen. Bacchus, 19 v. Antwerpen te Amsterdam. Caltex Delft, pas. 18 punt Kreta n. Sidon. Caltex Nederland, pas. 18 ten Z. Kreta n. Sidon Caltex The Hague, 18 pass. Finisterre n. Sidon Congostroom, 17 v. Grand Bassam n. Monrovia Corilla, pas. 18 Str, Soenda n. Adelaide. Cronenburgh 18 v. Antwerpen te Riga. Caltex Pernis, 18 80 m. O. Gibraltar. Camphuys, 18 v. Ti. Priok n. Benkulen. Cistula, 18 350 m. W. Adelaide. Clavella. pass. 18 Christmas eil. n. Melbourne. Corda, 18 110 m. O.ZO. Billiton. Caltex Utrecht, pas. 19 Kp. Vincent n. R'dam. Duivendrecht, 18 v. Rotterdam n. Hamburg. Drente, 18 v. Halifax n. Tj. Priok. Duivendijk. 13 v. Cristobal n. Rotterdam. Dido, 18 v. La Pallice te Amsterdam. Femlar.d, 18 v. Las Palmas n. Recife. Esso Den Haag. 29 v. Sidon te Antwerpen verw. Etrema, 18 v. Saigon n. Pladiu. Eos, 19 te Alexandrië verwacht. Ena, 18 160 m. ZO Ceylon n. Balikpapan. E=so Amsterdam. 18 v. Avonmouth n. Stanlow. Btlgano, pass. 19 Ouessant n. Genua. Erinna, 19 v. Hult n. San Lorenzo. Eendracht. 19 v. Patras te Kavalla. Friesland (SSM). 18 v. Methil n. Odense. Gooiland, 18 te Pto Alegre. Garoot. 18 v. Damman n. Khoralmufa. Gaasterkerk. 19 v. Brisbane te Sydney. Gaasterland, 21 v. Z. Amerika te IJmuiden verw. Graveland. 20 te Rio de Janeiro. Ganymedes. 17 v. New York n. Port au Prince Groote Beer. 20 te Quebec verwacht. Haulerwiik, 18 v. Dakar n. Riverplate. Hathor. pas. 19 Kp. St. Vincent n. A'dam. Hera, 19 Aruba n. Pta Cardon. Heelsum, 18 190 m. Z. ten W. Fayal. Helicon. 18 600 m. NO. Flores. Hydra, 18 300 m. O.NO. Flores. Hersilia. 19 v. Antwerpen te Rotterdam. Hilversum, pass. 20 Kp. Finisterre n. Mene cl Ahmadi. Ilos, 18 v. Catania n. Messina. Ittersum, 17 v. Norfolk n. Hamburg. Java, 18 v. Colombo n. Belawan. Joh. v. Oldenfearnevelt, 20 255 m. N. Diego Garcia Joharna W. Vinke (Am. 5), 19 v. Dakar naar Kaapstad. Karimun, 18 v. Barcelona n. Bilbao. Kieidrecht, 18 v. Suez n. Aden. Kota Baroe. 18 210 m. W. Minikoy. Karimata, 20 te Djeddah. Kota Agoeng, 19 v. Djeddah n. Suez. Lombok. 19 v. Manilla te Los Angeles. Lemsterkerk. pass. 18 Gibraltar n. Antwerpen. Leopoldskerk. 19 v. Bandarshapur n. Basrah. Le Maire, 18 350 m. NW. Vlamir.ghead. Lissekerk, 18 80 m. Z. Ras al Hadd. Loosdreeht, 19 v. Rotterdam te Hamburg verw. Lopoersum, 78 200 m. W. Lands End. I.utterkerk, pass. 20 Gibraltar n. Marseille. Le'kkerkerk, 19 v. Karachi n. Bombay. Lieve Vrouwekerk, 19 v. Suez n. Aden. Lissekerk. pass. 20 Ras Fartak n. Port Said. Laertes, 19 Penang verwacht. Loppersum, 21 v. Tarafa te Amsterdam verw. Luna, 20 te Le Havre. Malea, 18 v. Singapore n. Yokohama. Markelo, 18 v. Gefle n. Amsterdam. Murena, 18 pass. Aden n. Gibraltar. Maas, 10 v. Tel Aviv te Haifa. Mataram, 18 v. Assab 20 Port Soedan verw. Musi, 18 rede Benkulen. Mariekerk. pass. 19 Str. Messina n. Port Said. Muiderkerk, 19 Viissingen gepass. n. Rotterdam Marisa, 19 v. Singapore n. Suez. Mitra. 19 v. Marmugoa n. Ummsaid. Marken, 19 v. Makassar te Rotterdam. Maasdam, 19 v. Halifax n. New York. Merwede, 19 te Bremen. Nieuw Holland. 19 v. Brisbane te Makassar verw. Notos. 18 t.h.v. Opoi-to n. Gibraltar. Noordkerk, 17 te St. Johns. Oranjestad, 17 v. Aruba n. Pto Limon. Oberou, 18 v. San Juan n. Antwerpen. Oraniefontein, 18 te Durban. Ondina, 19 v. Pladiu te Soerabaja verw. Overijsel, 19 v. Balikpapan n. Makassar. Omala, 19 v. Southampton te Rotterdam. Ootmarsum, 19 v. Le Havre n. Antwerpen. Pruis Alexander, 18 160 m. W. Butt of Lewis. Prins Fred Willem, 18 220 m. W. Scilly's. Prins Philips Willem, 18 245 m. W. Scilly's. Prins Willem IV, 18 140 m. ZW. Ouessant. Prins Willem v. Oranje, 18 op de Schelde naar Antwerpen. Pendrecht, 18 v. Port de Bouc n. Mena al Ahmadi. Perperkust, 19 v. Takoradi n. Freetown. Perna, 20 v. Fremantle te Geraldton verw. Polpvhemus, 20 Port Said verwacht. Prins Fred. Hendrik, 19 v. Sarnia te Etroit. Prins Philips Willem, 19 dwars Lizard n. Cher bourg. Ridderkerk, 18 dwars Finisterre n. Teneriffe. Rita, 18 v. Singapore rt. Bangkok. Rondo, 17 v. Suez n. Djeddah. Radja, 19 v. Beyrouth te Port Said. Ruys, 19 te Durban. Rafaela, 18 270 m. ZO. Bangkok. Rene W. V.nke (Am 7), 19 v. Dakar n Kaapstad Raki. 20 te Port Swettemham. Hoebiah, 19 te Djibouti. Rijndam, 19 200 m. ZW. Kp. Race. Rijnland. 20 te Santos. Salawati, 18 v. Berbera n. Djibouti. Saparoea, 18 v. Colombo n. Madras. S'ngkep, 16 te New Orleans. Slamat, 17 v. Baltimore n. Charleston. Sommelsdijk, 18 v. Tj. Priok n. Cheribon. Salland, 18 v. Montevideo n. Ilheus. Sibajak. 19 500 m. ZO. Ceylon n. Fremantle Stad Arnhem. 19 v. Bremen n. Londen. Stad Dordrecht. 19 v. Baroelona n. Nederland. Sarangan, 18 230 m. O. Leite Philippijnen. Schiedijk. 18 330 m. W. ten N. Minikoy. Sigli. 18 v. Kallianget n. Soerabaja. Smabang. 19 te Bolontio. S'.iedrecht. 18 990 m. ZW. ten W. Madeira. Stad Maassluis. 18 75 m. O. Edinburgh. Stad Maastricht, 18 ten Z. Wight n. Sluiskil. Stad Vlaai-dingen, 18 60 m. N. Tromso. Stanvac Benakat, 19 te Tj. Uban. Stanvac Djirak, 18 v. Sungeigerong n. Saigon. Stanvac Ta lang Akar, 18 250 m. Z.ZO. Bangkok Straat Makassar, 18 t.h.v. Belawan n. Mauritius Sloterdiik, 19 v. Antwerpen te Rotterdam. Soestdijk, 20 v. Antwerpen te Houston, salawati 19 te Hodeidah. Sehci-pendrecht, 20 v. Santos te Rio Grande do Sul. Stentor, pass. 19 Azoren n. Barbados. Sehie. 20 te Hamburg. Sibajak. 20 590 m. NW. Cocos eil. stad Schiedam, 20 te IJmuiden. Tarakan, 19 te New York. Trompenberg, 17 te Houston. T'ba, pas. 19 Fernando Noronha n. Rotterdam. Tiberius. 18 v. Georgetown n. Antwerpen. Tabian. 18 ten N. Muscat n. Madras. Tankhaven I, 18 v. Belawan o. Sungeigerong. Tasman. 18 dwars eil. Bengkalis n. Ti. Priok. Tibia, 18 ten ZW. Cyprus n. Rotterdam. Tjibadak, 18 275 m. N. ten O. Brisbane. Tiiiuwah, 18 70 m. Z. ten O. Kp. Padaran. Tliwangi, 18 v. Balikpapan n. Ti. Priok. Titus, 19 v. Izmir n. Amsterdam. Tomori. 19 v. Belawan n. Singapore. Taria. 19 v. Curacao n. Stockholm. Tomind, 20 v Suez te Aden. Tero, vertr. 21 v. Antw. 22 R'dam verw. Van Llnschoten, 20 te Antwerpen. Waterman. 18 te Amstei-dam. Wonosari, 19 te Tj. Priok verwacht. Woensdrecht, pass. 19 Kp. St. Vincent n. Liver- po'.o vvalbalong, 19 te Ampenan. Wsingapoe, 18 v. Ti. Priok n. Soerabaja. Wield recht, pass. 18 Bremerhaven n. Tripolls. Westerdam, 19 1050 m. W. Bishoprock. BINNENLAND Tijdens een in het Amstel Hotel door de American Businessmen's Club gehouden receptie heeft burgemeester mr. Am. J. d' Ailly, onder luid applaus van vele Neder landse en buitenlandse zakenlieden en andere vooraanstaande persoonlijkheden de versierselen v,an commandeur in de orde van Oranje Nassau overhandigd aan de heer Ralph T Reed, president van de American Express Company te New York, hem ver leend wegens zijn bijzondere verdiensten voor de ontwikkeling van het Amerikaanse vreemdelingenverkeer naar Nederland. Edward Startz is ridder geworden in de orde van Oranje Nassau, welke onderschei ding hem door de burgemeester van Amster dam en voorzitter van het bestuur der we reldomroep, gisteren op de borst werd ge speld. Mr. d'Ailly huldigde Startz wegens het feit, dat hij vijfentwintig jaar iang met zijn „hapny station" aanvankelijk via PCJ ei. later door de Wereldomroep de stem van Nederland heeft uitgedragen over de wereld. Zonder enig vertoon is gistermiddag de herstelde Scheldedijk van het water schap Stoppeldijk bij Ossenisse opgeleverd door een aannemersbedrijf uit Rotterdam, dat het werk heeft verricht onder directie van de Rijkswaterstaat. De gaten in de dijk zijn gedicht, de oorspronkelijke bekleding is verwijderd en over een afstand van drie kilometer is de dijk verzwaard. 110.000 ku bieke meter zand en 40.500 kubieke meter klei zijn verwerkt en 120.000 arbeidsuren zijn aan dit werk besteed. Het verzwaren van de dijk. die nu aan de na watersnood gestelde eisen voldoet, kostte f600.000, De officier van justitie te Rotterdam is in beroep gegaan tegen de vrijsprekende vonnissen, die de rechtbank te Rotterdam heeft uitgesproken in de zaken legen de 21- iarige leerling-journalist L. .T. E. en de 44- iarige chef-redacteur L. W. S. Beide journa listen, verbonden aan het Rotterdamse Pa rool, waren ervan .beschuldigd dat zij militaire geheimen hadden geschonden in een artikel over de bouw van een bunker voor het Korps Luchtwachtdienst. De Franse ambassadeur, de heer Paul Gamier, heeft drie vooraanstaande Neder- 'anders namens de president van de Franse Republiek tot ridder van het Legioen van Eer geslagen. Het ziin de heren J. J. Fels, directeur van de RGF.M, J. G. de Voogt, directeur van de PNBEM en J. A. de Goeijen, consulair vertegenwoordiger van Frankrijk te Arnhem. De plechtigheid geschiedde in het gebouw van de Franse Ambassade te Den Haag. De ambassadeur zei in een toespraak, dat de drie nieuwe légionnnirs zich uitzon derlijk verdienstelijk maakten en maken voor de betrekkingen tussen Frankrijk en Nederland, hetgeen tevens zal kunnen bij dragen tot een toekomstig verenigd Eurona. Er zijn plannen om de kastelen ..De Cannenburch" te Vaassen en ..Hernen" in het land van Maas en Waal verder te restau reren. De kastelen ziin eigendom van de stichting „Vrienden der Gelderse kastelen" te Arnhem. Voor de restauratieplannen is een bedrag van f60.000 nodig dat door par ticulieren bijeen zal moeten worden gebracht, waarna de hulp van rijk en provincie zullen v/orden ingeroepen om het dan nog ontbre kende aan te vullen. De bouw van een laboratorium voor analytische en propaedeutiscbe scheikunde voor de Rijksuniversiteit te Ulmcht is ge gund aan R. Bloem en Zoon te Haren (Gr.) voor f2,229.500. De Haagse rechtbank heeft een Chinese koopman en 'n Utrechtse jurist veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf voorwaar delijk en f500 boete wegens een poging tot handel in verdovende middelen. De vjurist had na de oorlog van een cliënte elf flesjes cocaïne en morfine als betaling ontvangen. Toen hij in geldnood kwam, heeft hij ge tracht via de Chinese koopman deze flesjes verdovende middelen van de hand te doen, In Rotterdam zal op 1 April 1954 de autobewaking geheel worden opgeheven. Op enkele punten, waar dit nodig is gebleken, zoals bij grote magazijnen, zal de rijwiel bewaking worden gehandhaafd. Omtrent de reeds jarenlang hangende geschillen over de grenswijzigingsplannen van Harlingen is ten stadhuize van Harlingen een bespreking gevoerd tussen minister Beel en de gemeentebesturen van Harlingen, Fra- nekeradeel en Barradeel. Na de bespreking deelde minister Beel mede, dat deze zaak waarschiinlük nog dit zittingsjaar haar be slag zal krijgen. Het bestuur van de stichting „Den Haat-Bloemenzee" heeft nu reeds besloten de bloemenweek in 1954 in de tweede week .van Augustus te houden. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. Lansen, commies bij de af deling archief en registratie van de gemeen te Bloemendaal. zal de gemeentedienst met ingang van 1 Januari 1954 verlaten. Met ingang van deze zelfde datum is hij be noemd als secretaris in de rang van com mies A bij de permanente commissie post en archiefzaken van het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Waal, vertr. 21 v. Rotterdam n. Middell. Zee. Willem Ruys. 20 te Belawan. IJsel, 20 v. Izmir te Hamburg. Zeeland (KRLj, pass. 18 ten O. Sardinië. Zuiderkruis. 19 Las Palmas verwacht. Zeeland (SSM). 19 v. New castle te Rotterdam. Zaan, 18 te Gefle. KLEINE VAART Albergen, vertr. 19 v. Partington n. Pasages. Algarve, vertr. 19 v. Lissabon n. Pomaron. Att, 19 v. Rotterdam te Hamburg. Arnhem, 18 v. Scheveningen n. Raho. Barracuda, 19 v. Colchester te Westervik. Bab-T, 18 v. Ostrand n. Stöcka. Bill, 19 v. Kingslynn te Sunderland verw. Brem, 18 v. Viissingen n. Oporto. Batavier I, 18 v. Bordeaux te Casablanca. Cornelia b II. 18 v. Reyeka te Belfast. Continental, 18 v. Blyth n. Port Reath. Depa, 17 v. Aberdeen te Montrose. Doklaan. 18 v. Pateniemi n. Newcastle. Domburgh, pass. 19 Finisterre n. Casablanca. Escaut. 18 v. Rouaan n. Rotterdam. Europa, pass. 18 Viissingen n. Sas v. Gent. Fedala, 18 v. Warnemuende n. Rotterdam. Follonica, 19 t.h.v. Hansweert opgestoomd. Geert b, 18 v Viissingen n. Antwerpen. Geziena. pass. 18 Viissingen n. Gent. Henrlca. 19 op de Schelde. Henrica b, 18 v. Gothenburg n. Guernsey. Hondsrug, vertr. 19 v. Schiedam n. Oslo. Hadn, 18 v. Bastia te Viissingen. Jo. 17 v. Kalmar n. Deventer. Joost, 17 v. Gruvon te Zaandam. Koningin Juliana, 18 v. Stettin n. Toppila. Larix, 17 v. Doms.io n. Zaandam. Lacra, 17 v. I-Iudixvall n. Surdsvall. Leos, 17 v. Emden te Bergen. Maasym, pass. 18 Kp. Ferrat n. Valencia. Markab, 19 v. Ceuta te Rotterdam verw. Merwehaven, 18 rede Le Havre. May Star, 19 v. Londonderry te Malta verw. Myfem, 18 v. Antwerpen te Stockholm. Mulan. 18 te Viissingen. Muphrid 19 v. Liverpool te Swansea. Nassnuhaven, vertr. 20 v. R'dam n. Gothenburg Noorderhaven, pass. 13 Brunsbüttel n. A'dam Noorderlicht, pass. 19 Brunsbüttel n. R'dam. Nottingham, 18 v. d. Tyne n. Rotterdam. Pavo. 18 te Kramfors. Ponto 18 te Amsterdam. Ponza. 17 v. Oxelosund n. Zaandam. Riinhnven, 19 op da Sc'ne n. Casablanca. Eian, 17 v. Kiel n. Schiedam. Spora. 18 v. Aalborg n. Santander. Sporota, 18 v. Hamburg te Cnrk. Theario, 19 v. Londen te Rotterdam verw. Theodora, 18 v. Larvik n. d. Tyne. Taormina, 18 v. Buckey n. Leith. Ton, 19 v. Rotterdam te Hamburg. Trito. 19 v. Belfast te Drogheda. Hromponburgh. 17 te Stockholm. Tyro, 13 v. Dublin n. Swansea. Virgo, 18 v. Gent n. Denemarken. Vivo. 19 v. Newcastle te Antwerpen. Westlaan, 18 v. Hamburg n. Rotterdam. Wickenburgh, 19 v. Londen te Rotterdam verw. Wilpo, 16 v. Alholmen. n. Zaandam

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13